ANMB ontevreden over de gang van zaken GRIEP! Chefarine „4 Minister Korthals vraagt om efficiency bij wegenbouw AGENDA MAGGI h cent De CAO klein-metaal Staatssecretaris bekeek Duitse treinbeveiliging Aarzelend uitgevoerde diefstal van 25.000 na twee jaar opgehelderd Studenten pleiten voor studieloon W erkclassificatie bij de Spoorwegen Ontsnapte arrestant in café gepakt Gentleman-dief iml Het blijft nog vriezen ruw of schraal DINSDAG 30 JANUARI 1962 2 Smaldeel I naar de Middellandse Zee Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! Haarlem J elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Hamea-6elei.Tube95cI Vluchtgenoot van Gerrit de Stotteraar gepakt J»'.v*1 - omdat U nü zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen Profiteer ervan! Slapend gezin door brand overvallen NBV wil onderzoek Vluchteling wist door kennis van terrein politie te ontlopen Duitse aanranders van meisje uit Kerkrade stonden terecht Felle brand in Zaandam va. 4995.- Geert Hoogeveen Showroom Zijlweg 26 ès De Algemene Nederlandse Metaalbedrjjfsbond heeft gisteren mededelingen gedaan over de gang van zaken met de by Ryksbemiddelaars ingediende loonvoorstellen voor de kleine metaalnijverheid en zyn ontevredenheid doen biyken over de houding, die ie Stiehting van de Arbeid tegenover deze voorstellen heeft ingenomen. Vóórdat het „akkoord van Oud-Wassenaar" was gesloten, zo werd meegedeeld, heeft het kleine metaalbedryf by het College van Ryksbemiddelaars voorstellen ingediend, die onder meer inhielden een loonsverhoging van tien cent per uur op 1 januari 1962 en van nog eens vyf cent per uur op 1 april 1962. De bedoeling daarvan was, zo snel mcgeiyk te komen tot een geiykstelling van de kleine metaalnyverheid met de grootmetaalindustrie. Enkele andere punten uit deze voor stellen waren: wijziging van de ge meenteklassenindeling, mede om een betere aansluiting daarvan bij „groot metaal te krijgen en het scheppen van de mogelijkheid om op tijdlonen een toeslag te geven van maximaal 714 per cent (thans is het maximum vijf per cent). Verder wilde men de bedrijfstaks- gewijze werkclassificatie, in een aantal takken van de kleine metaalnijverheid reeds bekend, nu ook in enige andere takken van deze nijverheid invoeren. Na het „akkoord van Oud-Wassenaar" hebben partijen bij de C.A.O. zich erover beraden welke matiging in de bij Rijks bemiddelaars ingediende loonvoorstellen nodig werd. De voorstellen werden zoda nig gewijzigd, dat de loonsverhoging van tien cent op februari 1962 en de loonsver hoging van vijf cent op 1 oktober 1962 zou ingaan. De geldigheidsduur van de C.A.O. zou dezelfde blijven, namelijk één en een kwart jaar, van 1 januari 1962 tot 1 april 1963. Het is de A.N.M.B., naar ons door die bond werd meegedeeld, nu gebleken, dat het advies van de Stichting van de Ar beid over de gewijzigde loonvoorstellen niet gunstig is geweest. Het bondsbestuur is daardoor ten zeerste verontrust. Het meent dat de loonvoorstellen, die in laat ste instantie zijn ingediend, in voldoende mate rekening houden met de besluiten van Oud-Wassenaar. Bovendien, aldus het bestuur van de A.N.M.B., bleek dat, op de dag waarop de stichting van de Arbeid Zonder enig ceremonieel zijn gistermid- dig de schepen van smaldeel I van de Ko ninklijke Marine de haven van Den Helder uitgevaren voor een oefenreis naar de Middellandse Zee. Het smaldeel bestaat uit de kruiser „De Zeven Provinciën", de jagers „Gelderland" en „Overijssel" de fregatten „De Bitter" en „De Zeeuw" en de onderzeeboot „Walrus". De onderzeeboot „Zwaardvis" is uit Rotterdam vertrokken. Advertentie Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek ie maken I n de loonvoorstellen besprek, minister De Pous met de werkgevers in de kleine me taalnijverheid een bespreking had over de prijzen. Naar de