Kennedy wil machtiging voor tariefverlaging Achttien doden in Algerije A Franse rechtbank weigert plastiqueur te berechten (<P' Groen Co WERELDNIEUWS „Om te onderhandelen over een ingrijpende overeenkomst met EEG Moordenaar van Rortrijks meisje gearresteerd Staat van beleg in Guatemala Engeland krijgt honderd nieuwe ziekenhuizen Juryleden zeggen onder dwang te staan Moskou ontkent Kennedy te hebben uitgenodigd President Kennedy zal mr. D. U. Stikker ontvangen Poolse primaat volgende maand naar Rome Nieuwe president in El Salvador Britten onderzoeken Bulgaarse Mig Massa-arrestaties in Venezuela Koninklijk bezoek aan Amsterdam Griekse primaat afgetreden Postuum eerherstel voor Lenins vriend Skrypnik raatótcel 0p de VRIJDAG 26 JANUARI 1962 3 Ver ouderd Dader en vinder blijken dezelfde jongen te zijn citroën DS 19-ID 19 v.a. 9575.— GEERT HOOGEVEEN's Automobielbedrijf Hoofdagent Citroën en Panhard Zijlweg 26 Haarlem Tel. 02500-17296/58041 Gewetenloos „Volledig vertrouwen in generaal Heusinger" Ontwerp tot wijziging der kerkorde ingetrokken M. Mok Centrale Verwarming Oliestook-instaüaties Nieuw geval van pokken in Groot-Brittannië yy WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft het Amerikaanse Congres om machtiging verzocht voor verlaging van de invoertarieven om „te onderhandelen over een ingrijpende overeenkomst met de E.E.G., waardoor onze economische kracht zal worden samengebundeld voor de uitbreiding van de vrijheid". „De twee grote Atlantische markten zullen of tezamen groeien of ieder afzonderlijk", zo verklaarde Kennedy in een speciale boodschap aan het Congres. Hij zei, dat hij om twee basismachtigin gen voor de komende vijf jaar vroeg en de Amerikaanse onderhandelaars in staat te stellen met de E.E.G. op praktische wijze handelsbesprekingen te voeren. De ze machtigingen zijn ten eerste een alge mene machtiging om de invoertarieven bij wederkerige onderhandelingen met 50 per cent te verlagen en ten tweede een spe ciale machtiging om alle invoertarieven te verlagen of af te schaffen van die groe- penprodukten, waarbij de Verenigde Sta ten en de E.E.G. tezamen 80 percent of meer van de wereldhandel voor hun reke ning nemen. Deze produkten maakten in I960 bijna 2 miljard dollar van de totale Amerikaan se industriële uitvoer naar de huidige en toekomstige E.E.G.-landen uit en ongeveer 1,4 miljard dollar van de Amerikaanse in voer uit deze landen, aldus Kennedy. De tariefverlagingen onder zowel de al gemene als de speciale machtiging zullen in een periode van 5 jaar of meer gelei delijk tot stand worden gebracht. Kennedy beloofde, dat de Verenigde Sta ten bij hun onderhandelingen met de E.E.G. het beginsel van meest begunstig de natie met andere landen zullen hand haven en dat de machtiging tot onder handelen onder de nieuwe wet zodoende gebruikt zal worden om de handelsbetrek kingen met Latijns Amerika, Canada, Ja pan en andere niet-Europese landen te verstevigen. Kennedy vraagt om een geheel nieuw apparaat ter vervanging van de bestaan de wet inzake handelsovereenkomsten op basis van het wederkerigheidsbeginsel en merkt op, dat vijf fundamenteel nieuwe en meeslepende ontwikkelingen onze traditio nele handelspolitiek hebben doen veroude ren. Deze ontwikkelingen zijn: 1. De groei van de Europese gemeen schappelijke markt. 2. De toenemende druk op de Ameri kaanse betalingsbalanspositie. 3. De noodzaak om de Amerikaanse eco nomische groei na een periode van zeven jaar waarin de groei ten achter bleef en die door drie recessies werd gekenmerkt te versnellen. 