Afrikaanse staatshoofden tegen Russisch verzoek Touwtrekken om zetels in het bestuur der Italiaanse CDU Opening naar links kan in een hoek worden gedrukt België wijt de onveiligheid in Noord-Katanga aan de UNO GEZOND WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Bespreking van Kongolese kwestie in Veiligheidsraad is niet wenselijk Spoorongeluk in Bohemen eist negen mensenlevens Cuba zou worden geweerd uit inter- Amerikaanse organen Senegal weigert visum aan Zuidafrikanen „Algemene staking voor de vrede" Nehroe wil liever geen bemiddeling in Kasjmir Kernstopoverleg is vastgelopen '"Praatstoel AMSTERDAMSCHEBANK Op de de winter door! DINSDAG 30 JANUARI 1962 Gemengde groepen Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! MAHUKO7 Ter wille van de harmonie geen uitstoting uit OAS Evenredigheid Scheuring Elias Hoe men ook in een actie tégen mis bruiken en vóór een goed doel schade kan toebrengen aan algemeen maatschappelij ke waarden, wordt wel zeer duidelijk ge demonstreerd door het maandblad van de vereniging tegen de kwakzalverij, dat een Haarlemse officier van justitie dingen in de schoenen schuift en intenties toe schrijft, die het prestige van onze Neder landse rechtspraak op ontoelaatbare wijze kwetsen. Het maandbad reageert op een recht zaak tegen een Haarlemse magnetiseur, die terechtstond onder beschuldiging van onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. De hoofdredactie van het maandblad is het niet eens met de eis, die de Haarlem se officier tegen deze magnetiseur uit bracht en zegt daarover niets meer of minder dan: „Tot onze grote verbazing heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen deze beunhaas tweemaal 25,- boete geëist. Deze lage eis lijkt haast wel een demonstratie van het Haar lemse Openbaar Ministerie ten gunste van het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunst. Aan de geringste waarborg van een objectieve procesgang werd niet voldaan..De officier van Justitie die het vervolgingsbeleid in zijn arrondisse ment in de praktijk toch voor zo'n belang rijk deel bepaalt geeft door zijn eis te kennen, dat de politie voortaan maar een oogje toe moet doen als beklagenswaar dige zieken hun goede geld gaan wegsmij ten aan het zinloze toneelspel van verwa ten lieden, die zich de moeite van acht jaar vruchtbare studie .niet wilden ge troosten. Bij een vervolgingsbeleid als dat van de Haarlemse officier van Justitie zou men bijna gaan geloven in „magne tische velden in het openbaar ministerie". Waar is de doctorandus in de farmacie en toxologie die een remedie weet tegen het onverantwoordelijk spel van hoger jus titiële functionarissen met de volksge zondheid?" Tot zover het maandblad Wij kunnen ons voorstellen dat de hoofd redactie van dit strijdorgaan ontevreden is met de situatie ten aanzien der wet geving op de geneeskunst, aangezien ie verouderde wet nog steeds als uitgangs punt en criterium moet blijven gelden bij de beoordeling van gevallen als waarover het hier ging. Doch het wil ons voorkomen dat deze krasse beschuldigingen aan het adres der justitie niet meer een bestrijding van een euvel, doch een ernstige" kwets uur aan onze democratische instelling be tekenen. Een dergelijke onomwonden be schuldiging van wetsverkrachting en ver dachtmaking van partijdigheid kan de of ficier van Justitie moeilijk op zich laten zitten; immers iedere Nederlander ver wacht van hem dat hij de handhaving van de Nederlandse rechtspraak en haar integriteit boven alles stelt. Dat deze in tegriteit door het maandblad niet alleen betwijfeld wordt maar zelfs ronduit wordt ontkend, is een belangrijke schade aan de algemene reputatie van onze rechtspraak en gaat uit boven ieder misnoegen over te zachtzinnige of