Wilde staking in Lon dense ondergrondse uitgebroken HET WEER aldus dr. Van Royen „Eerst capituleren en dan praten is niet aanvaardbaar", Hoofdagent en agent belaagd door twee Haarlemmers Glenn probeert het donderdag opnieuw Maanfoto's Ranger III mislukt Regering ontbood hem ter informatie Beide daders in arrest gesteld www 47e JAARGANG NUMMER 72 MAANDAG 29 JANUARI 1962 Kennedy teleurgesteld over mislukking Slechts één Wolken hoven Canaveral s&ë' M 0 R Rl S "êefore ijou êuy! Het woord is aan Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te muiden: I- Kosak Uitgave, Grafeche jtelrijvc Damiate N.V, Cr».e Houtstraat 93, Haaalem Dimsie, P. W. Peerebootn en Mr. H. C- van Je, Mijn Vriesweer Pistoolschot viel in Haarlem-Oost SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Horen en Zien 4 Kunst 4 Sport 5, 10, 11, 12, 13 Uit stad en omgeving 6', 8 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 In de Vishal en op zee8 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Glenn op de begane grond In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op dê Praatstoel 8 Buitenlands nieuws3 .f?y s.-s/'y-y. „Het is volmaakt en ten enenmale uit gesloten, dat Nederland met Indonesië zal gaan onderhandelen zolang de In donesische regering als prealabele voor waarde blijft stellen, dat Nederland eerst capituleert vóór de partijen om de tafel kunnen gaan zitten". Dat zei de Nederlandse mabassadeur in Washing ton, dr. J. H. van Roijen, toen hij zon dagmiddag op Schiphol arriveerde. En met capituleren doelde dr. Van Roijen, naar hij verduidelijkte, op de Indonesi sche eis dat Nederland er om te be ginnen mee instemt uitsluitend te zullen spreken over de wijze waarop Nieuw- Guinea aan Indonesië zal worden over gedragen. De ambassadeur voegde daar aan toe: „Die eis is onaanvaardbaar". Dr. Van Roijen verklaarde door de re gering naar Den Haag te zijn ontboden. „Ik vermoed dat men wil weten hoe de V.S. staan tegenover de problematiek betref fende Nieuw-Guinea", zei hij. Hij had geen commentaar op de verklaring van de In donesische minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, dat Oe Thant's bemidde lingspogingen zonder resultaat zouden zijn gebleven. Hij zei niets van die verklaring af te weten. In bilaterale besprekingen tussen Neder land en Indonesië op ambassadeursniveau zei dr. Van Roijen geen heil te zien. Hij achtte de aanwezigheid van een derde par tij („Oe Thant zou een gelukkige keuze zijn geweest") noodzakelijk. Hij noemde de secretaris-generaal der V.N. „zeer vol hardend" en hij vermoedde dat deze zijn bemiddelingspogingen niet zou opgeven. Op een vraag of de Nederlandse rege ring zou overwegen hem aan te wijzen voor eventuele onderhandelingen, antwoord de hij: „Daar weet ik werkelijk niets van. Maar misschien vloeit die veronderstelling nog voort* uit de onderhandelingen die ik twaalf jaar geleden heb gevoerd met Mo hammed Roem en die geleid hebben tot de Rondetafelconferentie. Aan Roem heb ik de aangenaamste herinneringen be waard. Ik betreur het dat hij thans gevan gen is genomen. Ik ken veleIndonesiërs en ben met velen bevriend." Zijn Indonesische collega in Washington, Zain, had hij daar één keer toevallig ont moet. „Ik liep hem op een receptie tegen het lijf. Wij kennen elkaar al heel lang. Hij is niet gemakkelijk als tegenspeler. Hij is een zeer lastig man," aldus dr. Van Royen. Niets positiiefs" De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft ver klaard dat de pogingen van de Verenigde Naties een vreedzame oplossing vpor het geschil over Nieuw-Guinea te vinden, niets positiefs hadden opgeleverd. Later heeft generaal-majoor Jani laten doorschemeren dat Indonesië bereid was, onbepaalde tijd te wachten op de uitslag van de door Oe Thant ondernomen pogingen, een formule te vinden voor een