Vorstin besteedde middag aan Amsterdamse jeugd AGENDA „BOLWERK" iOSRAM Drie doden in het verkeer Weesperkarspel akkoord met Bijlmermeerplan KLM kan niets zeggen over ontslag van piloten KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD Spontaniteit doorbrak decorum; Prins bezichtigde bedrijven Uitgever C. C. Callenbach overleden Negen-urige werkdag thans weer toegestaan ^Brieven aan de redactie Kans op regen És Voor fijnproevers Svenska Restaurangen KOOT PIANO'S ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 Jongeman levenloos in autobox gevonden 20 Stuks fl.« Kennemerplein 5 - Haarlem Voor tafelreservering tel. 16840 Tijdschema vergeten Schaterlach Haarlem lampen l elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk T rompetters Prins in GAK Filmmuseum n /i je nn iiio» 'fN vf 1 ZIJLWEG 57 - HAARLEM S "Si a In het Grote Gasthuis in Haarlem is vrijdag de 43-jarige bouwvakarbeider H. J. Hammer uit Gouda overleden. De man werd maandagmorgen, een onverlichte handwagen voortduwend over de Parallel weg in Zandvoort, van achteren aangere den door een bestelauto. De bestuurder van de bestelauto had de onverlichte handkar in de morgenscheme ring niet opgemerkt. De bouwvakarbeider was werkzaam bij een flatgebouw aan de Parallelweg in Zandvoort. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Slachtoffers van gladheid In Enschede zijn door de gladheid van de weg twee mensen om het leven geko men. De 12-jarige E. van der S. viel op de Roomweg met zijn fiets en kwam met het hoofd zo ongelukkig op het wegdek terecht, dat hij even later aan de gevolgen overleed, De militaire arts S., afkomstig uit Gro ningen en al geruime tijd gestationeerd op de vliegbasis Twente, slipte met een mili taire personenauto op de Oldenzaalsestraat en kwam tegen een boom tot stilstand. De arts overleed ter plaatse. De gemeenteraad van Weesperkarspel is eenstemmig akkoord gegaan met het advies van B. en W. over het gewijzigde wets ontwerp tot stichting van een nieuwe ge meente Bijlmermeer, bestaande uit weste lijk Weesperkarspel, Diemen en Ouder- amstel. De gemeenteraad onderschreef de bezwaren die B. en W. hebben tegen het voornemen van de minister, het gemeente- personeel van Weesperkarspel naar Weesp te laten overgaan. De voorkeur werd eraan gegeven dit personeel over te hevelen naar de nieuwe gemeente Bijlmermeer. Burgemeester D. W. Kastelein gaf als zijn persoonlijke mening te kennen dat het bouwrijp maken van de Bijlmermeer zeker vijf jaar zal vergen. Hij achtte het niet. mogelijk, gezien de beschikbare ar beidskrachten en materialen die Amster dam nodig heeft voor de bouw van 15.000 woningen gedurende de eerstkomende jaren in Amsterdam-Noord, de Bijlmer meer in vijftien jaar vol te bouwen. Naar aanleiding van desbetreffende be richten deelt men ons van de zijde van de KLM mede, dat onderhandelingen gaan de zijn met de vereniging van KLM-vlie- gers over bezuinigingsmaatregelen in die sector. Aangezien deze gesprekken nog gaande zijn, kan de KLM op dit ogen blik daarover geen mededelingen doen. (Een groot ochtendblad heeft hedenmorgen bericht, dat het ontslag van 75 jeugdige KLM-vliegars op handen zou zijn). In een autobox in Blerick is de 19-jarige F. van de L. levenloos achter het stuur van zijn auto aangetroffen. Men vermoedt, dat de jongeman na het starten van de motor onwel is geworden en door het koolmono xide van de uitlaatgassen is vergiftigd. De politie stelt een onderzoek in. Advertentie Vrijdagavond bracht het koninklijk paar een bezoek aan het Stedelijk Museum, waar het Nederlands Film museum een voorstelling van oude films verzorgde. Hier ziet U de vor stin bij haar aankomst in het Museum, geflankeerd door directeur jhr. Sand- berg, tegen een achtergrond van affiches van oude films. Van onze Amsterdamse redacteur) Koningin Juliana en Prins Bernharc zijn gisteren de tweede dag van hun werkbezoek aan Amsterdam begonnen met een bezoek aan het Cartesiuslyceum. Vrijdagavond is in een ziekenhuis in Zürich fZwitserland) op 59-jarige leeftijd na een ziekte van slechts twee