Onontwarbare verkeersknoop in Londen door wilde staking Personeel van Underground bereid tot onderhandelen „Nelly" op wrak Algerijnse kwestie weer in een beslissende fase HET WEER Amerika's „verkenner" naar Den Haag Prinses Beatrix morgen jarig Smaadschriftzaak tegen journalisten weer aangehouden N.-Guinearaad is een volwaardige volks vertegenwoordiging Kroonprins geboren in Jordanië Versterkte veiligheidsmaatregelen in grote Franse steden in werking OETHANT zet zijn verkenning voort eforvypu buy! WITTE KRUIS V DE €chfól Keurslagerij BUTTER DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c, p. kwartaal 1,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en hfr.^H^C^van^dei^Jje In de rij voor de bus Brood zal waarschijnlijk duurder worden Minister Toxopeus: Het woord is aan Koning Hoesseins zoon zal Abdoellah heten In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel3 Uit stad en omgeving4, S In en om de Stad5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Horen en Zien7 Panda en andere beeldverhalen9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's REGEN- EN TWEEDJASSEN Vorst t ëgt n li o.of dp ijnykicsp ifn griep. reumatische pijneh etc. Dertien doden UTTER I E D T 'T ESTE LEVERWEEK LEVER lekker en gezond! VERSE RAUWE LEVER ECHTE LEVERWORST SACHS. LEVERWORST LEVERKAAS WOENSDAG GEHAKTDAG 47e JAARGANG NUMMER 73 DINSDAG 30 JANUARI 1962 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van onze correspondent LONDEN. Het was maandag een zware dag voor honderdduizenden, die getroffen werden door de eerste staking van het personeel van de ondergrondse, die in de spitsuren voor het massale vervoer in de Britse hoofdstad zorgt. Van werken kwam er voor de meesten weinig. Vooral niet bij degenen die in de voorsteden van het graafschap Kent wonen, waar een belangrijk deel van de forensentreinen was uitgevallen, omdat de bestuurders uit sympathie met de mannen van de „Underground" mee- staakten. Duizenden, die er wegens het tekort aan parkeerruimte in Londen nooit aan denken met de auto naar de stad te komen, deden dat thans wel. Het gevolg was dat de ver keersstroom op de hoofdwegen nagenoeg tot stilstand kwam. Urenlang kroop men met horten en stoten voorwaarts. Duizenden die in alle vroegte waren vertrokken, arri veerden pas tegen het lunchuur op kantoor, waarna zij vrijwel onmiddellijk rechtsom- keerd moesten maken, wilden zij voor mid dernacht hun huis hereiken. Hoewel de bussen met uitzondering van enkele diens ten normaal op de weg waren, liepen zij in de algemene verkeerschaos vast en kwa men zij twee of drie uur te laat op hun bestemmingen. Inplaats van de normale vijfhonderd on dergrondse treinen, reden er slechts 37, welke tot enkele lijnen ih het centrum van Londen beperkt waren. Er stonden overal lange mensenrijen voor de ondergrondse stations. Het publiek werd namelijk slechts toegelaten indien er een trein op het per- rqn was aangekomen. Grote verwarring heerste er ook op een aantal door de sta king grotendeels lamgelegde spoorwegsta tions, met name Charing Cross, Victoria en London Bridge, welke de verbindingen met het zuidoosten verzorgen. Niemand ging naar het centrum, die daar niet nood- Maandag staakte het personeel van de Lcmdense ondergrondse. Het gevolg was dat zich uitzonderlijk lange rijen wachtenden vormden bij de bushalten. Deze foto werd gemaakt in Liverpool Street, vlak bij een station van de Underground. (Telefoto). zakelijk zijn moest. Het gevolg was dat het, afgezien van de urenlang durende ver keersopstoppingen en de gedwongen wan delaars, betrekkelijk stil was op straat. Winkels en warenhuizen hadden nauwelijk iets te doen. Het is altijd bewonderenswaardig hoe de Britten zich aan situaties als deze aanpas sen. Men hoort vrijwel geen onvertogen woord en geen automobilist denkt erover om zijn claxon te gebruiken. De Britten zijn altijd op hun best in tegenslag, wan neer er een beroep wordt gedaan op hun discipline en gemeenschapszin. Bovendien is een verkeersstaking, wanneer deze ten- De visserij is voor de SCH 42 „Nelly' wel avontuurlijk geweest, maar men was daar toch niet erg mee in zjjn schik. Het schip is namelijk gistermorgen tijdens het vissen vastgelopen op een wrak. Drie uur lang heeft men moeten tobben voor er een brok