CMS) Diamanten jubileum van Magda Janssens in Ensemble met drama van een morfinist Een vrije dag Geslaagd openingsconcert van „Vrienden van het Lied" N. Ph. O - Serie in Heemstede De negen Muzen Jean Guéhenno lid van de Académie Francaise MAANDAG 29 JANUARI 1962 4 :4.ï: ziJ. Simon Koster Eindhoven krijgt een nieuw type ziekenhuis F. Zwaanswijk Kerkelijk nieuws Het weekeinde Beeldschermer De radio geeft dinsdag 7 etevisiefirogramma Concert door jeugdkoor „De Kleine Stem" P. Zwaanswijk A A tlKOtlDIOIHGEli l n BESCHOUWtn GEh HET IS EEN ECHTE FEESTAVOND geweest, die het Haarlemse publiek Magda Janssens heeft bereid ter viering van de zestigste verjaardag van haar toneelloopbaan. De Stadsschouwburg was vrijwel geheel gevuld voornamelijk met toegewijde bewonderaars van deze veelzijdige actrice een duidelijk bewijs van de diepe indruk die haar vroegere creaties hebben achtergelaten, want de Haarlem is zij in die jaren maar hoogst zelden opgetreden. Dat zij de vele rge laatste jaren heeft zij (om persoonlijke redenen) weinig gespeeld en met name in vrienden, die zij in Kennemerland in de loop van haar uitzonderlijk lange carrière verworven had, daardoor echter niet heeft verloren, is zaterdagavond wel onomstotelijk gebleken. MAGDA JANSSENS viert haar „diaman ten" jubileum bij het gezelschap „Ensem ble" en in het toneelspel „Een vrije dag' van de in 1956 overleden Deense schrijver Otto Leek Fischer nu al twee maan den bijna avond aan avond en in die tijd heeft men er (in ons blad onder meer da delijk na de Tilburgse première op 21 no vember) al heel wat over kunnen lezen. Men weet nu dus wel dat er op het stuk nogal wat valt af te dingen maar dat de creatie van Magda Janssens in haar jubi leumrol daar torenhoog bovenuit rijst. Haar uitbeelding van de afgesloofde huis moeder die, teleurgesteld in haar man en haar volwassen kinderen, besluit „een vrije dag" te nemen om terug te gaan naar haar geboortedorp en troost te zoeken in jeugd herinneringen, is inderdaad bewonderens waardig door de veelheid van fijne nuan ces waaruit de actrice deze figuur heeft opgebouwd. Nog bewonderenswaardiger echter vond ik het dat Magda Janssens hoe technisch-volleerd zij ook is, zich daar bij volkomen onthield van alle demonstra tieve virtuositeit (in de zin van een op dringerig, louter technisch schitteren), zo als dat bij andere jubilea van uitvoerende kunstenaars wel eens voorkomt. De kracht van mevrouw Janssens is altijd geweest, een maximum aan zuiver gevoel en inner lijke warmte op de toeschouwer over te brengen met de eenvoudigste en zuiverste middelen, en daarbij is elk „show"-ele- ment dus afwezig. Met dezelfde eenvoud en eerlijkheid, die alleen vergemakkelijkt worden door beheersing van de techniek speelde zij ook haar jubileumrol: als een dood-simpel brokje menselijk leven, maar daarbij toch zo rijk genuanceerd en zo diep doorvoeld dat de innerlijke spanning van het eerste tot het laatste ogenblik gehand haafd bleef. MEN MAG ER DE overige medespelen den geen verwijt van maken dat zij dit hoge niveau niet haalden; de rollen die Het toneelgezelschap Ensemble is be trekkelijk kort na de première in Tilburg zondagavond te Haarlem verschenen met Michael V. Gazzo's spel „Een hoed vol re gen". De stadsschouwburg was bijzonder matig bezet. Ensemble had een beter lot verdiend dan gemangeld te worden tussen de huldiging van Magda Janssens (zater dagavond) en de opvoering van „De ker sentuin" (vanavond). Een beter lot, omdat het stuk dat alleszins waard is en de over wegend jonge acteursbent een voortreffe lijk staaltje ten beste gaf van bezield en eerlijk toneel. Er is bij de Tilburgse première al het een en ander