dagen over leden de heer C. C. Callenbach, directeur van de uitgeverij G. F. Callenbach n.V. en van de koninklijke drukkerij C. C. Callen bach n.v. te Nijkerk. De heer Callenbach was met vakantie in Zwitserland. Hij was ondermeer hoofdbestuurslid van de Bond van Christelijke Drukkers Patroons in Nederland en van het Protestants-Chris telijke Werkgeversverbond. Advertentie Zo getroffen was de vorstin door de mo derne inrichting van het lyceum pronk juweel van de Amsterdamse middelbare scholen dat zij er niet toe kwam in con tact te treden met de leerlingen, die, hoe wel zij opdracht hadden gekregen, normaal met hun schoolwerk door te gaan, met steelse blikken het koninklijk paar op zijn gang door de lokalen volgden. De vorstin liep prijzend en bewonderend door de klassen en gangen. Het Cartesiuslyceum genoemd naar de Franse wijsgeer Des cartes beschikt over alles wat men zich voor het onderwijs zou kunnen wensen: een grote aula, een enorme kantine, waar van de inrichting met een café-restaurant kan wedijveren, en een oefenlokaal voor voordrachtkunst. De hoge bezoekers namen het allemaal met bewondering in ogenschouw. „Hebt u hier geen sport velden?", vroeg de Koningin en alle aan wezige onderwij sautoriteiten haastten zich om uit te leggen dat deze accommodatie binnenkort op niet te grote afstand van de school zal zijn te vinden. In de kantine, waar Koningin en Prins gelegenheid hadden bij een kop koffie en een sigaret nadere inlichtingen over het gebouw en het op zelfwerkzaamheid ge richte onderwijs te vernemen, werd het gesprek zo geanimeerd, dat het tijdschema aanmerkelijk werd overschreden. Het tijd stip van vertrek behoort bij dergelijke bezoeken te worden aangegeven door de gastheer terwijl de Prins doorgaans ook wel een blik op het horloge gericht houdt. Toen tenslotte luitenant-kolonel Bischoff van Heemskerck en luitenant-generaal ba ron Van Lynden, respectievelijk eerste stal- meester en adjudant van de Koningin, om slachtig en in het oog lopend de overjassen aantrokken, drong het tot het hoge gezel schap met schrik door dat men reeds een kwartier over tijd was. Bij het vertrek hadden de 520 leerlingen van het lyceum zich in een haag opgesteld en onder luid gejuich nam het koninklijk paar plaats in de Rolls Royce, daarbij op een voorbankje gastvrij plaalsbiedend 'aan burgemeester Van Hall. Het koninklijk paar had zich 's mid dags gesplitst. Terwijl de Prins achter eenvolgens een bezoek bracht aan de drukkerij en uitgeverij Mulder en Zoon n.v. en aan het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor, bepaalde de Ko ningin zich tot het Burgerweeshuis en de Volksmuziekschool. Het was een ple zier om in tegenstelling tot het formele en niet zelden nerveuze optreden van de heren-in-donkere-pakken de spontane reacties van de jeugd te horen en te zien. „De Koningin komt, de Koningin komt", zongen al dansend de in ouderwetse kledij gestoken weesjes Emmy van Loon (7) en Pietje Moreels (5) een kwartier voor het grote moment in de hal van het Burger weeshuis. Toep, de kppinklijke auto het voorplein opdraaide, barstte een hevige hagelbui los. Er werd. Beroepen o.m een paraplu, maar de chauffeur reed de auto handig tot op een meter afstand van de deur. Juist toen de vorstin het sprongetje door de regen maakte, schreeuwde Pietje Moreels luidkeels: „De Koningin komt bij na, maar ik moet een plas". Terwijl Emmy even later een boeketje orchideeën met fresia's aanbood, zei hij flink: „Dag Ko ningin. Welkom in het Burgerweeshuis, majesteit". itto5 - Stadsschouwburg, vandaag en zondag, 20 u.: Nederlandse Comedie met „Caroline" van Somerset Maugham; regie: Jan Teulings. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Slavin van Rome", 18 j. Van maandag tot en met vrijdag is het theater gesloten. