Politiek breken besef begint door te bij Italiaanse CDU Meerderheid verwacht voor een ombuiging naar links Maatregelen tegen Cuba op vrijwillige basis c~Praatótoel Compromis in Punt a del Es te Oostenrijk weigert Italiaanse nota Moskou geeft fiat aan Pools landbouwbeleid Minister Pelletier in Monaco teruggekeerd Kernoverleg weer in een impasse Rroesjtsjev en Kennedy voor de televisie? Tankboot gebroken in de Zuidchinese Zee Adoela tegen bijeenkomst van de Veiligheidsraad Lucky Luciano overleden Alle blanke geestelijken uit Noord-Katanga Op de WIN 'n JUNCKER-Quickstasrt-BROMMER SBG AREN WOORDEN VORMEN OOK AL AAN DE SIGAAR? MAANDAG 2 9 JANUARI 1962 „Toon in strijd met het diplomatieke gebruik" Afwijkende politiek werpt te goede resultaten af Dr. Servatius krijgt weer uitstel voor hoger beroep Adenauer nog herstellende Russen komen terug van hun vroegere standpunt Amerikaanse en Russische perschef in Parijs Alle 62 opvarenden gered Onvriendschappelijke daad van de Russen, meent hij Eertijds koning van de Newyorkse onderwereld R. Agteran Eenmanskarwei van een 35-jarige Britse officier t (Van onze correspondent) I Het gehele laatste uur van zijn rede was gewijd aan de socialisten en dat was ROME Het opwindende en hoogst he- verreweg het belangrijkste deel. Voor het langrijke partijcongres der Italiaanse eerst werd openlijk door de leider van christen-democraten is zaterdag begonnen de christen-democraten erkend, dat de met het rapport van de algemene partij- socialisten wel degelijk op de goede weg secretaris, Aldo Moro, die ruim zes uren zijn een democratische partij te worden, lang aan het woord is geweest. Zo'n helde- Hij acht het nodig voor Italië, en voor re rede wordt maar zelden door een chris ten-democraat uitgesproken. Men weet nu waar men aan toe is en eigenlijk kan men ook reeds zeggen, hoe het congres zal af lopen, namelijk met een algehele overwin ning van Moro, die, naar het applaus en de omhelzingen te oordelen, veel meer dan de helft van de gedelegeerden achter zich heeft. Veel duidelijker dan hij dit tot nu toe had gedaan, heeft Moro ditmaal ge wezen op de noodzakelijkheid van een om- de bedreigde democratie, de socialisten te helpen bij hun strijd zich vrij te ma ken van de communistische voogdij. Zelfs ging hij zover, dat hij in de toekomst een mogelijkheid voorspelde van deelne ming van de socialisten aan de regering. Maar dat is, zo voegde hij er ogenblik kelijk aan toe, nog toekomstmuziek. Zo als de zaken op dit ogenblik staan, is dat uitgesloten, omdatde socialistische par tij vasthoudt aan het principe van de buiging naar links, wil men in Italië de I klassenstrijd, die een leerstelling is, wel democratie redden en bereiken dat een ke de christen-democraten nooit kunnen groter deel der burgers deel krijgt aan de aanvaarden. zo snel toenemende welvaart. u i u> „„j Alles werd wel heel voorzichtig gezegd. Italië begint de druk van vele eeuwen feu- Moro heeft het terrein zeer nauwkeurig daijgme van zich af te schudden. Maar wil afgeperkt en in de gedeelten van zijn rede, men geen scherven maken, dan moeten gewijd aan de partijpolitiek liet hij de baarbij heel wat heilige huisjes worden verschillende partijen eén voor een de ''e- ont;zien en in dit land is het vrijwel uitge- vue passeren. Dat hij daarbij liet commu- sj0teni dat de dingen snel veranderen. Het nisme als een anti-democratische, op js aj bee] veel, wanneer een partij als de dwang gebaseerd systeem met de uiterste christen-democratische eindelijk toegeeft kracht verwierp, spreekt wel vanzelf. dat er iets veranderen moet. In het neo-fascisme ziet