gezegd over de kwaliteiten van de voorstelling, waarbij de nadruk viel op de sterke dramatische werking, bereikt door een regie, die vooral wist te spelen met de teneur. Het valt niet moeilijk te beamen, dat Jan Retel inderdaad een ga ve opvoering heeft opgeroepen met zijn zorgvuldige schikking van ieder der spe lers in een stemmig geheel. Hij vermeed vooral pose en ook onwaarachtig effect. Dat de situatie, door de auteur gescha pen, niet helemaal geloofwaardig aandeed, voor wat een der hoofdfiguren in het stuk betreft Celia Pope, die lange tijd onwe tend is van het feit, dat haar man aan morfine is verslaafd mag men dan ook niet uitleggen als het gevolg van een on juiste spelinterpretatie. Die situatie is zelfs te verdedigen, al school er ons inziens een element van aanvechtbaarheid in. Het pleit overigens voor de schrijver, dat hij des ondanks zo'n geladen, zo'n als reëel er vaarbaar conflict wist te scheppen en dat is dan te danken aan zijn knappe dialoog, die zo natuurlijk was, dat men wel mee moest of men wilde of niet. Met die dia loog overwon hij zelfs de bijna melodra matische verhouding tussen de vader van de morfinist en zijn twee zoons, van wie de een geen kwaad en de ander alleen maar alle slechtigheid der aarde kon doen. Trouwens, het drietal gangsters, dat in het stuk optreedt, is ook geen gezelschap om garant te zijn voor de versterking der in nerlijke spanningen. Toch gevoelde men werkelijk medele ven met de beklagenswaardige morfinist en begreep men het verzet van zijn vrouw zoals men ook sympathiseerde met de van alles beschuldigde broer. Kortom; prota gonisten en antagonisten stonden in de juis te en zuivere verhouding tegenover elkaar. Er werd nergens een vals akkoord aange slagen. De regie had dus aan deze gang van zaken grote verdiensten, het gezelschap niet minder. Shireen Strooker, pas van haar ziekte hersteld, nam de rol van de jonge vrouw op, die An drea Domburg aanvankelijk had ver vuld. Zij deed dat bewonderenswaardig goed, zorgzaam, liefderijk en doortastend als hét er om ging veilig te stellen wat zij niet wilde verliezen. Wij moeten trouwens zeggen, dat heel het ensemble een warm pleidooi hield voor wat oprechtheid in de toneelspeelkunst vermag. Zo van binnen uit, wars van pathos en toch gevoelig ge noeg om over het voetlicht te komen, ziet men niet iedere avond acteren. Daarom was het zo jammer, dat maar zo weinig bezoekers er getuige van waren en die wei nigen reageerden soms nog halstarrig ver keerd. Wanneer „Een hoed vol regen" nog eens in Haarlem wordt gespeeld, zal men tot zijn eigen voordeel deze voorstelling de belangstelling moeten geven, die een juiste en welkome honorering oplevert. P. W. Franse zij speelden, ieder naar beste kunnen (maar de meesten met nog geen tiende part van de toneelervaring van Magda Janssens!), hadden van de schrijver stuk voor stuk te weinig individueel leven mee gekregen. De regie van Jan Retèl, die het hele stuk recht-toe recht-aan liet spelen en daardoor ook nog de aanwezige mogelijk heden voor een meer boeiende ensemble vertolking verwaarloosde, had hun boven dien kennelijk te weinig steun gegeven. Maar de rol van de moeder en vooral de uitbeelding van die rol door Magda Janssens overstraalde het geheel zo zeer, dat deze bezwaren daardoor bijkom stig werden. Het was immers de avond van Magda Janssens; en dat bleef het ook. De huldiging. DAT BLEEK NATUURLIJK nog volle diger na het stuk zelf, then de jubilaresse werd gehuldigd, in de eerste plaats door Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die haar een bloemstuk aanbood en uiting gaf aan de grote dankbaarheid van het publiek voor alles wat het van Magda