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Het recht om te mogen leven", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Fanny", 14 j. Zondag 11 u.: „Paradijs onder de horizon", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De man met de wassen beelden", 18 j. Minerva Theater, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Avontuur in New York", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Watt en half-Watt in de penarie", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Green mansions", 14 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De duivel van Diablo", 14 j Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Saskatchewan", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Zondag 11 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en zondag 20 u.: „Duel op Atlantic", 14 j. Zondag 14.30 i.: „Kluchtig en luchtig", a.l. Maandag tot en met woensdag 20 u.: „Ik was een gangstee", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van schilderijen van de IJmuider schilder I. van der Gaag: 9-17 u. Tot 4 februari. Van zondag af expositie van Heienk. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren 10-22 u. Tot 1 maart. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 2 februari). Advertentie ZATERDAG 3 FEBRUARI City Theater, 19.30 u.„De kanonnen van Navarone" (geprolongeerd). Rex Theater, 20 u.: „Onderwereld". ZONDAG 4 FEBRUARI City Theater, 14.30 u.: „Jerry als ruimte vaarder"; 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 15 u.: „Opdracht zonder genade"; 20 u.: „Onderwereld". Rooswijkerhof, 14 tot 17 u.: Expositie „Scherf en prent". MAANDAG 5 FEBRUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „Onderwereld". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, open van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 u. Rooswjjkerhof, 12 tot 17 en 20 tot 22 u.: „Scherf en prent". ZATERDAG 3 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navaronne" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het offer der maagcTen". W.B. Theater, 20 u.: „Bestemming Ausch W.B. Theater, 20 u.: „Bestemming Ausch- .witz". ZONDAG 4 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Luxor Theater, 14.30 u.: „Tarzan, de aap mens"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Het offer der maagden". W.B. Theater, 14.30 u.: „Olie in Okla homa"; 16.30 en 20 u.: Peter Voss, de mil- joenendief". MAANDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Harts tocht van een zeventienjarige". W.B. Theater, 20 u.: „Peter Voss, de mil- joenendief". Met grote interesse voor de vaak revolu tionaire oplossingen, die architect Aldo van Eyck voor dit unieke kinderhuis heeft toegepast, liet de vorstin zich rondleiden door het labyrint van gangen en vertrek ken. Een rondgang, die geschiedde met een plechtigheid en een stilte als gold het geen kinderverblijven, maar een complex rouw kamers. De kinderen zaten muisstil aan hun tafeltjes, of stonden door het gebouw verspreid op wacht bij de tientallen op- en afstapjes, om te voorkomen dat iemand van het gezelschap zou struikelen. Het zal de Koningin dan ook een ge noegen hebben gedaan bij het vertrek toch nog even kennis te hebben kunnen maken met de kinderlijke spontaniteit. De laatste woorden van het Burgerweeshuislied wa ren nauwelijks verklonken of enkele kleu ters dromden naderbij en stelden de ver rassende vraag: „Waarom heb je geen kroon op, of draag je die alleen maar thuis?" De Koningin reageerde met een schaterlach. In de Volksmuziekschool toonde de 76-jarige directeur, W. Gehrels, die pre cies dertig jaar geleden de school sticht te, zich zeer ingenomen met het konink lijk bezoek. In de directiekamer gaf hij een uiteenzetting van dit op amateurisme gerichte muziekonderwijs. De Koningin, die zeer geïnteresseerd luisterde, toonde zich verbaasd te horen, dat de school onlangs zo'n 4.000 leerlingen telde. ZATERDAG 3 FEBRUARI Marquette-theater, 20 u.: „De verloren zoon". ZONDAG 4 FEBRUARI Marquette-theater, 14.15 u.: „In de greep der wildernis"; 16 u.: „De verloren zoon"; 20 u.: „Pssst!.m'n dochter weet er van" Prins Bernhard bracht 's middags een bezoek aan het reusachtige gebouw van het gemeenschappelijk Administratiekan toor in Nieuw-West. Een rekenmachine tikte voor hem de volgende mededeling: „Tot mijn spijt moet ik u mededelen dat