V erkeerslichten bij Zijlweg Toenemende terreur der OAS Regering treft maatregelen tegen OAS-publikaties Kabinet in Djakarta keurt wet voor algemene mobilisatie goed HET WEER Heusinger werkte mee aan een aanvalsplan op Zwitserland Gladonia muurvast in het zand van de Nederlandse kust m Nederlandse eigendommen worden automatisch Indonesisch bezit" verklaart Abdoelgani Ook Unilever en Shell? Clandestiene radio uitzendingen op Ceram Minister Cals hersteld MBÊr Ï4» WEEKEND-AANBIEDING Sappig malse riblappen, 500 gram 2.28 Varkenscarbonade 500 gram 1.78 Keurslagerij BUTTER Twee vermoedelijke pokkengevallen nabij Bradford Oud-Kapitein Brouwer overleden Het woord is aan Plaatselijk mist A ustralië overstag? In de krant van heden Evenals de huidige Oostduitse stafchef Müller ]ejoreijou vuij! REGEN- EN TWEEDJASSEN 47e JAARGANG NUMMER 69 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 a 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 25 JANUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. wede 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmtriden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grot(^IoutstraatJ)vlHla<^ en ^r' v *1 7 J,, V V'*"' De Britse kustvaarder „Gladonia", die ten zuiden van Hoek van Holland vast zit op de Nederlandse kust, is gisteren de nacht ingegaan met een gehalveerde bemanning. Toen de reddingsboot „Pre sident Jan Leis" uit Hoek van Holland om vier uur langszij kwam om vaten water over te zetten, gaf de gezagvoer der vier van zijn mannen opdracht om het schip te verlaten. De kapitein bleef aan boord met de eerste stuurman en twee machinisten. De kustvaarder zit nog steeds hopeloos vast in het zand. Bij vloed bonkt de kiel voortdurend tegen de grond. Dat is de reden waarom de kapitein van plan is om extra ballast in te nemen, die het schip welliswaar nog wat dieper brengt, maar ook de kansen op lekkage vermin dert. Ook gisteren was er geen enkele mo gelijkheid om vlot te komen, daarvoor is de windrichting (zuidwest tot west) te ongunstig. Het ziet er naar uit dat de „Gladonia", als het weer zo blijft, nog geruime tijd vast zal blijven zitten. De rederij en de assuradeuren hebben inmiddels Smit's sleepdienst en Van_ der Tak's bergingsbedrijf nadrukkelijk op dracht gegeven om de „Gladonia" te ber gen, ongeacht de visie van de kapitein. Maar het was gisteren volstrekt uitgeslo ten om een sleepverbinding tot stand te brengen. De handicap is dat de bergers het schip op z'n dichtst op anderhalf a twee kilometer kunnen naderen. Advertentie Bij 100 gram ham 58 cent 100 gram boterhamworst 10 cent KENNEMERLAAN 43-4 5 v sv\ Pers en televisie tonen grote belang stelling voor de gestrande kustvaarder Gladonia. Uit Engeland zijn enkele journalisten in Hoek van Holland aan gekomen. Fotografen hebben de tocht van de President Jan Leis" meege maakt. Gistermiddag verscheen boven de kustvaarder een helikopter (zie foto) die een cameraman aan boord zette. De reddingboot President Jan Leis" heeft gistermiddag de helft van de achtkoppige bemanning van de Brit se kustvaarder Gladonia van boord gehaald. Vier man blijven aan boord van het schip, dat zich steeds dieper vastwerkt in het zand. Bij de huidige windrichting is vlot trekken uit gesloten. i BRADFORD (Reuter) In Groot-Brit- tannië zijn twee vermoedelijke gevallen van pokken geconstateerd. Een 77-jarige man en een twaalfjarige jongen zijn nabij Bradford in het noorden van Engeland ge- isoleerd. Drie personen, die meer dan een week in afzondering zijn gehouden omdat men dacht dat zij pokken hadden, zijn woens dag vrij van pokken verklaard. Gisteren heeft in Driehuis-Westerveld de crematie plaats gehad van de heer R. J. L. Brouwer, oud-gezagvoerder bij de Verenigde Nederlandse Scheepvaart maatschappij, die zaterdag is overleden in Terneuzen, waar hij havenmeester was. Hij is 64 jaar geworden. Rabindranath Tagore: Schoonheid en kunst ontstaan slechts daar, waar lichaam en geest iets méér hebben dan het allernoodzakelijkste. Gedeputeerde Staten van Noordhol land zijn ermede akkoord gegaan, dat het kruispunt van Westelijke Randweg en Zijlweg van verkeerslichten zal wor den voorzien. Gedeputeerde Staten stel den zich aanvankelijk op het standpunt, dat pas hierover een beslissing zou kun nen worden genomen, als na openstel ling van de randweg de behoefte aan verkeerslichten duidelijk zou blijken. Een behoefte, die aan de hand