te hardhandige berech ting van bepaalde overtredingen. De stri]d tegen datgene, wat men als een euvel ziet kan onmogelijk een ontwaarding van onze geijkte en boven alle verdenkingen staan de rechtspraak rechtvaardigen. De Haar lemse justitiële autoriteiten hebben, aan de hand van de feiten, over de magneti seur geoordeeld. Die feiten lagen anders dan het maandblad tegen de kwakzalve rij in zijn woedende uitval probeert 1e suggereren. De verdedigers van de gebre vetteerde geneeskunst hebben bij hun ac tie de Wet achter zich. Als enigen hunner die wet en de dienaars daarvan gaan brandmerken, omdat zij bij de justitie niet eenzelfde heksenjacht-mentaliteit aantref fen als bij zichzelf, beledigen ze niet al leen de medische stand maar tevens ieder een die in de Nederlandse rechtsorde een basis voor recht en redelijkheid ziet. Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT LAGO (Nigerië) (Reuter-AP) Twin tig Afrikaanse staatshoofden die op het ogenblik in Lagos bijeen zijn, hebben een stemmig besloten de voorzitter van de Veiligheidsraad te verzoeken „de raad te weerhouden van enigerlei actie die een gevaar zou kunnen betekenen voor de goe de vooruitzichten die thans bestaan op een regeling van het Kongolese probleem". I)e regeringsleiders hebben besloten een ge meenschappelijk telegram aan de UNO te zenden en hun permanente vertegenwoor digers bij de UNO organisatie instructies te geven zich tegen het Russische ver zoek over een spoedbespreking van de Kongolese kwestie in de Veiligheidsraad te verzetten. In het telegram zal worden gezegd dat de Afrikaanse staten met grote bezorgd heid hadden vernomen dat een der per manente leden van de raad om de bijeen roeping heeft verzocht. „Gezien de wel kome en bemoedigende huidige ontwikke lingen die tot een bevredigende oplossing en vereniging van het land zullen leiden, beschouwt de conferentie het als onver standig en schadelijk voor de belangen van Kongo indien de Veiligheidsraad door ongevraagde interventie in dit stadium de huidige pogingen van de centrale rege ring van Kongo zou verstoren, aldus de tekst. Volgens waarnemers is dit de meest be sliste anti-Russische actie die tot dusver door de onafhankelijke Afrikaanse staten gezamenlijk is ondernomen. Een der staats hoofden verklaarde later dat het ver zoek aan de Veiligheidsraad „duidelijk de monstreert dat Afrikaanse staten beslist tegen elke vorm van buitenlandse inmen ging in de interne aangelegenheden van Kongo zijn". NEW YORK (Reuter) Dr. Linner, de aftredende Zweedse leider van het burger lijke UNO-werk in Kongo heeft in een-rap port aan de Veiligheidsraad verklaard dat de UNO het voorstel van de Katangese premier Tsjombe om de buitenlandse „huurlingen" in Katanga over het al gemeen blanke officieren die in het leger of de politietroepen van Katanga hebben gediend binnen een maand tijds ontslag te verlenen, als „onaanvaardbaar" hebben bestempeld. De „huurlingen" moeten on middellijk uit Katanga worden verwijderd, aldus dr. Linner. Linner verklaart verder in zijn rapport, dat hij Tsjombe heeft verzocht hem on verwijld een lijst te verschaffen met de namen der buitenlandse huurlingen die zich nog in Katanga bevinden. De UNO hebben Tsjombes voorstel aan vaard om groepen te stichten waarin ver tegenwoordigers van de UNO en van Ka- tanga zitting zullen hebben en die tot taak zouden moeten krijgen na te gaan of alle buitenlandse huurlingen uit Katanga zijn vertrokken. Deze groepen zouden vrij toe gang moeten krijgen tot alle plaatsen in Katariga. Voorts zou er geen grens mogen worden gesteld aan het aantal UNO-ver- tegenwoordigers dat er zitting in zou krij gen. Voorts is er in beginsel overeenstemming bereikt over de oprichting van een infor mele