Pogingen van Oe Thant hebben tot dusver geen resultaat 1 VÜNO Dertig ton schuimrubber in lichter laaie Italiaanse CDU voor zwenking naar links HET WEER Feestelij'k entree van Koningin |en Prins in vlaggende hoofdstad Brief van prof De Quay aan Tweede Kamer Geen bezwaar tegen contact met Indonesië via ambassadeurs in het buitenland Overleg van Thant in beslissend stadium? Militairen niet meer via Japan naar Nieuw-Guinea - Overval postkantoor in Bleiswijk GROTE BRAND IN BEVERWIJK Schade geschat op kwart miljoen mu lYiLmmó mjore you buy! 47e JAARGANG NUMMER 75 Vorst weer voorbij N(uclear) S(hip) Savannah Haarlems Bonthuis Beheerder bewusteloos geslagen; buit 3840 'I In de krant van heden: Het woord is aan REGEN- EN TWEEDJASSEN Overdag lichte dooi Ontvangst bij Diemen Vlaggen uit Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 1 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. !l" 1!l'1''1 ^os^er Adj, Ho"fdredacteur^Jos^L^Lodewijks^*^RedactlecheUe^IJm „De Nederlandse regering heeft het gewapend treffen bij Nieuw-Guinea beschouwd als een incident. Zij heeft zich hierdoor niet laten afbrengen van haar streven naar een vreedzame regeling van het geschil met Indonesië". Dit schrijft de minister-president, prof. dr. J. de Quay, in een brief aan de Tweede Kamer De Nederlandse premier zegt voorts, dat hij naar aanleiding van particu liere contacten heeft meegedeeld, dat hij bereid is een Indonesische ambassa deur, tezamen met de minister van Buitenlandse Zaken, in Nederland te ont vangen, indien deze een verzoek daartoe zou doen, teneinde deze ambassadeur de gelegenheid te geven de regering in kennis te stellen van de Indonesische inzichten ten aanzien van het probleem Nederlands Nieuw-Guinea. Dit gesprek heeft niet plaatsgehad, aangezien men van Indonesische zijde niet tot een dergelijk verzoek is overgegaan. Ondanks deze opvatting, zo staat in de brief, laat de regering zich niet van haar plicht en voornemen afhouden om leven en eigendom van allen, die in Nederlands Nieuw-Guinea leven en werken, daadwer kelijk, zo nodig met wapenen, te bescher men en hiertoe aan de omstandigheden aangepaste noodzakeiijke maatregelen te nemen. Zij wil en mag zich niet door bedreiging met militair geweld van deze plicht ontslagen rekenen. Zij is zich van haar verantwoordelijkheid te dezen ten vol le bewust en zal in overeenstemming daar mee handelen. De premier zegt voorts, dat pogingen van Oe Thant om een voor beide partijen aanvaardbare formule te vinden voor het houden van besprekingen onder zijn aus piciën, die bij Nederland geen bedenking ontmoette, tot dusver niet tot succes heeft geleid, hoewel andere diplomatieke contac ten in en buiten de volkenorganisatie be vestigden, dat onderhandelingen zonder prealabele voorwaarden de juiste weg tot oplossing van het geschil werden geacht. Het is de regering duidelijk, dat de heer Oe Thant niet als bemiddelaar of verzoe ner, maar als moderator al het mogelijke zou doen om partijen tot elkaar te bren gen en onderhandelingen te doen slagen. NEW YORK (AP) Voor de derde ach- j tereenvolgende dag heeft secretaris-gene raal Oe Thant afzonderlijke besprekingen I gehouden met Nederlandse en Indonesische diplomaten. Een gezaghebbend diplomaat heeft meegedeeld dat Oe Thant het beslis sende stadium nadert van zijn nu zes we ken aan de gang zijnde poging om de twee j landen tot onderhandelingen te brengen. Eerst sprak Oe Thant een half uur met I de Nederlandse vertegenwoordiger, mr. Schiirmann. Later had hij een gesprek met de Indonesische afgevaardigde Soekardjo Wirjopranoto en Soekarno's speciale afge zant Soedjarwo Tjondronegoro. Reuter meldt uit Djakarta dat president Soekarno de