HET WEER Dean Rusk stelt voor einde te maken aan „Cubaanse tragedie" te Moskou wil spoedbijeenkomst van Veiligheidsraad over Kongo Sovjet Unie laat eis vallen in kernoverleg AMBASSADEUR ZAIN„Er nog veel gebeuren om tot onderhandelen te komen HAZENBERG „Oudejaarsproblemen" President Dorticos: Cuba houdt betrekkingen met wie het wil" Prinses Beatrix bij galaconcert van studentenorkest Uit Leids ziekenhuis 300.000 gestolen Alles is gereed voor de ruimtevaart van Glenn Tijdelijke voogdij over Nieuw-Guinea door een drietal landen Vijftien missionarissen in Katanga terecht Tweede Kamerlid J. M. Peters overleden *W MORRIS before you (my! Enkele opklaringen Het woord is aan TURC A Dameskapsalon - IJmuiden In de krant van heden: A. Marja geroyeerd door Ver. van Letterkundigen Protest SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES 47e JAARGANG NUMMER 70 V&IJDAG 26 JANUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I n "JJW m 1 T "S^ Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I §jf|j J T C-JI f I jjll lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. .5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX Vj4 X *wl- X Vji X ^JL 1 1 (t franco per post 8,15.' Losse nummers 12 et S dagblad VOO» VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHOIS, BEVERWIJK EN OMCEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije -.-J V ":k t BARTELJOPISSTR HAARLEM TEL. 13439 LlDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 22359« Verwachting tot morgenavond: Hier en daar mist en nu en dan opklaringen, maar in het zuiden van het land aanvankelijk nog regen of motregen. Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en noordwest. Iets lagere tem peraturen. Volledige weerrapporten op pagina twee In dit nummer treffen onze lezers de uitslag aan van de prijsvraag, die als „Oudejaarsproblemen" werd gepubli ceerd in onze krant van 30 december 1961. Dr oplossing en lijst van prijswin naars zjjn opgenomen op pagina 6. Terentius: Het geluk ontvlucht de lafaards. V>~. V V* m ,1 - .'/n ïif5- Advertentie een heerlijk taartje a mocca met noten T Prinses Beatrix heeft gisteravond het galaconcert van het Nederlands Studenten orkest, dat werd gegeven in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag bijgewoond. De opbrengst ervan komt ten goede aan het Nederlands Stu dentensanatorium en het Universitair Asielfonds. Bij de genodigden waren de ministers Korthals, Beerman, Toxopeus, Visser, Van Aartsen, de gevolmachtigd minister mr. Pos, staatssecretaris Gij zeis, de burgemeester van Den Haag, mr. Kolfschoten en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Het orkest onder leiding van dirigent Jan Brussen bracht de eerste suite in c van J. S. Bach en het vioolconcert van Ton de Leeuw ten gehore, geschre ven voor het Nederlands Studentenorkest in opdracht van het Prins Bernhardfonds. De solist was Theo Olof. Tot slot voerde het orkest de eerste symfonie in d van Schubert uit. In de pauze werden aan de prinses voor gesteld de bestuursleden van de stichting iet Nederlands Studentenorkest. De flui- 'ste Marian Pekelharing bood prinses Beatrix bloemen aan. Advertentie Het juiste adres voor modern kapwerk LANGE NIEUWSTR. 471 - TEL. 8166 Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Oplossing Oudejaarsproblemen6 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Uitgaan in Haarlem 9 Horen en Zien 9 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton 11 Economiscn nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's PUNTA DEL ESTE, Uruguay, (Reu ter) Op de conferentie van Ameri kaanse staten in Punta del Este heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk maatregelen voorgesteld om aan „de Cubaanse tra gedie" een eind te maken en „een kleine tiran" op zijn plaats te zetten. De conferentie moet besluiten, dat het communisme in Cuba onverenigbaar is met de beginselen van het inter-Ameri- kaanse stelsel en een gevaar voor de vrede op het westelijk halfrond vormt. Het regime van Castro moest uit de organen van het inter-Amerikaanse stel sel worden geweerd. Het handelsverkeer met Cuba moest worden gestaakt. De interne excessen van het regime van Castro zijn volgens Rusk nog geen direct gevaar voor de vrede, maar Amerika kon niet aanvaarden dat landen