Wachtwoord in Portugals hoofdstad: „Nog dit jaar valt Salazars regime" Verdeelde oppositie heeft nog geen alternatief program, maar opstand van Beja bewees dat het kan Minister Strauss beschuldigd van frauduleuze praktijken H PORTUGAL - HEIMWEE NAAR HET VERLEDEN (IV) ROBERTSON'S PORT Verzet in Angola is nog niet gebroken Galvao ontkent aandeel in de opstand van Beja Bulgaarse MIG-piloot in staat van beschuldiging frank Onmacht Caudillo-trekjes omdat U nu zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen! Profiteer ervan! Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 VR aa; Ex-SS officier in staat van beschuldiging Opvallend JUWELIER - Grote Houtstraat 109 Peking viert herovering van I aiwan op Hollanders The game bird of the Douro Portugese arbeiders maken zelden een energieke indruk. Dat komt om dat de regering in een wanhopige poging om de werkloosheid te be perken —van alle openbare werken een soort werkverschaffing maakt, waarbij vijftien man aan een karwei wordt gezet, dat twee man ge makkelijk zouden kunnen opknappen. Het Portugese leger: verdeeld, maar de beslissende macht. De regering heeft haar trouwste troepen naar Angola moeten sturen, uit vrees dat anders de oppositie daar een over zeese basis zou krijgen. Landarbeiders in de Alentejo. Slechts een op de tien van het half miljoen inwoners van deze provincie hebben kiesrecht. Dat betekent dat de andere negen df analfabeet zijn, öf niethet vereiste minimum inkomen hebben. Een landarbeider komt er tot 270 per jaar. Molotov in het ziekenhuis Aa-Be PLAIDS Zaalberg 195 x 145 100 WOL ƒ41.75 Twee A merikanen brengen verslag uit van bezoek Mr. Stikker naar Brussel Onhoudbaar en onwaarzegt zijn ministerie in Bonn prente Amste tena, sluit Van F gevra: volled univei mei a sinds kabini kring JOE werd Na zi; deerd* demie dam univei In 19 het pi de Gl consei de ge: genaa hij de tengei denis nieuw teit v gewoc wacht teur unive sen. I recteu 1951 i zamel waar bouw Ond Alten; le aar dere van I Terbo voorts werk. aan p recteu VA1 behal' de ui riae Het ging Postf: meen kreeg certer voerir deze kenne taak 1 Wilds „Piqu gen en de het al werki De samer zet sc ne" v de spi leden treft 1 zake i bij da trokki kon I voldoi Met lectie we" e betrat waar gen De Pi mars werkt waarr veren klank beslot voerii Mozai moete kunnt show Coos NE' er in verkl; tin v; ven 1 ren 1 Ping De van dere ren c zij ro dellij naar Eer jasje de hs middi andei varie en zt sters en et gooid doofc De even gaan De reddt klere voor zorgc „Hi ons i van comri BONN (Reuter) - Georg Heuser, vroe ger hoofd van het departement voor cri mineel onderzoek in de Westduitse staat Rijnland-Palts, is in staat van beschul diging gesteld wegens het deelnemen aan de massamoord op joden in Oost-Eu ropa gedurende de tweede wereldoorlog, aldus het bureau van de openbare aankla ger in Koblenz. Heuser, een gewezen of ficier van de SS, bevindt zich sedert 1959 in arrest. Volgens een woordvoerder zal de zaak waarschijnlijk eind 1962 voor de rechtbank in Koblenz worden behandeld. Der Spiegel publiceerde, behalve de ge tuigenissen van twee mensen, die verkla ren persoonlijk van Kapfinger te hebben gehoord dat hij zijn aandeel in de winst met minister Strauss moest delen, de brieven van de minister aan Kapfinger, waaruit blijkt dat Strauss in elk geval pogingen heeft gedaan de Amerikanen in deze kwestie te bewerken. Opvallend vonden velen in Bonn het, dat de defensiewoordvoerder erover sprak dat de minister onderzoekt of hij een aan klacht tegen Der Spiegel wegens het ar tikel zal indienen. Algemeen werd ver wacht dat Strauss dit zonder meer zou doen. Van socialistische zijde is met klem geëist dat Strauss de zaak uit de doeken zal doen, hetgeen de socialisten meteen het verwijt heeft bezorgd dat zij met Der Spiegel onder een deken liggen. Zeker is in elk geval dat Strauss' acti- PEKING (AFP) (AP) - Onder voorzit terschap van maarschalk Chen Ji, mini ster van Buitenlandse Zaken van de Chi nese volksrepubliek, is in Peking een bij eenkomst gehouden waarop de overwin ning van de Chinezen op de Hollanders in Formosa driehonderd jaar geleden, werd herdacht. Formosa werd toen voor dc eerste maal heroverd, zo zei hij volgens het persbureau Nieuw-China. De