Handel met Oost-Europa is voor het Westen gevaarlijk Oud-Nijenrodianen speelden twee dagen directeurtje n s Mevrouw Philips propageert de morele herbewapening Hoger verlies voor Vereenigde Trans Veel belangstelling voor het spel als leermiddel Eerste Atlantische school in Wales Belastingschuld van drie miljoen dollar Intra-Beneluxhandel in 1961 nog toegenomen Australië benoemt EEG-vertegenwoordiger SCHEEPVAARTBERICHTEN MAANDAG 29 JANUARI 1962 9 IR. PHILIPS VOOR BUITENLANDSE PERS: Internationale conferentie over boter geëindigd Merendeels buitenlandse leerlingen De zaak Goldfine Motie in Lagerhuis inzake het bod van de ICI Verscherping concurrentie op Transatlantische route S. N. Menko overleden Winkelwijken in miniatuur op de voorjaarsbeurs Kort economisch nieuws Critisch geluid inzake studies van ministerie van Maatsch. Werk Erhard in Engeland Grotere goudreserves op het Europees continent Naturalisatie van spijtoptanten Adoptie-problemen Vredescongres tour Een scherpe waarschuwing tegen de verlokking van de handel met communistische landen heeft ir. F. J. Philips, president van het Philips-concern, zaterdagavond in een toespraak tot de buitenlandse pers laten horen. De heer Philips voerde als eregast het woord op het jaarlijkse diner van de Buitenlandse Persvereniging in Nederland, dat in het Scheveningse Kurhaus werd gehouden. Aan het einde van zjjn rede gaf spreker zijn opvatting van de houding, die de ondernemer moet aannemen ten op zichte van de handel met Oosteuropese landen. „Ik geloof inderdaad dat wij daarvoor verantwoordelijkheid dragen", zo zei hij. „Er zijn mensen, die zeggen: dat moet je de regering maar laten uitmaken. Maar dat lukt niet altijd. „Zo geloof ik ook, dat wij nu zelf moeten weten, wat wij moe ten doen. Een ding weel ik zeker, name- melijk dat het Kremlin een bepaald plan heeft. Als dat wordt uitgevoerd, zullen nog maar heel weinigen van ons later aan deze tafel kunnen zitten. Dan zullen wij elkaar tegenkomen in de ertsmijnen van Siberië". Als wij dat voor ogen houden dan moeten wij zeggen, dat wij er niet veel zin in hebben om de uitvoering van bepaalde onderdelen van dat plan te helpen verge makkelijken. Natuurlijk past een bepaalde handel met het Westen in dat plan van het Kremlin. Dat neem ik die mensen niet kwalijk, maar anderzijds geloof ik dat het ons past, ook een bepaald plan te maken en wel voor de handel met het Oosten. Globaal denken Wanneer wij in een vrije maatschappij willen voortleven, dan moeten wij ophou den met het maken van kleine plannetjes, alleen voor onze eigen organisatie of voor ons eigen landje. Dan moeten wij eraan wennen, globaal te denken. Die gedachte begint reeds door te werken. Ik geloof dat onze verantwoordelijkheid met zich brengt, veel meer globaal te gaan denken dan wij ooit hebben gedaan. Ir. Philips had voor hij dit onderwerp aansneed voor de 160 gasten over ande re verantwoordelijkheden van de onder nemers gesproken. In dit verband zei de heer Philips, dat hij de werkloosheid de ergste van alle kwalen acht. „Mijn indruk is altijd geweest, dat bij de gezinnen waar van de man in de crisisjaren werkloos- is geweest, die tijd van werkloosheid een veel groter litteken heeft achtergelaten dan de oorlogstijd, waarin men het ma terieel nog veel moeilijker had. Ik ge loof ook, dat het ergste wat de mens in zijn leven kan overkomen is, dat hij overbodig is en dat er geen rekening meer met hem wordt gehouden. Dat is veel erger dan dat je, zoals in een oor log, samen armoe en gebrek lijdt". De heer Philips noemde het een eerste taak van de ondernemer de mensen in de bedrijven te erkennen, als individu en als groep. Daarvoor was het volgens hem no dig individueel aandacht aan alle mede werkers te schenken en waar mogelijk iets te laten merken van een persoonlijke waardering voor het werk, dat wordt ge presteerd. In dit opzicht wees hij cok op de wenselijkheid van een goede voorlich ting van het personeel over de gang van zaken in het bedrijf, zoals die via perso neelsvertegenwoordigingen en personeels bladen kan worden gegeven. De onderne mer dient volgens ir. Philips zijn mensen ook het gevoel te geven, dat zij veilig zijn in het bedrijf en beschermd tegen alle vormen van willekeur. De heer Philips legde ook nadruk op de verantwoordelijkheid van de ondernemers tegenover de overheid. Zij zullen in orga nisaties en commissies moeten medewer ken als de regering een beroep