AGENDA Jubileumboek van Vereniging van Wegenbouwers Kort en bondig Acht doden in het verkeer VERMAAT Duitser bekent moord op zijn vrouw Goede kansen voor coaster Gladonia Gearresteerde uit cel ontsnapt Nieuw seminarie voor hervormde predikanten „Wegen naar morgen P.S.P.-resolutie over N.-Guinea Onderzoek naar het openbaar vervoer in Den Haag Plasticfabriek door brand verwoest Sympathie van Surinamers gaat uit naar Indonesië Z.W.O. subsidieert wetenschap in 1962 met 16,5 min Vragen over Ambonezen Toenemende vorst MAANDAG 29 JANUARI 1962 BEST BROOD Berganker is uitgezet; lading ging overboord Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Brand in flatgebouw Ver. Ons Suriname" Afbetaling of huur? Examens Tweede diplomaten diner ten paleize ■a3 "Hl ■Sis In Den Haag is de 30-jarige Haagse binnenhuisarchitect W. A. van de Laar om het leven gekomen toen hij op zijn scooter werd aangereden door een auto, die bezig was linksaf te slaan op een punt waar dit niet is toegestaan. Bij het per fiets oversteken van de Drie- bergse weg in Zeist is de 42-jarige onder wijzer B. N. Broeks uit Zeist aangereden door een auto en enkele uren later in het ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur. In Venlo is de 73-jarige A. Lichtenberg uit Arcen overleden, nadat hij daags te voren in zijn woonplaats was aangereden door een bromfietser en daarbij ernstig hersenletsel had opgelopen. Het ongeval gebeurde toen het slachtoffer een café verliet en enige moeite had bij het wegrij den op zijn fiets. Op de Beetzlaan in Soest is de 67-jarige wandelaar J. L. P. Beekink door een brom fietser aangereden en enige uren later overleden. De bromfietser haalde de man, die op de rijweg liep, in en raakte hem met zijn stuur, waardoor de wandelaar met zijn hoofd op de straat viel. Op de Zuiderzeestraatweg in Oldebroek is de 16-jarige fabrieksarbeidster mej. S. Hoogland uit 't Loo, toen zij met haar fiets wilde oversteken, aangereden door een achteropkomende bestelauto en aan de gevolgen overleden. In Roosendaal is de 37-jarige douane ambtenaar J. L. J. Bliek uit Roosendaal overleden. Hij was vrijdag met zijn auto in Roosendaal geslipt. Een vrachtauto ramde zijn wagen toen deze dwars op de weg stond. In Souburg is de 35-jarige motorrijder A. Schaap uit Middelburg geschept door een op de linkerweghelft rijdende auto, die uit een file was gekomen. De heer Schaap was op slag dood. In Veenendaal is de 69-jarige mevrouw Langeler, toen ze de weg wilde oversteken, door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. Advertentie bezorgt iedere dag 250.000 lekkere broden per week Zondagnacht vloog op de Tongerse- weg te Maastricht een Volkswagen uit de bocht en belandde bij het waarschuwingsbord voor dit wegge deelte: „Langzaam rijden". De twee inzittenden werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht Op 15 januari werd bij aankomst van het Duitse schip „Porto" in de Rotterdamse haven gearresteerd een 43-jarige scheeps kok uit Hamburg, die ervan werd ver dacht zijn vrouw te hebben vermoord. Bij een voorlopig verhoor door de Rotterdam se politie ontkende de man. Eind vorige week kwamen twee Hamburgse recher cheurs naar Rotterdam om de man, die in het Huis van Bewaring is opgesloten, te verhoren. Toen gaf hij toe dat hij zijn vrouw van het leven had beroofd. Hij had het lichaam in stukken gesneden en die afzonderlijk in kussenslopen in het Kieler- kanaal geworpen. Hij leefde in onmin met zijn vrouw, die van hem wilde gaan schei den. West-Duitsland zal zijn uitlevering vragen. Het hele weekeinde zijn de bergers van de gestrande Britse kustvaarder „Glado nia" bezig geweest met het lossen van de lading kostbare porseleinaarde. Twee honderd van de vijfhonderd ton is uit de ruimen gehaald. Alles ging overboord, want het bleek toch niet mogelijk om tij dens eb met vrachtwagens langszij te