de filter die smaakt THE MAN'S FILTER In Noorden waren al weer wedstrijden op korte baan Gemakkelijke zege voor de dames van Die Raeckse Oostduitsers niet naar Oslo Olympische paarden voor het voetlicht Martha de Vries-Wierenga veel te snel voor al haar concurrenten Arsenal verslagen Schaatstitelstrijd op de t.v. Wedstrijden in Oslo gaan door Nieuw talent onder 100 schaatsers? Filip bovenaan in Stockholm Voorsprong van 3-0 was voor jeugdteam niet voldoende Clubs moeten hun militaire spelers zondag missen Dubbel op DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 15 Official: Er zijn geen schaatsers ingeschreven Olivier Gendebien naar Daytona Beach .en JI] had wat van de Yankees te zeggen toen ze 32.000 kilometer naast de maan schoten!" Schaken Mevr. Baars ook uit het gemengd dubbel Rod Laver mag niet naar Amerikaanse kampioenschappen Nederlandse dames te sterk voor jeugd Advertentie SintilCHARD Schaatsenrijden In de prachtige bosrijke omgeving van Renkum heeft de commissie van de Ne derlandse Hippische Sportbond, bestaande uit de heren J. H. W. Pasman, ir. F. J. Nog maar nauwelijks heeft het gevroren of de ijsclubbestuurderen in het Noorden komen weer in actie. De banen worden uitgezet en de rjjderijen voor mannen over 160 meter en voor vrouwen over 140 meter worden in Groningen en Friesland weer uitgeschreven. Gisteren vonden in het noorden van ons land al weer de eerste wedstrijden plaats, waarbij Beerta in Groningen en Terwispel en Zuid-Drachten in Friesland de primeur hadden. De IJsclub Beerta kwam bij de langebaan-afvalwedstrjjd met een uitste kende organisatie voor de dag en het ge volg was, dat vele kijkers gistermiddag hebben genoten van een aardige wedstrijd. Het ijs was uitstekend, de sfeer gezellig en ouderwets, en hoewel de nieuwe ijstent nog niet helemaal afgebouwd is, werd ze gisteren toch al in gebruik genomen. Er waren 20 deelnemers naar Beerta 'geko men, 17 rijders uit Groningen en 3 uit Friesland. En als oud-wethouder van Hee renveen deêd het burgemeester E. de Haan toch zichtbaar genoegen, dat zijn 3 oud- provinciegenoten de prijzen mee naar het heitelan namen. De drie Friezen waren in dit gezelschap oppermachtig en zij ein digden dan ook op de eerste drie plaatsen. De uitslag werd: 1. Jeen Wester uit Eer- newoude, 2. Jack de Vries uit Grouw, 3. S. de Vries uit Harich, 4. J. Koster uit Mee- den. 5. R. Uffen uit Midwolda. Burgemeester De Haan reikte na afloop van dit zo zeer geslaagde ijsfestijn de prij zen uit en tot de drie Friese winnaars deed hij dat in de Friese taal, hetgeen hen kennelijk goed deed. Friesland had gisteren twee kortebaan- rijderijen. De mannen konden terecht in Terwispel, waar tien rijders deelnamen, de vrouwen trokken naar Zuid-Drachten, waar veertien rijdsters voor de prestatie- rïjderij aan de start verschenen. Geert Rechts uit Nieuwebrug bleek in Terwispel onbetwist de sterkste en hij rekende op overtuigende wijze met zijn belagers af. Manchester United heeft het Londense Arsenal woensdagavond in de vierde ron de van de Engelse bekercompetitie uit geschakeld. De ploeg uit Manchester ze gevierde met 1-0. In de vijfde ronde komt het team nu op eigen terrein uit tegen Sheffield Wednesday. De resultaten van een tweetal beslis singswedstrijden uit de vierde ronde zijn verder: Middlesbrough-Shrewsbury Town 5-1 (Middlesbrough in vijfde ronde tegen Blackburn Rovers); Port Vale-Sunder- land 3-1 (Port Vale in vijfde ronde uit tegen Fulham); Voor de derde divisie van de Engelse League speelde voorts Lin coln City met 2-2 gelijk tegen Barnsley. De uitslag werd: 1. Geert Rechts uit Nieuwebrug 60,2. Bordze Bruining uit Houtigehage 40,3. Klaas Kooi- stra uit Kootstertille 20. De finale tussen Geert Rechts en Bordze Bruining was een ware aangelegenheid. Er waren meer dan twintig valse starts voordat beide rijders voor goed vertrokken. In Zuid-Drachten was de eerste prijs van 70,natuurlijk weer voor Martha de VriesWierenga, die veel te snel bleek voor al haar concurrentes. Er viel daar in Drachten in totaal 210,— te verdienen, zodat alle rijdsters met geld naar huis gingen. Op het viertal kwamen Atje Deel stra uit Irnsum, Marijke Flisijn uit Hui- zum, Martha de VriesWierenga uit Fra- neker en Ieuwkje Hoekstra uit Oudehorne, Martha versloeg Ieuwkje, terwijl het min of meer een verrassing was, dat Atje Deelstra van Marijke Flisijn won. Om de derde en vierde plaats bleek Marijke, die toch wel een .bijzonder charmant rijdster tje is, over meer snelheid te beschikken dan Ieuwkje. In de finale had de snelle Martha al acht jaar aan de top van onze nationale kortebaanrijdsters-— geen moeite met Atje Deelstra. Jantje HagenauwBat hoorn uit Peize die ook deelnam werd in de tweede omloop terugverwezen door Ieuwkje Hoekstra. De uitslag werd: 1. Martha de Vries Wierenga uit Franeker 70,2. Atje Deelstra uit Irnsum 40,3. Marijke Flisijn uit Huizum 25,4. Ieuwkje Hoekstra uit Oudehorne 15. Van de schaatswedstrijden om het Euro pese kampioenschap, die dit weekeinde in Oslo worden verreden zal de NTS zowel zaterdag als zondag rechtstreekse repor tages verzorgen. Op zaterdag 3 februari worden de 500 en 5000 meter-races op het televisiescherm gebracht: van 15.- tot 15.55 uur en van 16.30 tot 19 uur. Op zondag 4 februari wordt er slechts uitgezonden van 13.15 tot 14.55 uur, zodat men wel verzekerd kan zijn van de repor tage van de 1500 meter. De NTS zal po gen van de 10.000 meter een film te ma ken en die zo gauw mogelijk na het ein de van de wedstrijden zien uit te zenden. Aanvankelijk waren er moeilijkheden met de Noorse Schaatsbond over de uit zendingen. Siebe van der Zee, die met Arie Kleiwegt de wedstrijden zal verslaan, heeft echter in de afgelopen week tijdens een bezoek aan Oslo persoonlijk „de zaak doorgedreven". Ook de wedstrijden in Moskou (de wereldkampioenschappen) worden uitgezonden: zaterdag 17 februari van 15.- tot 17.30 uur en zondag 18 februa ri van 12.- tot 14.30 uur. Terwijl de visa-moeilijkheden rond de Europese schaatskampioenschappen, die voor dit weekeinde op het programma staan, zich opstapelen, zorgde een woord voerder van de Oostduitse schaatsenrijders- bond in Oost-Berlijn voor een kleine ver rassing. Tegenover verslaggevers verklaar de hij laconiek, dat er in het geheel geen deelnemers door zijn bond zijn ingeschre ven en dat er derhalve dus geen visa voor Noorwegen door Oostduitse schaat senrijders zouden zijn aangevraagd Later maakten de organisatoren in Oslo bekend, dat er bij hen een telegram was binnengekomen waarin stond dat er in derdaad geen Oostduitsers aan de wed strijden om de Europese titels zullen deel nemen. In het telegram werd het organi satie-comité dank gebracht