A.N.M.B. verder meedeelde zou daarbij volgens geruchten zijn geble ken dat de minister, op grond van het feit dat de loonvoorstellen gematigd zijn en omdat de produktiviteit in de kleine metaalnijverheid boven het gemiddelde is gestegen, een belangrijke prijsverlaging verwacht. Volgens de bedoelde geruchten zou hij die prijsverlaging ook als voor waarde hebben gesteld voor een goedkeu ring van de loonvoorstellen door Rijksbe middelaars. Het bestuur van de A.N.M.B. acht dit in flagrante strijd met de afspra ken, die bij het ingaan van de tweede fase van de vrijere loonpolitiek zijn gemaakt. Bij deze afspraken is. aldus de A.N.M.B. uitdrukkelijk gesteld dat prijzenbesprekin- gen zouden worden gehouden voordat werkgevers zich aan bepaalde loonsverho gingen zouden binden. In de kleine metaalnijverheid, omvatten de negen bedrijfstakken smeden, eletri- ciëns en fietsemakers horen er onder meer toe werken 135.000 werknemers. Van de kant van de A.N.M.B. vestigde men er nog de aandacht op, dat het maken van pro- duktiviteitsberekeningen in deze bedrijfs takken zeer moeilijk is. BONN Hoewel de Nederlandsche Spoorwegen naar aanleiding van 't trein ongeluk bij Harmeien lieten weten geen belangstelling te hebben voor het automa tische beveiligingssysteem van de Deut sche Bundesbahn, heeft de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat, drs. Stij kei een oriëntatiebezoek aan een techni sche afdeling van de Duitse spoorwegen in Keulen gebracht. Naar wij vernemen, maakte het Duit se beveiligingssysteem veel indruk op de staatssecretaris. Dit systeem dateert al uit de twintiger jaren. De resultaten, die ermee zijn geboekt, zijn volgens Duitse statistieken alleszins bevredigend. De be veiligingsapparatuur in de elektrische tref nen van de Bundesbahn houdt in, dat de treinbestuurder, om een groen eerste waarschuwingsplicht te kunnen passeren, een speciale knop moet indrukken. Drukt hij deze in als het licht niet op groen staat, dan beginnen automatisch de rem men te werken. Ook begint er een sirene te loeien in de cabine van de treinbestuur der. De staatssecretaris stelde zich, aldus werd ons medegedeeld, alleen maar op de hoogte van het Duitse beveiligingssysteem. Het is uiteraard aan de technici van de Nederlandsche Spoorwegen om te beslis sen welke maatregelen in Nederland voor een verdere beveiliging van het treinver keer genomen kunnen worden. Daar het technische reglement van de Nederlandse Spoorwegen echter moet worden goedge keurd door de staat, achtte drs. Stijkel het nuttig zich eens op de hoogte te stel len van de mogelijkheden op dit ge bied, aldus deelde men ons op de Ne derlandse Ambassade in Bonn mede. In Den Haag heeft gisteren de Spoor wegongevallenraad vergaderd. Hoewel dat aanvankelijk wel in de bedoeling lag, heeft de raad geen besluit kunnen nemen over de datum waarop het openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Har- melen zal beginnen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 •Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordeligs flacon 100 tabletten f 3.60 (Van onze Amsterdamse redacteur) In een met bloemen versierde zaal van het Concertgebouw te Amsterdam heeft de Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers gistermiddag op stijlvoile wijze de jubileumviering ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze vereniging in gezet. Honderden wegenbouwers met hun echtgenotes en als gasten de burgemees ters van de gemeenten, waarin hun be drijven zijn gevestigd, hebben geboeid ge luisterd naar een concert van het concert gebouworkest onder leiding van de Pool se dirigent Witold Rowicki en het piano concert van Ravel vertolkt door Daniel Wayenburg. Bijzondere gast op dit feest was de mi nister van Verkeer en Waterstaat, z.e. H. A. Korthals. Hij legde in zijn toespraak, waarin hij