Janssens in de loop van haar lan ge carrière aan schoonheid en ontroering had mogen ontvangen. Na hem sprak wet houder D. J. A. Geulk, voorzitter van het huldigingscomité, die een envelop met het „stoffelijk huldeblijk" van de Haarlemse toneelliefhebbers overhandigde, gevolgd door dr. P. H. Schroder; ook deze gaf haar een envelop, maar, zoals hij zei, „een lege, die bestemd was voor de nog te ver wachten nagekomen giro-bijdragen". Dr. Tjebbo Franken haalde herinneringen op aan de eerste rollen die Magda Janssens ten tijde van de eerste wereldoorlog in ons land heeft gespeeld; hij offreerde haar een geschenk van de Sociëteit Teisterbant. De jeugdige Rudolf Lucieer verklaarde in een kranig speechje dat mevrouw Janssens de periode van de oudere generatie weer le vend had gemaakt voor de huidige jeugd en overhandigde bloemen namens de leer lingen der middelbare scholen. Ook de za kelijk leider van „Ensemble", de heer I. Parijs, kwam met bloemen, en wel omdat er sprake was van „een jubileum van het jubileum": het was de vijftigste voorstel ling van „Een vrije dag". De directeur van de Stadsschouwburg, de heer H. Dei- num. getuigde tenslotte van zijn grote per soonlijke bewondering en vriendschap voor mevrouw Janssens en wees er op dat er ook al sedert vele jaren een diepe vriend schappelijke verhouding tussen haar en de Haarlemse Stadsschouwburg bestaat. ZO LEVENDIG stralend en opgewekt alsof zij minstens de helft van haar 77 ja ren van zich had afgeschud dankte de ju bilaresse voor de hulde die haar was ge bracht. Zij verzekerde het publiek dat zij zich in Haarlem altijd bijzonder thuis had gevoeld, „omdat er hier een heel speciaal publiek is, dat intens kan luisteren en pre cies reageert zoals het moet". En zij deed een beroep vooral op de jeugd om, desnoods ten koste van de bioscoop, meer naar de schouwburg te gaan. Dat er bij dit alles telkens weer geestdriftig geapplaudisseerd werd, laat zich begrijpen. Daarna had in de bovenfoyer van de schouwburg een receptie plaats voor de talrijke bewonderaars die Magda Jans sens nog persoonlijk wilden complimente ren. Burgemeester O. P. F. M. Cremers wenst Magda Janssens geluk. Magda Janssens dankte het publiek. De Franse schrijver Jean Guérenno is gekozen tot lid van de Académie Fran caise. Jean Guéhenno (die eigenlijk Marcel Guéhenno heet) is in 1890 geboren. Hij was, na in de oorlog 1914-1918 gediend te heb ben, leraar aan verscheidene Parijse mid delbare scholen. Tot 1936 was hij hoofd redacteur van het blad „l'Europe". Hij was redacteur van de reeks „Ecrits" van de Librairie Grasset". Tot 1936 was hij tevens directeur van het weekblad „Vendredi". Na de oorlog werd hij medewerker van de „Figaro'.', en (de „Figaro Littéraire". Hij is hoofdinspecteur geweest van het Franse natiopalp orjtlgr.wjjs. Hij is offigie^.van het Légion d'Honneur e'ri is voorts onderschei den met het Croix de Guerre en de Mé daille de la Resistance. Hij publiceerde vele romans en essays, onder andere „l'Evangile éternel", „Cali ban parle", „La Conversation a l'Humain" „Le Journal d'un Homme de quarante ans" „Journal d'une Révolution", „Dans la Pri son", „La France et le Monde", „Journal des Années noires", „Jean Jacques, en Marge des Confessions", „La Part de la France", „Jean Jacques: Roman en Vérité", Rita Hayworth. De filmster Rita Hay- worth zal het volgende seizoen op Broad way op de planken verschijnen. Het wordt haar eerste rol in een toneelstuk te New York. De actrice en Gary Merrill zullen de hoofdrollen spelen in „Step on a Crack", dat geschreven is door Bernard Evslin. Bourdelle-expositie Voor het eerst zal in Nederland een overzichtstentoonstelling worden gehouden