plaatijzer los kon worden gemaakt. Het net was bij deze manoeuvres totaal vernield. Met een pikhaak zag men kans toch nog 18 kabeljauwen scheep te halen. De andere vis was verloren gegaan. De hoofdmachinist van het hospitaal kerkschip „De Hoop", de heer De Vreugd, is met de KW 153 „Francina" op thuisvaart wegens dringende omstandigheden. Zijn overstappen op de Katwijkse trawler liep uit in een ruilhandel, want met het rub berbootje, dat de machinist had wegge bracht, werd weer een flinke portie ijs meegegeven. Op de „De Hoop" had men ■zoveel vis van de schepen gekregen, dat men ze niet ineens op kon eten. Door de nieuwe verordeningen in E.E.G.-verband inzake de graanprijzen is een aanzienlijke stijging van de brood prijs te verwachten. Dit verklaarde drs. F. W. J. Kriellaars, van de Katholieke Nederlandse Boerenen Tuindersbond, gisteravond tijdens een bijeenkomst van de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging van de A3.T.B. te Emmeloord. Het brood zal enige centen duurder worden. De regering heeft echter de mogelijk heid de prijs over enkele jaren uit te smeren, aldus spreker. minste niet al te lang duurt, of zich niet te vaak herhaalt, een soort verzetje dat de mechanische sleur van de dagelijks in stille drommen naar en van de stad trek kende Britten breekt. Een typische illustratie hiervan was toen op een groot station in één van de voorsteden de passagiers een half uur voor het vertrek van een trein op het perron verschenen. Zij klaagden toen bleek dat de diensten normaal waren Vandaag zijn er nieuwe moeilijkheden te verwachten, aangezien op sommige lijnen van het zuidelijke spoorwegnet het perso neel een stiptheidsactie gaat beginnen. Of de staking volgende maandag zo als gedreigd werd zal worden herhaald is de vraag, aangezien de leiders van de drie spoorwegbonden maandag besloten hebben voor woensdag een onderhoud aan te vragen met dr. Beeching, voorzitter van de Transportcommissie en bestuurslid van het genationaliseerde Britse transportwe zen. De wilde staking, die door de leiders scherp wordt afgekeurd, was een protest tegen het plotselinge afbreken van de loon onderhandelingen op verzoek van de re gering en de verwijzing van de looneis 'naar arbitrage voordat de Transportcom missie haar aanbod bekend had gemaakt. De Amsterdamse rechtbank heeft de zaak tegen kroniekschrijver en de hoofd redacteur van „De Telegraaf" voor de tweede keer terugverwezen naar de rêch- ter-commissaris. Enkele maanden geleden gebeurde dit reeds toen beide verdachten, die wegens smaadschrift terechtstonden, werden toegelaten tot bewijs van het door hen beweerde. Thans liet de president we ten dat het onderzoek naar het oordeel van de rechtbank niet volledig was ge weest. Beide verdachten moeten zich verant woorden wegens het feit dat in de rubriek van Jacques G. de staatssecretaris en de directeur-generaal van Defensie ervan be ticht zijn, in verband met de affaire-Van der Putten terwijl deze zaak nog bij het Ambtenarengerecht in onderzoek was te hebben ingegrepen door twee ambte naren twee rangen te bevorderen. Veer tien dagen geleden eiste de officier van Justitie tegen Jacques G. twee maanden 'gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, en tegen de hoofdredac teur een boete van drieduizend gulen en 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank wenst thans êen nader On derzoek naar de bevorderingsprocedure van de beide betrokken ambtenaren, met name naar de zeer uitvoerige correspon dentie, die hierover door het ministerie van Defensie is gevoerd. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, beschouwt de Nieuw-Gui- nearaad als een volwaardige volksverte genwoordiging. De raad is in meerderheid gekozen en bestaat voor het grootste deel uit Papoea's. Bovendien heeft hij een vol ledige medewetgevende taak in eigen aan gelegenheden en de belangrijkste parle mentaire rechten. De raad is een werke lijke volksvertegenwoordiging met een ad viserende taak inzake bevoegdheden van de Nederlandse wetgever en voorlopig nog met betrekking tot de begroting van het rijksdeel. Dit deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor Nieuw-Guinea. In opzet en karakter van de raad past geheel het tot hem gerichte verzoek zijn inzichten kenbaar te maken op welke