r ROOK D E LEKKERE HALFZWARE SHAG Parijs wapent zich tot de tanden tegen de OAS Washington wenst steun van NAVO om Cuba te isoleren Twee nieuwe gevallen van pokken in West-Duitsland (Sr WERELDNIEUWS UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS Van dag tot dag zeer Studenten in Rangoon verbrandden de Nederlandse vlag Hoofdstad wordt „gequadrilleerd" plastiqueurs te kunnen pakken om Lek in de brandstoftank van Glenns Atlas-raket raatótozl J VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 HOOFDPIJNPOEDERS Rusk verweert zich tegen critiek op zijn beleid Nederlandse en Belgische autoriteiten ingelicht Cambridge Te radicaal Te optimistisch Naar akkoord? Weerbaarheid van A merika is niet in gevaar de M. Mok Bij MODEHUIS Wessling slaagt u beter; Modehuis WESSLING Het geschil om de CAO-„Klein metaél is weer een duidelijke aanwijzing dat de richtlijnen voor de zogenaamde „vrijere' loonpolitiek nog allerminst tot een soepel werkend en sluitend systeem zijn gegroe, peerd. Eigenlijk liggen alle problemen principieel nog weinig anders dan bij de entamering van het nieuwe beleid, nu twee jaar geleden. Alle oude problemen doen zich thans op nieuw voor. Werkgevers en -nemers zijn het eens over een C.A.O. die een achter stand op „Grootmetaal" in twee etappes zal doen inhalen. Het College van Rijks bemiddelaars, het lichaam dat de CAO's beoordeelt aan de hand van de regerings- politiek en dat coördinerend tussen de be drijfstakken optreedt, kan met deze in haalpoging echter niet mee gaan. Men houdt in deze kring vast aan de loon-to verformule die bij de „Vrede van Oud Wassenaar" als een soort toneelgod is ver. schenen. Het resultaat van deze houding is, dat volgens Rijksbemiddelaars de loons verhoging aanmerkelijk kleiner zal moe ten worden. Dit is uiteraard een bittere teleurstel ling voor beide partijen van de C.A.O Oók voor de werkgevers, die met een groot tekort aan personeel kampen. Wie in deze bedrijfstak werkt kan immers gemakke lijk naar de veel beter betalende „Groot- metaal"-bedrijven overstappen, en daar maken velen danook gebruik van. Het tweede oude punt van discussie is de produktiviteitsberekening. Dit blijkt in de sfeer van „Kleinmetaal", waar men ve le dienstverlenende bedrijven in de meer ambachtelijke sfeer aantreft, wel overdui delijk. De produktiviteitsberekening van de partijen en van het Centraal Bureau voor de Statistiek lopen nogal uiteen. Niet ver wonderlijk overigens als men naar de vaak uiterst dubieuse berekeningsmethoden kijkt. De rentabiliteit is echter kennelijk groot genoeg om een forse loonsverhoging mo gelijk te maken. Daarmee schijnt Economische Zaken echter niet akkoord te kunnen gaan. In Den Haag stelt men meer prijs op prijs verlagingen, waarvan de consument direct profiteert. Zoals bekend is er op dit stuk van het regeringsbeleid nog maar weinig bereikt. Men kan zich echter afvragen of nu juist in deze sector naar uiteinde lijk toch maar geringe prijsreducties moet worden gestreefd, als dit gaat ten koste van een groter personeelsverloop waarvan de consument dan ten slotte weer de dupe wordt. Het is bekend, dat het belangrijkste probleem tegenwoordig niet bij de groot-industrie ligt, maar dat de verbruiker juist bij reparaties en on derhoudswerkzaamheden de grootste moei lijkheden ontmoet. Bij grotere arbeids- schaarste in de „Kleinmetaal" is naar on ze mening niemand gebaat. De keuze lijkt dus niet moeilijk, maar deze kan men alleen doen, als de richt lijnen voor de loonpolitiek aangepast wor den aan de werkelijkheid en niet tot de zelfde verstarring in toepassing leiden, die heerste onder de bekende loonronden. Er zal plaats moeten worden ingeruimd voor de rentabiliteit als toetsingsnorm voor loonsverhogingen in bedrijfstakken waar produktiviteit nauwelijks te berekenen valt. Doet men dit niet dan dwingt men werk