Vervoer verbod voor varkens verlengd tot 1 maart 1962 Wat een ontdekking f Bloembollencorso wordt op 28 april gehouden AGENDA Kort en bondig ÉI BEST BROOD Jongen, die vriendje wilde redden, verdronken Taxichauffeur door Argentijnse zeelui mishandeld Boeren berecht die de overheid bedrogen Telegram van Papoea aan Soekarno Pro-Indonesische demon stratie in Fak Fak Vijf doden in het verkeer VERMAAT's Dooi in aantocht WOENSDAG 31 JANUARI 1962 2 Mond- en klauwzeer is nog niet bedwongen De Koningin ontving scholieren uit Bogota Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent Wie GOLD STAR rookt heeft t Na afloop kijkdagen in Hollands Bloembollenhuis Haarlem VeisendJ muiden Beverwijk Kort nieuws Mr. Bot in N.-Guinea s Nu aan de mond- en klauwzeerepidemie nog geen einde is gekomen heeft het mi nisterie van Landbouw en Visserij, na overleg met het betrokken bedrijfsleven, in principe besloten tot handhaving van het vervoerverbod voor varkens. Het nu geldende vervoerverbod is van kracht lot en met 31 januari. Het wordt nu tot 1 maart verlengd. Dat heeft de heer J. M. v.d. Born, directeur van de veeartsenij- kundige dienst meegedeeld. De heer Van den Born kondigde enige wijzigingen in de toepassing der verbods bepalingen en ontheffingen aan. Deze wij zigingen, waarover de definitieve beslui ten nog moesten worden genomen, zullen waarschijnlijk op het volgende neerko men: in de besmette gebieden zal het aan tal ontheffingen van het vervoerverbod be perkt worden; in de niet besmette gebie den op het ogenblik zijn dat Groningen, Friesland, de kop van Noordholland, Zuid- Holland, Zeeland en westelijk Noordbra bant zal men daarentegen op wat rui mere schaal ontheffingen kunnen geven. In principe zal ieder, die in deze gebieden om ontheffing vraagt, er een krijgen. De heer Van den Born constateerde een kleine daling in het aantal nieuwe geval len van mond- en klauwzeer en hoopte, dat het door de verschillendemaatrege len mogelijk zal zijn de ziekte alsnog de In Eibergen is gisteren de 12-jarige Herman H. W. Heinen, door het ijs ge zakt en verdronken. Hij was tussen de middag met twee vriendjes gaan spelen bij een uitgraving, waarin water stond, bedekt met een dun laagje ijs. Toen de jongens zich op het dunne ijs waagden, zakte een hunner er door. Bij een po ging zijn vriendje te redden, zakte Her man eveneens door het ijs en verdween hij onder water. Zijn vriendje wist zich te redden. Na geruime tijd dreggen werd het stoffelijk overschot van de jongen gevonden. Een groep van 65 leerlingen van het gymnasium uit Bogota (Columbia), die een tweedaags bezoek aan ons land brengt, is in het paleis Soestdijk door de Konin gin ontvangen. Olga Lucia Perez, dochter van de ambassadeur van Columbia in ons land, bood de vorstin een met de hand gedreven zilveren schaal aan. Bij het bezoek was ook prinses Irene aan wezig. kop in te drukken, met behoud van export mogelijkheden. Tot en met 30 januari was het aantal besmette bedrijven 520, tegen 463 op 26 januari. De aantallen gevallen per provin cie tot en met vandaag zijn: Overijsel 155, Gelderland 128, Utrecht 68, Limburg 47, Drente 42, Noord-Brabant 41, Noord holland 24, Groningen 6, Friesland 6, Zuid- Holland 3. Het aantal wegens de ziekte geslachte varkens is gestegen van 18.850 op 26 januari tot 22.715 op 30 januari. In Vlissingen zijn twee taxichauffeurs, vader en zoon, ernstig gewond tijdens een door drie opvarenden van het Argentijnse „Hongerschip" „Navarra" dat in de Vlis- singse haven aan de ketting ligt, ontketen de vechtpartij. De zoon van de taxichauf feur bevond zich met zijn vader in een dancing aan de boulevard voor het opha len van klanten. Drie Argentijnen trachtte met de taxichauffeur een gesprek aan te knopen, waarbij zij heftig gesticuleerden, zodanig dat de chauffeur onbewust een af werend gebaar maakte. Dit wekte de woe de op van een der Argentijnen, die zijn bierglas kapot sloeg en met de scherven het gezicht van de taxichauffeur openkerf- de. De vader wilde te hulp snellen, maar gleed uit over het bloed dat op de vloer lag. Daarbij brak hij