vreedzame regeling van deze kwestie met Nederland. Soeban drio had echter ook verklaard te beseffen „dat het toch nog noodzakelijk zou kun nen blijken, Nieuw-Guinea te bevrijden door middel van het bevel aan het volk het betwiste gebied met geweld te ver overen." Voor Amerikaanse t.v. In New York is zondag een televisie programma uitgezonden dat in Djakarta door de American Broadcasting Compa ny was opgenomen. In dit programma verklaarde generaal-majoor Jani dat het grootste deel van de beloofde militaire hulp van het Russische blok ter waarde van 500 miljoen dollar reeds was verstrekt Hij zei verder dat Indonesië tot nu toe geen landingen op Nieuw-Guinea had ver richt, maar infiltratie door Indonesiërs geschied was door jongeren die door de Nederlanders waren verbannen en die daarna hadden geprobeerd naar Nieuw- Guinea terug te keren. Op de vraag hoe Indonesië zal reageren op het zeegevecht zei hij: „Wij kunnen vele dingen doen maar ik geloof dat het belangrijkste is dat wij ons hoofd koel houden ofsschoon wij van binnen koken." Ook aan minister Soebandrio waren vra gen gesteld voor dit programma. Op de vraag of hij een vreedzame regeling met de Nederlanders nog mogelijk achtte, vooral na de marinebotsing, antwoordde hij: „Om oprecht te zijn, op dit ogenblik het moeilijk. Ik geloof dat wij onze emotie en verontwaardiging binnen de grenzen moeten houden. Als er een moge lijkheid is voor een vreedzame regeling zal onze regering deze mogelijkheid on derzoeken." Soebandrio werden ook vragen gesteld over de vrees, dat Indonesië ook zou pro beren oostelijk Nieuw-Guinea en voorts Brits-Borneo en Serawak over te nemen. De minister zei: „Indonesië heeft Austra lië meegedeeld en is bereid dit te herha len in een formele overeenkomst, dat het geen ambities koestert inzake het oostelij ke deel van Nieuw-Guinea. Indonesië heeft ook bewezen dat het geen ambities heeft ten aanzien van Noord-Borneo". Ook werden vragen gesteld aan de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. Schürmann. Deze herhaalde het Ne derlandse regeringsstandpunt dat de Pa poea's de gelegenheid moeten krijgen zelf over hun toekomstige status te beslissen. Als zij bij Indonesië willen, is dit uitste kend wat ons betreft. Maar zij moeten dit zelf zeggen." Advertentie CAPE CANAVERAL (Reuter) De Verenigde Staten zullen donderdag een nieuwe poging doen om John Glenn een reis door de ruimte te laten maken. Dit is bekend gemaakt door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NA SA). Glenn, die zaterdag meer dan vijf uur in zijn capsule hééft gezeten voordat men in verband met het ongunstige wéér tot uitstel van de lancering besloot, woonde gisteren een dienst bij in een kerk in Coca Beach. Bij het verlaten van de kerk zei hij tegen de dominee: „Maak u geen zor gen, ik kom terug". Zondagmiddag trok Glenn opnieuw zijn ruimtepak aan om in het oefencentrum van de basis een uur te trainen voor zijn reis om de aarde. President Kennedy was teleurgesteld, toen hij er van in kennis werd gesteld dat de lancering van Glenn was verdaagd. Kennedy had op de T.V. de voorbereidin gen voor de lancering gevolgd. Van officiële zijde is bekend gemaakt, dat indien de lancering deze week niet mocht plaats hebben, deze vermoedelijk nog enige tijd langer zal moeten worden uitgesteld, omdat de marinevaartuigen dan naar hun bases zullen moeten terug keren om te bunkeren en nieuwe voorra den aan boord te nemen. Het zat de Amerikaanse raketdeskundi gen de afgelopen week niet mee. Van de vijf lanceringen van de basis Cape Cana veral slaagde er slechts één, die van een raket van het type Minuteman. De Thor able raket, die vijf satellieten in een baan om de aarde had moeten brengen voor wetenschappelijk onderzoek, werd de eer ste mislukking tengevolge van een fout in de tweede