Socialist Kapteijn valt Zwitserland fel aan DE BEURS - Manipulaties met aandelen van Yolkswagenfabriek Uitbreiding EEG leidt tot herziening buitentarief OXFORD Europese Parlement Wie voor f. 8675 - de WEGLIGGING van een sportwagen wil combineren met het COMFORT van een grote auto, moet eens een PROEFRIT maken in de NIEUWE Stevenson dringt aan op Atlantische handels gemeenschap Het werd weer drukker in Rotterdams haven *êMyj TOP-VOORDEEL Kunst is de beste belegging Poging om kleine aandeelhouders in paniek te brengen SCHEEPVAARTBERICHTEN Mansholt in Straatsburg DONDERDAG 25 JANUARI 1962 13 GARAGE BRINKMANN Maduro Sons bestaat 125 jaar De buitenlandse handel van de Sovjet-Unie Geringe toewijzing der rentespaarbrieven BNG Winst American Enka 4,46 0,51) Bod op Pondok Gedeh van 13,5 percent U treft het, met uw f 100.- COSTUUM gespreide belegging in buitenlandse obligaties Beurskoers 733.- per participatiebewijs. Effectief rendement 5,4% I NTERBONDS Inlichtingen bij uw bank, commissionair of bij de beheerders: De Drie Hoefijzers 12 pet (onv.) Nieuwe tender van schatkistpromessen Belangrijke ijzervondst in Kongo/Brazzaville Fusie in Amerikaanse luchtvaart Kort economisch nieuws STRAATSBURG (ANP) Het Neder landse socialistische Eerste Kamerlid P. J. Kapteijn heeft zich in het Europese parle ment bijzonder fel uitgesproken tegen as sociatie van het neutrale Zwitserland bij de E.E.G. Hij zei tijdens een debat over de problemen rondom toetreding en asso ciatie van nieuwe leden, dat de Zwitsers het zelf moeten weten of ze neutraal wil len blijven; ze kunnen echter niet de voor delen van de E.E.G. eisen, als ze niet be reid zijn de offers te brengen, die de E.E.G.-landen wel voor hun economische integratie over hebben. De Zwitserse vorm van neutraliteit zat de heer Kapteijn namelijk erg hoog. Hij vergeleek haar met die van Nederland tijdens de eerste wereldoorlog, hieraan toevoegend, dat zo'n neutraliteit eigenlijk alleen maar dient om er enorm aan te verdienen. Zijn grootste bezwaar was ge richt tegen het argument, dat Zwitserland geen volledig lid van de E.E.G. kon wor den, omdat het wilde vasthouden aan zijn fiscale autonomie. Dit achtte hij als socialist een volstrekt, onaanvaardbaar argument, aangezien die fiscale autonomie volgens hem alleen maar Advertentie SERIES VI tot 61 pk. opgevoerd vermogen, extra ge luidsdemper, vergrote wielbasis, verbreed wielspoor, vergrote achterbank, leren be kleding, verlaagde lijn en 14 andere ver beteringen. 12 maanden fabrieksgarantie. Dealer voor Haarlem en omstreken SMEDESTRAAT 43 - 45 TEL. 11025 BLOOMINGTON (Reuter) Adlai Ste venson, Amerikaans afgevaardigde bij de UNO, heeft gisteren in een rede te Bloom- ington in Illinois erop aangedrongen, dat de V.S. samen met de Europese gemeen schappelijke markt een grote nieuwe han delsgemeenschap scheppen met de moge lijkheid van voorspoed voor ons allen. De VS hebben geen reden de nieuwe concurrentie van Europa te vrezen. Wij moeten echter wel de gevolgen vrezen die ontstaan door een weigering om te con curreren, alsmede een geleidelijke uitslui ting van de Europese markt en een eco nomisch isolement. Onze economie zal veel meer winnen door verkoop in Europa dan verliezen door Europese concurren tie in de VS zelf. De Atlantische handels gemeenschap zal sterker tegenover de communistische staten staan en kunnen bijdragen tot de zich ontwikkelende eco nomieën van Afrika, Azië en Latijns-Ame- rika, aldus Stevenson. De haven van Rotterdam' heeft vorig jaar slechts 209 zeeschepen méér ontvan gen dan in 1960, maar de totale hoeveel heid aangevoerde goederen steeg deson danks met 1,6 miljoen netto-register-ton. De gunstige ontwikkeling van de haven heeft zich daarmee voortgezet, want zowel het totaal van 24.553 zeeschepen (van 53 nationaliteiten) als dat van de aangevoer de goederen, 58,5 miljoen nrt, cijfers van het gemeentelijk havenbedrijf op ba- Sis van C.B.S.