1 Elektrische T.E.E.-trein reed proef door ons land f GLYCA ft 3*7 AGENDA Vijf percent loonsverhoging in de bouwvakken Kort en bondig Motorwagen kan op verschillende stroomsoorten en -spanningen rijden Militairen willen in uniform naar Nieuw-Guinea Verschoven werktijdstaat akkoord nog in de weg Ambtenaar kreeg „studiegeld" van aannemer Helikopter vertilde buizen over 55 km Seinwachter liet trein ontsporen Iets kouder Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 26 JANUARI 1962 f Aa-Be 195x145 PLAIDS Zaalberg ƒ41.75 100% WOL Nederlandse afdeling van partij voor Surinaamse onafhankelijkheid Alléén helpt direct! Kort geding tegen de Staat aangespannen De „Carmen" gestrand op de Engelse kust R.T.C. in juli Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Bij MODEHUIS Wessling slaagt u beter; veel beter zelfs Modehuis WESSLING Ontslagkwestie voor Raad van Beroep Clemente eis wegens levenszorgen 4| V.' (Van onze correspondent) Een van de vier elektrische T.E.E.- treinstellen, welke in de zomer van het afgelopen jaar in gebruik werden geno men op de verbindingen Milaan-Zürich en Milaan-Parijs, liet zich donderdagavond in Nederland zien. Het ging op een proef rit om te bekijken of dit voor vier ver schillende stroomsoorten gebouwde trein stel ook in Nederland in voorkomende gevallen dienst zou kunnen doen. Het gebeurt namelijk weieens, dat een der dieselelektrische treinstellen, die de verbindingen tussen Nederland, Parijs en Zürich onderhouden, wegens langdurige revisie niet in bedrijf is. Het publiek, dat wel T.E.E.-tarief betaalt, voelt zich bij de neus genomen, wanneer het een „ge wone" trein gereed ziet staan. De „Edelweiss" van Amsterdam naar Zürich kan echter geheel door een elek trisch treinstel worden vervangen. Uiterlijk lijken deze droomtreinen op de bestaande dieselektrische treinstellen van Nederlands-Zwitserse makelij. Zij tellen echter één rijtuig meer, waardoor de restauratie-afdeling met een bar is ver rijkt. Ingangen, garderobes en sanitaire afdelingen (met toiletten voor dames en heren) zijn royaal uitgevallen. Om de krachtsinspanning van de 126 luze-reizi- Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 gers tot een minimum te beperken be hoeven zij niet aan een slinger te draaien om de zonwering te laten zakken, doch kunnen zij volstaan met het overhalen van een hefboom. Het werkelijke onderscheid met het hier te lande bekende T.E.E.-materieel zit uiteraard in de tractievorm. In de ja ren, dat een groot deel van het Europese spoorwegnet nog niet was geëlektrificeerd, was de van stroomtoevoer onafhankelijke dieselektrische locomotief de aangewezen trekkracht. Nu steeds meer kilometers onder de draad zijn gebracht, is dat niet economisch meer. De spoorwegtechnici moesten echter rekening houden met gro te verschillen tussen de stroomsoorten en spanningen in de verschillende landen:: Nederland met 1500 volt gelijkstroom, België en Italië met 3000 volt, Zwitser land met 15000 volt en Frankrijk op de laatst geëlektrificeerde lijnen zelfs met 25000 volt wisselstroom. De motorwagen van het elektrische T.E.E.-materieel is eigenlijk een rijd.end, onderstjation, waajr alle stroom wordt getransformeerd lot 1500 volt gelijkstroom..,,AJ het technisch vernuft om deze aanpassing tot stand te brengen is gecomprimeerd in de éne druk op de knop, waarmee de machinist zo wel de stroomafnemers als de gelijkrich- ters op de gewenste stroomsoort en span ning instelt. Er moest ook beproefd wor den of de maat der stroomafnemers op het Nederlandse traject wel past en of de afstand tussen de portieren tot de per rons niet te groot was. Dat bleek op het traject van Roosendaal via Rotterdam, Den Haag en Haarlem waar donder dag voor het eerst een T.E. stopte wel te kloppen, zodat het niet de laatste keer zal zijn dat deze super-de-luxe trein op een Nederlands baanvak is gezien. In Amsterdam is opgericht de afdeling Nederland van de Partij van de Natio nalistische Republiek. Deze partij werd op 