Amerikaans schot op de maan mislukt Ruimtevaartuig Ranger 3 nu in baan rondom de zon Schietpartij op Noors schip in IJmuiden Woordvoerder wijst voor het eerst op risico's bij de ruimtevlucht van Glenn Indonesische druk op Den Haag gaat nu via Washington „Kennedy heeft het laatste woord", zegt Indonesische diplomaat in Brussel HET WEER VSV—WILHELMINA Duits schip zinkende in monding Elbe Mende voor gesprek met Moskou Franse marine brengt Nederlands schip op 0 De punten van verschil in de bouw-CAO „Keukenhof' gaat op 29 maart open A. J. Rotteveel's éeëWMW'éefore youêuy! v DAGBLAD VOOR V E LS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 27 JANUARI 1962 Lodewiiks ReJ.cti.chef te IlnuMen.Ko«t Pltg»v» Gtrfische Bedrijve. Parnate N.V, Croto Houtstnu,. 93, B»H». Directie! P. W. Peereboom en Mr. H. C vim der Mije In de krant van heden: Het woord is aan „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN'' o.a. Automobielbedrijf REGEN- EN TWEEDJASSEN Mist N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE UITDEUKEN REPAREREN ZONDAG 14.30 UUR: COIFFURES DE VRIES 47e JAARGANG NUMMER 71 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 unr. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 n. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. CAPE CANAVERAL (Reuter/AFP) - I aantrekkingskracht van de aarde te ont De Amerikaanse Ranger 3 die gister- komen> werd de Raneer 3 afgeschoten in Ue Amerikaanse nanger o, me gister de kogrs d.g hem jn gen rejs yan g6 uur avond om halftien haar reis naar de naar maan moest voeren. maan was begonnen, zal niet op de maan landen, maar de maan op ec n afstand Engeland's reusachtige radiotelescoop van 32.000 tot 48.000 km passeren. Dit is te j0(jreu Bank heeft signalen opgevangen vannacht bekendgemaakt door het Ame- van de Amerikaanse maanraket Ranger 3 rikaanse bureau voor lucht- en ruimte- De eerste seinen werden ontvangen om vaart ("NAS Al Hierdoor ziin een groot 06-50 W-Europese tijd, 3 uur en 20 minuten vaart (W Ah Aj. meraoor zijn een giuui idat de reusachtige komvormige anten- aantal zorgvuldig berekende plannen ne was begonnen de lucht af te zoeken. doorkruist. Het 325 kg zware ruimte- Het radio-observatorium maakt geen vaartuig komt nu in een baan rondom de deel uit van het officiële net van volgsta- tprppl-if tions. De leiding van het station deelde zon rei ecnt. evenwel mede dat zij zal trachten de ra- Tot op het ogenblik, dat de Nasa de ket op te sporen om te helpen met we- mislukking bekendmaakte was men het tenschappelijke gegevens Twee waarne- erover eens geweest, dat de lancering een mingsposten m Zuid-Afrika hebben even- opmerkelijke technologische prestatie was. eens een signaal van de capsule opgevan- die alle verwachtingen overtrof. gen Een woordvoerder van de Nasa zei, dat het ruimteschip een buitensporige snel- Zeven maal heid had bereikt. Er werd niet gezegd in De Verenigde Staten hebben nu reeds hoeverre de berekende snelheid van 40.200 zeven maal op de maan gemikt, maar alle km/u overschreden is. Als gevolg van zeven pogingen zijn mislukt. Deze lance- die grotere, onverwachte snelheid zullen ringen waren alle bedoeld om de maan geen instrumenten op de maan afgewor- zeer dit te naderen of er een baan om- pen en geen televisie-opnamen gemaakt heen te maken. Rusland heeft in 1959 worden. Door de grotere snelheid zal het twee succesrijke maanschoten uitgevoerd, ruimteschip de haan van de maan niet na De Lunik II stortte op de maan neer de verwachte 66 uur passeren, maar na maar heeft geen gegevens overgeseind na -n int uur de landing. De Lunik III heeft een baan 0 gemaakt om de aarde en de maan en heeft Honderden technici op de basis bij Cape de eerste foto's gemaakt van de donkere Canaveral hebben in grote spanning gade- achterzijde van de maan geslagen hoe de grote raketcombinatie 26,8 meter steeds sneller omhoogschoot in een wolkenloze hemel. Zij konden na drie minuten de brandende uitlaatgassen nog zien als een klein lichtend puntje aan de noordelijke hemel. Twee minuten later was de combinatie op 250 kilometer afstand j van de aarde en was de voortstuwings- apparatuur van de Atlas uitgewerkt. Een halve minuut later maakte de twee de trap, een Agena B-raket zich los. Deze I raket werkte eerst tweeëneenhalve mi nuut om het ruimteschip de ontsnappings snelheid te geven, bijna 40.000 kilometer per uur. De Agenaraket werd vervolgens gescheiden van de capsule, die de maan tot bestemming