Wil Djakarta overleg met Thant afbreken? Nederland zal Indonesische krijgsgevangenen vrijlaten HET WEER Japans verbod geldt slechts voor extra-chartervluchten Titan bracht kotter 3 binnen rWERF van eer KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden ƒ2.- HAZENBERG J Woedende bijenzwerm viel Nederlander in Afrika aan Ruim 100 militairen van Schiphol vertrokken Ochtend gymnastiek voor Jan Soldaat Regering wijzigt het voorstel van december Voetbalvelden zijn „vrij slecht" Tokio is bevreesd voor Djakarta Londen is voorbereid op nieuwe verkeerschaos PERMANENTE MEUBELSHOW Haarlems Matrassenhuis 47e JAARGANG NUMMER 76 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Teief. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco pear post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Efaarlem^*^^e^e^RWJPeOTeboOTa^^faJELGvan^e^4q^ |i!l I® In de krant van heden: Sport 13 Koninklijk bezoek Dit nummer bestaat uit veertien pagina s SPAARNE 11 t/o Damstraat Tel. 13608 - 18657 - 17165 - 17206 FRAMBOZENTAART van 150 ct voor 143 ct V E R M A A Zonnige perioden Normale aflossing K rijgsgevangenen komen vrij Verrassing in Hollandia Tot zaterdagavond 6 uur de laatste restanten AUPING - EPEDA - UBICA MATRASSEN *W'MORRIS"éeforeyou Snij/ SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES De ambtenarensalarissen Het woord is aan Geen militairen via Tokio naar Nieuw-Guinea ROCK 'N ROLL Buddy-seat hoezen ƒ1.50 Kénnemerlaan 19 - Telef. 6317 TURC A ZOUTE PINDA'S 70 ct. 7 f IJmuider Courant Oe Thant DJAKARTA (AFP) Uit gezaghebbende bron wordt vernomen dat de In donesische regering aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft verzocht af te zien van elke poging tot bemiddeling tot regeling van het geschil over westelijk Nieuw-Guinea. Dit besluit zou genomen zijn na een bericht over het zenden van „het 17de Nederlandse bataljon" naar Nieuw-Guinea. Minder positief is een Reuterbericht uit Djakarta. Daarin wordt gezegd, dat de kranten in Djakarta regeringskringen noemen als de bron van een bericht, volgens hetwelk Indonesië wellicht binnenkort geen medewerking meer zal verlenen aan de pogingen van Oe Thant om tussen Indonesië en Nederland een contact tot stand te brengen. Volgens deze kranten zou de Indonesische regering hebben vernomen, dat de Nederlanders voornemens zijn, nog een bataljon boepen naar Nieuw-Guinea te sturen. Zij neemt dit zeer ernstig op en is geneigd, de diplomatieke voelhorens, die de Nederlanders uitsteken, te beschouwen als een list om tijd te winnen. Het zenden van versterkingen zou duiden op „gebrek aan oprechtheid" van de Nederlandse regering. Volgens AP zou deze nieuwe koers van de Indonesische regering ten nauwste verband houden met de be slissing van de Japanse regering om twee K.L.M.-chartervliegtuigen, die troepen naar Nederlands Nieuw-Guinea zouden brengen, geen vergunning te geven in Tokio te landen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJnwnd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Portugal (IV)4 Uitgaan in Haarlem 5 Kunst 5 Horen en Zien5 Uit stad en omgeving6, 8 aan de hoofdstad7 In de Vishal en op zee8 Medische verzorging 8 Feuilleton 9 PaAda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van 9—6 (maandags van 1—6) Compl Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Advertentie MORGEN SMULLEN van de nieuwe Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar aanvankelijk ook nog enkele verspreid voor komende buien. In de komende nacht in het binnenland over wegend lichte vorst en plaatselijk ochtendmist. Morgen overdag lichte dooi. Overwegend zwakke wind, maar aan de kust aanvan kelijk nog matige tot vrij krach tige wind tussen noordwest en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag had men vanochtend nog geen enkele bevestiging van de door het persbureau A.F.P. en later ook door Reu ter en AP in mildere vorm gelanceerde berichten als zou Indonesië niet langer wil len praten met Oe Thant. De geruchten als zou het 17de bataljon naar Nieuw-Guinea worden gezonden met welk bericht het communistische dag blad „De Waarheid" zou zijn gekomen en dat door Indonesië met gretigheid werd ge bruikt in de propaganda tegen Nederland worden ten stelligste ontkend door een woordvoerder van het ministerie van De fensie. De enige militairen, die naar Nieuw-Guinea gaan, zijn de manschappen voor de normale aflossing. De Nederlandse premier, prof. De