hij de meer ge matigde vleugel zich op den duur wel ont- I Het is al wel zeker, dat Moro een meer- wikkelen tot democratische gevoelens, derheid zal krijgen en dat dus de ontmoe- maar voorlopig staart men zich in die ting met links zal doorgaan. Dat moet ook kringen nog blind op een smadelijk ver- wel, want er is geen andere uitweg, ten leden en is men steeds geneigd tot extre- zij men zou willen aanpappen met de fas- misme en gewelddaden. cisten en dat zal toch waarschijnlijk niet De in betekenis snel achteruit gaande kunnen zonder dtt de christen-democrati royalistische partij ziet hij als een ver- sche partij uiteen zal vallen. Maar men ward geheel, waarin moeilijk iets van de- moet niet denken, dat dit allés zo eenvou- mocratie te ontdekken valt. dig is. Deze grote partij wordt gevormd Sociaal-democraten en republikeinen, door mensen, die voor het merendeel ver die waarschijnlijk over enkele dagen de stoken zijn van politiek inzicht en die het verantwoordelijkheid voor de regering zul- liefst rustig willen voortgaan zonder enige len gaan delen met de christen-democra- verandering en zonder in te zien dat dit ten, zijn natuurlijk vrij van alle blaam, niet meer gaat. De christen-democraten Waarderende woorden waren er ook hebben reeds vijftien jaren lang overal voor de liberalen, met wie de christen- het heft in handen democraten vaak hebben kunnen samen werken, maar, zo zei Moro: ..Die prettige I samenwerking kan ons toch niet doen ver- helen dat er op het punt van het pro gramma zeer grote verschillen bestaan. I die tot een werkelijke scheiding voeren, wanneer het gaat om sociaal beleid, om de sociale eisen en hun evolutie". Met andere woorden: Moro heeft op deze ma nier gewezen op het veel te sterke conser- I vatieve karakter van de liberale partij in Italië, voortvloeiende uit een gemis aan sociaal inzicht bij een overgrote meerder- heid van de Italiaanse burgerij. Zij zijn het, die de goed betaalde baan tjes te verdelen hebben en ook wel de slechte banen. Alleen in de allerhoogste regionen van de partij, bij de leiding, be gint nu enig politiek inzicht door te breken en zelfs iets dat voor Italiaanse rooms-ka- tholieken heel moeilijk te realiseren: deze mensen beginnen te beseffen, dat de rege ring er is voor de staat, voor de natie en niet voor de kerk of voor hun bijzondere levensbeschouwing. Bij het beoordelen van de Italiaanse toestanden moet men al tijd voor ogen houden, dat dit land ont staan is uit protest tegen de almacht van de geestelijkheid en van het Vaticaan. Het lot heeft nu gewild, dat juist de rooms katholieke minderheid, 'doordat zij één grote partij vormt, sedert vele jaren :n partij is dan nog verdeeld in tientallen dit. wezen anti-klericale land regeert. Die stromingen en groepen, die elk hun eigen politiek voeren en hun cliëntele hebben. Voor het eerst begint men nu in die par tij iets te bespeuren, dat op werkelijke po litiek gelijkt. Moro heeft dit onder woor den gebracht in de beste rede, die ooit door een christen-democraat werd uitge sproken. Hij had volkomen gelijk, toen hij zei dat de meerderheid, die de christen-de mocraten tot nu toe in Kamer en Senaat achter zich hadden, steeds uiterst precaire en eigenlijk abnormale meerderheden wa ren, terwijl nu voor het eerst een poging zal worden gedaan een normale en tevens stabiele meerderheid tot stand te brengen, die de weg effent naar een goede toe komst. De steun van socialisten zal men moeten verkrijgen door het opmaken van een re geringsprogramma voor het kabinet, dat volgen gaat op dat van Fanfani. die nu zal aftreden. Dat programma