Leider der plastiqueurs in Parijs gearresteerd VERDIEN 24 CT OP ELK DUBBELGROOT PAK (^Pr Onrust in sommige landen van Latijns-Amerika Ik weet het! Wereldnieuws HOORTOEST ELLEN Maandagavond zou de t.v.-zender van de Eiffeltoren worden opgeblazen Ajoeb Khan altijd bereid tot onderhandelen €)p de raatótoel Korter dienen voor de Amerikanen overzee (H 1 Nehroe heeft nooit zaken willen doen, zegt hij Dubbelgroot Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal Cuba boycot de slotzitting van de O AS-conferentie Arsenaal BONTEKOE Heemstede Spoorplein 4 Gemengde reacties Gizenga wil niet door de UNO beschermd worden AMSTERDAMSCHE h RIJTUIG i MAATSCHAPPIJ 1 Twee spionnen veroordeeld in West-Duitsland DO ix DERDAG 1 FEBRUARI 196 2 (Van onze correspondent) PARIJS Met de arrestatie van Phil lippe Castille meent de Franse politie de hand te hebben gelegd op een der be langrijkste en gevaarlijkste leiders van de O.A.S.-commando's, die de laatste w ken in Parijs vele aanslagen met kneed bommen hebben gepleegd. Castille werd in een bekende bar te genover de Parijse Opera door een vijf tal inspecteurs gearresteerd, waar hij met een andere beruchte activist, Vilard, een Spaanse deserteur uit het Vreemdelingen legioen, een aperitief zat te drinken. De operatie verliep zo onopvallend en geruis loos, dat het publiek en zelfs de kelners niet bemerkten dat twee klanten, met de handboeien rond de polsen en begeleid door de politiemannen in burger, zonder hun consumptie betaald te hebben het café verlieten. Bovendien was gisteren in Lyon nog een Poujadistisch oud-kamerlid, dat de hand moet hebben in een honderdtal kneedbomaanslagen in Toulouse en andere steden in Zuid-Frankrijk, door de politie gegrepen. Phillippe Castille is een oude bekende van de politie. Men is zijn naam tegen gekomen bij vrijwel alle activistische kom plotten, die de laatste jaren in Frankrijk en in Algerije werden gesmeed. Castille was ook de voornaamste uitvoerder van de bazoeka-aanslag, die in 1957 tegen de toenmalige opperbevelhebber in Algerije, generaal Salan, werd gepleegd. Salan werd ip die dagen door de Algerijnse scherpslijpers te slap gevonden en daar om moest hij uit de weg worden ge ruimd. Bij deze aanslag kroop Salan door het oog van de naald doch een zijner stafofficieren werd dodelijk gewond. Het heeft jaren geduurd voor Castille en zijn medeplichtigen eindelijk voor de rechtbank verschenen, een traagheid die algemeen werd verklaard uit de verre vertakkingen van het komplot, die tot in de hoogste kringen der Vijfde republiek zouden rei ken. Zelfs de naam van premier Michel Debré werd meermalen genoemd, zonder dat deze beweringen of insinuaties ooit officieel zijn tegengesproken of weerlegd. Castille werd tenslotte door een krijgs raad te Parijs tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. Bij de barricaden-opstand in januari 1960 werd hij door activisten uit een ziekenhuis in Algiers, waar hij was opgenomen, echter bevrijd, bij welke be vrijding de Franse politie zich overigens alweer vlot bleek te kunnen neer leggen. Zijn voornaamste medeplichtige Kovacs had het zover niet eens laten komen. Hij was al voor zijn berechting, met de bijna openlijke medewerking van zekere civiele en politiële autoriteiten, de grens naar Spanje overgestoken. Men mag hopen dat de Franse veilig heidsdiensten iets van deze ervaringen hebben geleerd en kunnen voorkomen dat deze aartsgevaarlijke misdadiger opnieuw Het schijnt dat Castille, na zijn misluk te aanslag op het leven van Salan, later de beste vriendjes met dit huidige hoofd van de O.A.S. is geworden. In elk geval was hem een der hoogste posten van de geheime legerorganisatie in Frankrijk toe vertrouwd. WSPfJSüüüvïüKf! Philippe Castille (Telefoto) zijn gerepatrieerd, aan een nauwgezette controle