van ver keerstellingen zou moeten worden vast gesteld. Met Burgemeester en Wethouders van Haarlem heeft de gemeenteraad zich steeds op het standpunt gesteld, dat ook dit kruispunt van verkeerslichten zal moe ten worden voorzien. Een standpunt, waar aan in een motie uitdrukking werd ge geven. De verkeerstraverse Westelijke Rand weg—Delftlaan zal nu verkeerslichten krijgen bij de kruisingen met de Zijlweg, de Kleverlaan en de Orionweg. Ter verbetering van de situatie bij het kruispunt van Westelijke Randweg en Leidsevaart zullen Burgemeester en Wet houders opnieuw contact opnemen met Rijkswaterstaat. Aan het kruispunt zijn reeds van rijkswege enige voorzieningen getroffen, maar een voldoende beveiliging is naar de mening van het Haarlemse ge meentebestuur daar nog niet verkregen. (Van onze correspondent) PARIJS. - Zoals wel reeds gevreesd kon worden, heeft de O.A.S., de geheime legerorganisatie van ex-generaal Salan, de tweede verjaardag van de barricaden- opstand in Algiers gisteren als aanleiding aangegrepen om haar terreur in Frank rijk te verhogen. Voor het eerst waagden de betaalde gangsters van de voormalige opperbevelhebber in Algerije het, ook overdag te opereren. Nog geen anderhalf uur nadat de Parijse politieprefect, Pa- pon, als eregast op een lunch van de buitenlandse persvereniging een tamelijk indrukwekkend overzicht had gegeven van de acties, invallen en arrestaties, die zijn diensten de laatste weken in Parijs hadden verricht, brak om kwart over vijf het nieuwe offensief van de O.A.S. los. Binnen een uur werden de Parijzenaars opgeschrikt door de eerste zeven explo sies van een reeks, die ook 's nachts nog met een twaalftal werd voortgezet. Nadat in dc nacht van dinsdag op woens dag met negen aanslagen, waarbij vier personen werden gewond, het O.A.S.-offe- sief vooral tegen communistische kamer- en gemeenteraadsleden was gericht, ble ken de terroristen het gisteren vooral op linkse en liberale journalisten en politici gemunt te hebben. Binnen een uur wer den de woningen geheel of gedeeltelijk vernield van de directeur en de hoofdar tikelenschrijver van het avondblad „Le Monde", Beuve-Méry en de bekende pro fessor in het staatsrecht Maurice Duver- ger. de hoofdredacteur van de „Figaro Li teraire", Michel Droit, en van de hoofd redactrice van „l'Expresse", Francoise Gi- roud, van de links-socialistische oud-minis ter Savaury en van een der vroegere bur gemeesters van Parijs. Professor Duverger onderbrak het col lege, dat hij aan de Sorbonne gaf, even toen de bom explodeerde met de opmer king: „misschien was die wel voor mij be stemd". De studenten lachten, maar een paar minuten later werd hem door een bode het telefonisch bericht doorgegeven, dat zijn woning inderdaad was verwoest. Een geloei van verontwaardiging barstte onder zijn studenten los. In Algiers had de O.A.S. gisteren met volledig succes tot een staking opgeroe pen. De nieuwe veiligheidsmaatregelen, waardoor het in Algerije onder meer ver boden is na 5 uur 's middags met een auto in de straten te rijden, schijnen de gevaren van gewelddadige acties wel enigszins te hebben ingeperkt. Botsingen tussen activisten en ordetroepen, waarvoor algemeen werd gevreesd, konden in de drie grote Algerijnse steden in ieder geval worden vermeden. Het aantal doden in geheel Algerije be droeg zes. Intussen hebben de anti-fascisten een nieuwe tegenaanval gelanceerd met het doel de medeplichtigen in de ambtelijke, DJAKARTA (AP en Reuter) - Het Indonesische kabinet heeft een wets ontwerp met betrekking tot algemene mobilisatie in geheel Indonesië goed gekeurd, waarbij alle burgers van 18 tot 40 jaar opgeroepen zullen worden en gemobiliseerd. Dr. Roeslan Abdoelgani, vice-voorzitter van de Opperste Advies raad, heeft meegedeeld, dat alle voormalige Nederlandse eigendommen in Indonesië die nu onder Indonesische leiding staan, automatisch Indonesisch eigendom worden als gevolg van „het Nederlandse provocerende optreden tegen Indonesische patrouille-eenheden, verleden week voor de zuidkust van Nieuw- Guinea" en omdat „de Nederlanders de vice-stafchef van de vloot, commodore Soedarso, hebben gedood". Abdoelgani verklaarde: „In de huidige fase van de worsteling om bevrijding van Nieuw-Guinea waarin de Nederlanders openlijk tot agressie zijn overgegaan te gen onze gewapende patrouille-eenheid, zijn alle staatsondernemingen die voorheen Nederlands eigendom waren nu volledig en onvoorwaardelijk kapitaal geworden van het volk en de staat Indonesië. Geschiedkundig bezien zijn alle Neder landse bezittingen in Indonesië het gevolg Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk mist en slechts hier en daar wat mot regen. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het algemeen iets lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee van roof. Daarom geeft het opofferen van commandeur Soedarso ons niet alleen het juridisch recht deze in beslag te nemen, maar in feite verplicht het ons dit te doen. In New York heeft de secretaris-gene raal van de V.N., Oe Thant, zijn pogingen voor een vreedzame beslechting van de kwestie-Nieuw Guinea voortgezet. Hij pleegde afzonderlijk overleg met mr. Schürmann en Soekardjo Wirjopranato, de Nederlandse en Indonesische afge vaardigden in de V.N. Uit gewoonlijk be trouwbare bron vernam Reuter, dat Oe Thant er niet op uit is, overhaast te werk te gaan met het tot stand brengen van een rechtstreeks gesprek tussen de Indo nesiërs en de Nederlanders onder zijn auspiciën. Oe Thant wenst een recht streeks gesprek pas als er gegronde voor uitzichten zijn voor een regeling. De afzon-, derlijke besprekingen met beide partijen zullen voorlopig worden voortgezet. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Sir Garfield Barwick, heeft berichten over een mogelijke wijziging in de Australische houding jegens de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea „speculaties" ge- DJAKARTA (AP) De Indonesische regering zou van plan zijn alle Neder landse en gemengd Nederlandse onder nemingen, waaronder de Shell en Uni lever, in beslag te nemen als de Neder landers weigeren Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen. Hoge regeringswoordvoerders in Dja karta hebben Associated Press meege deeld: „Wij zijn vastbesloten deze stap te nemen maar het hangt af van het geen te voorschijn komt uit de lopende onderhandelingen in New York." noemd. Hij verklaarde dat het regerings standpunt ongewijzigd was sedert premier Menzies op 12 januari duidelijk had ge maakt dat de regering een regeling door vreedzame middelen en niet onder dwang of dreiging met oorlog wenst. Naar aanleiding van berichten van Au stralische dagbladen over een gewijzigde houding van de Australische regering in zake de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea wordt van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag ver klaard, dat bij het ministerie niets bekend is over een wijziging van de instelling van Australië. Nochtans zijn de persberichten, die ervan gewagen dat Australië zich niet zou verzetten tegen een overdracht van het gebied aan Indonesië, voor het mini sterie aanleiding geweest om nadere in lichtingen in Canberra in te winnen. De Nederlandse ambassadeur in Was ington, dr. J. H. van Roijen, heeft ver klaard, de juistheid van de berichten over een koerswijziging van de Australische po litiek ten aanzien van Nieuw-Guinea te betwijfelen. Dr. Van Roijen zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse ondermt nister van Buitenlandse Zaken, George Ball. industrieële en journalistieke regionen van de neo-fgscistische gangsterbende te ont maskeren. Op verschillende plaatsen in Parijs werden affiches aangeplakt, die met naam, toenaam en cijfers vermeld den, door wie en met welke bedragen de misdadige acties van de O.A.S. worden ge financierd. Zulke affiches sierden giste ren het gebouw van het ultra-rechtse Pa rijse ochtendblad „Parisien Libéré", waarvan de eigenaar elke maand twee miljoen oude francs in de O.A.S.-kas zou storten, en het hoofdbureau van een grote verzekeringsmaatschappij, waarvan de di recteur eveneens tot de Vaste geldschie ters van de activisten moet behoren. De regering heeft gisteren, onder voor zitterschap van president De Gaulle, op nieuw het neo-fascistische terrorisme tot onderwerp van een kabinetszitting ge maakt. Na afloop maakte de minister van Voorlichting bekend, dat het staatshoofd zich op 5 februari via radio en televisie met een toespraak opnieuw tot het Fran se volk zal richten. Uitzonderlijke gebeur tenissen voorbehouden, ligt het, aldus de minister, niet in de verwachting dat de president der republiek nog uitzonderlijk nieuws zou onthullen. Een toevoeging, waarmee de woordvoerder vermoedelijk een nieuwe stroom van geruchten, die el ke redevoering van het staatshoofd