had. Parkeertechniek De tweede trap van de Agena B-raket was voorzien van eigen aandrijfmotoren waardoor deze tweede trap zichzelf in een baan om de aarde kon brengen. Van uit deze parkeerbaan werd de Ranger 3 de met instrumenten beladen neuske- gel afgeschoten in de richting van de maan. De Nasa heeft uiteengezet dat de par- keerbaantechniek wordt gebruikt om de geometrische ligging van de lanceerplaats aan de Atlantische-oceaankust (Florida) te corrigeren door de tweede trap te ge bruiken als mobiel lanceerplatform in de ruimte. De tweede trap heeft tijdens de acht mi nuten van zijn vlucht zijn snelheid ver groot tot 39.200 km/u en bij deze zoge noemde ontsnappingssnelheid (om aan de Vier kogels heeft een 22-jarige opvaren tie van het Noorse houtschip „Hamina W eerrapportenI, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 9 Portugal (I)3 T aal-l aria4 Horen en Zien 4 Kunst4 Wegen rondom Haarlem5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Films6 In de Vishal en op zee6' Kennemer Kruimels7 Kerkdiensten7 Op en om het Binnenhof9 Kerkelijk Leven9 Panda en andere beeldverhalen 11 Feuilleton11 Scheepsberichten11 Erbij13 t.m. 16 Effecten en Geldmarkt17 Economisch nieuws1~ Beurs17 Sport19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Het Westduitse schip „Friedel" (425 ton) heeft om drie uur vannacht gemeld, dat het rfgevuurd op twee medeopvarenden, een schip in de monding van de Elbe zinkende 22-jarige Noor en een 31-jarige Portugees, is. Een Duits schip heeft de negen beman- Reiden werden zwaar gewond en zijn naar ningsleden aan boord genomen. Eén man het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk wordt vermist, overgebracht en daar onmiddellijk geope reerd. Een der gewonden verkeert in le vensgevaar. Om welke reden de 22-jarige opvarende, die afkomstig is uit Curagao, die laatstelijk in Rotterdam domicilie had, op zijn twee mede-opvarenden heeft geschoten, is niet bekend. De politie van Velsen heeft onder leiding van commissaris W. Sepp het on derzoek in handen. De tweeentwintig jarige Noor Larssen kreeg drie schoten in de buik, de eenen- dertigjarige Portugees Lima werd in oe heup geraakt. De dader nam onmiddellijk na zijn daad de vlucht. Maar de Velsense politie ontdekte hem later in de Breestraat in Beverwijk, waar hij werd gearresteerd Hij de revolver nog bij zich. (Van onze correspondent) BONN —De West-Duitse liberale partij voorzitter, dr. Mende, heeft voor een klei ne verrassing gezorgd door te verklaren dat hij vóór contact op ambassadeurs niveau tussen Bonn en Moskou is. De polsingen van de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Thompson, inzake Ber lijn, zijn kennelijk mislukt, aldus Mende, wiens partij met Adenauers christende mocraten een coalitie-regering vormt. Het is geen eigengereide West-Duitse po litiek, maar een kwestie van werkverde ling in het westen, als de bondsrepubliek nu contact zoekt met de Russen, zo meent de liberale partij-voorzitter. Op deze verklaring reageerde gisteren het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn met de woorden, dat dergelijke oe- sprekingen niet op het programma staan Behalve over contact met Moskou sprak Mende zich ook nog uit over de opvol ging van Adenauer. Terwijl de liberalen zich een half jaar geleden steeds voor standers toonden van een kanselierschap voor de minister van economische zaken prof. Erhard, zei Mende gisteren dat het aanwijzen van een nieuwe kanselier zaak van de Christen Democratische Unie was waarin de liberalen, door de ervaring wijs geworden, zich niet willen mengen. Shakespeare: Men kan zichzelf ontvluchten. nooit voor aoed (Van onze correspondent) PARIJS Franse marine-vaartuigen hebben gisteren in de Middellandse Zee een Nederlands schip aangehouden, dat ervan verdacht werd wapens en muni tie te vervoeren, die voor de Algerijnse opstandelingen bestemd zouden kunnen zijn. Voor een verscherpte controle werd het Nederlandse schip door de Franse marine naar de haven Oran opgebracht, waar de hele inhoud op de kade moest worden uitgeladen. Volgens de berichten waarover wij beschikken, zouden echter alleen wat jachtgeweren en revolvers zijn gevonden. Öf het Nederlandse schip na die inspectie, en met de aangetroffen wa pens, zijn weg kon vervolgen, was gis- teravind in Parijs nog niet bekend. De Franse autoriteiten hebben het schip (de kustvaarder „Mariscal Lopez") inmid dels al weer vrijgegeven. Het is naar Gi braltar vertrokken, waar het in de