Britse loonstop zal op 31 maart eindigen EEN MARS PER DAG Koffie KREMER Vrijmaking wegvervoer niet vóór akkoord over tarieven Industriële dagproduktie was in december stijgerde De beurs Labour doet felle aanval op eenzijdig regeringsbeleid Het rijk had hoge verplichtingen UiHfte copv. ob'iffatics Phcenix Rijwielen Zwitserse reactie op critiek van EEG Geen bemoeienis van Britse regering met Courtaulds BNG komt met derde rentespaarbrieflening UFA geeft concurrentie met de TV op China en Abanië niet op Leipziger Messe L. Worms op 9 febr. in beroep voor het Hof Liberiaanse tanker door midden gebroken WOENSDAG 31 JANUARI 1962 13 DE WEEKSTAAT Tender van 200 min biedt soelaas Circa een half mil wen ter vrije inschrijving Macmillan wijst referen dum over aansluiting bij EEG van de hand Australische ambassadeur vertegenwoordiger bij EEG GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Andere looptijd Beers' Zonen kon omzet met 3,5 pet verhogen BELGISCH MINISTER: Supersnelle conjunctuurtest van C.B.S. Riva kan dividend over vergroot kapitaal niet handhaven Federale Reserve handelt in vreemde valuta De zaak Spierenburg Verkoudheidsbacilfen protektie tegen infektie Alle 39 opvarenden gered Hogere produktie bij Van Gelder Kort economisch nieuws LONDEN Terwijl de stakers Londen in hun worgende greep hielden, deed de Labouroppositie in het Lagerhuis een felle aanval op de regering, die zij verantwoor delijk stelde voor de chaos, niet alleen op straat, maar ook die in de algemene ar beidsverhoudingen. Grote groepen, die er vroeger nooit over dachten tot actie over te gaan. zoals P.T.T.-personeel, onderwij zers, verpleegsters en ambtenaren, zijn thans in verzet gekomen tegen de prakti sche uitschakeling van het normale onder handelingsapparaat en tegen het feit dat alleen de laagstbetaalden een offer moeten brengen, terwijl winsten, dividenden en ook huren buiten schot blijven. Labours hoofdaanval was gericht tegen het feit dat de regering het georganiseerd overleg bij de spoorwegen onmogelijk had gemaakt. Overigens bezwoer de oppositie spreker Ray Gunther die voorzitter is van een der spoorwegbonden, het spoorweg personeel om geen wraak te nemen op de Londense burgers. Maar, zei hij, de rege ring heeft het moeilijk gemaakt voor de bonden om hun leden in bedwang te hou den. Hij beschuldigde de regering van onbe kwaamheid en lafheid en waarschuwde, dat, indien zij de geest van samenwerking in tientallen jaren moeizaam opgebouwd, vermoordt, er niets van alle prachtige eco nomische plannen terecht komt. Als pleister op de wonde kondigde John Hare, de minister van Arbeid, aan, dat de loonstop, die in juli 1961 was begonnen, op 31 maart aanstaande zal eindigen, het geen betekent dat bevroren loonsverhogin gen op nader vast te stellen tijdstippen van kracht zullen worden. De tweede fase noemt de regering loonbeheersing. De re gering stuurt namelijk aan op loonsverho gingen van maximaal 2,5 percent, zodat deze gelijke tred houden met de helaas veel te geringe produktiestijging. Ook alle andere vormen van inkomen moeten uit angst voor inflatie aan banden worden ge- De kwartaalsuitkering van het rijk aan de gemeente heeft enige grote verschui vingen veroorzaakt in de Weekstaat van de Nederlandsche Bank per 29 januari. Behalve genoemde uitkering, >welke circa f 370 min bedraagt, heeft de schatkist nog de gebruikelijke ultimo-Iasten moeten vol doen. Als gevolg hiervan is het saldo van de schatkist met 382 min gedaald tot 518 min. Vandaag heeft de staat een „tender" gehouden