4. De communistische hulp en het han delsoffensief, die in de afgelopen jaren meer merkbaar zijn geworden en 5. De noodzaak van nieuwe markten in Japan en de ontwikkelingslanden, een pro bleem, dat thans meer de nadruk heeft dan ooit tevoren. De Amerikaanse pogingen om de kracht en de eenheid van het westen te bevorde ren houden rechtstreeks verband met de KORTRIJK (Belga) De zestienjarige Serge de Beers, die de politie van Kort- rijk, in België, woensdag had meege deeld het lijkje van de vermoorde negen jarige Magda de Bruyne te hebben ge vonden, heeft bekend zelf het kind te heb ben vermoord. De jongen was aangehouden om nader ondervraagd te worden. Het was geheel tegen de verwachting in dat hij een bekentenis aflegde. Men beschouwde hem als een getuige en nie mand dacht eraan dat hij de dader was. De jongen heeft bekend het kind op 22 december naar een verlaten terrein aan de Bloemistenstraat in Kortrijk te hebben meegelokt. Magda verzette zich. waarna hij haar de keel dichtkneep en slagen op het hoofd toebracht. Toen het kind dood was, heeft hij het lijkje in de kelder van het gebombardeerde huis. waar het woens dag is aangetroffen, verborgen onder een hoop steengruis en stukken steen. GUATEMALA (AP) President Mi guel Ydigoras heeft gisteren voor Guate mala een gematigde staat van beleg af gekondigd als gevolg van de dood van Ranulfo Gonzalex, hoofd van de geheime politie, die door vuur uit een machinege weer om het leven is gebracht. De moord op Gonzalez was volgens de bekendmaking onderdeel van een om vangrijke binnenlandse en internationale samenzwering. De politie heeft twee lei ders van de gematigd links revolutio naire partij en 20 anderen gearresteerd. In de verklaring werd voorts gezegd, dat buitenlanders een agitatiecampagne voeren, die ten doel heeft de orde te ver storen en de grondwettige regering om ver te werpen. Het congres werd in zitting bijeenge roepen om het decreet te ratificeren dat de afkondiging van de staat van beleg voor een tijdvak van dertig dagen regelt. Door het decreet wordt een betoging die door pro-Castro studenten zou worden ge houden, onmogelijk. (Van onze correspondent) LONDEN Sinds de oorlog zijn in Groot-Brittannië geen nieuwe ziekenhuizen meer gebouwd. Thans komt daarin veran dering. De regering heeft namelijk een tienjarenplan aangekondigd voor de bouw van ongeveer honderd nieuwe ziekenhuizen waarvan veertig in het gebied van Londen. Bovendien zullen 134 ziekenhuizen worden verbouwd en vele andere verbeterd. De meeste Britse ziekenhuizen zijn hopeloos verouderd en zijn al jarenlang het onder werp van scherpe critiek. kracht en de eenheid van het Atlantische handelsbeleid, zo verklaarde Kennedy. In dien de Verenigde Staten en West-Europa die een gezamenlijke produktie en koop kracht hebben die meer dan tweemaal zo groot zijn als die van het gehele Chinees- Russische blok hun economische hulp bronnen in een open handelsdeelgenoot schap kunnen samenvoegen, zullen de com munistische pogingen om de westelijke we reld te verdelen tot mislukking zijn ge doemd. ALGIERS (AP) Donderdag zijn bij verschillende incidenten in Algerije acht tien personen om het leven gekomen. Ne gen Europeanen en negen moslims. Vol gens de autoriteiten werden 43 personen gewond 33 moslims en tien Europeanen. De meeste slachtoffers vielen in Oran, na melijk zeven doden en 36 gewonden. Ruim vijftienduizend Europeanen verza melden zich gisteren tijdens een algemene staking in het centrum van Oran. Troepen versterkingen met pantserwagens en ma chinegeweren bewaarden de orde, terwijl een helicopter boven de stad cirkelde. De staking werd afgekondigd nadat bekend was geworden dat de politie de kransen bij het monument van oorlogsslachtoffers verwijderd had. De kransen waren gelegd ter herdenking van de Europese slachtof fers van de barricadenopstand van 1960. Er werden nieuwe kransen en bloemen bij het monument gelegd, terwijl de politie toezag zonder in te grijpen. De hele mid dag hebben delegaties van tal van groe peringen een bezoek aan het monument ge bracht. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS. Voor het eerst in de ge schiedenis van de Franse justitie hebben de leden van de (leken)-jury van een reihtbank geweigerd de eed af te leggen, dat zij naar eer en geweten de schuld van de verdachte zouden beoordelen. Het geval heeft zich voorgedaan in de Zuidfranse stad Nimes en de beschuldig de was een lid van de O.A.S., die in Or- léansville in Algerije op heterdaad was betrapt, toen hij een openbaar gebouw met een kneedbom in de lucht wilde laten springen. Omdat de rechterlijke macht in Alge rije door OAS-infiltraties al lang volko men onbetrouwbaar is geworden, besloot de Franse regering enige maanden gele den alle politieke misdaden, in dat land bedreven, in Frankrijk te doen berech ten. De OAS had zich door deze maat regel echter niet gewonnen gegeven. Met de gebruikelijke middelen van dreigbrie ven en plasticbommen werden de leden van de (leken)-jury in Nimes in „psy chologische conditie" gebracht, zoals de technische term van de Franse neo-nazi's tegenwoordig luidt, met het doel ze uit angst en lafheid te doen afzien van hun burgerplicht of hun oordeel te beïnvloe den. Een clandestiene anti-OAS-groep had in Nimes de juryleden van haar kant nog in tegengestelde richting bewenct door op hun zedelijke plichten te wijzen jegens de republiek en de burgerlijke vrijheden. Toen het proces door de president van de rechtbank geopend werd met het ge bruikelijke verzoek aan de leden de eed te willen afleggen, antwoordden drie ju ryleden, dat ze aan die eed dan officieel wensten toe te voegen, dat ze onder be dreiging stonden. De rechter kon die toe voeging niet aanvaarden, zodat de zaak voor onbepaalde tijd moest worden op geschort. De drie mannen die weigerden de gebruikelijke eed af te leggen werden veroordeeld tot een boete van vijftig franc. Het voorval bevestigt niet alleen ten overvloede de weerzinwekkende brutaliteit en misdadigheid, waarmee de OAS thans ook in Frankrijk opereert, doch toont bo vendien aan in hoeverre zij haar doel einden al heeft bereikt met haar geweten loze chantage. Overigens moest ook al ettelijke malen worden geconstateerd, dat de rechterlijke macht zelf, zacht gezegd, zich al evenmin ongevoelig pleegt te to nen voor de druk, die de fascisten i.p haar uitoefenen. Het is in Frankrijk bijna een uitzondering geworden, wanneer een misdadiger, die zich op politieke, of be ter „patriottische" motieven beroept, nog een straf wordt toegekend, die in een enigszins redelijke verhouding tot zijn misdaad staat. En niet zelden kan hij dan zelfs op vrijspraak rekenen. Premier Michel Debré, die de laatste dagen over dit falen van de rechterlijke macht verscheidene besprekingen met c'e president der republiek, zijn voornaamste ministers en met een delegatie van de gaullistische partij voerde, heeft via de radio bekendgemaakt, dat OAS-leden in het vervolg door militaire rechtbanken zullen worden berecht en dat de gehele procedure van instructie en berechting zich in de toekomst binnen een maand zal moeten voltrekken. Dat deze medede ling van de minster-president alle onge rustheden van het publiek met een slag MOSKOU (Reuter) De persafdeling van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat de Sov jet-Unie niet het initiatief heeft genomen om de Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy, een broer van de presi dent, tot een bezoek aan de Sovjet-Unie uit te nodigen. In een „Tass"-bericht werd gezegd dat een aantal vertegenwoor digers van Russische blacjen zich tot het ministerie had gewend om commentaar op berichten in Amerikaanse dagbladen „waarin werd verzekerd, dat de Sovjet- Unie een dergelijk initiatief had genomen. De politieke Amerikaanse leiders, die de Sovjet-Unie willen bezoeken, zijn daartoe in de gelegenheid", aldus het bericht van het Russische persbureau Tass. WASHINGTON (Reuter/AFP) Een woordvoerder van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft na de Russische tegenspraak staande gehouden dat Robert Kennedy informeel door de Sovjet-Unie is uitgenodigd. Minister Ken nedy verklaarde maandag dat hij de uit nodiging had moeten afslaan, omdat het programma voor zijn wereldreis geen ruimte meer liet voor een bezoek aan Rusland. heeft opgeheven, kan jammer genoeg moeilijk worden beweerd. De ervaring heeft allerminst geleerd, dat men bij de militaire rechters een hogere mate van objectiviteit ontmoet, dan bij hun civiele collega's het geval is. De recente vrij spraak van drie officieren, die een Alge rijnse vrouw hadden doodgemarteld, is zeker geen opwekkend symptoom. Debré, die zich ook nog eens lof toe zwaaide voor de resultaten, die de strijd van de regering tegen de OAS al moet hebben opgeleverd, liet tenslotte weten, dat in Frankrijk spoedig overeenkomstige en even vérstrekkende veiligheidsmaat regelen als in Algerije zullen worden door gevoerd. Hij sprak van een „ware mo bilisatie van alle Franse politie- en vei ligheidstroepen", die binnenkort zal wor den afgekondigd. WASHINGTON (AP) President Ken nedy zal mr. D. U. Stikker, de secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, op 6 februari ontvangen. Mr. Stikker wordt op 5 februari voor een driedaags bezoek te Washington verwacht voor een „gebruikelijk" periodiek bezoek" aan de Verenigde Staten. Mr. Stikker zal tevens confereren met de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, de minister van Defensie Robert S. McNamara en vermoedelijk ook met de minister van Financiën Douglas Dillon. PARIJS (AP) Mr. Stikker heeft zijn volle vertrouwen uitgesproken in de West- duitse generaal Heusinger die onderwerp is van scherpe aanvallen van Russische zijde. „Met verontwaardiging" zei mr. Stikker kennis te hebben genomen van de herhaalde lasterlijke aanvallen op Heusin ger die voorzitter is van de vaste commis sie van de N.A.V.O. in Washington. In een verklaring zegt mr. Stikker dat hij, met volle instemming van de NAVO-raad zijn volledige vertrouwen uitspreekt in Heusin ger. WARSCHAU (Reuter) Kardinaal Wys- zynski, de primaat van Polen heeft een diplomatiek paspoort ontvangen om medio februari Rome te bezoeken, waar hij een bijeenkomst zal bijwonen van de voornaamste voorbereidende commissie van het oecumenische concilie. Naar verluidt zullen ook andere hoog waardigheidsbekleders der roomse kerk in Polen, die naar het buitenland willen reizen, geen moeilijkheden ondervinden bij het verkrijgen van een paspoort. De betrekkingen tussen kerk en staat in Polen zijn niet meer zo gespannen, als zij in de laatste maahden van 1961 wa ren. Weliswaar mag op de openbare scho len in Polen geen godsdienstonderwijs meer worden gegeven, doch de autoritei ten passen andere voorschriften die be trekking hebben op het onderwijs op par ticuliere rooms-katholieke scholen, niet strikt toe. SAN SALVADOR (Reuter) Dr. Eusebio Rodolfo Cordon is gisteren be ëdigd als voorlopig president van El Salvador terwijl de burgerlijk-militaire raad, die het land een jaar heeft bestuurd, werd ontbonden. President Cordon blijft tot 1 juli aan het bewind. Dan zal hij worden opge volgd door een nieuwe president, die in april wordt gekozen. BARI (Reuter) Italiaanse militaire veiligheidsdienst-functionarissen hebben verklaard, dat twee militaire deskundigen van het Britse ministerie van defensie het wrak van de vorige week zaterdag bij Bari neergestorte Bulgaarse straal jager hebben onderzocht. Zij zijn gisteren weer naar Londen teruggekeerd. CARACAS (AFP) In Venezuela zijn 820 personen gearresteerd na de onlusten die zich de afgelopen dagen, tijdens be togingen tegen de inter-Amerikaanse con ferentie te Punta del Este, hebben voor gedaan. Alleen al in Caracas zijn 