de thans aan de orde zijnde voor u bestemde uitkering ad 100 gld ten onrechte is vastgesteld. Het in aan merking genomen dagloon wijst namelijk op een overschrijding van de loongrens. Het zal mij echter een groot genoegen zijn de betaling in dit speciale geval niettemin goed te keuren indien u er mede kunt in stemmen dat het bedrag in het Prins Bernhard Fonds wordt gestort". De pre sident-directeur van het GAK, mr. B. A. van Schaik, overhandigde de Prins een envelop met het bedrag. Tevoren had mr. Van Schaik in de blau we vergaderzaal op de elfde verdieping, vanwaar men een fantastisch uitzicht heeft over de stad, een overzicht gegeven van het werk dat in het hoofdkantoor van het GAK wordt verricht. Er zijn daar 2.650 mensen werkzaam. Tijdens de rondgang werd aan de Prins ook het gemechaniseerde actentransport via een paternosterlift, gedemonstreerd. Bijna mislukte dit, want degene die de demonstratie gaf zette in zijn zenuwachtig heid een transportbakje fout neer, zodat er niets mee gebeurde. Een typiste had het echter gezien; zij kwam onopvallend na derbij, zette het bakje goed en toen liep alles zoals het moest. Met grote interesse volgde de Prins de toelichting die gegeven werd bij de uitgebreide apparatuur van de electronische administratie. In de kan tine onderhield de prins zich nog korte tijd met de leden van de directie. Inmiddels was het vijf uur geworden en begon het personeel via de roltrappen de afdelingen te verlaten. Ook de Prins en zijn gevolg maakten van deze snelle mogelijkheid om naar de begane grond te komen gebruik. Het overladen programma van het werkbezoek van Koningin en Prins aan Amsterdam vond gisteravond een aan genaam rustpunt in de vorm van een bioscoopvoorstelling anno 1900, die het filmmuseum in de aula Van het Stedelijk Museum had georganiseerd. Het is een kostelijke avond geworden, waar het koninklijk paar, evenals de circa 180 genodigden, uitbundig plezier hebben gehad. Niet alleen om de films uit de oude doos, maar evenzeer om de verrukelijke wijze, waarop de met bolhoed en aanwijs stok getooide explicateur D. Huizinga, de beelden toelichtte. Na afloop van de voorstelling bood het gemeentebestuur in het restaurant in de tuinzaal van het museum een ontvangst aan. Het koninklijk paar vertoefde daar nog korte tijd en vertrok even na half elf per auto naar het paleis op de Dam. Binnenkort zullen in de Staatscourant twee beschikkingen verschijnen van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die betrekking hebben op de duur van de dagelijkse werktijd bij invoering van een vijfdaagse werk week van 45 uur in fabrieken of werk plaatsen en in de daarbij behorende kan toren. Indien het College van Rijksbemidde laars. of een daartoe gemachtigd orgaan van het bedrijfsleven, zijn goedkeuring heeft verleend aan de invoering van een 45-urige werkweek, is voor arbeiders van 18 jaar en ouder een negenurige werkdag voor de eerste vijf dagen van de week tot wederopzegging toegestaan. Voor arbeiders van 16 en 17 jaar, die geen vormend of op hun vak gericht on derwijs in de avonduren genieten, geMt deze toestemming tot 1 januari 1963. Voor 14- en 15-jarigen en voor 16-17-jarigen die wél vormend of op hun vak gericht onderwijs in de avonduren genieten, dient echter een vergunning te worden aange vraagd bij het bevoegde districtshoofd van de arbeidsinspectie. De rondgang door de school werd onder broken in de hal, waar de trompetklas liet horen hoe ver men met de studie was ge vorderd. Een koor van tachtig kinderen zong voorts een „Ode aan Amsterdam", waarvan het slot neerkwam op de vurige wens om spoedig een IJtunnel te bezitten. Na een aantal muziekklassen te hebben bezichtigd, kwam het gezelschap bijeen in de grote gehoorzaal, waar vijf groepen leerlingen hun muziekstukje ten gehore brachten. Na afloop applaudisseerde de Koningin hartelijk. Opvallend was de grote belangstelling van de buurtbewoners rond de Weesper- straat, die zich bij de muziekschool hadden verzameld en enthousiast juichten. Het was daarom zo opvallend, omdat 's morgens tijdens