Gotenmaker N. Broers zorgt voor beter vervoer vloeibaar ijzer Schaftkeet in lichter laaie Mr. J. R. H. van Schaik wordt 80 jaar Nederland bestudeert bouw van reactor-tanker Twee koorddansers doodgevallen Soldaat overleden aan rookvergiftiging Nederlandse critiek op BBC-uitzending over Nieuw-Guinea Nog geen uitkering aan slachtoffers van nazibewind WOENSDAG 31 JANUARI 1962 7 STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Gemeenteleden maakten kennis met ds. Luikinga Bergbeklimmers naar Carstenztoppen op Nieuw-Guinea Taalfout werd fataal voor de „Rode Hand" Eerste Kamer sprak over schadeloosstelling Tweede Kamerleden „Van Amstel" oefent met Amerikaanse marine President van de Lions- beweging in ons land De Prins dineerde met KLM-vliegers OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Vrije zaterdag Kerkelijk nieuws Vandalisme in Rijnstraat Dronken op de bromfiets Inbrekers maakten het Gooi onveilig De mengerwagen, een zwaar wegend torpedovormig, wentelbaar vat, is een kenmerkende verschijning op het Hoog oventerrein en dient om het vloeibare ruw ijzer uit de hoogovens te vervoeren; hetzij naar een van de beide staalfabrieken, het zij naar de gietmachine. Een kwetsbaar onderdeel van de constructie is de mond en de naaste omgeving, het zogenaamde mengerschort. Wel werd dit gedeelte van de wagen tegen overstromend ruwijzer be schermd door vuurvaste steentjes, op hun plaats gehouden door stalen banden, maar het ruwijzer verzamelde zich in klonten op de banden en deze „ijzerberen" trole ken op den duur de banden los. De heer Broers bedacht een methode, die een lan gere levensduur van de mengerschorten waarborgt. Hfl stelde voor de tot dusverre gebruikte bemanteling te vervangen door een bekleding van vuurvast beton. Het ruwijzer kan zich hier niet op vastzetten. Bovendien krijgen de mengerwagens een netter aanzien. Na een proefneming met één mengerwagen, die geruime tijd duur de, bleek het idee in de praktijk voortref felijk te voldoen. Thans worden alle men gerwagens van Hoogovens van de beton nen bescherming zonder stalen banden voorzien. De heer Singer sprak zijn waardering uit voor deze vernuftige vondst, die een grote besparing aan reparatiekosten be tekent, daar de mengerwagens thans min der veelvuldig en goedkoper hersteld kun nen worden. Hij hoopte, dat de beloning stimulerend zou werken op andere perso neelsleden, zodat de afdeling wellicht de jaarlijkse wisseltrofee (een spiraal) zou kunnen verwerven. De heer J. G. Nolst Trenité, chef van de afdeling Ideeënbus, sloot zich bij deze woorden aan en zei dat bij toeneming van het aantal ingezonden ideeën de kans op uitschieters hoog beloonde ideeën -- groter wordt. Hij noemde het idee van de heer Broers een goed voorbeeld van deze „formule", daar aantal en gehalte der in zendingen van de afdeling Hoogovens de laatste jaren een stijging vertonen. Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nienwstraat 433 - 435 De heer N. Broers bjj zijn verbeterde mengwagen voor vloeibaar ruwijzer. Buitengewoon groot was dinsdagavond de belangstelling in de Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat in Beverwijk, waar rie leden van de Doopsgezinde Broederschap kennis kwamen maken met hun nieuwe predikant en zijn vrouw ds. H. Luikinga. Ds. Luikinga sprak over de IJmond met haar stormachtige ontwikkeling, waarin zich vele doopsgezinden uit andere delen van ons land vestigen. Hij meende daar om dat het in deze dynamische streek prettig zal zijn om te werken. Ds. Luikin ga hoopte zo spoedig mogelijk met al zijn gemeenteleden kennis te kunnen maken, maar hoopte ook dat de gemeenteleden de weg naar de pastorie aan de Zeestraat