„Binnenkort vrijwilligers naar West-Irian" Omzichtige toenadering W ashington-Moskou HET WEER Organisatie van Amerikaanse Staten stoot Cuba uit Tweederde meerderheid op het nippertje bereikt School in hoofdstad afgebrand Nieuwe textiel-CAO is aanvaard Glenns ruimtevlucht tot 13 februari uitgesteld Versterking naar Parijs Marinepatrouilles hebben opdracht het eerst te schieten nu Kennedy's perschef Salinger neemt uitnodiging van Adzjoebei aan Dusseldorp is pokkenvrij Bank en kassier in Algiers overvallen HOOFDPRIJS TOTO IN 19 DELEN I 4 m w* J 4? 47e JAARGANG NUMMER 74 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 31 JANUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haai lem f>irectie^JUW^Peweboomen^MnH^C^^^^^JQ Het woord is aan KOLONEL ACHMADI: In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Dorpje op wielen4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Weg en Wiel6 Scheepsberichten 6 In de Vishal en op zee7 Kunst 9 Horen en Zien 19 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Sneeuw of ijzel Contacten Nieuwe gevallen in drie Engelse graafschappen W elv aartpro gr am ma Dinsdag 23 doden bij aanslagen in Algerije y ':P - - V ;r .v -• U' ■- '/"A- ■f 4'% 'i - l-.'jV- ,5*/ V ê.'A J IJmuider Courant De nieuwe collectieve arbeids-overeen- komst voor de textielindustrie is door het College van Rijksbemiddelaars aanvaard. Zonder dat enig nader overleg nodig was werd het voorstel, waarover werkgevers en werknemers volledige overeenstemming hadden bereikt, overgenomen. Voor de verschillende loongroepen worden de lonen met acht en tien cent per uur verhoogd. Dit geldt zowel voor mannelijke als voor vrouwelijke werknemers, die 23 jaar of ouder zijn, en voor alle gemeenteklassen. Een reeds eerder toegekende loonsver hoging van twee cent per uur is in de nieuwe lonen verwerkt. De nieuwe CAO heeft een looptijd van een jaar. De verhoogde lonen zullen van 1 januari 1962 met terugwerkende kracht dus worden betaal Voortaan zal op 23-jarige leeftijd het volle loon be reikt kunnen worden. Voor mannelijke werknemers was dit tot nu toe op 24-jarige leeftijd mogelijk. De werknemers beneden 23 jaar krijgen een evenredige verhoging. Er zijn omstandigheden, waaronder reeds op 21-jarige leeftijd het volle loon kan worden uitbetaald. Deze zijn nader omschreven in de CAO. In de overeenkomst is ook vastgelegd, dat vrouwen bij gelijke arbeid 85 percent van het loon voor mannen ontvangen. De vakanties zijn gesteld op dertien werkdagen voor hen, die 18 jaar of ouder zijn; voor jongeren is d'e vakantietijd gelijk aan vijftien werkdagen. Aan het College van Rijksbemiddelaars is toestemming gevraagd voor het invoe ren van eenzelfde winstdelingsregeling als bestaat in de metaalindustrie. Verwacht wordt, dat deze toestemming gegeven zal worden. De vakraad voor de textielindustrie kan dan aan ondernemingen, die dit aan vragen, toestaan een winstuitkering aan de werknemers te doen van maximaal 3 per cent van het jaarloon. CAPE CANAVERAL (Reuter) De ruimtevlucht van John Herschel Glenn, die laatstelijk op donderdag was bepaald, is voor de zesde maal uitgesteld sedert 20 december, nu tot 13 februari. Volgens het bureau voor de ruimtevaart zijn er me chanische moeilijkheden. Weerkundigen hebben bewolkt weer voorspeld voor don derdag. Ook achtten zij het mogelijk dat de zee in het gebied van Bermuda, waar Glenn na zijn vlucht moet worden opge pikt, ruw zal zijn. Volgens welingelichte kringen zijn er drie belangrijke technische fouten ontdekt. De ze kwamen aan het licht na de afgelaste lancering van zaterdag, doch werden aan vankelijk niet als ernstig beschouwd. Vol gens deze kringen zou de