op hen doet. Zij mogen niet volstaan met alleen maar eigen onderneming te zien en ze moeten zorgen ook tijd te hebben voor de rest. In aansluiting op de rede van haan echt- genoot heeft mevrouw Philips alle aanwe zigen verrast door zelf het woord te vra gen voor een niet in het programma voor ziene rede. Zij wekte daarin haar gehoor op de ideologie van de morele herbewa pening te zien als het enige wapen, waar mee de communistische dreigingen in de wereld kunnen worden afgewend. Een groot aantal eregasten zaten aan het diner aan. Onder hen waren de ambassa deur van België, baron F. X. van der Straten-Waillet, de directeur van de Rijks voorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, de directeur voorlichting van Buitenlandse Za ken, jhr. D. van den Brandeler, de presi dent-directeur van de K.L.M., drs. E. H van der Beugel, de griffier van het Inter nationale Hof van Justitie, de heer J. Gar- nier-Coignet, de voorzitter van de Stichting Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, en de president van de Nederlandse Televisie Stichting, dr. A. Schüttenhelm. De tafel werd gepresideerd door de voorzitter der Vereniging, de heer J. Barré, die alle ere gasten op toepasselijke wijze heeft toege sproken. Na afloop van het diner hebben Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht van het Groningse Studenten Cabaret de gasten nog een kort, maar kennelijk zeer gewaar deerd programma aangeboden. In de aan het diner voorafgaande jaar vergadering van de buitenlandse persver eniging werd de heer J. Barré voor de derde maal achtereen tot president geko- De N.V. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken heeft in het per 30 juni afgesloten boekjaar 1960/1961 een verlies geleden van 518.000 (vj. verlies 218.000). Dit verlies wordt wederom ten laste van de reorganisatierekening gebracht waar door deze rekening 7,7 min bedraagt. Het verlies is voornamelijk teweeg ge bracht door de revaluatie. Het is, blijkens het verslag, niet moge lijk de rente op de converteerbare obli gaties, elk groot 200, te betalen. Hier door is de achterstallige rente opgelopen tot zeven jaar. Hetl igt in de bedoeling om voor 1 juli 1962 wederom l/35ste ge deelte van het oorspronkelijke bedrag aan drie percent gewone obligatiën a pari uit te loten. Ten aanzien van de zogenaamde „dollar processen" wordt medegedeeld, dat deze voortgang hebben. Er kwamen geen nieu we „leases" betrekking hebbende op de „mineral right" tot stand. In het alge meen tekenen zich met betrekking tot de olie- en gasproduktie in west-Canada gunstige vooruitzichten af. Van de ver huurde terreinen kwam een gedeelte in het middelpunt van de belangstelling te staan. Het terrein maakt deel uit van het „Wainright Oil Field". Er bestaan, ten aanzien van dit gebied plannen tot samen voeging om tot een exploitabel terrein te komen. Een internationale boterconferentie van twintig landen, die vrijdag in Genève was geëindigd, heeft zaterdag een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat men in brede kring overtuigd is van de nood zaak om de vrijwillige beperking van boterleveranties aan het Verenigd Konink rijk op korte termijn te laten voortduren om te vermijden dat er opnieuw op die markt een ernstige toestand ontstaat. In het communiqué werd verder gezegd dat de produktie van boter en melk naar de mening der conferentie zal blijven toe nemen. Het verbruik houdt hiermee geen gelijke tred. Indien deze tendentie voort duurt, aldus het communiqué, zullen de huidige problemen van de internationale handel in boter waarschijnlijk nog em stiger worden. (Van onze reportageredacteur) Prijsbedervers zijn jullie!". „We hebben de managerziekte!". „We zitten op rozen!". Nu hebben we de gunstige situatie bereikt, dat we baden in het geld!". Vele uit roepen van deze aard vertolkten hoezeer de vijftien oud-studenten van het Neder lands Opleidingsinstituut voor het Buitenland (N.O.I.B.) werden geboeid door het bedrijfsbeslissingsspcl, waaraan zij vrijdag en zaterdag, tijdens een bijeenkomst op kasteel Nijenrode te Breukelen, deelnamen. Dat was zowel een succes voor de Nederlandse promotor, de heer C. M. A. Peeters uit Voorburg, van dit door twee Deense professoren in de economie uitgedokterde bedrijfsspel, als voor de rector an het N.O.I.B., dr. E. B. J. Postma, die hiermee een bescheiden begin maakte voor ontmoetingen met zijn 1.359 afgestudeerden. (Van onze