zullen vinden. Mevrouw Luikinga bracht dank voor de hartverwarmende ontvangst die haar man en haar ten deel is gevallen. De avond werd, nadat allen persoonlijk kennis hadden gemaakt, verder met mu ziek en zang gevuld. Een bekende staatsman-in-ruste, mr. J. R. H. van Schaik, wordt op de laatste dag van deze maand tachtig jaar. Sinds maart 1951, toen hij zich uit de actieve politiek terugtrok,is mr. Van Schaik minis ter van Staat, een eretitel die slechts bij uitzondering wordt toegekend aan zeer verdienstelijke staatslieden. Inderdaad heeft de thans tachtigjarige zich voor ons land in een aantal hoge func ties bijzonder verdienstelijk gemaakt en zich een blijvende plaats in onze parle mentaire geschiedenis verworven. Mr. Van Schaik, geboren op 31 januari 1882 in Breda, bezocht het gymnasium in Den Bosch, studeerde rechten in Utrecht en vestigde zich daarna als advocaat in Arnhem. Zijn politieke carrière begon reeds in 1917, toen hij, nauwelijks 35 jaar oud, zijn intrede deed in de Tweede Ka mer als afgevaardigde van het toenmalige kiesdistrict Rheden, waar hij kandidaat ge steld was door de r.k. Staatspartij. In de Kamer werd mr. Van Schaik weldra een van de voornaamste leden der r.k. fractie. Hij bleek een zeer bekwame jurist en een zakelijke spreker te zijn, die zich niet liet leiden door politieke hartstochten. Hij schroomde niet, desnoods af te wijken van de mening van zijn fractieleider, de zeer gezaghebbende mgr. Nolens. Die onafhan kelijke denktrant kwam vooral tot uiting bij de stemming over het ontwerp-Vlootwet in 1923, waartegen mr. Van Schaik als aan voerder van een minderheid in de r.k.- fractie zijn stem uitbracht. Dit was van beslissende betekenis voor het lot van het ontwerp. Het werd met 50 tegen 49 ver worpen. Zich losmakende van de toen heer sende ontwapeningsroes had mr. Van Schaik onoverkomelijke bezwaren ontwik keld tegen het vastleggen van de marine uitgaven voor lange tijd. Door zijn rol in het vlootwetdebat had het jonge Kamer lid voorgoed de aandacht op zich geves tigd. Zes jaar later in 1929 werd hij geroepen tot het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Deze hoge functie zou hij vervullen tot 1948. Slechts gedurende vier jaar werd zijn voorzitterschap onder broken. Dat was van 1933-1937, toen hij mi nister van Justit:e was in Col'jns crisis kabinet. Met vrij straffe hand le'dde mr. Van Schaik als voorzitter de Kamerverga deringen. Hij zag er niet tegenop, de le den desnoods tot diep in de nacht bijeen te houden. Later werd de heer Van Schaik nogmaals tot het ministerschap geroepen. Van 1948 tot 1951 was hij minister zonder portefeuille in het eerste kabinet onder lei ding van dr. Drees. Als kabinetsformateur had mr. Van Schaik dit ministerie tot Stand gebracht. In deze periode heeft hij onder meer be langrijk voorbereidend werk gedaan voor een nieuwe relatie met Suriname en de Nederlandse Antillen. Na zijn aftreden als minister was hij nog enige jaren lid van de Raad van State. Zijn tachtigste verjaardag zal de heer Van Schaik in een ziekenhuis moeten door brengen. Onlangs heeft hij een been ge broken. Ministers met vakantie. Minister ""ijlstra is met vakantie en wordt vervan en door minister De Pous. Minister Ma- ij nen is eveneens met vakantie en minis ter Veldkamp zal van 6 februari tot 4 maart afwezig zijn. Beide laatste ministers worden vervangen door de minister-presi dent. Wanneer minister Marijnen terug is, zal hij minister Veldkamp vervangen. Onder auspiciën van de Nederlandse re gering wordt op het ogenblik een studie in ons land verricht over het ontwerp van een door kernenergie voortgestuwd tank schip van 65.000 ton. In drie maanden