G.S. willen stichting van U.T.S. in Haarlem steunen AGE Mtóf v&tgêim SUNIL HALEN! Kort en bondig BEST BROOD «e I Prins Bernhard was bij opening van nieuw Philips gebouw Nieuwe gemeente gaat feestvieren Vetlesenprijs voor prof. F. A. Vening Meinesz Twee vrouwen verdronken Kamerlid Peters bij botsing gewond Ziektekostenverzekering voor rijkspersoneel Gevels van flatgebouw Vijzelstraat moeten vernieuwd worden Minister wijst verzoek van Dierenbescherming af Vleesafdeling van een zelfbedieningszaak geen slagerswinkel Medische dossiers door geven aan opvolgers Speurhond Roy terug uit Peru VERMAAT's Het blijft zacht weer 1 DONDERDAG 25 JANUARI 1962 2 - :-■> >w Adviesaanvragen voor vestigingsbesluiten HOOFDPIJNPOEDERS iliiyyi tui Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ Nieuwe burgemeester van Steenwijk Kerkelijk nieuws NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Rechter beveelt: Prinses Beatrix haalde vriendin af van Schiphol WEEKABONNEMENTEN 40.000 klanten vragen erom i pi&tjjiii luentm Prins Bernhard heeft gisteren een nieuw bedrijfsgebouw van de hoofdindustriegroep PIT (produkten voor Industriële Toepas sing) geopend. Aan de officiële opening gingen toespraken van ir. Philips en ir. Tromp alsmede van ir. Ch. J. Lugt, tech nisch directeur van De PIT, vooraf. Ir. Philips merkte onder andere op, dat Phi lips in Eindhoven zich steeds meer con centreert op de kwaliteitsproduktie; de massaproduktie wordt in toenemende ma te naar elders verplaatst. In verband met deze tendentie heeft Phi lips in Eindhoven een 'groeiende behoefte aan speciaal geschoold personeel. Deze deskundigen zijn wel aan te werven, maar het concern stuit hierbij op de moeilijkheid dat er voor deze mensen geen woningen zijn. Volgens ir. Philips is de woningnood in Eindhoven thans nog even groot als tien jaar geleden. Geef ons de vrijheid om al thans in de vrije sector te bouwen wat wij willen en wat wij kunnen. Dit is ab soluut een essentieel belang voor onze be drijven, aldus ir. Philips. Ir. Tromp sprak over de industriële revolutie, die de elek- tronika teweeg brengt. De PIT bestaat pas ongeveer 15 jaar en omvat nu circa 15 fa brieken, waarvan er vijf in de Benelux staan, een zevental in de rest van West- Europa, één in Noord-Amerika, één in Zuid-Amerika en één in India. De opening droeg een spectaculair ka rakter: aan de prins werd een beker met vloeibare lucht overhandigd; hij goot de ze uit in een bekken, dat daardoor koud werd en waardoor een contact tot stand kwam, dat een décor uiteen deed wijken. Er werd een enorme foto zichtbaar van het nieuwe gebouw, in deze foto ging een deur open en daaruit kwamen tien meisjes met een tasje in de hand, waarop de na men stonden van de tien afdelingen, waar uit de PIT is samengesteld. Ter gelegen heid van de opening kreeg de prins van het concern een geheel getransistoriseerde industriële televisiecamera, het nieuwste produkt van de PIT, ten geschenke. Na een maaltijd en de bezichtiging van een aan tal bedrijfsafdelingen van Philips is de prins om 16.00 uur uit Eindhoven ver trokken. Prins Bernhard heeft woensdag bij Philips in Eindhoven een gebouwen complex voor bedrijfsapparatuur ge opend. Op een speciale afdeling moesten de Prins en zijn gevolg witte jassen aantrekken. Naast Prins Bern hard ir. F. J. Philips. De landdrost van de Noordoostpolder, ir. A. P. Minderhoud, heeft in de poldercom missie zijn nieuwjaarsrede gehouden, voor de laatste maal, want de Noordoostpol der zal binnenkort een gemeente worden. Ter gelegenheid van het verkrijgen van de status van gemeente en ook ter gele genheid van het twintigjarig bestaan, zal de polder van 2 tot 7 juli feest gaan vie ren. Naar verwacht wordt zal de wet, waar bij de Noordoostpolder gemeente wordt, in februari in het Staatsblad verschijnen. De raadsverkiezing zal op 2 mei worden ge houden. In de universiteit van Columbia in New York is de Vetlesen-prijs uitgereikt aan prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, voor diens bijzondere wetenschappelijke pres taties. Enkele jaren geleden heeft de Amerikaa Vetlesen besloten voor de aardkundige wetenschappen te