onderwerpt. De politie was Castille enkele dagen ge leden op het spoor gekomen aan de hand van verhoren, van enige middelbare scho lieren, die onlangs op heterdaad zijn be trapt toen zij de lont van een plasticbom ontstaken. Gisteren werden weer zeventien leerlingen van Parijse lycea opgepakt en aan de tand gevoeld, verdacht van mede plichtigheid aan activistische misdaden. Ook de zeventien plasticbommen, die in de nacht van 17 op 18 januari jl. in Parijs ontploften, behoorden tot de sinistere wa penfeiten, waarop Castille zich beroepen mag en waarvoor hij, zo wil men hopen eindelijk ook eens zal moeten boeten. Intussen heeft Bertrand Sapin-Lignières, de achttienjarige lyceïst en zoon van een bekend Algerijnse activist, die een week geleden plotseling uit zijn woning ver dween, gisteren in een brief naar zijn rector geschreven, dat hij voorlopig nog wel niet op school zou verschijnen. De jongeman onthult, dat hij door een O.A.S.- gezinde organisatie is ontvoerd, maar zich verder over zijn verzorging niet heeft te beklagen. Vorige week diende de vader van de scholier, in de vermoedelijke ver onderstelling, dat een anti-fascistische groep zijn zoon had ontvoerd, een klacht bij de justitie in. De brief aan de rector van het Saint-Louis-lyceum was in Parijs gepost. Het is niet bekend hoever de poli tie al in haar naspeuringen naar de ont voerde scholier gevorderd was. DACCA (Oost-Pakistan) (Reuter) President Ajoeb Khan van Pakistan heeft in Dacca gezegd dat hij „ieder ogenblik van de dag" bereid is tot een bespreking met premier Nehroe van India, wanneer er reden voor is. Tegen verslaggevers zei hij dat Nehroe „zeer dikwijls" in de ge legenheid geweest is directe besprekingen met hem te voeren, maar nooit getoond heeft „zaken te willen doen." Voor zijn vertrek had Khan gezegd dat Nehroe niet van plan schijnt te zijn de kwestie Kasj mir op te lossen. Het concentreren van Indische troepen aan de Westpakistaanse grens heeft een gevaarlijke situatie ge schapen, zo zei hij. NIEUW DELHI (Reuter) India heeft bij Nepal krachtig geprotesteerd tegen uitlatingen van de Nepalese minister van Buitenlandse Zaken, dr. Toelsi Giri. Dr. Giri beschuldigde Nehroe vorige week van het meten met twee maten in zijn houding tegenover de anti-regeringsgezinde elemen ten in Nepal. Nepal zegt, dat verbannen Nepalese politici in India achter de scher men de activiteit leiden, gericht tegen ko ning Majendra van Nepal. De regering van India zegt, dat zij het politietoezicht heeft verscherpt om het binnensmokkelen van wapens en infiltratie in Nepal te verhin deren. Advertentie Stelling Speciale PUNTA DEL ESTE (AP) Twintig van de 21 landen in de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) alle leden behalve Cuba hebben gisteren in Punte Del Este een historisch document onder tekend waarin het regime van Fidel Cas tro wordt veroordeeld wegens zijn marxis- tisch-leninistische karakter. Cuba boycotte de slotzitting van de conferentie en begon in eigen land een hooncampagne tegen de OAS waaruit blijken moest dat Cuba het verder alleen zal doen, zonder de organi satie van Amerikaanse staten Het door twintig landen getekende slot communiqué heeft de eenheid in de OAS hersteld in een gezamenlijke afwijzing van het Cubaanse bewind nadat de Ver enigde Staten een krappe meerderheid van veertien landen bereid had gevonden een resolutie te aanvaarden die Cuba uit de OAS verwijderde. De minister van Buitenlandse Zaken van Uruguay, Martinez Montero, besloot daar op de ministersconferentie die tien dagen had geduurd en die het toneel was ge weest van touwtrekken over de kwestie Cuba en van tegenstellingen tussen de Advertentie De politie vond in zijn hotelkamer cp Montmartre te Parijs, behalve een klein munitiedepot met ruim twintig kilo plas tic, een