op vier- en achtmaands schatkistpromessen, waarvan de storting op 1 februari zal plaatsvinden. Deze „tender" bracht circa 200 min op. De opbrengst vormt een tegenwicht ten opzichte van de op 1 februari verval lende verplichtingen. De staat moet dan 32 min betalen wegens rente op en af lossing van gevestigde schuld, terwijl een bedrag van circa 90 min aan schatkist papier vervalt. De chartale circulatie onderging een uit zetting van 117 min. Zij kwam daardoor op 5.018 min. De banken hebben hier van weinig last ondervonden,- daar de overige mutaties op de geldmarkt klein waren. Naar de rekening „andere inge zetenen" werd een bedrag van 8 min overgebracht, waardoor deze rekening steeg tot 157 min. Op de „dure voorschot ten" werd 1 min afgelost. Uit deviezen- overdracht werd 2 min ontvangen. De goud- en deviezenreserve bedraagt thans 6.107 min, waarvan onveranderd 5.698 min aan goud. Het tegoed van de banken steeg met 257 min tot 857 min. Hierdoor liggen de banken bijna 300 min boven het ver plicht aan te houden kasreservegemiddel- de. Deze sterke positie weerspiegelde zich op de geldmarkt, waar donderdag de dag geldrente werd verlaagd van IK tot 1 per cent. De geldmarkt is nog steeds zeer ruim. In geldkringen acht men hét niet onwaarschijnlijk dat de daggeldrente bin nenkort nog verder zal worden verlaagd. De n.v. Phoenix Rijwielenfabriek Alb. Schootstra deelt mede dat op maandag 19 februari de inschrijving open staat op 1,9 min 5 percent in aandelen „B" con verteerbare obligaties, groot f 1000, te haren laste, tot de koers van 100 percent. Recht van voorkeur hebben de houders van aandelen „A" en „B" in dier voege dat claims van twee aandelen van 500 recht geven op inschrijving op 1000 obligaties. Het conversierecht gaat in op 1 maart 1966. Inlevering van 1000 obligatie en bijbetaling van 250 geeft recht op 2 aan delen „B" van f 500 ieder. De lening is a pari aflosbaar per 1 maart 1972. Circa 500.000 converteerbare obliga ties is ter vrije inschrijving opengesteld. De claims worden op de incourante markt getaxeerd op 20,per stuk. De aan delen worden getaxeerd op 160 percent ex claim. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam luiden: En gelse pond 10,1010,20, Amerikaanse dol lar 3.58V23,62V2, Canadese dollar 3,41 V2. 3,46'/2, Franse frank (100) 72,5073,00, Belgische frank (100) 7,227,27, Duitse mark (100) 90,0090,50, Zweedse kroon Ü00) 69,5070,50, Zwitserse frank (100) 83.50—84,00, Italiaanse lire (10.000) 57,25— 59.25, Deense kroon (100) 52,0053,00, Noorse kroon (100) 50.2551,25. Oosten rijkse schilling U00) 13.9514,05. Portu gese escudo (100) 12,3512 50, Spaanse pe seta (100 gr. coup.) 5,956,10. legd, maar hoe dat gebeuren moet weet nog niemand. Aan het slot van het debat, dat af en toe door tumult op de Labourbanken werd verstoord, verdedigde MacLeod vurig de maatregelen van de regering, welke in het nationale belang een beperking van de uit gaven in de publieke sector beoogden. Brown, de plaatsvervangend leider der socialisten, had slechts verachting voor ministers, die hij marionetten van de kan selier van de schatkist noemde, terw.jl de kanselier zelf de woorden spreekt, hem ingegeven door „buikspreker MacMil- lan" De Zwitserse regering heeft een offici euze verklaring uitgegeven naar aanlei ding van de critiek die in de afgelopen weken vanuit de E.E.G. op haar neutra liteitspolitiek is geuit, onder andere door het Nederlandse Eerste-Kamerlid P. J. Kapteyn en de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak. De Zwitserse