Geen vulgaire dictator Salazar: van de beste bedoelingen f^Pr tot een vereenzaamd paternalisme UNO aanvaardt scherpe resolutie over Angola WERELDNIEUWS Hij gaf Portugal niets dan rust, maar het was de rust der stagnatie Op de inhoud VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes. PORTUGAL - HEIMWEE NAAR HET VERLEDEN (II) (Op de raatótcel Deksel op doofpot Aan de leiband Portugal moet onderdrukking staken en spoedig zelfbestuur verlenen Molotov heeft politiek „afgedaan" WOENSDAG 31 JANUARI 1962 3 komt 9t aan! Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee .voor heel de familie!^ In 1961 verdronken in Nederland 634 mensen Hij keert niet terug op zijn Weense post doos van 20 stuks Advertentie De Radioman NEW YORK (AP) De UNO-Assem- blee heeft een beroep gedaan op Portugal om een einde te maken aan alle maat regelen tot onderdrukking van de bevol king van Angola en om onmiddellijk stap pen te nemen ter bespoediging van het verlenen van zelfbestuur aan het West- afrikaanse gebied. De resolutie werd met 99 tegen twee stemmen bij een onthou ding goed gekeurd aan het slot van een debat van veertien dagen, dat geboycot werd door de Portugese delegatie en ,lat zich kenmerkte door verwoede uitvallen tegen de regering-Salazar. Zuid-Afrika en Spanje waren tegen, Frankrijk onthield zich van de stemming. Behalve Portugal was ook IJsland afwezig. Verslaving. De Thailandse radio heeft een waarschuwing gericht tot handelaars die schoolkinderen koekjes met verdovende middelen erin geven in e hoop hen hieraan verslaafd te maken. Volgens de politie wordt een negenjarige jongen we gens verslaafdheid in een ziekenhuis be handeld. Hij vertelde dat men hem met het mes op de keel had gedwongen het eerste koekje te eten. Daarna had hij al zijn geld*eraan besteed. Gevaarlijk. De 68-jarige Hoessein Sjahid Soehrawardy, die van 1956 tot 1957 pre mier van Pakistan was en die in 1960 voor de duur van zes jaar uit het poli tieke leven werd geslgten door een spe ciaal anti-corruptie tribunaal, moet krachtens de wet op de veiligheid een jaar in de gevangenis doorbrengen om dat hij een gevaar voor de staat wodt geacht. Hij zou contact hebben met anti- Pakistaanse elementen in binnen- en bui tenland. Misdadig. Wie wil golfen op de nieuwe course van Nottingham (Engeland) krijgt te maken met een nieuwe handi cap: Hij moet eerst een misdaad plegen. De course wordt aangelegd op het ter rein van de gevangenis, waar mensen met langdurige vrijheidsstraffen zitten opgesloten. De reden: enkele oudere ge vangenen kunnen niet meedoen aan de cricket- en voetbalwedstrijden en krij gen daardoor onvoldoende lichaamsbe weging. Mensenhandel. Drie studenten, een Indone siër, een Westberlijner en een meisje dat waarschijnlijk uit Denemarken komt, zijn in Oost-Berlijn tot gevangenisstraffen veroordeeld omdat ze dertien mensen hebben helpen ntsnappen uit Oost-Ber- lijn. De Westberlijner, die door het Oost- duitse persbureau A.D.N. de leider van het komplot werd genoemd, kreeg tien jaar. De Indonesiër en het achttienjarige meisje kregen respectievelijk dertig en achttien maanden. A.D.N. omschreef hun misdrijf als „mensenhandel". Koudegolf. In Italië heerst een koudegolf. In de Dolomieten vriest het 28 graden. In vele gebieden is sneeuw gevallen, on der andere in de omgeving van Bari in het zuiden en te Palermo op Sicilië, waar het in geen vier jaar had gesneeuwd. In tussen woedt in de bergen bij Arenzano, ten westen van Genua, een zware bos brand over een breedte van vijftien kilo meter. Hongerstaking. In een gevangenkamp in Mauzac in Zuidwest-Frankrijk zijn sinds vorige week dinsdag 261 leden van de Algerijnse Nationale Beweging (M.N.A.) in hongerstaking. Zij eisen dat hun ver tegenwoordiger bij bezoeken aan gevan genen in het ziekenhuis