buiten het continent het inter-Amerikaanse stelsel via Cuba trachten op te rollen. De Cubaanse president, Oswaldo Dorti cos deed herhaalde aanvallen op de im perialistische Amerikaanse regering en verklaarde dat volgens Cuba deze verga dering bijeen was geroepen om een bin nenlandse opstand uit te lokken en revo lutionaire elementen aan te moedigen. Dorticos ontkende de bevoegdheid van de conferentie die slechts ten doel heeft voor waarden te scheppen voor een nieuwe agressie tegen Cuba. Hij uitte dank aan de strijders in Caracas en elders bij de monstraties tegen deze conferentie. Met betrekking tot beschuldigingen over het communisme in Cuba en de bedrei ging hiervan voor Latijns-Amerika zei de president, dat geen land een geimporteer- de revolutie zou aanvaarden. Wij zullen nimmer trachten onze revolutie te expor teren, zei hij. Over de binnenlandse toe stand van Cuba zei Dorticos dat de men selijke rechten hier niet minder zijn dan overal elders op het continent. De Cubaanse president bracht enkele malen de invasiepoging op Cuba in herin- In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag heeft prin ses Beatrix een galaconcert van het Nederlands Studentenorkest bijge woond. In de pauze had de prinses een vrolijk onderonsje met de voor zitter van de Stichting Nederlands Studentenorkest, de heer H. ter Haar uit Heemstede. In de afgelopen nacht is uit het admini stratiegebouw van het Academisch Zieken huis aan de Rjjnsburgerweg te Leiden 300.000 gestolen. De inbrekers hebben vermoedelijk tussen twee en zeven uur hun slag geslagen. Na dat zij de ramen aan de binnenzijde met zwart papier hadden beplakt, zodat geen licht naar buiten kon uitstralen, hebben zij de brandkast op vakkundige wijze opengesneden en de inhoud meegenomen. Daar vandaag de salarissen zouden worden uitbetaald, was de buit bijzonder hoog, na melijk 300.000, dat in loonzakjes verpakt gereed lag. De diefstal werd vanmorgen ontdekt door een schoonmaakster. NEW YORK (Reuter) De Sovjet-Unie heeft een „onmiddellijke" bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht ter behande ling van de kwestie-Kongo. Men verwacht niet dat de bijeenkomst vóór maandag kan worden gehouden. In een bericht uit New York heeft het Russische persbureau Tass enkele bijzon derheden bekendgemaakt. In het verzoek zegt de Sovjet-Unie, dat de resolutie van de raad tegen de afscheiding van Katan ga en inzake de door president Tsjombe aangeworven huurlingen al sedert meer dan twee maanden niet is nagekomen. Dit is een gevolg van de directe tegen- Het bestuur van de Vereniging van Let terkundigen deelt mede: aangezien er nog geen zekerheid bestaat omtrent de her komst van een aan leden van genoemde vereniging en een deel van de Nederlandse pers toegezonden gestencilde mededeling met leugenachtige inhoud, heeft het be stuur besloten het desbetreffende mate riaal in handen te stellen van de recher che. Inmiddels heeft het bestuur zoveel be zwarend materiaal inzake andere kwalijke handelingen ontvangen waarvan de her komst buiten twijfel is, dat het na inge wonnen adviezen van de ere-voorzitter en van de juridische adviseur eenstemmig heeft besloten de heer A. Th. Mooij, zich noemende A. Marja, als lid van de Vereni ging van Letterkundigen te royeren. stand van zekere koloniale mogendheden, die belangen in Katanga hebben. De Sov jet-Unie beklaagt zich erover dat de mili taire operaties van de UNO in Kongo, die ten doel hadden er voor te zorgen dat de resolutie werd nagekomen, geheel zijn stop gezet. „We zien ons gesteld voor een kom- plot van koloniale staten, die erop uit zijn president Tsjombe, de stroman van bui tenlandse monopolies in Katanga, te spa ren, teneinde hun eigen koloniale belan gen te dienen en de eenheid van Kongo te ondermijnen", aldus het Russische ver zoek. In westelijke kringen wordt aangeno men dat de Sovjet-Unie ook het UNO-op- treden jegens de afgezette vice-premier Gi- zenga, behandeld wil zien. Volgens Tass hebben de Russische bladen Izvestia en Pravda geschreven dat „kolonialisten" van plan zijn Gizenga te doen verdwijnen. Gi- zenga's „villa-gevangenis" kan, zoals blijkt uit ervaringen uit het verleden, gemakke lijk een dodencel worden, aldus de Izvestia. De Pravda schrijft dat Gizanga zich in handen van mensen