zal het ontwerp moeten worden voltooid. Het project wordt van regeringswege, via aan het TNO beschikbaar gestelde gelden, ge financierd. Het betreft hier een onderdeel van het programma van het Europese Bureau voor Atoomenergie. In maart verwacht men goed op gang te komen met deze studie. In het rapport dat zal worden uitgebracht zal ook staan wat de bouwkosten zullen zijn en welke mogelijkheden men Ziet om zulk een schip te exploiteren Twee instanties werken aan de studie: TNO afdeling scheepsbouw en navigatie (belast met het ontwerp voor de construc tie) en het Reactorcentrum Nederland. Wanneer de studie is voltooid, zal een in ternationale commissie het rapport beoor delen Wanneer men een dergelijk type tankschepen zal gaan bouwen, zal dat in internationaal verband geschieden. Een kleine expeditie onder leiding van Heinrich Harrer heeft de Ilaga-vallei in het centrale bergland van Nieuw-Guinea verlaten en wil proberen de toppen van het Carstenz-gebergte te bereiken. Van het oorspronkelijke plan om de tocht met dragers te ondernemen, is af gezien, omdat voor het meenemen van materiaal en voedsel vele tientallen dra gers nodig zouden zijn geweest. De berg- klimmers worden nu vanuit de lucht be voorraad door een vliegtuig. Een der deelnemers, dr. W. Valk, hoofd van de Dienst van het mijnwezen te Hollandia die geologische verkenningen zou doen, is in Ilaga ziek geworden en moest naar Hollandia terugkeren. Ook de cineast Ter Laag, die indertijd met de expeditie naar het Sterrengebergte een filmdocumentaire in kleuren heeft ge maakt van de beklimming van de Julia- natop, is door omstandigheden verhinderd met de expeditie mee te gaan. De rijkspolitie in Cuyk (Limburg) is er in geslaagd de inbrekers op te sporen, die de laatste weken op tal van plaatsen in de Brabants-Limburgse peel vrijwel iede re nacht opereerden. Zij bezochten voor namelijk scholen en kantoren. In de mees te gevallen vernielden zij aanzienlijk meer dan zij buitmaakten. De aangehoudenen drie jongens van 16, 17 en 18 jaar beken den 27 maal op rooftocht te zijn geweest en daarbij 31 inbraken in 15 verschillende gemeenten te hebben gepleegd. De knapen lieten na elke inbraak een briefje achter. „Wij danken u beleeft", stond er altijd. In scholen, waar soms ern stige vernielingen werden veroorzaakt, schreven de daders vaak nog op het schoolbord: „De Rode Hand sloeg toe". Toen de politie verdenking kreeg tegen de jongens, liet zij hen op het bureau ko men. Daar moesten zij ,Wij danken u be leefd" op een papiertje .schrijven. Maar de knapen schreven .beleeft" en toen wist de politie genoeg. Ir. W. Singer, chef afdeling Hoogovens van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V., overhandig de dinsdag jongstleden namens de maat schappij acht bankbiljetten van 100 aan de heer N. Broers uit Amsterdam, goten maker bij de gietmachine, als beloning voor een goed idee. Het idee betreft een verbetering aan de mengerwagens. Twee leden van de beroemde groep koorddansers „Flying Wallenda's", de 29- jarige Richard Faughan en de 33-jarige Dieter Schoep, zijn tijdens een circusvoor stelling om het leven gekomen toen de groep het evenwicht op de draad verloor. Een ooggetuige vertelde dat het ongeluk gebeurde toen de „menselijke' pyramide", waarvan een negentienjarig meisje Jane op een stoel de top vormde, juist was vol tooid. Het koord begon heen en weer te zwaaien en drie acrobaten stortten vijftien meter naar beneden. Twee anderen zagen kans het meisje enige ogenblikken bij de polsen vast te houden totdat een net was geïmproviseerd. Zij kwam in het net te recht maar werd niettemin gewond. De „Flying Wallenda's" zijn in vrijwel alle