zal dus punten moeten bevatten, die het voor de socialis ten aantrekkelijk maakt. Later zullen dan in de Kamer de socialisten óf nu reeds Advertentie Grasmat der nonnen voor de regering stemmen, stemming onthouden. óf zich van Het is nodeloos te zeggen, dat de rede in conservatieve kringen vrij slecht ont vangen is. Een liberale spreker heeft ver klaard: Moro heeft zes uren lang gespro ken om duidelijk te maken, dat de chris ten-democratische partij zich gaat overge ven aan de communisten en dat binnen kort Italië achter het ijzeren gordijn zal verdwijnen. Hierop is elk commentaar wel overbodig. ter waarde van f. 800.-I of een der vele andere machtige prijzen waaronder: 3 draagbare radio's, pick-up, 2 pers.-tent, 100 platenbonnen, fototoestel len, 400 bioscoopbonnen en duizenden sigaren. M Dit moet u doen: Schrijf op een briefkaart de zin die u uit de sigaren- letters heeft gevonden. Vermeld duidelijk uw oaam, adres, woon plaats en leeftijd. Stuur de briefkaart in vóór 6 februari 1962 aan Postbus nr. 309 te Eindhoven. De antwoorden zullen worden beoordeeld door een jury, wier uitspraak bindend is en waarover niet kan worden gecorrespondeerd. PUNTA DEL ESTE (AP) De 20 Amerikaanse landen, die bijeen zijn om hun houding tegenover Cuba te bepalen hebben zondagavond besloten een verkla ring tegen Castro op te stellen, die er op neer komt, dat de landen van het weste lijke halfrond individueel maatregelen te gen Cuba kunnen nemen. De maatregelen waartoe zij besluiten nemen zij in het ka der van het handvest van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Hierdoor wordt de deur opengelaten voor WENEN Zaterdag heeft de Oosten- I de landen, die Cuba niet zo hard willen rijkse regering een Italiaanse nota inzake aanpakken om de strengste gedeelten van Zuid-Tirol als onaanvaardbaar teruggezon den. Volgens Oostenrijkse opvatting is de toon van deze nota in strijd met het in ternationale diplomatieke gebruik. de verklaring naast zich neer te leggen. Zonder zich op nieuwe feiten te beroe pen, herhaalt het document oude beschul digingen over de vroegere bomaanslagen in Zuid-Tirol. Inzonderheid worden leden van de Oostenrijkse regering ervan be schuldigd, dat zij niets hebben gedaan om deze aanslagen tegen te gaan en dat zij dergelijke acties door hun stilzwijgen veel eer hebben ondersteund De regering in Rome stelt opnieuw dei eis, dat zij op de hoogte wordt gebracht centrale com.te van het materiaal, dat de Oostenrijkse re- cherche over de aanslagen heeft verza meld. Bovendien twijfelt zij aan de inte- griteit van de Oostenrijkse rechtspraak het nuK,1se "ooise door er op te wijzen, dat de Oostenrijkse hpt Principe van de collectivisering \an e rechtbanken enkele veroordeelden zonder landbouw van de hand wijst, voldoende reden op vrije voeten hebben WARSCHAU (AP) Pitor Demitsjev, van de Russische communistische partij, heeft in een vraaggesprek voor zijn vertrek naar Moskou zijn goedkeuring gehecht aan landbouwbeleid, dat gesteld In regeringskringen te Wenen is men verbaasd over deze Italiaanse stap, aan gezien er juist een verbetering scheen ge komen te zijn in het klimaat en er in de laatste maanden geen nieuwe bomaansla gen hebben plaatsgehad. In Wenen wordt deze interventie van Italië echter niet op geblazen, daar men hierin meer een po ging ziet om de aandacht af te leiden van de beschuldigingen tegen Italiaanse poli- tie-organen, die Zuidtiroolse gevangenen zouden hebben gefolterd. Het is ook mo- In een vraaggesprek met het Poolse partijorgaan zei Demitsjev: „Wij beves tigen dat het landbouwbeleid van uw par tij goede