ko men. De weersomstandigheden zijn op het ogenblik gunstig voor het lossen; de tijen nemen namelijk af. De bergers kunnen daardoor bij eb het schip lopend vanaf het zuiderhoofd bereiken. Volgende week zullen de tijen weer toenemen; dan is het de gunstige periode om te proberen de „Gladonia" naar open zee te krijgen. Zaterdag heeft Van de Tak kans gezien om een bergingsanker op enkele honder den meters afstand van het schip uit te zetten. De positie van de „Gladonia" kan nu niet meer verslechteren. Hoewel het schip vrij hoog zit, is men optimistisch over de bergingskansen. Vandaag zou de kapitein een verkla ring afleggen over de toedracht van de stranding. De helft van de bemanning de tweede machinist, de kok en twee ma trozen zal afmonsteren bij de Britse consul. Deze mannen zullen op een an der schip van dezelfde rederij, de „Tryo- nia" die op het ogenblik in Rotterdam ligt, gaan varen. c Concertgebouw, vandaag 20 u.: concert door het Nederlands Strijkkwartet; wer ken van Haydn, Ravel en Van Beethoven. Dinsdag 20.15 u.: concert door het Rado Philharmonisch Orkest, o.l.v. Franz-Paul Decker, m.m.v. Aafje Heynis, alt. Werken van Haydn en Bruckner. Frans Halsmuseum, dinsdag 20.15 u.: concert door de claveciniste Marion van Harreveld en de fluitist Pieter Odé; wer ken van Vinci, Domei, J. C. Bach en Tele- mann. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Haag se Comedie met „De Kersentuin" van Tsje- chov; regie Peter Sjarov. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Trans port der verdoemden", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u„ „De hartstocht van een zeventienjarige", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Ex- presso Bongo", 18 j. Minerva Theater, vandaag tot en met woensdag 20.15 u.: „Rebecca", 18 j. Rembrandt Theater, 14 en 19 u.: „De ka nonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met één voet in de hel", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en dinsdag 20 u.: „Marteling van de nacht", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 10—12.30 en 13.30—17 u.; zondag 14—17 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuidense schilder I. van der Gaag: 9—17 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder Uitgaan in Haarlem in de krant van 26 januari). MAANDAG 29 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Heldencommando". DINSDAG 30 JANUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. MAANDAG 29 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Interpol en verdovende middelen". YV.B. Theater, 20 u.: „Simson en Dalilah". DINSDAG 30 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mam'zélle striptease". W.B. Theater, géén voorstelling. MAANDAG 29 JANUARI Marquette Theater, 20 u.: „Come Prima". DINSDAG 30 JANUARI Marquette Theater: Geen voorstelling. De Haagse brandweer heeft zondagmid dag een langdurige strijd geleverd tegen een brand in een complex flatwoningen aan de Van Montfoortlaan. De schade wordt geraamd op ongeveer f 30.000. Het vuur is waarschijnlijk door kort sluiting ontstaan in het zolderatelier van de kunstschilder C. Kloos, en zocht zich een weg over de gemeenschapoelijke zolder. Voordat de bewoners de brand be merkten, sloegen de vlammen reeds door het dak In de onder de zolder gelegen woonkamers ontstond grote waterschade. Het atelier an de heer Kloos brandde ge heel uit. In IJsselmuiden is zondagavond uit de cel waarin hij was opgesloten, de 24-jarige M. O. uit Zaik (gemeente IJsselmuiden) ontsnapt. De man wordt verdacht van een aantal aanrandingen, insluipingen en in braken. De politie in de gehele omtrek is gealarmeerd. De gearresteerde, wiens opsporing was verzocht op donderdag jongstleden en die diezelfde avond werd aangehouden, is na het avondeten ontsnapt door het doorgeef luikje in de deur van zijn cel. De af metingen van het luikje