installatie, die de snelheid van de Atlasmotoren regelt, niet naar behoren functioneren, waardoor het gevaar zou ontstaan dat de cabine met te hoge snelheid de ruimte zou worden in gestuwd. Een soortgelijke fout in de At- las-Agena raket, die vrijdag de Rangercap sule naar de maan lanceerde, zou de oor zaak van een te grote snelheid zijn ge weest. Nadat de fout in de raket voor de lancering van Glenn was verholpen ont stonden er moeilijkheden in het communi catiesysteem van de cabine en van de At lasraket. Gisteren zijn er dertig nieuwe eenheden van de mobiele gendarmerie uit de Fran se provincie naar Parijs gedirigeerd, waar voetgangers en automobilisten onophoude lijk worden aangehouden om zich te legi timeren of hun wagens op kneedbommen of wapens te laten inspecteren. H. P. Arnold: Statistieken zijn gevaarlijk. Een sta tisticus waadde door een rivier die ge middeld 50 centimeter diep was. Hij verdronk. DJAKARTA (AP) - „De eerste groep pas opgeleide Indonesische vrijwilligers zal spoedig naar Nieuw-Guinea gezon den worden". Dit heeft kolonel Ach- madi, secretaris van president Soekarno's defensieraad, medegedeeld. „Tiendui zend vrijwilligers, hoofdzakelijk afkom stig van Java en Sumatra, zullen spoedig gaan. Meer soortgelijke militaire vrij willigers zullen in de loop van de tijd volgen". Achmadi, die ook minister voor de coö peraties en transmigratie is, drong er bij de vrijwilligers die nu hun militaire op leiding ontvangen op aan „op korte ter- Ook Rotterdam heeft zijn haven gebouw. Het staat aan de Westerlaan bij de Nieuwe Maas. Het is 60 meter hoog en heeft achttien etages, waar van er veertien voor kantoren zijn bestemd. Het dak is geschikt voor landings- en startplaats voor heli kopters. Deze foto is uit de Euromast genomen. (Van onze correspondent) Kennedy's perschef Salinger heeft een litnodiging aangenomen om eind april of legin mei Kroesjtsjevs schoonzoon Adzjoe bei in Moskou te bezoeken. Een langza me, voorzichtige toenadering tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie is in deze periode onmiskenbaar. Deze toenade ring komt tot uiting in semi-persoonlijke relaties en blijft daardoor voorlopig niet te officieel. Toch zou uit dit soort ontmoetin gen gaandeweg een formeel contact op hoog niveau kunnen voortkomen. Adzjoebei, hoofdredacteur van het Russi sche regeringsorgaan Izvestia, was met zijn vrouw Rada, de dochter van Kroesjt- sjev, uit Latijns-Amerika overgekomen om te lunchen in het Witte Huis. Hij en Ken- Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 134,39 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. .223596 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen, voorafgegaan door sneeuw of ijzel. Morgen lang zaam van het westen uit binnen dringende dooi. Krachtige, langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee nedy kennen elkaar reeds door het lange vraaggesprek, dat Kennedy in november met Adzjoebei heeft gehad en dat volle dig in de Russische pers is gepubliceerd. Salinger heeft het afgelopen weekend in. Parijs geconfereeerd met Charlamov, de perschef van de Russische regering. Het gesprek handelde over de verbetering van de communicatiemiddelen tussen hun beide landen. Over dit ondei-werp hoopt Salinger opnieuw te spreken, wanneer hij in Mos kou is. Het doel moet wel zijn, dat de Amerikanen beter worden ingelicht over de bedoelingen van de Russen en vice- versa. Verbetering der communicatiemid delen is echter een vage term. Ook aller lei betrekkingen, die niet strikt tot het ter rein van pers, radio en televisie behoren kunnen hieronder vallen. Adzjoebei heeft ditmaal zeker niet te klagen over gebrek aan contacten