«rf 1 Koninklijk paar was een middag te gast in de haven Diner besloot eerste dag van bezoek aan Amsterdam Twaalf slachtoffers van scheepsramp bij Texel Dr. S. L. Mansholt sprak over de tweede fase van de E.E.G. mÈÊÊÊÊÊÈÈÊr n»NNi v,fl Duitse kustvaarder vergaan na een ontploffing aan boord Doorman in Trinidad Ontkennende verdachte scheldt president en raadsman uit Agrarisch congres P. v. d. A. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1962 - «4 - ISib$s - v v» £mfëm:>' ':\%w jie M Baardjes eraf Morgen mooi weer' iB PM|B| Koningin en Prins in gesprek met een lia van de studentenweerbaar heid. Naar graanoverslag Pornografie-verkoper aangehouden In het Havengebouw genoot het koninklijk gezelschap van het uit zicht over stad en haven. Op het terrein van het graanover slagbedrijf werd de vorstin vergezeld door directeur R. Hoegen. Naast de Prins ziet men Amsterdams burge meester, mr.y G. van Hall. Incident in rechtszaal In het, Bredase gerechtsgebouw heeft zich gisteren een ernstig incident voor gedaan. Een 49-jarige verdachte uit Roosendaal stond terecht wegens poging tot zware mishandeling. Hij schold de president uit voor gek en bedreigde de hem toegevoegde advocaat, mr. W. Nol dus uit Roosendaal met mishandeling. Zijn wangedrag was zo. ernstig, dat hij uit de rechtszaal werd verwijderd. "s tf.S: Oprejf - Btev. Si- W|> .!- '4<iiji 'i!.;.- .Ai (Van onze Amsterdamse redacteur) Als Koningin Juliana en Prins Bern- hard zondag van hun werkbezoek aan Amsterdam op paleis Soestdijk terug keren, zullen zij op z'n minst een fraai cadeau in hun bagage hebben: een ver- •zilverd model van een sleepboot, dat de vorstin gistermiddag kreeg aangeboden bij het bezoek aan het havencomplex van de n.v. rederij v.h. Gebrs. Goedkoop. Koningin en Prins waren kennelijk zeer ingenomen met het bezoek aan de haven dat begon met. een koude lunch op de der- tiende verdiepiftg van het Ha'vengebouw, Van. hieruit had men een prachtig gezicht op de gepavoiseerde schepen in de haven. Tot tweemaal toe werd de aandacht van het gezelschap getrokken door het geloei van scheepssirenes. Het waren het Neder landse schip „Zaanland" en een Duits schip, die de vorstin op deze wijze hun groet brachten. „Wat enig", riep de Ko ningin. Zij stapte het balkon op en enthou siast met beide armen zwaaiend, beant woordde zij de groet van de zeelieden. In de hal van rederij Goedkoop hood de driejarige Astrid Engels Koningin Juliana een bosje bloemen aan. De driejarige Astrid Engels stond dap per midden in de hal van het kantoorge bouw van rederij Goedkoop, toen het ko ninklijk paar hier binnentrad. „Sta jij daar helemaal alleen?", zei de Koningin en het gezicht van kleine Astrid straalde. Even vergat zij dat zij een boeketje fresia's moest aanbieden toen stak ze de bloe men toe met een „alstublief Koningin". De hoge gasten zouden in dit gebouw onder andere kennisnemen van de radio apparatuur, waarmee de „operator" van de maatschappij verbindingen onderhoudt met de in de haven varende sleepboten. Om het gezelschap de gang naar de vijfde verdieping te besparen, had de directie de apparatuur naar de kamer van de wal kapitein op de begane grond doen ver plaatsen. De directie had trouwens meer gedaan: enkele kapiteins en stuurlieden hadden opdracht gekregen om hun baarden af te scheren. Dit had wel enige moeilijkheden gegeven en één van de stuurlieden, die verontwaardigd had tegengesputterd „voor mijn vrouw doe ik dat nog niet, laat staan voor mijn directie", werd gistermorgen prompt naar huis gezonden om zich te scheren. Ietwat meesmuilend over zijn gladde kaken strijkend, troffen wij hem op de sleepboot, die het koninklijk paar naar het graanoverslagbedrijf in de Vlot- haven zou brengen. „Heel mooi, heel mooi", prees de Ko ningin toen zij dankbaar het zilveren scheepsmodel uit de handen van directeur L. J. W. H. Goedkoop ontving. Toen werd zij plotseling overvallen door een niesbui, die diverse heren in verlegenheid bracht en anderen verschrikt naar de deuren deed lopen om iedere tocht te voorkomen. Toen de vorstin driemaal had geniest, lach te ze: „dat betekent dus morgen mooi weer." Maar burgemeester van Hall keek wantrouwend naar de grote sigaar van Prins Bernhard. Die ving diens blik op en repliceerde zachtjes: „komt toch echt niet van die sigaar, is een bijzonder goeie". Toen buiten een kijkje werd genomen in de diverse werkplaatsen van de