het bestuur gelukwenste met het jubileum, verband tussen wegenbou- wers en het Concertgebouworkest. „U i hebt een overeenkomst aangegaan, waar bij het orkest zich heeft verbonden om u vandaag enige werken te leveren. Het tijdstip van aanvang van de uitvoering van elk werk kon door u worden bepaald. De duur van elk werk staat echter tot in minuten nauwkeurig vast. Evenzo is nauw keurig bekend, hoeveel deelnemers aan de uitvoering zullen meewerken en op wel ke tijdstippen zij zullen invallen. Geeft een orkestuitvoering niet een voorbeeld van de ideale planning, die elke aannemer voor zijn bedrijf zoveel mogelijk zou wil len benaderen? En is het wellicht onbe wust uw bedoeling geweest door dit con cert een voorbeeld voor uw leden te stel len? De minister gaf voorts een overzicht van de situatie van het wegverkeer :n 1937, het oprichtingsjaar van de vereni- c 3 Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: con cert door het Radio Philharmonisch Or kest, o.l.v. Franz-Paul Decker, m.m.v. Aaf- je Heynis, alt. Werken van Haydn en Bruckner. Frans Halsmuseum, vandaag 20.15 u.: concert door de claveciniste Marion van Harreveld en de fluitist Pieter Odé; wer ken van Vinci, Dornel, J. C. Bach en Tele- mann. Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel, o.l.v. Beppie Nooy, met „Op hoop van zegen", van Her men Heyermans. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Trans port der verdoemden", 14 j. Frans Halstheater, vandaag 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „De hartstocht van een zeventienjarige", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade", a.I. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Ex- presso Bongo", 18 j. Minerva Theater, vandaag en woensdag 20.15 u.: „Rebecca", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Conny en Peter maken muziek", a.I. Rembrandt Theater, 14 en 19 u.: „De ka nonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met één voet in de hel", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „Marteling van de nacht". 18 j. Woensdag en donderdag 20 u.: „De glim lach van een zomernacht", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper- laah): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 1012.30 en 13.3017 u.; zondag 1417 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tentoonstelling van schilde rijen van de IJmuider schilder I. van der Gaag: 917 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 1022 u. Tot 1 febr. (Zie verder Uitgaan in Haarlem in de krant van 26 januari). DINSDAG 30 IANUARI City, 19.30 u.: „De kanonnen van Nava rone". WOENSDAG 31 JANUARI City, 19.30 u.: „De kanonnen van Nava rone". Rex, 20 u.: „Terug over de Rijn". Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Centrum, 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 30 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mam' zelle striptease". WOENSDAG 31 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mam' zelle striptease". DINSDAG 30 JANUARI Marquette-theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 31 JANUARI Marquette-theater, 20 u.: „Opmars naar de galg". Advertentie De derde van de drie gevangenen die op 16 januari zijn ontvlucht uit het huis van bewaring in Utrecht, is gisteren in Den Haag gepakt. De twee anderen, waar onder Gerrit de Stotteraar, konden de vol gende dag al naar hun cel worden terug gebracht ging. Een jaar tevoren was de eerste vas te Noord-Zuidverbinding over de rivieren tot stand gekomen in de vorm van de Waal brug te Nijmegen. Spoedig daarop volgde de brug bij Moerdijk. Nieuwe bruggen be tekenden nieuwe wegverbindingen. Elke nieuwe brug bracht een sprongsgewijze toeneming van het verkeer met zich mee, die wederom van invloed was op de be hoefte aan nieuwe wegen. Het jaar 1937 bracht ook de herziening en