gevers en -nemers tot de noodoplossing der „zwarte lonen", dus in feite tot immora liteit. Een bedenkelijk gevolg van een ge brek aan realiteitszin. De praktijk is na melijk alleen dan sterker dan de leer, als de leer de realiteit negeert. Dit laatste is meer dan kortzichtig, het is in dit geval op zichzelf al immoreel. Advertentie Advertentie RANGOON (Reuter) Ongeveer 80 tu- denten in Rangoon hebben donderdag bij de Nederlandse ambassade de Nederlandse vlag neergehaald en verbrand uit protest tegen het Nederlandse standpunt inzake Nieuw-Guinea. Twee studenten gingen het gebouw bin nen en overhandigden een protestnota, warin steun aan Indonesië werd uitge sproken. Bij hun terugkeer haalde een student de Nederlandse vlag neer en overhandigde deze aan de anderen. Deze maakten een vuurtje en verbrandden de vlag, onder de uitroep „Vertrek uit West-Irian" Daarna begaven de studenten zich naar de Indonesische ambassade waar zij luid keels hun steun aan het Indonesische standpunt betuigden. De Indonesische ambassadeur, Soeska, kwam naar buiten om hen te bedanken. (Van onze correspondent) PARIJS Frankrijks minister-presi dent Michel Debré is gisteren op het hoofdbureau van de Parijse politie per soonlijk zijn instructies gaan geven met het doei de hoofdstad bedacht te maken op ieder nieuw initiatief, dat de OAS nog zou kunnen nemen of willen overwegen. Debré sprak bij die gelegenheid van de noodzaak aan de misdadige acties van de plastiqueurs spoedig en definitief een ein de te maken, waarbij hij ook wees op het prestige van Frankrijk, dat op het spel WASHINGTON (AP) Verwacht wordt dat de Verenigde Staten onmiddellijk een dringende oproep tol zijn NAVO-bondgeno- ten zal richten om samen te werken met de nieuwe inter-Amerikaanse politiek om Cuba te isoleren. Eenzelfde Amerikaanse oproep zou tot andere bondgenoten van de Verenigde Staten gericht worden. De Ame rikaanse regering zelf schijnt bereid te zijn op grotere schaal van haar zeestrijd krachten gebruik te maken ten einde de Cubaanse wapenleveranties aan subversie ve groepen aan andere Latjjns-Amerikaan- se landen te beperken. Verder streven pre sident Kennedy en minister Rusk naar de mogelijkheid van een algeheel embargo voor de Amerikaanse handel met Cuba. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, is gistermiddag na zijn terugkeer uit Punta Del Este te Washington terstond door president Ken nedy op het Witte Huis ontvangen, waar hij te horen kreeg dat hij het er goed heeft afgebracht, aldus meldt onze correspon dent. Prompt daarop belegde Rusk een persconferentie, waarop hij betoogde dat zijn missie inderdaad een succes is ge weest en dat hij een grote eensgezindheid had geconstateerd in de Organisatie van BONN Niet ver van de Nederlandse grens, in Lammersdorf, zijn twee geval len van pokken geconstateerd. In dit plaatsje dat zo dicht ligt bij 't veel bezochte Monschau in de Eifel, is het gezin van de 34-jarige Josef Brauer opgenomen in de isolatie-afdeling van het ziekenhuis in Simmerath, omdat men aanneemt dat zij pokken hebben. Brauer kwam vlak voor kerstmis uit In dia terug. Kort na zijn terugkeer werd hij ziek, maar deze ziekte had zulk een on schuldig verloop, dat de diagnose pokken nog niet werd gesteld. Inmiddels werd echter ook zijn negenjarige dochterje Wal- traut ziek. Pas toen zij woensdag een pok- kenachtige uitslag kreeg, begon men te vermoeden dat zowel vader als dochter aan pokken lijdt. De medische autoriteiten in Lammersdorf zijn nu op zoek naar al die genen, die de laatste tijd in contact zijn geweest met de Brauers. Met luidsprekerwagens zijn de 1400 in woners van Lammersdorf gewaarschuwd het dorp niet te verlaten. Gisteren werden de 1100 werknemers in de plaatselijke ma chinefabriek tegen pokken ingeënt. Zowel de Nederlandse als de Belgische regering is door de Westduitse autoriteiten