staf-chef van het leger, gene raal Nasoetion, heeft benoemd tot plaats vervangend opperbevelhebber voor de be- vrijding van West-Irian. President Soekar no is opperbevelhebber. Soekarno heeft gisteren een onderhoud I gehad met de Sovjetrussische ambassa deur in Djakarta, Mikhailow, waarbij ook minister Soebandrio tegenwoordig was. De ze laatste verklaarde na afloop „dat het een belangrijk gesprek was geweest." Volgens welingelichte kringen is voorna melijk gesproken over het tijdelijk stopzet ten van de wapenleveringen door Enge-1 land. Mogelijk heeft Soekarno de ambas- sadeur gepolst over grotere Russische le veranties in plaats daarvan. (Van onze weerkundige medewerker) Het was gisteren de koudste januaridag als gevolg van de harde wind bij een tem peratuur om het vriespunt. Doordat het hogedrukgebied zich lang zaam naar Rusland terugtrok kon een zwak oceaanfront van Engeland naar ons land doordringen, hetgeen aanvankelijk gepaard ging met sneeuw, gevolgd door wat zachtere lucht zodat de temperatuur geleidelijk verder stijgt. De depressies zullen de komende dagen geleidelijk ver der boven West-Europa doordringen, zo dat de vorstperiode maar van weinig be tekenis is geweest. Alleen in het noorden van ons land kwam het al tot enkele ijswedstrijden, I waarbij echter nog geen publiek op de baan kon worden toegelaten. Uit Indonesische uitlatingen werd de in druk verkregen, dat dit land zich opnieuw stelde op het standpunt van de prealabele voorwaarde, dat slechts zou onderhandeld worden op basis van overdracht. Van de Indonesische landingspoging van 15 januari heeft de regering als agres sieve daad met bezorgdheid kennis geno men, alsook van een reeks openlijke be dreigingen met militair geweld. Het stemt de regering tot voldoening, dat de Neder landse strijdkrachten met grote bekwaam heid hun plicht hebben vervuld. Uit beëdigde verklaringen van Indonesi sche overlevenden van deze aanval is be vestigd, dat bij het incident bij de Etna-baai de eerste vuuropening van In donesische zijde plaatsvond. De Indonesi sche manschappen van de landmacht be hoorden tot de para-commandos. Definitief kan worden aangenomen, dat commodore Soedarso niet door de Nederlandse strijd krachten is gevonden. Niet in Veiligheidsraad In de brief wordt geconstateerd, dat het antwoord van president Soekarno van 20 januari de mogelijkheid tot vreedzaam overleg nog niet uitschakelt. Mede om het streven van de heer Oe Thant niet te door kruisen heeft de regering gemeend niet te moeten aandringen op behandeling van het probleem in de Veiligheidsraad. Dit college is echter wel van de feiten op de hoogte gesteld, mede ter voldoening aan artikel 51 van hèl Handvest met betrek- king tot legitieme zelfverdediging. De minister van Buitenlandse Zaken heeft alle ambassadeurs in het buiten land medegedeeld dat zjj mondelinge boodschappen van Indonesische vertegen woordigers in ontvangst mogen nemen. Alle aldus ontvangen mededelingen zullen onmiddellijk aan de waarnemend secre taris-generaal van de Verenigde Naties worden medegedeeld. De regering blijft het essentieel vinden, dat onderhandelingen in breder verband plaatshebben. De kans op welslagen van bilaterale onderhandelingen acht zij niet aanwezig. Medegedeeld wordt, dat de Deense re gering op 2 januari de uitvoer van wa pens naar Indonesië stopzette. Op 18 januari werd de Duitse wapenuitvoer naar Indonesië aan goedkeuring van de West- duitse autoriteiten onderworpen. Op 23 januari werd van Britse zijde de uitvoer van wapens en milit.aire uitrusting door de Britse regering opgeschort, behoudens een lopende order voor grond-radar. De regering heeft na het gewapend treffen met zorg alles vermeden, wat