gemengde militaire commissie, die zal dienen als gespreksgroep voor veilig heidsmaatregelen in Elisabethstad. Aange nomen wordt dat vier UNO-officieren en vier Katangese officieren in deze commis sie zitting zullen krijgen. Advertentie PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financierings maatschappij Voor privé-doeleinden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING ■op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING is de mo derne vorm van een verantwoorde credietverlenïng, waarbij direct contantge/d beschikbaar komt. Inlichtingen bij de Mahuko vestigingen in alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren in Nederland (Van onze correspondent) ROME Zoals te verwachten was, speelt het belangrijkste deel van het par tijcongres der Italiaanse christen-demo craten zich niet af in het grote theater San Carlo, maar in de hotels en restaurants van Rome, waar de verschillende groepen bijeenkomen om het met elkaar eens te worden over de namen der personen, die in het toekomstige partijbestuur iitting zullen hebben. Dit is ëen zeer belangrijke kwestie. Het statuut der partij stelt name lijk vast, dat van de verschillende groepen en stromingen de sterkste recht heeft op tweederden van alle zetels in het partijbe stuur, dat wil zeggen op zestig zetels. De overige dertig worden toegewezen aan de op één na sterkste groep. Het staat nu al vast dat de groep, waar toe partijsecretaris Moro en eerste minis ter Fanfani behoren, rekenen kan op de steun van tenminste vierhonderd der in to taal '699 afgevaardigden en dus recht heeft op de zestig zetels. Maar de groep die in getalsterkte volgt is die van Scelba, welke dus met dertig man in het bestuur zal ko men en Scelba is een uitgesproken tegen stander van een opening naar links. De groepen, die jarenlang hebben gestre den voor contact met de socialisten, de grote rooms katholieke vakbonden en de links-georiënteerde stroming die zich ,de basis" noemt, zouden dus in het geheel niet vertegenwoordigd zijn in het partij- WENEN (AP) Zondagavond is bij Tabor in Zuid-Bohemen een treinongeluk gebeurd dat negen doden en 36 gewonden heeft gevergd, aldus radio-Praag. De trein reed in een zware sneeuwstorm het station van Tabor binnen en werd op een dood spoor geleid, waar hij met grote vaart tegen een stootblok opbotste. De lo comotief en enige wagens liepen uit de rails. BERLIJN (AP) Vijf personen wer den ernstig en zeventien licht gewond bij een treinbotsing te Erfurt, aldus meldt het Oostduitse persbureau ADN. Op het station van Mechterstadt en Sattelstadt reed een express in op een goe derentrein. De machinist en de stoker, alsmede een kelner uit de restauratiewa gen en twee passagiers werden ernstig tewond. PUNTA DEL ESTE (Uruguay) (Reu ter) De ministers van Buitenlandse Za ken van twintig landen van het westelijk halfrond, die te Punta Del Este in Uru guay bijeen zijn, hebben besloten ter wil le van de harmonie, een aanbeveling om Cuba uit de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) te stoten, te laten rusten. De ministers van elf Latijnsamerikaan- se republieken hebben een ontwerpresolu tie ingediend, waarin wordt verklaard dat Cuba zichzelf heeft uitgesloten van het in- ter-Amerikaanse stelsel. In de resolutie wordt voorgesteld Cuba uit de inter-Ame- rikaanse organen te weren. Men ver wacht dat zestien der 21 ministers voor deze ontwerpresolutie zullen stemmen Deze zou in dat geval twee stemmen meer verkrijgen dan de vereiste tweederde meerderheid. De ministers zouden overeen zijn geko men, een in krachtige bewoordingen ge stelde verklaring uit te geven, waarin het communisme wordt veroordeeld en het marxistisch-leninisme onverenigbaar met de Amerkaanse wijze van leven