op de hoogte gebracht van de gevallen van pokken. De monteur, zijn vrouw en hun dochtertje en zoontje staan onder con trole van een dokter en een verpleegster die vrijwillig bij hen blijven. Ook de chauffeur die het meisje naar het zieken huis gebracht had blijft in afzondering. Op een persconferentie van het districts- bestuur in Aken werd meegedeeld dat de in 1960 ingeënte monteur na zijn terug keer uit India voor onderzoek naar het instituut voor de tropen in Hamburg was gestuurd. Het resultaat van het onderzoek was toen negatief. Op 8 januari vertoon den zich toch ziektesymptomen. LONDEN (AP) Woensdag is op de universiteit van Cambridge een vermoe delijk geval van pokken ontdekt bij een negentienjarige eerste-jaars student. Hij werd naar een quarantaine-inrichting over gebracht terwijl een aantal medestudenten die veel contact met hem hadden gehad ingeënt werden. Amerikaanse Staten. De spoedbijeenkomst met de pers achtte Rusk kennelijk nodig teneinde tegenroer te geven tegen allerlei berichten in Amerikaanse kranten, die niet zo gunstig luidden over Rusks beleid op de ministersconferentie in Uruguay. De Amerikaanse delegatie had, voor zo ver dit diplomatiek mogelijk was, korte metten willen maken met Cuba. Moeilijk heden radicaal aanpakken ligt nu eenmaal in de Amerikaanse aard. Sommige waar nemers te Washington vragen zich echter af of het niet voldoende zou zijn geweest het Cubaanse regime onverenigbaar te verklaren met de „geest" van het weste lijk halfrond en bovendien een comité van waakzaamheid op te richten tegen pe netratie van het communisme van Cuba uit. Beide stappen heeft de conferentie ge daan, doch Rusk had kennelijk de taak aan te sturen op uitsluiting van Cuba uit de O.A.S. Dit is hem ook op het nippertje gelukt, maar met het gevolg dat de harmonie in de O.A.S. er niet groter op is geworden en dat sommige regeringen thuis in moei lijkheden zijn geraakt met de oppositie. Een aspect pleit zeker voor de O.A.S.: het langdurig touwtrekken heeft bewezen dat Amerika niet de baas is, die de La tijns-Amerikanen eenvoudig kan voor schrijven hoe te stemmen. Rusk kon met voldoening verklaren dat dit njet een bij eenkomst van het Warschau-pact was ge weest. Hij zei te hopen dat ook andere landen zich bij de anti-Cubaanse actie zou den aansluiten. Dean Rusk trachtte de pers er echter van te overtuigen, dat juist de bedreigde kleine landen van Amerikaans standpunt uit bezien het belangrijkst zijn. Volgens waarnemers ter plaatse is de Amerikaanse delegatie te optimistisch ge weest. Zij had verwacht dat Argentinië op het laatste moment zijn tegenstand tegen de uitsluitingsresolutie zou laten varen en door overstag te gaan nog een paar andere landen in Amerika's kamp zou brengen. Dit is niet gebeurd en het gevolg was dat Amerika, tezamen met veel kleingoed, een „eenzame meerderheid" vormde. Dat de stem van Argentinië enigszins een dub beltje op zijn kant was, kan men overi gens opmaken uit het feit dat rechtse le- gerkringen het aftreden eisen van de Ar gentijnse minister van Buitenlandse Za ken. Rusk betoogde dat enige moeilijkhe den van „juridisch-technische aard" heb ben verhinderd dat de groep van zes be langrijke staten zich aaneensloten bij de omstreden resolutie. Later gaf hij echter toe dat de binnenlandse toestand in som mige landen weerslag heeft gehad op de uitslag. staat. Dat de Franse regering eindelijk besloten heeft ernst te maken met haar afweer tegen het activistische gespuis, komt ook nog in verschillende andere da den tot uiting. Er zijn gisteren weer een kleine duizend man veiligheidstroepen in Parijs aangekomen, voorzien van 38 be weeglijke tanks. Vandaag of morgen ver wacht men ook nog de komst van een honderd kleine pantserwagens. De hoof den van de binnenlandse veiligheid willen het komende weekeinde over 25.000 man ordetroepen