1 HET WEER Amateu rvoetbal is afgelast De Gaulle wil in het voorjaar het parlement vernieuwen Parijs baseert zich op een vredesakkoord in Algerije Vrije zaterdag in de vishal geforceerd VANO SKODA ƒ5250.- Schiphol in beroering BIJ TOPSY THUIS afi België sluit grensposten wegens pokkengevaar Ook-geen korfbal Niet lossenniet verwerken Dr. Van Roijen onderhandelaar Anoniem telefoontje over tijdbom hield vliegtuigen aan de grond ft wore mu mui. 47e JAARGANG NUMMER 77 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco pear post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der V Koninklijk bezoek aan de hoofdstad Meisje in Lammersdorf is er ernstig aan toe REGEN- EN TWEEDJASSEN Veranderlijk Overwegend zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Later ook opklaringen Matige, later nu en dan krachtige en aan de kust tijdelijk wellicht harde wind tussen zuidwest en west. Iets hogere temperaturen. N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE UITDEUKEN REPAREREN Grondwetsherziening „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Op en om het Binnenhof4 Kerkelijk Leven 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 12 Kerkdiensten 6' Kennemer Kruimels6 Films 7 Horen en Zien 9 Kunst .9 Puzzel11 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Erbij13 tot 17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Het woord is aan N.V. Garage VERBEEK Bij- maar Topsy thuis gebeuren vreemde dingen. Meestal loopt alles goed af, e vader en moeder van Topsy hebben toch wel eens moeite om hun goede humeur te bewaren. Topsy is de kleinste een wijsneus van een paar turven hoog, die met haar zusje Marianne en haar hondje Tipsy heel wat leven in de brouwerij brengt. „Bij Topsy thuis" is een nieuwe beeldfeuilleton in dagelijkse afleveringen, die van heden af iedere dag in ons blad te vinden zal zijn. Het eerste avontuur van Topsy is opgenomen op pagina 2. COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant Koningin Juliana bij het verlaten van de Volksmuziekschool. Naast haar directeur W. Gehrels. De vor stin keek met benauwd gezicht naar de manoeuvre die de grote Rolls Royce moest maken bij het keren in de nauwe straat (zie ook gag. 2). BRUSSEL (ANP-AFP) De gezond heidsdienst in de Belgische provincie Luik heeft niet strikt-noodzakelijke reizen naar West-Duitsland ontraden wegens een ge val van pokken, dat is geconstateerd in Lammersdorf, een Duits dorp aan de Bel gische grens. Twee grensposten aan de Westduits-Belgische grens zijn tot nader order gesloten, behalve voor reizigers die 'ngeënt zijn en in een tweetal gemeenten '11 België nabij Lammersdorf wordt de be volking in de gelegenheid gesteld zich Ie 'aten inenten. De controle aan andere arensposten tussen de bondsrepubliek en België is verscherpt. Lammersdorf is onder quarantaine ge- ilaatst nadat artsen hadden bevestigd, dat sn meisje van negen jaar pokken heeft, laar toestand is ernstig. De overheid '^eeft de bevolking van Lammersdorf aan- emaand zich te laten inenten. De vader van het meisje uit Lammers- 1orf heeft 22 uur in Hennef bij Bonn ge- 'erkt. De autoriteiten hebben de bevol- ing van Hennef aanbevolen zich te laten Tenten. Zeventien mensen die in contact \in geweest met de monteur, zijn geïso- eerd. In een machinefabriek te Suerth bij Keulen zijn tweeduizend arbeiders ingeënt undat twee van hen te Hennef in contact varen geweest met de monteur uit Lam mersdorf. In Aken is donderdagavond een 22-jarige man uit een asiel voor daklozen in een dekenhuis opgenomen omdat men vreest dat hij pokken heeft. Het asiel, waarin zich achttien jongelieden bevinden, is on der quarantaine geplaatst. Advertentie O J BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. '2235R6 Verwachting tot morgenavond: Volledige weerrapporten op pagina twee Regen-, sneeuw- en hagelbuien hebben de afgelopen dagen de voetbalvelden be paald geen goed gedaan. De KNVB heeft dan ook moeten besluiten al het amateur voetbal (dat is dus inclusief het afdelings voetbal) af te gelasten. Het programma voor het betaald voetbal gaat gewoon door. Ook alle korfbalwedstrijden zijn afgelast in verband met de slechte conditie van de velden. Dit geldt dus ook voor de wed strijden, vastgesteld voor de regionale bonden. Het hockey-programma was gisteren al geannuleerd. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 (Van onze correspondent) PARIJS. Ten teken dat de politieke wind beslist uit de hoek van het opti misme blaast, houdt men zich in re geringskringen te Parijs weer druk bezig met de vraag wat er dit voorjaar ge beuren moet, zodra de Algerijnse oorlog voorgoed achter de rug zal zijn. Er wor den ook vlijtig balansen gepubliceerd van alle arrestaties (35), interneringen (11), surveilleringen (52) en voorlopige invrijheidstellingen (82), die de politie de laatste twee weken met de neo-nazi's van de O.A.S. heeft verricht. Een nieuw oproer onder de politieke ge vangenen in de Parijse Santé-gevangenis kon gisteravond de kop worden ingedrukt. De muiterij ontstond onder een kleine driehonderd leden van de O.A.S. die er blijkbaar de lucht van hadden gekregen, dat zij hun status van politieke gevange nen zullen verliezen, en de cellen der vul gaire misdadigers zullen gaan delen. Een gunstig teken is ook dat Ben Khed- da gisteren, alvorens in Tunis een zitting van zijn voorlopige regering te preside ren, verklaard heeft, dat de vrede, die zo wel Fransen als Algerijnen wensen, inder daad mogelijk is geworden. Een definitief besluit is van deze bijeenkomst, die moge lijk enige dagen zal duren, overigens niet te verwachten. Er blijven nog altijd pro blemen, die nog niet zijn opgelost. Boven dien ligt de uiteindelijke beslissing over het bestand niet bij de voorlopige re gering, doch bij de revolutionaire raad, waarin de Algerijnse verzetsstrijders ver tegenwoordigd zijn. Dat de Algerijnen die laatste stap niet temin nog deze maand zouden kunnen doen, werd in Parijs eveneens aanneme lijk geacht in het licht van het verbod van premier Michel Debré jegens de leden van de parlementaire defensiecommissie zich in februari naar Algerije te begeven. De minister van Binnenlandse Zaken. Roger Frey, heeft in een vraaggesprek met het avondblad „Paris Presse" gezegd, dat hij, wat de naaste toekomst betreft, vol ver trouwen is, doch niettemin met alle risi co's, mogelijkheden en gevaren rekening moet blijven houden, aangezien te veel tegenstanders hun hoofden, figuurlijk ge sproken, verloren hebben. Zonder de huid te willen verkopen van de beer die nog niet geschoten is, staan de plannen van de regering inzake de bin nenlandse politiek niettemin in het cen trum der algemene belangstelling. Om de volledige politieke stemmenwinst te kun nen boeken, die de regering van een vre desakkoord verwacht, zal het parlement binnen afzienbare tijd worden ontbonden. Nog dit voorjaar zoiiden daarna nieuwe verkiezingen gehouden worden. Het staats hoofd, generaal De Gaulle, zou zich, in tegenstelling tot zijn vroegere gedragin gen, dit keer persoonlijk in de campagne Visknechten en vislossers hebben van morgen tie vrije zaterdag in de vishal van IJmuiden geforceerd. Vannacht werd er niet gelost, zodat er alleen 37 kisten sar dien, door de bemanning van een Urker kotter gelost, in de hal stonden. Deze sar dien werd wel verkocht 12.60 per kist) maar geen enkele visknecht