wij ze het zelfbeschikkingsrecht zal dienen te worden voorbereid en gerealiseerd De minister is het oneens met vele leden uit de Tweede Kamer, die blijkens het voorlopig verslag menen, dat dit verzoek om advies ver buiten de taak van de Nieuw-Guinearaad ligt. De bewindsman betoogt, dat de uitnodi ging tot advies, ook voor wat de termijn betreft, ook past in een situatie, waarbij tot internationalisatie zou worden overge gaan. De regering zal in de voorbereiding van het advies in geen geval door mededelin gen of toezeggingen kunnen vooruitlopen op het overleg binnen de Verenigde Na ties, noch op de instemming van de Sta- ten-Generaal. De minister acht het advies van groot belang. Van de raad wordt beslist geen uitsluit sel verwacht omtrent de uiteindelijke keu ze, doch wel van de wijze waarop en welke wegen bewandeld moeten worden om tot een verantwoorde uitoefening van het zelf beschikkingsrecht te kunnen komen, Fontenelle: Hoeveel problemen en smarten zou den wij ons kunnen besparen, wanneer wij onze weinige zekerheden trouw bleven! AMMAN (AP) De gemalin van Ko ning Hoessein van Jordanië, Moena AI Hoessein, heeft vandaag het leven ge schonken aan een zoon. die Abdoellah zal heten naar zijn grootvader, wijlen koning Abdoellah. De Jordaanse premier heeft meege deeld dat de dag van vandaag tot natio nale feestdag wordt verklaard. De zitting van het Lagerhuis die voor vandaag was vastgesteld, zal worden opgeschort en het radiostation zal tot na middernacht blijven uitzenden. Scholen en banken zijn van daag gesloten. f (Van onze correspondent) PARIJS De versterkte veiligheids maatregelen, waarvoor het volledige Franse politie-apparaat werd gemobili seerd, en die vorige week door premier Michel Debré al werden aangekondigd, zijn sinds enkele dagen nu in Parijs en in andere grote Franse steden metterdaad in werking getreden. Alleen in Parijs wer den zondag en gisteren veertigduizend mensen aangehouden om persoonsbewijzen te tonen en zeventienduizend auto's geïn specteerd. Welke tastbare resultaten door deze grootscheepse controle werden opge leverd is niet bekend gemaakt. Wel mag men zeggen, dat deze voorzorgsmaatrege len beschouwd kunnen worden als een te ken, dat de beslissende fase in.de onder handelingen met het F.L.N., die tot het einde van de zevenjarige Algerijnse oor log moeten leiden, moet zijn bereikt. Minister-president Debré heeft het afge lopen weekeinde in een rede trouwens van de voorlaatste etappe gesproken én in een overeenkomstige geest liet ook de minis ter van Voorlichting der voorlopige Alge rijnse regering, Yazid, zich uit. Yazid gaf tijdens een interview voor de Belgische radio, de verzekering, dat het F.L.N. spoe dig een akkoord met Frankrijk denkt te kunnen bereiken. In Parijs geloven politieke waarnemers nu, dat de enige obstakels, die nog over wonnen moeten worden, de garanties be treffen, die Fransen en Algerijnen elkan der wederzijds moeten verstrekken. Parijs verlangt speciale waarborgen voor de Fransen, die mettertijd in Algerije, al of niet met Algerijnse nationaliteit, willen blijven wonen. Het F.L.N. wenst van Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM -TEL.' 134^9 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TÉl. 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog wéér met over het alge meen weinig bewolking. In de komende nacht matige, hier en daar strenge vorst. Morgenmid dag overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige, langs de waddenkust later vrij krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Naar pas thans bekend geworden is heeft Robert Sullivan, assistent van de Amerikaanse onderminister Averell W. Hamman, eind vorige week een onoffi cieel bezoek aan Den Haag gebracht. Hij oriënteerde zich over de houding van de Nederlandse regering, van de pers, van politici en van het publiek in de kwestie-Nieuw-Guinea, en sprak met leden van de Amerikaanse ambassade en ambtenaren van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en met prof. I. Samkalden. Hij leek wel belangstelling te hebben voor de opvattingen die de Partij van de Arbeid over de oplossing van het geschil heeft. In het bijzonder zou hij belangstel ling hebben voor de als laatste mogelijk heid genoemde gedachte, dat Nederland