in Parijs beschikken, waar mee de hoofdstad, naar het voorbeeld van de strategie, die in Algerije in dagen van hoogspanning werd toegepast, volledig zal kunnen worden „gequadrilleerd", een mi litaire term, die „verdelen in ruiten" be tekent, met de opzet dus alle wijken, en zelfs huizenblokken, onder verscherpte po- litie-controle te plaatsen. In regeringskringen tekent men bij deze voor Parijs nog ongekende veiligheids maatregelen aan, dat men niettemin geen rqden heeft voor het komende weekeinde een nieuwe putsch of een andere groot scheepse actie van de OAS te vrezen. Het is echter nodig gebleken veel strenge re voorzorgsmaatregelen te treffen om met succes tegen de plastiqueurs te kun nen optreden. Men wees er gisteravond ook op, dat de laatste 48 uur in Parijs geen enkele kneedbom meer was ontploft. Bovendien mag men dan nog wel aan nemen, dat achter deze strategie, waar door Parijs bijna het aanzien van een be legerde veste wordt gegeven, vooral ook een psychologische bedoeling steekt. De regering wenst de Parijzenaars het gevoel te geven, dat hun veiligheid in vertrouw de handen is genomen. Zeker zal ook de overweging wel een woordje hebben mee gesproken, dat het Parijs anno 1962, dat al vrij algemeen als het Chicago aan de Seine werd aangeduid, voor het buitenland toch wel wat scherp begon af te steken tegen de ambities van de Vijfde repu bliek, welke de woorden grootheid, glorie, macht en kracht nog steeds in de mond bestorven liggen. Ook de verklaring, dat deze verscherpte verdedigingsmaatregelen zouden wijzen op een officieel akkoord met het FLN binnen het tijdsbestek van enkele dagen, werd >n officiële kringen te Parijs, ondanks alle geruchten en kranteberichten dienaan gaande, nogmaals stellig van de hand ge wezen. De onderhandelingen blijven goe de vorderingen maken en de overeen komst is misschien nog nooit zo dicht in zicht geweest, aldus liet een hoge rege ringsambtenaar zich uit. Niettemin moe ten er nog steeds verschillende obstakels worden overwonnen. Voor een akkoord ten besluit van de geheime besprekingen blijft de regering zo het oog en de hoop richten op de tweede helft van deze maand. Intussen blijkt de dubbele vangst, drie dagen geleden, van de Algerijnse activist Castille en de poujadistische koekjesbak ker en oud-parlementariër Bouyer voor de politie een rijke bron van informaties te hebben blootgelegd. Ze behoorden tot de opperhoofden van de politieke gang stersbenden in Frankrijk zelf en ze ont vingen hun orders onmiddellijk uit handen van ex-generaal Salan. Het is allerminst zeker, dat nu al deze en soortgelijke plannetjes door de arres tatie van Castille en Bouyer in de kiem zullen zijn gesmoord. Doch om hun geest verwanten en ondergeschikten zo mogelijk tot inkeer te brengen en in elk geval door ontstentenis van tegenmaatregelen niet langer aan te moedigen, heeft de Franse regering besloten haar tanden eens drei gend te tonen. CAPE CANAVERAL (Florida. V.S.) (AFP-Reuter) De Amerikaanse Orga nisatie voor de lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft medegedeeld dat een lek in de brandstoftank van de Atlasraket waarmede ruimtevaarder luitenant-kolonel John Glenn om de aarde zou cirkelen, de oorzaak was van het uitstellen van de voorgenomen ruimtevaart. Het lek werd dinsdag ontdekt, toen men bezig was de tank opnieuw te vullen voor de ruimtevaart, die donderdag had moeten plaatshebben. .In cjeNASA^verklajung wordt gezegd dat het herstel van de Atlas naar verwach ting zaterdag- zal zijn voltooid, waarna alle onderdelen van de raket opnieuw zul len worden beproefd. De luchtmacht heeft bekendgemaakt, dat het raketprobleem waardoor de ruim tereis van Glenn uitgesteld is, geen in vloed heeft op de gevechtskracht van het intercontinentale ballistische projectiel van het type Atlas. De luchtmacht maakte dit bekend naar