Nieuwe - DE BEURS - Nieuw Frans plan voor wereldgraanhandel Benelux-ministers spraken over vestigingseisen Courtaulds ziet eigen positie als zeer sterk Nederlandse kritiek op EEG-jaarverslagen Produktieverlies bij de Union Minière gering Ned. Overzee Bank had klein revaluatieverlies Spaaroverschot RPS is in 1961 gedaald Britse werkloosheid neemt sterk toe Erhard te Londen SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 26 JANUARI 1962 New York Times: Parkhotel 9 (onv.) C. A. breidt haar belangen in de V.S. uit Winst General Motors is gedaald Bierverbruik stijgt export daalt Dat van andere banken is gestegen De Twentsche Bank 12 percent (onv.) Nieuw instituut aan de A'damse Universiteit Britse regering beperkt straalverkeer op Londen Kort economisch nieuws Verolme is financieel kerngezond Spreiding van Amerikaanse belangen „Zeven Provinciën" X F De vier grootste graanverbouwende lan den plus Engeland en de leden van de E.E.G. zullen op 12 februari in Genève bijeenkomen ter bespreking van een plan dat een radikale wijziging beoogt van het hudige wereld-graanhandelstelsel. De New York Times meldt in een bericht uit Par- rijs, dat als de landen het plan aanvaar den, ook andere overeenkomsten betref fende graan, veels en waarschijnlijk ook koffie zullen volgen. Het graanplan is erop gericht uitgebrei de hulp te verlenen aan de landen waar voedseltekort bestaat. Het plan is op het ogenblik in de voornaamste hoofdsteden van West-Europa in studie, aldus het blad. Het zou oorspronkelijk door Frank rijk zijn ontworpen, waarna andere lan den er ook bijdragen aan leverden. De landen die volgens de New York Times in Genève bijeen zullen komen zijn: de VS, Canada, Australië en Argentinië (de grootste graanverbouwende landen), En geland en de zes landen die bij de E.E. G. zijn aangesloten. Volgens het blad zou het plan, indien het wordt aanvaard, tot de volgende con sequenties leiden: Alle „rijke" landen zouden bijdragen ter leniging van voedselnood in de landen die door hongersnood worden bedreigd. Graanoverschotten zouden automa tisch worden aangewend voor de voedsel voorziening in landen waar gebrek heerst of gebruikt worden als economische steun verlening tegen zeer geringe kosten. BRUSSEL In het gebouw van het se cretariaat-generaal van de Benelux Eco nomische Unie te Brussel is gisteren een ministeriële werkgroep van de midden stand bijeengekomen. Van Nederlandse zijde werd daaraan deelgenomen door staatssecretaris F. J. W. Gijzels. Aan de speciale commissie voor de middenstand werd verzocht voort te gaan met de werk zaamheden betreffende de harmonisatie van de vestigingseisen in de drie landen. Volgens de bepalingen van het Benelux Unieverdrag moet die harmonisatie op 1 november 1965 voltooid zijn. Er is de laatste tijd reeds veel werk door de speciale commissie verzet en men heeft reeds een volledig overzicht van de over eenkomsten en verschillen in de bepalin gen, die in de drie landen gelden ten aan zien van de vestigingseisen. België is van deze drie het laatste land waar een ves tigingswet tot stand is gekomen, namelijk in 1958. Voor verscheidene bedrijfstakken, onder andere voor de slagers, bestaat daar tot nu toe nog geen vakdiploma. Alleen moet de aspirant slager over een „voldoen de uitrusting" (koelkasten e.d.) beschik ken. Vandaar dat men in België vreest, dat aanstaande middenstanders uit een an der Benelux-land, die niet voor hun diplo ma# zijn geslaagd, zich hier zullen trach ten te vestigen. Dat is dan een van de pro blemen waarover de ministeriële deskun digen gisteren hebben gesproken. Men heeft overigens wel de verwachting dat vóór de in het verdrag genoemde datum de regelingen in de Benelux-landen met el kander in overeenstemming zullen zijn ge bracht. Neemt de Shell de ICI over? LONDEN. Het concern dat zich met hand en tand verzet tegen opslokking door ICI, of tenminste doet alsof, voorspelt in een verklaring aan de aandeelhouders dat de winsten zullen stijgen van 17,5 miljoen pond in het lopende boekjaar tot 23 mil joen pond in 1962'63 en tot 28,5 miljoen pond in 19631964. Ook werd verklaard dat de waarde van de Courtaulds-aandelen veel groter is dan die van ICI, die in ruil worden aangeboden. De Courtaulds-commissarissen beweren dat Courtaulds