te Wash ington. Dinsdag vertoefde hij bijna drie uren in het gezelschap van de president en 's avonds waren hij en zijn vrouw te eten gevraagd bij de Salingers thuis. Van daag zou het echtpaar Adzjoebei een be zoek brengen aan Robert Kennedy, de broer van de president, die minister van Justitie is. De minister kan voorlopig geen reis naar de Sovjet-Unie maken, doch hij heeft belangstelling getoond voor een be- bezoek op een latere datum. Vanmiddag was Adzioebei bovendien van plan aanwe zig te zijn op de persconferentie van pre sident Kennedy. Adzjoebei heeft tegenover verslaggevers op een ontvangst in de Russische ambas sade te Washington te kennen gegeven, dat hij zijn ontmoeting met president Kennedy als „een kleine stap" beschouwt in de rich ting van verbetering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. Volgens Adzjoebei is het nu niet de tijd voor „grote stappen", zoals een Ame rikaans-Russisch vredesverdrag, maar een tijd voor „kleine stappen". Naar aanleiding van vragen over de ge schillen tussen de Sovjet-Unie en commu nistisch China en Albanië, gaf Adzjoebei toe, dat er „familieruzies" zijn in de communistische wereld. (Van onze correspondant) WASHINGTON. - Na onderhande lingen, die een paar dagen langer duur den dan was verwacht, zijn de Verenig de Staten erin geslaagd, de conferentie te Punta Del Este in Uruguay een reso lutie te doen aannemen, die Cuba uit sluit van officieel inter-Amerikaans con tact. De resolutie haalde met veel pijn en moeite precies de vereiste meerder heid van tweederden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft lang getracht tot een reso lutie te .komen, die een grotere groep bereid zou zijn te steunen. Wat thans is bereikt, is een bijzonder mager resul taat. Wat de bevolking betreft, kreeg Amerika tweederden van de Latijns amerikanen tegen zich. Grote staten, zo als Argentinië, Brazilië, Mexico en Chili hebben zich namelijk tegen Amerika's streven verzet. Niet omdat de regeringen dezer landen pro-Cuba zijn, doch om tactische en juridische redenen. Het resultaat zou kunnen wijzen- op een plitsing, die niet zo gemakkelijk kan worden geheeld. De conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken keurde met twintig stem men tegen één (Cuba) verder een ver klaring goed, waarin het regime-Castro, dat zich officieel marxistisch-leninistisch noemt, onverenigbaar wordt genoemd met het inter-Amerikaanse systeem. De aan sluiting van Cuba bij het communistische blok wordt in deze verklaring een ver breking van de eenheid van de Ameri kaanse staten genoemd. Met zestien stemmen tegen één (Cuba) bij vier onthoudingen werd besloten de wapenhandel en transporten tussen Cuba en de andere leden van de OAS te ver bieden. Brazilië, Chili, Ecuador en Boli- BONN De pokken zijn uit Dusseldorp verdreven. Sinds gisteren is de stad niet langer besmet gebied. Er zijn dan ook geen belemmeringen meer voor het internatio nale reisverkeer op Dusseldorp. Het afbla zen van 't pokkenalarm kon gebeuren om dat 28 dagen, de dubbele incubatietijd, ver lopen zijn sinds de laatste nieuwe pokken- patiënt «werd geïsoleerd. Het overlijden van de 51-jarige verpleegster, die op 20 januari vrij plotseling aan pokken over leed, kon bij de termijn buiten beschou wing worden gelaten, omdat zij werkte in de geïsoleerde pokkenafdeling van haar ziekenhuis. Van haar kon de besmetting dus niet op anderen overgaan. Wolfgang Jacobs, die de pokken uit Afri ka naar Dusseldorp meebracht, en zijn vrouw zijn inmiddels genezen. Hun vijfja rig zoontje blijft nog in het ziekenhuis tot de laatste pokkenuitslag is verdwenen. LONDEN (Reuter) In Engeland is een twaalfde