zou kun nen leiden tot verdere verscherping van de' situatie. Zij heeft ernstige aandacht geschonken aan het voorbereiden van maatregelen voor tijdige inveiligheidstêl- ling in geval van nood van vrouwen en kinderen. Daaraan wordt door de staats secretaris van Binnenlandse Zaken tij dens zijn bezoek aan Nieuw-Guinea bij zondere aandacht geschonken, aldus deze brief van de ministerpresident aan de Tweede Kamer. (Van onze Haagse redacteur) De Japanse regering heeft besloten geen toestemming meer te verlenen voor het landen van Nederlandse charter- vliegtuigen, waarmede Nederlandse militairen naar Nieuw-Guinea worden overgebracht. Bij informatie bij het mi nisterie van Defensie werd de juistheid van dit bericht erkend. Het ministerie had echter geen enkel commentaar. Het n.s. (nuclear ship) Savannah, het eerste vracht-passagiersschip ter we reld dat door kernenergie wordt aan gedreven is uitgevaren voor haar eer ste proefvaart op zee. Het Amerikaan se vaartuig maakt een tocht van twee dagen naar Yorktown in Virginia, aan de Amerikaanse oostkust, vanwaar uit nog meer proefvaarten zullen worden gemaakt. Deze foto werd gemaakt van de Walt Whitman-brug af, die de ste den Philadelphia in Pennsylvania en Camden in New York verbindt. (Telefoto) Advertentie Het bontseizoen eindigt en wij ruimen de gehele voorraad op i.v.m. de nieuwe produktie voor volgend jaar Gr. Houtstraat 7 - Haarlem - Tel. 11718 criiZ.- uf vX" Advertentie Een bedrag van 3840,- hebben twee overvallers gisteravond omstreeks half acht buitgemaakt bij een overval op de postkantoorhouder van Bleiswijk bij Rot terdam, de 45-jarige H. J. Ram. De da ders zijn nog niet gevonden. De toestand j van de heer Ram is redelijk. Omdat het de laatste dag van de maand was, had de heer Ram wat later dan ge woonlijk gewerkt om de rekening op te maken. Omstreeks half acht verliet hij het kantoor, waar hij door twee mannen werd vastgegrepen en hevig in het ge zicht werd geslagen. Zij duwden hem te rug in de hal en beuKten op hem los tot dat hij bewusteloos was. Na een klein half uur was de heer Ram voldoende tot bewustzijn gekomen om naar het politiebureau te lopen, dat zich niet ver van het postkantoor bevindt. Daar raakte bij opnieuw bewusteloos. Een bedrag van ongeveer 5800 gulden dat hij in zijn zak had gedragen, is tij dens de vechtpartij verdwenen. De politie heeft in de hal van het kantoortje een bedrag van 1900 gulden teruggevonden. De Rijkspolitie in Bleiswijk heeft het onderzoek in handen. Zij wordt bijgestaan door rechercheurs van dé districtsrecher che in Den Haag. 1 - J -. U-SU .V ii. .-ii ,'f - Bi i.X 4 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 10 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vishal en op zee 7 Portugal (III) 9 Panda en andere beeldverhalen11 Feuilleton u Beurs 73 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Commander Stephen King- Hall: Het laatste bolwerk en het uiteinde lijke hoofdkwartier van de vrijheids gedachte, die het fundament en het doel van onze levenswijze is, is gelegen in de geest van de mens. NAPELS (Reuter, AP) Het congres van de Italiaanse christen-democratische partij heeft woensdag in Napels bij accla matie een motie aangenomen, waarin men zich uitspreekt voor een zwenking naar links en voor een akkoord met de linkse socialisten. Verder wordt in de mo tie gezegd, dat Italië van ganser harte de NAVO blijft steunen. Het congres machtigt de partijraad tot de vorming van een coalitieregering met de sociaal democraten en de republikeinen, die in het parlement de steun van de Nenni-so- cialisten heeft. (De tegenwoordige, alleen uit christen democraten bestaande regering, komt voor een meerderheid