voorraad die ruim voldoende is om een heel huizenblok in de lucht te bla zen, ook nog verschillende strategische terreurplannen. Een dier plannen voorzag in een moordaanslag op het hoofd der Franse gendarmerie, generaal Debrosse, die tijdens de barricadenopstand van ja nuari 1960 met de handhaving van de or de in Algiers was belast. Een ander pro ject voor een grootscheepse operatie, dat de politie eveneens in handen kreeg, droeg de naam „Boedapest". Het "voorzag in het opblazen van de televisiezender op de Eiffeltoren. Tenslotte leverde de huiszoeking nog een aantal documenten op, waaruit bleek dat de O.A.S. alle fransen, die uit Algerije, DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALlTONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 twintig OAS-landen, waarbij zes belang rijke Amerikaanse landen Brazilië, Chili, Argentinië, Mexico, Bolivië en Ecua dor blijk gaven tegenstanders te zijn van volledige isolering van Cuba. Alle twintig landen echter sloten zich jn het slotdocument aan bij de veroordeling van Castro's marxistisch-leninistische be wind. Het was de krachtigste verwerping van het communisme die ooit op een con ferentie van het westelijk halfrond was aanvaard. Martinez Montero verklaarde in zijn slotrede te hopen dat Cuba ,in de OAS zou terugkeren vrij en demo cratisch". De reacties op het besluit van de con ferentie zijn overigens gemengd. Presi dent Kennedy en minister Rusk hebben hun voldoening geuit over de resultaten. In Mexico zijn de kranten uiteenlopende meningen toegedaan over het standpunt van hun land en sommige waarnemers vrezen in de naaste toekomst linkse agi tatie. In Brazilië weerklonk luide bijval voor de veroordeling van Cuba, doch men ver schilde van mening over Brazilië's stemonthouding bij het uitstellingsvoor- stel. In Ecuador heeft de partij van de chris- telijk-sociale volksbeweging de minister van Buitenlandse Zaken, Acosta, uit de partij gezet wegens zijn houding op de OAS-conferentie De partij heeft voorts be sloten haar steun aan de regering van president Arosemena te onttrekken. Zij heeft de Ecuadoriaanse afvaardiging te Punta Del Este een telegram gezonden waarin zij de houding van delegatie ver oordeelt. President Arosemena heeft Acosta een LEOPOLDSTAD (Reuter) De ontsla gen Kongolese vice-premier, Gizenga, heeft een aanbod van de U.N.O. tot be scherming geweigerd, zo heeft eén U.N.O. woordvoerder in Leopoldstad meegedeeld. Het aanbod werd gedaan tijdens een bij eenkomst van de Zweedse U.N.O. -func tionaris Dr. Sture Linner en Gizenga in het kamp waarin Gizenga wordt gevangen gehouden. Dr. Linner trof Gizenga aan in een gerieflijke villa, waarin hij onder bewaking staat. telegram gezonden waarin hij hem geluk wenst met „de waardige houding die hij ter conferentie heeft aangenomen.' In Venezuela heeft de politie dinsdag de bureaus van de communistische partij en de linkse revolutionaire beweging door zocht. Er werden wapens, munitie en ver scheidene drukpersen in beslag genomen. De actie was bedoeld om een herhaling te voorkomen van de ongeregeldheden van vorige week, die aan negentien mensen het leven kostten en waarbij 110 mensen wer den gewond en 1.053 werden aangehouden. Linkse medestanders van het bewind van Fidel Castro werden voor de relletjes ver antwoordelijk geacht. In Argentinië, dat zich eveneens van stemming onthield, hebben de hoogste mi litairen president Frondizi een ultimatum Ik heb, helemaal uit mezelf en alleen, een interessante stelling gevonden: er be staat een grote overeenkomst tussen na tuurvorsers en couturiers! Op het eerste gezicht zult u het er wel helemaal niet mee eens zijn. Bestaat er, zo zult u uitroepen, een groter contrast dan tussen de natuurvorser en de coutu rier? Een natuurvorser is immers een man en zonderling