-gegévens zijn nieuwe re cords. De sterke ontwikkeling komt tot uiting in de cijfers van de voorgaande ja ren: 1960: 24.344 schepen en 56,9 min nrt, 1959: 23.291 schepen en 49,9 min nrt en 1958: 21.956 schepen en 48,4 min nrt. Het Nederlandse aandeel was 7.887 zee schepen met 9,98 min nrt, dat van West- Duitsland 5.072 schepen met 9,09 min nrt, van Groot-Brittannië 3.283 schepen met 9.07 min nrt, van Noorwegen 2.027 sche pen met 7,76 min nrt. Onder Liberiaanse vlag voeren 441 schepen (merendeels tan kers) die 4,02 min nrt. brachten en onder Zweedse 1180 met 3,34 min nrt. Vandaag viert het handelshuis S. E. L. Maduro and Sons in Willemstad, dat on der zijn filialen onder meer een reisbu reau in Den Hagg telt, zijn 125-jarig be staan. Met een bijeenkomst ten kantore van de maatschappij is de viering reeds dinsdag begonnen. Van tal van kanten wa ren: felicitaties en geschenken binnenge komen. Zo was er een telegram van Prins Bernhard, waarin deze zijn_ gelukwensen aanbood. diende om Zwitserland als „haven voor vluchtkapitaal, van Zuidamerikaanse dic tators" in stand te houden. Voorts stelde hij, dat er vrijwel geen financieel schan daal in Europa is, zonder dat er Zwitser se bankrekeningen bij betrokken zijn. Mag men van ons verwachten, zo vroeg hij, dat wij hierop een premie stellen in de vorm van E.E.G.-voordelen, zonder E.E.G. lasten? De Russische handel met het buitenland is in de eerste drie jaar van het lopende zevenjarenplan met 35 percent toegeno men, zo meldde gisteravond het Russische persbureau Tass. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft meegedeeld, dat de buitenlandse handel van de Sovjet-Unie vorig jaar 10,5 miljard roebel bedroeg. Men had zich ten doel gesteld dit cijfer aan het eind van het zevenjarenplan in 1965 te bereiken aldus Tass. De Russische regering neemt nu aan dat de buitenland se handel in 1965 tot 19 miljard roebel ge stegen zal zijn, hetgeen een verdubbeling betekent sinds het begin van het zevenja renplan. Men verwacht dat de buitenland se handel dit jaar met 6,6 percent zal stij gen. De Sovjets zijn van plan de export van industriële installaties naar Azië en Afrika dit jaar te verdubbelen en de handel met de kapitalistische landen, waaronder En geland, Japan, Italië en Frankrijk" uit te breiden. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat op de door haar uitgegeven rentespaarbrieflening 1962 (2e lening) ad 37,5 min., waarop gisteren de inschrijving openstond, een belangrijk hoger oedrag is ingeschreven, zodat de toe wijzing gering zal zijn. De heer Stull, voorzitter van de board en president-directeur van American En- ka Corporation, de Amerikaanse dochter onderneming van Algemene Kunstzijde Unie n.v., heeft aan de leden van de New York Society Security Analysts medege deeld dgt de omzet van American Enka in 1961 dollar 114.000.000 bedroeg. Dit is twintig percent meer dan in 1960. De net towinst bedroeg in 1961 dollar 5.832.000 (vorig jaar dollar 667.608) of dollar 4,46 per aandeel (dollars 0,51). Gebr. Teixeira de Mattos bericht nader, dat zij voornemens is een bod uit te bren gen op alle uitstaande aandelen in de n.v. Cultuur Maatschappij Pondok-Gedeh tot de koers van 1314 pet. (dertien en een half percent). De laatste beurskoers was tien percent. Advertentie 1 m VAN-DE-WEEK TOT 31 JANUARI 1962 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 Advertentie Labouchere Co. n.v. - Theodoor Gilissen, Amsterdam Ook in 1961 is weer bewezen, aldus Britse veilingexperts, dat kunst de beste belegging vormt. Uitgesproken goede kunstvoorwerpen, antieke ju welen, zeldzame boeken en manu scripten deden het beter dan de goud zaken, aandelen, leningen en derge lijke. De juwelenhandel zag een onge kende prijsstijging voor meesterstuk ken van Italiaanse Renaissancekunst. Een gouden hanger met juwelen