aanleiding van berichten in de Washing ton Post dat de moeilijkheden van invloed zouden zijn op de paraatheid van het in tercontinentale ballistische wapen der Ver enigde Staten. Een chimpansee-vrouwtje is gisteren in een capsule uit een bommenwerper die met een snelheid van duizend kilometer per uur vloog op een hoogte van 6500 meter uit het toestel geschoten en per pa rachute op de aarde terecht gekomen. De capsule die 315 kilo woog was voorzien van vier schokbrekers. De tienjarige chim pansee van 40.5 kilo kwam goed neer en had geen klachten. Ze was voorzien van zuurstof en sliep gedurende het neerko men omdat men haar een slaapmiddel in gegeven had. Eert illusie De Vereniging van Letterkundigen is om haar leeftijd, haar doelstelling en haar werkzaamheden een alleszins eerbiedwaar dig instituut. Ze is een genootschap waar in dames en heren die in uiteenlopende graden van verdienstelijkheid literaire wer ken voortbrengen, een afdak bezitten waar onder zij enige beschutting vinden tegen de hagelbuien der maatschappij. Zeker, sinds de bevrijding worden deze hagelbuien af gewisseld door een mild prijzenregentje, maar het afdak blijft niettemin noodza kelijk. Er is doorgaans over deze vereniging niet veel te vertellen waar de buitenwereld weet van dient te hebben. Van de creatie ve stormen die in de boezems der leden woeden, wordt men in de boezem der ver eniging weinig gewaar. Zo kon het eens, vele jaren geleden, geschieden dat de dich ter Boutens, een jaarvergadering der ver eniging presiderend, deze samenbundeling van letterkundigen vergeleek met gelukki ge volken, die immers geen geschiedenis heten te hebben. Inmiddels heeft de vereniging zich van een geschiedenis, en de daarbij behorende wolkjes op haar geluk, voorzien. Het be stuur is genoodzaakt geweest de pers in kennis te stellen van het feit dat het een der leden wegens kwalijke handelingen heeft moeten royeren. De pers heeft dit bericht trouw gepubliceerd en nu kan ie dereen die daar lust in heeft, zich bezig houden met de vraag wat men in dit ge val precies onder kwalijke handelingen moet verstaan. Ik wil wel bekennen dat ik het antwoord op deze vraag niet weet en geen moeite zal doen om het te weten te komen. Over de juistheid of onjuistheid van de geno men maatregel kan ik me dus niet uitla ten. Aangenomen echter dat er gegronde redenen voor bestonden, hebben we te ma ken met het verschijnsel dat een lid van een gezelschap van intellectueel en artis tiek niveau als een weerspannige school jongen buiten de deur moest worden gezet. Dit verschijnsel bedroeft me, omdat het nu weer iets moeilijker voor me wordt aan een illusie vast te houden. En wel de illu sie dat er in deze wereld, waarin het niet ontbreekt aan kwalijke handelingen, re servaten kunnen bestaan die oases van rechtschapenheid zijn. Ik had zo graag mijn geloof willen behouden dat geestelij ke werkzaamheid op haar beoefenaars zulk een veredelende invloed uitoefent dat bij hen van kwalijkheden geen sprake kan zijn. Niet dat mijn goedgelovigheid nooit eer der op de proef is gesteld. Zo herinner ik me dat eens een dorpje in ons land in be roering werd gebracht door anonieme brie ven met de meest lasterlijke aantijgingen. Het einde was dat een plaatselijk emeri tus-predikant als bedrijver van deze on verkwikkelijkheden door het gerecht werd veroordeeld. Dat geval heeft me geschokt. Al meende ik iets van de menselijke zwak heden te weten, ik had een man van zulk een positie niet tot iets dergelijks in staat geacht. Maar zoals ik na die gebeurtenis piet ophield mijn vertrouwen te vestigen op hen die zich geroepen voelen op de een of andere wijze als geestelijk leidsman op te trèdé'n.'zo zal ik het ook nu blijven doen Het mag dan een illusie zijn, daarzonder lijkt het leven mij niet de moeite waard. Advertentie veel beter zelfs JAPONNEN in de