Nieuw-Guinea op een bepaalde datum zou loslaten, daarbij als het ware de Verenig de Naties dwingende haar houding te be palen. Amerika wil voor alles voorkomen dat er in zuidoost-Azië een gewapend conflict ontstaat. Aangenomen wordt, dat Robert Sullivan de situatie in Nederland kwam verkennen, opdat Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, die binnenkort op uitnodiging der regering naar Nederland gaat, reeds vóór zijn komst goed geïnfor meerd zal zijn. Intussen zet Oe Thant zijn pogingen voort een basis te vinden voor Nederlands- Indonesische onderhandelingen. Hij sprak gisteren drie kwartier met de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de V.N. mr. Schürmann en later ruim een uur met de Indonesische ambassadeur Soekardjo Wirjopranoto en de speciale afgezant van Soekarno, Soedjarwo Tjondronegoro. Di plomaten, die nauw betrokken zijn bij het overleg, hebben meegedeeld dat er weinig voortgang is geboekt sedert Thant vorige week is begonnen met de twee partijen af zonderlijk te overleggen, voornamelijk om dat Indonesië erop staat dat er geen onder handelingen kunnen worden gevoerd als niet te voren is overeengekomen dat het gebied aan Indonesië zal worden overge dragen. In Indonesische en Nederlandse kringen bij de Verenigde Naties is verbazing geuit over de uitlating van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, dat de verkennende besprekingen in New York over de kwestie-Nieuw-Guinea zijn mislukt. Een zegsman deelde mee, dat Soedjar wo Tjondronegoro aan Djakarta verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met Oe Thant. Er wordt op nieuwe in structies gewacht, aldus de zegsman. De Indonesische regering moet de volgende Advertentie PIJNSTILLER -N, )'»?'-*'7 4 'f V. jri stap doen, maar men heeft niet de indruk dat de besprekingen in een zodanig sta dium zijn gekomen, dat zij als mislukt kunnen worden beschouwd. Een lid van de Nederlandse delegatie bij de V.N. zei: „Er is niets mislukt, om dat in feite nog niets begonnen is". Hij zei dat de besprekingen met Oe Thant zuiver verkennend zijn geweest. In Djakarta heeft Soekarno verklaard dat Indonesië nog steeds van plan is Nieuw-Guinea vóór het einde van dit jaar aan de Nederlanders te ontworstelen. De president, die de eerste steen legde voor een gebouw van het Indonesische Rode Kruis, zei dat een Indonesische invasie in Nieuw-Guinea een daad van zelfverdedi ging zou zijn. Frankrijk nog de nodige zekerheden, dat het Franse leger geen misbruik van ver trouwen zal maken bij de controle op de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht, waardoor de Algerijnse onafhankelijkheid zal worden ingeleid. Nog deze week zal de voorlopige Alge rijnse regering in voltallige bezetting in Tunis bijeenkomen om de stand van za ken op te maken. Volgende week maandag zal het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, op zijn beurt zijn oordeel over de huidige situatie weergeven in een nieuwe radio- en televi sierede. Over het algemeen heeft men in Parijs de indruk, dat, tenzij er op het laatste moment weer een kink in de kabel mocht komen, de overeenkomst van Frankrijk met het F.L.N. omstreeks half februari getekend zou kunnen worden. ALGIERS (Reuter) Aanslagen die maandag in geheel Algerije zijn gepleegd kostten aan dertien mensen het leven. Zes van de dertien doden waren Europeanen. Een ontploffing heeft maandag in Algiers een villa in een puinhoop herschapen. Naar verluidt waren in het huis tegen de O.A.S. opererende politiemannen'onderge bracht. Mannen van de geneeskundige dienst hebben meegedeeld dat zij twintig lijken weggehaald hebben uit de resten van de villa. De politie sprak van tien tot twintig doden en drie overlevenden. PARIJS (Reuter) Naar uit betrouw bare bronnen verluidt heeft de Franse po litie orders gekregen onmiddellijk te schie ten wanneer zij wordt aangevallen. Ook op personen en auto's, die na een somma tie om te blijven staan trachten te vluch ten, zal worden geschoten. Advertentie le klas kwaliteit enorm goedkoop heerlijk om te kokken of bakken 250 gram 78 boordevol lever 250 gram 58 iets aparts 150 gram Aft voor de fijnproevers 150 gram 54 Ons prima vleesgehakt kost dan slechts 1.58 per 500 gram zakje kruiden KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1