Nieuwe smaak WITTE KRUIS sa UITGAAN IN HAARLEM= NEDERLAND /G\ de ckbs, Prof. J. Q. van Regteren Altena neemt ontslag als directeur van het Rijksprentenkabinet Concert door de Haarlemse Postfanfare Gangsters als redders Gysbert Japicx-herdenking Collectie-Bonnet thans definitief in Leiden Holiday on Ice in RAI-gebouw 00T\ tegen hoofdpijnkiespijn, griep, reumatische pijnen etc. De negen muzen en handen ruw? PIJNSTILLER VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 Wegens aanvaarding volledig hoogleraarschap Swiebertje verdwijnt MOISES HUERTAS OVERLEDEN nm Rechtszaak over t.v.-spel Han van Meegeren Expositie in Leningrad van Franse documenten Gobi Schreijer kreeg een auto-ongeluk FILM EN FILMWERELD MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Speelstijl Beeldschermer De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma i AAN DE DIRECTEUR van het Rijks prentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam, prof. J. Q. van Regteren Al tena, is op zijn verzoek bij Koninklijk Be sluit ontslag verleend uit die functie. Prof. Van Regteren Altena heeft dit ontslag aan gevraagd wegens het accepteren van een volledig hoogleraarschap aan de gemeente universiteit van Amsterdam. Hij zal op 1 mei aanstaande afscheid nemen van het sinds 1948 door hem geleide Rijksprenten kabinet. Zijn opvolger is gevonden in de kring van zijn naaste medewerkers. JOHAN QUIRIJN van Regteren Altena werd 16 mei 1899 te Amsterdam geboren. Na zijn gymnasiale opleiding aldaar stu deerde hij van 1918-1920 aan de Rijksaca demie van Beeldende Kunsten in Amster dam en daarna kunstgeschiedenis aan de universiteiten te Utrecht, Parijs en Rome. In 1935 promoveerde hij in Utrecht op het proefschrift „The drawings of Jacques de Gheyn". Sinds 1932 was hij toen al conservator en waarnemend directeur van de gemeentemusea in Amsterdam (de zo genaamde „kleine musea")- In 1937 werd hij de opvolger van prof. Hudig als bui tengewoon hoogleraar in de kunstgeschie denis van de Middeleeuwen en van de nieuwere tijd aan de Gemeente-Universi teit van Amsterdam. Zijn benoeming tot gewoon hoogleraar wordt spoedig ver wacht. In hetzelfde jaar werd hij direc teur van het Kunsthistorisch Instituut der universiteit in het museum Wilet-Holthuy- sen. In 1948 volgde zijn benoeming tot di recteur van het Rijksprentenkabinet. Sinds 1951 is hij conservator van de kunstver zameling van Teylers Stichting te Haarlem waar hij ook zijn atelier heeft in het ge bouw aan de Bakenessergracht. Onder leiding van prof. Van Regteren Altena is het Rijksprentenkabinet zeer ve le aanwinsten rijker geworden, onder an dere van Rembrandt, Frans Hals, Lucas van Leyden, Hercules Seghers, Gerard Terborch, Nicolaes Maes, Ruysdael en voorts Vlaams, Duits, Frans en Italiaans werk. Vele aanwinsten waren te danken aan persoonlijke ontdekkingen van de di recteur. VAN ZIJN PUBLIKATIES noemen wij, behalve het reeds vermelde proefschrift, de uitgave van A. Buchelius Res Picto- riae (samen met dr. G. J. Hoogewerff), Advertentie Het concert, dat door de muziekvereni ging van P.T.T.-personeel „De Haarlemse Postfanfare" donderdagavond in de ge meentelijke concertzaal werd gegeven, kreeg een voor harmonie- en fanfarecon certen gebruikelijke inleiding met de uit voering van een mars van Ch. Payne. Met deze muziek voelde de Postfanfare zich kennelijk vertrouwd. Voor een moeilijker taak kwam het korps en zijn dirigent Jac. Wildschut te staan toen zij de ouverture „Pique Dame" van Franz von Suppé gin gen vertolken. Deze uitvoering kreeg nu en dan een goede dynamiek, maar over het algemeen werd aan de technische af werking te kort gedaan. De vertolking van de „Arlésienne"-suite, samengesteld met muziek, die