correspondent) LONDEN In september zal in een romantisch oud kasteel aan de kust van Zuid-Wales het eerste zogenaamde Atlanti schc College, een internationaal onderwijs instituut voor 450 jongens tussen 16 en 19 jaar, worden geopend. Ook in Frankrijk Duitsland, Griekenland, Canada en de Ver enigde Staten zullen er dergelijke inrich tingen komen. Het „Atlantic College" zal met zestig leerlingen beginnen en langza merhand worden uitgebreid. Het meren deel, namelijk ongeveer 75 pet., zal uit het buitenland komen. Aan alle Europese landen zal worden verzocht leerlingen te sturen. Elk land zal door één leraar worden vertegenwoordigd Dit „College" is gebaseerd op een tweeja rige cursus van voorbereidend hoger on derwijs, waarbij grote aandacht aan talen en Europese geschiedenis zal worden be steed, terwijl er ook veel aan sport en andere vormen van lichamelijke oefening onder andere deelneming aan het reddings werk op zee en in het wilde berggebied rondom zal worden gedaan. Dit laatste in navolging van de beroemde Schotse kost school „Gordonstoun", waar prins Charles binnenkort naar toe gaat. Het schoolgeld van het Atlantic College zal 5.000 gulden per jaar bedragen, maar gehoopt wordt dat plaatselijke onderwijsautoriteiten over al ter wereld bereid zullen zijn beurzen voor niet-kapitaalkrachtige leerlingen te geven. Het Atlantic College is bedoeld als een experiment in internationale opvoeding in het raam van de Atlantische gemeen schap, hoewel men op den duur ook leer lingen uit de Oosteuropese landen hoopt te krijgen. De oprichting van dit College is mogelijk geworden door particuliere gif ten ten bedrage van ongeveer 1.750.000 gulden, maar er is nog een bedrag nodig van 7 miljoen gulden. De naam van het instituut heeft niets te maken met de NAVO maar gaat ervan uit dat de Noord- atlantische Oceaan een natuurlijke en his torische band vormt tussen Europa Amerika. De Amerikaanse overheid heeft gisteren krachtige maatregelen getroffen voor de invordering van een belastingschuld van drie miljoen dollar (ruim tien miljoen gul den) van Bernhard Goldfine, een indus trieel die thans een gevangenisstraf van een jaar uitzit wegens belastingontduiking. Procureur-generaal minister van Justitie, Robert Kennedy, heeft tachtig rijksdeur waarders in vijf staten opdracht gegeven om beslagen te leggen op tal van bedrij ven en privé-bezittingen van Goldfine. Voor drie textielbedrijven van Goldfine zijn bewindvoerders benoemd. De thans 71 jaar oude Goldfine kwam enige jaren ge leden in het nieuws toen zijn naam werd genoemd voor een parlementaire enquête commissie als een man die grote bedra gen had besteed voor geschenken aan ho ge ambtenaren. Sherman Adams, achter grondfiguur in het Witte Huis, moest af treden nadat hij had toegegeven van Gold fine een winterjas te hebben gekregen die van vicunawol (de duurste wolsoort *er wereld) was gemaakt. Het secretariaat-generaal der Benelux Economische Unie heeft voorlopige cijfers berekend van de in- en uitvoer van Bene lux over het jaar 1961. De Beneluxlanden voerden in 1961 voor een waarde van 28,0 miljard aan goederen uit derde landen in, tegenover een waarde van 26,9 miljard in 1960. De uitvoer naar derde landen be liep 24,4 miljard en bereikte daarmede een zelfde waarde als in 1960. Bij een vergelijking van de cijfers over 1961 met die van 1960 dient onder andere rekening gehouden te worden met de reva luatie van de Nederlandse gulden, met vijf percent, in maart 1961. De uitvoerwaarde in guldens is gelijk gebleven, maar in franken is er van 1960 op 1961 een stijging van vier percent. De intra-Beneluxhandel kende in 1961 nog een grote expansie. De invoer in de B.L.E.U. uit Nederland bedroeg 2,4 mil jard tegen 2,2 miljard in 1960 en de in voer in Nederland uit de B.L.E.U. beliep 3,6 miljard tegen 3,2 miljard in 1960. Uit deze gegevens blijkt dat de waarde van de zuid-noordhandel in absolute cijfers niet alleen op een hoger niveau ligt dan de handel in de richting noord-zuid, maar dat zowel de absolute als de percentuele stij ging van de zuid-noordhandel in 1961 ten opzichte van 1960 groter is dan die in om gekeerde richting. Trans World Airlines heeft vrijdag be kendgemaakt, dat zij deze zomer wekelijks 46 retourvluchten naar Europa zal maken, dat zijn zes vluchten meer per week dan deze luchtvaartmaatschappij in de zomer maanden van 1961 op haar dienstregeling had staan. Dank zij de extra vluchten zullen