werd in 1960 verkocht voor 8.000 pond maar in 1961 werd er op de veiling Christie 16.500 pond voor geboden, terwijl stuk ken van dezelf le kunstwaarde op brengsten tot 23.000 pond noteerden. Werken van Franse impressionisten stegen veertig percent in waarde; Franse, Vlaamse en Spaanse wand tapijten, waarvan de prijs in 1960 al verdubbeld was, stegen in 1961 met twintig en dertig procent. Porselein werd voor vijftig percent meer ge apprecieerd, manuscripten en oude boeken uit de periode van de dertiende tot de vijftiende eeuw veertig tot vijf tig percent hoger. De n.v. Bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers" stelt voor een dividend van 12 per cent (onv.) over het boekjaar 1960-1961 uit te keren. Op 30 januari zal door het ministerie van Financiën de inschrijving worden opengesteld op vier- en achtmaands schat kistpromessen, vervallende respectievelijk op 1 juni en 1 oktober. De storting vindt plaats op 1 februari. De laatste „tender" werd gehouden op 28 juni 1961. De schat kist heeft deze week en begin februari grote verplichtingen, zodat aanvulling van het saldo gewenst wordt geacht. Jhr. Van Lennep commissaris Algemeen Handelsblad In de gisteren gehouden aandeelhoudersverga dering van Algemeen Handelsblad n.v. is jhr. M. F. van Lennep te Hilversum, lid der directie van de Stoomvaart Maatschappij ..Nederland", benoemd tot lid van de raad van commissa rissen. Volgens te Brazzaville ontvangen berich ten zijn in het noordwestelijk deel van net voormalige Frans Kongo ijzerertslagen gevonden die naar schatting honderd mil joen ton ijzererts bevatten. Het erts zou 65 percent ijzer bevatten en de laag zou volgens voorlopige onder zoekingen twintig tot dertig meter dik zijn. gemiddeld een breedte hebben van een km en zich tenminste over een lengte van zeven km. uitstrekken. De laag bevindt zich nabij de stad Zan- ga die op circa 160 km van de dichtst- bijgelegen spoorweg ligt. Deze lijn verbindt Brazzaville met de zeehaven Pointe Noire. Internationals ongeanimeerd Aan de koersdaling van de inter nationals heeft de beurs gisteren geen ein de kunnen maken. Wederom moesten Uni lever en aandelen Kon. Olie met dalende prijzen genoegen nemen zij het, dat de verliezen binnen zeer nauwe grenzen ble ven. Philips brokkelde verder enige pun ten af. Hetzelfde moet gezegd worden van Hoogovens, terwijl AKU nauwelijks prijs houdend in de markt lag. De animo tot zaken doen was wederom ver te zoeken. Het aantal gedane affaires kon dan ook gemakkelijk op de vingers van een hand worden geteld. Zowel de arbitrage als het publiek liet voor het overgrote deel ver stek gaan. Zwitserland en Parijs boden wat Kon. Olie te verkopen waardoor de koers van genoemde aandelen op 123,50 f o.40) bleef. Unilever 0.60 lager op f 185,80. Philips en Hoogovens 5 op respectievelijk 957 en 751. AKU brokkelde af tot 393, 2De handel in de scheep vaartsector was minimaal met iets lagere koersen. Aan de koersstijging in certifi caten Delimij. van de vorige beursdagen kwam vandaag een einde. Er volgde een technische reactie van circa 0,50 tot f 152,20. Amsterdam Rubber en HVA bleven praktisch onveranderd. In de staats- fondsenhoek was de handel iets levendi ger vergeleken met die van voorgaande dagen. De stemming was aan de vaste kant. (Van onze correspondent) BONN De dalende tendens van de volkswagenaandelen, die de laatste tijd de beurzen in West-Duitsland kenmerkte, heeft tot allerlei geruchten geleid. Het is opgevallen dat in Dusseldorp en Frank fort makelaars plotseling Volkswagen aandelen op de markt brachten voor een totale nominale waarde van bijna 400.000 mark. Hieruit concluderen sommige waar nemers, dat de makelaars er op uit zijn de Volkswagenkoers te laten dalen, om zo te bereiken dat de kleine Volkswagen aandeelhouder, die aan zijn aandeeltje is gekomen nadat de staat de Volkswagen fabrieken juist ten bate