trap. Hetzelfde gebeurde met een Polaris, die in zee viel. De volgende te genslag was de proef met de Atlas-Age na-B, die een* capsule met elektronische apparaten op de maan had moeten bren gen, maar die ondanks een geslaagde start de maan op enkele tienduizenden kilometers miste. (Van onze correspondent) LONDEN Vanochtend om 9 uur, toen duizenden forensen op weg naar hun werk in Londen waren, reden er slechts enke le ondergrondse treinen op twee# lijnen, terwijl de rest van het enorme onder grondse net praktisch stil lag. De bussen reden echter normaal, omdat de busman nen zondag met grote meerderheid beslo ten hadden de wilde staking bij de on dergrondse niet te steunen. Degenen, die wel hadden willen staken, legden zich bij dit besluit neer. Er was maandagochtend slechts een miniem deel van het buspersoneel dat wegbleef, maar de bussen konden de over vloed van de bij de stations gestrande reizigers niet verwerken, zodat de mees ten soms enkele kilometers naar kantoor of fabriek moesten lopen. Er ontstonden ook grote busvertragingen door opstoppin gen, omdat meer mensen dan gewoon lijk met hun eigen auto naar Londen gin gen. Bovendien waren de gewone treindien sten speciaal die tussen het graafschap Kent en Londen door de wilde 24-uurs spoorwegstaking op de naar ie hoofdstad voerende lijnen ernstig getrof fen. Deze onofficiële staking is echter verre van algemeen. Het waren voorna melijk de treinen van de voorsteden en die in Kent, Surrey en Sussex, waren uit gevallen. Op de hoofdlijnen, die Londen met de kust verbinden, werd praktisch normaal gereden, hoewel deze tremen ook met vertraging in Londen arriveerden. Deze staking, die als bekend elke maan dag herhaald dreigt te worden zolang de strijd tussen bonden en regering voort duurt, is echter ook volgens het grootste deel van het spoorwegpersoneel voorba rig, omdat het conflict zich slechts in het beginstadium bevindt en de vakbon den door de wilde staking worden be moeilijkt in hun pogingen een oplossing te vinden. Een zware wolk trok zich zaterdag samen over de Amerikaanse lanceerbasis over de Amerikaanse lanceerbasis voor raketten, Cape Canaveral in Florida, vanwaar de astronaut Glenn zou opstijgen voor een vlucht rond de aarde. Duizenden mensen hadden zich in de buurt van de lanceerbasis ver zameld toen het bericht kwam, dat de tocht was uitgesteld. (Radiofoto) 4 "'V7' >SsS/rs. 4 4*%'-, :4 BARTÊüORisSTR™ HAARLEM 'TEL 13439 tEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) 'AMStÉRDAM TEL. 223596 Een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart heeft meege deeld dat de foto's die de „Ranger III" van de maan heeft genomen op het punt, waarop het ruimtevoertuig dit hemelli chaam het dichtst was genaderd, niet van zodanige aard zijn, dat zij door de deskun digen kunnen worden bestudeerd. Deze mislukking wordt toegeschreven aan het feit, dat „invloeden van buitenaf" een nor male werking van de camera hebben ver hinderd. Deze invloeden kunnen volgens de woordvoerder geluiden zijn geweest of „parasieten, over welker aard nog onvol doende wetenschappelijke gegevens be staan". Erasmus: Er is eigenlijk maar één zonde, die onvergeeflijk is zonder zware boete: het opzettelijk kwetsen van een mens in zijn liefste geestelijke goed. Tandtechnicus veroordeeld. De recht bank in Amsterdam heeft een 64-jarige Amsterdamse tandtechnicus wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheel kunde veroordeeld tot een boete van 1000. Hij was reeds tien keer eerder voor deze overtreding veroordeeld. Hij was voor ee - aanvullend examen gezakt en meende dat hij zijn praktijk mocht voortzetten om dat hij een herexamen had aangevraagd. T T J f JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1 T 1 /N T* ff 1 T fl Tl T Abonnement p. week 59 