resultaten heeft afgeworpen. Po len kan dit jaar bogen op een grote graan- en suikerbietenoogst. Het is dui delijk dat uw partij groot belang hecht aan de ontwikkeling van de landbouw" Demitsjev voegde hieraan toe uitvoerig met partijleider Gomoelka over het Pool se landbouwbeleid gesproken te hebben. Diens beleid om koppig vast te houden aan het particuliere bezit in de landbouw u i"lis een paar jaar geleden door andere le gelijk, dat deze stap tevens bedoeld is als den het Jcommunistische blok veroor- een demonstratie van kracht, nu het pro gramma van de Demofcrazia Cristiana ra dicaal wordt herzien. deeld als een vorm van „revisionisme Gomoelka betoogde echter dat, ofschoon Doch dan is het een interne Italiaanse I collectivisering het aangelegenheid, waarvoor Oostenrijk als wJLnaasting van'de aanleiding wordt misbruikt. Hiertegen ver zet zich Wenen met alle kracht, vooral in de pro'duktie, welke naasting van de landbouw met zich brengt, een te hoge wanneer dit op een toon gebeurt, die niet £olse landbouw wordt, hoewel de- alleen in strijd is met het diplomatieke gebruik, maar ook met de UNO-resolutie, die de twee partijen kortgeleden heeft op geroepen alles te vermijden wat de span ning zou kunnen verhogen. Daarom heeft de regering in Wenen de Italiaanse nota niet aanvaard en zal zij de tekst dus ook niet publiceren. Men zal ze ook ernstige tekortkomingen vertoont, nog steeds beschouwd als beter dan de gecollectiviseerde landbouw in een van zijn buurstaten. Het mooie weer in de afgelopen zomer heeft het mogelijk ge maakt de Poolse landbouwproduktie met 8 percent op te voeren, of het dubbele moeten afwachten of SomeditmtadiiTn van de beoogde stijginDe is tot vijftien miljoen ton gestegen, een half miljoen ton meer dan in 1960. Ondanks deze stijging zal toch nog ruim een mil joen ton graan ingevoerd moeten worden. zal doen. Toen de Oostenrijkse ambassa deur dg nota in Rome teruggaf, kreeg hij op het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken een schriftelijke verklaring, waarin werd gezegd, dat de nota wel in overeenstemming was met het internatio nale gebruik. Ook deze verklaring weiger de de Oostenrijkse diplomaat aan te ne men. Men wijst in Wenen op het merk waardige feit, dat onlangs twee Italiaanse officieren, alsmede een zestigtal carabi- nier een loffelijke vermelding hebben ge- JERUZALEM (AP) De president van Israel's hooggerechtshof, dr. Izhak Olshan heeft een verzoek van dr. Servatius, de kregen van de Italiaanse regering, omdat verdediger van Adolf Eichmann, ingewil- zij met bijzondere ijver tegen de daders ligd, om de periode voor de indiening van van de bomaanslagen waren opgetreden, de redenen voor zijn hoger beroep tegen Een van de twee officieren is een zekere het doodvonnis van zijn cliënt, tot 5 februa kapitein Vilardo uit Eppan. waar Zuidti- ri te verlengen. Dr. Servatius heeft tien rooi se arrestanten het meest zijn gefol- dagen extra gekregen om de redenen te terd. preciseren. Dr. Servatius had oorspronke- Intussen heeft de Italiaanse minister van lijk alle materiaal voor het einde van Buitenlandse Zaken, Antonio Segni, zijn januari willen indienen, maar hij»had een ambassadeur uit Wenen teruggeroepen verlenging van die periode aangevraagd voor „overleg". omdat hij ziek geworden was. Deze landen, die onder leiding staan van Brazilië en Mexico, zijn thans tevens ont heven van de verplichting maatregelen te nemen, die bij hun volkeren weinig popu lair zouden zijn.. Een Amerikaanse zegsmarf zei ecnt'êr te vertrouwen, dat ten minste 17 landen zou den stemmen voor de meer drastische on derdelen