genoeg nimmer of uiterst zelden een vrouwdie er groot behagen in schept om met ferme tred en zwellende borstkas door bos en beemd te benen, het scherpe oog spiedend naar alle mogelijke natuurfenomenen. Overal vindt hij zo zijn verborgen verrukkelijkhe den: het aangeklede malachietslakje dat zijn heimelijkheidjes bedrijft in het knop pend struweel; het gevederde perepikker- tje dat tjuuk-tjuuk op de wieken gaat; oliebloempjes die zo vreemd doen met stamper en meeldraadjeshet garagelook dat altijd met het weer in de war is en dan al die ontelbare struikjes en plantjes en mosjes die uit de modderkluiten ont spruiten en die hem tot ongekende exta- sen voeren En stel daartegenover nu een (zo zult u zeggeneen echte goeie couturier op hoog niveau. Hoe brengt die man zijn tijd door? Op de ongezondst denkbare manier! In de eerste plaats trekt hij zich figuur lijk op aan die eeuwige kreet van het vrouwdom: ik heb niks om aan te trekken, Hij doorleeft zijn dag in rokerige salons vol krakebenige gouden stoeltjes, die vol zitten met vaak heel vervelende mevrou wen die met lorgnons werken. Zijn longen zuigen wolken van sigaretten- en parfum- dampen op. Zij handen betasten niet het eerzaam malachietslakje, maar wel veel te dure en dunne stoffen en dito pasda mes. In één woord, als je de natuurvor ser er naar vroeg dan zou hij verklaren, dat de couturier onder dergelijke levens omstandigheden het niet erg lang zou maken en vice versa. Zouden dus die twee een grote overeen komst vertonen? Belachelijk! Onbestaan baar! En toch herhaal ik met veel klem mijn stelling: er bestaat een grote overeen komst, etceteraVolgt u mij dus langs de paden van beredenering en be wijsvoering. Waarnaar zoekt de natuur vorser? Naar het seizoen dat nog lang niet aan de beurt is. Voor hem bestaat er niets heerlijkers dan op de zoveelste december (ik weet nooit precies wanneer) als de winter officieel is losgebarsten op zoek te gaan naar de nakende lente. Om zo te zeg gen ligt hij altijd minstens een seizoen voor op de rest van het mensdom. En aha! nu snapt u het natuurlijk al. Want wat doet de couturier? Precies het zelfde! Als de mussen van het dak rollen van de hitte drapeert hij zijn manne- kweins in bont en rare après-ski's, en als men de smalle ijzers onderbindt zet hij diezelfde stumpers in bikini op de Place overhandigd waarin zij verbreking van de diplomatieke banden met Cuba eisen. De I Pigalle en laat zonnige zomerfoto's maken de Argentijnse hoofdstad heeft in december. politie in dinsdag ongeveer tweehonderd betogers uiteengejaagd, die door het centrum van de stad marcheerden eh vlugschriftente gen de Verenigde Staten uitdeelden. -De menigte verbrandde een pop die Uncle Sam moest voorstellen en vernielde de rui ten van het gebouw van een onafhankelijk avondblad. Er werden enkele arrestaties verricht. In Havana werden de Cubanen opgewekt deel te nemen aan een namaak-begrafenis waarbij het lijk van de O.A.S. in zee zou worden geworpen om aan de kust van de Verenigde Staten aan te spoelen. Cuba zal zijn strijd winnen, met of zonder O.A.S., zo werd gezegd Altijd een seizoentje voor! is de strijd leuze van beiderlei heren. Daarin komen ze volmaakt met elkaar overeen. Hetgeen te bewijzen was! Sporrtj Advertentie Houtplein 21 - Haarlem Telefoon 22020 Advertentie 1 ZAAK WAAR U SLAAGT PAMESCONF. Gen. Cronjéstraal 120 WASHINGTON (AP) Het Amerikaan- se leger heeft een verkorting van de dienst- tijd overzee bekend gemaakt voor duizen den soldaten wier verblijf overzee met zes maanden verlengd werd om te helpen het hoofd te bieden aan de Russische drei gementen tegen Berlijn. Legerautoriteiten hebben meegedeeld nog niet te weten hoe veel soldaten hieronder vallen. Twee en veertig percent van het een miljoen man tellende leger is gestationeerd in