hoofdsteden ter wereld opgetreden. Ten minste vier generaties van de familie Wal- lenda zijn in de circuswereld bekend ge worden. Dieter Schoep en zijn zuster Jane maakten nog maar korte tijd deel uit van de groep. Zij vluchtten twee maanden ge leden van achter het ijzeren gordijn. De Wallenda-familie emigreerde in 1928 uit Duitsland naar Amerika en werd dat jaar een groot succes bij Ringling Brothers en Barnus en Bailey. Karl Wallenda, nu zestig jaar en hoofd van de groep, trad op zestienjarige leeftijd in Duitsland voor het eerst op. De Eerste Kamer heeft gistermiddag ge sproken over de schadeloosstelling van Tweede Kamerleden. Ir. Vos (P. v. d. A.) noemde de leden van de Tweede Kamer „een zeer achtergebleven groep" in verge lijking tot andere inkomensgroepen. Naar zijn mening waren de schadeloosstelling en de kostenvergoeding 10.000 plus 3.000 tot 5.500) verhoudingsgewijs te laag. Mr. Van Bruggen (C.H.U.) stemde hiermee in en drong ook aan Op herziening van pre- sentatiegelden en kostenvergoedingen voor de leden van de Eerste Kamer. Mevrouw v. Ommeren-Averink (C.P.N.) vergeleek de schadeloosstelling met de lo nen van arbeiders, „aan wie loonsverho gingen van twee of drie stuivers per uur worden geweigerd." Zij vond het overdre ven, onjuist en niet verantwoord om een voorstelling van zaken te geven als zou het parlement een groot offerblok zijn. Ka merleden hebben, zo zei zij, vaak reeds andere functies wanneer zij vrijwillig hun politieke functie op zich nemen. Minister Toxopeus vond, dat de schade loosstelling passend moest zijn. Hij kon zich niet aan een tijdstip binden om een beslissing te nemen. Hij zou echter voort varendheid betrachten en de suggestie van mr. Van Bruggen in overweging ne men. Het fregat „,Van Amstel", stationsschip in de Nederlandse Antillen, neemt deel aan**de oefening „Springboard", een jaar- lijl® terugkerende oefening van de Ame- rikaapse rraupne, die ditmaal in ,de Ga- raïbische wateren van januari tot 'en met maart wordt gehouden. Alvorens aan deze oefening deel te nemen, bracht het Nederlandse fregat een drie daags niet-officieel bezoek aan de haven San Juan op het eiland Puerto Rico. De ze dagen werden besteed aan het uitwis selen van de gebruikelijke ceremoniële be zoeken en aan recreatie.Stad en eiland werden druk bezocht, een voetbalelftal van de „Van Amstel" trad twee maal tegen een plaatselijk elftal in het strijd perk, waarbij de ene wedstrijd met 4-1 gewonnen, de andere met 2-0 verloren werd. Voorts werd er aan boord een ont vangst gehouden voor enkele leden van de Nederlandse kolonie ter plaatse. In Den Haag reed een dame met haar kleine auto het Smidswater in. Een voorbijganger sprong de wagen na en wist de dame op het dak vam haar De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede, dat zowel de regering als de voorzitter van de commissie van advies inzake uit keringen ten gunste van Nederlandse slachtoffers van de nationaal-socialistische vervolging, de minister van staat dr. W. Drees, herhaaldelijk brieven van particu liere zijde ontvangt, waarin de vraag wordt gesteld wanneer de daarvoor in aan merking te brengen personen een uitke ring uit het voor dit doel bestemde bedrag van 125 miljoen mark zouden kunnen te gemoet zien. Het bedrag van 125 miljoen mark zal echter pas beschikbaar komen nadat de Nederlands-Duitse verdragen, waarin ook een vergoedingsregeling is opgenomen, in werking zullen zijn getreden. Er is over deze verdragen, zij het op andere punten, nog overleg gaande met de Duitse Bonds regering. Pas na dat overleg en nadat vervolgens de verdragen geratificeerd zijn zal ook het bedrag van 125 miljoen mark beschikbaar komen. Met