pokkenpatiënt ontdekt. Het is een Ierse bouwvakarbeider uit Rainham in Essex, waar tot dusver geen gevallen waren gesignaleerd. Tot nu toe zijn zeven patiënten overleden. In Kent en Lancashi re zijn bij twee zieken verschijnselen ge constateerd die aan pokken doen denken. via onthielden zich van stemming. Uru guay stemde voor, onder voorbehoud dat het Cubaanse volk onder een eventuele uitbreiding van het verbod niet te lijden zal hebben. Met twintig stemmen tegen één (Cuba) werd een verklaring goedgekeurd waarin het welvaartsprogramma van president Kennedy voor*Latijns-Amerika de grond slag voor de economische en sociale ont wikkeling van de landen werd genoemd. Het programma wordt het beste wapen tegen communistische invloeden geacht, aldus de verklaring. Ten slotte werd een resolutie goedge keurd waarin de OAS-leden werden opge wekt te waken tegen agressie, ondermij nende activiteiten en andere gevaren voor vrede en veiligheid. Er zal een raadge vende commissie opgericht worden voor het ontwerpen van veiligheidsmaatrege len. Cuba stemde tegen de resolutie en Bolivia onthield zich van stemming. Minister Rusk betoogde dat het besluit Cuba uit te stoten getuigt van een op merkelijke eensgezindheid onder de Ame rikaanse staten en van een algemene bezorgdheid over de marxistisch-leninisti- sche regering van Cuba. De Argentijnse minister Carcano zei dat zijn land het besluit niet gesteund heeft „omdat het de internationale rechten en normen overschrijdt en een precedent ge schapen heeft dat zeer ernstig lijkt". De Cubaanse president Osvaldo Dorticos noemde de uitslag van de stemming een nederlaag voor het imperialisme. Hij zei dat Cuba zich nog zal beraden of het zich uit de OAS zal terugtrekken voordat de schorsing een feit is geworden. Een woordvoerder van de Braziliaan se delegatie, die voor uitstel van het be sluit Cuba te schorsen was, zei te ver wachten dat de raad van de OAS eind februari in Washington bijeen zal komen om de schorsing te bespreken. ALGIERS (Reuter-AP) Gewapende overvallers hebben vanmorgen op klaar lichte dag een bank in het centrum van Algiers beroofd voor 220.000 franc. De bank werd enkele maanden geleden be schadigd door een explosie van een plas- ticbom. die waarschijnlijk geplaatst was door de O.A.S. Een kassier van een ta baksonderneming werd vanmorgen door gewapende onbekenden beroofd voor 150.00 franc. Bij aanslagen zijn gisteren in Algerije in totaal 23 mensen om het leven geko men en 38 gewond. De troepenversterkin gen die gisteravond in Algiers stellingen betrokken, zijn vanmorgen teruggetrok ken. Een woordvoerder van het Elysée wilde vanmorgen geen commentaar geven op het bericht van de Belgische radio over een Frans-Algerijnse overeenkomst. Hij wees erop dat met het oog op de rede die president De Gaulle maandag zal hou den dergelijke berichten verwacht kun nen worden en gaf de raad er niet te veel aandacht aan te besteden. (Van onze Amsterdamse redacteur) Ruim 400 scholieren van het christelijk lyceum Buitenveldert in Amsterdam heb ben een extra wintervakantie gekregen. Vanmorgen troffen zij in plaats van een schoolgebouw slechts een rokende puin massa aan. Het hoofdgebouw van het ly ceum aan de Amstelveenseweg was name lijk door brand volkomen verwoest. Om half acht vanmorgen werden de be woners van de Amstelveenseweg opge schrikt door knallen van explosies. Toer zij op onderzoek uitging sloegen de vlam men reeds uit de vensters van het ruin 100 meter van de weg staande scholen complex. Hoewel de brandweer snel tei plaatse was en met tien stralen de linker vleugel van het gebouw trachtte te spa ren, viel er niets, meer te redden. Het uitgebrande