negentig verschillende landen of gebieden. De mees ten van hen in Europa. Het leger deelt mee, dat de geleidelijke bekorting op 1 juli zal beginnen. Dit besluit zal de extra diensttijd voor de soldaten overzee bekor ten met enkele weiten tot zes maanden. KARLSRUHE (DPA) Het federale Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft de 41-jarige biologe dr. Ursula Ma ria Nenninger wegens spionage voor Oost Duitsland tot twee en een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Een medeplich tige, de 35-jarige docent in de filosofie Heinz Oskar Werner, kreeg eveneens twee en een half jaar gevangenisstraf. Dr. Nen ninger, die zeven maanden voor de Eura- toom in Brussel heeft gewerkt, heeft in die periode 2.200 mark ontvangen, voor het verschaffen van persoonsbeschrijvingen van leidende Euratoom-functionarissen aan haar Oostberlijnse opdrachtgevers, waar bij Werner als contactman optrad. Radio en televisie hebben een deur naar grote verten ge opend, waardoorheen men horen en zien kan wat voor heen verborgen bleef. Doch niet alleen in passieve zin is onze horizon verwijd. Het luister- en kijkstelsel onzer dagen geeft immers ook aan velen de ongedroomde kans, zichzelf te doen horen en be kijken. En nu heb ik niet in de eerste plaats het oog en het oor op degenen, die behoren tot de vaste kring in Hilver- sum-Bussum, de talrijke jij- en-jou-ers-onder-elkaar, die het „bij-ons-in-de-studio" be oefenen alsof zij de ethergol- ven met eigen handen hebben geschapen. Neen, er is een categorie mensen onder ons, van wie wij zonder radio en televisie nooit zouden hebben gehoord en wier ontzagwek kende talenten en prestaties voorgoed onbekend zouden zijn gebleven. Ploeteraars in het verbor gene, kleine, dagelijkse men sen, met een onspectaculair baantje en een gabardine regenjas, enkelen van de velen in de files van kwart over acht. Enkelen van de velen die iedere ochtend hun actentas naar hun kantoorstoel dragen en hun ingepakte boterham metje om twaalf uur met een pauze-zucht ontvouwen. Doch die 's avonds, als de omwas is gedaan en de kinderen slapen, aan hun tweede leventje be ginnen: hun leventje als onovertrefbare geduldenaar, waarin zij eigenlijk pas écht mens worden. Knutselen met luciferhoutjes, postzegels, si garenkistjes, stukjes plastic, treintjes, alles wat denkbaar en verkrijgbaar is verzame len, bijeenschrapen, uitknip pen, opplakken, bewaren, aan vullen, bestuderen, liefheb ben Ja, liefhebben vooral. De „hobbyist" is in het Hollands een liefhebber, vereerder ener liefhebberij, beoefenaar van een speciale, kleine liefde. En deze mensen in hun kleine ka mers temidden van hun frag mentjes liefde zouden nooit aan het grote daglicht zijn ge komen (al zorgde het clubver band soms voor publiciteit) wanneer de meest bewonde renswaardige figuren onder hen niet tot de studio's zouden zijn doorgedrongen in dat wereldvermaarde, ongeëven aarde, openbare contact tussen massa en enkeling dat „quiz" heet. Quiz het circus der hob bymensen, waar huivering wekkende acrobatiek van ver- zamel- en geheugenwerk ten beste wordt gegeven, waar het slappe koord van de rivaliteit de doodsverachtende alweters draagt omwille van het pu bliek, en soms laat neerstorten onder nationale kreten van af grijzen. Zonder net! Die menselijke uitwassen van eenzijdigheid, die uit het onnoemelijk vele wat in het leven te kennen valt één graantje hebben gepikt en dat tot in de diepste diepte van het graantjeswezen hebben door- gepluist en uitgepulkt die alles weten over iéts en met die kennis komen paraderen op het wedstrijdpodium. Er zijn mensen die hun litteraire honger hebben omgevormd tot een éénpans-delirium en het werk van Hendrik Conscience of Bordewijk van buiten heb ben geleerd tot ze zelfs de komma's en punten als hun eigen kinderen