pleegt in te luiden, bij voorbaat hoopte af te dammen. Gisteren werd uit Makassar bericht dat daar enige personen waren aangehouden in verband met clandestiene radiouitzen dingen. Een vertegenwoordiger van de re publiek der Zuid-Molukken in Nederland, ir. Manusama, heeft meegedeeld dat reeds enige tijd op het eiland Ceram een radio station van de republiek Zuid-Molukken op onregelmatige tijden in de lucht is. Enige dagen na een rede van Soekarno in Makassar heeft mr. dr. Soumokil op Cerum twee keer zijn stem laten horen. In de eerte uitzending richtte hij zich uit sluitend tot Makassar. Hij noemde de re de van Soekarno o.m. „lege bluf", die enkel ten doel heeft zand in de ogen van het volk te strooien, opdat men de binnenlandse chaos niet zal zien". Verder waarschuwde hij het volk van de Zuid- Molukken, „zowel in als buiten het va derland, de oren te sluiten voor de op ruiende leugens van Soekarno en zich niet tot zijn instrument te laten maken". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 9, 12 In de Vishal en op zee7 Horen en Zien9 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton 11 Scheepsberichten 13 Economisch nieuws13 Beurs 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's ASCHAU (West-Duitsland) (AP) De bewering van het Westduitse ministerie van Defensie dat generaal Adolf Heusin ger geen aandeel heeft gehad in de op stelling van een plan om Zwitserland in de tweede wereldoorlog aan te vallen is gewraakt door de gewezen kolonel-gene raal Franz Halder, eens chef van de Duit se legerstaf. De kwestie is aan de orde gekomen in de Russische campagne tegen Heusinger, thans hoofd van het permanente militaire comité van de NAVO, dat in Washington zetelt. Moskou heeft de uitlevering van Heusinger geeist op grond van oorlogs misdaden. Het Zwitserse plan werd in üe stukken van Moskou genoemd. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van defensie heeft verklaard, dat het ontwerp van het plan ook gete kend is door Vincenz Müller, toen kolonel in de staf en later eerste stafchef van het Oostduitse leger. De zegsman zei dat Heusinger niet aan het plan had kunnen meewerken omdat hij toentertijd met verlof was. De voornaamste handtekening op het do cument is die van Halder. De 77-jarige gewezen Wehrmachtleider heeft gezegd.dat Heusinger en Müller beiden een aandeel hebben gehad in de ontwikkeling van het plan en dat hij zelf hun daartoe bevel had gegeven. Halder zei dat Müller mee hielp als officier van de generale staf in legergroep C en Heusinger als chef van de operationele afdeling van het leger. Hij beweerde echter dat het plan een zuiver theoretische zaak was geweest en dat hij het bevel tot het opstellen ervan hoofdzakelijk had gegeven om een argu ment te hebben tegen de eventuele ge dachte van Hitier om Zwitserland binnen te vallen. Halder noemde het een voorzorgsmaat regel omdat hij tegen bezetting van Zwit serland was. Hij zei verder dat het maken van zulke theoretische plannen gewoonte is bij alle generale staven ter wereld. Halder woont thans in Aschau. In 1942 brak hij met Hitier en werd later in een concentratiekamp opgesloten, waaruit hij door de geallieerden bevrijd werd. Na de oorlog verrichte hij geschiedkundige werk zaamheden voor de Amerikanen. Daar voor is hij een paar maanden geleden doo het Amerikaanse leger onderscheiden. Tussen de Verenigde Staten en Canada is over de „Lower Niagara-river" een brug in aanbouw, die volgens de bouwers de grootste stalen boog ter wereld wordt, die slechts twee steun punten heeft. De afstand tussen beide steunpunten bedraagt driehonderd meter. De kosten bedragen zestig miljoen gulden. Tussen beide seg menten, die van beide oevers naar elkaar toesteken, zal binnenkort het middenstuk worden aangebracht, waarvan het hoogste punt ruim hon derd meter boven de waterspiegel komt. De pijler op de Canadese oever ligt bij Queenston in de provincie Ontario, die op de Amerikaanse oever bij Lewiston in de staat New Vork. Op de achtergrond de hangbrug, die na 69 jaar gedoemd is te verdwijnen. (Telefoto) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De minister van Onderwijs. Kunsten er Wetenschappen, mr. Cals, zal maandag zijn werkzaamheden ten departemente hervatten. De bewindsman is gedurende enige tijd, als gevolg van ziekte, niet in staat geweest zijn werk te verrichten.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1