van het nabijge legen Bergerac burgerkleding in plaats van een gevangenisuniform mag dragen. Vier hongerstakers zijn inmiddels naar het ziekenhuis overgebracht. Seintje. Een dynamietbom die uit een voor bijrijdende auto geworpen werd, heeft zware schade aangericht aan de Tsje- choslowaakse ambassade te Quito in Ecuador. Enkele minuten voor de ont ploffing kregen de twee gendarmes die daar de wacht hielden een seintje dat zich niet ver van de ambassade een vuur gevecht afspeelde. Zij gingen er heen maar vonden niemand. Toen de twee po litiemannen bij de ambassade terugkeer den was de bom reeds ontploft. Samenzwering. Nog vier hoge officieren zijn in hechtenis genomen wegens de zondag verijdelde poging tot een staats greep op Ceylon. In totaal zijn nu elf hoge officieren onder verdenking van deelneming aan de samenzwering gear resteerd. Maleise federatie. De wetgevende verga dering van Singapore heeft in beginsel haar steun gegeven aan het plan van de regering tot vorming van een Maleise Federatie, waarvan Singapore, Malaya Serawak, Broenei en Noord-Borneo deel zouden uitmaken. Maakt men de balans op van het prak tisch resultaat van Salazars goede bedoe lingen, dan staat men voor een huivering wekkende leegte. Noch op binnenlands en buitenlands politiek terrein, noch op so ciaal en economisch gebied zijn er de wer kelijk ingrijpende wijzigingen tot stand ge komen, die het ongunstig gelegen Portu gal dringend nodig had. Die vernieuwingen zijn niet nagelaten door een machteloze, versnipperde democratie, maar door een autoritair regime dat de macht had en haar niet gebruikte. Wat Is hij dan wel? Hij Is een meneer, niet zonder grandeur. Luister naar deze, zijn woorden, die ook uit de mond van De Gaulle hadden kunnen komen: „Ik weet wat ik wil en waarheen ik ga. Van tijd tot tijd zal ik de nodige inlichtingen aan het land geven. Het kan daarover discussiëren en zijn bezwaren kenbaar maken, maar het zal mijn orders moeten gehoorzamen". Die woorden tekenen Sala zar: hij is een paternalist, een autoritaire vader. Hij sprak ze uit in 1928, toen hij tot 'premier werd benoemd na een perio de van zestien jaar, waarin de Portugese republiek negen presidenten alsmede staatsgrepen en politieke moorden aan de lopende band had gekend. Een flinke va der ging orde op zaken stellen en er was nauwelijks een Portugees die dat niet met opluchting begroette. Een eerlijk man, professor in de economie, een puritein, die meer in het geestelijke dan in het stoffe lijk welzijn gelooft, zou een nieuwe maat schappelijke orde invoeren: de corpora tieve staat. Daarin zou het Latijns indivi dualisme worden geordend in organische groepen: familie, bedrijf, autonome licha men. En Portugal, zo zei Salazar, zou worden: „een wit, zonnig huis. Het was het begin van een mooi sprook je en misschien zijn er vandaag nog „flin ke vaders", die Freud niet gelezen heb ben, bereid erin te geloven. Laat Salazar hun een les zijn. Want ook hij heeft niet kunnen ontsnappen aan het patroon dat van flinke vaders tirannieke eenzamen maakt. Zeker, hij heeft dertig jaar lang voorkomen dat de Portugezen elkaar naar het leven stonden, maar de prijs was de rust der stagnatie. Zeker, het Portugese gezin houdt (nog) zijn mond als hij binnen komt, maar Salazar heeft zijn werkelijke aanhang zien slinken tot nog geen vijf per cent van het Portugese volk en de helft daarvan wordt gevormd door baantjesja gers. Zelfs zijn ministers nemen niet meer de moeite hem te prijzen. Daarentegen groiet de actieve oppositie en scherpt haar wapens voor de krachtproef. Misschien het allerergste gevolg van dertig jaar paterna lisme is dat de toch al aanzienlijke onver schilligheid van de grote meerderheid van het Portugese volk is afgestompt tot een botte apathie. Terwijl