in een sterke positie is om het hoofd te bieden aan de concurrentie in Engeland en op het Europese vasteland. De Britse minister van Handel zou trach ten vandaag in het Lagerhuis een verkla ring over de worsteling tussen beide reu zen af te leggen. De oppositie heeft een onderzoek geëist, voordat de beslissing inzake de fusie wordt genomen, maar men is het er in het algemeen over eens, dat de regering geen macht bezit om deze tegen te houden. Alleen later zou de zaak naar de commissie kunnen worden ver wezen, welke tegen monopolie-vorming waakt. LONDEN De verwachte verklaring van Erroll, de Britse minister van Handel, over de poging van de I.C.I. om Cour taulds over te nemen, is gisteren niet ge komen. Thans is het vrijwel zeker, dat het regeringsstandpunt volgende week in het Lagerhuis zal worden bekendgemaakt. Er is een nieuwe theorie ontstaan, name lijk dat het wel eens zou kunnen gebeu ren dat de Shell op haar beurt de I C I zou wensen over te nemen, wat weinig moeite zou kosten. De oliemaatschappijen die te kampen hebben met gebrek aan sta biliteit in de afzet van hun traditionele pro- dukten, richten zich meer en meer op de chemische industrie. De directie van de n.v. Parkhotel en restaurant te Amsterdam heeft medege deeld, dat de resultaten over het afgelo pen jaar bevredigend zijn geweest. Aan aandeelhouders zal een onveranderd divi dend van negen percent worden voorge steld. De Dutsch-American Investing Co. Inc. heeft bekendgemaakt, dat zij een belang verworven heeft in het kapitaal van Ohr- bach's een Amerikaans bedrijf dat een aantal dames-modezaken exploiteert. De Dutsch-American behoort tot het Bren ninkmeijerconcern (C. en A.). De Dutch-American zal vertegenwoor digd zijn in de raad van commissarissen van Ohrbach. Volgens een woordvoerder van Ohrbach zal door deze samenwerking een uitwisseling van mode-ideeën en ver koopmethoden tot stand komen, terwijl de ontwikkeling van nieuwe winkels versneld zal kunnen worden. Advertentie extra Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaal branche H979 STRAATSBURG Mr. F. G. van Dijk, één der Nederlandse liberale afgevaardig den in het Europese parlement, heeft don derdag namens één der parlementscom missies kritiek uitgeoefend op de algemene jaarverslagen, die de executieven van de drie gemeenschappen elk jaar aan het par lement moeten uitbrengen. De heer Van Dijk verklaarde als rapporteur van de commissie voor de interne markt, dat deze algemene verslagen nog steeds niet zoda nig zijn opgesteld, dat het parlement er zich met volledige kennis van zaken over kan uitspreken. Hij uitte deze algemene kritiek naar aan leiding van het vierde jaarverslag van de E.E.G.-commissie. Dit verslag is in veel gevallen niet nauwkeurig genoeg, zo zei hij. Het bevat niet de nodige concrete ge gevens om het belang en de strekking van een aantal daarin behandelde vraagstuk ken volledig te kunnen overzien. Als er moeilijkheden zijn geweest moet de com missie duidelijk uiteen zetten wat er aan is gedaan. Ook kan zij niet volstaan met alleen maar melding te maken van tot oe regeringen gerichte aanbevelingen, zonder aan te geven, wat er in deze aanbevelin gen heeft gestaan. Tenslotte is het de heer Van Dijk geble ken, dat de statistieken en met name die over het handelsverkeer binnen de ge meenschap en met andere landen, nog veel te globaal zijn. Er is niet voldoende reke ning gehouden met de noodzaak om bij voorbeeld aan te tonen in welke mate de groei van het onderlinge handelsverkeer een gevolg is van de algemene economi sche expansie dan wel van de totstandko ming van de douane-unie. Ook blijkt er niet uit in welke mate produktie en verbruik in de gemeenschap gelijke tred houden met de ontwikkeling in de andere geïndu strialiseerde landen. De General Motors Corporation heeft gisteren haar voorlopige winstcijfers over 1961 bekendgemaakt. Daaruit blijkt, dat de netto-winst 893 miljoen dollar heeft be dragen tegen 959 miljoen dollar in het voorgaande jaar. De winst per aandeel daalde van 3,35 dollar tot 3,11 dollar. De omzetten van het concern daalden van 12,7 miljard dollar tot 11.4 miljard dollar De netto-winst over het vierde kwartaal van 1961 bedroeg 365 miljoen dollar tegien 258 miljoen dollar in de over eenkomstige periode