de rijtoer door Amsterdam-West vrijwel niemand langs de weg stond en de drukte bij het bezoek aan het Cartesius lyceum hoofdzakelijk uit schoolkinderen bestond. Het is het gure weer dat de men sen thuis houdt en als in de toekomst de jaarlijkse bezoeken van de Koningin aan de hoofdstad weer in september zullen plaatshebben, mag men ongetwijfeld op grotere belangstelling rekenen. Copyright P. f. B. 80* 6 Copenhagen (Verkort weergegeven) Nieuw-Guinea. Naar aanleiding van eerder in deze rubriek geplaatste ontboe zemingen over de kwestie-Nieuw-Guinea ontvingen wij diverse brieven van ouders, wier zoon in Nieuw-Guinea als militair verblijft of wier zoon op de nominatie staat naar dit gebied te worden gezonden. De schrijvers van deze brieven verklaren zich tegen het gebruik van de wapenen ter verdediging van Nieuw-Guinea en pleiten voor een oplossing, die geen mensenlevens kost. Het is begrijpelijk dat men op dege wijze reageert en men behoeft er niet aan te twijfelen dat de algemene opinie in Nederland een „oorlog om Nieuw-Guinea" verwerpelijk acht. Het heeft echter daarom weinig zin, al die brieven afzonderlijk te plaatsen. Zij geven geen alternatieve op lossing voor het probleem en werpen even min een nieuw licht op de situatie. Wij zullen over dit onderwerp dan ook geen brieven publiceren, tenzij de inhoud ervan wezenlijk bijdraagt tot een nieuw ge zichtspunt. RED. Advertentie Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde komt het weer onder invloed van frontale storingen en oceaandepressies. Een oud oceaanfront, dat weinig actief is, zal in de nacht van zaterdag op Zondag ons land bereiken en passeren. Zondag komt er een nieuw front over Engeland naderbij. Dit front behoort bij een stormdepressie die het weerschip ten westen van Schotland met windkracht 12 en golven van ruim 16 meter gepasseerd is. Deze depressie koerst in noordoostelijke richting naar het zeegebied tussen Noor wegen en Groenland. In ons land zal de wind uit zuidwestelijke richting toenemen. De aangevoerde lucht is niet bijzonder zacht maar de dooi wordt er toch wel door versterkt. De bewolking zal veranderlijk zijn waarbij er tijdelijk wat regen zal vallen. WEERRAPPORTEN „Nou zal ik moeder eens laten zien hoe handig ik ben. Maximum-temperaturen V «s OS fl binnen- en buitenland. d Neerslag: laatste 2A uur. «j &'E B 3 Den Helder geheel bew. zzw 6 0,5 Ypenburg zwaar bew. zzw 5 0,5 Vlissingen geheel bew. z 6 1 Eelde zwaar bew. zzw 4 1 De Bilt geheel bew. z 5 0,3 Twente half bew. zzw 4 1 Eindhoven onbewolkt z 4 0 Zd-Limburg licht bew. zzw 4 0,2 Helsinki sneeuw zw -3 4 Stockholm geheel bew. windst. -2 0 Oslo sneeuw nnw -1 0,1 Kopenhagen zwaar bew. wzw 2 0 Aberdeen licht bew. zw 0 Londen regen zzw 8 0,6 Amsterdam geheel bew. zzw 5 0,2 Brussel onbewolkt z 4 1 Luxemburg geheel bew. nnw 1 1 Parijs zwaar bew. windst. 4 0 Bordeaux zwaar bew. windst. 10 0,4 Grenoble zwaar bew. nno 3 0 Nice onbewolkt nnw 10 0 Berlijn geheel bew. w 1 0,2 1 Frankfort mist zw 2 München geheel bew. no -3 1 Zürich sneeuw wnw -1 2 Genève sneeuw windst. 2 0,1 Locarno onbewolkt ozo 5 0 Wenen geheel bew. nw -0 0 Innsbruck sneeuw windst. -4 2 Belgrado sneeuw w -2 12 Athene half bew. windst. 11 16 Rome onbewolkt no 6 0,2 Ajaccio zwaar bew. ono 12 0 Madrid onbewolkt n 9 0 Mallorca half bew. nno 10 5 Lissabon onbewolkt n 0 Zondag 4 februari Zon op 8.17 uur, onder 17.32 uur. Maan op 7.51 uur, onder 17.02 uur. Maandag 5 februari Zon op 8.15 uur, onder 17.34 uur. Maan op 8.33 uur, onder 18.23 uur. Maanstanden 5 febr. 1.10 uur nieuwe maan. 11 febr. 16.43 uur eerste kwartier. 19 febr. 14.18 uur volle maan. 27 febr. 16.50 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 februari Hoog water 2.14 en 14.33 uur. Laag water 10.13 en 22.39 uur. Zondag 4 februari Hoog water 3.05 en 15.22 uur. Laag water 11.05 en 23.26 uur. Maandag 5 februari Hoog water 3.53 en 16.07 uur. Laag water 11.53 en uur. Hét hoog en laag water te Zandvóort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden,

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2