1 september in Paramaribo opgericht. De afdeling Nederland van de P.N.R. zal zich voornamelijk bezighouden met het organi seren van de Surinaamse republikeinen en het geven van politieke ontwikkelings cursussen, aldus deelt het bestuur mede. „Zij zal zich met alle kracht voorbe reiden op de historische omwenteling op 1 juli 1963, welke een eind zal maken aan het kunstmatig aangekweekt wantrouwen tussen cnze bevolkingsgroepen en tegelij kertijd de weg zal openen voor een zelf standige en vrije ontwikkeling van alle Surinamers". In de bekendmaking worden alle Surinamers opgewekt zich aan te slui ten bij de partij „teneinde gezamenlijk te strijden voor de onafhankelijke demo cratische republiek Suriname". „De partij zal strijden tegen iedere vorm van rassenhaat of het doelbewust aankweken daarvan in ons vaderland en verklaart dat er in Suriname geen plaats is voor racisten. Zij is volledig solidair met de strijd voor onafhankelijkheid van de door het kolonialisme onderdrukte vol keren", zo wordt verklaard. Advertentie DR. E. J. SWAAB'S VERENIGDE FABRIEKEN Een contingent Nederlandse militairen, dat op 1, 2 en 3 februari a.s. naar Nieuw- Guinea zal vertrekken, heeft een kort ge ding aangespannen tegen de Staat der Ne derlanden, dat maandagmorgen 29 janua ri voor de president van de Haagse recht bank zal dienen. De militairen zijn verontrust over het feit, dat zij met een burgerstatus naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Zij zijn bevreesd dat deze status, welke het mo gelijk maakt dat zij ook niet specifiek militaire diensten verrichten, hun onvol doende bescherming biedt gezien de span ningen rond Nieuw-Guinea. Zij wensen als militair naar Nieuw-Gui nea te gaan. Vandaag zou de dagvaarding worden uitgebracht. Voor de militairen zal als raadsman optreden mr. Van Proosdij uit Amsterdam. De pleiter voor de staat is mr. F. Drooghleever Fortuyn. Het is jaren de gewoonte dat militai ren, die naar Nieuw-Guina gaan voor aflossing, in burgerkleding vertrekken en hun burgerberoep in hun paspoort hebben staan. Dit gebeurt om poli tieke redenen. De transporten ge schieden namelijk via Tokio en wan neer volledig uitgerust militairen via Japan naar Nieuw-Guinea zouden gaan, zouden zich waarschijnlijk di plomatieke moeilijkheden tussen dat land en Indonesië voordoen). De Nederlandse kustvaarder „Carmen is bij het eiland Sully voor de kust van Noord-Devon aan de grond gelopen. Het schip, dat 451 ton meet, deelde via de ra dio mede, dat het water maakte en eeh reddingboot nodig had. De reddingboot van Barry Docks in De von en een sleepboot zijn uitgevaren om hulp te verlenen. Het schip is eigendom van de rederij Wijnne en Barends in Gro ningen. Naar te Paramaribo wordt vernomen heeft de regering der Nederlandse Antillen de Surinaamse regering voorgesteld om de rondetafelconferentie in juli voort te zet ten. Van Surinaamse zijde was de sugges tie gedaan reeds in februari weer bijeen te komen. Doch dit tijdstip komt de Antilliaanse regering zeer ongelegen in verband met de verkiezingen in juni. ft c Concertgebouw, tuinzajl, vandaag 20.15 u.: Concert door „Die Haerlemse musyck- camer", o.l.v. André Kaart. Werken van Purcell, Telemann, Vivaldi. Albinoni en Stamitz. Zondag 14.30 u.: Carla Brünott, alt en Herman- Schey, bas-bariton, bren gen, begeleid door George van Renesse liederen ten gehore van o.a. Schubert Brahms en Clara Wildschut. Gebouw Cultura, Jansstraat, vandaag 20 u.: Uitvoering van het Haarlems kinder koor „De Kleine Stem", o.l.v. Anton de Beer. Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: En semble met „Een vrije dag", van Leek Fischer; regie Jan Retèl (Jubileumvoor stelling Magda Janssens). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Trans port der verdoemden", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „De hartstocht van een zeventienjarige", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „Porto Finoparadijs der lief de", 18 j. Zondag 11 u.: „Paradijs onder de horizon", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „De ranch der vervloekten", 14 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u., zater dag en zondag 19 en 21.15 u.: „Rilling", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Conny en Peter maken muziek", a.l. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navaröne", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Zwijgend heldendom", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Zondag 11 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag t.e.m. zondag 20 u.: „The hunters", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr (Zie verder Uitgaan in Haarlem in de krant van vandaag). VRIJDAG 26 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Heldencommando ZATERDAG 27 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Heldencommando". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30. Tussen partijen bjj de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouw bedrijf bestaat, in de onderhandelingen over de C.A.O. die op 1 maart in zal gaan, volledige overeenstemming over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Er is echter verschil van inzicht over de van werkgeverszijde voorgestelde Invoering van de zogenaamde „verschoven werktijd". Partijen bij de C.A.O. zijn het er over eens, dat de lonen in de nieuwe C.A.O. een verhoging van 0,10 per uur zullen ondergaan. Dit komt neer op een verhoging van het gemiddeld loon in de bouwnijverheid met ruim vijf percent. Deze loonsverhoging is in relatief opzicht gelijk aan die in aan verwante bedrijfstakken, zo menen partijen, en in overeenstemming met de voor schriften van het akkoord van Wassenaar. VRIJDAG 26 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol en de verdovende middelen". W.B. Theater, 20 u.: „Monster uit de onderwereld". ZATERDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 18.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol en verdovende middelen". W.B. Theater, 20 u.: „Monster uit de onderwereld". VRIJDAG 26 JANUARI Marquette-theater: Geen voorstelling. ZATERDAG 27 JANUARI Marquette-theater, 20 u.: „Er op of er onder". Advertentie JAPONNEN in de maten 38 t/m 50, v.a. ƒ22.75 Uitgebreide collectie TEENAGERJAPONNEN Rijksstraatweg 539 - Tel. 63420 Winkelcentrum Delftwijk Ruime parkeergelegenheid Het voorstel tot invoering van de ver schoven werktijd is door de werkgevers gedaan, omdat men sinds november, toen voor het eerst in de winterperiode erva ringen met de midden 1961 ingestelde vijf daagse werkweek zijn opgedaan, tot de slotsom is gekomen dat in de maanden november, december en januari moeilijk bij een vijfdaagse werkweek een dagelijk se arbeidstijd van negen uur kan wor den bereikt. De omstandigheden waaron der men in deze periode buiten moet wer ken zijn daarvoor voornamelijk als oor zaken aan te wijzen. In een aantal ge vallen kan misschien ook de kortere pe riode van daglicht van invloed zijn, hoewel men in dat opzicht maatregelen kan ne men Teneinde het door de verminderde ar beidsprestatie te verwachten produktie verlies in de drie wintermaanden te com penseren, zouden de werkgevers graag zien dat de werknemers in de drie win termaanden een vijfdaagse van veertig uur zouden maken en gedurende de ove rige maanden een vijfdaagse van negen uur en twintig minuten per dag, om de in de wintermaanden verloren tijd in te halen. Van werkgeverszijde betreurt men het erg, dat men aan werknemerskant op het ogenblik niets voor een verschuiving van de werktijd voelt. De onderhandelin gen zijn opgeschort om beide zijden ge legenheid te geven dit punt nader te be studeren. Produktieverlies door vermindering van prestaties als gevolg van onaangename weersomstandigheden bij werkzaamheden in de buitenlucht trad voorheen bij een zesdaagse werkweek van in totaal vijfen veertig uur ook op, maar in mindere ma te, naar de heer Prins opmerkte dan thans het geval is. Bij de grote achter stand in de bouwnijverheid