Georges Bi- zet schreef voor het toneelspel „l'Arlésien- ne" van Daudet, wees er eveneens op, dat de speeltechniek van een deel der korps leden verbetering behoeft, vooral wat be treft het voldoen aan elementaire eisen in zake ritmiek en melodische vorming, waar bij dan uiteraard ook de ademtechniek be trokken moet worden. Naar verhouding kon het slotdeel van de suite de meeste voldoening geven. Met de amusements-muziek van een se lectie uit Lehars operette „Die lustige Wit- we" en van een selectie uit de „Showboat" betrad het korps weer een muziek-gebied waar het goed de weg wist. De uitvoerin gen verliepen vlot, maar nogal neutraal. De Postfanfare speelde nog de bekende mars „Arromanches" van A. E. Kelly en werkte daarna mede aan de „taptoe", waarmede door het tamboer-korps van de vereniging in stevig-ritmische trommel klanken het eerste gedeelte van de avond besloten werd. Van de voorgenomen uit voering van een Hoorn-concert van W. A. Mozart heeft men om technische redenen moeten afzien. Na de pauze heeft men zich kunnen amuseren bij de vertoning van de show „Alle hens" door het gezelschap van Coos van de Velde. P. Zwaanswijk NEW YORK (AP) „Dit bewijst dat er in ieder mens wel wat goeds steekt", verklaarde hoofdinspecteur Raymond Mar tin van Brooklyn in New York, nadat ze ven leden van de Gallobende zes kinde ren hadden gered uit een derde verdie ping van een brandend flatgebouw. De bende wordt door de politie verdacht van schietpartijen en gevechten met an dere bendes over gokautomaten. Zij wa ren op weg naar hun hoofdkwartier toen zij rook uit een huis zagen komen. Onmid dellijk renden zij door rook en vlammen naar de derde etage. Een van de gangsters trok zijn leren jasje uit en doofde daarmee het branden de haar van de vijfjarige Evelyn Biaz. In- middels brachten zijn metgezellen vijf andere kinderen in veiligheid. De kinderen varieerden in leeftijd tussen tien maanden en zes jaar. Vervolgens gingen de gang sters de brand blussen. Een brandend bed en een dressoir werden uit de ramen ge gooid en in korte tijd was het vuur ge doofd. De moeder van de kinderen had hen even alleen gelaten om boodschappen te gaan doen. De Gallo-gangsters lieten het niet bij redden en blussen. Ze kochten nieuwe kleren voor de kinderen, collecteerden voor nieuw meubilair voor het gezin en zorgden voor huisvesting in de buurt. „Het zou me niks verwonderen als ze ons in de lik stoppen wegens het blussen van brand zonder vergunning", was het commentaar van bendeleider Albert Gallo. aantekeningen over kunstenaars en kunst werken (1583-1639), artikelen over Neder landse kunstenaars in Oud-Holland. Hij schreef tal van tijdschriftartikelen over Oudhollandse en Italiaanse schilder- en te kenkunst. Voor studiedoeleinden bereisde hij vrijwel geheel Midden- en West-Euro pa. Het zal in 1966 300 jaar geleden zijn dat te Bolsward de man overleed, die professor Hellinga genoemd heeft „een groot dichter, een geniaal taalbeschrijver, een geniaal kunstenaar, ja Nederlands grootste taalbouwer in de 17de eeuw", aldus een brief die het Werkcomité ter Voorbereiding van de Gysbert Japicx- herdenking tot de Friese bevolking heeft gericht. De historische betekenis van Gysbert Japicx staat vast, aldus dit schrijven. Hij heeft het Fries, toen het in verval ver keerde, tot een rijke cultuurtaal gevormd en daarmee een werk van formaat en ni veau geschapen. De Friese beweging en de Friese litteratuur zijn zonder zijn fi guur en werkzaamheid niet in te denken. Er zijn reeds vele boeken en artikelen over Gysbert Japicx geschreven. In een bibliografie, samengesteld door ds. J. J. Kalma, zijn 433 nummers vermeld. Voor de herdenking worden voorberei dingen getroffen. Men