van de verklaring. Hij zei, dat al le 20 staten zich zullen verenigen met dat onderdeel van de slotresolutie, waarin het regiem-Castro onverenigbaar met het in- teramerikaanse systeem wordt genoemd. Hij verklaarde voorts, dat indien de ontwerp-verklaring blijft zoals zij is, zij een heel stuk tegemoet zal komen aan het verlangen van Washington naar een bete kenisvol optreden van het halfrond tegen Castro. Het feit echter, dat in de verkla ring het aspect der vrijwilligheid is opge nomen, wijst op een compromis. Rusk wenst naar Washington terug te ke ren met een zo krachtig mogelijke anti- Castro verklaring ter bevrediging van het congres, dat verzocht is fondsen toe te wij zen voor het Alliantie voor vooruitgang programma. De gehele conferentie heeft de Ameri kaanse delegatie de steun genoten van 12 landen met een totale bevolking van 52 miljoen. Die landen zijn: Colombia, Peru, Venezuela, Honduras, El Salvador, Costa Rica, Paraguay, Uruguay, de Domini caanse republiek, Nicaragua, Panama en Guatemala. De landen die een welwillender houding jegens Cuba aannemen, tellen 150 miljoen inwoners. Het zijn Brazilië, Mexico, \r- gentinië, Ecuador, Bolivia, Chili en Haïti MONACO (Reuter) De Fransman Emile Pelletier, Monaco's minister van Staat, is zondag in het prinsdom terug gekeerd, na in Parijs besprekingen te hebben gevoerd met president De Gaulle en prefnier Debré. Eerder verluidde in Franse regeringskringen, dat Pelletier door prins Rainier III van Monaco was beledigd en ontslagen na een onenigheid over een financiële kwestie, waarin Rainier tenslotte had moeten toegeven. Het is nog niet duidelijk of Rainier het ontslag van Pelletier handhaaft. Een officiële Monegaskische verklaring wordt binnen kort verwacht. Volgens een 35-jaar oud verdrag draagt Frankrijk drie personen voor, voor de post van minister van Staat in Monaco. De prins benoemt een van hen. Het conflict ging over het plan om aan delen van een in Monaco gevestigde maatschappij, die het particuliere radio station Europa I en het televisiestation Monte Carlo beheerst, op de Parijse beurs te verkopen. De Franse staat bezit 47 percent van de aandelen. BONN (AP) Het is nog niet bekend wanneer dr. Adenauer zijn werkzaamhe den in de bondskanselarij kan hervatten, zo heeft een woordvoerder van de bonds regering te Bonn verklaard. De toestand van de 86-jarige Adenauer, die vorige week wegens griep het bed moest houden, blijft vooruitgaan. Hij heeft geen koorts meer. Zijn artsen hebben hem evenwel tot voor zichtigheid gemaand. Hij behandelt de dringendste zaken in zijn woning in Rhön dorf. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken meent, dat het huidige stadium van de drielandenbespreking in Genève over het staken van kernproeven waarschijn lijk vandaag zal eindigen. De vooruit zichten voor een voortzetting van de con ferentie acht men weinig hoopvol. Ame rika is er zeer teleurgesteld over, dat de Sovjet-Unie is teruggekomen van haar standpunt, dat een overeenkomst over een staking van de proeven aanvaardbaar zou zijn in het kader van een algemene ont wapening. In Londen is men van gevoelen, dat de Russen geen belang meer stellen in een akkoord over een verbod van kernproeven. De Russische regering heeft een ver klaring over de kernproeven uitgegeven. Zij zegt dat een staken van de proeven weliswaar onverbrekelijk roet een alge mene ontwapening is verbonden, maar dat er nu al mogelijkheden zijn de kern- proevenkwestie te regelen. Internationale controle zou in dit stadium neerkomen op spionage. Als het westen het gesprek in Genève afbreekt, zal de Sovjet-Unie