wordt ge noemd. KAAPSTAD (Reuter) Senegal heeft de Zuidafrikaanse delegatie naar een bij eenkomst in Dakar van de internationale vereniging voor telecommunicatie, een in reisvisum geweigerd. De vergadering is op 22 januari geopend. Het Zuid-Afrikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het de secretaris-generaal van de vereniging verzocht heeft een krach tig protest in te dienen bij het Senegalese ministerie van Buitenlandse Zaken. bestuur, dat leiding moet geven aan de nieuwe politiek, gebaseerd op samenwer king met Nenni. Terecht heeft men uit die hoek opgemerkt dat dit neerkomt op tor pedering van de door Moro en Fanfani voorgestelde nieuwe gedragslijn. Immers, zo zei de woordvoerder van de linkse stro mingen, men kan gerust aannemen dat ongeveef .de helft van de zestig, bestuurs leden die gekozen zullen worden door oe meerderheidsgroep slechts voorgeeft het eens te zijn met de nieuwe richting, doch zich in werkelijkheid op het laatste ogen blik bij Moro en Fanfani heeft aangesloten, met het enige doel hun politiek te doen mislukken. In het nieuwe partijbestuur zal dus de partijsecretaris, die schijnbaar een grote overwinning gaat behalen, niet of nauwelijks op een meerderheid kunnen rekenen. Daarom stelde de woordvoerder van de linkse groepen voor het statuut te veran deren, en wel in die -zin, dat de dertig zetels van de minderheid naar evenredig heid verdeeld zouden worden over de ver schillende stromingen. Moro is daar wel voor te vinden, Scelba is er voorlopig be slist tegen en wil het volle pond. Als nij dit krijgt, zien wij de opening naar links toch niet doorgaan of na zeer korte tijd mislukken, met het gevolg dat Italië dan nog voor veel grotere moeilijkheden zou komen te staan dan reeds het geval is, omdat het enige alternatief van de ope ning naar links helaas bestaat in een volksfront, waarbij Nenni zou terugkeren tot een samengaan met de communisten, die dan veel sterker zouden worden dan ze ooit geweest zijn. De strijd over de zetel verdeling is dermate fel, dat Scelba gister avond dreigde dat hij en de zijnen zich ge heel van het congres zouden terugtrekken en niet aan de stemming zouden meedoen. Dat zou dus vrijwel neerkomen op een scheuring in de partij, waarbij dan naast de bestaande christen-democratische partij een meer rechts-georiënteerde tweede rooms katholieke partij zou ontstaan. Wij zijn er bijna zeker van dat dit niet zal doorgaan. Het gaat op congressen in Italië altijd nogal warm toe en het is ge bruikelijk dat tot het laatste ogenblik hef tige ruzie wordt gemaakt, waarna men het dan tenslotte toch eéns wordt dankzij een of ander compromis. Dat neemt niet weg dat het optimisme over het slagen van die opening naar links toch ook weer niet te groot moet zijn. Wij spraken gisteren enige personen uit de .ii- recte omgeving van Nenni, die niet bijzon der geestdriftig zijn. Zij menen dat er o- veel water in de wijn gedaan moet wor den, dat het programma, waarmee het volgende kabinet zich aan het parlement zal voorstellen, waarschijnlijk niet zoveel zal verschillen van vroegere regeringspro gramma's en dus misschien wel niet in b'&nmefMhê kbrfrt' öfn doftf de soctdlistlêh te worden ondersteund. r jo. 1 vif- NEW YORK (AFP) In New York is maandag de „algemene staking voor de vrede" begonnen, die een week moet du ren. Een van de organisators van de ac tie is de Britse wijsgeer Lord Bertrand Russell. Voor vandaag is een kopersstaking af gekondigd. Er zou ook gepost moeten wor den voor het UNO-gebouw, waar eveneens een krans zal worden gelegd ter nage dachtenis van Ghandi, voor het gebouw van de Amerikaanse Commissie voor Kern energie, de zetel van de Russische dele gatie bij de UNQ en voor diverse instel lingen. NEW DELHI (Reuter) De Indische minister-president, NeÜroe, heeft president Kennedy meegedeeld dat de Indische re gering het geschil met Pakistan over Kasj mir bij voorkeur door middel van tweezij dige onderhandelingen regelt. De premier zegt dit in antwoord op de brief van Ken nedy, waarin deze erop aandringt dat In dia en Pakistan de goede diensten aan vaarden van de president-directeur van de Wereldbank, Black, bij de regeling van net geschil. Nehroe deelt mee liever geen be moeienis van een derde partij met het ge schil te hebben. Naar verluidt, heeft Neh roe onlangs president Ajoeb Khan van Pa kistan andermaal uitgenodigd voor een be zoek aan New Delhi. Pakistan heeft zijn verzoek om een spoedbij eenkomst van de Veiligheidsraad over de kwestie-Kasjmir herhaald. BRUSSEL (ANP) In Belgische rege ringskringen is scherp stelling genomen tegen een verklaring van de secretaris generaal van de UNO over de moord op 23 Belgische en Nederlandse geestelijken in Noord-Katanga. Het argument van Oe Thant, dat het terugtrekken van 1800 man Katangese gendarmerie uit de streek van Kongolo indirect debet was aan de bloeddorstige actie van „een klein detachement muiten de Kongolese militairen" en dat de UNO niet bij machte was tussenbeide te ko men heeft in Brussel een heftige reactie uitgelokt. Volgens radio-Brussel heeft de Belgische regering het UNO secretariaat er op ge wezen. dat zich wel aanzienlijke UNO- strijdkrachten op de basis Kamiria be vinden, maar dat er blijkbaar voor het geterroriseerde gebied van Noord-Katanga geen troepen beschikbaar kunnen worden gesteld. Het Brusselse blad La Libre Belgique spreekt van een „weergaloos voorbeeld" van kwaadwilligheid, cynisme en dwaas heid, dat in het optreden van Oe Thant tot uiting komt. Het blad wijst er op, dat de UNO „wel 12.000 soldaten ter beschik king kunnen stellen voor een operatie te gen het geordende staatsbestel van Ka- tanga in Elizabethstad, maar geen einde kan maken aan het optreden van een hand vol muiters in het noorden". De enige Europese overlevende van het bloedbad van Kongolo, het hoofd van de missiepost pater Jules Darmont, is uit Kongo in Brussel aangekomen. Voor de Belgische radio gaf pater Darmont als zijn mening te kennen, dat „de muiters bevelen van hogerhand hadden ontvangen om de missie in Kongolo en wellicht ook elders" uit te roeien, en niet op eigen initiatief hadden gehandeld. Hij verklaar de dat Kongolese soldaten bereid zijn oe moordenaars uit te leveren zodra UNO- strijdkrachten in Kongolo aankomen. LEOPOLDSTAD (Reuter) De Britse majoor Lawson, die tweemaal naar Noord Katanga is gereisd om te trachten de daar bedreigde missionarissen te evacue ren, heeft tijdens een persconferentie in Leopoldstad verklaard dat de moord op de missionarissen in Kongolo is gepleegd door vijf dronken Kongolese militairen, die onder invloed van verdovende sigaret ten stonden. GENcVE (Reuter-AP) Het hoofd van de Russische afvaardiging naar de kern stopconferentie te Genève, Tsarapkin, heeft na de vergadering van maandag meege deeld dat de conferentie voorbij is en dat hij r.aar Moskou zal terugkeren. Een weste lijke woordvoerder zei dat de conferentie voor onbepaalde tijd is verdaagd omdat men het niet eens is over een basis voor de onderhandelingen. Tsarapkin zei dat er na de laatste ver gadering geen communiqué zou worden uit gegeven omdat de afgevaardigden het niet eens hebben kunnen worden over de proce dure ter beëindiging van het overleg. Een Britse woordvoerder zei dat de toestand zo is dat het tijdstip van de volgende bij eenkomst zal worden vastgesteld door over leg van de drie afvaardigingen. De conferentie is voor onbepaalde tijd pir^agd,JWCjal^Grp^-Ilri ttannië- en ,<le èrenigae Staten de Sovjet-Unie