voor alle me dewerking, die Oost-Duitsland had onder vonden in verband met de moeilijkheden rond de inreisvisa. Men had namelijk aan vankelijk wel officieus schaatsenrijders ingeschreven. „De Europese kampioenschappen hard rijden op de schaats zullen doorgang vin den op de vastgestelde dagen, namelijk zaterdag en zondag in Oslo." Dit verklaar de woensdagavond de vice-president van de internationale hardrijfederatie, de Zweed Sven Laftman. Hij bevestigde dat Oost Duitsland zijn voorlopige inschrijving niet bevestigd heeft en op grond daarvan niet zal deelnemen aan de kampioenschappen. Vandaag beginnen in Bostor\,de natio nale kampioenschappen kunstrijken die de belangrijkste zullen worden die in vele jaren in de VS zijn gehouden. Vorig jaar immers kwamen alle goede Amerikaanse kunstrijders en -rijdsters, liefst vijftien in totaal, om het leven bij een vliegtuigon geluk bij Brussel, dat 73 mensenlevens vergde. De nationale kampioenschappen zullen derhalve uitsluitsel moeten geven over Amerika's rijkdom aan nieuw talent. Circa 100 schaatsers, ingedeeld in ne gen groepen, zullen vier dagen om de na tionale titels stijden. Zal er een andere Dick Button, Hays Allen Jenkins, Tenley Albright of Carol Heiss onder hen schui len? Waarschijnlijk niet, althans nog niet. „Onze best kunstrijders en kunstrijdsters ontbreekt het aan ervaring", aldus kol. Ge rard Crook, secretaris van Amerika's fe deratie waarin de kunstrijclubs zijn ver enigd. „We mogen niet verlangen, dat de nieuwe oogst thans reeds presteert wat hun voorgangers na jarenlange training met grote routine konden opbrengen. De favorieten zijn de 16 jaar oude Or- raine Hanlon, die vorig jaar de dames junioreqtitel won en mevr. Barbara Ann Roles-Pursley, die op de spelen van '60 voor haar land brons won. Philips en R. Zwolsman, vol trots de paar den getoond, die voorbestemd zijn om Ne derland roem te brengen in de Olympische ruiterwedstrijden. In de boxen en daarna in de manege gaf de coach van de kandidaten voor Japan, de heer J. J. Gruppelaar, van de aan hem toevertrouwde paarden een collectie, zoals Nederland na de oorlog nog niet bij een heeft gehad het visitekaartje af. Met de eerste selectie voor de Olym pische ploeg, de dames Irene Jansen, Ma- dy Koster, Tineke Zwolsman en de heer W. Philips, paradeerden zij langs de gas ten van de commissie, zoals daar waren bestuursleden van het Nederlandsch Olym pisch Comité, onder wie haar voorzitter jhr. H. A. van Karnebeek, dr. W. van Zijll, directeur van de Nederlandse Sport Federatie, en vooraanstaande figuren uit de hippische sport. De collectie omvat op het ogenblik totaal twaalf paarden, waarvan vier van de Ne- derlandsche Hippische Sportbond (Abacio, Escapade, Ocean en Medrano), drie van de heer R. Zwolsman (JTabab, Kairouan en Misty, de jongste aankoop) twee van de heer Huizinga (Lorenzo en Incompris), alsmede White Peter van de heer Pasman, Niemen van ir. Philips en Icare F II van Irene Jansen. Al deze paarden staan ter beschikking van. de Olympische ruiters in spé, welk aantal buiten het bestaande viertal nog zal worden uitgebreid. Zaterdagmorgen zijn besprekingen gehou den met een zestiental voor de opleiding in aanmerking komende ruiters en hun ouders, waarbij de konsekwenties naar vo ren zijn gébracht, die aan een plaats in het trainingsteam zijn