Quay, heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten dat de Nederlandse regering bereid is, de 52 Indonesiërs die na bet treffen tus sen Nederlandse en Indonesische oor logsschepen bij de zuidkust van Nieuw- Guinea zijn gevangenomen, vrij te laten. Prof. De Quay verklaart, dat de Nederland se regering bereid is de gevangenen vrij te laten door bemiddeling van de organi satie van de Verenigde Naties, in de hoop dat dit vrijwillig gebaar kan bijdragen tot vermindering van de huidige spanning en tot verbetering van het klimaat voor on derhandelingen tussen de partijen. Maandag had Oe Thant een beroep ge daan op Nederland de gevangenen vrij te laten en hen naar Indonesië te'laten terug keren „bij wijze van menslievend 'gebaar dat zou kunnen bijdragen tot vermindering van alle spanningen". Oe Thant verklaarde, dat hij voorne mens is. een vertegenwoordiger van de V.N. naar Nieuw-Guinea te zenden, die daar besprekingen zal voeren over weder zijdse bevredigende regelingen inzake de repatriëring van de krijgsgevangenen en de Indonesiërs moet begeleiden wanneer zij naar Indonesië terugkeren. In antwoord op dit beróep van Oe Thant heeft premier De Quay medegedeeld, met instemming kennis genomen te hebben van dit voorstel. Er zullen instructies worden gestuurd aan de burgerlijke en militaire autoritei ten in Nederlands Nieuw-Guinea om de V.N.-vertegenwoordiger alle medewerking te verlenen. Van de zijde van de Verenigde Naties wordt vernomen, dat de president van het Internationale Comité van het Rode Kruis de heer Leopold Boissier, Oe Thant tele grafisch heeft meegedeeld dat hij een Ro- de-Kruisfunctionaris zou aanwijzen die na mens de secretaris-generaal de repatrië ring van de krijgsgevangenen zal verzor gen. Oe Thant had Boissier telegrafisch dit voorstel gedaan. onvriendelijke bedoelingen koesterden en die met pijl en boog waren bewapend, bij het verblijf waargenomen. De overige Indonesische gevangenen be vinden zich op het eiland Jefman bij So- rong. In Hollandia was het bericht dat de Ne derlandse regering bereid is de Indone siërs vrij te laten een volkomen verras sing voor de autoriteiten. De door premier De Quay toegezegde instructies waren in Hollandia blijkbaar nog niet ontvangen. De drie gewonde Indonesiërs die zich in het centraal ziekenhuis in Hollandia be vinden, waren verrast en opgelucht toen ze het nieuws hoorden. De bewaking van de overige negen Indonesische officieren en onderofficieren die zich in Hollandia bevinden is verscherpt. De laatste dagen zijn steeds meer Papoea's die kennelijk Advertentie Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Een 28-jarige Nederlander, John Relleke bevindt zich op het ogenblik in een zieken huis te Wankie in Zuid-Rhodesië, waar 2000 bijenangels uit zijn lichaam zijn verwij derd, aidus bericht de plaatselijke pers al daar. Relleke had zieh naar de Gwaai-rivier begeven, een zijrivier van de Zambesi, om een Afrikaan te hulp te komen die door een grote zwerm woedende bijen was aan gevallen. Plotseling wierpen de bijen zich op Relleke die zich vier uur lang schuil hield in de van krokodillen wemelende ri vier om aan de woede der bijen te ontko men. Eén vart de'keren dat hij zijn hoofd bo ven water stak om adem te halen, zag hij hoe zijn hond door de zwerm werd ge dood. Toen de bijen tenslotte verdwenen, had Relleke niet meer de kracht op de oever te klimmen. Vijf uur later werd hij gevonden door een groepje mensen dat hem was komen zoeken. Men trof hem bewusteloos aan. het bovenlichaam op de kant maar voor het overige weggezakt in het water. Een functionaris van het ziekenhuis in Wankie, een plaats op 320 km van de stad Bulawayo. meende dat Relleke door een wonder aan de dood was ontsnapt, dit niet alleen omdat hij de bijensteken had over leefd, maar vooral omdat de bijzonder gul zige Zambesi-krokodillen hem niet hadden aangevallen. De Afrikaan die Relleke te hulp wilde komen, wordt vermist. Men vreest dat hij niet meer in leven is. (Ass. Press.) Vanmiddag om halftwee is van Schiphol een door het ministerie van Defensie van de K.L.M. gehuurd vliegtuig met 110 mili tairen in burger naar Nieuw-Guinea ver trokken via Honolulu. Voor deze vlucht was een DC-8 straal- machine uitgekozen, aangezien op de route van Anchorage over de grote oceaan naar Honolulu en vandaar naar iBak een volle DC-7 machine te grote „sprongen" zou moeten maken. In verband met deze vlucht