regering heeft met spijt van „het wanbegrip" vóór haar positie kennis genomen. Zij stelt dat de nationale onafhankelijkheid en neutraliteit zaken zijn waarover niet kan worden gemar chandeerd. al begrijpt zij dat Zwitserland in geval van associatie bij de E.E.G. na tuurlijk niet alleen maar op voordelen mag reken. „Zij weet dat zware verplichtingen moe ten worden geaccepteerd. Nauw verbonden met Europa, verwacht zij een positieve en constructieve bijdrage aan het gemeen schappelijke werk te kunnen leveren", al dus deze verklaring die is uitgegeven aan de parlementaire pers in Bern. De Zwitserse regering ziet overigens met optimisme de onderhandelingen met de E.E.G. tegemoet, al ontveinst zij zich niet dat ze moeilijk zullen zijn. Premier Macmillan heeft gisteren een voorstel in het Parlement dat Engeland een nationaal referendum moet houden al vorens definitief te beslissen over aanslui ting bij de Euromarkt, van de hand ge wezen. „Het beste is af te wachten in welke vorm de lopende onderhandelingen ten einde gebracht worden en dan te be slissen wat het beste is te doen" p'a-.r Macmillan. Het referendum werd voorge steld door de conservatief J. C. Jenn De president van de Britse Board of Trade heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, dat er geen gronden bestaan om bij voorbaat tot de gevolgtrekking te ko men, dat de resultaten van een fusie van de Imperiaal Chemical Industries en de Courtalds de regering zullen nopen tus senbeide te komen op grond van schade aan het nationaal belang. Als een fusie tot stand zou komen en de werking ervan in strijd zou blijken te zijn met het openbare belang, dan zou hij dit onmiddellijk onder de aandacht van de monopoliecommissie brengen. Nadat Courtaulds had vernomen dat de regering niet voornemens is de monopo liecommissie een onderzoek naar de voor genomen fusie te laten instellen, heeft een woordvoerder van Courtaulds verklaard, dat zijn maatschappij bereid is medewer king te verlenen bij elk gewenst onder zoek. Uitgesloten De mogelijkheid, dat de Imperial Che mical Industries die zelf een bod op de Courtaulds heeft gedaan zal wor den overgenomen door een nog groter concern, zoals de Shell, is door de voor zitter van de ICI, P. Chambers, in een vraaggesprek met een verslaggever van „The Scotsman" als „uitgesloten" ver worpen. Chambers verklaarde, dat het element van buitenlandse controle in de Shell aan zienlijke moeilijkheden zou veroorzaken, „Het is waar, dat Shell bezig is haar belang in chemicaliën te vergroten, maar ik ben nog steeds van mening, dat een overneming uitgesloten is", aldus Cham bers. De Australische minister van Buitenland se Zaken, Sir Garfield Barwick, heeft dit weekeinde medegedeeld, dat de huidige Australische ambassadeur in Nederland, Sir Edwin Mccarthy, met de persoonlijke titel van ambassadeur, hoofd wordt van de permanente Australische vertegenwoor diging bij de E.E.G. Sir Garfield verklaarde, dat het voor Australië van het grootste belang is te kunnen profiteren van de ervaring en ken nis van de Europese Economische ver houdingen, die Sir Edwin bezit, vooral met het oog op de uitbreidingen van de gemeenschappelijke markt en de in de E.E.G. to nemen besluiten, die ook voor Australië van zeer groot belang kunnen zijn Sir Edwin, die zowel ambassadeur voor Nederland als voor België is, wordt als zodanig opgevolgd door de heer W. R Crocker. De heer McCarthy vertelde ons, dat hij 7 maart naar Londen zal vertrek ken, waar hij zich ook zal vestigen. Advertentie