bevindt die Loemoem- ba vermoord hebben Een UNO-woordvoerder heeft te New York verklaard dat de berichten, volgens welke UNO-functionarissen in Kongo pre sident Tsjombe hadden voorgesteld een gemeenschappelijke actie door militairen van het centrale Kongolese leger en le den van de Katangese marechassee tegen Kongolese muiters te laten ondernemen, volkomen ongegrond zijn. Men meent dat deze muiters die in andere berichten als volgelingen van Gi zenga zijn beschreven verantwoordelijk zijn voor de in Noord-Katanga en Zuid- Kivoe bedreven gruweldaden. nering en hij beschuldigde de Verenigde Staten ervan deze georganiseerd en gefi nancierd te hebben. In antwoord op be schuldigingen dat Cuba betrekkingen met communistische landen onderhield zei Dor ticos „Cuba is vrij en onafhankelijk en heeft het recht betrekkingen te hebben met wie het wil". Cuba is bereid te onderhandelen met elk land dat geschillen met haar wenst te regelen, doch zal zich nimmer onder werpen aan de wil van een buitenlandse mogendheid. De president protesteerde te gen de aanwezigheid van de Amerikaanse basis Guantanamo op Cubaans grondge bied. Te gelegener tijd zullen wij de ont ruiming van deze basis eisen. Hij deed een aanval op Columbia, waar 43 procent van de bevolking analfabeet is en waar een voortdurende staat van beleg heerst. In een aanval op de Ver enigde Staten beschuldigde hij dit land van rassendiscriminatie binnen de eigen grenzen. Hij verdedigde voorts het recht van Cuba om voor de eigen economische ontwikkeling het socialisme te kiezen. In het algemene debat van woensdag pleitte de minister van buitenlandse zaken van Columbia, Caicedo voor het verbre ken van de betrekkingen met Cuba. Al- CAPE CANAVERAL (AP) De weers vooruitzichten in Cape Canaveral (Florida) zijn goed en men heeft goede hoop dat de lancering van de Amerikaanse astronaut Glenn morgen kan doorgaan. Volgens een voorlopig rapport wordt za terdag de gehele dag goed weer verwacht hier en op alle andere stations verderop. Het lange aftellen is vanmiddag al be gonnen. Talrijke onderdelen worden ge controleerd. Deze telling strekt zich. met verschillende onderbrekingen, uit over een periode van 500 minuten. De laatste vijf uren beginnen zaterdag morgen vroeg. Als alles goed verloopt zal de lancering om 13.30 uur Nederlandse tijd geschieden. GENèVE (AP) De Sovjet-Unie heeft vandaag plotseling haar eis laten vallen dat de conferentie over een verbod van kernproeven dient te worden samenge voegd met het komende ontwapenings- overleg Zjj heeft verklaard dat de drie- mogendhedenconferentie moet worden voortgezet. WASHINGTON (Reuter) - De Indo nesische ambassadeur in Washington, Zairin Zain, heeft in antwoord op een vraag of directe onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesëi in het ver schiet liggen, gezegd dat er nog veel gedaan moet worden om zover te komen. Hij zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor het Verre Oosten, Harriman. Hij en Harriman hadden na gegaan of er al of niet mogelijkheden zijn voor dergelijke onderhandelingen. Tot nu toe is het driehoeksspel in Wash ington voortgezet, aldus Zain. Hij doelde hierbij op de gesprekken van hem en van de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een dergelijk con tact via de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, wordt in New York onderhouden. Een regeling is moeilijker geworden door wat hij noem de „de aanval van Nederlandse oorlogs schepen op Indonesische torpedoboten. Hij hield vol dat de Nederlanders waren begonnen met schieten. Onze correspondent in Washington meldt dat de „New York Herald Tribune" don derdag een artikel bevatte over een nieu we oplossing, die Oe Thant zou hebben ge vonden ter liquidatie van het probleem Nieuw-Guinea. Oe Thant zou hebben ge suggereerd, dat twee landen die Indone sië betrekkelijk na staan, tijdelijk namens de V.N het voogdijschap over Nieuw-Gui nea zouden uitoefenen totdat een definitie ve oplossing is bereikt. Als eventuele voogden werden genoemd India, Burma of Malakka. Van Nederlandse zijde weigerde men commentaar op dit bericht te geven, doch dat wil niet zeggen dat Oe Thant een der gelijk voorstel inderdaad heeft gedaan. Het lijkt dichter bij de waarheid, indien men de situatie aldus weergeeft: Oe Thant