was het vertrekrestaurant van de Icahal, waarin zich de militairen bevonden, voor pers, radio en televisie hermetisch afgesloten. De vertegenwoordigers van deze publici teitsmedia mochten zelfs niet in de. 150 meter verder gelegen Europa-wachtkamer komen, omdat zich tussen deze wacht kamer en het Ica-restaurant een lange verbindingshal bevindt. De militairen arriveerden in kleine groepjes op de luchthaven en werden niet langs de normale ingang naar het vertrek restaurant geleid, doch via het afgesloten platform. Veetrtien dagen geleden zijn de soldaten van de 41e pantserinfanteriebrigade in Nunspeet de dag begonnen met een kwar tiertje ochtendgymnastiek. Dit in opdracht van de divisiecommandant, generaal-ma- joor F. v.d. Veen, die van oordeel is dat aan de lichamelijke conditie in het bij zonder het uithoudingsvermogen van de dienstplichtige soldaten nog wel iets kan worden verbeterd. Onmiddellijk na het opstaan, om zes uur, zorgen de sportinstructeur en zijn assi stenten ervoor, dat de spieren van dê manschappen van iedere compagnie wat losser worden gemaakt. Als de proef een gunstige uitwerking mocht hebben op de conditie van de militairen, wil men ertoe overgaan nog een aantal hulpinstructeurs op te leiden, zodat iedere Nederlandse soldaat in de toekomst fit aan het ontbijt zal verschijnen. Volgende week begint een proefneming met de brigade van de divisie, in de le gerplaats Oirschot. Advertentie BAR-TELJORISSTRi HAARLEM TEL. 134Ö9 LEI0SESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22,3596 In de heden gehouden vergadering van de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken is aan de orde geweest de beslissing van de regering met betrekking tot de verhoging van de salarissen van het overheidspersoneel met ingang van 1 januari 1962. Deze beslissing houdt in. dat de redering voornemens is dezé salarissen te 'vërfib- gen overeenkomstig de voorstellen, dié in december 1961 in de centrale commissie aan de orde zijn gesteld en waarover met de meerderheid der centrale commissie geen overeenstemming kon worden be reikt, behoudens een wijziging. In het oor spronkelijke voorstel was de regering na melijk voornemens een vloèr in de alge mene salarisverhoging te leggen, waar door aan de werklieden, ingedeeld in de loongroepen I en II eenz'elfde verhoging zou worden toegekend als aan de werk lieden. ingedeeld aan loongroep III. De regering heeft thans deze salans- vloer gelegd bij loongroep II, waardoor de werklieden, ingedeeld in de groepen I, II, en III eenzelfde verhoging ontvangen als die, ingedeeld in loongroep II. De mede deling van deze beslissing en de moti vering daarvan heeft geen wijziging in het eerder door de meerderheid der Centrale Commissie ingenomen standpunt gebracht Einstein- Het is een. fabel dat de mens beperkt is in zijn natuurkennis. Hij kan door dringen tot het einde van alle natuur lijke dingen, als hij maar hersens heeft en gebruikt. De toestand van de velden typeerde de KNVB vanochtend als „vrij slecht" en de kans dat alle wedstrijden voor dit week einde dus ook die in het betaalde voet bal zullen worden afgelast moet dus vrij groot worden geacht. In het oosten van het land „wintert" het nog, maar in het westen is de dooi reeds ingetreden. De KNVB zou vanmiddag nog geen definitieve beslissing nemen. Talrijke telegrammen van de verschil lende internationale persbureaus hebben er niet toe bijgedragen, een duidelijk beeld te geven van wat er is gebeurd ten aan zien van de K.L.M.-vluchten naar Nieuw- Guinea via Tokio. In feite is in de ge bruikelijke aflossing van militairen in Nieuw-Guinea omstreeks Kerstmis door verschillende omstandigheden enige ach terstand ontstaan. Teineinde deze achter stand op te heffen, wilden de Nederlandse autoriteiten twee extra-vluchten in charter doen uitvoeren door de K.L.M. Voor de landing van de vliegtuigen, waarmee deze twee chartervluchten zou den worden uitgevoerd, werd echter geen landingsvergunning gegeven. Voor de nor male vluchten, zoals die tot nu toe wer den uitgevoerd, is er niets veranderd. Daar men van Nederlandse zijde de voor aflossing in aanmerking komende militai ren niet langer op Nieuw-Guinea wenst te laten, zal gezocht worden naar een oplos sing via een andere route. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft be vestigd dat de regering in Tokio toestem ming heeft geweigerd om extra K.L.M.