hadden e verdagen totdat 'men weer een gemeen schappelijke basis voor de onderhandelin gen zal hebben gevonden. Er is meer dan drie jaar onderhandeld. In die tijd zijn 353 vergaderingen gehouden. De kwestie van de internationale contro le is het voornaamste geschilpunt bij de onderhandelingen geweest. Het Westen staat erop dat een verdrag inzake een ver bod van kernproeven door een internatio naal apparaat voor toezicht en controle moet worden getoetst op de naleving. De Russen hebben hier mee aanvankelijk in gestemd en hebben hun goedkeuring ge hecht aan zeventien artikelen voor een ontwerpverdrag, waarin de grondpunten van een dergelijk apparaat waren vastge legd. De Sovjet-Unie is hier echter op te ruggekomen en heeft verklaard dat inter nationale controle (Spionage) voor haar onaanvaardbaar is geworden. Vreemd verschijnsel Het lijkt mij bijzonder onwaarschijnlijk dat de Nieuw Yorkse rechter Hostadter ooit dit stukje zal lezen en als hij het zou lezen dan lijkt het mij bijna nog onwaarschijn lijker dat het hem ook maar iets zou kun nen schelen dat een Nederlandse Praat stoelman het met hery eens is. Maar toch wil ik mijn instemming betuigen met de motivering van rechter Hostadters uit spraak in een door ons aller Sophia Loren aangebrachte zaak. Deze Sophia had er bezwaar tegen ge maakt dat haar naam in reclameteksten voor de film El Cid in letters van dezelfde grootte werd vermeld als die van haar te genspeler Charlton Heston. Zij vond dat haar letters groter, hoger en dikker moes ten zijn. En bracht het geval voor de rech ter, met de eis dat dit direct moest ver anderen. Deze wijze kadi nu weigerde een tijde lijk vonnis te wijzen, verklaarde dat So phia moest wachten tot het echte proces voorkomt en sprak,en schreef: Hier manifesteert zich het egocentris me dat in de showbusiness schijnt thuis te behoren. De eigenwaan van deze be kende actrice is ongetwijfeld in grote mate te wijten aan de vleierijen waar mede het publiek de mensen uit de amu sementswereld pleegt te overladen met een kwistigheid, die in geen enkele ver houding staat tot de intrinsieke bijdrage die zij de wereld leveren, wanneer die in het juiste perspectief wordt gezien. Neen, het zal de edelachtbare Hostadter niets kunnen schelen, maar ik wilde toch wel even in de handjes klappen voor deze wijze woorden, die niet alleen de vervelen de Sophia, doch zeker ook het publiek zich mag aantrekken. Dit is nu precies wat het is: schromelijke en belachelijke overdrij ving van alles wat in showbusiness voor valt, schromelijk en belachelijk tillen van die bizzenis boven haar niveau. Denk niet, dat ik niet begrijp, dat die zelfde bizzenis belangrijk is, in zoverre dat zij vele honderden miljoenen mensen be zighoudt, boeit en vermaakt. Maar het heil van de wereld en de mensheid hangt er zeer bepaald niet van af en velen doen alsof dit wel het geval is. Wanneer een begaafd Nederlands hoog leraar het vaderland verlaat om in het bui tenland een leerstoel te gaan bezetten, kraait daar vrijwel geen haan naar, maar wanneer de (overigens zeer verdienstelij ke) orkestleider Cleber van Nederland naar Zuid-Afrika verhuist, wordt daar in som mige kringen en kranten een drukte over gemaakt alsof het lieve vaderland zulk een verlies niet zou kunnen overleven. „De intrinsieke bijdrage die zij de we reld leveren.Daar gaat het om en die is zo gering. Men zou wensen dat de Sophia's en de Jossen aller landen mitsgaders hun mil- joenenvoudige auditoria dit eens wilden begrijpen. Advertentie •>»tY D Uitvaart. Elegant geklede vrienden, zaken lieden, tientallen rechercheurs in burger en vele Napolitaanse jonge vrouwen heb ben de uitvaartdienst bijgewoond voor Charles Lucania, alias Lucky Luciano, de Italiaanse