van het werk van de beeldhouwer Antoine Bourdelle. Zij zal alleen in Arnhem plaats hebben, en staat onder auspiciën van de Association Fran- qaise d'Action Artistique. Een zestigtal bronzen geeft een overzicht van de ont wikkeling van Bourdelle (18611929). Daarnaast worden schilderijen uit zijn jonge jaren in Parijs getoond, evenals reeksen schetsen en tekeningen die tot zijn beeldhouwwerken leidden. Mevrouw en de heer Dufet-Bourdelle, dochter en schoon zoon van de beeldhouwer en beheerders van het Musée Bourdelle te Parijs, zullen bij de opening op 3 februari aanwezig zijn. Omstreeks juni dit jaar wordt in Eind hoven begonnen met de bouw van een nieuw diaconessenhuis, dat wat indeling betreft een unicum in Nederland zal wor den. Het krijgt een capaciteit van onge veer 300 bedden. Het project bestaat uit een grote „schijf" van twee etages, waar op een hoogmiddenhuis is ontworpen. De onderste etage van de schijf is het eco nomiegebouw. De bovenste etage wordt behandelhuis. Dit zal bevatten de opera tieafdeling, de röntgenafdeling, de afde ling voor de physische therapie, het la boratorium, de physiologische afdeling en de polikliniek. Het beddenhuis bestaat uit acht eta ges, waarvan er twee zijn bestemd voor de kinderafdeling, één voor de verloskun dige afdeling, en vijf voor andere spe cialismen. Het ziekenhuis zal 13 miljoen gulden kosten. Het krijgt geen indeling in klassen. Met het oog op de perso- neelsschaarste zijn alle verbindingswegen zo kort mogelijk gehouden. Bij het ont werp is er verder naar gestreefd de vele werkzaamheden, die thans meestal in de verpleegafdeling gebeuren, te centralise ren. Zo is bijvoorbeeld voorzien in een centraal beddenwisselstation, een centra le afdeling keuken en een centrale af was. De inrichting zal rond de anderhalf miljoen gulden kosten. Op het terrein komt een zusterhuis voor leerlingver pleegsters. Ook het lescentrum wordt daar ondergebracht. Architect is de heer W. Lugthart uit Amsterdam. ONDER GROTE BELANGSTELLING heeft de vereniging Vrienden van het Lied", die enige tijd geleden werd opgericht, zondagmiddag in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, haar eerste concert gegeven. Dit openings concert was een bijzonder overtuigende rechtvaardiging van het streven van de ver eniging om in ruime kring aandacht te vragen voor de liedkunst, die zij door ver vlakking bedreigd acht. Het lijkt beter te zeggen, dat het zingen van liederen in onze tijd dreigt af te glijden naar een niveau, dat met verantwoorde liedkunst beoefening weinig of in het geheel niets van doen heeft. En zeer bedenkelijk is, dat dit verschijnsel zo dikwijls ook de ombuiging van de appreciatie van het publiek naar dit niveau tengevolge heeft. IN DE GROTE muziekcentra van ons land kunnen nog manifestaties van lied kunst verwacht worden. Maar hoe is het in minder bevoorrechte plaatsen gesteld? Zullen de „Vrienden van het Lied" er in slagen om een verdwenen traditie ook in onze stad opnieuw te gaan vormen? De voorwaarden lijken gunstig te zijn. Vele vooraanstaande kunstenaars hebben hun steun aan het werk der vereniging gege ven, ook in praktische zin. Drie van deze Nederlandse kunstenaars, de zangeres Car la Brünott, de bas Herman Schey en de pianist George van Renesse zijn de eer sten geweest, die hun rijke talenten in dienst van de jonge vereniging hebben ge steld en daarmede hebben zij het ope ningsconcert, waaraan zij hun medewer king verleenden, tot een groot succes kun nen maken. VOOR EEN VERHEUGENDE verras sing zorgde de jonge zangeres Carla Brü nott, wier optreden voor onze stad een de buut betekende. Zij schonk aan haar audi torium de verrukking van een