een been op twee plaatsen. Vader en zoon werden overge bracht naar het ziekenhuis. De toestand van de zoon is ernstig. Na een klopjacht kon de Vlissingse po litie de drie zeelui arresteren. Zij zijn op gesloten. Advertentie GS 562 A Het centrale comité Bloembollencorso heeft besloten het grote bloembollencorso in de bollenstreek op 28 april te laten hou den. In de bollenstreek steken de vroegste rassen narcissen hun puntige bladeren al door het strodek heen. Nu reeds is aan de lange rijen groen te zien, waar straks de gele trompetten het zonlicht zullen weer kaatsen. Elk jaar weer blijkt, dat vele mensen op de zondag na het corso de gehele route langsrijden op zoek naar de praalwagens. Om hen deze tocht te besparen is een op lossing gezocht en gevonden door de wa gens na het corso weer terug te rijden naar Lisse en ze daar op te stellen in de c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Het Amsterdams Volkstoneel, o.l.v. Beppie Nooy, met „Op hoop van zegen", van Her man Heijermans. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Transport der verdoemden", 14 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „De hartstocht van een zeventienjarige," 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Don Camillo op de barricade," a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Ex- presso Bongo," 18 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Re becca", 18 j. Donderdag 20.15 u.: „De wet der wildernis", a.l. Rembrandt Theater, 14 en 19 u.: „De ka nonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Met één voet in de hel", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en donderdag 20 u.: „De glimlach van een zomernacht," 18 j. DIVERSEN Raadhuis Lisse, vandaag 20 u.: Gemeen teraadsvergadering. Raadhuis Hoofddorp, donderdag 14.30 u.: Raadsvergadering Haarlemmermeer. TENTOONSTELLINGEN Museum „Het Huis van Looy" (Kam perlaan): Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée: 10-12.30 en 13.30-17 u.; zondag 14-17 u. Tot 4 febr. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuider schilder L van der Gaag: 9-17 u. Tot 4 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein)Expositie van etsen van Frans Verpoorten: 10-22 u. Tot 1 febr. (Zie verder Uitgaan in Haarlem in de krant van 26 januari). WOENSDAG 31 JANUARI City-theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex-theatcr, 20 u.: „Terug over de Rijn". DONDERDAG 1 FEBRUARI City-theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex-theater, 20 u.: „Tefug over de Rijn". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. WOENSDAG 31 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mam' zelle striptease". DONDERDAG 1 FEBRUARI -Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mam' zelle striptease". Europoort. Het was een opmerkelijke dag voor de Rotterdamse Europoort, toen kort na elkaar drie volgeladen tankers, met een gezamenlijk brutoregistertonnage van ruim 86.000, ligplaats in het nieuwe nog onvoltooide havenbekken. Dat was nog nooit eerder gebeurd, 's Morgens arri veerde de Caltex Madrid (31.000), 's mid dags de Sepia (41.800 brt.) van de Shell en 's avonds meerde de kleinere Italiaanse tanker Antonietta Fassio (12.649 brt.) af. hallen van de n.v. Hollands Bloembollen huis. Dit jaar zal zelfs ook de maandag, koninginnedag 30 april, als kijkdag wor den gebruikt. In feite is het corso daardoor 4 dagen achtereen te bezichtigen. Op vrijdag 27 april zal men in de H.B.G.-hallen te Lisse kunnen zien, hoe men het corso opbouwt, en wel van 's mid dags 13.00 uur tot middernacht. Op za terdag 28 april rijdt het corso al vroeg naar Sassenheim-zuid, waar om 8 uur 's morgens bij „De Uiver" de stoet wordt opgesteld om te worden beoordeeld door de jury. Om 11.00 uur vertrekt het cor so; het gaat door Sassenheim, Lisse en Hillegom naar Bennebroek. Daar wordt van 13.45 uur tot 15.00 uur gepauzeerd. Om 15.00 uur gaat de stoet langs dezelfde weg terug. In de Parklaan te Sassenheim verlaten de figuranten de wagens, die dan „leeg" terugrijden naar Lisse. Op zondag 29 april van 12.00 tot 