deze zomer per week in elke richting 6.440 pas sagiers vervoerd kunnen worden. Met in gang van 1 mei zullen 42 vluchten per week uitgevoerd worden. Op 1 juni stijgt dat aantal tot 46. De dienstregeling zal uitgevoerd worden met twaalf super jets, die nonstop-vluchten maken naar Londen, Parijs, Rome, Lissabon en Madrid. CANBERRA (AFP) Australië heeft een vertegenwoordiger bij de E.G.G. be noemd, zo wordt officieel in Canberra mee gedeeld. Het is Sir Edwin McCarthy, am bassadeur in België en Nederland. Begin maart zal hij zijn functie bij de E.E.G. aanvaarden. Walter Russel Corcker is nu benoemd tot amoassadeur in België en Nederland. Deze heeft op het ogenblik een post in India. Waarnemers zien de benoeming als een teken dat Australië niet van plan is zijn betrekkingen met de E.E.G. uitsluitend te laten afhangen van de onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G.-landen. Op 84-jarige leeftijd is te Enschede over leden de heer S. N. Menko, die gedurende 58 jaar directeur en later president-com missaris van de n.v. N. J. Menko te En schede is geweest. De overledene heeft in de oprichting van de hogere textielschool een aandeel gehad. Als voorstander van samenwerking in de textielindustrie ijverde hij voor de afslui ting van de Nederlandse textielconventie, die in 1935 haar beslag kreeg. Hij verleende voorts medewerking aan de oprichting van het Economische Instituut voor de Textiel industrie. Gedurende elf jaar was de heer Menko lid van de raad van Enschede. Hij over leefde een verblijf in het concentratiekamp te Theresienstadt. De overledene was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Gedurende ruim dertig jaar heeft hij het voorzitterschap bekleed van de Nederlands-Israelische Ge meente te Enschede. Op de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht (van 12 tot en met 20 maart) zal Britse miljonairs De Britse ontvangers van de inkomstenbelas ting hebben meegedeeld dat er in Engeland zes tig personen als miljonair in de boeken staan, dat zijn er zes minder dan een jaar te voren. Volgens de ambtenaren van de belasting geldt men als miljonair als men een belastbaar inko men heeft van 100 000 pond (een miljoen gulden) of meer Dit geeft echter geen juist beeld van de verhoudingen. Het Britse belastingsysteem is ge heel gebaseerd op inkomen en niet op kapitaal bezit. Er is dus geen systeem om aan de weet te komen hoeveel werkelijke miljonairs er zijn, dus mensen die een miljoen pond (tien miljoen gulden) bezitten. Het inter-Europese luchtvervoer Uit statistieken van de International Air Transport Association (I.A.T.A.) blijkt, dat met de geprogrammeerde inter-Europese luchtdien- i sten in net derde kwartaal van 1961 31 percent meer vracht en 9,1 percent meer passagiers zijn vervoerd dan m de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. De bij de I.A.T.A. aan gesloten luchtvaartmaatschappijen hebben in het derde kwartaal 3,786 600 sectorpassagiers op de binnen Europa gelegen routes vervoerd, alsmede 43.519 ton vracht en 6619 ton post. Bruto nationaie produkt- van de Duitse Bondsrepubliek Het bruto nationale produkt van de Duitse Bondsrepubliek is in 1961 gestegen tot 310,4 mil jard mark. Op basis van de in 1954 vastgestelde prijzen betekent dit ten opzichte van 1960 een stijging met 9,9 percent. Vrachtwijzigingen Oost-Afrika De op Oost-Afrika varende Conferencelijnen maken bekend, dat zij het, in verband met de gestegen exploitatiekosten noodzakelijk hebben gevonden, de vrachten voor lading van het Ver enigd Koninkrijk/continent naar Oost-Afrika (havens ten noorden van Chinde tot Cape Guar- dafui) met ingang van 1 april met ongeveer vijf percent te verhogen. KAS-ASSOCIATIE De Kas-Associatie n.v. stelt voor over het boekjaar 1961 een dividend van 7 Va percent uit te keren (over 1960 werd zeven percent uitgekeerd). In het voorlopig verslag over de be groting van Maatschappelijk Werk mer ken enkele Eerste-Kamerleden op, dat zij uit het aantal der publikaties die zij van het departement ontvangen de con clusie trekken dat ten departemente de studie geenszins wordt verwaarloosd. Vele leden uit de commissie van rap porteurs zouden het op prijs tellen als de minister een overzicht zou verstrekken van alle onderwerpen die thans op het departement worden bestudeerd en be sproken in commissies, studiegroepen, in terdepartementale studiegroepen, advies organen en wat dies meer zij. Het is vele