maten 38 t/m 50, v.a. ƒ22,75 Uitgebreide collectie TEENAGERJAPONNEN Rijksstraatweg 539 - Tel. 63420 Winkelcentrum Delftwijk Ruime parkeergelegenheid Staking. De gemeenteambtenaren van Ro me, onder wie ook straatvegers en vuil nisophalers zijn gisteren voor drie dagen in staking gegaan. Zij eisen betere se - cundaire arbeidsvoorwaarden. In som mige wijken gooiden de bewoners hun vuilnis op straat, waar zich reeds aardt ge hopen beginnen te vormen. De ver keerspolitie is van plan haar posten korte tijd te verlaten tijdens de spitsuren uit solidariteit met hun mede-overheidsdie naren. Kunstmatig. De Turkse premier, Ismet Inonu, heeft op een bijeenkomst van za kenlieden in Istanboel verklaard, dat een nieuwe revolutie in zijn land onwaar schijnlijk is. Volgens hem scheppen de pers en politici een gespannen sfeer, die zou duiden op een mogelijke omwenteling en een eventuele wraakneming op de mi litaire leiders die in mei 1960 een einde maakten aan het bewind van premier Menderes. „Deze atmosfeer is onge grond en kunstmatig", aldus Inonu. Wegwerkers. Een vijftal mannen dat aan een weg bij een kurkfabriek te Stanmore bij Londen werkte, heeft zich meester ge maakt van de lonen van het fabrieksper- soneel. Toen de auto waarmee de loon zakjes werden gebracht, voor de fabriek stopte, bedreigden de „wegwerkers" met hun houwelen de bewakers van het geld, stelden deze buiten gevecht en verdwe nen in een auto met een bedrag van 3.000 pond sterling (ruim 30.000 gulden). Chaotisch. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft bij het congres een wetsontwerp ingediend, dat het afluiste ren van telefoongesprekken verbiedt, ten zij dit onder strikte controle door fede rale, staats- of plaatselijke autoriteiten geschiedt. Op 't ogenblik kan bewijsma teriaal, dat verkregen wordt bij het af luisteren van telefoongesprekken, niet voor federale rechtscolleges worden ge bruikt. Dit is echter wel het geval bij vele plaatselijke rechtbanken. De minister van Justitie Robert Kennedy noemde deze toestand chaotisch. Weldoener. Een onbekende die in het Noord- beierse dorp Langenbach verschillende behoeftige gezinnen met gaven had ver blijd, gaat nog steeds weldoende rond. De „sprookjesoom" is het onderwerp van het gesprek van de dag in vele kléine plaatsjes daar in de buurt. Hij zou tegen de begiftigden gezegd hebben dat hij m goede doen is en graag behoeftigen wil helpen. Vol! Ambtenaren van het stadhuis van To kio hebben bekendgemaakt datTokio don derdag het getal van tien miljoen inwo ners heeft bereikt. Wanneer dit precies gebeurd is en door welke geboorte, is niet bekend. Een van de ambtenaren zei: „Daar zouden we een stopwatch voor no dig hebben. De bevolking Stijgt met vijf honderd zielen per dag." Vergiftiging. Door het eten van brood, ge bakken van uit de Verenigde Staten inge voerd meel, zijn in Brits Guayana elf mensen gestorven. Bij twee honderd per sonen doen zich vergiftigingsverschijnse len voor. Verzekerd. Premier Kroesjtsjev is door vier kies districten in Moskou en elders in de Sovjet-Unie kandidaat gesteld voor de Opperste Sovjet, het Russische par lement. Zijn herverkiezing op 17 maart is dus aan alle kanten verzekerd. Zijn kandidaatstelling in meerdere districten is een eerbewijs. Hij zal later een kies district uitkiezen waar hij zich laat her kiezen. Volgens het Sovjet-systeem zal hij de enige kandidaat zijn in zijn dis- strict. De eerste Russische ruimtevaar der. Joeri Gagarin, is ook kandidaat gesteld. Breidel. Politie-autoriteiten in Bangkok hebben twee plaatselijke ochtendbladen voor onbepaalde tijd gesloten wegens overtreding van het bevel van de re- volutaionaire partij critiek op de rege ring na te laten. Het bevel werd ge geven in 1957, nadat veldmaarschalk Sari Thanarat de macht had overge nomen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3