De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede dat zij binnenkort zal overgaan tot het verkrijgbaarstellen van rentespaarbrieven 1962 van een derde serie, welke een andere looptijd zal heb ben dan de beide voorgangers. Met deze lening is aan de behoefte van de Bank tot uitgifte van rentespaarbrieven van diverse looptijden tot verschillende bedragen, die tezamen een plaats in het financierings schema van de Bank innemen, voorshands voldaan. Deze derde serie zal worden uitgegeven in stukken van 500 en 100, tegen de koers van 100 percent, tot een bedrag van f 25 min. De rente ingaande 16 maart 1962 is begrepen in het aflossingsbedrag. De rentespaarbrieven 1962-III zijn aflosbaar op 16 september 1989 tegen een koers van 300 percent. Houders kunnen aflossing vor deren per 16 augustus 1974, tegen een koers van 160 percent. Vervroegde aflos baarstelling door de vennootschap zal op enige data, voor de eerste maal op 16 sep tember 1973, mogelijk zijn. De inschrij vingsdatum is 16 maart a.s. Het prospec tus zal op 1 februari verschijnen. Advertentie Het bedrijf van Beers' Zonen n.v. (auto mobielhandel) heeft zich, zo deelt de di rectie mede, in 1961 wederom gunstig ont wikkeld. De omzetten stegen in redelijke mate en het laat zich aanzien dat deze stijging zich ook in 1962 verder zal voort zetten. Deze verwachting is mede geba seerd op het feit, dat de order-portefeuille begin januari 1962 meer dan tweemaal zo groot was als begin 1961. De verkopen van de afdeling bedrijfs automobielen lieten over 1961 een toena me zien van 35 percent tegenover 1960. De verwachting is dat in 1962 niet min der verkocht zal worden. Ook de andere afdelingen van het bedrijf geven reden tut tevredenheid. Op grond van berekende be drijfsresultaten is een winst te verwachten die hoger ligt dan het vorig jaar. Door de hogere reservering voor belastingen zal de nettowinst in 1961 geen evenredige stij ging vertonen met de verbeterde resulta ten. De winst na belastingen en afschrij vingen bedroeg over 1960 938.000. Over dit boekjaar werd twintig percent dividend uitgekeerd. De Belgische minister van Verkeer, Bertrand, heeft in Brussel verklaard, dat hij geen verdere vrijmaking van het wegvervoer tussen België en Nederland zal toestaan, voordat een overeenkomst zal zijn bereikt over de vrachttarieven. Sprekende voor de leden van het Belgische Instituut voor Inter nationale Betrekkingen over „transport vraagstukken in Europa" wees de Bel gische minister er op, dat tussen de Nederlandse en Belgische vervoeronder- nemingen een belangrijk verschil bestaat in de kostprijs, dat ongeveer 25 percent bedraagt voor transporten van vijf ton en tot 32 percent voor transporten van L5 tot 20 ton. „Ik wil wel maximum- en minimum tarieven aanvaarden, maar ik kan mij niet verenigen met tarieven, die zonder prak tische waarde zouden zijn en die erop zou den neerkomen, dat onze Belgische ver voerders onmogelijke voorwaarden wor den opgelegd". Minister Bertrand zei voorts, in deze moeilijkheden „een bewijs te zien van de stelling, dat het niet opgaat één bepaald aspect van het verkeersprobleem te willen regelen zonder het algemene vraagstuk van de coördinatie van het transportbeleid en van het economische, financiële en so ciale beleid aan te pakken". In zijn toespraak wijdde de Belgische LAGE WINST U.S. STEEL IN 1961. De United States Steel Corporation heeft in 1961 een netto winst van 190.200.000 dol lar behaald, wjelk bedrag overeenkomt met 3,05 dollar per aandeel. De raad van com missarissen heeft het gewone