zich genood zaakt zien de voor haar verdediging no dige kernproeven te hervatten, aldus de Russische verklaring. WASHINGTON (AP) De voorberei dingen tot de hervatting van de Ameri kaanse proeven met kernwapens in de dampkring, die gehouden zullen worden indien president Kennedy hiertoe opdracht mocht geven, vorderen snel. PARIJS (Reuter) De perschef van president Kennedy, Pierre Salinger, is zondag in Parijs aangekomen, waar hij een onderhoud zal hebben met de pers chef van Kroesjtsjev, Michail Charlamov, die ook naar de Franse hoofdstad is ge komen. Vermoedelijk houdt deze ontmoeting ver band met het tweede gesprek, dat presi dent Kennedy dinsdag zal hebben met Kroesjtsjevs schoonzoon Alexei Adzjoebei hoofdredacteur van het Russische rege ringsorgaan Izvestja. Voorafgaand aan het eerste gesprek in november vorig jaar, hebben de beide perschefs ook van ge dachten gewisseld. De Washington Post weet te melden dat het onderhoud van de perschefs zal gaan over een mogelijke uitwisseling van televisiegesprekken door Kennedy en Kroesjtsjev. HONGKONGT (Reuter-AFP-AP) De 16.500 ton metende, in Panama geregis treerde, tankboot „Stanvac Sumatra" zaterdag in de Zuidchinese zee op onge veer 960 km. ten noordoosten van Singa pore in een storm doormidden gebroken De gehele bemanning van 62 koppen is onder buitengewoon moeilijke omstandig heden gered. De bemanning bestond uit vijftien Engelsen en 47 Indiërs onder bevel van de Britse kapitein Halliday. De Cook, een transportschip van de Amerikaanse zevende vloot, heeft de op varenden van het achterschip gered en het Deense schip Captain T. Basse heeft de opvarenden op het voorschip aan boord genomen. De tanker die op weg was van de Golf van Perzië naar Hongkong, is niet gezon ken. De twee helften bevinden zich thans vijftien kilometer van elkaar. De lading bestond uit benzine, kerosine (petroleum) en andere geraffineerde aardolieproduk ten. Het schip is eigendom van de Griekse reder Niaechos. LAGOS (Reuter en AFP) De Kongo lese minister-president, Adoela, heeft zon dag op een persconferentie te Lagos mee gedeeld dat hij bü de secretaris-generaal van de UNO, Thant, heeft geprotesteerd tegen het Russische verzoek om een be handeling van de toestand in Kongo door de Veiligheidsraad. Volgens Adoela is een bijeenkomst van de Veiligheidsraad niet nodig omdat de toestand in zijn land duide lijk verbeterd is. Hij zei de Russische stap niet te begrij pen. De Russen hebben de Kongolese re gering van te voren niet geraadpleegd. De Kongolese regering beschouwt het Rus sische verzoek dan ook als „een onvriend schappelijke daad, om het maar eens zacht te zeggen". De Veiligheidsraad is tegen dinsdag middag bijeengeroepen ter behandeling van een Russische klacht over de gehand haafde afscheiding van Katanga. Adoela verklaarde dat de situatie in Kongo zich thans gunstig ontwikkelt. Vijf provincies staan onder volledig gezag van de centrale regering, en de actie van de centrale regering in Katanga verloopt naar wens. De premier verklaarde te geloven dat Tsjombe zijn best doet voor de afge^ scheiden provincie Katanga een bevredi gende oplossing uit te werken en de acht punten van de overeenkomst van Kitona na te komen. Tsjombe heeft met de UNO een regeling getroffen over het afvoeren van de huur lingen uit Katanga, aldus Adoela. NAPELS (Reuter-AP) „Lucky" Lu ciano, een voormalige beruchte Italiaans Amerikaanse gangster, is vrijdag op het vliegveld Capodichino, bij Napels, waar hij vrienden verwachtte, na een hartaanval overleden. „Lucky" wiens ware naam Sal vatore Luciana is, heeft in Napels ge woond