van de kleine belegger uit handen had gegeven, in pa niek raakt. Men verwacht dat hij dan zijn bezit verkoopt tegen betrekkelijk la ge koersen. Op die manier zouden de makelaars willen pogen tegen lage prij zen (de koers bedroeg eergisteren 744 percent) grote pakketten Volkswagenaan delen in handen te krijgen. De voorzitter van de Duitse beambtenvakvereniging heeft tegen deze tactiek al openlijk ge waarschuwd Ford in Frankfort en Dusseldorp De Ford Motor Company heeft bekend gemaakt dat zij voor haar gewone aan delen notering zal aanvragen op de ef- 'fectenbeurzen van Frankfort en Dussel dorp. De Deutsche Bank staat op het punt gewone aandelen Ford aan te bie den. Naar de maatschappij zei vormt dit aanbod geen nieuwe financiering voor Ford, maar moet de ontwikkeling van een nieuwe markt voor de aandelen der onderneming dienen tot een vergroting van de Europese belangstelling in de maatschappij en haar produkten. Ford deelde mede dat de Deutsche Bank is overeengekomen buiten de Ver enigde Staten 150.000 aandelen te plaat sen; het is mogelijk dat de komende maand meer aandelen geplaatst zullen worden. De uitgifte zal geen toeneming van het gezamenlijke aantal uitstaande aandelen tot gevolg hebben, aangezien een gelijk aantal aandelen „A" van de Ford Foundation wordt verkregen en ingetrok ken. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen American Airlines en Eastern Airli nes zijn het gisteren eens geworden over fusieplannen. De aandelen van de nieuwe combinatie zouden 900 miljoen dollar belopen en de maatschappij zou ongeveer 35 percent van het biurferïïandse passagiersverltéer in iianden krijgen. Abida 24 rede La Palita. Acila 24 1200 m z.w. Azoren n. Rotterdam. Acmaea 30 ter hoogte Landsend verwacht. Acteon 24 315 m. o.n.o. Mogadiscio n. L. Marques. Adara 24 430 m. z. Bermuda n. Montevideo. Adrastus 24 60 m. n.w. St. Vincent n Liverpool. Agamemnon 24 v. La Guaira, 25 te Pto Cabello. Akkrumdijk 23 350 m. o.n.o. Fayal n. Antwerpen Albireo 24 280 m w. Finisterre n. Antofagasta. Alblasserdijk 24 te Bremen. Alcor pass. 24 Casquets n. Marseille. Algenib 24 465 m. n. Belem n. Santos. Alioth 23 v. Tampa n. Wilmington. Almkerk 24 dwars Kp. Finisterre n. Lissabon. Alphacca 24 te Akaba v. Port Said. Aludra pass. 24 Fernando Noronha n. L. Palmas. Alwaki 24 v. Calais n. Antwerpen. Ameland 25 te Heyshamn. Amerskerk 24 275 m. n o. L. Marques n. Nacala Ammon 23 v. Puerto Cabello n Port Sucre. Amstelhoek 24 300 m. z.o. Fr'town n. Avonmouth Amstelkroon 24 220 m. n.o. Durban n. Durban. Amstelmeer 24 180 m. z.z.w. Ouessant n. R'dam Amstelmolen 24 240 m. z.o. Guam n. Newcastle. Andijk 24 60 m n.o. Santa Maria n. Houston. Angolakust 24 v. Monrovia n. Freetown. Area 24 v. Douala n. Curasao. Archimedes 24 850 m. n.o. Pto Rico n. Curasao. Ares 25 v. Callao te Cerro Azul. Arnedijk 24 425 m. w. Flores n. Le Havre. Asterope 24 v. Las Palmas n. Savona. Attis 24 300 m. w. Ouessant n. Point a Pitre. Atys 29 te Abadan verwacht. Axeldijk 24 v. Swansea n. La Guaira. Bali 24 te Hamburg. Barendrecht 24 1050 m. o.z.o. Porti. n. Portland. Batjan 25 te Auckland verwacht. Batu pass. 24 Vlissingen n. Port Said. Bawean 24 dwars Kreta n. Marseille. Bengkalis 24 860 m. z.o. Tokyo n. Los Angeles. Beninkust 24 te Hamburg. Bennekom 24 le Curasao. Blitar 24 70 m. n.o. Gibraltar n. Lissabon. Bussum 24 te Dakar. Caltex Amsterdam 24 70 m. o.n.o. Lourenco Mar ques naar Mcsselbay. Caltex Arnhem 24 dwars Algiers n. Pernis. Caltex Delfzijl 24 v. Brunsbüttel n. Pernis. Caltex Eindhoven 24 v. Port Said n. Whitegate. Caltex Gorinchem 23 v. Kopenhagen n. Br.büttel. Caltex Madrid pass. 24 Galita eil. n. Pernis. Caltex Napels 24 60 m. n.o. Tunis n. Landsend. Caltex Rotterdam 25 te Aruba verw. v. R'dam. Caltex The Hague 24 25 m. z.z.o. Trelleborg naar Bahrein. Camerounkust 24 60 m. n. Dakar n. Freetown. Camphuys 25 te Kaapstad verw. v. Pt. Elisabeth. Cartago 25 te Golfito verwacht. Casamance 24 160 m. n.n.o. Las Palmas n. Nantes. Ceres 24 v. La Romana n. Antwerpen. Cinulia 24 900 m. w. Bombay n. Bombay. STRAATSBURG Het Europese parle ment heeft zich gisteren uitvoerig bezig ge houden met de eisen, waaraan de landen moeten voldoen, die tot de Europese ge meenschap van de zes willen toetreden of die zich ermee willen associëren. Het de bat werd gevoerd aan de hand van rappor ten van de Nederlandse K.V.P.