354 arrestaties verricht. i Koningin Juliana en Prins Bernhard zul len van 1 tot en met 4 februari een offi cieel bezoek aan Amsterdam brengen, dat echter, in tegenstelling tot eerder geuite veronderstellingen, geenszins in verband met het zilveren huwelijksfeest staat. Het koninklijk paar arriveert donder dag 1 februari om twaalf uur aan de ge meentegrens van de hoofdstad. Na een kort verblijf in het paleis begeven Konin gin en Prins zich naar het restaurant op de twaalfde verdieping van het Havenge bouw waar zij de Amsterdamse gemeen teraadsleden zullen ontvangen. Na afloop van deze bijeenkomst worden het nieuwe havencomplex van de rederij Goedkoop en het graanoverslagbedrijf bezichtigd. Deze eerste bezoekdag wordt besloten met een diner ten paleize. Het programma voor vrijdag 2 februari is nog niet geheel vastgesteld. Het ligt in de bedoeling dat het koninklijk paar in de ochtend het Cartesius-lyceum in Tuinstad-Overtoomseveld bezoekt. In de middaguren bezoekt de vorstin onder an dere de volksmuziekschool, terwijl de De Koningin en de Prins hebben gis teren een nieuwjaarsreceptie gehou den voor de leden van het corps diplo matique. De minister van Buitenland se Zaken, mr. Luns, werd bij het paleis op de Dam in de hoofdstad met het gebruikelijke eerbetoon begroet. prins een bedrijf zal bezichtigen, 's Avonds zal het koninklijk paar, na een ontvangst in het paleis, naar het Stedelijk Museum rijden om daar in de aula een korte bij eenkomst van het Filmmuseum bij te wo nen. De derde dag van het officiële bezoek zaterdag 3 februari, is in de ochtenduren gereserveerd voor ontvansten in het pa leis. 's Middags worden enkele recreatie mogelijkheden bezocht, zoals de nieuwe kunstijsbaan en het Amsterdamse Bos. De prins zal bovendien een bezoek brengen aan de manege in het Amsterdamse Bos. De dag wordt besloten met een gala-voor' stelling in de stadsschouwburg, waar de Nederlandse Comedie Shakespeare's „Mid- zomernachtsdroom" ten tonele brengt. Op zondag 4 februari zal het koninklijk paar ter kerke gaan. In welke kerk dit zal zijn wordt, om te grote belangstelling te voorkomen, geheim gehouden. ATHENE (Reuter-AP) Aartsbisschop Jakovos, primaat van Griekenland, is af getreden als hoofd van de Grieks-Ortho doxe kerk. De 67-jarige aartsbisschop werd op 13 ja nuari gekozen door een conclaaf, waaraan werd deelgenomen door 57 van de 66 metro polieten (aartsbisschoppen, hoofden van kerkprovincies). Sindsdien hebben leden van de geestelijkheid en vooraanstaande leken critiek op zijn particuliere leven ge uit. Een bisschop heeft de verwijten on derzocht en de regering heeft aangekon digd, dat zij het parlement machtiging zou vragen Jakovos af te zetten als hij niet uit eigen beweging heenging. De aarts bisschop besloot daarop zijn lot in handen van de kerk te leggen en riep de synode bijeen. De synode, het uit dertien leden bestaan de kerkbestuur, kwam tot de slotsom, dat de aartsbisschop diende af te treden. Ter wijl de synode vergaderde, protesteerden een vierhonderd geestelijken in de kathe draal van Athene tegen het wetsontwerp waarmee de regering had gedreigd. In zijn ontslagbrief aan de synode zegt de aartsbisschop, dat hij niet uit vrije wil, maar onder druk van de regering is af getreden. „Ik treed af om inmenging van de staat in kerkelijke zaken te voorkomen. Ik offer mij op om de eenheid van de kerk te beschermen," aldus de brief. De Griekse minister van Onderwijs en Godsdienstzaken, professor Gregory Cassi- matis, heeft gezegd, dat nu aartsbisschop Jakovos is afgetreden de regering eéri wetsontwerp tot wijziging van de Grieks- Orthodoxe kerkorde zal intrekken. Vol gens het regeringsvoorstel zou een kiescol lege de macht krijgen een primaat of een andere aartsbisschop uit zijn functie te ontzetten als zich een geschil voordoet. „De aartsbisschop