van 1960. De nadelige gevolgen voor de Union Minière du Haut-Katanga van de gebeur tenissen in september en december van 1961 zijn beperkt geleven. De geraamde produktiecijfers wijken nauwelijks af van die van 1960. Overal waar dit mogelijk was zette het personeel zich met moed aan het werk om de schade te herstellen, en in een mi nimum van tijd kon het werk -over het algemeen worden hervat. Na de operaties in december bezetten UNO-troepen de fa brieken te Loeboembasji en sedertdien wordt elke werkhervatting er verboden De kopernoteringen schommelden rond 31.800 fr per ton en de afzet was bevre digend. De kobaltprijs bleef gehandhaafd op 1,50 dollar per pond en de verkoop was vlot, vooral op de markten buiten de Ver enigde Staten. In de rede waarmee mr. H. J. M. Loeff in Amsterdam gehouden ver gadering van het Produktschap voor Bier heeft geopend, deelde hij mede dat het bierverbruik in ons land in 1961 is geste gen. Volgens de beschikbare, nog niet de finitieve. cijfers bedroeg de binnenlandse omzet circa drie miljoen hectoliter, dat is twaalf percent meer dan in 1960. Het bierverbruik per hoofd der bevolking in Nederland in 1961 ongeveer 26 liter tegenover 23,8 liter in 1960 stijgt gelei delijk in de richting van het Europese ni veau, doch het ligt hier nog belangrijk onder. De bierimport steeg met 36,4 pet. en bedroeg in 1961 141.141 hl. Het is betreurenswaardig dat de bierex port in 1961 met 5,5 pet daalde. De export bedroeg 865.583 hl. VERHOGING VRACHTTARIEVEN NAAR INDONESIË De „Europe Indonesia Freight Confe rence" heeft bekend gemaakt dat met in gang van 1 maart de tarieven voor uit gaande vrachten met tien percent zullen worden verhoogd met uitzondering van die voor cement, meststoffen, voertuigen tot een inhoud van 480 kubieke voet en betonijzer, welke tarieven ongewijzigd zullen blijven. De conference heeft een nieuw tarief in voorbereiding, waarbij het klassenstel sel zal worden toegepast. Dit zal met zich medebrengen, dat als het nieuwe tarief later in het jaar ingevoerd wordt, zich enkele afwijkingen boven en beneden de huidige verhoging met tien percent zullen voordien. Het is de eerste verhoging van de vrachtprijs in de vaart op Indonesië sinds 1957. AD VIES KOERS EN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden. Engels pond 10,09—10,19. Amerikaanse dollar 3,58'/!—3,62 Canadese dollar 3,41—3,46, Franse frank (100) 72,4072,90, Belgjsche frank (100) 7,21'/!7,26'/: Duitse mark (1001 89,95—90,40, Zweedse kroon (100) 69,25 70,25, Zwitserse frank 11011) 83,40— 83,90, Italiaanse lire (10.0001 57,00—59,0(T Oosten rijkse schilling (100) 13,95-14,05, Portugese escu do (1001 12.30 12.45 Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92' i6,07'/i. Naar de directie van de Nederlandse Overzee Bank n.v. in de algemene ver gadering van aandeelhouders heeft mee gedeeld, is het revaluatieverlies binnen zeer redelijke grenzen gebleven. Zij wenste zich desgevraagd voorzichtig uit te druk ken, maar geloofde niet dat de revaluatie nodig was geweest. De voordelen zijn niet groter dan de nadelen, zeker op enige ter mijn gezien. Het grote belang in Zuid-Afrika is voor de bank proportioneel belangrijk lager ge worden. Aangezien de Nederlandse Bank van Suid-Afrika beperk thans groot-aandeel houder is, werden twee Zuidafrikaanse commissarissen benoemd en wel dr. F. J. C. Cronjé en de heer E. Carter, eveneens werd de heer M. K. Honig tot commissa ris benoemd, waardoor het aantal com missarissen met drie werd vermeerderd. ïlijkens een door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd jaarover zicht van de besparingen bij spaarbanken en handelsbanken is het spaarverschil gestegen van 1248,9 min per eind 1960 tot 1271,4 min per eind 1961. (Het spaar verschil is het bedrag der stortingen ver minderd met het bedrag der terugbeta lingen). Uit de cijfers blijkt dat het spaarver schil bij de Rijkspostspaarbank in 1961 is gedaald en wel van f 203,6 min tot 1687 min. Daarentegen is het toegeno men bij de algemene spaarbanken, onder welke verreweg de voornaamste plaats wordt ingenomen door de bondsspaarban ken, waarvan het spaarverschil is geste gen van 250,8 min tot 277,5 min. Een krachtige stijging in het spaarverschil laten ook de boerenleenbanken zien. Voor