verjaardag van de herovering van Taiwan door Cheng Cheng-Kung wordt in vele steden en districten in de Oost- Chinese provincie Foekien gevierd. Cheng, die de Chinese troepen aanvoerde werd geboren in Foekien, waar hij opgroeide. Op 1 februari is in de stad Amoy een hal ter nagedachtenis aan Cheng's patriot- (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) De 350 doden die op nieuwjaarsmorgen in de straten van de Poitugese garnizoensplaats Beja lagen, hebben één ding bewezen: een gewapende opstand tegen het regime-Salazar is mogelijk! De tweeduizend gewapende mannen die zich onder de kreet: „Volk van Portugal, opent uw ogen" van de kazerne in Beja meester poogden te maken, waren democra tische officieren en soldaten, communistische arbeiders en progressieve rooms-katholieken. Dat toont,nog iets aan: de in talloze fracties verdeelde Portugese oppositie kan zich ver enigen. Maar het mislukken van de opstand bewijst weer wat anders: het is niet gemakkelijk Salazar uit het zadel te stoten. In tegenstelling tot de tocht met de Santa Maria, waarmee Ernqiue Galvao de wereld en Portugal zelf wilde bewijzen, dat er een oppositie bestaat, was de opstand van Beja niet zomaar een klaroenstoot. Drie andere garnizoens steden, Cusin, Beira en Faro, hadden aan de „coup" moeten deelnemen. Onder dekking van de luchtmacht hadden de opstandelingen naar Lissabon moeten optrekken om de regering-Salazar af te zetten en een democratisch bewind in te stellen. Maar de politieke politie, die in iedere cel van het Portugese leven zijn vertakkingen heeft, was van het komplot op de hoogte geraakt. Alleen Beja stond op en daarmee was de staatsgreep verloren, eer hij begonnen was. De kreet waarmee de opstandelingen zich al schietend terugtrokken, is toch in de oren van de regering-Salazar blijven naklinken. Zij riepen namelijk ook „Wij komen terug". De progressief-rooms-ka- tholieke rebellenleider Manuel Serra mag gearresteerd zijn, anderen zijn op vrije voeten. De politie mag voortgaan links en rechts verdachte elementen te arresteren, maar in Brazilië en Frankrijk worden nieuwe komplotten gesmeed door ballin gen als generaal Delgado, Galvao, admi raal Norton Matthos, professor Hui Luis Gomes, Emidio Guerreiro en Sertorio. De politie vraagt zich ongerust af of de leider van de communistische partij, de advo caat Alvaro Cunhal, werkelijk wel in Mos kou zit. En als men in Lissabon aan Por tugezen of aan buitenlanders vraagt wan neer Salazar zal vallen, dan hoort men: „dit jaar". De kwestie „wanneer" is misschien minder ter zake dan de vraag „hoe?". De 73-jarige Salazar zal niet vrijwillig weggaan. Zijn persoonlijk regime kan slechts een natuurlijke of een onnatuurlij ke dood sterven. Komt Salazar niet spoe dig te overlijden, dan rest aangezien er geen democratisch alternatief is slechts de keuze uit een revolutie of een staatsgreep. Een spontane uitbarsting van volkswoede dus of een door militairen en militanten bij "verrassing uitgevoerde greep naar de macht. Neemt men in Portugal kennis van de achterlijke sociaal-economische toestan den, van de woede en de schaamte der democratische oppositie, van de kleine maar goed georganiseerde communisti sche partij, hoort men noch op straat, noch zelfs in regeringskringen een goed woord voor Salazar, dan is men geneigd te veronderstellen dat Portugal inderdaad rijp is voor een omwenteling. Verpauper de arbeiders, verbitterde intellectuelen, hongerige landarbeiders, een ontevreden Advertentie leger, ziedaar de requisieten voor een klassieke pre-revolutionaire situatie. Maar helemaal zo eenvoudig is het niet. Portugals proletariaat, arbeiders, vis sers en boertjes, is zich bewust van haar nood, maar niet van de middelen om zich daarvan te verlossen. Met zuidelijk indi vidualisme probeert de onfortuinlijke Por tugees voor zich en zijn familie het beste van de gegeven omstandigheden te ma ken. Het beginsel dat eendracht macht maakt, lijkt hem onbekend. De uitvoering ervan wordt hem trouwens door de poli tieke politie onmogelijk gemaakt. De land loze boertjes in de Alentejo haten de ab- senteïstische landeigenaren, maar verta len die haat nog nauwelijks in actieve af keer tegen het regime. Bij de industrie-ar beiders is het besef wel wat