uitbreiding van het Rijkswegenplan. Zich beperkend tot de rijkswegen con stateerde minister Korthals, dat geduren de de afgelopen 25 jaar ruim duizend ki lometer rijksweg aan ons wegennet wer den toegevoegd. Daar tegenover zal het noodzakelijk zijn tot 1975 het in de afge lopen 25 jaar behaalde gemiddelde van veertig kilometer per jaar tot het twee- a drievoudige op te voeren. Daarbij ko men dan nog de secundaire wegen, die nog zullen moeten worden aangelegd en verbeterd. De minister zei daarbij te re kenen op de medewerking van de wegen bouwers om te streven naar een optimale efficiency bij de bedrijfsvoering. Tegen beunhazerij Het zit de wegenbouwers al jarenlang hoog dat de overheid geen minimum ves tigingsregeling wil invoeren voor grond-, water- en wegenbouw. Tijdens de verga dering zei de voorzitter, ir. H. D. Prins, dat hij de indruk heeft dat de regering „een beetje beunhazerij op dit gebied wel aantrekkelijk vindt." In dit verband wees de heer Prins op andere landen, waar reeds lang uitvoerige regelingen bestaan die passen bij een 'groeiend industrieel bedrijf. Twee jaar geleden verdween uit de brand kast van een kolenhandelaar in Breda f 25.000. De politie stond voor een raadsel. De inbreker was zonder sporen achter te laten binnengekomen. Om de brandkast te kunnen openen had hij alleen maar de sleu tel uit een la van het dressoir behoeven te halen. De Bredase politie heeft de zaak nu tot klaarheid gebracht. Enkele tips brachten haar op het spoor van een 27-jarige man uit Breda, die weieens bij de kolenhande laar over de vloer kwam. Bij een van zijn bezoeken had hij een bos sleutels gevon den en die in zijn zak gestoken. Deze bos heeft bij hem thuis gelegen tot de dag, dat hij in Rotterdam in contact kwam met een nu 30-jarige stadgenoot, die graag een han del in lampekappen wilde beginnen, maar het geld daarvoor miste. De sleutels veranderden daarop van be zitter. De aspirant-handelaar ontving bo vendien een nauwkeurige plattegrond van het huis. De man kon echter de moed niet opbrengen om de inbraak te plegen. Aan gespoord door een stadgenoot, aan wie hij het hele verhaal verteld had, ging hij ech ter begin februari 1960 op het inbrekerspad. De voordeur ging vrij moeilijk open; dat ontnam hem aanvankelijk de durf om door te zetten, maar toen de deur open sprong ging hij verder. In het dressoir vond hij de sleutel van de brandkast. Deze scheen niet te passen, waarna de man in paniek de sleutel teruglegde en de kamer verliet. Bij de voordeur had hij echter weer zoveel moed verzameld, dat hij op zijn schreden terugkeerde. In de brandkast lagen de sta pels bankpapier keurig in plastic zakjes verpakt. De man was door zijn inbraak zo over zijn toeren geraakt, dat hij zijn auto aanvankelijk niet op gang kon krijgen Toen dit was gelukt reed hij van de ze nuwen door een plantsoentje. De inbreker nam al het geld mee naar huis. Met zijn raadgever als compagnon begon hij een handel in lampekappen. Per auto trokken de mannen van markt tot markt. De handel was echter geen lang leven beschoren. De compagnon „vergat" regelmatig de inkomsten af te dragen en leende grote bedragen van zijn handelsge noot. Na vier maanden was er van de 25.000 geen cent meer over. De drie bij de inbraak betrokken man nen zijn opgesloten. Advertentie Het Amsterdamse „studentenparle- ment", de algemene Studentenvereniging Amsterdam (A.S.V.A.) bepleit in een rapport het toekennen van een studie beurs aan iedere student, die binnen de gestelde termijnen zijn examens aflegt. Het rapport wordt thans voorgelegd aan de Nederlandse Studentenraad, die het tezijnertijd, al dan niet gewijzigd, aan de Staten-Generaal zal aanbieden. De A.S.V.A. meent, dat iedere eerste jaarsstudent, zonder dat de overheid een selectie toepast, een studiebeurs dient te krijgen. Wanneer blijkt, dat