alle begrip voor de teleurstelling waartoe deze vertraging in kringen van belanghebbenden heeft ge leid, is het toch niet mogelijk daarop voor uit te lopen, aldus de Rijksvoorlichtings dienst. De commissie-Drees heeft tot taak de regering te adviseren over de wijze waar op het bedrag, nadat het beschikbaar zal zijn gekomen, onder de daarvoor in aan merking te brengen personen zal worden verdeeld. Het is niet haar taak individuele verzoeken om een uitkering in behande ling te nemen en het heeft daarom geen zin zich daarmede tot de commissie of haar voorzitter te wenden. Op Schiphol arriveerde gistermiddag de president van de internationale associatie van Lions Clubs, de 46-jarige Zweed Per Stahl. Hij ging naar Nice om daar voor bereidende besprekingen te voeren over het wereldcongres dat daar van 24 tot en met 30 juni wordt gehouden. Op dit congres, waar 35.000 leden wor den verwacht, wordt een nieuwe president gekozen, die zijn functie één jaar zal uit oefenen. De taak van de president is, om in één jaar de 110 landen waar Lions Clubs zijn, te bezoeken. Nederland is het 60ste land dat de heer Stahl met zijn echtgenote op deze wereldreis bezoekt sinds hij in juni 1960 tot president werd gekozen. Hij is de eerste Europeaan die deze functie be kleedt. De heer Stahl zei op Schiphol dat hij op zijn wereldreis pas goed had kunnen ontdekken wat de Lions Clubs doen om hun streven (toenadering der volken en vrede en samenwerking tussen de men sen) te verwezenlijken. De reis van de heer Stahl wordt be taald door de 650.000 leden die de associa tie telt. Prins Bernhard heeft, evenals m de m voorgaande jaren, aangezeten aan het jaarlijkse diner van K.L.M.-vliegers in het restaurant Aviorama op Schiphol. Aan dit diner, dat door een initiatief van de Prins tot een jaarlijkse traditie is geworden, namen 120 K.L.M.-vliegers deel, onder wie zich een aantal oud-vlie gers bevond. Ook zaten aan de president-directeur der K.L.M. ,drs. E H. van der Beugel, en mr. H. Scholte, secretaris speciale dien sten van de K.L.M. Wegens de niet al te rooskleurige finan ciële positie van de K.L.M. betalen le vliegers uit eigen zak 30,- voor net diner auto te krijgen. Vandaar moest zij over een brandweerladder naar de wal kruipen, onder toezicht van haar redder op het autodak. Een felle brand heeft dinsdagmiddag omstreeks kwart over twaalf een schaft- keet aan de Kaplanstraat op het IJmui- dense industrieterrein volkomen in de as gelegd. De Velsense brandweer rukte met twee spuitwagens uit en doofde het vuur in een ommezien met nevelstralen. Toen was de inboedel van de keet, die behoorde aan een Santpoorts constructiebedrijf, door het vuur verwoest. Een racemotor van een der personeelsleden van de firma werd door brandweerlieden als een hoop verwrongen metaal naar buiten gedragen. Een leren jasje waarin een portefeuille met geld, gereedschappen en kleding gin- Advertentie KONINGSPLEIN 1€ - TELEFOON 4886 De IJmuidense visknechten hebben de knoop doorgehakt. In een vergadering heb ben zij gisteravond besloten zaterdag de vis niet meer te verwerken. Hierbij voe len zij zich geruggesteund door vele grote handelaren, die ook van mening zijn dat het tot een vrije zaterdag voor de vishan del moet komen. Hoe de zaak zich zater dag zal ontwikkelen moet worden afge wacht. want de vislossers hebben zich nog niet achter dit streven gesteld. Er bestaat dus alle kans dat zaterdag veel vis in de markt zal staan, die niet zal worden ver werkt. Afgewacht moet dan ook worden in hoe verre buiten de officiële visknechten om andere arbeidskrachten aan het werk zul len gaan. Aangezien er geen sprake is van een staking zal dit deze mensen