waren 20 bij 30 centimeter. De hele nacht is het zoeken naar de ontsnapte voortgezet. Met een speurhond heeft men gisteravond zijn spoor gevolgd over een afstand van 12 kilometer. Toen stonden de politiemannen aan de IJsel. Men neemt aan dat O. met een bootje over de rivier is gegaan. Vanmorgen is men bezig geweest het Zalkerbos aan de over kant met speurhonden uit te kammen. Tot dusver zonder resultaat. Voor zijn aanhouding op donderdag is de ontsnapte sinds begin januari zwer vende geweest. Hij sliep in werkkeetjes en in hooibergen en voorzag in zijn onder houd door inbraken en insluipingen. In augustus van het vorig jaar werd hij uit de gevangenis ontslagen na een straf te hebben uitgezeten voor een aantal aan randingen en inbraken. De voorzitter van de bouwcommissie van het nieuwe gebouw van het seminarie voor predikanten van de Ned. Hervormde Kerk „Hydepark" te Driebergen, ds. H. J. F. Wesseldijk, heeft dit gebouw zater dag overgedragen aan de praeses van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, ds. P. G. van den Hooff. Deze over dracht werd bijgewoond door tweehonderd leden van de Ned. Hervormde Kerk, on der wie prinses Irene. Bijna alle beroepen en milieus waren vertegenwoordigd. Deze zullen met hun bijdragen de exploitatie van het nieuwe gebouwencomplex finan cieren. Na een rondleiding werd het gezelschap gesplitst in tien discussiegroepen, die elk enkele wensen over het predikantenambt en de predikantenopleiding formuleerden. In haar groep nam prinses Irene enthou siast aan de debatten deel. Die wensen waren voornamelijk gericht op de vier maanden durende opleiding op het semi narie, die is bedoeld als een overbrugging van de theologische studie naar de prak tijk. Een van de wensen luidde: „Men lere de predikant kort, zakelijk en boeiend te preken. Maar het gebed mag geen preek zijn." „Niet te gewichtig, meer humor", was het advies van een der groepen. Andere drongen erop aan de dominee te leren luisteren en hem ook te leren verantwoor delijkheid over te dragen. De con-rector van het seminarie, dr. A. A. Koolhaas, be loofde, dat hij van alle wensen verslag zal uitbrengen aan de synode van de her vormde kerk. Twee gemeenteleden, een advocaat en een huisvrouw, gaven hun visie op de taak van de dominee. Mr. B. van Marwijk Kooy noemde de eenheid in geloof en le ven van de leden van de kerk het aller belangrijkste. Het komt meer aan op het meegeven van een levenshouding dan op overbrengen van kennis, zo zei hij. Hij zou dan ook graag zien, dat de vorming op het seminarie vooral praktisch sociaal- pedagogisch wordt gericht, zodat het een krachtcentrale kan worden voor kerk en volk. Mevrouw O. Waaldijk-Holl zei, dat ieder gemeentelid een bepaald beeld en bepaal de verwachtingen heeft van de predikant, maar dat men eigen taak en verantwoor delijkheid niet mag afschuiven op de do minee. Zij vond de universitaire opleiding van de theologen wat te eenzijdig gericht en meende daarom, dat op het seminarie vooral aandacht moet worden besteed aan de alledaagse verschijnselen van sociolo gische aard. „Maak van het seminarie een pastorie voor de dominees", was haar advies. De opening van „Hydepark" werd be sloten met een gebedsdienst in de kapel, waaraan ook door prinses Irene werd deelgenomen. Nadat de minister van Verkeer en Wa terstaat, drs. H. A. Korthals, vanmiddag in het concertgebouw te Amsterdam voor leden en genodigden van de jubilerende Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers zijn herdenkingsrede had gehouden, werd hem officieel het eerste exemplaar van het boek „Wegen naar morgen" aan geboden. Dit boek is geschreven en sa mengesteld ter gelegenheid van het vijf entwintigjarige bestaan van de vereniging. Op een (vorige week) in Den Haag ge houden persconferentie hebben de schrij vers van dit werk, ir. H. A. M. C. Dibbits