sinds hij in 1946 uit de Verenigde Staten werd verbannen na negen jaar in de Sing Sing te hebben uitgezeten van een veel langere straftijd waartoe hij was ver oordeeld wegens handel in blanke slavro nen. De 64-jarige ex-gangster had een du re flatwoning in Napels en verkocht elek trische medische apparaten. In mijn sportkrant.je lees ik een kop, lui dend: „Kloosterzusters tegen FCV Venlo", waarna ik uiteraard haastig het ganse be richt heb verslonden om de uitslag van deze unieke wedstrijd te vernemen. Maar er bleek helemaal niet gevoetbald te zijn. Integendeel, zou ik bijna zeggen al weet ik niet precies wat het tegendeel van voet ballen is. De kloosterzusters in Venlo blij ken de plaatselijke voetbalclub de vrome voet dwars te hebben gezet en haar het terrein te willen ontnemen, dat zij aan de club in pacht hadden gegeven. Dit conflict is al een jaar oud, doch nu zijn de gewijde maagden opnieuw in het krijtperk getreden met ruggesteun van de bisschop en hebben de voetbalclub zelfs voor de aardse rechter gedaagd. Ze moe ten en zallen het veld terug om te kunnen voorzien in hun levensbehoeften. Ik weef niet wat de lévensbehoeften van nonnetjes precies zijn, maar ik weet wel dat levens behoefte nummer één van een voetbalclub het terrein met de goalpaaltjes is. En daar om lijkt me de stand juridisch gezien toch minstens 1-1. Maar nu de andere, heilige argumenten: de zusters hebben er last van, dat het publiek van FCV zo luidruchtig tekeer gaat als er bij voorbeeld, zeggen de nonnen een doelpunt wordt gemaakt. Dit euvel zou te verhelpen zijn door de voetballers ernstig aan te sporen, voort aan de doelpunten achterwege te laten. Ge zien de ranglijst heeft FCV er trouwens een zuinig gebruik van gemaakt, maar haar tegenstanders des temeer en dat geeft natuurlijk tóch lawaai. Ook gaat er wel eens een bal over de kloostermuur, die dan moet worden terug gehaald waardoor teveel storing optreedt. Die storing kan ik me levendig voorstel len. Ik kan weinig dingen bedenken die zo storend zijn als een dikke bruine bal, die onverwacht tussen een groepje mediteren de zustertjes belandt. Moeder overste be doelt niet, dat alleen het terughalen van de bal storend werkt. Anders zou FCV na tuurlijk een dergelijke bal als verloren kun nen beschouwen en hem overlaten aan de nonnen, die er op zo'n saaie zondagmid dag best raad mee zouden weten. Een spel letje kap-koppen wil er altijd wel in. Het wil me overigens voorkomen, dat de zusters te Venlo geen supporters van FCV zijn. Misschien duimen zij enkel voor F.C. Roma? En de bisschop is ook al niet van „Jongens-geef-'m-'n-schuiver", doch steunt daarentegen de voetbal-non activiteit met zijn volledige instemming. Dat wordt een volkomen rechts zaakje en de rechter zal de belangen der sport moeten afwegen tegen die van de con templatie, welke beide verschijnselen zo verschrikkelijk door en door gezond zijn, dat het „Mens Sana in Corpore Sano" eigenlijk een gelijkspel in de rechtszaal voorschrijft. Zouden ze daar in Venlo nu echt niet eens tegen de nonnen kunnen voetballen, na eerst met de hele FCV- club naar de Vespers te zijn geweest? LEOPOLDSTAD (AP) De U.N.O. heeft gemeld dat alle blanke geestelijken en re ligieuzen uit de terreurstreek in het noor den van Katanga geëvacueerd zijn. Bij het regelen van de evacuatie werd echter ma joor Lawson, de Britse, officier die daar mee belast was, aangevallen en afgeran seld. Lawson heeft gemeld dat hij en een Kongolese officier die bij hem was wisten te ontsnappen en dat zij nu op weg zijn om volledig verslag uit te brengen. De afgelopen week is Lawson van het ene naar het andere geplunderde dorp ge vlogen. Ofschoon de dorpen door muitende troepen omsingeld waren, was Lawson on bewapend en de meeste tijd alleen. Volgens het U.N.O.