kwam er aan. Toen tenslotte de talrijke aanwezigen door de halpolitie kantinewaarts waren gedre ven, werden de lichten gedoofd. De sardien bleef alleen achter. De commentaren op deze ontwikkeling zijn velerlei, waarbij nog moet worden aangetekend,, dat meer kotters hadden kunnen worden gelost als de schippers niet weggevaren waren omdat ze vreesden hun vis toch niet kwijt te kunnen. De groothandelaren bleken over het al gemeen wel in hun schik, dat door de so lidariteit van de lossers de vrije zaterdag nu toch verwezenlijkt lijkt. Moeilijkheden levert het vermoedelijk voornamelijk op voor die handelaren, die op zaterdag een flinke export op Engeland hebben. Grote bezwaren hoort men voornamelijk van de zijde van de kotterreders en schipper-eigenaren. De kotters zijn over het algemeen het weekeinde binnen, en dat geschiedt meestal om religieuze rede nen. Men verliest door deze gang van za ken een visdag. De mogelijkheden om hier een oplossing voor te vinden acht men niet groot. Men kan de vis lossen en op een auto zetten, en dan het schip zelf maan dags weer naar zee laten gaan. Dit acht men in IJmuiden algemeen een oplossing, die bruikbaar is, en die zelfs een gelijk matige spreiding over de vijf overgeble ven dagen zal bevorderen. Maar bijvoorbeeld op Wieringen over weegt men nu om een markt in het noor den op te gaan zetten. De vraag is ook, wat men nu in Scheveningen, waar vanmor gen een grote aanvoer was, zal doen. Voor de trawlers, die het weekeinde op zee blij ven, liggen de problemen veel eenvoudiger dan voor de kotterê. Problemen levert de ze gang van zaken echter wel op voor de kleinhandel en dus voor de consument. „Hoe moet dat in de zomer?" vroeg een detaillist zich af; „dan is het onmogelijk om op zaterdag verse vis aan de klanten te verkopen". Onder de visknechten en lossers was de stemming goed. Men acht daar de vrije zaterdag iets dat niet tegen te houden is en bovendien door de regering wordt be vorderd. „Aan de zuidzijde ligt zo langza merhand ook alles stil" redeneert men Men is van mening, dat het uitvallen van een visdag voor de kotters wel wordt ge compenseerd door hogere prijzen. Maar hierbij zal dan toch moeten worden aan genomen, dat er voor ieder schip een vis dag uitvalt en dat is niet zo, zelfs in na tionaal verband niet. Laat staan in Euro pees verband. Het probleem heeft dus ve le kanten en er zal nog heel wat moeten worden gesproken voor men een regeling heeft gevonden, die voor ieder bevredi gend is en de positie van IJmuiden als eerste E.E.G.-haven niet aantast. Dat daarbij toch een beperkte mogelijkheid voor aanvoer en verwerking van kottervis zal moeten worden geschapen, lijkt niet on waarschijnlijk. Advertentie BOEKENWAND 24.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7771, Advertentie mengen, om zo een nog groter aantal gaullisten in de nieuwe Kamer te kunnen brengen. Die Kamerontbinding zou boven dien gepaard gaan met een nieuwe grond wetsherziening, waardoor het staatshoofd in het vervolg, net als in de Verenigde Staten, door het volk rechtstreeks zal kun nen worden gekozen. Tenslotte zou ook de Senaat van karakter en samenstelling ver anderen, en in een soort corporatieve raad worden omgezet. Niettemin vormen al deze constitutio nele en politieke problemen nog maar zor- De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, heeft vrijdag in Den Haag een deel van de wekelijkse vergadering van de ministerraad bijge woond. Naar verluidt, heeft het kabinet gesproken over aanwijzing van dr. Van Roijen als onderhandelaar bij eventuele onderhandelingen tussen Nederland en In donesië. Vermoedelijk zal de ambassadeur eind volgende week naar Washington te rugkeren. Dr. Van Roijen heeft vrijdag ook een bezoek gebracht aan de Amerikaanse' am bassadeur in Den Haag, de heer J. S. Rice. Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade zei dat dit een routine- bezoek was. Aangenomen wordt dat de twee ambas sadeurs onder meer hebben gesproken over de weigering van Japan charter vliegtuigen met militairen voor Nieuw-Gui- nea toe te staan in Tokio te landen en over de noodzaak deze vluchten doorgang te doen vinden via een route die tussen landingen op Amerikaans grondgebied in Aalska en op het eiland Wake noodzake lijk maakt. Tegenspraak In New York heeft Soekardjo Wirjapra noto, de permanente vertegenwoordiger van Indonesië bij de V.N. de berichten tegengesproken dat Indonesië gesprekken met secretaris-generaal Oe Thant over Nieuw-Guinea had afgebroken. Een woord voerder van de V.N. verklaarde eveneens „Het is absoluut onwaar". „Wij zijn niet onredelijk", zei Wirjapra- noto tegen een verslaggever toen hij het afbreken van de onderhandelingen ontken de, „maar wij zijn evenmin zwak. Wij kunnen dit spel niet tot in het oneindige voortzetten. Wij zullen niet onderhandelen tot elke prijs, alleen maar om te onder handelen als er geen duidelijk uitzicht is op succes". gen voor morgen, of beter voor overmor gen, en is het vandaag eerder de vraag cf we dit weekeinde met ruim 25.000 man politietroepen in Parijs inderdaad zonder een nieuwe putsch of „plastiquages" van de heren van de O.A.S. zullen mogen door komen. Dat noch de gepantserde vuist van de overheid, noch de arrestatie van twee hoofdleiders van de O.A.S. alle „plas- tique"-commando's reeds tot zwijgen heeft gebracht, bewees afgelopen nacht de ex plosie van een kneedbom op het Parijse adres van de senator-burgemeester van Marseille, Gaston Deffere. Er werd grote schade aangericht, terwijl de concierge, die zich juist in het trappenhuis bevond, op het nippertje aan de dood ontsnapte. Deffere, die in de laatste regering van de Vierde republiek minister der Over zeese Gewesten was, heeft de aandacht van de O.A.S. waarschijnlijk in het bij zonder op zich gevestigd door de eis, die hij uitsprak op het jongste congres van de socialistische partij, om alle plasti- queurs" onmiddellijk tegen de muur te plaatsen. T a g o r e De mens denkt dat hij vergeten kan wat hij niet aangenaam vindt. Hij ver gist zich. Juist dié dingen bepalen zijn toekomst, want zij worden niet ver nietigd, doch verdrongen. Advertentie GEHEEL COMPLEET Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 De republikeinse veiligheidspolitie (CRS Compagnie Républicaine de Sécurité) waakt over nachtelijk Parijs. Een agent houdt zijn automatische machinepistool in de aanslag, terwijl een andere de bagage doorzoekt van een automobilist. Patrouilles van de CRS beginnen hun controle in de Pa rijse straten zodra de duisternis iin valt. Niet alleen automobilisten hebben hun belangstelling, maar ook avond lijke voetgangers. Gistermiddag is bij het vertrek van 110 militairen naar Nieuw-Guinea op Schiphol enige beroering ontstaan toen daar een 100- tal familieleden eisten in de gelegenheid te worden gesteld afscheid te nemen van de vertrekkende militairen. Boven de Ica- hal, in restaurant „De Wijde Wereld", waren ook nog 200 familieleden aanwezig. Alle ouders hadden van de militaire com mandanten bericht ontvangen, dat zij bij de ingang van de Ica-hal van hun zoons afscheid zouden mogen nemen. Daar echter op bevel van het ministerie van Defensie een hermetisch gesloten barrière om de jongens was opgetrokken, kon deze belofte niet worden ingelost. Toen de familieleden tenslotte met ge weld begonnen te dreigen, werden ze in de gelegenheid gesteld, in