hoofdoingenieud-directeur van Rijkswater staat, en Max Dendermonde onder andere medegedeeld dat het werk tot stand is gekomen door de zeer nauwe samenwer king met de typografische verzorger en tekenaar Mart Kempers en de fotograaf Carl Blazer. Voordat met het schrijven van de tekst werd begonnen, welk werk ongeveer een jaar in beslag heeft geno men, heeft het viertal de opzet en inde ling van het werk uitgewerkt. Het werd daarbij gesteund door een redactie-com missie uit de jubilerende vereniging en door supervisor ir M. le Cosquino de Bus- sy, oud-hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat. Het is, zoals bekend is, niet de eerste keer dat de heren Dibbits en Dender monde samen een boek hebben geschre ven; hun eerste werk was „De dijken" dat ook in het Engels is uitgegeven. Hun nieuwe werk, dat onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers is uitgegeven is, zo werd medege deeld, niet in de boekhandel verkrijgbaar. Het team heeft, uitgaande van de oudste tijden, het verkeer van mensen en goede ren in zijn werk betrokken. In het slot woord wordt onder andere opgemerkt dat Het congres van de Pacifistisch Socia listische Partij, dat zaterdag in Arnhem is gehouden, heeft in een resolutie over de kwestie-Nieuw-Guinea als zijn mening uitgesproken dat de Nederlandse regering, „die harerzijds geen voorwaarden zegt te stellen voor het openen van besprekingen, daaruit de consequenties dient te trekken en dat het stellen van voorwaarden door Indonesië geen beletsel kan vormen tot het onverwijld nemen van het initiatief om over te gaan tot onderhandelingen in zake de bestuursoverdracht van westelijk Nieuw-Guinea". In de resolutie wordt er bij de regering met de meeste klem op aangedrongen een gewapend treffen te vermijden. Geëist wordt dat daartoe van Nederlandse zijde „ogenblikkelijk een begin wordt gemaakt met de repatriëring van de strijdkrach ten". De resolutie oordeelt, dat, wanneer het initiatief tot een gewapend conflict van Indonesische zijde zou uitgaan, onze rege ring daarop niet met wapengeweld mag antwoorden, maar het geschil in dat sta dium onmiddellijk aan de Veiligheidsraad dient voor te leggen. Het kongres heeft zijn hoop en vertrou wen uitgesproken dat het Nederlandse volk, mocht onze regering tot enige mili taire actie of tegenactie overgaan, de we gen zal vinden de regering te dwingen hieraan een einde te maken. niet de stroom van reizigers de wereld het sterkst heeft veranderd, maar de stroom van goederen. Voorts, dat er in groot verband tech nisch gezien alleen nog detail-problemen zijn. Nog slechts één obstakel staat d.e efficiënte verwezenlijking van het moge lijke in de weg: de mens zelf, die in feite behoudziek is, omdat hij graag iets heeft voor morgen. Wat de verkeersveiligheid betreft, in de ze tijd van technische perfectie, wordt on der meer gezegd dat veilige wegen boa wen geen probleem meer is, de wegen bouwers kunnen de verkeersbanen een maximum aan veiligheid geven, maar de mens zelf vormt nu het probleem. De raad van beheer van de Haagse Tram wegmaatschappij heeft besloten, aan dr. ir. F. Lehner te Hannover opdracht te geven tot het uitbrengen van een rapport over het Haagse openbare vervoer. Dr. Lehner zal zijn visie geven op de doelmatigheid van het lijnennet en de mogelijkheden na gaan voor verbeteringen in de vervoers- bediening en in de verkeersafwikkeling in het algemeen. Zijn onderzoek zal zich eventueel ook kunnen uitstrekken tot het vervoer van buiten de gemeente 's-Gra- venhage wonende bevolkingsgroepen. De HTM is verontrust over de steeds toenemende verliezen. Tegenover hogere personeelsuitgaven staan geen hogere in komsten. Men hoopt dat door het onder zoek middelen zullen worden gevonden om de verliezen te beperken. De opdracht is aan dr. Lehner gegeven na het intrekken van een gelijksoortige opdracht aan prof. Leibrandt