kwartaal dividend van 75 dollarcent gedeclareerd. De netto winst is sinds 1952, toen 143,6 mil joen dollar verdiend werd, niet meer zo laag geweest als verleden jaar. In 1960 werd 304.521.000 dollar of 5,16 per aandeel verdiend. De aandeelhouders van de Universum- film A.G. te Berlijn en de UFA-Theater A.G. te Dusseldorp hebben, naar de Frank furter Allgemeine Zeitung verneemt, in een algemene vergadering besloten, dat er in het vervolg geen speelfilms meer zul len worden vervaardigd. Zij verklaarden zich niet langer bereid het risico van een eigen produktie te dragen; de ateliers van het U.F.A.-concern moeten zoveel mogelijk zien televisie-opdrachten te krijgen. On derhandelingen hierover, die kans op sla gen schijnen te hebben, waren reeds aan de gang. Een filmmaatschappij, waarin de Uni- versum-Film A.G. sedert november 1960 een belang van vijftig percent heeft, de U.F.A. Filmhansa G.m.b.H. en Co., heeft surséance van betaling moeten aanvragen. Zij heeft, naar verluidt, verliezen gele den, die zijn opgelopen tot 2,1 miljoen dm., terwijl haar maatschappelijk kapi taal slechts 1,45 miljoen dm. bedraagt. Er zijn reeds onderhandeligen begonnen over de verkoop van de filmvoorraad van de U.F.A.-Filmhansa G.m.b.H. und Co. Communistisch China en Albanië zullen dit jaar niet deelnemen aan de jaarbeurs in Leipzig, zo maakten de organisatoren gisteren bekend. Beide landen hebben tot dusver altijd een stand gehad op deze beurs. China had een indrukwekkend pa viljoen waar traditionele landbouwproduk- ten getoond werden en waar ook grote aandacht werd besteed aan de ontwikke ling van de industrie. De directeur van de handelsbeurs, Rolf Lemser, verklaarde dat China geen in zending heeft gestuurd omdat het van drie natuurrampen te lijden heeft gehad. Op de vraag waarom Albanië niet deel neemt werd geen antwoord gegeven. Lemser zei dat ook Buiten-Mongolië dit jaar niet vertegenwoordigd zal zijn. Op de beurs, die van 4 tot 13 maart gehouden wordt, zullen 9.000 firma's uit 54 landen een stand hebben, waaronder 6000 Oostduitse firma's. Verscheidene gro te Westduitse firma's hebben meegedeeld dat zij dit jaar in verband met de Ber- lijnse muur niet aan de beurs van Leip zig zullen deelnemen. Vorig jaar waren ongeveer duizend Westduitse firma's vertegenwoordigd. Lemser verklaarde dat ditmaal „honderden" firma's uit West- Duitsland een stand zullen hebben. In het eerste nummer van „Conjunc tuurtest", een nieuwe maandpublikatie van het CBS, worden de resultaten gepu bliceerd van onderzoekingen volgens zo genaamde conjunctuurtest-methode. Bij deze methode baseert men zich niet op aan de administratie van bedrijven ont leende cijfermatige gegevens, doch op de meningen van leiders van onderne mingen over de gang van zaken in hun bedrijf. Het voordeel van deze onderzoek methode is dat de resultaten aanmerke lijk sneller ter beschikking komen dan de traditionele statistische overzichten. In de publikatie wordt een totaalbeeld gegeven van de gang van zaken in de industrie en de burgerlijke- en utiliteits bouw in de maand december 1961 en voor afgaande maanden. Het onderzoek strekt zich uit tot een zodanig aantal onderne mingen, dat hun antwoorden representa tief geacht mogen worden voor circa zes tig pet van de Nederlandse industrie (ex clusief de voedings- en genotmiddelenin dustrie! en voor de gehele burgerlijke en utiliteitsbouw. De omzetten in automobielen in het jaar 1961 bij Riva n.v. zijn conform de alge mene gang van zaken in deze branche ge stegen ten opzichte van