verbonden. Deze zijn vele. Immers, zij zullen zich grote opofferingen moeten getroosten, wil len zij de verlangde aansluiting met de top van de internationale ruiters kunnen bereiken. Zij zullen al hun vrije tijd, week ends en vakanties moeten over hebben voor het behalen van het gestelde doel. Boven dien zullen zij er rekening mee moeten houden, dat zij het laatste jaar vóór de Olympische Spelen dagelijks voor hun sport beschikbaar moeten zijn. De moge lijke kSÜöiHafëh tfSbf de trainingsploeg, die uit de zestién tiaar voren komen, zul len eerst gedurende vier weekends met hun eigen paarden worden beoordeeld. Na af loop van deze proefperiode zal worden be slist, of zij de centrale training onder lei ding van de heer Gruppelaar zullen mo gen volgen. Behalve de springruiters en -paarden hebben ook de dressuur en de samenge stelde wedstrijd alle aandacht van de commissie. Hiervoor zal een tweede trai ningscentrum worden ingericht in Hilver sum. De kandidaten voor de samengestel de wedstrijd en de dressuur zullen komen onder supervisie van de oud-militaire rui ter, de heer D. Siem, en de Hongaar G von Hazslinszky Voor de samengestelde wedstrijden zijn reeds twee paarden be schikbaar Er bestaan plannen er nog vier aan te kopen. Het ijshockey-team HYS HOKY heeft woensdagavond in Den Haag met 8 5 van de First Canadian Guards ge wonnen. De tussenstanden waren 60, 25, 00. Op de foto een Nederlandse aanval op het Canadese doel. Het dames-hoofdklasseteam van Die Raeckse heeft gisteravond in het Krelage- huis een wel zeer gemakkelijke zege ge boekt. In de voor een hoofdklasse-ontmoe ting wel zeer korte tijd van 22 minuten werd het Hoornse TOG met 30 ver slagen. Ook de heren van Die Raeckse brachten hun wedstrijd voor de overgangs competitie tot een goed einde. De rood- witten bleven het Beverwjjkse Tyfoon met 31 de baas. Voor de andere heren over gangsklasse-afdeling trok OVRA naar Hoorn, waar een 13 zege (9-15, 15-8, 9-15) werd geboekt op HVC. De dames-wedstrijd Die «RaeckseTOG leverde een minimum aan spanning op. De Hoornse dames boden alleen in de eerste set epige tegenstand, maar faalden in de volgende sets zo volkomen, dat de thuis club zonder inspanning tot een snelle zege kwam (15-7, 15-1, 15-3). Meer tegenstand ondervonden de Die Raeckse-heren van Tyfoon met Keur (ex- Raeckse en HVS) en Jolly (ex-OSS) in de gelederen. Met spelers als Hans Wetter- hahn, Van Beekum, .Verheem en De Nobel beschikten de rood-witten over een ster kere aanval dan de gasten, hetgeen in een De volleybalcompetitie 15-10, 15-10, 11-15, 15-13 overwinning tot uitdrukking kwam. In plaats van de dames-overgangsklasse ontmoeting Die Raeckse 2De Blinkert speelde het districtsteam van Noordhol land een oefenpartijtje voor het zaterdag in het Krelagehuis te houden negen-dis- trictentoernooi. Wij hebben daarbij weinig goeds gezien; vooral het samenspel van de dames liet veel te wensen. Wellicht echter zorgen de Noordhollandse uitverkorenen na deze slechte generale repetitie voor goede resultaten tijdens het toernooi. In de tweede klasse verraste WIK door de belangrijke wedstrijd tegen Ripperda in drie sets te winnen. Met 15-7, 15-13 en 15-12 werden de militairen verslagen. De uitslagen luidden: Dames: Die Raeck se—TOG 3—0, Alliance—PWN 0—3, Set Up- 4Gios 3 0—3, De Blinkert 3—JBS 2—2, DSS—Vesmia 2 2—2, HVS 