20.00 uur en op maandag 30 april van 10.00 tot 20.00 uur zijn de wagens te zien in de hallen van het Hollands Bloembollenhuis; er zal en tree worden geheven. De ontwerpers van het corso, de heren Van Driel sr. en jr., hebben hun geheel nieuwe ontwerpen waarbij een groter aantal humoristische wagess dan voor heen uitgewerkt en zijn thans druk be zig de smeden te instrueren, die al be gonnen zijn met het construeren van de vaak bizarre onderbouw van de wagens. Daar de animö groter is dan vorig jaar en de ontwerpers hebben gezocht naar nieuwe vormen en uitbeeldingen, ziet het er naar uit, dat het bloemencorso weer een hoogtepunt van de lente zal worden. Voor de economische politierechter in Breda moesten vijftien boeren terecht staan omdat zij vorig jaar aan de provin ciale voedselcommissaris meer Oppervlak te opgegeven hadden dan zij in werkelijk heid met granen hadden beteeld met het doel meer van de toeslag f 200 per hec tare die de regering voor de teelt van voedergranen op de lichte gronden over 1961 betaalt, in de wacht te slepen dan hun toekwam. „De boeren hebben gedacht: snijden waar te snijden valt. Het is toch van de overheid", zei de politierechter. Op de 9000 bedrijven West- en Midden- Brabant zijn steekproeven genomen, waar door nogal wat boeren door de mand vie len. Een boer uit Bavel had het wel erg bont gemaakt. Hij had 1 ha. haver en 4 ha. gemengde granen opgegeven, maar in werkelijkheid niets geteeld. De officier van Justitie weigerde dan ook in goede trouw van de verdachte te geloven en eis te duizend gulden boete. De politierech ter maakte er f 750,- van. In alle andere zaken beweerden de ver dachten dat zij niet precies hadden gewe ten hoeveel grond zij hadden ingezaaid. De officier van Justitie weigerde dit te geloven en eiste in alle gevallen al naar gelang de omvang van de overtreding en de gelden die daardoor ten onrechte zou den zijn genoten, boeten variërende van 15 tot 500 gulden. De straffen werden iets lager: van 10 tot 400 gulden. HOLLANDIA (ANP) Het lid van de Nieuw-Guinea-raad de heer H. Womsiwor, heeft een telegram gezonden aan president Soekarno. Hij neeft Soekarno gevraagd „omwille van de menselijkheid de politieke aspira ties van de Papoea's te erkennen. Hoewel het misschien verkeerd is, dat wij de Ne derlanders hebben gevraagd ons te leiden naar zelfstandigheid verzoek ik u, ons toch te begrijpen, omdat wij dit nu een maal zelf willen", aldus het telegram. Advertentie t NIVEA/ BESCHERMT UW HUID" Op zijn reis door Nieuw-Guinea heeft staatssecretaris mr. Th. Bot op 29 en 30 januari Teminabuan, Sorong en Sorong- doom bezocht. Te zijner ere werden :n deze plaatsen demonstraties van de bevol king gehouden. Hij sprak met vertegen woordigers van de burgerij uit alle groe pen der bevolking, en met leden van de slreekraad van de Radja Ampat-eilanden. De heer Bot gaf een overzicht van de po litiek der Nederlandse regering en de maatregelen, die al zijn getroffen of wor den voorbereid. Op spandoeken, die bij de betogingen werden rheegevoerd, waren pertinente af wijzingen van de Indonesische eisen te le zen en het verlangen van de bevolking tut handhaving van het recht op zelfbeschik king. In Sorong werd mr. Bot toegespro ken door de heer Majalibit, die hem zeide, dat de demonstratie daar niet was tot stand gekomen door inmenging of beïn vloeding door niet-Papoea's, doch voortge komen uit een initiatief van de autochtone bevolking. In zijn antwoord wekte mr. Bot de bevolking op, onderling samen te werken voor de vooruitgang van land on volk en het bewaren van rust en orde. Hij wees op de noodzaak om ook in deze tijd elkanders opvattingen te eerbiedigen. „Deze eerbiediging van andermans opvat tingen, ook al zijn die anderen in de min derheid is het criterium voor een waarlijk democratische vrijheid. Het veronachtza men van dit grondbeginsel, naar welke zij de ook, zal dan ook niet worden getole reerd en op bescherming van deze vrij heid kan een ieder blijven rekenen," al dus mr. Bot. Hij zinspeelde hierbij vermoedelijk op een demonstratie op 28 januari in Fak Fak, waar