leden opgevallen, dat de schrijvers van de wetenschappelijke bro chures van het departement blijkbaar moeilijkheden hebben met het vinden van Nederlandse woorden voor de talrijke nieuwe,begrippen die zich in het maat- een speciale stand ingericht worden met schappelijk werk ontwikkelen. Naar hun maquettes en foto's van winkelwijken in oordeel zijn sommige geschriften zo door- Dat deze möderne methoden, om, via liet de mens ingeschapen spelinstinct, situaties te bestuderen die in het be drijfsleven schering en inslag zijn, nog al wat belangstelling genieten, kwam tot uitdrukking in de aanwezigheid van de door het Protestants-Christelijk Werk geversverbond, het Economiscb-Techno- ogisch Instituut voor Zuid-Holland en de Zaanse Stichting voor Bedrijfspsycho- ogie afgevaardigde waarnemers. DE DEELNEMERS, die zelf reeds ta melijk belangrijke functies in het bedrijfs leven vervullen, vormden vijf groepen, die tot taak hadden van een voor ieder ge lijk startpunt uit een fictief bedrijf in tien jaar tijd tot een zo hoog mogelijke waarde te brengen met behulp van pro duktie en verkoop, investeringen, research en verkoopbevordering. De concurrenten wisten daarbij uiteraard van eikaars be leid niets af, ze konden het wel achteraf afleiden uit marktoverzichten. In feite moesten deze beslissingen voor de hele periode van tien jaar in acht uur wor den genomen, waarvan twee uur voor het eerste jaar beschikbaar was en twin tig minuten voor elk van de laatste vier jaren. Deze training in bedrijfsstrategie voltrok zich dan ook in een toenemend tempo en onder hoogspanning. Snel reageren Een van de belangrijkste doelstellingen van dit soort bedrijfsspelen voortgeko men uit de Amerikaanse officiersoplei ding in de tweede wereldoorlog is het snel leren reageren op de invloed van door de concurrentie genomen beslissin gen op de marktsituatie en het overzien van de resultaten van de eigen beslui ten. De verdienste van de ontwerpers T. Agersnap en E. Johnsen is vooral dat zij een manier hebben bedacht om de kostbare en ingewikkelde computers, waarmee de Amerikanen het spel spelen, te ontgaan. Op een nomogram, een ge compliceerd samenspel van lijngrafieken, worden wiskundig-economische formules omgezet in grafische lijnen en krommen, waaruit onmiddellijk het resultaat der ge nomen beslissingen kan worden afgelezen De heer Peeters zag kans, met zijn vrouw als enige assistentie, binnen het kwartier na de besluiten van de vijf spelgroepen hun marktaandeel, kostprijs en activa we kend te maken. Spiegelbeeld Die besluitvorming door de groepen be helsde nog een aantrekkelijk psycholo gisch aspect, dat door de Deense geleer den overigens niet is verdisconteerd. De deelnemers hebben namelijk de neiging hun eigen ervaringen in het spel te pro jecteren en daarom maakt het wel enig verschil of men met figuren uit de han del dan wel Uit de industrie, met voor standers van een hoogwaardig kwaliteits- produkt dan wel van een populair mas sa-artikel te doen heeft. Al die schake ringen waren onder de oud-Nijenrodianen voorhanden. Nog belangrijker was, of de groep al dan niet eensgezind tot haar be slissing kwam. In een enkel geval ging men zo in het spel op, dat wij in ae nerveuze spanning der finales een dis cussie hoorden in de trant van: „Hebt u nu nog niets geleerd van de vorige ja- eigen zin doordrijven. Dat is niet ge zond!" Wat dat betreft werd de reali teit van sommige directiekamers dus wel benaderd. Overigens bleken sommige deelnemers de werkelijkheidswaarde van het experi ment toch enigszins in twijfel te trekken. Een der leden van de winnende groep zei ronduit: „Ik weet nog steeds niet wat ik gedaan heb". En de bijzonder homogene verliezende groep kon er met recht op wijzen dat zij de beste planning had ge volgd er kwamen dan ook hele kost prijsberekeningen aan te pas en er ge ruime tijd ook het best had voorgestaan, wat „een treffend bewijs voor de geva ren van het economisch leven" werd gevonden. Intussen heeft geen der deelne mers dit spel slecht gespeeld. Met een beginwaarde van drie miljoen bereikten de winnaars ruim acht en de vier anderen allen meer dan zeven miljoen. Nu is 8,5 miljoen het hoogste resultaat dat ooit in dit beslissingsspel is geboekt, zij het, dat zich dan tevens zulke slechte uitkomsten voordeden, dat het gemiddelde op zes mil joen kwam. Rector Postma ka n uit de uitslag dus wel een verkoopargument voor Nijenrode als commerciële