hoopt een stand beeld voor Gysbert Japicx op te richten in de schaduw van de Martinikerk te Bols ward, die hij eenmaal als voorzanger dien de. Ook denkt men een boek uit te ge ven met interessante en nieuwe studies over Gysbert Japicx en zijn tijd, alsmede een bloemlezing uit zijn werk met een in leiding in Nederlandse vertaling. Voorts gaan de gedachten uit naar een open luchtspel. Zelfs wil men filmstroken voor de schoolgaande en opgroeiende jeugd ma ken en een of twee boekjes uitgeven over hem en zijn werk, die gebruikt kunnen worden bij het onderwijs. Het werkcomité staat onder leiding van dr. W. Kok, als voorzitter en mevrouw A. I. Brouwer-Prakke. Tevens is er een comité van aanbeveling samengesteld, waarin onder anderen zitting hebben mi nister Cals en mr. H. P. Linthorst Ho- man, commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland. Kort geleden heeft de Leidse Universi teit de collectie-R. Bonnet, bestaande uit moderne schilderijen, tekeningen en hout plastieken van Bali kunnen verwerven. De verzameling wordt in bruikleen onderge bracht in het Rijksmuseum voor Volken kunde te Leiden. De collectie-Bonnet, sa mengesteld door de man, die met Walter Spies en anderen het ontstaan van de moderne kunst van Bali van nabij mee maakte, bestaat in een keur van stukken, die met grote liefde en met de smaak van een kunstenaar verzameld werd ge durende meer dan een kwart eeuw. Als verzameling geniet de collectie een internationale bekendheid. Zij is op Java (onder andere met steun van de Bond van Indische Kunstkringen en het Java-Insti- tuut) en hier te lande vóór en na de laat ste oorlog meermalen gedeeltelijk of ge heel tentoongesteld, laatstelijk in het Ge meentemuseum in Den Haag en in het Kunstcentrum Bergen. De verzameling heeft reeds geleid tot enige publikaties, waarin wordt gewezen op een uniek ver schijnsel in geheel Z.O.-Aië, name lijk het op een moderne manier voort bouwen op oudere tradities zonder een eigen karakter prijs te geven. De collectie bezit niet alleen een waar de uit artistiek oogpunt, hoewel zij uit sluitend met dat doel werd samengesteld. Immers uit de stukken zijn vele gegevens te ontlenen voor de studie van de gods dienstgeschiedenis, de volkenkunde en de litteratuurgeschiedenis van Java en van Bali zelf. Tenslotte kan worden gewezen op het feit, dat in de moderne tijd oude tra dities uit India zich in gewijzigde vorm op Bali hebben voortgezet en daar een nieuwe vorm en inhoud hebben gekregen. Negen Muzen yy yy De Amerikaanse ijsrevue Holiday on Ice is in het Amsterdamse RAI-gebouw terug gekeerd met een nieuwe show, waarvan gisteravond de première plaats had, die tot en met 13 februari in Amsterdam zal blijven om daarna ons land weer te ver laten. In de RAI worden jaarlijks twee ijs- shows gehouden, in het begin van het jaar „Holiday on Ice" en in het najaar de „Weense IJsrevue". Als wij gaan vergelij ken staat de Weners aan de kop wat be treft artistiek kunnen, gratie, warme sfeer en hartveroverende charme. Maar het moet gezegd, dat „Holiday on Ice" door geen andere ijsrevue wordt overtroffen op het gebied van show, vaart en massale re gie; elke soort zal zijn eigen bewonde raars wel hebben. De nieuwe versie van „Holiday on Ice" is een overrompelend spektakelstuk, dat zich afspeelt in een tempo dat haast niet is bij te houden, vooral niet als men dicht bij de grote ijsvlakte zit en men ogen als groothoeklenzen zou moeten hebben om de uitgestrekte balletten te kunnen over zien. Van bijzondere klasse zijn weer de komische nummers, waarmee deze show zich een reputatie heeft verworden, voor al „De snelste ijsacrobaten ter wereld" door de Maxwells, een niet alleen verruk- kelijk-komisch