2—Gios 4 3—1, HBC 4—Onze Gezellen 2 3—0, HBC 3— Onze Gezellen 2 30, Alliance '22HBC 3 3—0. Heren: Die RaeckseTyfoon 31, Alliance 2CIOS 2 03, RipperdaWIK 0—3, Set Up—OVRA 2 3—1, PSVH—DSS 3—0, Velox—PWN 2 2—2, CIOS 3—Die Raeckse 5 03, CIOS 3Triumph 30, HVS 3—OVRA 4 3—0, VVCL—Alliance '22 2 2—2, FES 2—De Blinkert 2 2—2. De Belgische coureur Olivier Gendebien zal op 11 februari voor het eerst meedoen aan de autorennen van Daytona Beach. Hij komt uit voor de Italiaanse ploeg Scu- deria Serenissima. Onder de andere inschrijvers zijn Stir ling Moss, Graham Hill en Phil Hill. De wedstrijd telt mee voor het wereldkam pioenschap 1962 voor automerken. De prijzen voor de coureurs bedragen in totaal 21.800 dollar (78.480 gulden). De inschrijving is beperkt tot zestig wagens. Winnaar is die coureur die in drie uur de grootste afstand aflegt op het 6.100 meter lange bochtige parcours. Het interzonale schaaktoernooi in Stock holm is voortgezet met de partijen van de derde ronde. De uitslagen waren: Gelier (Rusland)—Stein (Rusland) 10; Bilek (Hongarije)Barcza (Hongarije) remise; Aaron (India)Fischer (V.S.) 01; Filip (Tsj.slow.)Cuellar (Columbia) 10; Ben koe (VS)-Pomar (Spanje) remise; Bertok (Joegoslavië)Yanofski (Canada) remise; Korchnoi (Rusland)Qlafsson (IJsland)- 10; Uhlmann (Gost-Duitsl.)—Schweber* Argentinië) 10; Teschner (West-Duits- land)Gligoric .(Joegoslavië) remise; Por- tisch (Hongarije)Bisguier (V.S.) afgebr.; Bolbochan (Argentinië)German (Argen tinië) afgebroken. De uitslagen van de vierde ronde waren: Bisguier (V.S.)Bilek (Hong.) remisé; Fischer (V.S.)Portisch (Hong.) afgebr.; Pomar (Spanje)Aaron (India) 1—0; Gli- gorjc (J.sl.)Benkoe (V.S.) remise;'Schwe- ber (Arg.)Teschner (W.-Dld.) 10; Ya- nowsky (Canada)—Uhlmann (O.-Did.) 10; German (Braz.)Bertok (J.sl.) afgebr.; Olafsson (IJsl.)Filip (Tsj.sl.) remise; Stein (Rusl.)Korchnoi (Rusl.) afgebr.; Petrosjan (Rusl.)Geiler (Rusl.) remise; Barcza (Hong.) was vrij. De afgebroken partijen zullen in de loop van vandaag worden uitgespeeld. De stand aan de kop luidt: 1. Filip 3y2 pnt.; 2.-5. Uhlmann, Benkoe, Pomar en Schweber allen 2'/2 pnt.; 6.-7. Petrosjan en Barcza beiden 2 pnt. uit 3 partijen; 8.-9. Fischer en Cuellar beiden 2 pnt. en 1 afgebr. partij. Tennis Tijdens de strijd om de Westduitse in- doortennistitels in Bremen is de Neder lands/Belgische combinatie mevrouw Baars-Eric Drossart in de achtste fina les van het gemengde dubbelspel uitge schakeld voor verdere deelneming aan het toernooi. Het dubbel verloor met 6-3 6-4 van het Belgische/Oostenrijkse duo mej. Mercelis-Legenstein. Wimbledonkampioen Rod Laver mag van de Australische Tennisbond niet deel nemen aan de indoorkampioenschappen van de Verenigde Staten, die volgende week in New York beginnen. Hij wilde het komende weekeinde reeds vertrekken, maar de Australische Tennis bond wil hem tot eind februari in het land houden. Volgens de Melbourne He rald toonde de kampioen zich zeer gebelgd over deze weigering.Laver heeft onlangs toen hij besloot amateur te blijven per missie gekregen om privé-tennisreizen te maken. De Australische .tennisbond schijnt met deze maatregel echter te willen bewijzen dat Laver in geen enkel opzicht een spe ciale behandeling zou genieten. Basketbal Het voorlopige Nederlandse dames-bas ketbalteam heeft woensdagavond in de Amsterdamse