- vliegtuigen met Nederlandse militairen voor Nieuw-Guinea op Japanse vliegvel den te laten landen. Hij verklaarde dat de Japanse regering niet gemengd wil wor den in het geschil tussen Nederland en Indonesië om Nieuw-Guinea. Hij herinnerde eraan dat de Japanse autoriteiten in september 1960 eenzelfde houding hadden aangenomen, toen zij een voorgenomen bezoek van de „Karei Door man" aan Japan weigerden naar aanlei ding van de opschudding die dit plan in Indonesië had verwekt. De woordvoerder zei dat de weigering niet van invloed zal zijn op de normale dienstvluchten van de K.L.M. Gewone lijnvluchten ongeacht het feit of ze al dan niet van de K.L.M. zijn, worden niet verondersteld militair personeel te vervoeren, in uniform of in burger, aldus een functionaris van het vliegveld van To kio. In regeringskringen te Tokio verluidt dat de Japanse regering bevreesd is om betrokken te worden in het Nederlands- Indonesische geschil, en van oordeel is dat door de extra-vluchten de sterkte van de strijdkrachten in westelijk Nieuw Guinea zal toenemen en dat dat in strijd is met de Japanse politiek. Tokio hoopt namelijk op een vreedzame regeling en wil het neutrale standpunt handhaven. Verder werd erop gewezen, dat kroon prins Akihito en prinses Michiko op het ogenblik een goodwillbezoek aan Indone sië brengen en dat de Japanse regering niet wenst, dat zij het risico lopen ver wikkeld te raken in een internationale con troverse. Thans treft de K.L.M. voorbereidingen teneinde de chartervluchten via een an dere route te verzorgen. Vermoedelijk zal deze wel over het noordpoolgebied gaan, doch dan in de richting van Canada en de Verenigde Staten'en verder via Anchorage (Alaska), Honoloeloe en Wake. LÓNDEN De Britse regering heeft voorbereidingen getroffen om de verkeers chaos die maandag opnieuw in Londen dreigt, tot een minimum te beperken. Het personeel van de Londense Under ground heeft besloten door te gaan met zijn maandagse wilde stakingen. Het bus- personeel weigert ook dit keer zjjn ar beid neer te leggen, hoewel het klaagt dat het werk afgelopen maandag bijna on mogelijk was omdat het vaak zes of zeven uur lang zonder pauze moest rijden. Het is niet bekend of de treinbestuur ders van de zuidoostelijke forensendiensten die maandag staakten, dit opnieuw zul len doen. Op het ogenblik voeren zij een stiptheidsactie, welke tot aanzienlijke ver tragingen leidt. Hun leiders hebben bespre kingen met de spoorwegdirectie gevoerd. Er zal zondag worden beslist ovêrde voórtzettiing van de campagne. De ver wachting is dat zij maandag niet zullen staken. Het bondsbestuur van de Unie van Spoorwegpersoneel heeft een voorstel tot een nationale spoorwegstaking verworpen, nu besprekingen aan de gang zijn. Premier Macmillan moest donderdag avond scherpe critiek horen van de Con servatieve Lagerhuisfractie, welke de re gering verwijt dat deze heeft nagelaten de loonpolitiek voldoende aan hèt land te ver klaren, waardoor er grote verwarring heerst. De autoriteiten hebben het publiek ver zocht maandag niet naar Londen te reizen indien dit niet strikt noodzakelijk is. Bij automobilisten wordt erop aangedrongen hun wagens geheel met passagiers te vul len. Er zullen weer noodparkeerplaatsen worden ingericht. Groot of klein, als men om hulp vraagt, dan varen de IJmuidense zeesleepboten. Zo is het ook in de nacht van woensdag op donderdag gegaan toen de kleine IJmui dense kotter IJM.3 „Ria" sleep- of redding- bootassistentie verzocht op bijna 50 mijl ten noord noord westen van IJmuiden. Wijsmuller's „Titan" met kapitein A. van der Wiele op de brug was omstreeks half zeven in de vroege ochtend ter plaatse en kon vervolgens een sleepverbinding tot stand brengen. De sleepreis naar IJmuiden had een vlot verloop en voor de opvaren den van de IJM.3 kwam donderdagmiddag omstreeks half vier een einde aan het avontuur. In de haven nam de „Junior" onder bevel van Henk Tromp de „Ria" over. Kapitein Van der Wiele hield de „Ti tan" echter angstvallig in de buurt. „Die Ls bang dat-ie zijn zootje vis misloopt' was het commentaar van Henk Tromp. De angst van kapitein Van der Wiele was. on gegrond. Het emmertje vis kwam er. Om halfvier lag de IJM 3, die drie man aan boord had aan de vishalkade. Advertentie Advertentie Advertentie een heerlijk taartje mocca met noten door ons zelf gebrand en met roomboter bereid. Ter kennismaking tijdelijk 250 gram

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1