opleiding peu ren. Een Labourafgevaardigde mevr. Eirene White, heeft bij het Lagerhuis een motie ingediend waarin verzocht wordt het mi nisterie van handel (Board of Trade) wet telijke machtiging te verlenen een onder zoek in te stellen naar fusies die van gro te invloed kunnen zijn op het economi sche leven. De motie hangt samen met de poging van het enorme Imperial Chemi cal Industries (ICI) concern om een vol komen dominerende invloed te verkrijgen op de Britse textiel- en vooral kunstvezel industrie door Courtaulds te dwingen tot een fusie. Volgende week vrijdag zal de motie van mevrouw White worden behandeld. Fre derick Errol, president van de Board of Trade, heeft de directie der beide onderne mingen intussen verzocht eventuele onder handelingen over een fusie te staken. Hij deed. uitkomen dat de regering misschien „andere maatregelen" zal moeten nemen indien het aanbod van ICI op aandelen Courtaulds niet wordt ingetrokken. De Westduitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, heeft vorige week geconfereerd met premier Macmillan en met hoge functionarissen van het ministerie van Financiën over plannen voor een nau were samenwerking op economisch gebied binnen Europa en de transatlantische ge meenschap. Een van de onderwerpen van gesprek is het Amerikaanse voorstel voor nauwere economische integratie met Europa. Een van de andere punten was de kwestie van de legeringskosten van Britse troepen in West-Duitsland. Er zijn geen bijzonderhe den bekendgemaakt. Nederland en het buitenland. Hierin zal de bezoeker van de jaarbeurs worden ge confronteerd met de projekten, plannen en inzichten bij de bouw van nieuwe wijken en sanering van oude stadskernen met het accent op de vestiging van winkels en ambachtsbedrijven. Men wil daarmee allereerst de midden stander attenderen op zijn kansen en mo gelijkheden, doch ook de stedelijke plan nenmakers tonen welke enorme ontwikke ling de dienstverlenende sector op het ge bied van nieuwe of vernieuwde vestiging doormaakt. De goudreserves van de continentaal- Europese landen lagen op 30 september 1961 2.185 miljoen dollar hoger dan op 30 september 1960. zo heeft het Westduitse Industrie-Instituut te Keulen bekendge maakt. De Westduitse goudreserve steeg met 755 miljoen, de Franse met 497 mil- ioen, de Zwitserse met 492 miljoen en de Nederlandse met 235 miljoen dollar. Daar entegen daalden de goudreserves van de Vernigde Staten en Groot-Brittannië in de overzichtsperiode met respectievelijk 1.267 miljoen en ongeveer 475 miljoen dollar. PRODUKTIECI.IFERS „WILLEM BAKENDSZ". De „Willem Barendsz" heeft, zo deelt de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mede, per 14 januari aan traan geproduceerd 3374 ton, tegen vorig jaar 6998 ton. De produktie van sper- olie bedroeg 633 ton (v.j. 732 ton), vlees meel 541 (v.j. 1496 ton) en bevroren vlees 375 ton (731 ton). Aagtedijk 27 rede Colombo. Aagtekerk 28 v. Bremen n. Antwerpen. Adara 26 340 m n.o. Sombrero n. Montevideo. Aegis 27 te Gent. Agamemnon 28 v. Pto. La Cruz n. Port of Spain. Akkrumdijk 29 te Rotterdam. Alblasserdijk 28 te Rotterdam. Alca 27 v. Hueiva n. Sevilla. Aldabi 27 v. Rotterdam, 28 te Hamburg. Algol 27 v. Port Sudan n. Suez. Algorab 28 te Las Palmas. Alioth 28 te Wilmington v. Tampa. Alkmaar 28 et Willemstad. Almdijk 27 rede Beira. Alnati 28 te Santos. Ammon 28 te Pto. Ordaz verw. v. Pt. of Spam. Aren-dskerk 27 v. Dairen n. Shanghai. Argos 27 te Bremen n. Amsterdam. Arkeldijk 27 v. Nordenham n. Bremen. Arnedijk 29 te Le Havre verw v. New Orleans. Atys 27 100 m. n.w. Muscat n. Abadan. Averdijk 29 te Kaapstad. Bali 28 v. Bremen n. Amsterdam. Bantam 27 v. Aden n. Penang. Batu 27 35 m. z z.w. Lissabon n. Port Said. Blitar 27 108 m z.w. Brest n. Duinkerken. Bonita 27 v. Gulfport n. Cristobal Caltex Arnhem 29 te Rotterdam verwacht. Caltex Delft 27 v. Aden n. Rastanura. Calt Eindhoven 27 90 m. w.n.w. Malta n. Savona. Caltex Gorinchem 28 v. Norresundby n Pernis. Caltex Napels 27 66 m. z.w. Oporto n. Pernis. Camerounkust 26 v. Freetown n. Abidjan. Camphuvs 26 v. Kaapstad, 29 te Durban verww Castor 27 67 m. n. Le Havre n. Cartagena. Celebes 28 te P Amelia verw. v. Dar Es Salaam. Chiron 27 v. Wngeningen (Surin.) n. Nckerie. Cinulia 27 te Bombay verwacht v. Suez. Congokust 27 450 m. n. Las Palmas n. Dakar. Delft 27 te Anlwerpen n. Rotterdam. Diogenes 29 te Rotterdam. Drente 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Kernland 