kan, op een totaal van 2100 tot 2200 werkuren per man per jaar, een verlies van 65 uur per man gedurende de genoemde drie wintermaan den (ofwel 3,5 percent) belangrijk worden geacht. Aan de zijde van werkgevers bestaat de indruk dat men aan de kant van werk nemers nog afkerig is van het invoeren van de verschoven werktijd op psycholo gische gronden en zonder dat men zich geheel bewust is van de noodsituatie, Werkgevers hebben het voorstel mede ge daan op basis van ervaringen die men in andere bedrijfstakken met de verschoven werktijd heeft opgedaan, De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft thans het appèl behandeld van een gewezen technisch hoofdambtenaar bij de dienst van Publieke Werken in Am sterdam tegen het hem gegeven ontslag wegens het aanvaarden van giften van een Amsterdams aannemersbedrijf. De raadsman van appelant, mr. M. G. Rood uit Amsterdam, gaf toe dat zijn cliënt enige bankbiljetten van tien en vijf entwintig gulden had ontvangen van de vertegenwoordiger van de aannemer. Een en ander tot een totaal bedrag van 150 a f 175, maar deze gelden waren volgens hem niet verstrekt in verband met zake lijke relaties, maar als vriend van de be trokken hoofdambtenaar en uitsluitend met de bedoeling hem tegemoet te komen in de kosten van zijn studie voor het inge, nieursdiploma. Pleiter was van mening, dat zijn cliënt beter had kunnen nalaten deze giften te aanvaarden en hij achtte derhalve een kleine correctie op zijn plaats. In plaats daarvan heeft het college van B. en W. op hem de zwaarst mogelijke discipli naire straf toegepast, namelijk oneervol ontslag en dat achtte de raadsman onge rechtvaardigd. Mr. Rood concludeerde tot vernietiging van het onderhavige ontslagbesluit en zo nodig oplegging van een lichte corrigeren de straf. Namens het college van B. en W. be streed de heer J. van Toledo, directeur van de afdeling personeelszaken bij de ge meente Amsterdam, dat het hier een on eervol ontslag zou gelden. B. en W. had den echter geweigerd het praedicaat eer vol toe te voegen aan het door appelant zelf verzochte ontslag. Het college is na melijk van oordeel, dat een ambtenaar voor geen cent omkoopbaar mag worden geacht, en dat het aanvaarden van ge schenken als een schending van de on kreukbaarheid van het ambtenarencorps moet worden beschouwd. Uitspraak over drie weken. De Hollandsche Draad- en Kabelfabriek heeft gistermiddag twee 70 meter lange plasticbuizen door de lucht laten vervoe ren van haar fabriek in Enkhuizen, naar Amsterdam-Noord, - waar de buizen- wor den gebruikt voor de aanleg van het bouw- dok voor de IJ-tunnel. De grote lengte van-de ruim tien cen timeter dikke buizen maakte het onmo gelijk deze per auto of schip te vervoe ren. Rotterdam-Air vond de Britse piloot bereid de twee 100 kilo wegende buizen met een helikopter naar Amsterdam te vliegen. Na een korte proefvlucht zette hij gis termiddag koers naar Amsterdam, de bui zen rechtstandig omlaag hangend onder het vliegtuig. Voor het transport was een speciale vergunning van de Rijksluchtvaart dienst nodig. De piloot had opdracht dor pen en andere woonkernen te vermijden. De 55 kilometer tussen Enkhuizen en Am sterdam werden binnen het uur afgelegd. In de komende dagen zullen nog vier vluchten met telkens twee buizen worden uitgevoerd. Het hef schroef vliegtuig met zijn last tijdens de landing in Amsterdam. De plastic buizen zullen dienen voor de watervoorziening in de bouwput van de IJ-tunnel. Verbetering. In het bericht in ons blad van woensdag „Tegemoetkoming be pleit aan ouders van diepzwakzinnigen" stond, dat van staatswege tot een maxi mum van 12.000 's jaars zou moeten worden vergoed. Er had moeten staan 1.200.