de student voldoende studieresultaten heeft, krijgt hij het daarop volgende jaar opnieuw een beurs. Zijn die studieresultaten onvoldoende dan krijgt hij een renteloos voorschot. Hij krijgt echter niets bij gebleken ongeschikt heid. Zij die studeren met een renteloos voorschot dienen, volgens het rapport, dit voorschot te zien omgezet in een studie beurs als zij na afloop van een jaar vol doen aan de eisen van de voorafgaande ja ren. De A.S.V.A. acht een bezwaar van de huidige regeling, dat men, om voor een studiebeurs in aanmerking te komen, niet mag zijn blijven zitten op de middelbare school, terwijl men voorts gedurende de laatste twee jaren voor alle vakken ge middeld voldoende moet hebben gehad en op het eindexamen ruim voldoende cijfers in de vakken van de gekozen studierichting moet hebben behaald. Het rapport acht deze selectie niet doel matig, omdat de prestaties op de middel bare school vaak geen goede graadmeter zijn voor de te verwachten studieresulta ten bij het hoger onderwijs. Naast de ingrijpende veranderingen in het systeem van studiebeurzen en rentelo ze voorschotten, stelt de A.S.V.A. een nieuw systeem van studiebegeleiding voor. Zij noemt de instelling van een patronaats systeem, het benoemen van tutoren voor de hoofdvakken, en voor de bijvakken can- didaat-assistenten, die de functies van de repetitor aanvullen. Bovendien wil zij uit breiding van het aantal colleges in kleine kring. Vannacht is in Houtigehage in Friesland een gezin van zeven personen ternauwer nood uit een fel brandende arbeiderswo ning ontsnapt. De heer J. van der Wal, zijn vrouw en vijf kinderen hebben door het raam van hun slaapkamer het huis moeten verlaten, omdat de normale weg door de vlammen was versperd. De inboe del ging geheel verloren. Het huis brand de totaal uit. De oorzaak van de brand is niet bekend. Volgens de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel moet worden onderzocht of bij de Nederlandsche Spoorwegen een sys teem van prestatiebeloning en werkclassi ficatie kan worden ingevoerd. De lonen van de laagst-bezoldigden moeten extra worden verbeterd en de uurloontabellen dienen te worden afgeschaft. Dit zijn enige van de eisen die de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneei (N.B.V.) zal stellen voor de herziening van het reglement dienstvoorwaarden, die op I april moet plaatsvinden. De bond meent dat ook moet worden vol daan aan het algemene verlangen het ver schil in beloning tussen de diverse ge meenteklassen te verkleinen. De N.B.V. kwam tot het opstellen van deze algemene wensen na zeven rayonvergaderingen met haar kaderleden in het hele land. Welke loonsverhoging zal worden gegeven is voorlopig moeilijk te zeggen. De vakorga nisaties zijn inmiddels het overleg met de N.S.-bedrijfsleiding begonnen. De N.B.V. meent haar verlangens voor de nieuwe spoorweg-C.A.O. in het algemeen te moe ten beperken tot de lonen. Ten aanzien van de secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals die op 1 oktober j.l. van kracht werden, worden alleen wijzigingen op enige om streden punten nagestreefd. De 24-jarige insluiper, aanrander en in breker M. O. uit Zaik, die zondagavond door het kleine doorgeefluikje van zijn cel in IJsselmuiden heeft weten te ontsnappen, is gistermiddag omstreeks vijf uur weer gepakt. De man bevond zich toen in een café in de buurtschap Lenthe bij Dalfsén. Men had hem daar herkend van de foto die in de kranten was gepubliceerd, en de politie ge waarschuwd. Door drie rijkspolitiemannen uit Dalfsen werd O. daarop ingerekend. Hij liet zich zonder verzet meenemen. Hij is naar IJsselmuiden gebracht om te worden verhoord en is in de loop van de avond naar het huis van bewaring in Zwolle ge bracht. De ontsnapte heeft volgens zijn zeggen na de vlucht uit zijn cel door weilanden en over