vertroetelen. Er zijn mensen die zich zelfs vergrepen hebben aan de Bij bel. De Bijbel als hobby het klinkt als een sinistere anti- God-campagne, doch in wer kelijkheid blijft het een tra gische goede bedoeling. Dan maar liever alles over Arsenal, alles over schepen, alles over één schilderij van één van de klassieke meesters. Of alles over tafelmessen, Columbus, Geldrop, de Haagse straat namen of de tenen van Mi chelangelo. Het kan niet vreemder zijn dan het al is want ik zeg u dat achter de gesloten deuren van zolder kamertjes in plakboeken en geschriftjes dwazer dingen tot op het gebeente zijn uitgera feld dan niet-hobbyïsten kun nen vermoeden. En het is zo fascinerend, zo rustgevend. Het verdrijft de dagelijkse zorgen, de huis vrouw heeft geen kind meer aan haar man, hij is zo zoet en ijverig en voldaan, hij heeft iets om voor te léven. Hij leeft voor de zevendui zend driehonderdveertig ver schillende soorten zwartschil- dige loopkruistorren, voor de oplossing van het netelige vraagstuk wat dagelijks het dessert was na de maaltijden der overwinteraars op Nova Zembla, voor de onthulling van de herkomst der Drentse gewoonte om drie dagen voor Pinksteren een kattehaar om het oorlelletje van alle zes- maands kindjes te binden, voor de verklaring van het ongelofelijke feit dat Harry Mulisch in zijn boek „Hup met de beentjes" op bladzijde vier enzestig derde regel van boven geen enkel grof woord ge bruikt. Daar leven die mensen voor en dat maakt hen gelukkig. Iedereen kan eraan mee doen. De voorraad hobbies is onuitputtelijk. Men grijpe slechts iets dat voor de hand ligt en neemt het kloeke be sluit daar alles over te leren en te onthouden. Het doet er niet toe wat er voor de hand ligt. Neem de handveger. Neem de tuinslang. Wie weet alles over de tuinslang en haar betekenis in de geschiedenis der mensen? Neem de sardine, die overgelaten is op de lunch tafel. Hoeveel soorten sardines zijn er? Hoe paren zij? Paren zij? Hoe is hun innerlijk wezen beïnvloed door de uitvinding van de blikopener? Of neem de blikopenerGe kunt ook menselijker tewerkgaan. Duik in het persoonlijke leven van een filmster, een zanger verdiep u in de doopceel van Schelvis PresleyOf blijf nationaler en ga de geschiede nis van het hondje op het schilderij van Frans Hals „Het Huishouden van Jan Steen" na. Richt u tot de Nederlandse sport bij uitstek, het schaatsen. Weet en zeg alles over de schaats, van de oudste tijden tot heden. Ik geef loopje: u alvast een aan- Reeds ten tijde van het Be- duveliale Alumivium bestond de schaats, echter nog in de vorm van beenderen die onder de voet werden bevestigd met spijkerschrift. Uiteraard kwam de schaats in de IJstijd pas op het hoogtepunt harer ontwik keling. Er zijn opgravingen ge daan, waaruit blijkt dat om streeks zesduizend voor Chris tus reeds menig baantje werd getrokken. Vóór Chr. werd méér de scheve schaats ge reden dan na Chr. ofschoon daarover uiteenlopende weten schappelijke theorieën opgeld doen. Uiteraard is het schaat sen in de tropische delen van de wereld altijd veel minder populair geweest dan in ge matigde streken, maar in de Poolgebieden heeft men er nooit iets van moeten hebben. Wat ons land betreft, de Frie zen zijn, in tegenstelling met de heersende mening, pas laat tot gebruik van de schaats als voortbewegingsmiddel overge gaan. Een massa Friezen heeft zelfs Nooitgedagt dat het er nog eens van komen zou. Pro gressieve elementen in dit ge west hebben weten door te drijven dat elf steden zodanig werden aangelegd, dat men deze op één dag met de schaats kon bereiken. Daarop is de Friese schaats steeds populair der geworden. Men onder scheidt de Friese krulkop, de Friese kortsneeloper, de heen- enweerdraaier, de krabbel- stunter en de gewone door loper. De gewone doorloper is ontwikkeld