het jaar 1960. In 1961 werden in Den Haag drie nieuwe be drijven geopend. In Amsterdam kwamen nieuwe magazijn- en werkplaatsruimten gereed. Het uitstaande aandelenkapitaal werd vergroot van 3.025.000 tot 3.452.500. Tevens werd een lening opgenomen ad 700.000. Het resultaat over 1961 zal per saldo ongeveer gelijk zijn aan dat over 1960. Gezien de vergroting van het aandelen kapitaal zal het dividend waarschijnlijk vastgesteld kunnen worden op 15 pet (1960 8 pet plus 10 pet uit de agioreserve). Voor 1962 verwacht de directie voor de bedrijven een verdergaande stijging van de omzetten, waartegenover een verhoging van de loonkosten en van de kosten, voort vloeiende uit investeringen, zal staan. Ook voor 1962 staan belangrijke investeringen op het programma onder andere voor de vestiging van een bedrijf aan de periferie van Amsterdam. De omvang van de gemiddelde dagpro duktie toonde zowel in oktober als in no vember en december 1961 een stijgende tendentie. Ook de arbeidersbezetting nam in november en december over het geheel genomen in lichte mate toe; daarbij bleef de werktijd der arbeiders vrijwel onver anderd. De omvang van de voorraden onver kocht produkt werd ultimo december 1961 door 15 pet der bedrijven groot en door eveneens 15 pet der bedrijven klein ge noemd voor de tijd van het jaar; bij de overige zeventig percent der ondernemin gen achtte men deze voorraden normaal. De ontvangst van orders toonde vooral in oktober en november 1961 een stijgen de tendentie, doch in totaal nam de or derontvangst in december bijna niet meer toe. De stijgende tendentie deed zich voor namelijk voor bij de binnenkomst van or ders uit het buitenland, waarvoor ook in december nog een lichte toeneming valt te constateren. De orderontvangst over december werd door 25 pet der ondernemingen groot en door tien pet der ondernemingen klein voor de tijd van het jaar genoemd; door 65 pet der bedrijven werd zij normaal geacht. De orderpositie was ultimo de cember bij 15 pet der ondernemingen groot, bij tien pet der bedrijven klein, en bij de overige normaal. De Amerikaanse minister van Finan ciën, Douglas Dillon, heeft gisteren ont huld dat de Amerikaanse Federale Re serve is begonnen met de handel in bui tenlandse valuta. Dit is een onderdeel van het programma ter versterking van de positie van de dollar. Hij verklaarde in de gecombineerde commissie van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden dat het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans, dat in recht streeks verband staat met het goud- en dollarprobleem, in de laatste drie maan den van 1961 aanmerkelijk is toegenomen. Op basis van voorlopige cijfers becij ferd Dillon het tekort over geheel 1961 op ongeveer 2,5 miljard dollar (negen miljard gulden) tegenover 3,9 miljard dol lar (14 miljard gulden) in 1960. De schatkist is vorig jaar begonnen met het kopen en verkopen van buitenlandse valuta ter versterking van de positie van de dollar op buitenlandse markten. minister ook enkele woorden aan het vraagstuk van de harmonisatie van de vrachten in de binnenvaart. „Ik heb bij onze Belelux-partners aangedrongen om tot een geharmoniseerde reglementering te komen voor de vrachten, die voor het ge hele intra-Beneluxverkeer zouden gelden, waarbij dit vervoer voortaan als binnen lands vervoer zou worden beschouwd, maar ik heb tot dusverre van Nederlandse zijde weinig enthousiasme voor dit voor stel ontmoet". Minister Bertrand wees er in zijn rede voorts op. dat ook wat betreft de liberali satie van het