rederij, vroeg de Prins, die de gehele dag in zijn colbertcostuum had gelopen, toch maar om zijn overjas en even later trok hij de kraag beschermend hoog op. De noord wester bries bleek ondanks het zonnetje nog bar fris. Met vier gepavoiseerde sleepboten ver trokken Koningin en Prins met hun ge volg tenslotte van de sleepboothaven naai de Vlothaven om het grote graanoverslag bedrijf te bezichtigen en de thee te ge bruiken in de kamer van de directeur, de heer R. Hoegen. Bij de bezichtiging van de ruimte boven de silo's, waar men van de negende verdieping een prachtig uit zicht over dit deel van de haven heeft, was het weer de Koningin die zich ver rukt toonde over het vergezicht; de Prins toonde zich meer geboeid door de techni sche bijzonderheden van het bedrijf. Het gezelschap moest zich haasten om voor de grote verkeersdrukte van het avondspitsuur terug te zijn in het paleis op de Dam. Om acht uur reden aan de in gang N.Z. Voorburgwal grote auto's aan om de gasten af te zetten, die zouden deel nemen aan het autoriteitendiner. In de Troonzaal was voor 65 personen gedekt. In deze stemmige omgeving werd het Ko ninklijk paar en de gasten een menu op gediend, dat bestond uit koude forellen, champignonsoep, gebraden lamsrug, ver schillende groenten, chocolade-ijs, gebak en vruchten. Een strijkje van de Mari nierskapel verzorgde de dinermuziek. Het staat thans vrijwel vast dat de Duitse kustvaarder „Berta Kienass", een 21 jaar oude verbouwde trawler, ten noordwesten van Texel niet man en muis is vergaan. Vermoedelijk is het schip op een mijn gelopen. Ér waren twaalf mensen aan boord. De Berta Kienass" vertrok eergisteren uit IJmuiden met bestemming Kopenha gen. Het schip was geladen met 610 ton graan. Verscheidene radiostations ontvin gen eergisteravond een automatisch nood sein. dat ongeveer een halve minuut duur de. Het sein werd echter zo plotseling af gebroken, dat het niet mogelijk was nauw keurig de plaats te bepalen van het schip dat de seinen uitzond. Dit schip bevond zich vermoedelijk ongeveer ten noordwes ten van Texel. Volgens het bevrachtingskantoor van het vaartuig, de firma Spliethof in Amsterdam waren aan boord de kapitein, zeven be manningsleden, de echtgenote van de kapi tein en de echtgenote van dg stuurman er. twee kinderen van vier jaar en zes maan den. De kapitein was Herbert Nissen. Hij was 33 jaar, zijn vrouw was 30 jaar. De reddingboot Prins Hendrik heeft gis teravond 10 lichamen in Den Helder aan land gebracht, namelijk van zeven man nen, twee vrouwen en een kind. Er wor den dus nog een man en een kind vermist. De horloges, die enkele slachtoffers aan hadden, waren even na 10 uur blijven stilstaan. Omstreeks half twaalf gistermorgen meldde het Finse schip „Finlandia" in de Noordzee ter hoogte van de noordkant van Texel twee lichamen in rode reddingsves ten te zien drijven. Een half uur later trof het iets noordelijker een lege reddingboot Het vliegdekschip Karei Doorman, de jagers Limburg en Groningen en de onder zeeboot Zeeleeuw, samen vormend smal deel V, zijn vandaag in Port of Spain op Trinidad aangekomen voor een driedaags bezoek. Het smaldeel is op een drie maan den durende oefenreis naar het Caraïbi- sche gebied. De onderzeeboot Dolfijn moet zich dezer dagen bij de andere schepen voegen. De politie in Rotterdam heeft een 32-ja rige winkelier, die in het noordelijke deel van de stad een zaak in tijdschriften heeft, gearresteerd wegens 't verkopen van aan stootgevende tijdschriften en afbeeldingen. De gewraakte tijdschriften en afbeeldin gen zijn in beslag genomen. aan met de naam Berta Kienass erop. De twee lichamen die de „Finlandia" borg, vertoonden zware kwetsuren, die doen ver moeden dat zich een hevige explosie aan boord van het schip had voorgedaan of dat het op een mijn was gelopen. De melding van de .Finlandia" ontketen de een reddingsactie, die naarmate de tijd verstreek grotere vormen aannam. Twee mijnenvegers, de „Aalsmeer" en de „Naarden", de reddingboot „Carlot" uit Terschelling en verscheidene andere sche pen waren spoedig op de plek aanwezig waar de kustvaarder was vergaan. Aan de opsporingen nam ook een S 2 F Grumann Tracker-vliegtuig van de basis Valkenburg deel. Bij het invallen van de duisternis werd het zoeken gestaakt. De reddingboot „Prins Hendrik" was toen met tien stoffe lijke resten onderweg naar Den Helder. Op 27 augustus had verdachte tijdens de kermis in