in het parlement 26 stem men tekort). Professor Amintore Fanfani, de premier van Italië had de deelnemers verzocht hun goedkeuring te hechten aan de motie om een coalitieregering van centrum en links te steunen. Die is slechts met geringe meerderheid door zijn partijraad aanvaard. De partij moet er zich nog definitief over uitspreken. Fanfani zei dat de christen-democraten wanneer zij niet de proef met een coalitie wilden nemen, hun traditionele bondge noten, de sociaal-democraten en de repu blikeinen van zich zouden afstoten naar een volksfront, hun roeping om de demo cratische basis van het land te verbre den zouden verloochenen en de socialisten van Nenni een excuus aan de hand zouden doen om hun pogingen tot behoud van on afhankelijkheid ten aanzien van de com munistische partij te staken. De premier verwees in zijn rede naar uitspraken in de encycliek Mater et Magistra van Paus Johannes XXIII waarmee het publiek zijn bijval betuigde. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 „Een kruitfabriek had met beter kunnen branden", vertelde woensdagavond een Beverwijkse brandweerman. Hij was één van de dertig mensen die een paar uurm touw zijn geweest met het blussen van een zeek grote brand aan de Wijkermeerweg. Een groot pakhuis volgepropt met schuimrubber, eigendom van de n.v. Polypreen, was omstreeks zeven uur in brand gevlogen. Op het tijdstip dat de brandweer arriveerde stonden de gebouwen al in lichter laaie. Er kon mets meer gered worden. De schade wordt op ongeveer een kwart miljoen gulden geschat. De n.v. was tegen brand verzekerd. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. In de komende nacht in het bin nenland overwegend lichte vorst, overigens lichte dooi. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee De vlammen laaiden meters hoog op. Een inwoner van Assendelft, die op weg was naar Beverwijk, vertelde dat men in zijn woonplaats de brand heel goed kon waarnemen. In Beverwijk rook men bijna in elke straat de brandlucht. De drie loodsen stonden alle in brand. Af en toe vernam men doffe klappen. Balen schuimrubber explodeerden. De stenen muren van de loodsen vielen met donde rend geraas in elkaar. Een dikke zwarte rook kolkte omhoog. Na de melding om omstreeks zeven uur rukte de Beverwijkse brandweer met al net beschikbare materiaal uit naar de Wijker meerweg, waar zich inmiddels veel' pu bliek had opgesteld. De politie, die met on geveer tien man was gearriveerd, verwij derde de kinderen, die te dicht bij het vuur stonden. Negen stralen water werden op de vuur zee gericht. De Beverwijkse brandweer, die veronderstelde dat het vuur verder om zich heen zou grijpen, zodat het naastge legen openbare slachthuis IJmond en een opslagplaats van een Beverwijks aanne mingsbedrijf gevaar zouden lopen, alar meerde ook de Velsense en Heemskerkse brandweer. De brandweerlieden van genoemde ge meenten behoefden echter niet te assiste ren. De opslagplaats van aannemingsmate- rieel, zoals draglines en bulldosers werden uit de loods gereden, omdat door de felle behoefde dus niet meer gevreesd 'te wor den dat het vuur verder om zich zou heen- grijpen. Van de dertig ton schuimrubber plas tic materiaal was niets meer over. Met een paar bevroren kussentjes speelden en kele kinderen. Een boekhouder van de n.v. had kans gezien uit het kantoortje enkele bescheiden te redden. De directeur van de n.v., de heer J. Ras poort, is zeer gedupeerd door deze brand daar een grote hoeveelheid van zijn voor raad verloren ging. De n.v. Polypreen le vert grote hoeveelheden gemalen schuim rubber aan warenhuizen als V. en D en de HEMA. De n.v. had de gebouwen aan de Wijker meerweg gehuurd van de heer Witkamp