vervoer in het kader van de E.E.G. de standpunten van Nederland en België uiteenlopen. Vrijdagmiddag 9 februari om half drie zal het Haagse Gerechtshof in beroep de strafzaak tegen de schroothandelaar L. Worms uit Den Haag behandelen. Begin januari werd de behandeling van de zaak uitgesteld omdat de heer Worms in het buitenland vertoefde. De Haagse rechtbank veroordeelde de heer Worms in eerste aanleg tot een boete Van 250,- wegens smaad jegens de heer D. P. Spierenburg, viceovoorzitter van de Hoge Autoriteit "an de E.G.K.S. De heer Worms had in een telegram aan de direc teur-generaal van Economische Zaken, dat hij liet publiceren, gesteld dat de heer Spierenburg kort na de oorlog steekpen ningen had aangenomen. Advertentie zijn als de dood voor „tartl. en W,Uorts. Dit doosje betekent: PERTH (Australië) (AP) De Austra lische zeesleper Yuna wordt in Fremantle Jn gereedheid gebracht om de twee delen van de gebroken Liberiaanse tankboot Bridgewater (9.676 ton) in veilige haven te brengen. De tanker brak gistermorgen tijdens een storm voor de westkust van Australië in tweeën. De bemanning van 39 koppen is inmiddels gered door de Ita liaanse tankboot Elios. Het schip Straat Singapore heeft gemeld dat beide delen van de tanker nog steeds drijven en zich op de voornaamste scheepvaartroute tus sen West-Australië en Zuid-Afrika bevin den. De Bridgewater was van de Perzi sche Golf op weg naar Nieuw-Zeeland tnet een lading ruwe olie. In 1961 werd door de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. een produktie bereikt van tegen de 299.000 ton (286 000 ton). Over de financiële resul taten kon nog geen mededeling worden ge daan. De loon- en salariskosten waren in 1961 echter aanzienlijk hoger. In de jaren 1956 tot en met 1960 inves teerde Van Gelder Zonen tegen de f 130 min. In 1961 werd tussen de 25 en 30 min geïnvesteerd. Op basis van de ver vangingswaarde is in de vennootschap een bedrag van rond 430 min geïnvesteerd. Per werknemer is dat circa 87.000. Aldus het verslag van de nieuwjaars toespraak van de directeur der n.v. P. Smidt van Gelder in het personeelsorgaan „De Eendragt". Bank voor Nederlandsche Gemeenten Van 1 januari tot en met 31 december 1961 werden door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten wegens op te nemen vaste geldleningen overeenkomsten gesloten tot een totaal bedrag van 575,8 miljoen. Hiervan was 150 miljoen afkomstig van de publieke en 425,8 milloen van de onderhandse kapitaalmarkt In 1961 werd door de bank 694,9 miljoen aan gemeenten en andere aangeboden. AMSTERDAM: INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De internationals hebben gisteren bij opening een licht verdeelde stemming te zien gegeven, waarbij Unilever en AKU lager noteerden, terwijl Philips, Kon Olie en Hoogovens boven het vorig slot uit kwamen. De handel in de Philipshoek was iets levendiger. De koers steeg van 953 tot 958 (954). Hoogovens dag bijna 6 pun ten hoger in de markt op 761. Kon. Olie liep op van 122,70 tot 123,30 121,90). AKU 3 op 393 y2. Unilever en Kon. Olie noteerden boven pariteit New York. Er was gisteren hier en daar een stukje vraag in de hoofdfondsen van publieke zijde. In de cultuursector en de scheep vaartafdeling was het zeer rustig. De koersen gaven weinig verandering te zien. In de staatsfondsenhoek was de stemming doorelkaar aan de vaste kant. In de lokale afdelingen waren de aan delen van onroerende goederenmijen we derom gevraagd. Hellingman 400 b (390). Stadhouderslaan 605 (595 b.) Woon- en Winkelhuizen 