-afgevaar- digde mr. P. A. Blaisse en de Duitse so cialist W Birkelbach, die tot de conclusie waren gekomen, dat nieuwe leden niet al leen de bepalingen van de verdragen en het politieke doel der gemeenschap moe ten aanvaarden, doch ook alle uitvoerings bepalingen, die tot stand zijn gekomen se dert de gemeenschap in 1958 startte, en zij zullen min of meer gelijktijdig tot alle drie de gemeenschappen moeten toetreden. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, heeft tijdens het de bat verklaard, dat de E.E.G. als gevolg van de toetreding van nieuwe leden haar buitentarief zal moeten herzien. Dat ta rief is immers gebaseerd op een markt van zes landen. Als de gemeenschap is uitgebreid met Engeland en Denemarken, zal zij echter van zoveel gewicht worden voor de wereldmarkt, dat er wellicht op mondiaal niveau handelsregelingen getrof fen kunnen worden, die een zekere stabi lisatie van de wereldmarkt tot gevolg heb ben. Hierdoor zou uiteraard de noodzaak van bescherming van de eigen markt evenre dig kleiner kunnen worden. En van de sta bilisatie van de wereldmarkt zouden ook vooral de ontwikkelingslanden, ook die van het Britse gemenebest, profiteren. Dr. Mansholt ontveinsde zich niet, dat er aan de fcterke uitbreiding van de E.E.G., die verwacht kan worden, ook gevaren zijn verbonden. Men zal er, zo zei hij, in ieder geval voor' moeten zorgen, dat de gemeen schap volledig handelingsbevoegd en -be kwaam blijft. Congokust 24 v. Bordeaux n. Dakar. Cradle of Lib. 24 450 m. o. Belem n Maracaibo Crania 24 te Barton. Dahomeykust 24 v. Antwerpen n Amsterdam Daphnis 23 360 m. o. Miami n. Haiti. Delft 24 v. Bremen te Hamburg. Duivendrecht 24 300 m. n.o Azor. n. P La Cruz. Echo 24 117 m. n Dakar n. Londen Eenhoorn 25 v Saloniki n. Uddevalla. Eliz. Broere 24 700 m. w. Sydney n Sydney. Esso Amsterdam 24 20 m. n. Malta n Mena. Esso Rotterdam 25 te Banias verwacht Forest Loke 24 v. Banias n. Wilhelmshaven. Forest Town 25 v. Bandar Mashur n Abadan. Fravizo 24 50 m o. Gibraltar n. Hamburg. Frieseland KRL 22 v. Los Angeles n Panamakan. Gaasterland 25 te Cabedelo verwacht. Gabonkust 25 te Abidjan verwacht. Ganymedes 24 355 m z.w. Landsend n Cartagena Garoet verm. 25 v. Hamburg n. Gdynia Geestland pass 24 Flores n. Preston Geeststar 24 550 m. z.w. Sta. Maria n Barbados. Gemma pass 24 Casquets n. Las Palmas. Giessenkerk 24 v. Aden n. Suez. Guineekust 24 v Lagos n. Freetown. Gulf Italian pass, 24 Gibraltar n. Kharg eil. Hathor 24 dwars Wight n. Cartagena. Hector pass. 23 Ouessant n. Antwerpen. Heelsum 24 v. Lobito n. Napels. Helena 25 te Tocopila verwacht. Hera 23 v. Cabao n. Chimbote Hersilia 24 te Hamburg verwacht. Hestia 24 te San Juan. Hoogkerk 25 te Adelaide verwacht. Houtman 24 v Kaapstad n. Port Elisabeth. Irazu 24 v. Bridgewater, 25 te Pt of Spain verw. Ittersum 23 te Savannah Ivoorkust 24 dwars Las Palmas n. Antwerpen. Jagersfontein 24 430 m. v. St. Helena n. L. Palm. Japara 24 250 m w. Sint Vincent n. Duinkerken Java 24 40 m. w Kp. Cambodja n. Labuan. Johannes Frans 25 te Baltimore verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt 24 v. Sydney n. Auckland. Kaap Hoorn 25 te Shellhaven. Kabylia 26 te Durban verwacht. Kalydon 25 te Curagao verwacht v. Turku. Kara 25 te Groton. Karachi 21 te Tandjong Mani. Katendrecht 26 te Das eil. verwacht. Katwijk 24 970 m. z.z.w. Colombo n. L. Marques Keizerswaard 24 80 m. z. Cork