moei lijk kunnen worden belet. Vanmorgen heb ben ook de reservevisknechten langdurig beraadslaagd over de aan te nemen hou ding. De lossers zijn in elk geval trevreden, omdat zij nu voor het lossen van de zo genoemde ploegloggers een beloning van minimaal 13,90 zullen ontvangen. De uur staking, die enkele weken geleden voor stagnatie zorgde, heeft dus resultaat ge had. Recept Voor het wekelijkse recept ditmaal iets over twee grondstoffen, die misschien niet zo bekend zijn, maar toch een zeer sma kelijk voedsel vormen. Kuit is een gezond voedsel, dat op ver schillende manieren kan worden bereid. Men kan de kuit halfgaar koken en ze dan in plakken bakken, men kan de kuit ook geheel koken en dan opbakken. Het meest geliefkoosde middel om kuit te bereiden is het door en door gaar Ko ken en dan tot puree verwerken. Daartoe stroopt men het vel van de gekookte kui ten, vermengt daarna de kuit met boter en zout. Zout moet er toch altijd bij, pe per wordt door velen ,niet gebruikt. Bij lever is dat anders, daar is peper naast zout onmisbaar. Juist in deze tijd is lever een prachtig voedsel, dat goed tegen kouvatten schijnt te zijn. Men brengt de lever in ruim water even aan de kook. Als ze net gaar is kan men ze eten op het brood met peper en zout. Heeft men een flinke lever te pakken gekregen, dan kan men het beste de puntjes er af halen en ze dan een uur in het water leggen met wat azijn. De lever wordt dan vol komen blank. Ook dan weei even gaar koken en met peper en zout opdienen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Lettelbert J. E. Steenbakker Morilyon Loy- sen a.s. emeritus predikant te Angeren (Geld.). Geref. Kerken Beroepen te Haarlemmermeer (Oost zijde) N. H. Heiner te Heinkenszand. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hontenisse (Z.) E. Grams- bergen te Dendermonde (België) te Hal- lum A. le Cocq te Beerta. Aangenomen naar Eemnes-Binnen (toez.) D. J. v. Dijk te Nieuwerkerk a. d. IJssel naar Krimpen a. d. IJssel (2de pred.pl.) (toez.) G. E. Bakker te Heeze naar Be verwijk-Heemskerk (6de wijkgem. in wor ding) (toez.) J. A. Don, voorheen predikant in Zuid-Afrika, thans bijstand in het pas toraat aldaar. Bedankt voor Sint Annaland P J. Bos te Sprang. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wierden (toez.) G. Wursten te Den Bommel - te Hasselt L. Doppenberg te Wilsum - te Nieuwolda (Gron.) D. Voort man, vicaris te Lemele - te Zaltbommel Th. Rinkema te Hilvarenbeek - door de Generale Synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (arbeid onder Ned. Emigranten in Canada) A. L. Groe- nenberg, kand. te 's-Gravenhage - door de Gen. Synode als pred. voor buitengew. werkz. (geest.verzorger enige inrichtingen Min. van Justitie) W. Willemsen te Hilver sum, die dit beroep ook aannam - door de Provinciale Kerkvergadering van Noord holland te Huizen (N.H.) (noodgemeente) V. E. Schaefer te Hemmen. Geref. Kerken Beroepen te Goënga F. Dijkstra, kand te Leeuwarden te Campen (Duitsland) A. Segger te Zoutkamp. gen verloren. De blussingswerkzaamheden werden gadegeslagen door commissaris W. Sepp van de Velser politie. De brand ont stond door een te fel brandende kachel. In de afgelopen nacht hebben onbeken den zich weer toegang verschaft tot een niet afgesloten schuur aan de IJmuidense Rijnstraat. De kilometerteller van een bromfiets werd vernield, de benzineleiding losgetrokken en de achterband doorgesne den. Ook de banden van enkele in de schuur staande fietsen werden doorgeprikt. Voorts sneed men drooglijnen door. Twee jongelui uit IJmuiden-Oost, een van 25 en een van 19 jaar, zijn vannacht om halfdrie met hun brommers tegen el kaar gereden. Een van hen