uitzonder lijk fraaie altstem en van een voordracht kunst, die in vele facetten van bewogen heid, sfeer en uitbeelding in een haast volmaakte eenheid afgestemd konden wor den op de tekstgedachte van liederen van grote muzikale schoonheid. Een voortref felijke technische beheersing stelde de zan geres in staat haar stem de gaafheid en de rijk-genuanceerde dynamische timbre- sonoriteit te geven, die haar vertolkingen tot diep-ontroerende en ook tot lichte vreug de stemmende ervaringen maakten. Men hoorde zo vier van weemoedig verlangen vervulde prachtige liederen van Henri Du- parc, het geestige lied „Les chats" van Alphons Diepenbrock, de aangrijpend-tra gische „Complainte du petit cheval blanc" van Henriette Bosmans, vier geniale lie deren. van Claude Debussy. En verder kon Carla Brünott zich bijzonder onderscheiden met haar aandeel in de vertolking van vier duetten van Johannes Brahms, waarvoor Herman Schey haar uitnemende partner was. OP DEZE MIDDAG heeft Herman Schey een zijde van zijn kunstenaarschap kunnen tonen, die voor Haarlem vrijwel nog onbe kend was. Men was hier wel op de hoogte van zijn betekenis als oratorium-zanger. Maar nu heeft Herman Schey zich ook vol ledig als liederenzanger kunnen geven. Men heeft genoten van zijn door uitdrukkings kracht uitmuntende voordrachten van lie deren van Hugo Wolf, waarvan „Der Tam bour" en „Der Rattenfanger" een onver getelijke indruk door flitsend-geestige ty pering maakten. Met instemmende vreug de luisterden de toehoorders naar zijn ver tolking van twee Balladen van Carl Loewe, een voordracht, die als een rehabilitatie van de componist werd. En met sympathie was men getuige van zijn verdediging van drie weinig betekenende liederen van Cla ra Wildschut. Gaarne had ik ook voor de schitterende begeleidingen van George van Renesse in details willen treden. Ik moet echter vol staan met hem grote lof te brengen voor zijn buitengewoon kunstzinnig en vaak verbluffend virtuoos pianospel, dat mede dit concert tot een victorie van de lied kunst deed worden. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Pernis M. Bakker, kand. te Haren (Gron.). Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Vineland (Ontario, Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. P. Geels te Haarlem-C. Beroepen te Amsterdam-Zuid J. M. Vis ser te Dokkum. Aangenomen naar Utrecht-C. W. v. 't Spijker te Drogeham. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Drachten J. Bouritius te Tweede Exloërmond. Geref. gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk L. Rijksen te Rotterdam-West. Het NonrdhoDands Philharmonisch Or kest geeft wederom een serie van drie concerten in het Minerva Theater te Heemstede. De concerten, die onder leiding zullen staan van Henri Arends, worden gehouden op de dinsdagen 13 februari, 27 maart en 24 april. Op het eerste concert zuilen- vier werken van Mozart worden uitgevoerd Dit zijn achtereenvolgens de Symfonie no. 31 in D gr.t., Duitse dansen, het Hoorn concert in Es, waarin Iman Soeteman als solist za! optreden, en het Pianoconcert in C, met dtf pianiste Helena Costa als solis te. Helena Costa stamt uit een zeer muzika le familie. Zij was leerlinge van o.a. Ed win Fischer, met wie zij in verschillende landen de concerten voor 2, 3 en 4 piano's van Bach uitvoerde. Zij speelde onder ve le beroemde dirigenten zoals Ansermet, Van Kempen, Markevitsch, etc. Het tweede concert op 27 maart' heeft als solist de pianist George van Renesse. Het concert zal bestaan uit een Beetho ven-programma. Geopend wordt met de Ouverture Prometheus, daarna is George van Renesse solist in het Derde Piantcon- cert. Het concert wordt besloten met