n. Borburatabay Kelletia 27 te Curagao verwacht. Kerkedijk 24 55 m. w.z.w. Landsend n. Antwerp Khasiella pass. 24 Beachyhead n. Pernis. Kieldrecht 23 v. Hamburg n. Rotterdam. Kinderdijk 24 440 m. n.o. Azoren n. Miami. Kopionella 25 te Puerto Miranda verwacht. Koratia 24 100 m. w.n.w. Madeira n. Triëst Korendijk 24 v. Norfolk te New York. Korovina 23 v. New Plymouth n. Geelong. Kreeft 24 176 m. w.z.w. Trondheim n. Rotterdam. Kreon 25 te Paramaribo. Kryptos 24 v. Punta Cardon n. Delawarecity. Kylix 25 bij Hoek v. Holl verw. n. Rotterdam Laarderkerk 24 v. Antwerpen n. Bremen. Langkoeas 24 te Genua. Lawak 26 et Los Angeles verwacht. Leersum 24 180 m. w. Sychelles rt. Lor. Marques. Leiderkerk 25 v Suez n. Dubai. Lekhaven 24 27 m. z.w. Ouessant n. Santos. Lelykerk 24 te Khorramshar. Liberty Bell 24 200 m. o.z.o. Malta n. Port Said. Limburg 24 v. New York n. Malta. Loppersum 24 85 m. w. Ouessant n. Le Havre. Lutterkerk 25 v. Port Said n. Marseille. Lycaon 24 v. Vórt Swettenham n. Singapore. Maashaven 24 84 m. o. St. Paulrocks n. L. Palm. Marathon 24 te Antwerpen verwacht v. Hamburg. Marnelloyd 25 v Wellington n. Auckland. Maron 24 te Aruba verwacht n. Aruba. Meerdrecht 26 te Norfolk verwacht. Meerkerk 24 60 m. o.n.o. Kuria Muria n. Karachi. Mentor 24 te Piraeus. Mississiopilloyd pass. 24 Gibraltar n. Tripoli. Mitra 24 te Stanlow. Moh Re7a Shah 23 v. Port Said n. Bd. Mashur. Montferland 24 dwars Bahia n. Santos. Moordrecht 27 te Leghorn verwacht. Munttoren 24 v. Shellhaven n. Mohammedia. Musilloyd 23 v. Le Havre n. Cristobal. Naess Commander 24 25 m. v. Bougie n. Fawley Naess Tiger pass. 24 Str. Ormoesz n Rastanura. Nashira 23 148 m. o.n.o. Abrolhofe n. Buen. Aires. Neder-Ebro pass. 24 Kp. Villano n Hamburg. Neder-Waal 24 50 m. n. Anambas eil. n. Manilla. Neder-Weser pass. 24 Gibraltar n. Amsterdam. Nestor 24 te Alexandrië. Noordwijk 24 295 m. n. Dakar n. Monrovia. Notos 24 v. Catania n. Messina. Nijkerk 25 v. Aden n. Mombasa. Oberon 24 v. Grenada. 29 te Puerto Cortez verw Ondina 25 te Fawley verwacht. Oostkerk 24 ten anker op Weser n Bremen. Oranje Nassau 25 te Trinidad. Osiris 25 te Fort de France. Overijsel verm. 25 v. Mombasa n Aden. Paopndrecht 24 v Rostock n. Odessa Parthenon 24 te New York verwacht. Pendrecht 28 te El Lapito verwacht. Pericles 25 te Arica. P. G. Thulin 25 te Puerto La Cruz verwacht. Philidora 27 in Suezkan verw. n. L.Avera. Philine 24 60 m z.w. Ras Fartak n. Suez. Philippia 24 25 m. n. Malta n. Fawley. Prins Alexander 24 870 m. o. Gibraltar n. Antw Prins Fred Willem 24 8 m. n. Schiermonnikoog naar Hamburg Prins Maurits 24 225 m. w. Ouessant n. Halifax Prins Willem George Frederik 25 te Antw. verw. Prins Willem van Oranje 24 530 m. z.w Scillys naar Lc Havre. Prins Willem II 24 v. Port Sudan n. Suez. Prins Willem ITI 24 v. Gandia n. Valencia. Prins Willem IV 24 te Londonderry v. Liverpool. Prinses Irene 23 v. N. Orleans n. Nassau (Bah.). Prinses Margriet 25 v. Vera Cruz n. Tampico. Pygmalion pass. 24 Finisterre n. Tunuis. Radja 24 te Antwerpen Raki 24 100 m. o n.o. Algiers n. Lissabon Reza Shah the Great 24 in Straat Ormoesz naar Bandar Mashur. Riouw 25 te Aden verwacht. Roepat 24 v. Le Havre n Amsterdam. Roggeveen 24 480 m. w.z.w. Melbourne n. Sydney. Rijndam 24 80 m. n. Landsend n. Southampton. Salatiga 24 te Callao v. Valparaiso. Saloum 24 v. Duinkerken n. Rouen. Sarpedon 26 te Trinidad verwacht. Scheldelloyd verm. 25 v Tj. Mani n Bangkok Scherpendrecht 24 v. Odessa n. Fiumicino. Schielloyd verm 24 v. Noumea n. Honiara. Schouten 24 140 m. z.o. Mekong n. Kuching. Senegalkust 24 65 m. z.z.w. Ouess. n. Antwerpen. Sepia pass. 24 Kp Bon n. Rotterdam. Siace 25 te Sancakan verwacht v Sydney. Sigli pass. 24 Malacca n. Sydney. Silindoeng 24 te Famagusta verw. v. Beyrouth Sinon 24 v. Cartagena. 