emigrant die in New York „opklom" tot een koning van de 'onder wereld. Agenten van het Amerikaanse bureau voor verdovende middelen ontdek ten tussen de belangstellenden een drie tal goede bekenden van de Amerikaan se politie die, net als Lucky Luciano, opgedragen, maar er werd niet gesproken den. Er was een grafkrans met het op schrift „so long, Pal", gezonden door Joe Adonis, voormalig koning der Newyorkse speelhuizen, die in 1956 naar zijn land te rug was uitgeweken omdat hij in Ameri ka nog een lange straf moest uitzitten. Er werd een plechtige mis van requiem opgedragen, maar werd niet gesproken. Drie Amerikaanse agenten filmden bij binnenkomst alle driehonderd belangstel lenden. Verbannen. Volgens het Guatemalteekse blad Prensa Libre zijn de leiders van alle oppositiepartijen in Guatemale ver bannen. De politie had meegedeeld, dat alle betrokkenen uit hechtenis zijn ont slagen enkele dagen geleden werd het hoofd van de geheime politie vermoord. Volgens de regering was hij een kom- .plot om het huidige bewind omver te werpen op het spoor gekomen. Cubaan se communisten zouden hierin de hand hebben gehad. Sinds donderdag is in Guatemala-stad de staat van beleg van kracht. Oriëntering. Het secretariaat-generaal van de Centrale Verdragsorganisatie (C.E.N. V.O.) in Ankara heeft bekendgemaakt, dat met de Verenigde Staten een akkoord is gesloten voor een krediet van 1,4 mil joen dollar. Dit geld zal worden gebruikt voor installaties in Turkije, Perzië en Pakistan ter oriëntering van vliegtuigen. Drie weken geleden geraakte een Cara- velle van de Sabena door een navigatie- fout in het Russische luchtruim en werd tot dalen gedwongen. Het nieuwe navi- gatiestelsel moet in 1964 gereed komen. Voorbeeld. De voorzitter van de West- duitse vereniging van advocaten, dr. Walter Oppenhoff, heeft de Westduitse juristen aangeraden zich aan hun Neder landse collega's te spiegelen en tenmin ste één vreemde taal te leren beheersen. Dr. Oppenhoff, die dit verklaart in een artikel ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der advocatenvereniging in Keulen, wijst de Westduitse juristen er op, dat de groeiende Europese integra tie van hen een grotere talenkennis ver eist. Verdacht. In de Westduitse plaats Bo- chum is een politieman aangehouden die ervan wordt verdacht in de tweede we reldoorlog te hebben deelgenomen aan de moord op verscheidene honderddui zenden Joden. Volgens functionarissen in Bonn zou de 66-jarige politieman, wiens naam niet werd meegedeeld, deel heb ben uitgemaakt van een groep politieman- men die in het concentratiekamp Kulm- hof bij Poznan Joden in gaswagens dreef. Bandieten. Ethiopische bandieten» hebben op 22 januari een groep van acht Zwit serse kanovaarders overvallen en twee van hen doodgeschoten. De zes overle venden zijn in Addis Abeba aangeko men. Volgens de expeditieleider gebeur de de overval toen de groep op de oever van de Blauwe Nijl een kampement voor de nacht had opgeslagen. Afgelast. Wegens het komplot tegen de regering van Ceylon zijn tot dusver acht mensen gearresteerd, onder wie de vroe gere stafchef van de marine en de voor malig minister van Binnenlandse Veilig heid. De regering heeft besloten de on afhankelijkheidsfeesten, die op 4 febru ari gevierd wouden worden, af te ge lasten. Serie. Maandag is in Cape Canaveral de laatste van een serie van vijftien Titan- 1-raketten met succes afgevuurd. Van deze serie zijn er vier mislukt en negen gedeeltelijk gelukt. Over een kleine maand zal begonnen worden aan proe ven met de Titan-2, een 31 meter lange raket. Dit type zal gebruikt worden om, naar men hoopt volgend jaar, een ruim tevoertuig met twee bemanningsleden te lanceren.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3