c-, p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I [Tl II I f 1 M I IJ ff J I li IJL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X \J lil IA X VA X S VA Ciro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewol king. In de komende nacht over wegend matige vorst, morgen middag lichte vorst. Zwakke tot matige oostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. J. H. van Royen, arriveerde zondag met zijn echtge note op Schiphol. De ambassadeur is door de regering naar Den Haag ont boden om haar in te lichten over het diplomatiek overleg in Washington agent de jongen los te laten, waaraan na tuurlijk geen gevolg werd gegeven. De chauffeur stapte uit de cabine en met een ijzeren staaf in zijn hand kwam hij in dreigende houding op de agent af. Toen de politieman de jongen los liet gaf de chauf feur de bromfietser een teken weg te rij den. Hiervan maakte de jongen dankbaar gebruik. De agent kreeg, op verzoek, het rijbewijs van de chauffeur in handen en noteerde naam en adres evenals het auto nummer. De chauffeur verdween echter eveneens. De agent zocht contact met het politiebureau en om twaalf uur werd de chauffeur aangehouden en opgesloten. Te gen hem wordt proces-verbaal opgemaakt, omdat hij een ambtenaar in de uitoefening van diens functie belemmerd heeft en we gens poging tot zware mishandeling c.q. dreiging met enig misdrijf tegen het le ven gericht. In gezelschap van een hoofdagent stelde de agent een verder onderzoek in naar de jongeman, die werkzaam bleek te zijn in een houthandel in Haarlem-oost. Daar aangekomen werden de politiemannen niet vriendelijk ontvangen, want de timmer man pakte een ijzeren staaf en bedreigde hiermede de hoofdagent. De agent pakte zijn revolver en loste een schot in de rich ting van de rechterhand van de jongen. Het gevolg was, dat de staaf viel. De jon gen werd per auto naar een ziekenhuis overgebracht. Nadat hij verbonden was werd hij in het politiebureau opgesloten. Bèhalve wegens de verkeersovertredin gen werd proces-verbaal opgemaakt we gens poging tot zware mishandeling c.q. dreiging met enig misdrijf tegen het leven gericht. Beide verdachten zullen aan de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank worden voorgeleid. De veertigjarige luitenant-kolanel John. H. Glenn, die vier uren lang op gevouwen had gezeten in de Mercury- cabine in de neus van een Atlas-raket op de Amerikaanse basis Cape Cana veral, verlaat de lift, die hem op de begane grond heeft afgezet, na de af gelasting van zijn ruimtevlucht om de aarde. In plaats van een tuimeling van kilometers uit de ruimte in de richting van de Atlantische Oceaam, legde hij nu slechts de 27 meter, die de raket lang is, in een liftkooi af. (Telefoto) De Haarlemse politie heeft zaterdag twee Haarlemmers, een 17-jarige timmer man en een 43-jarige chauffeur, in arrest gesteld, omdat zij het een agent en een hoofdagent van politie lastig hebben ge maakt door een dreigende houding aan te nemen, toen zij in het bezit waren van een ijzeren staaf. De agent zag zich toen de hoofdagent bedreigd werd, genoodzaakt een schot met zijn revolver te lossen, waardoor de jongste aangehoudene een schampschot kreeg aan zijn rechterhand. Het geval begon 's morgens om kwart voor negen vrij onschuldig. De agent hield de jonge timmerman in de Dr. Schaep- manstraat in de Amsterdamse buurt aan. toen deze op zijn bromfiets te hard reed en geen richting aangaf. De agent was er niet zeker van, dat de jongeman zijn juis te naam had opgegeven en verzocht hem mee te gaan naar de politiepost aan de Amsterdamse vaart. Aan dit verzoek wil de hij niet voldoen, waarna de agent hem vastgreep. De jongen verzette zich. Op dat ogenblik passeerde de chauffeur met zijn vrachtauto. Hij stopte en verzocht de

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1