de Tweede symfonie. George vain Renesse George van Renesse gaf reeds op zeer jeugdige leeftijd blijk van bijzondere mu zikale aanleg. Op 10-jarige leeftijd was hij al een goed pianist. Hij bezocht het Am sterdams Conservatorium en was leer ling van Ulf. Schults. In 1928 behaalde hij de Prix d'excellence. Daarna studeerde hij nog te Parijs. George van Renesse treedt regelmatig op in binnen- en buiten land. Als begeleider (o.a. van Yehudi Me nuhin) heeft hij zich eveneens een grote reputatie verworven. Op het laatste concert op 24 april, wor den drie werken van Mendelssohn uitge voerd Het wordt geopend met Ouverture „Die Hebriden". De violist Theo Olof is hierna solist in het Vioolconcert. Na de pauze wordt de Italiaanse symfonie ten ge hore gebracht. Theo Olof, geboren in 1924 te Bonn, trad op 11-jarige leeftijd op met het Concertge bouworkest o.l.v. Bruno Walter. Hierna volgden vele concerten in binnen- en bui tenland onder vermaarde dirigenten. In 1950 wet-d hij met Herman Krebbers be noemd tot eerste Concertmeester van het Residentie Orkest. „Muziek voor U" van het orkest Pi Scheffer werd een interessant muzikaal genot, door aanwezigheid van enkele illus tere gasten, onder wie Jurriaan Andries- sen. De zaterdagavond-t.v. hield zich ver der bezig met de eindeloze liefdesverwik kelingen rondom de vier dochters Bennet, die langzamerhand naar onze smaak wel getrouwd mogen wezen. Maar ze moeten het nog twee afleveringen lang volhouden. Goede documentaire leverde de Zwitser se film: „Het leven is een feest", waarna de dag een stemmige sluiting kreeg door „Ontmoetingen met Elisabeth Andersen", dat een ontmoeting met Shakespeare bleek te zijn. Zondagavond kwam het reeds bekende toneelspel „Pelikaaneiland" in televisie bewerking op het scherm. „Puck" speelde het vlot en de bewerking had er iets min der statische aspecten aan gegeven dan het stuk voor toneel vertoonde. Toch werd het geen echt „televisie", aangezien dit pretentieloze blijspel te zeer op toneel effecten gebouwd is, die behouden moes ten blijven. Nell Koppen en Louis Borel droegen het stuk met vaardig talent, waarbij de overigen zich eveneens uit stekend weerden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7 00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11 50 Volaan. vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gis teren: kron. van het leven. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Nieuwe gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. therh.). i5 50 Gram. 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitz.Suriname en La- tijns-Amerika, door R. A. Ferrier. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Kaarten op tafel: gesprekken. 18.30 R.V.U.: De poëzie van thans til), door J den Haan. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19 25 Licht progr 19.45 Die Entfüïung aus dem Serail, opera In de pauze plm. 20.251 Muzikale lezing. 22.05 Gram. 22.15 22.25 Boekbespr. 22,30 Nieuws. 22.40 Gram. 23.10 Metropole-orkest, klein koor en sol. 23 55 24 00 Nieuws. HILVERSUM U. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 7 50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Gymn.. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de k'euters. 11.00 Voor de zieken. 12 00 Lichte muz. 12 20 Regeringsuitz.: Voor de land bouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel spel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded en gram 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muziek 14.00 Oude kamermuziek. 14.40 Schoolradio 15.00 -Voor de vrouw. 15 30 Gitaarrecital. 16.00 Hawaii, eiland in de zon, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.50 Amateursprogr. 