-hoofdkwartier had de 35 'aar oude Brit zich als vrijwilliger gemeld voor de gevaarlijke taak. Het korte bericht vermeldde niets over de plaats Kindoe in de provincie Kevoe, waar volgens de U.N.O. ongeveer tachtig blanken gevaar van terroristen en muiten de militairen lopen. Lawson meldde dat na de slachting te Kongolo geen Europeanen meer letsel op gelopen hebben. Hij zei dat de Kongolese geestelijken en religieuzen in de verwoeste plaats buiten gevaar zijn en ter plaatse willen blijven. Wij beschouwen de evacuatie uit Noord- Katanga als voltooid, zo verklaarde een U.N.O. woordvoerder. Naar de gevangenis. Solakov de piloot van de Bulgaarse Mig die tien dagen ge leden nabij Bari neerstortte is van net ziekenhuis waar hij ter verpleging van zijn verwondingen verbleef, naar de ge vangenis van Bari overgebracht. Sola kov staat niet officieel onder arrest. Evenmin is hij in staat van beschuldi ging gesteld. Lawine. Twee Duitse meisjes zijn gisteren in de nabijheid van Garmisch-Parten- kirchen om het leven gekomen, toen een lawine een groepje van vijf skiërs, waar toe ook zij behoorden, bedolf. De skiërs, vier meisjes en een jongeman, werden op de helling van de Alpspitz onder de lawine bedolven. Twee meisjes en de jongen wisten zichzelf te bevrijden. Geen reden. De Newyorkse politie heeft be kend gemaakt, dat in 1961 483 personen werden vermoord dat is een gemid delde van ruim negen per week. Sinds 1931, in de dagen van het drankverbod, toen 489 moorden werden geteld heeft het aantal moorden in de stad nimmer het aantal van 500-per-jaar benaderd. De politie kan geen reden geven voor deze sterke stijging van het aantal moor den. Onbekende. Het officiële Egyptische „Persbureau voor het Midden-Oosten" meldt dat luchtdoelgeschut in het gebied van Suez zondagavond voor de tweede maal heeft gevuurd op onbekende vlieg tuigen, die boven Suez waren versche nen. Toen luchtdoelartillerie begon te vuren, vlogen de toestellen weg. Zater dagavond was eveneens op onbekende vliegtuigen geschoten. Blijde verwachting. De echtgenote van ko ning Hoessein van Jordanië verwacht eind februari een baby, zo is zaterdag in hofkringen in Amman bekendgemaakt. Koning Hoessein en zijn Britse vrouw traden vorig jaar mei in het huwelijk. Brand. Een echtpaar, een gehuwde doch ter en zes kleinkinderen zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een brand te Buckland in de Amerikaanse staat Mas sachusetts omgekomen. De enige die le vend uit het brandende huis van de fa milie is gekomen is een elfjarige klein zoon. Brandbommen. Drie mannen zijn zondag te Havana terechtgesteld. Een recht bank in de Cubaanse hoofdstad had hen ter dood veroordeeld omdat zij brand bommen hadden geworpen naar openba re autobussen. Groot spel. Ruim 50 bodems van de Fran se marine en de Amerikaanse Zesde vloot zullen morgen in de Middellandse Zee aan een gezamenlijke oefening van een week beginnen. De oefening „Big Game" zal hoofdzakelijk gericht zijn op de verdediging tegen aanvallen door vliegtuigen en onderzeeërs. Er zullen ook amfibische oefeningen worden uit gevoerd. Frissere lucht. Volgens een bericht van het Russische persbureau Tass zijn in het mausoleum van Lenin aan het rode plein te Moskou herstel- en vernieu wingswerkzaamheden begonnen. Ze zul len anderhalve maand duren. In het mausoleum komt een moderne kliipaat- regelingsinstallatie.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3