de handelsbanken wordt het spaarverschil over 1961 getaxeerd op 320 min., over 1960 was het 412 min. Het totale spaartegoed is toegenomen van 10.831,6 min tot 12.414,2 min. Dit laatste cijfer omvat 11.194,2 min voor alle spaarbanken en een taxatie van ƒ1220 min voor de handelsbanken. De Twentsche Bank stelt over het afge lopen boekjaar een onveranderd dividend van 12 percent voor over het van 49 mil joen tot 55 miljoen verhoogde aandelen kapitaal. (Van onze correspondent) LONDEN Het aantal werklozen in Engeland is de laatste weken sterk geste gen en opgelopen tot ruim 460.000. Dit is het hoogste aantal voor januari in drie jaar tijd en het hoogste maandcijfer sinds mei 1959. Het vertegenwoordigt on geveer twee percent van de werkende be volking. Sinds november is het aantal werklozen met ruim 71.000 toegenomen. Tussen half oktober en half december nam de werkloosheid tweemaal zo snel toe als gewoonlijk. De werkloosheid steeg in geheel Engeland, maar er was speciaal grote toeneming in noord-oost Engeland, in Londen en in het zuid-oosten. In Schot land is 4/2 percent van de mannen werk loos. In Noord-Ierland, dat aan chroni sche werkloosheid lijdt, was vorige week 9,8 percent van het mannelijke deel van de bevolking zonder werk. LONDEN De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, is op het ogenblik in Londen om met de Brit se regering van gedachten te wisselen over de Amerikaanse voorstellen tot nau were economische samenwerking met Europa. Hij zou vrijdag de Britse minis ter van Financiën, Selwyn Lloyd, ontmoe ten om met hem over kwesties betreffen de de betalingsbalans te spreken. Indien er tijd genoeg was, zou Erhard ook nog een gesprek voeren met premier Macmil- lan. Donderdagavond had minister Heath, die Engelands toetreding tot de E.E.G. voorbereidt, een ontmoeting met dr. Er hard. Dr. Erhards bezoek volgt op zijn veer tien dagen geleden in de Verenigde Sta ten met de Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken en Financiën, Dean Rusk en Douglas Dillon, gehouden ge- dachtenwisseling. Aan de reeks instellingen van de Uni versiteit van Amsterdam, is toegevoegd: het Instituut voor Sociaal-Economische Studie van Minderontwikkelde Gebieden. Directeur is prof. dr. G. H. van der Kolff, die in de faculteit der Economische Weten schappen de economie van minder ontwik kelde gebieden doceert. Zijn leeropdracht is, in overeenstemming met de ontwikke ling van de internationale politieke situa tie, ruimer gesteld dan die van zijn voor ganger, prof. dr. G. Gonggrijp, die het onderwijs in de oosterse economie tot op dracht had, zo deelt het bureau voorlich ting van de Amsterdamse Universiteit me de. Recordverkoop in 1961 van nieuwe personenauto's. De verkoop van nieuwe personenauto's heeft in 1961 weer een record bereikt. Er werden na melijk 120.196 kentekenbewijzen afgegeven tegen 100.156 in het jaar daarvoor. AMSTERDAM: Internationals in herstel Nadat de internationals de voorgaande beursdagen steeds koersverliezen te zien hebben gegeven, heeft het Damrak gisteren een flink koersherstel voor genoemde fondsen geregistreerd. Gisteren was de tendentie direct bij opening aan de vaste kant. Philips was op 965, circa 9 p. hoger. AKU kreeg sterke steun van de Ameri kaanse dochtermij. de „American Enka". De rayon-aandelen doorbraken de 400 per cent-barrière bij een notering op 401 (393). Unilever 1,hoger op 186,80. Kon. Olie deed het wat kalmer aan. Dit fonds lag op 123,80 0,40). Hoogovens deed van zich spreken met een koerswinst van circa 8 p. op 758. Hoewel er in de hoeken van de internationals meer omging dan op vorige beursdagen was het toch nog niet druk. Het buitenland had hier en daar enige be langstelling. In de cultuursector waren certificaten Delimij opnieuw in reactie ƒ0,60). De scheepvaartaandelen gaven weinig veranderingen te zien. Staatsfond sen wederom aan de vaste kant. Aandelen Brocades kregen een hogere adviesprijs. Op de inschrijvingen van de Rentespaar- brieven 2de lening BNG zal circa twee percent worden toegewezen. De toewijzing op de eerste lening van enige weken ge leden was één percent. Boeke Huidekoper van 235 op 236 k Figee van 215 op 217 b; Spaarnestad van 861 op 850. De luchtvaartmaatschappijen zijn woe dend omdat de Britse regering