28 te Bremen. Eos 27 170 m. o.n.o. Gibraltar n. Antwerpen. Eenhoorn 27 78 m. z. K. Spartivento n. Uddevalla Esso Nederland 29 V. Gothenburg n. Malmö. Forest Lake 27 35 m. n. Malta n. Wilhelmshaven Forest Town 27 v. Abadan n. Bandar Mashur. Fiesland KRL 26 55 m. w. Acapulco n. Balboa. Geeststar 29 te Barbados. Gemma 27 v. Rotterdam n. Bremen. Gooiland 27 v. Bremen n Hamburg. Graveland 27 te Rio Grande Groote Kerk 27 165 m. n. Lissabon n. Marseille Hathor 27 50 m. n. Berlenga eil. n. Escombreras. Hector 28 te Rotterdam. Heelsum 27 660 m. w n.w. Lobito n. Napels. Helena 27 v. Antofagasta n. Valparaiso. Hera 27 v. Puerto Huarmey n. Cristobal. Hersilia 29 te Antwerpen. Hestia 27 v. Sar. Juan n. Port Au Prince. Hilversum 28 te Bermuda. Hollands Diep 29 te Kobe ren? U luistert niet, meneer, u wilt uw Hoogkerk 27 loo m. w. Kangeroo eil. n. Fremantle. Hydra 27 v. Valpaaiso n. Coal. Ivoorkust 27 80 m. z.w. Finisterre n. Antwerpen. Japara 27 te Duinkerken. Java 27 v. Labuan n. Valparaiso. Kabylia 27 v. Durban n Lorenco Marques. Kamperdijk 27 v. Rotterdam, 28 te Antwerpen. Karimun 28 v. Beyrouth n. Alexandrië. Katendrecht 28 te Bahrein. Katwijk 27 60 m. z.z.w. Mauritius n. L. Marques. Kerkedijk 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Khasiella 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Kloosterdijk 29 te Vancouver. Koningswaard 27 v. Punta Cardon n. Baltimore. Korovina 27 te Geelong v. Plymouth. Kreeft 27 v. Rotterdam n. Narvik. Kryptos 29 te Delawarecity. Kylix 28 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Laertes 27 v. Plymouth n. Port Said. Laga 28 te Beyrouth verwacht. Leopoldskerk 26 v. Freetown n. Takoradi. Leto 26 v. Houston n. Bremen. Liberiakust 27 25 m. n.w. Port Amboin n. Ango. Liberty Bell 27 v. Suez n. Bandar Mashur. Loppersum 27 v. Le Havre n. Amsterdam. Lutterkerk 27 60 m. w. Kreta n. Marseille. Maaslloyd 27 75 m. w. Palau eil. n. Balboa. Mainlloyd 27 v. Rotterdam n. Bremen. Maron 27 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Meerdrecht 28 v. Baltimore n. Joegoslavië. Mentor 27 v. Piraeus, 29 te Alexandrië. Merseylloyd 27 dwars Wight n. Port Said. Merwelloyd 29 ten anker Colombo Mississippilloycl 27 v. Tripoli n. Port Said. Modjokerto 27 60 m. z.w. Kreta n. Rotterdam. Molenkerk 27 v. Gdynia n. Hamburg. Naess Tiger 27 in Straat Ormoez n. Suez. Nanusa 29 te Antwerpen. Nashira 25 75 m z.z w. Rio de Jan. n. S. Franc Nestor 27 v. Alexandrië n. Izmir. Nieuwe Tonge 27 v. Temblador n. Mobile. Noordam 27 v. New York n. Rotterdam. Notos 26 80 m. n.n.o Kp. Bon n. Antwerpen. Oranje 28 te Balboa. Oranjefontein 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. Oanje Nassau 27 te La Guaira verw. v. Trinidad Osiris 27 te Port of Spain vew. v. Ft. de Fance. Overijsel 27 30 m. o.n.o. It. Somali n. Aden. Parthenon 27 v. New York n. Curagao. Pericles 27 te Pisco, 29 te Huacho. Philidora 27 te Suez v. Mena. Pieter S 27 v. Rotterdam n. Swansea. Poseidon 28 te Bremen. Prins Johan Wille mFriso 26 v. Leixoes n. Haifa Prins Will. George Fred. 27 v R'dam n Leixoes. Prins Willem van Oranje 27 te Rotterdam. Prinses Irene 27 te Nassau. Purmerend 28 v. Curaqao n. San Lörenco. Pygmalion 26 50 m. w.n.w. Gibraltar n. Tunis. Randfontein 28 te Durban verw. v. East-London Reza Shah the Great pass. 29 Marisa n. Genua Rondo 28 te East-London. Rossum 29 ten anker Guanilla. Sambas 29 te Bangkok Sarpedon 28 v. Port of Spain n. Londen. Scherpendrecht 27 200 m. z.o. Str. Messina naar Genua. Schielloyd 27 te Honiara v. Noumea. Senegalkust 27 v Antwerpen n. Amsterdam. Sepia 27 70 m z w. Oporto n. Rotterdam. Siberoet 28 te Calcutta Solon 28 v. Willemstad n Oranjestad. Stad Breda 27 50 m. o z o Majorca n. Teneriffe Stad Dordrecht 28 te Rotterdam Stad Haarlem 27 105 m. z. Dakar n. Rotterdam. Stad Leiden 27 63 m. n n.o Kp. Finist. n. R'dam Stad Utrecht 28 te Rotterdam. Steen wijk 28 v Karachi n. Mormugao. Stentor 28 te Beyrouth. Steven 28 te Lissabon. Sumatra 26 v. Bombay n. Calcutta. Tjikampek 28 te Lorenco Marques Tjimenteng 26 v. Singapore n Hongkong. Togokust 27 v Tema, 28 te Lagos. Triton 28 v. St Mare n. Kp. Haitien. Tweelingen 27 v Tromsö n. Bergen. Utrecht 27 te Bombay verwacht v Cochin. Van Heemskerkck 29 te Port Genthil. Van Neck 27 te Sydney. Van Spilbergen 29 te Shanghai verwacht Van Waerwijck 28 te Kaapstad Vasum 27 15 m o. Masira n. Mena. Videna 27 te Port Said. Vivipara 27 v Port Said