nummer, maar ook tech nisch superieur. Van de solisten noemen wij het voor treffelijke danspaar Sara Jo en George Joseph, de charmante Erika Kraft, de Ca nadese kampioen Eddie Collins en de Ne derlander Leo Visser, die wat springtech- niek betreft niet voor de Canadees onder doet. Het Nederlandse ijssterretje Nelly Maas ontbrak wegens ziekte en haar num mers werden nu gebracht door een meisje uit het ballet, dat duidelijk de routine en het raffinement van het Nederlandse meis je mist. Een twijfelachtig experiment was een jazz-scène, een derivaat van de „Westside Story". Storend was het veelvuldig ge bruik van ingeblikte muziek. De show zou stellig aan sfeer winnen, als in plaats hier van het uitstekende^ orkest van Maurice Anelli met enige musici werd uitgebreid. De N.C.R.V. heeft voor de kinderen een teleurstelling in petto. Swiebertje, die joli ge zwerver en trekpleister voor talrijke kinderen, verdwijnt van het beeldscherm. De serie verhalen is namelijk geëindigd en tekstschrijver John uit den Bogaard heeft geen nieuwe verhalen meer in por tefeuille. De N.C.R.V. en de kinderen niet minder hoopt dat Swiebertje, door Joop Doderer fris en fleurig gespeeld, weer spoedig op het scherm zal kunnen ver schijnen. De laatste aflevering („eind goed al goed") zal de afloop laten zien van de situatie, die is ontstaan nadat Swiebertje heel brutaal de kip van veldwachter Brom snor had opgepeuzeld, terwijl hij de veld wachter had opgesloten in de gevangenis waarin hij eerst zelf was gestopt. De 83-jarige Spaanse beeldhouwer Moi- ses Huertas is overleden aan een hart verlamming. Hij heeft in Rome gestudeerd, zijn beelden staan in vele musea in de hele wereld, maar vooral in Latijns1 Amerika. Advertentie RMË V v TANOC grote tube Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche Ondanks een dreiging met een schade vordering van bijna anderhalf miljoen gul den is de National Broadcasting Company (N.B.C.) van plan zondag aanstaande een televisiestuk op het scherm te brengen over het leven van Han van Meegeren, de Nederlandse schilder die internationale faam verwierf door zijn vervalsingen. Mevr. J. Th. Van Meegeren-Oerlemans, de weduwe van de schilder, en mr. E. Hel dring, de 'advocaat die de schilder in 1947 verdedigde, stellen dat de uitzending van het programma een aantasting van eer en goede naam zou betekenen. Mr. Heldring heeft zich namens mevr. Van Meegeren tot de districtsbank te Washington gewend met een eis tot schadevergoeding van 400.000 dollar. Voorts werd de rechtbank verzocht een verbod voor uitzending op te leggen. LENINGRAD (AFP) In Leningrad wordt een tentoonstelling gehouden van verschillende brieven van koning Karei IX van Frankrijk en Catharina de Médici en van talrijke documenten, die betrekking hebben op de Franse godsdienstoorlogen. De beruchte Bartholomeus-nacht, waarin duizenden Franse protestanten de Hu genoten verraderlijk te Parijs werden vermoord, viel in deze periode. De docu menten zijn enige tijd geleden in de open bare bibliotheek van Leningrad terug ge vonden. In de nacht van woensdag op donderdag is de bekende zangeres van volksliederen en balladen mevrouw Cobi Hiemstra Schreijer uit Zwanenburg tussen Wierin- gererf en Middenmeer in een sneeuw storm met haar auto geslipt. De auto kan telde en kwam op een langs de weg ge legen bouwland. Mevrouw Schreijer werd licht gewond. Zij zal op doktersadvies enige tijd rust moeten houden en heeft voorlopig vijf voorstellingen moeten af zeggen. L 3 Oe schrijver-producer Carey Wilson, auteur van 80 draaiboeken variërend van de originele „Ben Hur" tot „Muitefij op, de Bounty", is donderdag in de ouderdom van 73 jaar te Hollywood overleden. Advertentie -3 - V