had geen keuze," aldus de zegsman van de synode. „Als hij niet was afgetreden zou hij zonder pardon zijn af gezet." MOSKOU (AFP) Nicolaas Skrypnik revolutionair van het begin af en vriend van Lenin, die zelfmoord pleegde toen hij bij Stalin in ongenade was gevallen, is in ere hersteld. Ter gelegenheid van het feit dat hij 97 jaar geleden geboren werd heeft het Russische partij-orgaan de Pravda, waaraan hij in 1914 als redac teur verbonden was, een artikel aan Skryp nik gewijd. Polderpret Reeds op de schoolbanken is onze aan dacht gevestigd op het waterstaatkundige beleid van vele generaties van Nederlan ders. Het onderwijzend personeel noemde dit de strijd tegen de grote erfvijand, het water, en trachtte ons voor deze strijd be wondering bij te brengen. Wat mij be treft heeft dit onderricht geen slechte vruchten afgeworpen, want ik ga als een oprecht minnaar van Hollands zeewerin gen en droogmakerijen door het leven. De geleidelijke drooglegging van de Zui derzee en de na de watersnoodramp van 1953 ter hand genomen Deltawerken heb ben aan de strijd tegen het water accen ten verleend waarop in mijn reeds te lang vervlogen schooldagen nog niet kon wor den gezinspeeld. Ze moeten de waterstaat kundige symfonie in de oren der tegen woordige jeugd ongetwijfeld nog indruk wekkender doen klinken dan eertijds in de onze. Er is echter aanleiding tot de vraag of bij de meeste scholieren de gewekte be wondering niet een karakter heeft aange nomen dat men platonisch pleegt te noe men. Ik heb in mijn jonge en minder jon ge jaren talloze wandel- en fietstochten door polderlandschappen gemaakt, ik heb de dijk bij Westkapelle in ogenschouw ge nomen en ettelijke malen de Hondsbosse Zeewering in haar volle lengte, van noord naar zuid en van zuid naar noord, over wonnen. Bij deze en tal van andere, soort gelijke tochten heb ik mij een uitzonder lijk mens gevoeld, om de eenvoudige re den dat ik maar zelden medemensen ont moette. Ik voelde me daardoor niet te leurgesteld, want ik was niet uitgegaan met de bedoeling om in het gewoel der wereld te worden opgenomen, maar inte gendeel om dit zover mogelijk achter mij te laten. Dat ik daar zo vlot in slaagde, bewees evenwel dat de liefde voor dat deel van het Nederlandse landschap dat in be langrijke mate door menselijk toedoen tot stand is gekomen, geen buitensporige vor men bezat. Ze leek me bij de overgrote meerderheid zelfs volkomen afwezig. Daarin moet nu, zo lees ik, verande ring komen. De polders moeten dienst baar worden gemaakt aan de recreatiebe hoefte van de dichtgroeiende Randstad. Liefde laat zich, naar bekend is, niet af dwingen, maar men kan wel proberen haar door lokmiddelen te bevorderen. Wie niet aantrekkelijk genoeg is, hetzij vrouw of man, zal hetgeen hem door de natuur ont houden werd, trachten aan te vullen. Van daar dat er nu plannen opgesteld zijn om schoonheidsspecialisten op onze polders los te laten. Ik heb er op mijn tochten nooit het flauwste vermoeden van gehad dat het ooit nodig zou zijn, deze deskun digen in de polders te werk te stellen. Ik had genoeg aan de oude stoffering. Nu is mij onthuld dat de polders uit toeristisch oogpunt als onderontwikkelde gebieden be schouwd moeten worden. Ik lees over strandbaden, kampeer- en caravanterrei nen, zwembaden, restaurants en zelfs „hengelparadijzen". In mijn onkunde meende ik dat de polders dit laatste van oudsher zijn geweest, want de weinige mensen die men er kon aantreffen, be hóórden bijna uitsluitend tot het hengelen de soort. Ik heb mij vergist, in dit en vele ande re opzichten. Er moeten toeristenwegen komen en zandige oevers plus zonneba den. De loslopende mensen van voorheen moeten tot duizenden, wat zeg ik?tot miljoenen omvattende massa's worden vermenigvuldigd. En zo zal het wel gebeu ren, omdat het nu eenmaal nodig is. Men gunne mij echter de vrijheid om op zon en feestdagen thuis te blijven. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 Voor de eerste maal. Op 22 januari is in de dierentuin van Frankfort een dwerg chimpansee geboren. Zij heeft de naam „Pan" gekregen. Naar men aanneemt is het de eerste maal in de geschiedenis dat dit dier in gevangenschap geboren is. Vlucht met lijkwagen. Twee mannen heb ben in New York een roofoverval ge pleegd op een bediende van een begra fenisondernemer, die 3500 dollar aan loongelden bij zich had. Zij ontsnapten met een lijkwagen. De 46 jaar oude Sa muel Wendroff, een leerling-balsemer van Gutterman's Funeral Parlor zei, dat de beide mannen de lijkwagen binnen drongen toen hij voor een verkeerslicht moest stoppen. Hij had juist de gelden voor de uitbetaling van de lonen bij de bank opgehaald. Atoomboei. De Amerikaanse kustwacht heeft bij Baltimore (Maryland) een licht boei van zeven ton in gebruik genomen, die zijn energie ontvangt van een kleine door atoomkracht gedreven generator. De boei kan tien jaar achtereen blijven branden, terwijl een gewone boei om de drie a twaalf maanden van nieuwe brand stof moet worden voorzien. LONDEN (Reuter, AFP) In Woolwich, Zuidoost-Londen, is een nieuw geval van pokken vastgesteld. Thans zijn er in Groot-Brittannië tien mensen die aan pok ken lijden. Zeventig Londense havenarbeiders heb ben donderdagmiddag geweigerd een uit Karatsji afkomstige lading te lossen om dat zij er niet van overtuigd waren dat de bemanning van het betrokken schip tegen pokken was ingeënt. Zij vroegen zelf ingeënt te mogen worden alvorens weer aan het werk te gaan. In het gebied van Birmingham is don derdagavond een tweede arts waarschijn lijk door pokken aangetast. De andere dok ter, die definitief pokken heeft opgelopen is de directeur van de geneeskundige dienst van Tipton. Onverbeterlijk. De 54-jarige Berlijnse Ger- da Albrecht is donderdag tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij in 1960 gezegd heeft vier handen te willen hebben om te helpen bij het ver gassen van nog meer Joden. Processie. Door een brand en dynamiet- ontploffingen in een dorpje op het eiland Carnasa in de centrale Philippijnen zijn donderdag 17 personen om het leven ge komen en tientallen anderen gewond. De meeste slachtoffers waren kinderen van vissers. De brand werd aangestoken door lantaarns, die de dorpelingen in een pro cessie meevoerden. Beer was los. Een huisvrouw te Farnbo- rough in het zuiden van Engeland open de donderdag de deur van haar huis en meteen stapte een grote beer uit de Hi- malaja naar binnen. De huisvrouw, me vrouw Mary Cunnold, bleef kalm, gaf het dier een appel en zei tegen hem: „Kom, ga mee". De beer liep rustig met haar mee de tuin in en gaf haar de gelegen heid hem op te sluiten. Daarna belde zij om hulp. Na enige tijd kwam de politie de beer halen. Het dier bleek het eigen dom te zijn van een berenleider. Het was ontsnapt uit zijn winterverblijf. Onder druk. De Sovjet afgevaardigde in de UNO Valerian A. Zorin heeft Oe Thant verzocht om meer posten bij de UNO voor Sovjet burgers. Dit betekent dat Thant, nauwelijks drie maanden na zijn benoeming, onder dezelfde Russi sche druk komt, waaraan zijn voorgan ger, wijlen Dag Hammarskjoeld heeft blootgestaan. Oe Thant zal het verzoek in overweging nemen. Weer toegang. De algemene raad van het Britse algemene vakverbond heeft beslo ten de 240.000 leden tellende vakbond van elektriciens weer toe te laten zich aan te sluiten. Deze bond, die tot voor kort onder communistische leiding stond, werd uit de TUC gestoten nadat het hooggerechtshof onregelmatigheden bij verkiezingen in deze bond had geconsta teerd. Bij nieuwe bestuursverkiezingen verloren de communisten de leiding >n de bond.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3