zich onder de betogers ook een pro-Indonesische groep met spandoeken heeft bevonden, die normaal heeft meege daan. Naar de correspondent van het A.N.P. vernam was dit een groep van de „Persatuan Irian Barat" (Nieuw-Guinea- vereniging) Het lid van de Nieuwguinea- raad voor Fak Fak, de heer Tanggahma heeft het voornemen, hierover een tele gram naar de Nederlandse regering te zenden. Bij zijn bezoek aan Sorong deden de Pa poealeden van de streekraad met klem een beroep op de staatssecretaris om er het Nederlandse volk van te doordringen, dat het West-Papoea moet blijven bijstaan De 25-jarige mej. E. I. de Groot uit Groningen, tweede fagottiste bij het Noord nederlands Filharmonisch Orkest, is gis teravond na afloop van een concert in Em- men om het leven gekomen, doordat zij bekneld raakte tussen twee autobussen. Het ongeluk gebeurde nadat de chauffeur van een der autobussen, waarmee het orkest naar Groningen zou terugkeren, plotseling met zijn been tegen de versnellingshef- boom stotte. De bus reed vooruit en mej. De Groot, die juist tussen twee bussen doorliep, raakte bekneld. Zij was vrijwel terstond dood. Het Noordnederlands Fil harmonisch Orkest had in Emmen samen met het Toonkunstkoor uit Groningen een concert gegeven. Bij een verkeersongeval ten zuiden van Valkenswaard bij de Belgische grens zijn twee personen om het leven gekomen en twee ernstig gewond. Het ongeluk gebeur de een paar honderd meter voor de grens overgang. De auto, waarin de vier perso nen op weg waren van België naar Neder land, reed met grote snelheid tegen een vrachtauto, geladen met bomen, die in een parkeerhaven stond. De personenauto werd geheel vernield. Het leven verloren de 23-jarige mevrouw Meegens-Verstappen en de heer L. Gau- mans, beiden uit Eindhoven. De echtge noot van mevrouw Meegens, een 28-jarige caféhouder, die de auto bestuurde, en een vierde inzittende, de ongehuwde heer P. Niessing, eveneens uit Eindhoven werden met ernstig letsel in een ziekenhuis opge nomen. In Zijderveld is de 54-jarige T. den Her tog, toen hij op de fiets de rijksweg Utrecht-Den Bosch wilde oversteken, door een auto aangereden. Hij was op slag dood. In de dr. Colijnstraat in Amsterdam- Geuzenveld is de 3-jarige Arno de Graaff aangereden door een auto, tóen hij onver wacht de straat overstak. Het kind werd ernstig gewond naar een ziekenhuis ge bracht, waar bij aankomst bleek dat het reeds was overleden. Een complete rampbrigade van de Ne derlandse Spoorwegen stopte gisteravond in een N.S.-reddingswagen voor het hoofd kwartier van het Leger des Heils in Am sterdam, om namens de vijf rampbriga des een geschenk aan te bieden voor de hulp die de redders bij de treinramp in Harmeien van het Leger des Heils ontvin gen. Namens de ploeg, uit Amersfoort afkom stig, voerde de heer W. Bakkenes het woord, die zei diep respect te hebben voor het werk van het Leger des "Heils. „Onder gruwelijke omstandigheden hebben wij het Leger leren kennen en waarderen. De hele nacht stonden de mannen en de vrouwen van het Leger klaar met soep en koffie, zonder iets te zeggen. Dat is een grote steun voor ons geweest," aldus de heer Bakkenes, die namens de drie rampbriga des uit Amersfoort en de brigades uit Utrecht en Tilburg een bedrag overhan digde aan de leider van het Leger des Heils in Nederland, commandant W. F. Palstra. „Uw mensenreddend werk spreekt ons aan. Het redden van mensen is niet alleen uw beroep, maar eist ook idealisme. Op dat punt ontmoeten wij elkaar," aldus de heer Palstra. Hij bracht de N.S.