doen, wat destijds de Zweed Nobel heeft gedaan voor de natuur kunde, de scheikunde en de medicijnen, namelijk een prijs in te stellen die op ge regelde tijden na zorgvuldige selectie wordt toegekend aan onderzoekers van zeer bij zondere verdienste. Aan de Columbia-uni- versiteit werd opgedragen iemand op het gebied van de aardkunde voor deze prijs aan te wijzen en wel om het andere jaar. Evenals de Nobelprijs bestaat de Vetlesen prijs uit een medaille en een bedrag van 25.000 dollar. Voor 1962 zijn twee onderzoekers in aan merking gekomen om samen de prijs te ontvangen. Met prof. Vening Meinesz wordt onderscheiden de Engelsman Sir Herald Jeffreys. Prof. Vening Meinesz is ook buiten we tenschappelijke kringen destijds bekend geworden door zijn zwaartekrachtmetin gen op zee in duikboten. Uit het Noordhollands Kanaal bij Pur- merend is gistermorgen het stoffelijk over schot opgehaald van de 68-jarige mejuf frouw J. C. Koopman uit Purmerend. In de middaguren haalde men het stoffelijk overschot op van haar twee jaar oudere zuster, A. G. Koopman. De dames, beiden ongehuwd, woonden al vele jaren in het rooms-katholiek verzor gingstehuis „Sint Liduina". Zij hebben gistermorgen vroeg het tehuis verlaten zonder te zeggen waarheen zij gingen. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft aan de commissie adviezen vestigingsregelingen van de Sociaal-Eco nomische Raad advies gevraagd over de toepassing van de vestigingswet bedrijven 1954 op het naaimachinebedrijf, de kan toorboekhandel en kantoormachinehandel, het lederwarenambacht, de kleinhandel in schoenen, schoenherstellersbedrijf, maat schoenmakerij en orthopedisch schoenma kersbedrijf. Advertentie Als zich daartoe de gelegenheid voordoet zullen Gedeputeerde Staten van Noordhol land hun invloed uitoefenen, wanneer po gingen zullen worden ondernomen om te komen tot de stichting van een uts in Haar lem. Dat heeft het lid van G.S. de heer M e r k x woensdag tijdens de vergade ring van de Provinciale Staten van Noord holland toegezegd. De stichting van een uts in het IJrnond- gebied en met name in Haarlem werd tij dens de voorgezette behandeling van de begroting 1962 van de provincie aange roerd door de heer W e n s i n g (Prot. Chr.) Deze releveerde, dat door het be stuur van de Vereniging voor Nijverheids onderwijs te Haarlem reeds in 1955 aan de gemeente Haarlem om medewerking werd verzocht om te komen tot de stich ting van een uts. „Het is met deze uts een beetje vreemd gegaan", zo vatte de c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Rotter dams Toneel met „Koning Oidipous", tra gedie van Sophokles; regie Ton Lutz. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Mijn dochter Patricia", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Transport der ver doemden", 14 j. Frans Halstheater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De mysterieuze Julia Manton", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De hartstocht van een zeventienjarige", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade", a.l. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Tramlijn begeerte", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De ranch der vervloek ten", 14 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Het zevende zegel", 18 j. (Bijz. kerkew. herv. gem. H'stede). Vrijdag 20.15 u„ zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Meisjes zonder kamers", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zwijgend helden dom", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Terreur in New York", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekening en van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder Uitgaan in Haarlem in de krant van 19 januari). DONDERDAG 25 JANUARI City Theater, 20 u.: „Eiland in de zon". Rex Theater, 20 u.: „Puberteit". VRIJDAG 26 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Heldencommando". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. DONDERDAG 25 JANUARI Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 18.30 en 21.15 u.: „Houdt u van Brahms?" VRIJDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol en de verdovende middelen". W.B. Theater, 20 u.: „Monster uit de onderwereld". Advertentie Houtplein 21 - Haarlem Telefoon 22020 Met ingang van 1 februari is benoemd tot burgemeester van de gemeente Steen- wijk de heer A. G. A. Dingemans Wierts, sedert 1954 burgemeester van de gemeen te Woudrichem in Noord-Brabant. De heer Dingemans Wierts is op 30 juli 1926 in Amsterdam geboren. Hij is lid maat van de Nederlands Hervormde Kerk en lid van de Partij van de Arbeid. heer Wensing de hele kwestie samen. Het kwam er op neer, dat van rijkswege geen medewerking werd verleend en dat de ge meente Beverwijk, bij de plannen betrok ken, zich enkele jaren later terugtrok en daarna zelf kenbaar maakte een uts te willen stichten. De stichting van een rooms- katholieke uts in Beverwijk is nu aanstaan de. De heer Wensing wees er op, dat door de roomskatholieke grondslag van de school een groot gedeelte van de bevolking van 't IJmond-gebied van uitgebreid tech nisch onderwijs is uitgesloten en hij her innerde er aan, hoe onlangs in de gemeen teraad van Haarlem uiting werd gegeven aan de bevreemding over deze gang van zaken. Besloten werd dat alsnog zou wor den geprobeerd om in het IJmond-gebied te komen tot de stichting van een uts voor kinderen van niet-katholieke huize. Het lid van G.S. de heer M e r k x was het eens met de door de heer Wensing ge maakte opmerkingen, doch benadrukte, dat de invloed van G.S. waar het betreft stich ting van een uts vrijwel nihil is. Het mini sterie neemt niet eens de moeite om de mening van G.S. te vragen. Toch zullen G.S., als zij gelegenheid krijgen, proberen om de plannen te steunen. Vannacht om halfdrie zijn vier personen ernstig gewond bij een frontale autobot sing op de rijksweg te Susteren. Onder hen is het Tweede-Kamerlid J. M. Peters (K.V.P.) uit Roosteren, die met de ande re slachtoffers is opgenomen in het zieken huis te Sittard. Als mogelijke oorzaak van het ongeluk wordt gedacht aan gladheid. Bij de botsing waren betrokken de personenauto van de heer Peters en een bestelwagen. De be stuurder daarvan, een vertegenwoordiger uit Roermond, en de mede-inzittenden, een dame en een heer, zaten zodanig bekneld, dat andere automobilisten een half uur no dig hadden om hen te bevrijden. De heer Peters is vanmorgen geopereerd. Dr. M. A. M. van Heivoort, lid van de Tweede Kamer, heeft in een vergadering van de afdeling Helmond van de A.R.K.A. meegedeeld dat nog dit jaar, vermoede lijk omstreeks september, voor het gehe le rijkspersoneel een ziektekostenverzeke ring kan worden tegemoetgezien. Over dit stuk regeringspolitiek zijn volgens dr. Van Heivoort de ministers van Financiën, So ciale Zaken en Binnenlandse Zaken het eens geworden. Gemeente- en provinciaal personeel heb ben reeds een eigen ziektekostenverzeke ring. De verzekering voor het rijksperso neel zal vermoedelijk hierop nauw aan sluiten, volgens dr. Van Heivoort. Geref. Kerken Beroepen te Nijverdal (vac.-G. Heijer- man) G. Veeneman te Amersfoort en (vac. 3e pred.pl.) D. H. Borgers te Hoogeveen. Advertentie Op last van Bouw- en Woningtoezicht in Amsterdam zal het grote flatgebouw in de Vijzelstraat tussen Keizersgracht en Prin sengracht zeer ingrijpend moeten worden gerestaureerd. In maart 1955 is daar een gedeelte van de voorgevel ingestort. Het gebouw vertoont thans zulke ern stige gebreken, dat de gemeente de eige naar heeft opgedragen de 150 meter lange voor- en achtergevels te slopen en door nieuwe te vervangen. Mochten de werkzaamheden zo ingrij pend worden dat de winkeliers in het ge bouw en de ongeveer 70 gezinnen tijde lijk moeten verhuizen, dat zal het gemeen tebestuur van Amsterdam daarbij mede werking verlenen. Op 3 maart 1955 stortte een der pilaren der arcade van het gebouw in. Doordat ook een pui instortte moesten een aantal flatbewoners hun woning verlaten en winkeliers hun winkels sluiten. De civiele procedures die hier uit voortkwamen zijn nog steeds niet geëindigd. Op 6 juli moest de Amsterdamse brand weer loszittende stenen uit de gevel en de achterkant van het flatgebouw verwijde ren, nadat enkele stenen naar beneden wa ren gevallen. Bouw- en