nadat deze in Duitsland van oorlogsmisdaden beticht werd. Eén Haagse buslijn zal per 1 februari voorlopig worden opgeheven, namelijk lijn 32. De HTM heeft verder de Commissie Vergunningen Persnoenvervoer gevraagd het zondagse vervoer van station Hol landse Spoor naar de renbaan Duindigt (buslijn 37) te mogen staken. Het is name lijk onmogelijk gebleken deze lijn te be schermen tegen de concurrentie van een lijn van een andere maatschappij, die ten dele over hetzelfde traject gaat. Volgend jaar krijgt Den Haag veertig nieuwe tramwagens. In het Oostbrabantse plaatsje Someren heeft zaterdagavond een hevige brand ge woed in de plasticfabriek „1001". Het vuur vond voedsel in de grote voorraden plastic en grondstoffen. Boven de fabriek dreven dikke rookwolken, die tot op een afstand van tientallen kilometers waren te zien. De brandweren van Asten en Someren konden tegen het vuur weinig uitrichten. Rond het fabrieksterrein waren honderden toeschouwers samengestroomd. Als gevolg van de brand zijr een grote voorraad grondstof en veel gereedgekomen produkten verloren gegaan De schade wordt geraamd op een miljoen gulden. Het gehele interieur van de fabriek werd ver nield. Omtrent de oorzaak van de brand staat nog niets vast. Er werken ongeveer tachtig mensen in de fabriek. De vereniging „Ons Suriname" heeft zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam haar 43-jarig bestaan geviferd. Tot de ge nodigden behoorden o.a. de gevolmach tigde minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos. Sprekende namens de Nationalistische Beweging Suriname zei de heer A. Haak mat over de kwestie Nieuw-Guinea: „Hier staat Nederland tegenover Indonesië, ter wijl wij Indonesiërs als mede-broeders hebben in Suriname". Hij verklaarde iedere Surinamer die vrijwillig zou gaan deelnemen aan een oorlog tegen Indone sië, tot landverrader van Suriname. In deze geest liet zich ook de voorzit ter van „Ons Suriname", de heer F. M. Moll, uit. In 1954 heeft de vereniging zich uitge- spi oken tegen het Statuut en voor een vrij en onafhankelijk Suriname. Het kolo nialisme in Suriname zal tot de laatste splinter vernield worden, zei hij. Onze sympathie gaat uit naar de Indonesische republiek, naar de onderdrukte volkeren. Overigens zal de vereniging „Ons Suri name" alles doen, om te verhinderen, dat er een verwijdering ontstaan tussen de Surinamers en de Nederlanders. Wij wil len niet anders dan de banden die ons nog binden met Nederland herstellen op voet van gelijkheid. Wij preken geen an ti-Nederlandse gevoelens, maar anti-kolo niale gevoelens, aldus de heer Moll. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek zal dit jaar 11.580.000 toekennen voor te verrichten tenschappelvjk onderzoek en zal 4.950.000 uitgegeven voor investeringskosten voor dat onderzoek. Het bestuur van Z.W.O. heeft daarvoor 200 subsidie-aanvragen moeten bestuderen. Niet alle aanvragen kwamen voor inwilli ging in aanmerking en verscheidene wer den gehonoreerd met een kleiner bedrag dan gevraagd werd. Van het toegekende bedrag gaat meer dan de helft naar de Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.) die een groot complex van natuurkundi ge onderzoekingen omvat. Eveneens is een groot bedrag gegeven aan de Stich ting voor Scheikundig Onderzoek in Ne derland (S.O.N.), waarbinnen vele che mische werkgroepen samenwerken. Voor het eerst van dit jaar is ook sub sidie gegeven aan een soortgelijke stich ting op medisch gebied, de Stichting voor Fundamenteel Geneeskundig Onderzoek. Ook zijn weer aanzienlijke subsidies toe gekend aan het Mathematisch Centrum in Amsterdam en aan de Stichting Radio straling van zon en melkweg, die de ra- diosterrenwacht in Dwingelo exploiteert en in samenwerking met België voorbereidingen treft voor een nieuwe grote radiotelescpop, de zogenaa'mde Be- nelux-kruisantenne. Verder