-redders dank namens het hele Nederlandse volk. Hij deelde mede dat het geld zal worden toegevoegd aan een fonds, dat bestemd is om plotseling noodzakelijke acties van het Leger mogelijk te maken. Afscheid. Mr. A. S. de Muinck Keizer, advocaat-generaal bij het gerechtshof ih Amsterdam, heeft zijn carrière bij de rech terlijke macht beëindigd. Reeds op 30 ok tober bereikte hij de pensioengerechtigde leeftijd, maar in verband met de behande ling van enkele belangrijke strafzaken (o.m. de zaak Socrates) stelde hij zijn af scheid op verzoek van het ministerie van Justitie tot 1 februari uit. Mr. De Muinck Keizer, die o.m. officier van Justitie In Amsterdam en Utrecht was, werd in 1955 benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof in de hoofdstad. Hoogleraar. Tot hoogleraar in de af deling der algemene wetenschappen aan de technische hogeschool te Delft is be noemd prof. dr. Ph. Dwinger. Hij zal on derwijs geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en mechanica. Prof. Dwinger is thans hoogleraar in de wiskunde aan de Purdue University Lafayette (V.S.) Rechterlijke macht. Tot rechter in de rechtbank te Alkmaar is benoemd mr. J. M. Vellinga, thans subsituut-officier van justitie in het arrondissement Alkmaar. Veertig meter meegesleurd. Gewaar schuwd door kreten van voorbijgangers, bracht in Rotterdam een arts zijn auto tot stilstand. Hij had toen een jongetje veer tig meter meegesleurd. Men vreesde het ergste, toen de knaap onder de wagen werd weggetrokken. De arts kon evenwel vaststellen dat de jongen er met enkele builen en onbeduidende schrammen was afgekomen. Verdiept in zijn spel was het 7-jarige knaapje op een zebra zo plotse ling voor de auto gelopen, dat de bestuur der niet merkte dat de jongen onder de wagen verdween. Toen de wagen tot stil stand was gekomen, bleek de knaap zich in zijn doodsangst aan de voorbumper te hebben vastgeklemd. De arts heeft de jon gen naar huis gebracht. Eindhoven 172.400. Eindhoven telde eind 1961 172.400 inwoners. Dit betekent een toeneming ten opzichte van 1960 van 3.500 (ruim twee percent). 2500 kippen omgekomen. In Den Burg (Texel) zijn bij een brand in het pluimvee- bedrijf van de heer P. Rozendaal 2500 kip pen omgekomen. De oorzaak van de brand is een defect aan de verwarmingsinstal latie. Advertentie 40 000 klanten vragen erom :i!i!li;i|iljl!lllliillillllillliliilllililiililiiii|liiiiiiiiiliiillllliniliiiillillllll Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat gisteren boven het Oostzeegebied was gelegen, verplaat ste zich naar West-Rusland met een uit loper over onze streken naar de Azoren. Onder invloed van de depressieactiviteit ten noorden van deze hoge druk drong zachtere oceaanlucht Engeland binnen. De ze zachtere lucht zal de komende 24 uur ook ons land langzaam gaan binnenstro men, evenwel voorafgegaan door sneeuw of ijzel. In Midden-Europa zal de vorst zich nog handhaven. De afgelopen nacht vroor het in Duitsland 12 graden, in Po len plaatselijk 20 graden. In Italië en Spanje vroor het licht tot matig. Lang durige en plaatselijk zware sneeuwval wordt uit de Balkan gemeld. WEERRAPPORTEN binnen- en buitenland. ■ö2 a e - - c Neerslag: laatste 24 uur. E <U A e S Den Helder geheel bev. z -2 0 Ypenburg geheel bew z -2 0 Vlissingen licht bew. z -1 0 Eelde licht bew. z -1 0,1 De Bilt onbewuixi z -1 0 Twente licht bew z -1 0 Eindhoven onbewolkt windst. -1 0 Zd-Limburg onbewolkt zzo -2 0,1 Helsinki zwaar bew wzw -6 0 Stockholm half bew zzw -6 0 Oslo geheel beu z -1 0 Kopenhagen zwaar bew zzw 0 0,1 Aberdeen geheel bew zw 7 2 Londen sneeuw z 3 1 Amsterdam onbewolkt z -1 0 Brussel onbewolkt z -1 0 Luxemburg onbewolkt no -2 0 Parijs onbewolkt 0 1 0 Bordeaux onbewolkt nno 3 0 Grenoble onbewolkt 0 -0 0 Nice onbewolkt nnw 7 0 Berlijn onbewolkt ozo -4 0 Frankfort onbewolkt ono -2 0 München sneeuw n -7 0,3 Zürich sneeuw ono -5 0,3 Genève half bew. ono -2 0 Locarno onbewolkt 0 4 0 Wenen zwaar bew. nnw -4 0 Innsbruck poolsneeuw w -6 01,3 Belgrado sneeuw n -0 4 Rome zwaar bew. windst. 3 0 Ajaccio onbewolkt windst. 7 0 Madrid onbewolkt windst. 13 0 Mallorca zwaar bew ono 10 0 Lissabon onbewolkt nno 0 Donderdag 1 februari Zon op 8.22 uur, onder 17.27 uur. Maan op 4.58 uur, onder 13.49 uur. Maanstanden 5 febr. 1.10 uur nieuwe maan. 11 febr. 16.43 uur eerste kwartier. 19 febr. 14.18 uur volle maan. 27 febr. 16.50 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in l.lmiiiden Woensdag 31 januari Hoog water 11 23 en uur. Laag water 6.38 en 19.17 uur. Donderdag 1 februari Hoog water 0.07 en 12.39 uur. Laag water 7.58 en 20.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2