v t VANAF 89 CENT Maandag 5 februari, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: „Rozjinkes mit mandien", een avond van jiddische volksliederen door Chanah Milner, zang en Willy Brill, voordracht (Heemsteedse Kunstkring). Dinsdag 6 februari, Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Uitgevoerd wordt werk van Buxtehude, Bandrieu, Hindemith, Franck en Flor Peeters. Zaterdag '3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Caroline", blijspel van W. Somerset Maugham. Acteurs: Mary Dresselhuys, Joan Remmelts, Lous Hensen, Elisabeth Hoytink, Heieen van Meurs, Jan Teulings (regisseur) en Will van Seist. Zondag 4 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie her haalt de opvoering van „Caroline". Woensdag 7 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel met Boeing-Boeing", blijspel van Mare Ca- moletti. Onder regie van Johan Walhain treden o.m. op: Luc Lutz, Trins Snijders, Petra Verbeek en Ina van der Molen. Maandag 5 en dinsdag 6 februari, Stads schouwburg, 20 uur: Leerlingen van het Triniteitslyceum geven een opvoering van „Mercadet", blijspel van Honoré de Balzac. Vrijdag 2 februari, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Eerste van een serie van drie lezingen met lichtbeelden door mejuffrouw C. A. W. H. Hofstede Crull over „Oeroud cultuurgebied in Frank rijk". Maandag 5 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Laatste lezing door ds. B. van Gelder over „Stiefkinderen van het christendom". Woensdag 7 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. Fr. Thijssen spreekt over „Het aanstaande Vaticaanse concilie in het licht van de vraag om de eenheid der christenen". Zondag 4 februari, Tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Openbare dansavond. Maandag 5 februari, Concertgebouw, 19.30 uur: Muziekuitvoering in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Woensdag 7 februari, Concertgebouw, 10—13.30 uur: Openbare demonstratie van de Vereniging van Leraren en On derwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland. Donderdag 8 februari, A. H. Gerhardschool, Raaks, 19.50 uur: Stereo-avond van de Haarlemse Discoclub. Programma: Viool concert in C, Haydn; pianoconcert K.V. 595, Mozart en Symfonie no. 3, Van Beet hoven. Museum „Het Huis Van Looy", Kamper laan: Tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van A. Miolée. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur; zondag van 1417 uur. Tot en met 3 februari. Kunstcentrum „De Ark". Nieuw Heilig land 13: Tot en met zaterdag tentoon stelling van schilderijen van de IJmui- dense schilder I. van der Gaag. Van zondag 4 februari tot en met 23 februari expositie van Heienk. Dagelijks geopend van 917 uur en op maandag, woensdag en vrijdag tevens tijdens de concerten van 1820 uur. Tot en met 3 februari. Kunstzial „In 't Goede Uur". Nieuwe Kerksplein: Gedurende de maand fe bruari expositie van tekeningen en schil derijen van de Heemsteedse schilder H. van Tongeren. Dagelijks geopend van 1022 uur: dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 2122 uur. Stadsschouwburg. In de gangen van het gebouw is een expositie ingericht. Ge durende de maand februari wordt werk tentoongesteld van de schilder Jos de Ridder. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Het museum is geopend iedere werkdag, uitgezonderd maandag van 1012.30 en van 13.30 17 uur; op zon- en feestdagen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1017 uur; zon dag van 1317 uur. Teylermuseum, Spaarne 16: Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse Itali aanse en Franse school. Fossielen, histo- risch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks 'geopend (behglve op. maandag) van 11-15 uur De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: De ongelooflijke reis; Bunford, Het leven is verrukkulluk; Lange, De platanen; Plai- dy, Madonna der zeven heuvelen; van Schendel, Meesters der Italiaanse vertelkunst; Wethekam, Rood en zwart de inzet!; Berger, Arabella (Duits); Sahl, Die Wenigen und die Vielen; Bates, The dav of the tortoise; Blochman, See you at the morgue; Beziau, Nationale 137; Sagan, Les mer- veilleux nuages; Troyat, La lumière des justes. dl. 3, La gloire des vaincus. Ontwikkelingsboeken: Bibliografie van in Ne derland verschenen officiële en semi-officiële uitgaven. 1960: Zürcher, Het Boeddhisme; Ros kam, Alleen voor blanken; de Jesus, Barak nr 9 dagboek van een Braziliaanse negerin; Bosiger en Faucher, Nachtvogels; Krook, Comfortabel kamperen; De spoorbaan thuis; Hellings, Het ontwerpen van versterkers; Goudriaan, Vriend en vijand, herinneringen aan de Nederlandse spoor wegen 19381948; Priestley, Charles Dickens, pictorial biography; Teengs, Italiaans in het da gelijks leven: Pinter, De huisbewaarder; Philin- pi en de Bruyn, Mensen in het circus; Francis, Jazz; Cöte d'Azur-Haute Provence (Guide Mi- chelin); Bouman, In de ban der geschiedenis; Grammens, Kwame Nkrumah, leider van Afrika. Waarschijnlijk heeft voor de eerste keer een motief uit een reclamecam pagne zijn weg gevonden naar een Nederlandse postzegel, zo lezen wij in de Revue der Reclame van 17 januari. De eer van de ontdekking komt toe aan de heer Esser van het Nederlands Zuivelbureau, die op de Kinderzegel van 30 cent van vorig jaar, die gewijd is aan Sint Maarten, in de linkermouw van het vooroplopende meisje een krabbel zag, die verdacht veel weg had van een hoofdletter M, het embleem van de M-brigade: Voor zijn collega Van der Molen, die hij deelgenoot maakte van zijn vermoeden, stond het meteen vast dat er geen twijfel moge lijk was. De ontwerpster, mejuffrouw Hil Bottema, wetenschappelijk hoofd assistente van het Nederlands Open luchtmuseum te Arnhem, die de voor stellingen met de schaar uitgeknipt had, moest de ontdekking telefonisch bevestigen. Natuurlijk is dat het em bleem van de Melkbrigade, vertelde ze de heer Van der Molen. Dat heb ik er heel bewust in geknipt. Ik vind het zoiets leuks, zo eigentijds, dat hóórt erbij, vind ik. Hoewel weinigen het M-embleem zullen opmerken, aldus de Revue der Reclame, kan het Zuivelbureau plezier hebben in deze kleinste advertentie ooit te zijhen bate vervaardigd. Het kan er zeker trots op zijn, dat de M-brigade getoond wordt als een nieuwe traditie, die aansluit bij de oude traditie van kalenderfeesten het thema van de kinderpostzegels van 1961. Bloemenheuvel. Zoals wij reeds eer der berichtten zal er van zondag 18 febr. tot en met zondag 4 maart in huize „Bloemen heuvel" aan de Bloemendaalseweg 158 in Overveen een expositie gehouden worden van werken van niet-beroepskunstenaars uit Kennemerland. Voor deze tentoonstel ling, waaraan dus dit keer niet alleen Bloemendaalse amateurs deelnemen, doch ook niet-beroepskunstenaars uit andere plaatsen in Kennemerland, bestaat veel belangstelling. Ongeveer veertig deelne mers hebben zich aangemeld. De opening van deze tentoonstelling zal op zaterdagmiddag 17 februari om drie uur geschieden door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller. Het ingezonden werk bestaat uit schilde rijen, tekeningen, aquarellen, beeldhouw werk, keramiek en borduurwerk, en zal op 12 februari door een jury beoordeeld worden. Aan deze expositie is een prijs- beoordeling verbonden, die door het pu bliek zal geschieden. Haagse comedie speelt Strindberg. Op zaterdagavond 17 februari zal de Haagse Comedie in de Koninklijke Schouwburg