dreigt het aantal nachtvluchten met straalvliegtui gen vanaf London Airport te beperken. Het ministerie van Luchtvaart heeft de maatschappijen medegedeeld dat in de pe riode van 1 april tot 31 oktober slechts toestemming zal worden verleend voor 1.500 starts van straalvliegtuigen vanaf London Airport. Het doel van deze maatregel is blijkbaar de omwonenden een behoorlijke nachtrust te gunnen. Het besluit zou betekenen, dat cica 500 vertrekkende en aankomende straalvlieg tuigen gebruik zouden moeten gaan ma ken van Gatwick en Stansted. Het zwaarst getroffen zou de British European Airways zijn, die des zomers ongeveer 750 nacht vluchten met straalvliegtuigen vanaf Lon don Airport verzorgt. Nieuwe scheepvaartlijn tussen Japan en Zuid-Amerika. De NedLloyd Lijn een gemeenschappelijke lijndienst van de Stoomvaart Maatschappij- Ne derland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zal vermoedelijk in maart een nieuwe lijn dienst openen tussen Japan en de westkust van Zuid-Amerika. De Belgische koopvaardijvloot Naar de administratie van de Scheepvaart heeft medegedeeld, bestond de Belgische Koop vaardijvloot eind december uit 91 schepen met een totaal van 626.000 brt., 22 stoomschepen met 229.000 brt. en 69 motorschepen met 397.000 brt. Advertentie Aagtedijk 25 v. Trincomalee n. Colombo. Abida 25 72 m o. Montevideo n. Rotterdam. Acila 25 850 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Acmaea 31 ter hoogte Landsend verwacht. Acteon 30 te Lorenzo Marques verwacht. Aegis 25 300 m. w.z.w. Landsend n. Gent. Adara 24 400 m. z. Bermuda n. Montevideo. Agamemnon 26 te Puerto La Cruz Akkrumdijk 24 390 m. w. Kp. Finisterre n. Antw. Albireo 25 350 m. n o. Azoren n. Antofagasta. Alchiba 25 v. New York n. Beyrouth. Alcor 25 180 m. n. Finisterre n Marseille. Algenib 25 440 m. n o. Belem n. Santos. Algorab pass. 25 Ouessant n. Las Palmas. Alioth 25 dwars Miami n. Wilmington. Alkaid 25 v. Rio Grande n. Buenos Aires. Almkerk 25 v. Lissabon n. Marseille. Aludra pass. 25 St. Paulsrock n. Las Palmas. Alwaki 26 te Rotterdam. Ameland 25 te Dakar verwacht v. Heysham. Amerskerk 26 te Nacala. Ammon 25 te Carupano n. Port of Spain. Amstelhoek 25 100 m. z.w. Fr'town n. Avonmouth. Amstelmeer 25 80 m. z.w. Wight n. Rotterdam. Andijk 25 120 m w.z.w. Horta n. Houston. Angolakust 25 v Freetown n. Dakar. Annenkerk 25 30 m. o.z.o. Startpoint n. Marseille. Appingedijk 25 500 m. o.z.o. Kp. Race n. Norfolk. Area 7/2 te Curasao verwacht, Archimedes 27 te Curasao verwacht. Ares 25 v. Callao te Cerroazul verwacht. Argos 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Arnedijk 25 110 m. n.n.w. Flores n. Le Havre. Attis 25 525 m. z.w. Ouessant n. Point a Pitre. Atys 25 400 m. z.w. Bombay n. Abadan. Baarn 25 v. Amsterdam n. West-Indië. Balong 25 30 m. van Muscat n. Ummsaid. Bantam 25 te Aden. Barendrecht 26 te Portland verwacht. Batjan 25 te Auckland verwacht v. Papeete. Batu 25 50 m. o.z.o. Casquets n. Port Said. Bawean 25 60 m. z.o. Messina n. Marseille. Bengkalis pass. 25 Marcus eil. n. Los Angeles. Bennekom 24 et Curasao n. Maracaibo. Billiton 25 v. Bahrein n. Kuwait. Borneo 25 te Damman. Bovenkerk 25 v. Casablanca n. Antwerpen. Breda 25 40 m. n o. Puerto Rico n. Bremen. Bussum 25 v. Dakar n. Lagos. Caltex Arnhem 25 ter hoogte Gibraltar n. Pernis. Caltex Delfzijl 25 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 25 160 m. n.w. Alexandrië naar Whitegate. Caltex Madrid 25 100 m. w.n.w. Algiers n. R'dam. Caltex Napels pass. 25 Algiers n. Landsend. Calt. The Hague 26 v. Br.büttelkoo'g ri.' Éahrein. Caltex -Utrecht 25 v. Bahrein n. Bombay, Camerounkust 26 te Freetown verwacht. Camitia 25 v. Liverpool n. Curasao. Carrillo 26 te Cortes. Cartago 25 te Golfito v. Cristobal. Casamance 25 200 m. z.w. K. St. Vine. n. Nantes. Castor 25 te Rotterdam n. Cartagena. Charis 25 v. Georgetown n. Puerto La Cruz. Cinulia 27 te Bambay verwacht. Congokust 25 120 m. n.o. Kp. Villano n. Dakar. Crania 24 te Barton. Delft 24 te Hamburg n. Antwerpen. Dorestad 24 v. New York n. Curasao. Drente verm. 27 v. Rotterdam. Echo 25 50 m. n.w. Kp. Blanc n. Londen. Eemland 25 v. Amsterdam n. West-Indië. Eenhoorn 25 v. Saloniki n. Uddevalla. Elizabeth Broere 25 310 m. w. Sydney n. Sydney. Eos 25 70 m. n Bone n. Gibraltar. Esso Nederl. 