loop van vanmorgen werd verwacht. De gehele aanhouding blijkt achteraf een naar misverstand te zijn geweest, zo oor deelt men bij de rederij Van Nievelt, Gou- driaan en Co. in Rotterdam, de eigenaresse van de Mariscal Lopez. CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse kolonel John Herschel Glenn, die vanmiddag om half twee in een Mer- cury-apsule enkele malen een ruimtevlucht om de aarde moet maken, is vanmorgen om acht uur gewekt. Hij onderging evenals zjjn directe plaatsvervanger, luitenant Malcom Scott Carpenter, een laatste nauwkeurig lichamelijk onderzoek. Voor het eerst heeft een woordvoerder van de N.A.S.A. (het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart) de nadruk gelegd op de risico's van de vlucht van kolonel Glenn. Enkele daarvan zijn bij- Op de basis Cape Canaveral staat de machtige Atlas raket gereed op de lanceerplaats om met astronaut John Glenn het luchtruim te kiezen. Advertentie 3-deurs KAST 1/3 leg - 2/3 hang f 144.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 1 1 Advertentie Dr. n. Bakkerlaan 12 - 16 Blocmendaal, tel. 57.500-57.501 Astronaut John Glenn voor zijn ruimtevaartuig „Friendship 7", ge flankeerd door T. J. O'Malley (links) en Paul Donnelly, die de testoperaties leiden. Advertentie Advertentie BARÏra^T HAARLEM TEL 13439 LÉ'lDSESlRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMS1ERDAM IEL 273596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met plaatselijk mist, maar ook hier en daar opklaringen. Weinig wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee (Van een speciale medewerker) BRUSSEL „De Indonesische regering heeft de hoop opgegeven Neder land langs directe vreedzame weg te bewegen tot erkenning van de Indo nesische souvereiniteit over Nieuw-Guinea en tot overdracht van het gezag over dat gebied. Betekent dat oorlog? Niet noodzakelijk. Want Indonesië heeft zeker n i e t de hoop opgegeven Nederland door indirecte druk zover te krijgen, namelijk via de Verenigde Staten. Tenslotte ligt de beslissing bij president Kennedy. Het gaat er Djakarta nu om de Amerikanen dui delijk te maken welke risico's zij in de Pacific lopen, wanneer zij Den Haag niet bewegen een ander beleid te volgen". Dat zei gisteren een Indo nesische diplomaat in Brussel, een oud-minister, wiens taak liet overigens nog steeds is voeling te houden met de Nederlandse politieke leiders. Hoewel hij met dat voeling houden on ophoudelijk doorgaat, is de Indonesische tactiek toch duidelijk in een nieuwe fase getreden. Een tijdlang hebben de Indo nesiërs geprobeerd buitenparlementaire 1 krachten en een deel van de pers en de publieke opinie in Nederland tegen de I politiek-Luns te mobiliseren. Misschien hebben zij die krachten overschat. In ieder geval is de Indonesische regering I tot de mening gekomen, dat dit tot niets leidt. Zij gooit het nu over de buiten- nationale boeg. De druk op Amerika zal uiteraard bestaan uit het dreigen met een beroep op het Sovjet-blok en met een gewapend conflict in de Pacific, dat wel eens oncontroleerbaar zou kunnen blijken. De zegsman zei, dat het ongelukkige in cident met de motortorpedoboten niets heeft afgedaan aan de Indonesische vast beslotenheid om, als het niet anders kan Nieuw-Guinea met geweld te veroveren. De Indonesische regering kan niet meer terug. Met de noodzaak om eventuele com munistische hulp in te roepen bracht hij ook de recente arrestaties van Sjahrir, Roem en anderen in verband. Hij zei dat deze politici een anti-communistische ac tie leiden en dat de Indonesische rege ring er niets voor voelt om er een bond genoot bij te krijgen, maar tegelijkertijd in de rug te worden aangevallen. De Indonesische zegsman verklaarde dat hij nog steeds de indruk heeft, dat het geschil door onderhandelingen zal wor den opgelost. Zijn contacten met Neder landse politici leken hem nuttig omdat een realistischer kijk in Nederland het Den Haag gemakkelijker zal maken aan eventuele Amerikaanse initiatieven toe te geven. Het struikelblok voor onderhandelingen blijft overigens nog steeds de prealabele Indonesische eis tot overdracht van het gezag over Nieuw-Guinea. Maar onover komelijk achtte de Indonesische oud-mi nister dat obstakel niet. Hij zag een op lossing in de volgende formule: Nederland erkent de Indonesische soevereiniteit en verklaart zich bereid te praten otfer de modaliteiten van de overdracht. Dat zou een zeer geleidelijke overdracht kunnen zijn. En uiteraard zou de