twee grote groepen in 't vertrekrestaurant afscheid te nemen. Dit restaurant is douaneterrein, waar publiek niet zonder speciale vergunning mag worden toegelaten. De douane deed ditmaal een oogje dicht. De chartervlucht had weinig tijd van voorbereiding gehad. De K.L.M. heeft geen lijndiensten naar of via Honoloeloe, zodat de DC-8 met de militairen langs °en route moet vliegen, die voor de K.L.M. vanaf Anchorage vreemd is. De vlucht, die als gevolg van de door het Japanse landingsverbod noodzakelijk geworden omweg circa 38 uur in beslag zal nemen, wordt door drie bemanningen uitgevoerd. Gistermiddag vertrok de DC- 8 met twee voltallige bemanningen, waar van er één het toestel bestuurde. Gezag voerder was de Engelsman Ravenhill. Ir. Anchorage stapt deze met zijn bemanning van boord. Daar neemt de tweede beman ning onder leiding van gezagvoerder Bos man het toestel over tot Honoloeloe en daar staat dat de derde bemanning met gezagvoerder Watt gereed voor het laatste traject. Die derde bemanning is reeds eergisteren van Schiphol naar Honoloeloe vertrokken. Zij maakte de reis als passa gier aan boord van lijntoestellen van bui tenlandse maatschappijen. Aan de luchtvaartautoriteiten op Hono- loeloe is op de gebruikelijke wijze ge meld, dat de chartermachine zou vertrek ken. Er is geen bericht ontvangen, dat de toestemming daartoe niet kan worden verleend. Dit is de gewone gang van za ken bij chartervluchten, die altijd van tevoren moeten worden aangemeld. De KLM heeft ook al weer gebruikelijk volstaan met te melden hoeveel passa giers zich aan boord bevinden. Intussen gaan de gewone lijndiensten van de KLM met DC-7C machines via Tokio normaal door. Gisteravond vertrok er een van Schiphol. Daarin ging even als vroeger, een klein aantal militairen, als gouvernements-ambtenaren geboekt, mee naar Nieuw-Guinea. Loos alarm Vier K.L.M.-toestellen met internationa le bestemming hadden gisteravond ver traging en het Iijntoestel naar New York moest zelfs door een ander worden ver vangen als gevolg van een anoniem tele foontje, waarin was medegedeeld, dat in een van de vliegtuigen een tijdbom was verborgen. Alle toestellen werden grondig doorzocht en om geen risico te nemen werd de DC-7C, die met circa 40 passa giers onder wie een dertigtal in burger geklede militairen naar Nieuw-Guinea zou vertrekken, vervangen. Om tien over twee vannacht na een vertraging van ruim vijf uren reed gezagvoerder West dit vliegtuig naar de startbaan. Het telefoontje kwam tegen negen uur 's avonds binnen, toen het vliegtuig van de normale lijnvlucht naar Biak reeds on derweg was naar de startbaan. De ver keerstoren liet gezagvoerder West weten dat hij onmiddellijk diende terug te keren Het toestel kwam terug naar de uiterste rand van het platform, waar het met rode lichten werd gemarkeerd. De passagiers werden per bus naar de wachtkamer teruggebracht en vliegtuig en bagage wer den nauwlettend op een eventueel verbor gen bom gecontroleerd. Er werd niets gevonden maar de K.L.M achtte het niettemin raadzaam een ander toestel in gereedheid te brengen. Inmid dels werden ook de lijntoestellen naar Nev. York, Montreal en Accra aan een onder zoek onderworpen. Na ruim vijf uren te hebben gewach! werden de passagiers voor Biak opgeroe pen om zich naar het in een hangar staan de vervangende vliegtuig te begeven. Bij de ruim veertig passagiers voor Biak waren dertig leden van leger, lucht macht en marine, onder wie zich ook een generaal bevond, allen in burger. Deze vlucht gaat wél via Tokio, omdat het een normale lijndienst is, waartegen Japan geen bezwaar maakt. Advertentie Lange Niewstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1