n. Genua. Voco 27 v. Balboa n. San Juan. Waibalong 30 te Dieddah verwacht. W Alton Jones 27 320 m. z.z.o. Djeddah n Mena Weltevreden 28 te Rotterdam. Westerdam 27 v Rotterdam n. New York. Westertoren 29 v. Point Fortin n. Rotterdam, Witmarsum 28 te Antwerpen. Wonosobo 27 v Nanels n Genua. Zaria 28 1e Punta Cardon. KLEIN F. VAART Adara 27 10 m n Zeebrugge n. Rotterdam Admiralengracht 27 in Kielerkanaa1 n. Zaandam Alcetas 27 35 m o. Malaga n. Malaga Ank T 27 160 m n Kp Major n Londen. Appingedam pass 27 Westhinder n. Antwerpen Ardeas 27 te Majorca n. Genua. Atlas 27 50 m. n o. Gibraltar. Bloemgracht pass. 27 ET-10 v. Antw. n. Helsinki Draco 27 te Casquets n. Antwerpen. Drie Gebroeders 25 v. St. Ivesbay n. Par. Heerengracht 27 70 m. w.n.w. Faroer n. Bremen. Joost 27 op Humber n. Gijon. Julia Mary 27 te Southend n. Amsterdam. Jupiter 27 dwars Whitby n. Rouen. Kaap Falga 27 20 m. n. Texel n. Aalborg. Looiersgracht 27 dwars Westkapelle n. Helsinki Lucas BoIs-2 27 15 m. z.o. Understen n. R'dam Marianne pass. 27 ET-7 Rouen n. Helsingborg. Notos 27 65 m. n.n o Buccaroni n Antwerpen. Phidias 27 v. Rotterdam n. Tunis. Plato 26 v Aarhus n Amsterdam. Quo Vadis' 27 20 m. o. Sandettie n. Amsterdam Sheratan 27 180 m. n.n.o. Kp. Finist. n. Toulon Strabo 27 te Gibraltar n. Barcelona Thaletas 26 v. Famagusta n. Tel Aviv. Tilly 27 1e Aviles verwacht. Twee Gebroeders 26 v. Amsterd n Kopenhagen Westerdok 23 v. Teignmouth n Bremen. Wilpo 26 v. Bavonne n. Immingham. spekt met Amerikaans vakjargon, dat zij zich afvragen of de grens van het toe laatbare niet is overschreden. In hun antwoord op het voorlopig ver slag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot wijziging van Wet op het Ne derlanderschap en het ingezetenschap zeg gen de ministers Beerman (Justitie), Luns (Buitenlandse Zaken) en Toxopeus (Binnenlandse Zaken) dat de spijtoptan ten niet in het Nederlanderschap kunnen worden hersteld, zolang zij in Indonesië verblijven. Eenmaal toegelaten in ons land, aldus de ministers, heeft over het algemeen hun naturalisatie een vlot verloop. De regering wenst echter de toelating in de hand te houden. Niet ingestemd kan worden met wetswijzigingen die aan kinderen van spijt optanten de gelegenheid zouden bieden net Nederlanderschap door een eenvoudige wilsverklaring te herkrijgen, waarna zij als Nederlanders naar ons land kunnen vertrekken. De Centrale Adoptieraad zal bij de be oordeling van een adoptieverzoek van pleegouders ten behoeve van het pleeg kind, waarbij pleegouders en pleegkind een verschillende nationaliteit hebben, de wet ten van beide nationaliteiten toepassen. Dit is medegedeeld door mr. H. R. Goudsmit, secretaris van de Centrale Adoptieraad. Volgens mr. Goudsmit hebben de in het buitenland uitgesproken adopties in Ne derland geen erkenning gevonden, hoewel er wel enige gevallen zijn die op een er kenning lijken. Een naamsverandering door adoptie in het buitenland wordt niet erkend. Hierbij verwees hij naar de beslis sing van de minister van Binnenlandse Zaken, die tegen de inschrijving van bui tenlandse kinderen, na adoptie in het bui tenland door Nederlandse pleegouders, op naam van pleegouders, bezwaren heeft. Mr. Goudsmit sprak de hoop uit dat een regeling voor de adoptie in het internatio naal privaatrecht tot stand komt. Ongeveer 1500 belangstellenden hebben een vredescongres bijgewoond van de Ne derlandse Vredesraad in Amsterdam. Me vrouw dr. M. B. Minnaert-Coelingh hield een toespraak, waarin zij onder meer eiste: onderhandelingen met Indonesië over de overdracht van Nieuw-Guinea, terug trekking van de troepen daar, geen vreemde bases op Nederlands grondge bied en neutraliteit van Nederland ten aanzien van iedere mogendheid. „Door de halsstarrige houding van de Nederlandse regering ten aanzien van Nieuw-Guinea wordt een koloniale oorlog geprovoceerd. Het volk staat hier niet achter. Daarom moet dit congres nieuwe impulsen geven om dit duidelijk te ma ken", aldus mevrouw Minnaert. Zij deed voorts een aanval op de NAVO en West- Duitsland. Over de belofte van zelfbeschikking aan de Papoea-bevolking zei zij dat deze be lofte ten onrechte is gedaan „omdat Ne derland niets te beloven had ten aanzien van Nieuw-Guinea". A VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv 399 gl Kon. Olie121,70— 1"i iq 121,60 Philips 952—954 953 Unilever 184,20 gb (184,50 Hoogovens A.K.U.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9