Nederlandse regering erbij kunnen zeggen, dat zij in die besprekingen het zelfbeschikkings recht van de Papoea's zal verdedigen. Dat zelfbeschikkingsrecht zou Nieuw-Guinea kunnen krijgen in een vorm van zeer vergaande provinciale autonomie, zoals bijvoorbeeld Atjeh die bezit, aldus de In donesische zegsman in Brussel. Volgens een Ass. Press-bericht uit New York heeft Indonesië inderdaad te kennen gegeven dat het de bewoners van Westelijk Nieuw-Guinea op een nader te bepalen tijdstip wil laten beslissen over hun status als Nederland het gebied thans over draagt Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Houders van leden- en seizoenkaarten wordt er op gewezen, dat deze kaarten op betaling zullen worden gecontroleerd. Advertentie voorbeeld, dat als de remraketten weige ren wanneer de ruimtecabine naar de dampkring terugkeert, de cabine een week tot tien dagen in haar baan om de aarde zal blijven vliegen alvorens uit eigen be weging terug te keren. Kolonel Glenn heeft slechts voor 24 uur zuurstof. De woordvoerder van de N.A.S.A. zei, dat Glenn waarschijnlijk driemaal om de aarde zal vliegen als hij om 13.30 uur wordt gelanceerd, maar slechts twee banen zal maken als hij na 15.30 de lucht ingaat. Mocht de lan cering pas na 17.00 uur geschieden, dan kan slechts één baan gemaakt worden. Glenn zelf heeft de journalisten en ver slaggevers van radio en televisie op het hart gedrukt, dat zij moesten begrijpen, dat als er iets mis zou gaan, hij (Glenn) zich ten volle bewust was geweest van de risico's van zijn vlucht. Op de vraag of Glenn vergif of iets dergelijks zou mee krijgen voor het geval hij zijn cabine niet naar de aarde terug zou kunnen krijgen, werd gezegd: nee. Het is niet juist dat werkgevers- en werknemers-vertegenwoordigers volledige overeenstemming hebben bereikt over de nieuwe landelijke C.A.O. voor het bouwbe drijf. Aldus heeft de heer C. Brandsma, voorzitter van de bij het N.V.V. aangeslo ten Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond medegedeeld. „Over de materiële inhoud bestaat inder daad overeenstemming, maar over enkele andere naar onze mening belangrijke pun ten zijn we het nog niet eens", zo zei de heer Brandsma, die enigszins verwonderd was over de mededelingen die ir. H. D. Prins, voorzitter van de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf, tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie zou heb ben gedaan. Volgens de heer Brandsma bestaat met name geen overeenstemming over het vraagstuk van de strafbaarheid van werk nemers die meer loon in ontvangst nemen dan het bovenwettelijke, de werktijd verde lingen en het systeem van de prestatiebe loning. Beide partijen hebben dinsdag voor de laatste keer vergaderd. De werkgevers vertegenwoordigers hebben toen medege deeld, dat zij zich het College van Rijks bemiddelaars zouden mededelen, dat over de bouw-C.A.O. geen overeenstemming was bereikt. Met het doen van deze me dedeling zouden zij volgens de heer Brandsma tot maandag wachten. „De werknemers-vertegenwoordigers hebben deze mededeling voor kennisgeving aange nomen" liet de heer Brandsma weten. Lange Niewstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dit standpunt zou reeds ter kennis van hun secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties gebracht zijn. Voor de Indonesiërs betekent het nieu we standpunt een concessie, aangezien zij steeds van mening zijn geweest dat het gebied juridisch al deel van Indonesië uit maakt en dat alleen nog over de over dracht aan het Indonesische bestuur onder' handeld dient te worden. Dit bestrijden de Nederlanders echter. Het Indonesische standpunt houdt reke ning met de Nederlandse belofte om de bewoners van het gebied eventueel zelfbe schikkingsrecht te verlenen. Juist is, volgens de ANB-voorzitter, dai de werknemersvertegenwoordigers het niet eens zijn met de door de werkgevers voorgestelde werktijdverdeling, die neer komt op een werkdag van 9 uur en 2( minuten tijdens een vijfdaagse werkweeV gedurende negen maanden en in de win termaanden een achturige werkdag. Zoals bekend is loopt de bouw-C.A.O. op 1 maart af- Als het weer zich normaal blijft gf dragen zal „Keukenhof" in Lisse op 2 maart worden geopend. De jaarlijkse voor jaarsshow van bloeiende crocussen, nar cissen, tulpen, hyacinthen en andere bol gewassen zal tot medio mei te bezichtigc zijn van 's morgens 8 uur tot een half uu na zonsondergang.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1