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18,15 Eventueel act. 18.20 Pianospel. 18 30 Promenade-orkest. 19 00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Inleid, tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.25 Pianorectal. 20 00 Nieuws. 20.05 Amus.muz 21.00 Muzik. quiz. 22.00 Muzikale lezing. 22 30 Nieuws en meded. 22.40 Act. 23.00 Gram. 23 55—24 00 Nieuws BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12 30 Weerber. 12.35 Operettemuz, 12 50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuz 14 00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Duitse les. 16.21 Gram. 17 00 Nws. 17.15 Vocaal kwart. 17.40 Boekbespr. 17.50 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 20.00 Casinoconc. 21 15 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 22.5523 00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverz AVRO: 20 20 De wereld kreeg televisie, film. 21.4522.15 Mu- ziek-mozaiek. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal. 20.20 Een stad genaamd Kopenhagen, fi'mrep. 20.4021.05 Jascha Heifetz, viool. 21.0522 40 No minor Vices, speelfilm. Het jeugdkoor „De Kleine Stem" gaat het tegenwoordig lang niet kwaad. Het ledental is aan het toenemen en wanneer dit zo door mocht gaan zal de dirigent Anton de Beer binnen niet al te lange tijd kunnen beschiken over een ensemble, dat ook koorwerken, die een grote bezetting vereisen, met succes zal kunnen uitvoeren. Maar de grondslag van dit toekomstige grote koor zal dan gelegd zijn door de enthousiaste meisjes en enkele jongens die thans lid zijn van „De kleine Stem". Vrijdagavond hebben zij op het concert, dat hun koor in gebouw „Cultura" gaf, met de uitvoering van een programma van aantrekkelijke jeugdkoorliederen be wezen, hoe ook een kleiner ensemble vol doening kan geven. Anton de Beer had het programma met een juiste kijk op de capaciteiten van zijn koor samengesteld en er over het algemeen ook voor kunnen zorg dragen, dat het gehalte der muziek niveau had. Het kleine koor, dat gevormd werd door de grotere meisjes uit het „grote koor", zong zuiver, met beschaafde klank en behoorlijke uitspraak enkele Franse, Duitse liederen en bovendien nog een Engels volkslied en het Nederlandse .Ik zeg adieu". Prettig was het ook vaak te kunnen luisterA naar het grote koor. Het zong een gezellig lied van een orgel man, een opgewekt liedje over Tirol en over een aardig Spaans meisje, dat Pepita heette. Voor het „Zonnelied" van Catha- rina van Rennes werden de hoge sopraan- tjes danig op de proef gesteld. Het lied van het spinnende vrouwtje kon niet zo gemakkelijk op toon gezongen worden, maar de Duitse liedjes, waaronder „Liebes Madchen" van Joseph Haydn, deden het weer goed. Een meisje van het koor zong met goede sopraanstem drie mooie liedjes en ook twee andere meisjes konden zich als solistjes bij kooruitvoeringen onder scheiden. Voor de zang van het koor kan men, relatief gezien, uiteraard nog meer ver volmaking verlangen. Maar wat Anton de Beer onder de gegeven omstandigheden heeft kunnen bereiken, is toch zeer prij zenswaardig. Men heeft er in elk geval een prettige en gezellige muziekavond aan te danken! Rolf Italiaander. De Nederlandse Rolf Italiaander, die in Duitsland woont, is be noemd tot hoofdredacteur van de serie Our World Library van de Newyorkse uit geverij Prentice Hall. De serie is bestemd voor Afrikaanse en Aziatische universitei ten en geschreven door auteurs uit alle delen van de wereld. Een deel van de serie is gewijd aan levensbeschrijvingen van tijdgenoten en belangrijke figuren uit de geschiedenis.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4