835 (825), Ned. Bankinstel ling 255 (249). Ook Blauwhoed kreeg een hogere advieskoers. Boeke ,Huidekoper van 237 op 238 Vi; Boom Ruygrok van 165 op 167 b. Spaarne- stad van 860 op 856. VERHANDELDE FONDSEN 29 januari 30 januari Totaal 481 491 Hoger 233 (48,4%) 277 (56,4%) Lager 141 (29,3%) 111 (22,6%) Gelijk 107 (22,3%) 103(21,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U396—402 gl 400 Kon. Olie124—124,80 124,30 Philips 960—968 gl 962 Unilever 184—185,60 185, Hoogovens 764765 gl VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U400 Kon. Olie124,50—124,90 124,90 Philips 961—963 964 Unilever 185—185,20 185,10 Hoogovens 765767 767% Vorige slotkoers A'dam Rubber. 113'/* H.V.A 130 A K.U 393 152, Hoogovens 761 PhiMps Gem. B^ez. 959 Unilever 183,70 Dordtsche Petr. 584 K. Ned. Petr. Mij 123,60 Holl. Am. Lijn. 148 K.LM 60,30 K.N S.M 190% Ned. Stoomv. Mij 163 Ommeren Phs v 335 Scheepv. Un. Ned. 151% 223,— 244,50 f 516,— Ver. Bezit v. 1894 f 143,— Amsterd. Bank 388'/* Ned. Handel Mij. 349 Rotterd Bank 374 Twentscht Bank. 338% Albert Heijn 748 Amsttl Brouwerij 494 F"rkeTs Patent 295% Bols 851 Bührmann Papier 745 510 Ford 771 Gelder Kon. Pap. 366 Gist Sz Spir.f. Kon. 387 Van der Heem 358% Heineken's Bier 620 Hoogenbosch Sch. 294% Indola 565 Kon. Zout-Ketjer 1050 Müller Nat. Bezit 495 Ned. Kabelfabr. 607 Philips Pref 289 Sikkens Groep 925 Stokvis 260 Ttomassen Dr. 698 Ver. Machinefabr 249 Wessanen 410 Wilton Fijenoord 295 Zwanenberg-Org. 1000 Aluminium Ltd.. 488 Billiton Mij. II 28% American Motors 165/w Anaconda 51% Bethlehem Steel. 42% Cities Service 54'K General Motors.. 51% Kennecott Copper 81% Rermbhc Steel 56 Shell Oil 374^ U.S. Steel 73% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: HERSTEL De aandelenmarkt liep wat op bij een iets actievere handel gisteren. De markt was iets hoger bij opening en steeg aan merkelijk om het middaguur, maar enige aandelen waren onder hun hoogtepunt van de dag in het laatste halfuur. Verder winstneming in de laatste minuten kon niet verhinderen dat de markt gemiddeld aanmerkelijk beter was. De meeste win sten liepen tot twee dollar, maar sommige verliezen waren nog veel groter vooral op spaar- en leningfondsen. Auto-, staal-, spoorweg- en de meeste oliewaarden stegen evenals openbare nutsbedrijven. De meeste andere groepen slpten gemengd. De omzet steeg tot 3.520.000 (3.050.000). Van 1.288 verhandelde fondsen waren 643 hoger en 374 lager. Het industriegemiddelde kwam van 689.92 op 694,09. Dat van spoorwegen van 146.27 op 146,74 en dat van openbare nutsbedrijven van 123,45 op 123,62. (AP). Ingevolge een statutenwijziging is de heer R. Zwolsman benoemd tot voorzitter van de raad van bestuur van de Landbank n.v. In verband daarmede heeft de heer Zwolsman zijn lidmaat schap van het college van commissarissen van deze vennootschap neergelegd. De heer Zwols man had hierin de functie van gedelegeerd com missaris. Naast de raad van commissarissen fun geert nu een raad van bestuur. Tot dusver be stond het bestuur van de vennootschap uit een directie en een raad van commissarissen. Inge volge deze wijzigingen is de samenstelling van de raad van commissarrissen aldus: dr. Paul Rii- kens, voorzitten jhr. J. A G. Sandberg en prof mr. W. C. L. van der Grinten. De opengevallen plaats door de verandering van functie van de heer Zwolsman wordt voorshands niet bezet De raad van bestuur bestaat uit de heren R Zwols man, voorzitter, A. A. Vervoort en dr ir F Bakker Schut.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13