sloten zijn weg gezocht naar Has selt, en via Frankhuis bij Zwolle naar Wijthem waar hij uit een werkkeet een regenjas en een paar laarzen stal. Verder nam hij in Lemelerveld 20 uit een boer derij weg. Na zich door het luikje in de celdeur te hebben gewrongen, heeft de vluchteling naar zijn zeggen het bureau in IJsselmui den door de voordeur verlaten. Gekleed in een broek, een geruit hemd en een colbert jasje, is hij op kousevoeten de avondkou ingewandeld Na kilometerslange omzwer vingen bereikte hij Wijthmen aan de weg Zwolle-Almelo. Daar zou hij de nacht in hpt struikgewas hebben doorgebracht, ti Maandagmorgen is hii de richting van L^rneleryeld qpgegaan. Behalve de reecjs genoemde zaken heeft hij onderweg ook een fiets ontvreemd. In Lenthe stapte hij het café van de heer Veldmaat binnen. Mevrouw Veldmaat, die alleen in de zaak was, herkende O. on middellijk, temeer daar de man enkele weken geleden ook al bij haar in de zaak was geweest. Zij liet echter niets merken en begaf zich onder een voorwendsel naar de winkel die bij het café hoort. Daar stond een vertegenwoordiger, die zij vroeg om de politie te waarschuwen. Die was spoedig aanwezig om de arrestant in ontvangst te nemen Adjudant Blom trok zijn portemonnee om het bier en de soep af te rekenen, want O. had wel geld bij zich, maar het was waarschijnlijk, dat hij dat door diefstal h verkregen. Onderweg naar IJsselmuiden wees de zeer timide jongeman op een groep struiken langs de weg bij Wijthmen en zei: „Daar heb ik vannacht gezeten, wat heb ik het verschrikkelijk koud gehad." In de jaren dat hij in Zalk heeft gewoond en gewerkt als boerenarbeider, heeft O. er de weg leren kennen als geen ander. Zes aanrandingen of pogingen daartoe en drie inbraken heeft de vluchteling reeds bekend. De officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht heef straffen van vier en twee jaar geëist tegen een 19-jarige en een 23-jarige Duitse arbeider uit Alsdorf bij Aken wegens poging tot doodslag op een 15-jarig meisje uit Kerkrade. dat dienstbode is in Heerlen. Op 14 juni waren zij naar Heerlen ge komen om in een paviljoen in het Aam- bos te dansen. Daar ontmoetten zij het meisje. Toen zij omstreeks half elf met de twee Duitsers door het bos naar huis wil de gaan, zou een van de knapen haar hebben aangegrepen en getracht hebben te wurgen. De jongen zou een zedenmis drijf van plan zijn geweest, dat echter werd verijdeld door de komst van een boswachter, waardoor zij op de vlucht sloegen. De officier van Justitie waarschuwde de ouders hun jonge kinderen niet laat in dansgelegenheden en op eenzame wegen rond te laten lopen. Uitspraak 12 februari. Een felle brand heeft in de afgelopen nacht voor circa een ton schade aange richt in het drie verdiepingen hoge fa briekspand van de koek- en beschuitfa briek van Hille in Zaandam. De gehele Zaandamse brandweer nam aan het blus- singswerk deel. Zij had het vuur spoedig onder de knie. Doordat de brandweerlie den met veel moeite tien zuurstofcylinders uit het brandende pand wisten te verwij deren, kon het gevaar voor explosie wor den bezworen. Verzekering dekt de scha de. Enige maanden geleden zijn de fabrie ken gesloten en is het bedrijf overge plaatst. De machinerieën waren voor een groot deel reeds uit het gebouw verwij derd en de fabriekspanden stonden te koop. De brand is vermoedelijk ontstaan bij las- en snijwerk bij het verwijderen van de nog resterende machines. De laatste maanden kregen grote kan toren in Den Haag bezoek van een gentle- man-achtige figuur, compleet met para- pluie-over-de arm. Hij diende zich aan als iemand, die noodzakelijk een gesprek moest hebben met een top-functionaris, wiens naam hem op dat ogenblik ont schoten was. „Ik blijf wel even in de wachtkamer" zei de heer, die echter na een kwartiertje wegliep met de medede ling „dat hij echt niet langer kon wach ten". Als het kantoorpersoneel naar huis ging, miste het van alles uit jassen die in de garderobe hingen. Aanvankelijk dacht men niet aan de goedgeklede heer, die op bezoek was geweest en meende men dat een personeelslid de diefstallen had gepleegd. Maar bij een der kanto ren rees wantrouwen tegen de bezoeker, die door een kantoorbediende herhaalde lijk in een bar in de binnenstad was ge zien. De politie wist de man toen spoe dig op te sporen, evenals zijn compag- non-in-de-inisdaad, die ook door diefstal len in grote kantoren in zijn onderhoud wist te voorzien. Ook ziekenhuizen wer den door hen met een bezoek vereerd. In de woning van de heren trof de po litie verscheidene voorwerpen van waar de aan, zoals een schrijfmachine, een groot aantal kledingstukken, vulpennen, drie paraplu's. Ook vond de politie twee internationale rijbewijzen en aan aantal fototoestellen, zodat het vermoeden be staat dat de mannen zich ook aan auto diefstallen hebben schuldig gemaakt. Tij dens hun verhoor hebben zij bekend, ten minste 25 garderobediefstallen te hebben gepleegd. De politie vermoedt echter dat dit aantal nog wel zal stijgen. Zij ver wacht dat er nu wel meer aangiften van dergelijke diefstallen zullen volgen. Advertentie Haarlem Telefoon 17296 - 58041 llllllllllillinililillllllllilllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: Vrijwel geheel Europa is thans over spoeld door de koude lucht uit Scandina- navie en Rusland. In Zweden en Finland vroor het de afgelopen nacht 25 tot 30 graden, in Polen werd 10 tot 15 en plaat selijk in West-Duitsland, Nederland en België werd 10 tot 11 graden vorst ge meten. Ook in Italië en Spanje vroor het 2 tot 5 graden. Alleen Zuidwest-Engeland, Ierland, Schotland en de kust van Noor wegen bleven vrij van vorst. In deze win terse toestand komt de komende 36 uur nog weinig verandering. Het hogedrukge- bied boven Scandinavië verplaatst zich slechts langzaam naar het zuiden en breidt zich bovendien verder over Rusland uit. Er ontstaat daardoor een langgerekte gor del van hoge druk, die zich uitstrekt van de Oeral via onze streken tot de Ber muda-eilanden. Ten noorden van deze gor del heerst een levendige depressie-activi teit. waarbij de ene oceaanstoring na de andere in de richting van de noordelijke ïjszee trekt. WEERRAPPORTEN 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0,1 0,1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0,4 0,1 1 0,1 0 0 0 1 3 8 0,2 0 0 0 0 Woensdag 31 januari Zon op 8.23 uur, onder 17.25 uur. Maan op 3.50 uur, onder 13.06 uur. Hoog en laag water In IJtnuiden Dinsdag 30 januari Hoog water 10 12 en 22 50 uur. Laag water 5.26 en 18.02 uur. Woensdag 31 januari Hoog water 11.23 en uur. Laag water 6.38 en 19.17 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen «e c binnen- en buitenland. ■O'S B. Neerslag: laatste 24 uur. C -ö O Den Helder onbewolkt z 3 Ypenburg half bew. ozo 0 Vlissingen half bew. 0 0 Eelde licht bew. windst. -0 De Bilt onbewolkt 0 2 Twente onbewolkt windst. -2 Eindhoven onbewolkt windst. 1 Zd-Limburg onbewolkt 0 -1 Helsinki mist w -14 Stockholm onbewolkt windst. -5 Oslo onbewolkt w -6 Kopenhagen onbewolkt no -3 Aberdeen geheel bew zw Londen licht bew. windst. 5 Amsterdam onbewolkt 0 2 Brussel onbewolkt O -4 Luxemburg onbewolkt nno -3 Parijs licht bew ono 3 Bordeaux onbewolkt nno 5 Grenoble licht bew. nnw 6 Nice half bew n 12 Berlijn half bew. no -2 Frankfort licht bew. no -1 München sneeuw n -4 Zürich sneeuw n -2 Genève onbewolkt ono 2 Locamo onbpwnlkt ozo Wenen half bew. nnw -2 Innsbruck sneeuw w -4 Belgrado sneeuw 2 Athene zwaar bew nw 11 Rome onbewolkt n 8 Ajaccio onbewolkt nnw 14 Madrid onbewolkt windst. 13 Mallorca onbewolkt ono 15 Lissabon onbewolkt n 16

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2