de wereld rondom borrelt van nieuwe politieke en economische initiatie ven loopt Portugal aan de leiband van op vattingen uit de twintiger jaren, waaraan een 73-jarige man vasthoudt. Hij blijft aan de macht door een karikatuur van wat de uiting van de volkswil zou moeten zijn. Zeker, er waren presidentsverkiezingen, maar er is geen Portugees die in de uit slagen gelooft. Sinds de oppositie-kandi daat Delgado in 1958 zoveel stemmen haal de dat zelfs uit de officiële uitslagen (die hem 23 percent gaven) de aanzienlijke kracht van de oppositie sprak, heeft men Kinderen in de krotwijken van Almada: een autoritair regime ge bruikte zijn macht niet. uit te zuigen. Een soort autokolonisatie. Men kan het regime-Salazar moeilijk anders beschrijven dan als een deksel óp een doofpot. Salazars aanhangers (en zelfs binnen de regering heb ik er gaan enkele geestdrif tig gezien) wijzen nog zwakjes op het feit dat de levensstandaard de laatste jaren toch wel gestegen is en dat Salazars Por tugal een bolwerk tegen het communis me is. Maar als men de Portugese eco nomie en haar expansie vergelijkt met de overige Westeuropese, dan is het peil angstwekkend laag. Vergelijkt men haar met de socialistische landen dan is het groeicijfer onvoldoende en de rechtvaar dige verdeling van de rijkdom onbestaand. In Portugal begint men iets van het fe- nomeen-Castro te begrijpen. Het zijn de meest anti-communistische regimes die de weg voor het communisme banen. Waarop steunt de grijze professor dan nog om zich staande te houden boven het ondergrondse gerommel? Op de ne gatieve, desperate overweging, die ook voor De Gaulle en Franco geldt: „Wat gebeurt er als hij valt?", op een deel van het leger en op de telefoonlijn van Madrid naar Lissabon. Deze zomer la gen er twee Spaanse divisies aan de Por tugese grens. In het uiterste geval kan Salazar het land te hulp roepen waar van Portugal zich met zoveel moeite heeft vrijgeworsteld: Spanje. Het zou hem, na de huidige apathie, de verachting van zijn eigen volk op de hals halen. Men schroomt als buitenlander een oor deel over het regime van een bondgenoot uit te spreken. Maar zij die de vrien delijkheid te ver drijven en zeggen: „Por tugal heeft nu eenmaal zo'n regime no dig", vergeten één ding: zij kwetsen het Portugese volk. Verwacht wordt, dat premier Salazar scherp zal reageren op het besluit, maar UNO-dplomaten betwijfelen of hij zijn be dreiging om Portugal uit de UNO terug te trekken, zal waar maken De Portugese UNO-delegatie heeft te verstaan gegeven, dat Portugal een even tueel UNO-besluit zal negeren, omdat de UNO zijns inziens geen jurisdictie over het probleem heeft. De goedgekeurde re solutie is door de Portugezen „noodlot tig" genoemd. De Amerikaan Stevenson zei op twee punten voorbehoud te willen maken. Maar nadat twee wijzigingen in het ontwerp waren aangebracht, stemde hij met de meerderheid mee, hoewel er aanwijzingen waren, dat de Amerikaans-Portugese be trekkingen er verder door zouden achter uitgaan. De resolutie had vooral de in stemming van de Afrikaanse, Aziatische en Russische blokken. Die groepen van landen bepleitten nog krachtiger maatre gelen, zoals economische en politieke sanc ties, waardoor Portugal van de rest van de wereld geïsoleerd zou worden. Polen en Bulgarije, hadden een resolutie inge vend, waarin een beroep op de Veilig- •neidsraad gedaan werd dergelijke straf maatregelen in overweging te nemén, maar de meerderheid was van mening, dat het voorbarig geacht moest worden reeds thans dergelijke harde maatregelen te nemen. De Pools-Bulgaarse resolutie werd verworpen met 26 tegen 43 stemmen bij 32 onthoudingen. Het UNO-besluit is veel verstrekkender dan de in april 1961 goedgekeurde reso lutie, waarin gevraagd werd om hervor- vorming in Angola