in Beverwijk. Vroeger was in de gebouwen een conservenfabriek gehuisvest. De n.v. Polypreen heeft van de gemeente Bever wijk ook de gebouwen van de vroegere Chemische fabriek Noordholland gehuurd waar eveneens voorraden zijn opgeslagen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Rechercheurs van de politie, die vrij vroeg na de melding arriveerden, kon den tot de conclusie komen dat het vuur in de malerij was ontstaan. Het personeel van de fabriek is om half zes gisteravond naar huis gegaan. Omstreeks zeven uur brak de brand uit. Men vermoedt dat een smeulende sigaret de oorzaak van de brand is geweest. Twee personenauto's die in de opslag loods van schuimrubber waren gestald ging in vlammen op. Omstreeks negen uur was de brandweer het vuur meester Omstreeks half acht verscheen ook bur gemeester J G. S. Bruinsma op het ter rein van de brand. De komende dagen is Amsterdam een beetje meer hoofdstad dan gewoonlijk: tot zondag logeren Koningin en Prins in het paleis op de Dam. Voor het eerst sinds september 1960, omdat de restauratie van het paleis het traditionele werk bezoek vorig jaar verhinderde. Van de paleiskoepel wappert de koninklijke standaard, wachtposten bewaken voor- en achterzijde van het gebouw, een lakei opent af en toe de zware deuren van de hoofdingang om in grote, zwart glanzende auto s arriverende dames en heren binnen te laten en op de kleine steentjes van de Dam blijven voorbijgangers even staan kijken naar de grauwe geve], waar zij m iedere glimp achter de vensters de vorstin menpn te herkennen. Het is een beeld, dat men kan zien bij de paleizen van de staatshoofden in andere hoofdsteden van koninkrijken, een beeld, dat zich in Amsterdam echter slechts bij uitzondering voordoet en wellicht juist daarom zo'n bijzondere sfeer geeft. Bij ve len ook een nerveuze sfeer, want het ko ninklijk paar is voornemens een overla den dagprogramma af te werken, dat van mmuut tot minuut in elkaar sluit en dat tal van ambtenaren weken van voorberei ding heeft gekost. Om klokke twaalf vandaag is het ko ninklijk bezoek officieel begonnen. Op dat tijdstip arriveerde de hofauto op de Hart- veldsebrug in Diemen aan de Amsterdamse gemeentegrens, waar met ambtsketen om hangen burgemeester Van Hall, kamer heer jhr. F. J. E. van Lennep en hoofd commissaris H. J. van der Molen diep in de overjassen gedoken stonden te wach ten op dit moment van begroeting. Een hun ner was althans blij, dat de Bijlmermeer nog geen Amsterdams grondgebied is ge worden: de hoofdcommissaris, die in dat geval een route van Weesperkarspel tot de Dam had moeten vrijhouden en het schep pen van ruim baan van Diemen tot de Dam is waarlijk al moeilijk genoeg. Op de Dam inspecteerde Koningin en de Prins de vaandelwacht van commandant F. W. Rogaar en de beide pelotons van in totaal 70 manschappen onder commando van 1ste luitenant R. T. W. van Oordt. Om precies twaalf uur werden op en kele honderden plaatsen in de stad de vlaggen van de openbare gebouwen gehe sen. Een gemeentelijke dienstorder schreef het tijdstip voor: precies twaalf uur. Mor gen gebeurt dat om tien voor half negen, zaterdag vijfdaagse werkweek of niet om twaalf minuten voor negen en zondag tenslotte om zeventien minuten over acht. De vlaggehijsers kunnen inplaats van in de speciale brief van het stadhuis ook op de kalender kijken; dit aspect van het ko ninklijk bezoek hangt namelijk nauw sa men met de stand van de zon en het bin nenhalen v^n de vlaggen gebeurt dan ook vandaag om 3 minuten voor half zes en de komende dagen achtereenvolgens om 2 mi nuten voor half zes, om halfzes precies en om 2 minuten over half zes.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1