gebouw, dat geheel ui hout was opgetrokken, besloeg een opper vlakte van 80 bij 50 meter en bevatte 3! lokalen. Het was het tijdelijke onderko men van het christelijk lyceum, dat in d- nieuwe tuinstad Buitenveldert over enkel jaren een permanent schoolgebouw za krijgen. Aan de Amstelveenseweg beschik te men over drie tijdelijke schoolgebou wen, waarin totaal 750 leerlingen konde worden ondergebracht. Het uitgebrande complex was het hoofd gebouw. De 400 leerlingen, die hier hu klaslokalen hadden, zijn met vakant naar huis gestuurd. Het schoolbestuur z. trachten eerst voor de examenklassen or, derdak te vinden. De brand, waarvan de oorzaak nog nie bekend is, trok een enorme belangstellin van Amstelveense forensen, die op we waren naar Amsterdam. Het verkeer vi; de Amstelveenseweg werd hierdoor ern stig gestagneerd. mijn gereed te zijn om naar Nieuw-Gui nea gezonden te worden." Achmadi weigerde te antwoorden op een vraag of de vrijwilligers als infiltranten of als gevechtseenheden naar Nieuw-Gui nea zullen gaan. Het Indonesische ministerie van Marine heeft bekend gemaakt dat de patrouilles van de Indonesische marine voor de kust van Nieuw-Guinea zijn versterkt met tor pedojagers en fregatten en opdracht heb ben op elk Nederlands oorlogsschip, dat in de territoriale wateren van Indonesië komt onmiddellijk te schieten. Majoor Ambardo, hoofd van de afdeling inlichtingen van het ministerie, zei dat het bevel aan de patrouilleschepen, slechts te schieten wanneer zij aangevallen worden, niet langer van toepassing is. „Wij zullen ons niet opnieuw laten verrassen, zoals op 15 januari gebeurde," aldus majoor Am bardo. „Volgende maal zullen wij het eerst schieten." Het hoofd van de marine-operaties en opleiding, kolonel Soedomo, zei dat Indo nesische en Nederlandse patrouilles elkaar vóór 15 januèri reeds dlikwijls ontmoet heb ben. Zij plachten dan identificatieseinen uit te wisselen en huns weegs te gaan, zo zei hij. „Maar er bestaat niet langèr een gentleman's agreement. De Nederlan ders hebben dat op 15 januari gebroken." Soedomo zei dat de patrouilles opdracht hebben „bescheidenheid te betrachten". „Wij willen niet dat een van onze motor torpedoboten gaat vuren op een Neder landse torpedojager," zei hij. „De partijen moeten even sterk zijn." Zowel Soedomo als Ambardo liet zich slechts in vage bewoordingen uit over de grens van de territoriale wateren van In donesië. Zij verklaarden dat de grens op 12 mijl afstand ligt van de lijn die de buitenste punten van de archipel met el kaar verbindt en dat alle wateren binnen de archipel Indonesisch zijn. Morgen, 1 februari, zullen de fregatten „Evertsen" en „Kortenaar" in Hollandia binnenlopen voor een bezoek van vier da gen. Tijdens de aankomst zal een aantal vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst een „flypast" uitvoeren boven de schepen. Op 2 februari zal de bemanning van bei de schepen worden geïnspecteerd door de commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, die de opvarenden zal toespreken. Voor de sporttoto van zondag was in totaal een bedrag van 264.288,aan prijzen beschikbaar. De eerste prijs, die 145.358,40 bedroeg, wordt door 19 pool ers gedeeld. Zij ontvangen per persoon netto 6.502,84. Niet minder dan 541 kandidaten, waar van 6 met 2 kolommen, meldden zich voor de tweede prijs van 79.286,Na aftrek van belasting wordt er per kolom 145, uitgekeerd. De mensen, die vijf gelijke spelen goed voorspelden, waren ditmaal verreweg het beste af. Voor deze prijs van 39.643,20 waren er namelijk slechts twee gegadig den, die netto elk 16.848,36 ontvangen -;v - A 1-V' - i

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1