en om de vorming van een uit vertegenwoordigers van vijf landen bestaande commissie, die een on derzoek zou moeten instellen naar de on derdrukkingsmaatregelen. De commissie heeft gerapporteerd, dat Portugal haar toestemming geweigers heeft voor een onderzoek ter plaatse. Door verdrinking zijn vorig jaar in ons land 634 personen om het leven gekomen, 124 meer dan in 1960, toen met 510 ver- drinkingsgevallen het laagste aantal in een reeks van jaren werd bereikt Het aantal gevallen, dat toen 4,42 per 100.000 inwoners bedroeg, liep in 1961 op tot 5,42 gevallen per 100.000 inwoners. Arie is een roodharige, ietwat onnozele slungel van omstreeks zeventien jaar. Hij zwalkt van de vroege ochtend tot de late avond door de straten en in de omgeving van het dorp, een kleine draagbare radio onder zijn arm. Deze liefhebberij heeft hem de bijnaam de „radioman" bezorgd. Schetterende mu ziek begeleidt hem op al zijn wegen en schijnt hem het leven lichter te maken. Vroeger had zijn grove, sproetige ge zicht een nogal norse uitdrukking. Sinds hij echter aan de muziek verslaafd is geraakt, kijkt hij verzaligd uit zijn flets- blauwe ogen en speelt er voortdurend een bijna hemelse glimlach om zijn bre de lippen. Kort geleden moest ik vroeg op stap. Toen ik in het blauwachtige ochtendlicht een smal duinpad opliep, dreef me plot seling een aubade tegemoet. Ik keek om hoog en zag de grote schonkige gestalte van Arie scherp afsteken tegen de ooste lijke hemel. Radio onder de arm, hoofd schuin in luisterhouding en de benen luchtig zwaai end, kwam hij naar beneden en riep me al van verre een goeiemorgen toe. Ik hield hem staande en vroeg: „Hou je werkelijk zoveel van muziek, Arie, dat je die radio altijd bij je moet dragen?" Verbaasd herhaalde hij mijn vraag en ik zag aan de veranderde uitdrukking van zijn ogen dat hij moeite deed om diep na te denken. Tenslotte antwoordde hij lang zaam: „Nou, nee ik doe het gewoon maar, voor m'n plezier". Ik schoot in de lach en hij lachte vrolijk mee. Toen vroeg ik hem plagerig: „Maar waarom houd je dat ding steeds onder je arfn? Je moet het op je rug binden. Dat is toch veel gemakkelijker?" Hij lachte slim, gaf me een knipoog en zei: „Nee, hoor, nee, dat doe ik niet, want ik ben bang dat ik dan achterover val." Maria Storm t minst één wordt verdacht van heimelijke ambities jegens de premier. Voor alle zekerhied steunt de automa tisch herbenoemde Salazar verder op zijn politieke politie, de rechters die hij be noemt en op de censor. Weliswaar krijgt de oppositie voor de verkiezingen gelegen heid haar denkbeelden te uiten, maar po litieke partijen zijn in Portugal verboden, hetgeen georganiseerde campagnes onmo gelijk maakt. Van een groep, die onlangs een overigens zeer tam „manifest tot de mocratisering van de republiek" publi ceerde, ging de helft terstond voor een paar weken de gevangenis in. Zodat de Portugese democratie in feite niets an ders is dan een wassen neus voor de bui tenwereld. En als een officiële biografie van Salazar begint met de woorden: „Het is nu dertig jaar geleden dat Salazar met tegenzin de regering overnam", dan be wijst die vooral dat tegenzin tot merkwaar dige dingen kan leiden. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LISSABON. Er is één portret dat men in Portugal nauwelijks ziet, dat van de machtigste man van het land. Waar Duitsland en Italië bedolven waren on der de tronies van Hitler en Mussolini, waar de licht-verbaasde gelaatstrekken van Caudillo Franco de muren in Spanje en de tandpasta-glimlach van Nasser zelfs de palmbomen in Egypte sieren, daar zoekt men aan de oevers van de Taag tevergeefs naar een conterfeitsel van professor Antonio de Oliveira Sala zar. De Portugese leider, die nu als pre mier al 34 jaar zijn land als een éénmans- wagen