zijn in het bedrag nog een. hon derdvijftigtal subsidiés begrepen vcfor züï- ver-wetenschappelijk onderzoek in bijna alle wetenschappen. De helft van dit aan tal is bestemd voor de geesteswetenschap pen. Van de investeringskosten is ruim de helft voor de Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie bestemd en de rest voor het Mathematisch Centrum en de Stichting Radiostraling van zon en melkweg. In het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting van Maatschappelijk Werk wordt door enkele leden gevraagd, Of het waar is, dat de voorzitter van „door de Eeuwen Trouw" bij het in gebruik ne men van een kerk en een jeugdhuis te Moordrecht te verstaan heeft gegeven, dat zijn organisatie zou ophouden de belangen van de Ambonezen te behartigen, indien zij zich in de nieuwe woonwijk tevreden zouden gevoelen. Met betrekking tot de naar Indonesië te ruggekeerde Ambonezen wordt door enige leden gevraagd of de regering beschikt over een betrouwbare bron voor inlichtin gen over de situatie, waarin de terugge keerden verkeren. Deze leden stellen er prijs op voortdurend op de hoogte te wor den gehouden van de ontwikkelingen ter zake. Gevraagd wordt, of bij het ontbre ken van een informatiebron, het de rege ring niet mogelijk is een onderzoek naar de omstandigheden der teruggekeerden te doen instellen door een bevriende mogend heid, die wél diplomatieke betrekkingen met Indonesië onderhoudt, of door het in ternationale Rode Kruis. De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft een boete van 260.- ge- eist tegen een Enschedese woningbouw vereniging wegens overtreding van de af betalingsbeschikking. De woningbouwvereniging stelde haar huurders in de gelegenheid een koelkast te huren voor ƒ1,25 per week, met een waarborgsom van ƒ40.- Na acht jaar zou den zij na betaling van f 80.- de koelkast in eigendom kunnen krijgen. De justitie beschouwde dit echter als een overtreding van de afbetalingsbeschik king omdat op deze wijze het wettelijk verplichte aanbetalingsminimum niet in acht wordt genomen. De woningbouwvereniging stelde daarte genover dat er geen sprake is van een af betalingsregeling maar van een normale huurovereenkomst. De huurder heeft het recht de koelkast na acht jaar te kopen, maar is hiertoe niet verplicht. De politierechter zal vrijdag vonnis wij zen. Delft. Geslaagd voor het examen scheikundig ingenieur: J. S. Sussenbach, J Veltman en W. A Wijkhuizen, allen te Haarlem. Voor het kandi daatsexamen werktuigkundig ingenieur: G. van Ling, Haarlem en B. Stouthamer. Zandvoort Voor het kandiaaatsexamen voor scheepsbouw kundig ingenieur: S. G. J. Biewinga, IJmuiden Amsterdam. (V.U.). Geslaagd voor het docto raal examen geneeskunde: G. de Kogel, Hlllegom en mej. P. de Bruijne, Zandvoort. Lelden. Geslaagd voor het apothekersexamen de heer E Barendsen te Aerdenhout. Voorschot. B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorgesteld bij wijze van voorschot over het eerste kwar taal 1962 een uitkering ineens aan het daarvoor in aanmerking komend gemeen- tepersoneel te verstrekken. Dit geschiedt in navolging van het voorschot op de sa larisverhoging van het rijkspersoneel. De kosten worden geraamd op 745.000. Directeur van politie. Binnenkort is de benoeming te verwachten van jhr. mr. F. A. Groeninx van Zoelen, officier van Justitie te Rotterdam, tot directeur-gene raal, hoofd van de Directie Politie, bij het departement van Justitie. Hij zal in deze functie mr. J. C. van der Minne opvolgen, die per 1 maart ontslag heeft gevraagd. Hoogleraar. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschap pen aan de technische hoogeschool te Eindhoven is benoemd dr. ir. A. A. Kruit hof. Mej. M. L. W. Schoch overleden. In de ouderdom van ruim 86 jaar is te Apel doorn overleden mej. M. L. W. Schoch, oud-zendeling-diacones van het Neder lands Zendingsgenootschap. Zij werd als eerste zendingszuster in 1905 uitgezonden door het Nederlands Zendingsgenootschap en werkte op Java en in de Minahassa. In 1925 werd zij directrice van het „Koningin Emmaziekenhuis" op Java. Euratoom. De commissie van Eura- toom heeft besloten de Italiaan Pietro Ca- prioglio te belasten met de functie van wetenschappelijk directeur van het Eura- toom-centrum te Petten. „Geroofd" geld terug. De Surinaamse politie heeft de opzienbarende beroving van enkele dagen geleden, toen een chauf feur in gouvernementsdienst bij de politie valselijk aangifte deed van een beroving van een geldzak met sf 175.000, tot klaar heid gebracht. De oom van de chauffeur heeft bekend het bedrag in ontvangst te heben genomen en te hebben begraven in de tuin van zijn huis. Daar is het, op een klein gedeelte na, gevonden. Nadat vrijdag het eerste diplomatendi ner in de troonzaal van het koninklijk pa leis te Amsterdam werd gegeven, hebben koningin Juliana en prins Bernhard zater dagavond opnieuw leden van het corps di plomatique ontvangen. Aan dit tweede diplomatendiner hebben met koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene aangezeten de ambassadeurs van Chili, Spanje, Zwit- seland, Thailand, Israel, Columbia, Cana da, Australië, Japan, Finland, Venezuela, Liberia, Griekenland, de Dominicaanse re publiek, Paraguay, Zuid-Afrika, Turkije, abon, Ecuador, Joegoslavië, Luxemburg, de republiek Korea, de gezanten van Af ghanistan, de Heilige Stoel, Tsjechoslowa- kije, Laos, Libië, de zaakgelastigde van Marokko en de tijdelijk zaakgelastigden van Irak, de Sovjet-Unie, de Verenigde Arabische Republiek, de Philippijnen en Pakistan, alsmede minister Luns en leden van de hofhouding. Het K.N.M.I. deelt mee: Noordoostelijke winden hebben in de af gelopen nacht zeer koude lucht uit Scan dinavië ons land binnengevoerd. Zij wer den veroorzaak dtoor een krachtig hoge- drukgebied, dat zich gedurende het week einde boven Scandinavië heeft ontwikkeld. In de kern van dit hogedrukgebied steeg de luchtdruk tot boven 1040 millibar. Er kopit in Scandinavië bijna overal strenge tot zeer strenge vorst voor. In ons land vroor het vanmorgen vroeg plaatselijk 6 graden. De kern van het ho gedrukgebied beweegt zich naar het zui den. De wind zal meer oostelijk worden en neemt bovendien af. in de komende nacht zal het in ons land 5 tot 10 gra den vriezen. De vorst zal enkele dagen aanhouden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c «J binnen- en buitenland. d Neerslag laatste 24 uur. E Ol 1st Den Helder onbewolkt zo 7 0,3 Ypenburg onbewolkt no 7 0 Vlissingen onbewolkt ono 7 0,1 Eelde onbewolkt nw 6 1 De Bilt onbewolkt no 7 0 Twente onbewolkt no 7 0 Eindhoven onbewolkt nno 7 0 Zd-Limburg onbewolkt ono 6 0 Helsinki onbewolkt no -13 0 Stockholm onbewolkt n -6 1 Oslo zwaar bew. wnw -4 0 Kopenhagen onbewolkt n -2 0 Aberdeen geheel bew windst. 5 0 Londen mist no 9 0 Amsterdam onbewolkt 0 7 0 Brussel onbewolkt ono 6 0 Luxemburg onbewolkt no 4 0 Parijs geheel bew ono 7 0 Bordeaux onbewolkt n 12 0 Grenoble licht bew. nnw 8 0 Nice onbewolkt nnw 16 0 Berlijn licht bew n 3 0 Frankfort onbewolkt ono 6 0 München zwaar bew nnw 1 1 Zürich sneeuwbui no 4 0,2 Genève onbewolkt ono 7 0 Locarno onbewolkt ozo 13 0 Wenen zwaar bew nw 2 0 Innsbruck half bew. 0 1 3 Belgrado zwaar bew. nw 5 0,5 Athene regen ono 4 Rome onbewolkt windst. 14 1 Ajaccio onbewolkt 0 15 0 Madrid onbewolkt windst. 15 0 Mallorca onbewolkt windst. 0 Lissabon mist ono 15 0 Dinsdag 30 januari Zon op 8.25 uur, onder 17.23 uur. Maan op 2.42 uur, onder 12.31 uur. Maanstanden 29 januari 0.37 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 januari Hoog water 9 12 en 21.42 uur. Laag water 4.33 en 17.03 uur. Dinsdag 30 januari Hoog water 10:12 en 22.50 uur. Laag water 5.26 en 1 .02 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2