duidelijker, maar aangezien politieke partijen verbo den en de vakbonden slechts verlengstuk ken van het regime zijn, valt het hun niet mee dat besef in revolutionaire daden om te zetten. Het zou aan de intellectuelen zijn het besef der onrechtvaardigheid te verster ken, te bundelen en te leiden en vervol gens in politieke feiten om te zetten. In alle eerlijkheid moet men toegeven dat dit niet meevalt in een land dat 33, jaar onder een autoritair regime heeft geleefS en waar de politieke politie, die overal is, boven ieders hoofd de eeuwige dreiging van gevangenisstraf laat zweven. Desondanks komt men niet onder de in druk van een nachtelijk gesprek met oppo sitionele intellectuelen schrijvers, art sen, journalisten, advocaten in een Lis- sabonse „salon". Met een whisky soda in de hand tonen zij zich democratisch en sociaal-voelend. Zij blijken trouwe lezers van linkse Franse bladen als L'Express te zijn. Maar zij spreken over „de be vrijding van het Portugese volk" met de baardeloze flinkheid van een jongeman die voor het eerst in de familiekring aar zelend-stoutmoedig het sexuele vraagstuk aansnijdt. Zij zijn werkelijk heel aardig. Sommi gen zijn ook eerlijk genoeg om hun on macht en vrees toe te geven. Die on macht komt ook al weer uit de omstan digheden voort. De sociale structuur van Portugal loopt niet van rijkaards via ?en gezeten liberale burgerij naar de armen, maar wordt doorsneden door een diepe kloof: de bourgeoisie mankeert vrijwel cn wordt vervangen door een bureaucratie. In de haast feodale tegenstelling tussen rijk en arm, horen de intellectuelen, so ciaal gezien, tot de gepriviligeerde kant. Er is heel wat voor nodig de whisky soda voorgoed neer te zetten en zich te ver eenzelvigen met halfandlfabetische, niet fris ruikende Portugese boeren, vissers en arbeiders. De democratische intellectue len zijn intelligent genoeg te beseffen dat zo'n coalitie door het proletarisch gewicht wel eens al te links zou kunnen zijn. Met het communisme flirten is een ding, eron der leven is een ander. Wat in de anti-Salazar-oppositie uitein delijk het meest opvalt is haar verdeeld heid en het ontbreken van een werkelijk alternatief program. Die verdeeldheid is niet verbazend in een coalitie die commu nisten, socialisten, liberalen en monarchis ten omvat. Om het tableau te complete ren is er in het leger zelfs een ultrarecht se fractie, die van generaal Santos Costa, die Salazar maar een gevaarlijke progres sief acht. De rebellenleiding toont ook ty pisch Latijnse „caudillo"-trekjes. Een man als generaal Delgado is een geniale prater, maar valt nauwelijks ernstig te ne men. Het ontbreken van een alternatief program is nog ernstiger. Alleen de pro gressieve rooms-katholieken hebben een toepasbaar denkbeeld voor dit zeer rooms- katholieke land: christendemocratie. De communisten hebben er natuurlijk ook een, maar dat is, vanwege het rooms-ka- tholicisme en de Spaanse buurman, niet zo bijster te verwezenlijken. Een duidelijk en begrijpelijk alternatief voor de Salazar-stagnatie is daarom nood zakelijk, omdat een groot deel van het Portugese volk passieve steun aan Sala zar geeft onder het motto: „We weten wat we hebben. Het is weliswaar niet goed, maar wat er na komt is misschien nog slechter". Op die leegte, meer dan op iets anders, houdt Salazar zich werkelijk staande. Voor hoe lang nog? J. Advertentie MOSKOU (Reuter) De voormalige Russische minister van Buitenlandse Za ken Molotov ligt in het ziekenhuis. Hij lijdt aan een hartkwaal, zo is meegedeeld in doorgaans betrouwbare kringen in Mos kou. Molotov zou reeds tien dagen in het Kremlin-ziekenhuis te Moskou zijn. Zijn toestand wordt „niet ernstig" genoemd en hij zou het ziekenhuis „spoedig" verlaten. Zijn echtgenote zou hem regelmatig be zoeken. (AP) Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde het bericht te bevestigen of te ontkennen. Hij zei dat het „van geen po litiek belang" was. Het Kremlin-hospitaal ligt dicht bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij het flatgebouw waar de 71-jarige Molotov woont. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 NEW YORK (Reuter) Twee Ameri kanen, die elf dagen hebben doorgebracht bij nationalisten in de Portugese kolonie Angola hebben in New York Portugese beweringen dat het verzet in Angola is geëindigd, onjuist genoemd. Integendeel, de Portugese militaire operaties gaan nog steeds voort, terwijl de nationalisten wa- penvoorraden vormen, zo verklaarden zij. De twee Amerikanen zijn George Houser, hoofd van de Amerikaanse commissie voor Afrika en dr. John Marcum, hoogleraar in de politieke wetenschappen aan de Lin- coln-universiteit. Zij hebben tijdens hun verblijf in en buiten Angola gesprekken gevoerd met vluchtelingen en een onderzoek gedaan naar de „kritieke medische om standigheden" waarin de Angolezen zich bevinden. Zij hebben geconstateerd dat wapens en munitie van Britse, Amerikaanse, Duitse, Belgische en vermoedelijk Franse oor sprong Angola werden binnengesmokkeld. Voorts hadden zij gezien dat Portugese vliegtuigen een dorp bombardeerden. RIO DE JANEIRO (Brazilië) (AP) De Portugese opstandelingenleider Henri que Galvao is op het Braziliaanse minis terie van Justitie ontboden om een ver klaring af te leggen over berichten vol gens welke hij geholpen zou hebben bij de voorbereidingen voor een opstand te Beja in Portugal. „Die verklaringen die aan mij toege schreven worden maken deel uit van een groot plan van elementen (in de Portugese regering) om de Portugese oppositie te de moraliseren door haar bij de volken van Brazilië en Portugal in diskrediet te bren gen", aldus Galvao die zei niets te maken te hebben gehad met de opstand in Beja, behoudens dan dat hij het volkomen eens is met alle opstanden tegen de Portugese regering. Galvao zei, dat het ministerie geen maatregelen genomen had tot beperking van zijn bewegingsvrijheid in Brazilië, waar hij in ballingschap vertoeft. (Van onze correspondent) Het is niet te voorspellen. Men kan slechts gissen dat het niet voor erg lang zal zijn en dat gezien de kortsluiting tussen intellectuelen en de ondergeprivi- ligeerde massa's tenslotte het in zich zelf verdeelde leger de beslissing in han den zal nemen. Tenzij er een Portugese Castro opstaat. Want voor zo een liggen hier gouden kansen. BRUSSEL Mr. D. U. Stikker, voor zitter van de Atlantische raad en secreta ris-generaal van de NAVO, zal op uitno diging van de Belgische regering officieel de gast zijn van België op 15 en 16 februari. Hij zal worden ontvangen door de Koning en de Koningin, bij wie hij de lunch zal gebruiken, en door premier Lefèvre. BARI (Italië) (Reuter) Onder-luite nant Milusc Solakov, piloot van de Bul gaarse MIG-straaljager die op 20 januari bij een NAVO-basis te Bari is neergeko men, is officieel van spionage beschul digd. Volgens de politie is de beschuldi ging gegrond op artikel 257 van het Ita liaanse strafrecht. In dit artikel is een miniumstraf van vijftien jaar gevangenis vastgesteld voor het verkrijgen van gege vens voor militaire of politieke spionage, die in het belang van de staat geheim dienen te blijven. Het zelfde artikel schrijft levenslange gevangenisstraf voor als het misdrijf de verdedigingsvoorbereidingen, -paraatheid of militaire operaties in ge vaar gebracht heeft. (Van onze correspondent) BONN Onhoudbaar en onwaar heeft de woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Defensie de beschuldigingen genoemd, die het weekblad „Der Spie gel" tegen minister Franz-Josef Strauss heeft ingebracht. Volgens het blad zou de minister onder een hoedje hebben ge speeld met de uitgever Hans Kapfinger uit Passau om een grote persoonlijke fi nanciële slag te slaan met een woning bouwproject voor Amerikaanse soldaten. Dit project zou in tien jaar een schone winst van negentig miljoen mark hebben kunnen opleveren. Kapfinger en Strauss zouden voor niets samen een kwart krij gen van de aandelen van het bouwbedrijf, dat met de opdracht voor de bouw van de soidatenkwartieren zal gaan strijken. viteiten in deze kwestie weerslag zul len krijgen in de partijpolitiek. E7en pikant sausje krijgt de hele zaak daarbij nog doordat uitgever Kapfinger een goede vriend van Strauss, blijkens de gepubli ceerde brieven, nog geen twee weken geleden tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een hoge boete is ver oordeeld wegens het aanzetten van on tucht tussen twee vrouwen in zijn woning. Advertentie

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4