raakte door de val bewusteloos. Hij werd door de on- gevallendienst behandeld. Beide bromfiet sers werden naar het Velsense hoofdbu reau van politie overgebracht, want zij bleken dronken te zijn. Zij werden ter ont nuchtering ingesloten. De Legervoorlichtingsdienst deelt mee, dat dinsdag in het centraal militair hospi taal in Utrecht is overleden de twintig jarige dienstplichtige soldaat H. C. Hore man uit Rotterdam. Soldaat Horeman, die was ingedeeld bij de demonstratiecom pagnie van de Infanterieschool te Harder wijk, was op 7 december betrokken bij een incident, dat zich na afloop van een oefening op De Vlasakkers te Amersfoort voordeed. Een militair, die opdracht had gekregen een weigerende rookpot onklaar te maken, wierp deze in nog rokende toe stand in een juist vertrekkende militaire vrachtauto. Tengevolge hiervan vertoon den twaalf van- de inzittenden van dit voertuig, waaronder soldaat Horeman, zo danige verstikkingsverschijnselèn dat op neming in een hospitaal noodzakeliijk werd geacht. Voor de andere betrokkenen heeft het incident geen nadelige gevolgen gehad. De Koninklijke Marechaussee stelt naar het gebeurde een onderzoek in. Voor de rechtbank in Amsterdam ver schenen zes verdachten die door het ple gen van een lange reeks inbraken het Gooi in de laatste maanden van 1961 on veilig maakten. De officier van Justitie eiste tegen de 22-jarige W. van de B. die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, een gevangenisstraf van 2'/j jaar. Hij hield daarbij rekening met de 9 maanden gevangenisstraf die deze verdachte na zijn voorwaardelijke invrijheidstelling nu moet uitzitten. Van de B. was bij 27 in braken betrokken geweest, waarvan hem slechts enkele tenlaste waren gelegd. De 23-jarige A. de L. uit Amsterdam die 17 inbraken (de meeste in samenwerking met Van de B.) pleegde, hoorde twee jaar tegen zich eisen. Tegen de 26-jarige los werkman C. de V. uit Amsterdam, die ze ven keer met de andere verdachten op pad ging, eiste de officier eveneens twee jaar. Deze drie verdachten waren allen reeds enkele malen eerder veroordeeld. Zij had den af en toe assistentie gehad van een 20-jarige timmerman, een 25-jarige bar keeper en een 23-jarige banketbakker. Te gen dit drietal werd een jaar geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. (Van onze correspondent) LONDEN Maandagavond heeft de B.B.C. haar wekelijkse televisieprogram ma over wereldproblemen, panorama ge naamd, aan Nieuw-Guinea gewijd, waar bij een aantal Nederlandse films ter illu stratie is gebruikt. Het commentaar van de Britse journalist James Mosman, een kenner van het Verre Oosten, die ook een boek over Indonesië heeft geschreven, heeft in Nederlandse kringen scherpe cri tiek uitgelokt. Bovendien waren naar wij menen te weten ook Britse kijkers, die op de hoogte zijn van het vraagstuk, van mening, dat Mosman een te eenzijdige voorstelling van zaken heeft en het Ne derlandse standpunt te weinig heeft doen uitkomen. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. A. Baron Bentinck van Schoonheeten, heeft de direkteur-generaal van de B.B.C.. de heer Hugh Carleton Green, gewezen op de eenzijdigheid van de uitzending. Naar wij in B.B.C.-kringen vernemen, zou ge tracht worden in een volgend programma over Nieuw-Guinea het door Mosman ge geven beeld voor zover mogelijk te cor rigeren. Aangenomen naar Kootwijk-Kootwijker broek dr. A. van den End te Hoogeveen - naar Vroomshoop W. van den Hoek. voor heen zendingspredikant, wonend te Leider dorp, die bedankte voor de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Scheveningen (wijkgemeente Oude Kerk).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7