25 te Cristobal verwacht Sliedrecht 2/2 te Prioli verwacht. Sloterdijk 24 280 m. w.z.w. Shannon n. N. York Sloterkerk 24 te Bremen. Soestdijk 24 480 m. n.n.w. Flores n. Antwerpen Sólon 23 450 m n.o. Guadeloupe n. Curagao Stad Amsterdam 24 370 m. z.w. Lissab. n. Antw. Stad Den Haag 24 150 m. z.z.w. L. Palm, n R'dam Stad Dordrecht 24 100 m. n.n.w. Lissab. n. R'dam. Stad Gouda 24 45 m. o.z.o. K. St. Vine. n. Savona. Stad Leiden 24 4 m. o. K. De Gata n. Rotterdam Stad Maastricht pass. 24 Minorca n. Vitoria. Stad Rotterdam 24 40 m. w. Oporto n. Reggio. Stad Utrecht 24 180 m. w.n.w. Lissab. n. R'dam. Statendam 24 v. Curagao n. Nassau Statue of Liberty pass. 24 Suezkanaal n Mena Steenkerk 24 v Djibouti n. Singapore. Stentor 24 te Iskenderun. Straat Bali 24 540 m. n o. Diego Garcia n. Singap Straat van Diemen 24 v. Vitoria n. Kaapstad. Straat Madura 26 te Sydney v. Melbourne. Straat Magelhaen 24 v. Penang n. Mauritius. Straat Singapore 24 v Adelaide n. Fremantle. Streefkerk 25 te Burutu. Sunetta 25 te Rotterdam verwacht. Tabian 24 200 m z.o Ceylon n Singapore. Tahama 24 25 m w.n.w. Scillys n. Liverpool. Tamo 24 50 m. n.n.o. Philippiville n. Liverpool Thuredrecht 24 150 mijl w.z.w. LasPalmas naar Westerncontinent. Togokust 25 te Takoradi. Towa 24 v. Santos n. Montevideo. Tjimanuk 24 te Bangkok. Tjipondok 24 v. P. Swettenh., 25 te Singap. verw. Triton 25 te Pert Au Prince. Van Heemskerck 24 v. Lagos n. Burutu. Van Riebeeck 25 te Mombasa verwacht. Vasum 24 160 m, n.n.w. Perim n. Mena Viana 24 v. Suez n. Ummsaid Videna 24 140 m. o.n.o. Algiers n. Mena. Vivipara 26 in Suezkanaal verwacht n. Genua. Vlieland 24 360 m. n.w. Finisterre n. Curagao. Vlist 24 te Adelaide. Voco 24 280 m n.w. Cristobal n. Cristobal. Waibalong 24 te Port Said verwacht. Waikelo 26 te Mukallah verwacht. W. Alton Jones 25 v. Suez n. Mena A1 Ahmadi Waterman 25 v. Wellington n. Melbourne. Westertoren 24 720 m. n.o. Martinique n. Curagao Wieldrecht 25 te Tenerife. Willemstad 24 690 m. n.o. Barbados n. Madeira Witmarsum 24 v Bremen, 25 te Hamburg verw. Woensdrecht 25 te Bremen verwacht. Woltersum 25 te Hduston' verwacht. Wonosari 24 v. Sydney n. Newcastle. Zafra pass. 24 Pantellaria n. Port Said. Zaria 27 te Curagao verwacht Zuiderkerk 24 v Las Palmas n. Kaaustad. Zwijndrecht 24 v. Yokohama n. Vancouver. KLEINE VAAKT Adine verm. 24 v. Lissabon n. Oporto. Alcetas 23 v. Barcelona n. Tarragona. Ank T. 23 v. Santander te Bayonne. Arnoudspolder verm. 24 v. R'dam n. Lissabon. Atlas 24 120 m. z.o. Minórca n. Barcelona. SLEEPVAART Cycloop 23 v. Colombo. Friesland 23 v. Pointe Noire. Loire verm 25 v. Brest n Antwerpen. Mississippi 23 t h.v. Kreta. 31 te South ton verw Poolzee 23 v. Hoek v. Holland n. Noordzee. Boeke Huidekoper van 235% op 235, Boom-Ruygrok van 159 op 160, Figee van 212% op 215, Spaamestad van 880 1 op 861, Van Waveren Graanhandel van 126 op 120. VERHANDELDE FONDSEN 23 januari 24 januari Totaal 490 491 Hoger 184 (37,5%) 170 (34,6°/») Lager 182 (37,1%) 175 (35,6%) Gelij 124 (25,4%) 146(29,8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon, Olief 123,80 gb-124 124, Philips 958—963 963 Unilever 185,20—187 187,— Hoogovens 750 gl VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A K.U397—400 gl Kon Olie123,90—124,00 123,90 Philips 963—965% 963% Unilever 186,70-187,30 gl Hoogovens 750 gb755 gl 753 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 113% H - VA. 129V4 A.K.U 393'/j 152,10 751 Philips Gem. Bez. 957 Unilever 185,70 Dordtsche Petr. 575 K Ned Peti Mij. 123,60 Holl. \m. Lijn 146% K L.M ƒ61,50 K.N.S.M 188% Ned. Stoomv. Mij 162% Ommeren, Phs. v. 332 Scheepv. Un. Ned 150% f 224,50 246,50 Unitas 517,— Ver. Bezit v. 189« 143,- Amsterd. Bank 386 Ned. Handel Mij 349 RoUerd. Bank. 368 Twentsche Bank. 336 Albert Heijn 730 Amstel Brouwerij 494 Berkel's Patent 303 Bols 809 Bührmann Papier 725 452 Ford 765 Gelder Kon. Pap 360 Gist Spir.f. Kon 397 Van der Heem 358% Heineken's Bier 620 Foogenbosch Sch 292 ïndola 565 Kon. Zout-Ketjen 1043 Muller Nat. Bezit 479% Ned KabelL 603 Philips Pref 296 Sikkens Gro°p 889 Stokvis 256 Thomassen Dr 689% Ver Machinefabr 249 Wessanen 403 Wilton Fijenoord 289 Z wa nenbérg-Org 101=2 Billiton Mij. II 492 Aluminium Ltd... 27% American Motors 16% Anaconda 50% Bethle%m Steel. 