25 35 m. w.n.w. Ö'st'ende n. Gothenb. Fina Nederland 25 v. Antwerpen n. Abadan. Forest Lake 25 70 m. o Kreta n. Wilhelmshaven. Forest Town 25 v. Bandar Mashur n. Abadan. Fravizo 25 30 m w. Lissabon n. Hamburg. Friesland SSM 23 v. Swansea n. IJmuiden. Gaasterkerk 25 in Straat Malakka n. Penang. Ganymedes 27 te IJmuiden. Geestland 25 250 m. n.o. Flores n. Preston. Geeststar 25 990 m. z.w. Sta. Maria n. Barbados. Giessenkerk pass. 25 Port Sudan n. Suez. Guineekust 24 v Lagos n. Freetown. Gulf Italian 25 45 m. o.z.o. Algiers n. Kharg eil, Hathor 25 60 m. w.z.w. Guernsey n Cartagena. Hector pass. 25 Ouessant n. Antwerpen. Heelsum 25 170 m. w.n.w. Lobito n. Napels. Helena 25 te Tocopilla verwacht v. Arica. Helicon 25 v. Curacao n. Hamburg. Hersilia 25 v Hamburg n Bremen. Houtman 26 te Port Elisabeth. Iberia 25 v. Huelva n. Tarragona. Irazu 25 te Port of Spain. Ivoorkust 25 150 m ozo Madeira n. Antwerpen Jacob Verolme 25t.a. Pilottown Mississ. n. Aruba, Jagersfontein 25 920 m. z.z.o. Fr'town n. L. Palm Japara pass. 25 Kp. Finisterre n. Duinkerken. Jason 25 v. Paramaribo n. Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnev. 25 360 m. o. Sydney n. Auckl. Kaap Hoorn 25 te Shellhaven v. Rotterdam. Kabylia 26 te Durban verwacht. Kalydon 25 te Curasao. Kara 25 te Groton v. Curasao. Karakorum 25 in monding Ganges n. Calcutta. Karimata 25 te Balboa Katsedijk 25 325 m. o. Bermuda n. Le Havre. Keizerswaard 25 300 m. n.w. Finisterre naar Bor- buratabay. Kelletia 27 te Curasao verwacht. Kerkedijk 25 te Antwerpen. Kermia 24 375 m. n.o. Flores n. Curasao. Khasiella 25 te Rotterdam. Koningswaard 26 te Punta Cardon n. Curasao. Kopionella 25 te Puerto Miranda. Koratia 31 te Triest verwacht. Korovina 25 930 m. o. Melbourne n. Geelong. Kosicia 6/2 te Buenos Aires verwacht. Krebsia 25 v. Thames n Oran. Kreeft 25 308 m n. Hoek v Holl. n Rotterdam. Kreon 25 te Paramaribo v. Amsterdam. Kryptos 25 te Mona Passage n. Delawarecity. Kylix 25 te Rotterdam. Ladon 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Lawak 26 t Los Angeles verwacht v. Balboa. Leiderkerk 25 v. Suez n. Dubai. Leopoldskerk 25 v. Conakry n. Freetown. Liberty Bell 26 te Port Said. Limburg 25 300 m. n.n.o. Bermuda n. Malta. Lutterkerk 25 v Port Said n. Marseille. Maashaven 25 295 m. n.o. St. Paulsr. n. L. Palm. Maaskerk 25 v. Genua n. Beyrouth. Maaslloyd 24 v. Manilla, 16/2 te Balboa verwacht. Madisonlloyd 26 v. Hongkong n. Singapore. Marnelloyd 25 v Wellington n. Auckland. Maron 24 v. Aruba n. Curasao. Maureen 25 750 m. z.w. Azoren n. Savannah. Meerkerk 26 te Karachi. Meliskerk 25 v. Port Said n. Genua. Mentor 24 te Piraeus n. Alexandrië. Merselloyd 26 te Rotterdam verwacht. Mississippilloyd 25 50 m. o. Algiers n. Tripoli. Modjokerto 25 v. Port Said n. Rotterdam. Mohammed Reza Shah 25 45 m. z.o. The Brothers naar Bandar Mashur. Montferland pass. 25 Kp. Frio, 26 te Santos verw Munttoren 25 11 m. w. Casquets n. Mohammedia. Musilloyd 25 270 m. z.w. Ushant n. Cristobal. Naess Commander 25 120 m. o. Gibr. n. Fawley. Naess Lion 25 90 m. z.z.w. Kuria Muria n. Mena Nashira £4 35 m o.z.o. Vitoria n. Buenos Aires. Neder-Ebro 26 te Hamburg verwacht. Neder-Waal 25 310 m. o. K Cambadia n. Manilla. Neder-Weser pass. 25 Carvoeiro n. Amsterdam. Nias 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 26 et New York. Noordwijk 25 76 m. z. Dakar n. Monrovia. Notos 25 te Canneto n. Antwerpen. Nijkerk 25 v. Aden n. Mombasa. Oberon 29 te Puerto Cortez verw. v. Grenada. Ondina 25 te Fawley. Oranjefontein 26 te Antwerpen. Oranje Nassau 25 te Trinidad verw. v. Barbados. Oranjestad 25 v Madeira n. Trinidad. Osiris 25 et Fort de France v. Point a Pitre. Ossendrecht 24 te Norfolk. Overijsel 25 v. Mombasa n. Aden. Pericles 26 v. Arica n. Pisco. P G. Thulin 26 te Puerto La Cruz. Philidora 27 in Suezkanaal verwacht n. L'Avera. Philine 25 35 m w.z,W-. Adqn. n. Suez. Philippia 25 93 m. o.n.o. Bone n. Fawley. Polydorus 25 30 m. n. Malta n. Liverpool. Prins Alexander 25 582 m. o. Gibraltar n. Antw. Prins Casimir 25 v. Rotterdam, 26 te Antwerpen. Prins Maurits 25 475 m. w. Ouessant n. Halifax Prins Willem George Frederik 26 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 25 115 m. w.z.w. Scillys naar Le Havre. Prins Willem II 25 