de première geven van „De Vader" van August Strindberg. De regie voert Paul Steenbergen. Hedendaagse muziek. De heer Daniel Ruyneman, die in de afgelopen dertig jaar de Vereniging van Hedendaagse Muziek alleen heeft geleid, heeft de heren Kees van Baaren, Koen van Slogteren en Rudolf Escher bereid gevonden een nieuw bestuur te vormen. De beide eerstgenoemden ne men daarin zitting als voorzitter en secre taris. De heer Ruyneman, die zich thans meer aan zijn compositorische arbeid wil wijden, zal echter wel als adviserend lid in het bestuur zitting blijven hebben. Adviescommissie schilderkunst. Tot voorzitter van de Rijksadviescommissie Schilderkunst is benoemd mr. E. L. L. de Wilde (Eindhoven) en tot ondervoorzitter van deze commissie is benoemd de heer J. van Heel (Den Haag). Thomas Magyar. In de tweede helft van februari zal de Nederlandse violist van Hongaarse afkomst, Thomas Magyar, in Suriname een aantal concerten geven. De heer Magyar, die vergezeld zal worden door zijn pianist, zal optreden onder auspiciën van het Cultureel Centrum Su riname. Vader en zoon Wijdeveld. De architect H. Th. Wijdeveld en diens zoon Wolfgang, pianist-componist, vertrekken heden van Schiphol voor een reis van twee maanden door de Verenigde Staten. Van 1947 tot 1951 heeft de architect Wijdeveld gastcol leges gegeven aan de universiteiten van Zuid-Californië en Noord-Carolina. Deze laatste universiteit heeft het initiatief ge nomen vader en zoon voor deze tournee uit te nodigen. Veertien universiteiten slo ten zich bij dit plan aan. Op elk dezer in stituten van hoger onderwijs blijven zij enige Hagen voor het geven van „lecture- recitals", waarvoor een programma is op gemaakt waarin architectuur en muziek samengaan. IPH -M ■toMMggS» AANKONDIGINGEN en BESCHOUWINGEN „De ongeloofwaardige wereld van Ho race Ford", televisiespel van Reginald Rose, heeft in de uitmonstering, welke AVRO-regisseur Ton Lensink het gister avond verleende, toch niet een overdonde rende indruk op ons gemaakt. Lag dat aan de schrijver? Wij hebben indertijd alle be wondering opgebracht voor „De twaalf ge zworenen", zijn televisiedebuut. Om mee te kunnen gaan met de hoofdfiguur uit zijn nieuwe spel moet men de stoute sprongen kunnen maken der fantasie, welke Regi nald Rose zich veroorlooft. Hij laat im mers toe dat zijn held geleidelijk de hal lucinatie verwisselt met de realiteit tot hij er eenvoudigweg in oplost. Dat is een gang van zaken, die voor velen onbegrij pelijk is, maar toch wel beklemmend. We worden geconfronteerd met onze affiniteit voor het onderbewuste. Bewust heeft de schrijver iedere rationele verklaring voor de ontwikkeling der dingen in zijn stuk af gewezen. Daarom leek ons de enige ma nier om dit stuk goed te spelen een veel minder overtrokken speelstijl als Ton Lensink gisteravond zijn acteurs toestond. Ons ware het liever geweest wanneer te gen het eind zelfs de realiteit in gematig de vorm als een hallucinatie was voorge steld. De kern van de minder sterke op voering lag evenwel in de te aangezette manier van acteren, waaraan vooral Pe- ronne Hosang en Thea Verheugen zich schuldig maakten. Daardoor kwam er een simplistisch element in het geding, dat hier niet thuishoorde. De situatie werd soms een tikje stupide. Aan Johan Walhain heeft het zeker niet gelegen, wat hij was de geknipte figuur voor de zich in zijn jeugd verliezende Horace, aan wie de wer kelijkheid tenslotte was verspeeld. De ca meraregie van Lensink was voortreffelijk. Daarmee wist hij het terrein, dat hij aan de ongewenste speelstijl verloor te herwin nen. Jan van der Does zorgde voor een knap decor. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. de Jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Dans- ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Nwe gram. 13.25 Mannenkoor. 13.50 V. d. jeugd. 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Twee piano's. 15.50 Omr.ork. m.m.v. solist. 16.45 Gitaarspel. 17.00 Sportcomm. 17.10 Amateurprogr. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe klass. gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, muzik. wedstr. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Residentie- ork. 20.40 Gram. 20.50 En nu mijn geval: vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Licht progr. 22.20 Rep. kampioenschappen hardrijden op de schaats in Oslo. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Kerken- bouwzondag 1962, toespr. 22.50 Gram. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze muziek, muzik. lezing. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Van de voor pagina, lezing. 8.40 Gram. 8.50 Tips v. va kantiegangers. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Dilettantenork. VPRO: 10.00 VARA: 10.20 Metropole-ork 10.50 Tentoon stellingagenda. 10.55 Nwe gram. 11.20 Sportnieuws. 11.45 Lichte muz. 12.15 Een stap vooruit, lezing. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Hammondorgelspel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 13.50 Lichte muz. 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Boekbespr. 15.05 Gram. 15.20 Eur. kamp. hardrijden op de schaats te Oslo. 15.30 Heeft iemand nog iets? hoorsp. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Prqmenade-ork. en sol. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Bijbelse miniaturen, lezing. 19.45 Kamer- muz. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. progr. 21.15 Dansmuz. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.30 Nws. 22.40 Mijn eerste boek, hoorsp. 23.10 Zigeu- nerork. en soliste. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12:03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. jeugd. 14.00 Filmkron. 14.30 Academie der disco- fielen. 15.40 Gevar. muz. 16.00 Theater- kron. 16.20 Amus.muz. 16.45 Rep. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en lit.kal. 17.20 Ad te levavi. 17.30 Engelse madrigalen. 17.45 Engelse les. 18.00 Kerkorgel. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Amus.ork. 23.30 Dansmuz. 23.5524.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Mesqueteria, gevarieerd progr. 20.50 Attentie, act. 21.30 Een dag uit het leven van een actrice, filmreportage. 22.00 Dag sluiting. VOOR ZATERDAG NTS: 15.00 Europese schaatskampioen schappen. VARA: 15.55 Pipo de clown. NTS 16.30 Europese schaatskampioen schappen. 19.30 Top of Flop, meningen over toekomstige tophits. NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. VARA: 20.20 Saint Germain des Pres, gevar. progr. 21.20 De Bomexpert, film. 21.45 Willens en wetens, quiz. 22.35 Achter het nieuws. Blue-Bell huwt miljonair. Het 18- jarige Nederlandse danseresje, Leontine Snel, dat sinds korte tijd deel uitmaakt van de beroemde Blue Bell-girls, die sedert jaren optreden in het grote Lido-cabaret aan de Champs Elysées te Parijs, gaat deze dansgroep nu weer verlaten. Ze hangt zo niet de lier aan de wilgen dan toch haar schaarse danseressenkleedjes aan de kap stok, om die met een bruidstoiiet te ver wisselen. Leontine heeft een huwelijks aanzoek ontvangen en aanvaard van een harer vele bewonderaars, signor Mario Caldonnazo, een Italiaanse reus van 1.90 meter, die bovendien een der grootste for tuinen van zijn land bezit omdat zijn vader vroeger miljoenen heeft verdiend met de verkoop van grond op het eiland Capri. dat hem grotendeels toebehoorde

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5