be proeft in verscheidene gesprekken met de respectieve vertegenwoordigers van Ne derland en Indonesië welke kans diverse suggesties kunnen maken om te worden verwezenlijkt. De secretaris-generaal gaat daarbij zeer omzichtig te werk. Hij wenst kennelijk de twee partijen niet recht streeks met elkaar te confronteren, zolang hij geen redelijke kans ziet de kloof te overbruggen. Een woordvoerder van de V.N. heeft het bericht over een interim-bestuur voor Nieuw-Guinea „bijzonder onnauwkeurig" genoemd. Over de grondslag waarop Oe Thant in zijn afzonderlijk overleg met de Nederlandse en Indonesische afgevaardig den zijn pogingen voortzet om te bemid delen, wilde de woordvoerder niets mede delen. De aanslag op Soekarno Militaire autoriteiten in Makassar heb ben twee Nederlanders en vier Indonesiërs gearresteerd, die verdacht worden van me deplichtigheid aan de mislukte aanslag op president Soekarno. Kolonel Joessoef heeft verklaard dat de gearresteerde Indonesiërs 6 weken geleden speciaal uit Nieuw-Gui nea waren gekomen om de aanslag te ple gen op bevel van de Nederlanders. gemeen wordt verwacht, dat het Colum- biaanse standpunt door twaalf Latijns- Amerikaanse staten zal worden gesteund. Tevoren hadden de neutralistische lan den, Argentinië, Brazilië, Bolivië, Chili, Ecuador, Mexico en Haiti, overeenstem ming bereikt over een motie, waarin wordt voorgesteld, dat een Marxistisch-Leninis- tisch standpunt onverenigbaar is met het inter-Amerikaanse systeem en dat Cuba met het oog hierop zijn lidmaatschap van de organisatie van Amerikaanse staten heeft verbeurd. In zijn rede zei de Columbiaanse afge vaardigde, dat Cuba in drie jaar een mili taire macht had opgebouwd, die in groot te superieur is aan die van elk ander land op het westelijk halfrond. ELISABETHSTAD (AFP) Volgens een verklaring van president Tsjombe van Katanga zijn de acht witte paters en de zeven kloosterzusters van de rooms-katho- lieke missie in Sola, op veertig kilometer ten noorden van Kongolo, veilig en in goede welstand. Men had sedert de moord op negentien missionarissen in Kongolo, op 1 januari, niets meer van hen ver nomen. President Tsjombe zei het nieuws te hebben ontvangen van een Belgische arts, dr. Sintzoff, die zich per vliegtuig naar Kongolo had begeven. Deze zou trachten de groep te repatriëren tenein de de geestelijken volledig op verhaal te laten komen. Tsjombe verklaarde voorts, dat dr. Sinthoff hem de verzekering had gegeven, dat de bevolking van Kongolo volledig Katangaansgezind was gebleven en aan de zijde van de Katangaanse troepen vecht. In het ziekenhuis te Sittard is gister avond óp 53-jarige leeftijd óverleden het Tweede-Kamerlid voor de K.V.P., J. M. Peters. Hij was in de nacht van woens dag op donderdag nabij Susteren met zijn auto in botsing gekomen met een tege moetkomend busje. De heer Peters was sedert 1946 lid van de Tweede Kamer. Hij werd in 1908 in Echt geboren en heeft na het behalen van zijn onderwijsakte en hoofdakte vier jaar college gelopen aan de pedagogische en psychologische leergangen in Tilburg. De heer Peters had de leiding van een school te Roosteren en leidde te Heerlen voor de hoofdakte op. Voor de oorlog was hij lid van diverse culturele en politieke organisaties. Tijdens de vier maanden durende zogenaamde frontoorlog van 1944 in midden-Limburg vervulde hij tijdelijk het burgemeester schap van Roosteren. Hij werd in den lan de bekend door zijn wekelijkse radio-praat jes voor de K.R.O. onder de titel „Bent u ook van de partij?" Voordat hij benoemd werd tot hoofdre dacteur van „De Nieuwe Limburger" te Maastricht was hij enige tijd hoofdredac teur van het dagblad „De Vrije Stem" te Breda. De heer Peters was lid van de r.k. schoolraad, van het dagelijks bestuur van de K.R.O. en van de stichting „Het Vier de Prinsenkind", van het hoofdbestuur van „Steun Wettig Gezag", nationaal voorzit ter van de Vereniging voor Handenarbeid en lid van de rijkscommissie van het Cen trum voor Staatkundige Vorming. Op grond van zijn verdiensten in de oor log werd hij door de Nederlandse rege ring onderscheiden met de Militaire Wil lemsorde, 4e klas. Voorts ontving hij Amerikaanse, Franse, Engelse en Belgi sche oorlogsonderscheidingen. Advertentie 1

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1