bestuurt, is geen megalomaan, geen vulgaire schreeuwer, geen door volksmassa's in goed-georganiseerde hys terie omstuwde dictator. In geval van nood blijft Franco's Spanje de reddingboei voor Salazars regime. Daarom organiseerde de Nationale Unie (de enige toegelaten beweging in Portugal) een dank- demonstratie voor Spanje's steun aan Portugal in de Goa-crisis. Maar er kwamen weinig mensen op straat om voor de solidariteit van het Iberisch schiereiland te getuigen. Goa kwijtraken is erg. Spanje binnenkrijgen is nóg erger. Als de ontheemde boeren in de Alentejo ieder jaar weer honger hebben, als het stedelijk sub-proletariaat zijn kinderen niet kan kleden, als de naaisters uit de over- hemdenfabriek (twintig cent per hemd) zich een keer in de week moeten prosti tueren om rond te kunnen komen, als Por- tugals „elf families" zich niet alleen in weelde baden maar ook nog de winsten uit hun zwaar beschermde, in feite mono polistische, bedrijven naar het buitenland doen vluchten, als het enige economische antwoord van de regering uit nog hogere invoerrechten bestaat, wie is daar dan ver antwoordelijk voor? Niet het volk dat on mondig wordt gehouden, niet de politieke partijen die niet mogen bestaan, niet het ontmachte parlement, maar de ene man die alle verantwoordelijkheid aan zich ge trokken heeft: Salazar. De Portugezen zelf twisten nog over het morele aspect van die verantwoordelijk heid. Salazars ontmoedigde aanhangers zeggen dat hij wereldvreemd is geworden, dat hij te fatsoenlijk is om de praktijken van de neo-feodale clan te doorgronden. Zijn tegenstanders zeggen dat het onmo gelijk is dat een hoogleraar in de politieke economie dertig jaar blind blijft voor die praktijken en zij maken eruit op dat Sala zar onder één hoedje speelt met die clan, die hem, de kerk en een groot deel van het leger gebruikt, om niet alleen de Afri kaanse bevolking in Angola en Mozambi que, maar ook het Portugese volk zelf PARIJS (Reuter) De perschef van het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken. Michail Charlamov, heeft gezegd, dat de Russische oud-minister van Buitenlands Zaken Molotov politiek heeft „afgedaan" en niet naar zijn póst in Wenen zal te rugkeren. (Molotov is permanent afgevaar digde geweest bij het bureau voor Kern energie in Wenen.) In gesprekken, die Charmalov met Sa linger, de perschef van president Kenne dy, heeft gehad, gaf de Rus de verzeke ring dat er in de Sovjet-Unie geen „binnen landse cirsis" is, aldus is in diplomatieke kringen vernomen. Charlamov heeft voorts gezegd, dat de campagne van Molotov te gen Kroesjtsjev geen resultaat heeft ge had. Hij liet ook doorschemeren, dat Kroesjtsjev geen haast heeft met de eigen lijke onderhandelingen over Berlijn omdat hij nog andere dingen aan zijn hoofd heeft. LONDEN (AP) Het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de re geringsleiders van Albanië beschuldigd van het aanwakkeren van oorlogshysterie, van verzet tegen onderhandelingen met het Westen en van het vestigen van een binnenlands regime van terreur. voor alle zekerheid ook het stelsel gewij zigd. Bij de komende parlementsverkiezingen wordt alleen het parlement gekozen. Dat kiest een president, en de president wijst de premier aan. Die premier zal, zoals de laatste 34 jaar, wederom heten: Oliveira Salazar. Hij zal het parlement en de cor poratieve kamer, gerekruteerd uit de nog steeds nauwelijks bestaande corporaties, vervolgens wederom links laten liggen en voortregeren met een handjevol getrouwen uit de ministerraad, de jonge ministers van Staat, Buitenlandse Zaken en Over zeese Gebiedsdelen, d'Oliveira, Nogueira en Moreira, hoewel, getrouwop zijn De vereenzaamde vader van het „nieuwe" Portugal: Salazar.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3