Woningtoezicht heeft toen een diepgaand onderzoek ingesteld. Het resul taat van dit onderzoek is dat thans een brief van het gemeentebestuur is gezon den aan de beherende maatschappij ,van de vijzelflat, de n.v. Amstelstein, waarin gezegd wordt dat lapmiddeltjes nu niet meer verantwoord zijn en dat beide ge vels zeer ingrijpend moeten worden ge restaureerd, hetgeen zal neerkomen op een vrijwel totale vernieuwing van voor- en achtergevel. Ook de n.v. Amstelstein was al tot de conclusie gekomen dat incidentele verbe teringen aan het flatgebouw geen oplos sing meer konden brengen. Van dwingen de maatregelen van de zijde van Bouw en Woningtoezicht is geen sprake. Of de bewoners en de winkeliers tijde lijk het pand moeten verlaten en of de Vijzelstraat zal moeten worden afgesloten voor het verkeer, is nog niet te voorzien. De wethouder van Volkshuisvesting, de heer A. in 't Veld, noemde het een ern stig geval, veroorzaakt door een „bela chelijke aTrchTCéctuu?'. De wethouder Reeft met een kijker de gevels van het hoge flatgebouw gecontroleerd, zodat hij iedere centimeter metselwerk kon bekijken. Hij kwam tot de conclusie dat het hier een „bouw van nul" betreft. Met gele cirkels en pijlen zijn de zwak ke plekken op de muren aangegeven. Ook zijn enkele balkjes als noodvoorziening aangebracht. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft het hoofd bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren doen weten, dat hij geen gevolg kan geven aan het door deze vereniging gedane verzoek, in de toekomst bij prijstoekenningen op paardententoonstellingen e.d. paarden met gecoupeerde staarten van bekroningen uit te sluiten. Dierenbescherming had dit ver zoek gedaan, omdat gebleken was dat on danks het wettelijk verbod staarten te couperen, de fokkers niet alleen zijn voort gegaan met het couperen, maar dat zij daartoe werden aangemoedigd door het feit, dat veulens met afgehakte staarten premies op tentoonstellingen kregen. Op de in september in 's Hertogen bosch gehouden nationale tentoonstelling van de koninklijke vereniging „Het Ne derlandsche Trekpaard" waren de staar ten van vrijwel alle aangevoerde veulens gecoupeerd. Deze dieren kregen deson danks prijzen. De minister heeft in zijn afwijzend antwoord gezegd, dat het juri disch niet juist zou zijn het verzoek van Dierenbescherming in te willigen, omdat hij daarmee „een bevoegdheid zou han teren ten behoeve van een ander doel dan waarvoor zij is verleen". De minis ter beroept zich hierbij op de Paarden- wet. Deze wet en de uitvoeringsregeling daarvan beogen de bevordering van de paardenfokkerij en deze vallen buiten het geen de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren met haar ver zoek tracht te bwerkstelligen. De afdeling van een zelfbedieningszaak, waarin vlees en vleeswaren worden ver kocht, is geen slagerswinkel. Dit heeft de economische politierechter in Den Haag uitgemaakt in een zaak tegen een coöpe ratie in Delft. De coöperatie was gedagvaard wegens overtreding van de verordening, die de vakantiesluiting van slagerswinkels in Delft regelt. De zelfbedieningszaak van de coöperatie, waar ook vlees en vlees waren worden verkocht, was namelijk ge opend geweest in de vakantieperiode van de slagerswinkels. De officier van Justitie was het in deze zaak niet eens met de politie te Delft, die meende dat in dit geval van twee winkels, een kruideniersbedrijf en een sla gerswinkel, moet worden gesproken. Vol gens de officier was hier sprake van een gemengd bedrijf. Daar dus niet van een slagerswinkel gesproken kan worden, vroeg hij vrijspraak. De politierechter was het geheel met de officier eens en sprak de coöperatie vrij. De president van de Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de R.K.