tot de heden ten dage in zwang zijnde onge wone doorloper. De meest ge bruikte schaats in het midden van de veertiende eeuw was in Friesland en ook in de andere ijsgebieden van het toenmalige Westelijke Halfrond de op- klaploper, waarbij het houten zooigedeelte zich tijdens het rijden nu en dan losmaakte van het stalen onderstuk, wat destijds niet weinig schijnt te hebben bijgedragen tot de ijs- vreugde. Deze soort is vol komen in onbruik geraakt, doch merkwaardig genoeg treft men heden nog varianten ervan aan op de Hebriden. Men vermoedt dat Hollandse zeevaarders deze schaatsen hebben meegenomen om ze te ruilen tegen spiegeltjes. Ja, en dan de Noren. De Friese krulkop en de doorloper zijn steeds meer verdrongen door het wanstaltige staalprodukt uit Scandinavië, dat de ijssport tot een aanfluiting heeft ge maakt. Deze lange, ongepro portioneerde ski-foetus, zoals echte Friese stoernekken deze schaats wraakzuchtig noemen, verovert steeds meer de ijs banen, ook in ons land. De Friezen zitten echter niet stil en het is in schaatskringen een openbaar geheim, dat de vol gende winter een Friese Noor op de markt komt, die uitge rust is met de bekende Ci- troënvering en een fraaie ko peren krul. Zo reiken oud en nieuw elkaar ijskoud de hand! Zie verder: „De schaats als begeleidend verschijnsel tij dens Hollands opkomst en ver val", en „Vervoermiddelen van 100 v. Chr. tot heden", uit gave Brecht en Co, Schiedam. TwiStitis. Bij Lloyd's verzdkeringmaat- schappij in Londen kan men zich ver zekeren tegen de eventuele gevolgen van de nieuwe dans, de twist. De eerste po lis tegen „twistitis" ter waarde van 10.000 pond 100.000) zal volgende week op een liefdadigheidsbal in Londen als lo- terijprijs beschikbaar worden gesteld. Beroemd. In Rio de Janeiro is op zeven tig-jarige leeftijd overleden de Brazili aanse dokter Manuel de Abreu, die on der meer beroemd is geworden door de uitvinding van een methode van tbc-be- strijding. Straf. Lloyds scheepsregister in Londen heeft op iedereen ter wereld een beroep gedaan oude rommelzolders en kelders te onderzoeken op oude exemplaren van het bekende register. De eerste 29 exem plaren, die van 1767 tot 1831 zijn uitge geven, ontbreken omdat Lloyds destijds aan alle abonnees op het register bevel gaf de exemplaren aan het eind van het jaar te vernietigen om zeker van de verkoop van de nieuwe uitgave te zijn. Voedsel. In de Zuidafrikaanse plaats Dur ban zal een speciale vissoort worden in gevoerd ter bestrijding van de muskie ten. De vis, een tilipia-soort, voedt zich met muskietenlarven en vermenigvul digt zich zeer snel, zodat zij tevens een eiwitrijk voedsel voor de Afrikaanse be volking vormt. Pokken. Sinds november vorig jaar zijn in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji 345 mensen aan pokken gestorven, zo wordt officieel meegedeeld. Het aantal nieuwe gevallen neemt nu af. Gebaar. De Sovjet-Unie zal 10.000 ton ce ment 5.000 m3 hout en medicamenten naar Joegoslavië zenden ten behoeve van de slachtoffers van de aardbevin gen die zich daar onlangs hebben voor gedaan. Officieel dood. Miss Pauline McGee, een 28-jarige dienster in Londen heeft offi cieel vernomen dat zij voor de wet dood is, en dat zij dood zal blijven tot het hooggerechtshof haar levend verklaard Haar voormalige vriend had een lijk, dat uit de Theems was opgevist, als het hare geïdentificeerd. Niemandsland. Woensdag zijn twee huizen van vier verdiepingen in Oost-Berlijn, nabij de Amerikaanse sector, door de Oostduitse autoriteiten ontruimd. Twin tig Vopo's hebben woensdag een triplex- scherm van vijf meter hoogte en 50 me ter lengte opgericht, zodat het uitzicht uit de Britse sector op het Oostberlijnse stadsdeel Niederneuendorf wordt belem merd. I

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3