41 Cities Service.... 53% Genera] Motors.. 53% Kennecott Copper 83% Republic Steel 56% Shell Oil 36% U.S Steel 731/i« Gedane noteringen. (Verstrek) door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: KLEINE VERBETERING De aandelenmarkt sloot gisteren een weinig hoger bij actieve handel. De dag was iets lager begonnen en daalde scherp in de loop van de middag om zich aan het eind weer te herstellen. De ticker kon aan het eind de handel niet bijhouden. De win sten waren niet hoger dan een dollar, maar er waren ook talrijke verliezen in dezelfde grootte. Auto-, staal-, rubber-, elektronische en de meeste chemische waarden liepen op. De meeste vliegtuig-, tabak- en koperwaarden waren lager. An dere groepen sloten gemengd. Van 1283 verhandelde fondsen waren 595 lager en 436 hoger. De totale omzet was 3.760.000. Het industriegemiddelde kwam van 698,54 op 698,17; dat van spoorwegen van 147,33 op 147,09 en dat van openbare nutsbedrij ven van 123,95 op 123,85. (AP). Het Volta-project in Ghana Twee Italiaanse bedrijven hebben dezer dagen een overeenkomst tot een bedrag van 38.693.000 gulden gesloten met de regering van Ghana voor de bouw van 161 kv-onderstations van het Volta- proiect. Deze overeenkomst en een contract met een Nigeriaanse onderneming zijn de laatste van een reeks opdrachten voor de eerste fase van het reusachtige project, dat vandaag formeel door president Nkroemah zal worden ingeluid. Voor dit project heeft de regering van Ghana reeds opdrachten verstrekt tot een bedrag van in to taal 350 miljoen gulden, met inbegrip van de ruim 160 miljoen gulden voor de bouw van de stuwdam zelf. Vereniging voor Textielchemie De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Textielchemie, dr. F. B. Gribnau, algemeen procuratiehouder en tevens hoofd van het labo ratorium bij Ankersmit's Textielfabrieken n.v. te Deventer, is tijdens de jongste vergadering van gedelegeerden benoemd tot president van ,,The International Federation of Associations of Tex tile Chemists and Colourists", een overkoepelend orgaan van de landelijke verenigingen, waarvan deel uitmaken: Duitsland, Frankrijk, Italië, Oos tenrijk, Zwitserland, Zweden, Engeland en Ne derland. Duits uitvoeroverschot toegenomen Het Westduitse bureau voor de statistiek heeft bekendgemaakt dat het uitvoeroverschot van de Bondsrepubliek het afgelopen jaar in vergelij king met 1960 met 1,6 miljard Dm is toegenomen tot 6,8 miljard Dm. De invoer had een waarde van 44,2 miljard Dm, wat 3,5 percent meer is dan in 1960 en de uitvoer bedroeg 51,0 miljard Dm, 6,3 percent meer dan in 1960. Gevestigde schuld en langlopende kredieten Het ministerie van Financiën deelt mede, dat per 31 december 1961 de gevestigde schuld en langlopende kredieten 13.722.198.073 bedragen. Het bedrag van de binnenlandse gevestigde schuld is 12.747.809.674, het uitstaande bedrag van de buitenlandse gevestigde schuld en lang lopende kredieten 974.388.399.—. Advleskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geld in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10,90—10,19. Amerikaanse dollar 3,58Vs— 3.62V2, Canadese dollar 3,41—3,46, Franse frank (100) 72,3572,85, Belgische frank (100) 7,21—7,26, Duitse mark (100) 89,90—90,40, Zweedse kroon (100) 69,25—70,25, Zwitserse frank (100) 83,40—83,90, Italiaanse lire (10.000) 57,00—59,00. Deense kroon (100) 51,70—52,70, Noorse kroon (100) 50,00—51,00, Oostenrijkse schilling (100) 13,95—14,05, Portugese escudo (100) 12,30—12,45, Spaanse peseta (100 gr coup) 5.92V2—6,07V2.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13