-stichting voor Geestelijke Ge zondheidszorg in Leiden, die het Medisch Opvoedkundig Bureau in Leiden beheert, aanhangig had gemaakt tegen drie stafle den van het bureau, die bij hun ontslag de dossiers van de patiënten, die bij hen in behandeling waren, hebben meegeno men. De president heeft de vordering teruggave van de dossiers toegewe zen, met dien verstande dat de stukken in handen moeten worden gesteld van het enige nog resterende lid van het oude team van het M.O.B. te Leiden. Namens de gedaagden, een psychiater, een psycholoog en een psychiatrisch ge schoolde sociaal werkster, was gesteld, dat de dossiers het eigendom zijn van de auteurs, de leden van het team. De presi dent achtte het in het belang van de pa tiënten, dat het M.O.B. de vrije beschik king heeft over de dossiers. Blijkens een uitspraak van het Medisch Tuchtcollege is de onderlinge uitwisseling van gegevens niet in strijd met het be roepsgeheim. Het ter beschikking stellen van gegevens aan een tijdelijk waarnemer is zelfs een plicht. In het doorgeven door medewerkers aan het M.O.B. van de hun verstrekte gege vens aan hun opvolgers is niet een gevaar te onderscheiden, dat op enigermate ver ontrustende wijze ouders ervan zou weer houden de noodzakelijke medisch-opvoed- kundige hulp in te roepen, aldus de pre sident, die dan ook de vordering toewees. De dossiers zullen moeten worden terug gegeven op straffe van een dwangsom van 1.000,- per dag. Gistermiddag heeft prinses Beatrix een vriendin, Renée Roëll, tegenwoordig me vrouw Bradbrook-Smith, van Schiphol af gehaald. Hoewel Prinses Beatrix bijna een uur op Schiphol vertoefde, bleef zij vrijwel onopgemerkt. Zij verbleef onge veer „drie., tyy.gr,tjer, tusseij de Rgssagiers in het restaurant van de Europa-wacht- „kamer, waar zij samen met de tante 'Van mevrouw Bradbfotfk''een kopje kóffie dronk. Renée Roëll trad op 4 december 1960 in Ottawa in het huwelijk met de rechts kundig adviseur van het Canadese mi nisterie van Financiën de heer T. Brad brook-Smith Bij dit huwelijksfeest was Prinses Beatrix aanwezig. xx»ott»ooö»ooeooooeoe dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Roy Roland, de Duitse herdershond, die anderhalve week geleden met zijn baas, de Amsterdamse Tsjech R. J. Toman, naar Peru vloog om daar onder de dikke laag van modder, steen en ijs naar slachtoffers van de aardverschuiving te zoeken, is gis teren op Schiphol teruggekeerd. „Roy heeft helaas niemand meer het le ven kunnen redden," vertelde de heer To man, oprichter van de Nederlandse Red dingshonden Brigade en eigenaar van et telijke hondenkennels in Nederland. „Toen wij zaterdag 13 januari op de plaats van de ramp aankwamen waren de ruim 4300 slachtoffers al dood. Wel heeft Roy nog de plaatsen aangewezen waar nog licha men onder 't puin lagen. Totaal heeft men op die manier 138 slachtoffers kunnen ber gen. „Wij waren pas vier dagen na de ramp aan het zoeken en dat is wel wat laat. Als we er meteen bij waren geweest hadden we waarschijnlijk nog levens kun nen redden." Volgens de bevolking van de vier getrof fen dorpen is de lawine op woensdag 10 januari vermoedelijk veroorzaakt door de knal die een militair vliegtuig teweeg bracht, dat die dag in de buurt van de 6730 meter hoge Huascaran-berg de ge luidsbarrière doorbrak. Daardoor was op de top een sneeuwlawine in beweging ge komen, die in een meer viel. Zo stortten rotsen, puin, sneeuw en ijs de vallei in. Op een hoogte van 4000 meter werden daar de vier dorpen van de aardbodem weggevaagd. De lawine voerde stukken rots met een doorsnee van wel 8 meter met zich mee. De faam van de Nederlandse hond was het dier reeds vooruitgegaan. Op een mili tair vliegveld in Lima liet de president van Peru zich met zijn echtgenote samen met de heer Toman en Roy fotograferen. In Lima was er een enorme belangstel ling voor het dier. De heer Toman toonde een grote gouden broche. De Gouden Inca van Peru, hem uit erkentelijkheid voor de verleende hulp opgespeld door generaal Bossio van de Peruviaanse Legeracademie. „Zij boden me enkele tienduizenden gul dens voor Roy, maar het dier is niet te koop. Wel heb ik een contract afgesloten voor de levering van een tiental andere jonge en opgeleide speurhonden. Die ga ik over 5 of 6 weken naar Peru brengen. De politie daar weet nog niets van honden- dressur af. Trouwens, onder de primitieve bevolking van die dorpen bestaat nog veel bijgeloof. Ze hadden daar gedacht, dat Roy de doden tot leven kon wekken", aldus de heer Toman. Oud-minister Statenlid. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is de heer Sidney van den Bergh uit Wasse naar (VVD) geïnstalleerd. Hij volgt de heer H. van der Houwen op, die wegens drukke werkzaamheden bedankte. De heer Van den Bergh was reeds eerder lid van Provinciale Staten, maar bedankte na zijn benoeming tot minister van Defensie. Beroepenvoorlichting. De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer B. Roolvink, heeft een ad viescommissie voor de beroepenvoorlich ting geinstalleerd. De commissie die onder voorzitterschap staat van prof. dr. E. V. W. Vercruijsse uit Noordwijkerhout, heeft tot taak de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies te verstrekken in zake de wijze, waarop het rijksbureau als centraal punt voor de beroepenvoorlich ting, zijn taken op het terrein van docu mentatie, informatie en coördinatie zo doelmatig mogelijk zal kunnen uitvoeren en de wijze waarop de beroepenvoorlich ting zo verantwoord mogelijk kan worden gegeven. Ontvangst ten paleize. Tijdens het 3- daags verblijf van het koninklijk paar in Amsterdam, van 1 tot 3 februari, zullen vertegenwoordigers van velerlei organen en organisaties in de gelegenheid worden gesteld hun opwachting ten paleize te ma ken. Zo zal de Koningin zaterdagochtend 3 februari ontvangen alle leden en gewezen leden sinds 1948 van de jury voor de Ko ninklijke subsidie voor vrije schilderkunst en allen aan wie de Koningin sindsdien deze subsidie heeft verleend. Kijkers en luisteraars. Op 1 januari bedroeg het aantal aangegeven televisie toestellen in Nederland 1.039.858 (1.018.776 op 1 december). In 1961 werden 238.410 (1960: 216.683) nieuwe t.v.-toestellen ge registreerd, waardoor het aantalin dat jaar met bijna 30 percent toenam. Er wa ren op 1 januari 2.586.656 geregistreerde radiotoestellen (2.587.639 op 1 december). Het aantal aansluitingen op de draadom roep bedroeg op 1 januari 477.287 (477.551 op 1 december). Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die gisterochtend ten westen van de Brit se eilanden lag, is over Schotland naar de Noordzee getrokken. Zij nam daarbij sterk in diepte af en trekt nu verder Duitsland in. De fronten ervan hebben in Nederland regen gebracht, het meest in Utrecht, Gelderland en een deel van Overijsel, waar plaatselijk tussen 10 en 20 mm. viel. Achter de depressie komt een rug van hogedruk tot ontwikkeling. Deze zal de komende nacht ons land passeren en morgenochtend boven West-Duitsland aankomen. Daarna komt Nederland op nieuw bmnen het bereik van een zuidwes telijke luchtstroming. Deze wordt in stand gehouden door een zeer diep depressiege- bied nabij Groenland en IJsland enerzijds en een hogedrukgebied tussen de Azoren en Spanje anderzijds. Het binnendringen van warme lucht gaat gepaard met veel be wolking en enige regen. YVEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w s 9 s binnen- en buitenland. «o? 2g Neerslag laatste 24 uur. - O 0) ÏB c J3 Den Helder geheel bew. w 8 2 Ypenburg zwaar bew. w 10 4 Vlissingen zwaar bew. w 10 8 Eelde regen w 10 8 De Bilt regen w 10 10 Twente regen w 10 17 Eindhoven regen zw 11 8 Zd-Limburg regen wzw 11 11 Helsinki sneeuw n -5 0,1 Stockholm geheel bew nno -1 2 Oslo geheel bew. nno -0 0 Kopenhagen motregen 0 5 2 Aberdeen zwaar bew n 5 5 Londen motregen w 12 1 Amsterdam regen w 10 1 Brussel regen wzw 11 11 Luxemourg regen wzw 8 5 Parijs regenbui w 14 2 Bordeaux zwaar oew zw 15 2 Grenoble geheel bew windst. 11 0 Nice zwaar bew nnw 13 0 Berlijn geheel bew wzw 4 10 Frankfort licht bew zw 8 5 München geheel bew wzw 7 1 Wenen zwaar bew wzw 0,4 Innsbruck geheel bew. windst. 3 0 Belgrado licht bew wzw 7 0 Athene onbewolkt n 0 Rome onbewolkt windst. 13 0 Ajaccio zwaar Dew O 14 Madrid onbewolkt n 12 0 Mallorca mist windst. 16 0 Lissabon onbewolkt windst. 15 0 Vrjjdag 26 januari Zon op 8.30 uur, onder 17.16 uur. Maan op 23.22 uur, onder 10.56 uur. Maanstanden 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 25 januari Hoog water 6.36 en 18.46 uur. Laag water 2.16 en 14.32 uur. Vrijdag 26 januari Hoog water 7.08 en 19.23 uur. Laag water 2.43 en 15.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2