Apolo-hal met 56-62 gewon nen van de Nederlandse jeugdploeg. Bij de rust stond het vertegenwoordigende meis jesteam met 28-30 achter. Het Nederlands jeugdvoetbalteam, sa mengesteld uit spelers van 16 tot 18 jaar, heeft woensdagavond in het Zuidengelse kustplaatsje Brighton een 4-3 nederlaag geleden tegen het Engelse jeugdelftal. Bij de rust leidden de Nederlanders met 3-2. Lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat de Nederlanders een bijzonder ruime zege zouden gaan behalen. Na ruim een half uur spelen leidden de pupillen van bondscoach Schwartz namelijk met maar liefst 3-0. De Engelsen herstelden zich ech ter en scoorden in vijf minuten twee maal. Kort na de hervatting werd het zelfs 3-3 en in de laatste fase van de ontmoeting bezorgde een strafschop de gastheren nog juist de zege. Het was een wat gelukkige overwinning van de Engelsen, die slechts enkele malen tot goede combinaties kwamen en vooral na de rust steeds weer vastliepen op de stugge en doelmatige Nederlandse verde diging. Bi; de oranje-ploeg zorgde de rechter vleugel, gevormd door Giesen (Roda Sport) en Kras (Volendam), voor het meeste ge vaar. Linksback Brookes had de gehele eerste helft nodig om het juiste tegenspel ?egen het snelle spel van de beide Neder landers te vinden. In de 23ste minuut was het Kras die de ""ore opende na een goede hoekschop van nks. Giesen bracht de stand elf minuten 'ater op 2-0. De stemming in het Neder- 'andse kamp steeg kort daarop ten top "en middenvoor Klumpkens uit een vrije ■ap de Engelse doelman ten derde male rasseerde Engeland gaf zich echter niet gewonnen en twee bijzonder knappe doelpunten, "og geen vijf minuten na elkaar gescoord "'oor de briljante linksbuiten Young, gaven Je strijd een geheel ander aanzien. Een kwartier na de rust kwam de gelijkma ker. waarvoor middenvoor Jones zorgde. Zelfs het gelijke spel was de duidelijk teleurgestelde Nederlanders niet gegund want een strafschop, wegens ongeoorloofd aanvallen van Jones, bracht Engeland nog juist de zege. Young schoot de penalty be heerst in. Een aantal Nederlandse clubs zal het volgende week zondag zonder hun militai re topspelers moeten stellen. Het Neder landse militaire voetbalteam, dat vrijdag 9 februari in Cairo voor de voorronden van het toernooi om het internationale kampioenschap tegen Egypte speelt, zal namelijk pas woensdag 14 februari per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Deze late terugreisdatum vindt zijn oor zaak in de omstandigheid, dat de pleog samen met de Luxemburgers reist, die maandag 12 februari tegen Egypte uitko men. NAC. dat thuis tegen ADO speelt, is wel het zwaarst getroffen. Het zal doelman van der Merwe, alsmede Schrijvers, Vis- schers en Mul moeten missen. Willem II thuis tegen Rapid zal niet de be- ■chikking hebben over Uitermerk en Sen- -rs. Bij Ajax, dat Sparta ontvangt, zal iternational Tonny Pronk niet kunnen -orden opgesteld en bij MVV, tegenstan- d?r van Enschede, Buhler niet. DOS moet r-orts zonder Webêr uitkomen in de ont- eting met Volendam. Op een van de tennisbanen van het complex aan de Parnassusweg in Amsterdam heeft de eigenaar een laag water op de baan gespoten. De de andere helft blijft gravel, zodat de schaatsliefhebbers eventueel ook nog een wedstrijd kunnen tennissen

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15