Kruisland in een café een kel ner met een mes in zijn linker dijbeen gestoken, omdat hij uit het café werd ge zet. Hij hield een voet tussen de deur en door de nauwe opening stak hij de kelner, die bloedend verwond werd. Verdachte ontkende met een mes gestoken te hebben. Hij gaf de president van de rechtbank geen kans hem te ondervragen. De presi dent vroeg toen: „houd u eens even uw mond". „Nooit", riep verdachte uit, „ik zwijg voor niemand". Zijn verdediger trachtte hem toen te kalmeren. „Om die vent heb ik niet gevraagd, ik wil niets met hem te maken hebben", riep de verdachte, wij zend op de advocaat. Toen zei hij tegen de president: „kom op met je vragen". „Bent u gek geworden om zo te beve len", zei de president boos. „Ik ben niet gek, jullie zijn gek", ant woordde de verdachte, die zijn advocaat toevoegde: „als je niet weggaat, schop ik je voor je..." Toen was de maat vol. Terwijl hij werd weggeleid riep de verdachte „wat voor straf je me ook geeft, ik ga toch in hoger beroep." Dr. S. L. Mansholt heeft vanmorgen tij dens het agrarisch congres van de Partij van de Arbeid in Utrecht een toespraak gehouden over de E.E.G. Voordat hij zijn rede hield werd dr. Mansholt toegesproken door de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff. Deze bood hem een rood-wit-blauwe vlag en een rode wimpel voor zijn boot aan. Dr. Mansholt zei, dat de Brusselse beslis singen geen zaak van de laatste veertien dagen waren. Ze waren het resultaat van het werk van jaren en het was niet mo gelijk geweest dit werk te doen. als het niet had kunnen gebeuren van een eigen diepe politieke overtuiging uit. Hij vertel de verder dat uitvoering der Brusselse be sluiten zoveel mogelijk wordt overgelaten aan de leden-landen der E.E.G., maar vol gens een gemeenschappelijk beleid naar ge meenschappelijke beslissingen. Een pro- duktschap in Nederland is gehouden zich te richten naar de beslissingen van de E.E.G.-minsterraad of de E.E.G.-commis- sie. Op het moment dat de Brusselse regle menten gaan werken zullen de nationale wetgevingen daaraan moeten worden aan gepast. Over de vrijwaringsclausule zei dr. Mansholt dat daarover in de ministerraad lang gestreden is en dat het resultaat dat eruit gekomen is volkomen logisch geacht kan worden. De gang van zaken bij het totstandkofnen van die clausule achtte hij typerend voor de ontwikkeling van de ge meenschap. Het bleek op dit belangrijke punt nu al onmogelijk een andere dan een gemeenschappelijke beslissing te nemen. De gevonden oplossing, die inhoudt dat slechts een gemeenschappelijke bescher mingsmaatregel mogelijk is, is er geko men op voorstel van de Franse regering, zei dr. Mansholt met enige nadruk. Sprekende over de eventuele toetreding van Engeland en andere landen tot de ge meenschap, noemde dr. Mansholt het vol komen logisch dat Engeland zijn systeem van landbouwbescherming zal moeten aan passen aan het op het Europese vaste land gangbare. Er zal ook van de kant van de E E.G. wel een zekere aanpassing nodig zijn, bijvoorbeeld wanneer zowel Engeland als Denemarken toetreden op het gebied van de varkens, maar de E.E.G wil niet meer de Brusselse besluiten in het geding brengen. De tariefpreferentie, zoals die tussen En geland en het gemenebest of tussen onder ontwikkelde en industriële landen bestaat, zal men in de overgangsperiode moeten af schaffen. Uitbreiding van de Engelse pre ferenties ten opzichte van het gemene best tot de hele vergrote E.E.G. zou immers neerkomen op een discriminatie 'van de Verenigde Staten en Zuid-Amerika: poli tiek onjuist en economisch onmogelijk, meende dr. Mansholt. Een markt van tien schept eenvoudig de noodzaak tot een betere ordening van de wereldmarkt. Het is nodig te komen tot een code van goed gedrag op het gebied van de land bouw en de heer Mansholt was overtuigd, dat het binnen twee of drie jaren zover zal zijn. Er zal een gemeenschappelijke graan- opslag-politiek moeten komen op grond van een wereldgraan-verdrag, waarin ook een stuk produktiepolitiek moet zijn opge nomen. Op het aanbod dat president Ken nedy de gemeenschap heeft gedaan inzake het over en weer verlagen van tarieven, zal de gemeenschap een positief antwoord moeten geven. President Kennedy zal daardoor de mogelijkheid krijgen het Ame rikaanse congres ervan te overtuigen, dat een overeenkomst met de E.E.G. nodig is

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7