—. Twee jaar. De Groninger rechtbank heeft een 40-jarige Groninger wegens op lichting tot twee jaar veroordeeld. Hij had relaties aangeknoopt met de jeugdige dochter van een beiaard echtpaar, dat hij behulpzaam was geweest met het dragen van zware koffers. De dochter werd ver liefd op hem en de verdachte wist haar met verhalen over de mogelijke aankoop van een machinefabriek 2650 afhandig te maken. Tegen hem was drie jaar geëist. Kind verdronken. In Zutphen is een vierjarig zoontje van de familie Nijhuis I van een brug in een gracht gevallen en verdronken. Op het emplacement van het station Staatsspoor in Den Haag is op 16 juli van het afgelopen jaar het laatste rijtuig van de sneltrein uit Leeuwarden ontspoord, doordat een wissel te vroeg werd omge zet. De seinhuiswachter die toen de seinen en wissels op het emplacement bediende, stond gistermiddag voor de Haagse recht bank terecht wegens grove schuld aan de ze ontsporing, waarbij alleen materiële schade ontstond. Hij hoorde een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand te gen zich eisen. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de seinhuiswachter destijds moeilijkhe den in zijn particuliere leven had. Reeds twee maal eerder had hij onjuist gehan deld, waardoor een van de keren een wis sel onklaar raakte. Zijn directe chef, die van de persoonlijke moeilijkheden van de seinhuiswachter op de hoogte was, heeft hem toen uren geobserveerd om na te gaan of de man onder deze omstandighe den nog wel geschikt was voor zijn werk. Hij bleek zijn werk toen echter uitstekend te verrichten. Na de ontsporing is hij me disch en psychotechnisch onderzocht, waarbij hij geschikt voor zijn werk werd bevonden. Van de spoorwegen heeft hij een ernsti ge ontevredenheidsbetuiging gekregen, maar hij is gehandhaafd als seinhuiswach ter. De officier van Justitie vond dat van gro ve schuld zeker sprake was, maar hij acht te omstandigheden aanwezig voor een cle mente straf. De verdediger meende, dat de seinhuis wachter zo zeer onder spanningen gebukt ging, dat hem geen grove schuld kon wor den verweten. Uitspraak op 8 februari. (Illllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiij Het K.N.M.I. deelt mede: Westelijke winden hebben de aanvoer van zachte lucht naar ons land de afgelopen 24 uur in stand gehouden. Deze winden worden veroorzaakt door een hogedrukgebied, dat bij de Golf van Biscaje ligt enerzijds en een depressie ten noorden van IJsland an derzijds. Het frontensysteem van deze de ze depressie trok over de Britse eilanden naar ons land vergezeld van wat regen en motregen. Achter dit frontensysteem komt een rug van nogedruk van de oceaan naar de Britse eilanden. Onder invloed hiervan zal de wind draaien naar west tot noord west en zal voornamelijk naar het noor den van het land drogere lucht worden aangevoerd waarin enkele opklaringen voorkomen. In het zuiden van het land blijft waarschijnlijk nog veel bewolking aanwezig. De temperaturen worden iets la ger. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste 24 uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemourg I Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München I Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regen regen geheel bew regen motregen regen motregen regen motsneeuw sneeuw geheel bew onbewolkt zwaar oew zwaar oew motregen motregen regen motregen motregen licht bew onbewolkt zwaar bew geheel bew regen regen zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew onbewolkt d E ÜE 3 zw 7 w 9 wzw 8 zw 8 zw 8 wzw 8 zzw 9 zw 9 n -7 nnw -1 w 4 w 4 wnw 6 w 11 wzw 6 wzw w 7 wzw 10 wnw 12 no 8 nnw 19 n 9 w 10 w 9 wzw 8 windst. 9 windst. 9 wnw 11 windst. 4 windst. 16 ono 11 nno 15 n 15 windst. 17 nno 17 Eg US 0,6 9 0,1 1 1 4 .1 3 0,1 0,1 0 2 3 0,3 0,1 0,3 3 1 2 12 0 0,4 3 1 6 7 0 0,2 8 0,4 0 0 0 0 Zaterdag 27 januari Zon op 8.29 uur, onder 17.18 uur. Maan op uur, onder 11.17 uur. Maanstanden 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en iaag water in I.Tmuiden Vrqdag 26 januari Hoog water 7.08 en 19.23 uur Laag water 2.43 en 15.03 uur Zaterdag 27 januari Hoog water 7.46 en 20.05 uur. Laag water 3.15 en 15.38 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 1 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2