300 m. z.z.o. Suez n. Suez. Prins Willem III 25 ten anker Valencia. Prinses Irene 25 t.a. Mississippi n. Nassau (Bah.) Prinses Margriet 25 v. Vera Cruz n. Tampico. Purmerend 26 te Curasao verwacht. Radja 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Raki 25 60 m. o Malaga n. Lissabon. Randfontein 26 te East-London. Reza Shah The Great 25 te Bandar Mashur. Ridderkerk 25 v Rotterdam n. Hamburg. Riouw 26 v. Aden n. Perth. Roepat 25 te Amsterdam. Rondo 22 te Durban. Rossum 24 te Aruba. Rotterdam 25 v New York n. Palma de Majorca Ruys 25 v. Hongkong n. Singapore. Rijndam 25 v. Le Havre n. Rotterdam. Sarangan 25 810 m. n.n.o. Wake eil. n. H kong Sarpedon 26 te Trinidad verwacht v. Haiti. Seheldelloyd 26 te Tandjong Mani. Schelpwijk 25 v Rotterdam n. Hamburg. Scherpendrecht 25 50 m. n. Istanbul n. Fiumicino. Schiedijk 26 te Philadelphia verwacht. Schielloyd 25 v. Noumea n. Honiara. Sepia 30 te Rotterdam (Europoort) verwacht. Serooskerk 25 v Durban n. Lorenzo Marques. Siberoet 25 v. Rangoon n. Calcutta. Sinon 25 te Cristobal verwacht v. Cartagena. Sirrah 24 50 m n.n.w. St. Paulsrks. n. Necoqhea,. Slamat 26 te Singapore. Sliedrecht 25 605 m. z w Fayai n. Augusta. Sloterdijk 25 700 m. n.n o. Azoren n. New York Socrates 25 340 m. n o. Flores n. Le Havre Soestdijk 25 700 m. w. Scillys n. Antwerpen. Solon 26 te Curasao Stad Amsterdam 25 180 m. w. Lissabon n. Antw. Stad Dordrecht 25 50 m. w El Ferrol-n. R'dam Stad Den Haag 25 170 m. n. L. Paimas n R'dam. Stad Gouda pass 25 Kp De Gata n. Savona. Stad Haarlem 25 v. Freetown n. Rotterdam. Stad Leiden 25 50 m w. Cadiz n. Rotterdam. Stad Maastricht 25 30 m o n.o. Kp De Gata n Vitoria. Stad Rotterdam pass. 26 Kp. Spartel n, Reggio Stad Utrecht 25 90 m. n Finisterre n.'Rotterdam Statendam pass 25 Guatamalabav n Nassau. Statue of Lib 25 15 m. n. Shadnan eil. n Mena Steenkerk 25 15 m. o. K. Guardafui n. Singapore Stentor 25 v. Iskenderun n. Lattakia Steven 25 dwars Kp Bougaroni n Lissabon. Straat Banka 23 te Santos verwacht Straat Cumberland 25 v Lor. Marques n Kaapst Str. Magelhaen 25 40 m n o. Sumatra n. Maurit Straat Soenda 25 v. Bunbury n. Durban. Straat Torres 26 et Mombasa. Streefkerk 25 te Akaba verwacht v. Aden. Sunetta 25 te Rotterdam Tabian 25 360 m w. Sabang n. Singapore. Tahama 25 te Liverpool Tamo 25 90 m. n w. Algiers n.- Liverpool. Tara 25 rede Ilheus. Telamon 25 te St. Johns Themis 25 60 m. z Landsend n. Amsterdam. Tjibantjet 27 te Singapore verwacht. Togokust 25 v. Takoradi n. Accra. Tows 26 te Montevideo Triton 25 te Pt Au Prince verw. v. S. Domingo Utrecht 25 v Cochin n Bombay. Van Cloon 25 360 m w. Guadalcana eil. n Fiji eil Van der Hagen 25 v Matadi n. Douala. Van Heemskerk 25 te Burutu Van Noort 24 v Hongkong n. Penang. Van Waerwijck 25 146 m. z.z o. Durb n. Kaapst Vasum 26 135 m o.n.o. Aden n. Mena. Vlana 1/2 te Bahrein verwacht. Videna 25 45 m w.n.w. Malta n. Mena. Vivipara 26 te Suez. Vlieland 25 500 m n.w. Finisterre n. Curacao. Voco 25 le Cristobal. W. Alton Jones 25 v. Suez n. Mena. Waterman 25 v. Wellington n. Melbourne. Weltevreden 26 te Hamburg. KLEINE VAART Adara 25 te Dungoness n. Brugge. Admiralengracht 24 v. Mantyluoto n Amsterdam Alcetas 24 v. Tarragona n. Valencia. Amyntas 25 et Rotterdam n. Oran. Ank T. 23 v. Bayonne te Saint Jean de Luz. Atlas 25 te Barcelona verwacht v. Bari. Bab T. pass. Texel n Zaandam. t Berkhout 24 te Zaandam. Dido 25 te Rotterdam n Vigo. Draco 25 te Finisterre n. Antwerpen. Eljo 25 30 m. w Liverpool n. Cork. Elsa pass. 25 ET-ST v. Gefle n. Zaandam. Gemka 25 v. Poole n. Mauritania. Helvetia S. 22 v Waterford te Weymouth. Joost 25 te Haisborough n. West-Hartlepool Jupiter 25 35 m z.w. Flambrough n. W.-Hartlepl. Keizersgracht 24 te Zaandam. Leliegracht 25 te Amsterdam. Leonidas pass. 25 Kp. Blanc n. Sevilla. Manto 24 v. Bilbao n. Bordeaux. Midas 25 te Rotterdam n. Le Havre. Phidias 24 te Amsterdam n. Rotterdam. Plato 25 te Aarbus n. Amsterdam. Sheratan 25 10 m. zz..o. Lowestoft. Tilly 24 dwars Dover n. Avlles. Timka 24 v. Middlesbrough n Santander. Twee Gebroeders 24 v. Amsterdam te IJmuiden. Vechtborg 25 100 m. n. Terschell. n. Colchester Walcheren 25 v. Assens n. Amsterdam. SLEEPVAART Loire verm. 25 v. Brest n. Antwerpen. Poolzee 24 te Hoek v. Holland met Seabear. Schouwenbank 24 van Poolzee de Seabear over genomen te Hoek v. Holland naar Rotterdam Witte Zee 21 v Calcutta n Tamatave. Zwarte Zee-3 24 te Falmouth met anker.. VERHANDELDE FONDSEN 24 januari 25 januari Totaal 491 483 Hoger 170 (34,6°/o) 224 (46,3%) Lager 175 (35,6°/o) 154 (31,9%) Gelij: 146 (29,8%) 105 (21,8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U 397—400 Kon Olie 123—123,50 f 123,— 954—962 954 185,50—187 185,50 Hoogovens 754 754 VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tijdv A K.U 395—396 395 Kon Olie 122,30—122,50 122,10 950—953 948% 184,50 gb—185 184,60 Hoogovens 748—750 750 Vorige slotkoers A'dam Rubber 114 H.V.A 129V4 AKU 400 151, Hoogovens 760 Philips Gem Bez 965% Unilever 186,90 Dordtsche Petr. 578 K Ned Petr. Mij. 123,90 Holl Am. Lijn 146% K L.M ƒ61,50 K N S.M 188% Ned Stoomv. Mii 162% Ommeren, Phs. v. 330 Scheepv. Un. Ned 151 224,50 f 246,50 Unitas 516,- Ver. Bezit v. 189e 143,50 Amsterd. Bank 392 Ned. Handel Mij 348 Rotterd Bank.... 375 Twentsche Bank. 334 Albert Heijn 731 Amstel Brouwerij 490% Berkei's Patent 297 817 Buhrmann Papier 739 454 Ford 770 Gelder Kon. Pap 362% Gist Spir.f. Kon 396 Van der Heem 351% Heineken's Bier 620 Hoogenbosch Sch 293 555 Kon. Zout-Ketjen 1046 Mülier Nat. Bezit 485 ■Ned. Kabelfr 600 Philips Pref 290 Sikkens Gro°p 900 Stokvis 258 Thomassen Dr 693% Ver. Machinefabr 248% Wessanen 402 Wilton Fijenoord 291 Zwanenberg-Org. 1001 Billiton Mij. II 490 Aluminium Ltd... 27% American Motors 16% Anaconda 52 Bethlehem Steel. 41% Cities Service 54% Genera] Motors 55%« Kennecott Copper 83% Republic Steel 55% 36»/i6 U.S. Steel 74 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: GOED BEGIN LIEP OP NIETS UIT De aandelenmarkt sloot iets lager bij vrij actieve handel gisteren. De koersen waren aanmerkelijk hoger bij het begin en verbeterden nog gedurende het eerste uur, maar winstnemingen deden de win sten dalen en de markt sloot tenslotte la ger. De verliezen liepen tot ongeveer één dollar. Van de ruimtevaart-, tabaks- en spoorwégwaarden boekten sommige fond sen winsten, maar de meeste auto-, staal-, olie- en chemische waarden sloten lager. De totale omzet was 3.560.000 stukken. Van 1.301 verhandelde fondsen waren er 575 hoger en 485 lager. Het Dow Jones in dustrieel gemiddelde kwam van 698,17 op 696,52; dat van spoorwegen van 147,09 op 147,42 en dat van openbare nutsbedrijven van 123,85 op 124,08. (A.P.) „Verolme's Verenigde Scheepswerven heeft geen schulden, aan welke bank ook. Alle bankrekeningen vertonen een saldo ten gunste van het concern en alle be drijven zijn volledig met eigen gelden ge financierd". Dat deelde de hoofddirectie van deVUS hedenmorgen mede als commentaar op .het bericht, in een der dagbladen, dat de koersdaling van de aandelen Rotter damsche Bank, die gisteren plaats had, toegeschreven moest worden aan de grote kredieten, die de bank zou hebben toege staan aan het Verolme-concern. Daarbij werd vermeld dat deze kredietverlening minder snel zou rouleren dan was ge raamd. De hoofddirectie van het concern kwalificeerde de berichten als „volstrekt onwaar". Van de zijde van de directie der Rot terdamsche Bank wordt vernomen, dat het in een der dagbladen verschenen bericht inzake kredietverlening aan het Verolme- concern volstrekt op onjuistheid berust. Het bestuur van de Assurantie Maat schappij „De Zeven Provinciën" n.v. heeft van haar in Amerika vertoevende presi dent-directeur de mededeling ontvangen, dat aan de „Mission Equities Corporation in Los Angeles een organisatie werk zaam op schadeverzekeringsgebied in de USA door de California Corporation Commissioner een zogenaamd „Negotia ting Permit" is verleend om te onderhan delen met de aandeelhouders van de In surance Equities Corporation. In deze maatschappij is „De Zeven Provinciën" met 56 percent van het uitstaande aan delenkapitaal belanghebbende. Na het tot stand komen van deze fusie zal de groep van de Mission Equities Cor poration een jaarlijkse premievolume gaan verwerken van veertig miljoen dol lars en over twintig miljoen dollar „as- sets" beschikken. De samenwerking,waar toe besloten is, betekent mede een ver dere spreiding van de Amerikaanse be langen van „De Zeven Provinciën".

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13