Wrijving in Westduitse regeringscoalitie BANANEN IETS FIJNS Ruime meerderheid van Duitse metaalarbeiders voor staking Oecumenisch begint op 11 Concilie oktober WERELDNIEUWS President militaire Frondizi voor druk gezwicht r Van dag tot dag Tegenzet Liberalen en christen-democraten zijn het niet eens over Rusland-politiek Ondergrondse kernproef in de Sovjet-Unie Herinnering aan Concilie van Efeze Regering-Fanfani afgetreden Amerika wijst Russisch Berlijn-voorstel af Edward Kennedy zal deze maand Polen bezoeken raatótoel Argentinië moet met Cuba breken 0p de ZATERDAG 3 FEBRUARI 1962 N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Nieuw kabinet verwacht van centrum en links Russische treiler aan de grond, bemanning gered France maakt haar maiden voyage naar New York West-Berlijn zou lid van de UNO moeten worden Ook een muur bij Helmstedt Robert Kennedy op weg naar Indonesië Strauss dient aanklacht in tegen Der Spiegel Floris Flaneur ontsmet-verzacht verfrist Molotov lijdt aan griep Kort na het optrekken van de muur in Oost-Berlijn heeft men zich in het Westen beraden over een tegenzet die de Oost- duitse machthebbers pas goed zou doen beseffen in wat voor avontuur zij zich had den gestort. De NAVO-landen besloten toen •tot het verscherpen van de maatregelen betreffende het verstrekken van reisdocu menten aan Oostduitsers, zodat het voor hen praktisch onmogelijk werd naar het Westen te komen. Die beperking geldt voor al sportlieden, dat is uit de berichten van de afgelopen week weer eens duidelijk ge bleken. Drie internationale sportmanifestaties namelijk de Europese schaatskampioen schappen in Oslo, de wereldkampioen schappen in Chamonix en de wereldkam pioenschappen ijshockey in Colorado Springs werden of worden bedreigd met degradatie tot een onderonsje of algehele afgelasting. De schaatskampioenschappen werden gered door de Oostduitsers zelf (al dan niet op aandringen van hun Russische meesters berichtten zij de organisatoren dat zij weliswaar officieus hadden inge schreven, maar uiteindelijk toch maar be sloten hadden niet officieel mee te dingen met hun vier rijders), maar de organisa tie van de beide andere krachtmetingen staat toch wel degelijk op losse schroeven. Wat is het geval? Voor beide kampioenschappen hebben Oostduitsers ingeschreven. Of die evenwel ook uit kunnen komen hangt geheel af van de toestemming van het zogenaamde Al- lied Travel Office in West-Berlijn, dat moet beoordelen of de reisdocumenten kunnen worden verstrekt die nodig zijn voor het afgeven van een visum door het beoogde land. Is die beoordeling ongunstig, dan weigeren de verbonden landen zonder meer een visum te verstrekken. Dat leidde al tot geruchtmakende kwes' ties rond Oostduitse voetbalploegen die voor de Europese beker en de voorronde van het wereldkampioenschap in Groot Brittannië c.q. Nederland moesten spelen, een Oostduitse schaker die in Nijmegen zou deelnemen aan een schaaktoernooi (hij vloog zelfs naar Schiphol, maar moest on verrichter zake naar zijn land terugkeren) en rond een Oostduitse official, die in Lon den zou deelnemen aan een internationaal sportcongres. Het heeft er alle schijn van dat nu visa worden geweigerd aan Oostduitse skiers en ijshockeyers en de wereldkampioen schappen in die takken van sport zullen moeten worden afgelast in de reglemen ten staat dat ieder bij de internationale bond aangesloten land in staat moet kun nen worden gesteld deel te nemen of verplaatst naar neutrale landen of Oost- europese landen. Tsjechoslowakije en Rus land hebben reeds gezegd zich solidair te zullen verklaren met de Oostduitse sport lieden. En met de uitvoering van dat ge baar zouden de wereldkampioenschappen niet meer dan een onderonsje worden tus sen sportlieden met gelijk gerichte politie ke denkbeelden, waarbij anderzijds de ge discrimineerde Oosteuropese landen met de zegepraal zouden gaan strijken op het propagandistisch-politieke vlak. Met het handhaven van de afspraak betreffende het verstrekken of liever gezégd het niet verstrekken van visa aan Oostduitse sportlieden speelt men de politieke tegen standers lijnrecht in de kaart En dat zal stellig niet de bedoeling zijn geweest toen men een slimme tegenzet dacht te doen in het spel vol spitsvondigheden rond de kwestie Berlijn. En verder: er zijn lijkt ons wel andere middelen om een politieke tegenstander te treffen dan juist het ver hinderen van sportief contact, zoals nu al zovele malen geprobeerd is. (Van onze correspondent) BONN Dat de verhouding tussen de Westduitse coalitiepartners, christen-de mocraten en liberalen, nimmer heel innig zou worden, was te verwachten. Dat de betrekkingen al na zo korte tijd onheil spellend koel zouden blijken als nu het geval is, is toch weer een verrassing. De klip, waarop de coalitie in de kou staat, heet buitenlandse politiek, en dat slaat dan op de relatie met de Sovjet-Unie. Op de „suikerbrood-politiek" van de Russen, vooral neergelegd in het befaam de memorandum, waarmee ambassadeur Kroll in Moskou zo merkwaardig om sprong, hebben bijna alle christen-demo cratische politici van enig gewicht, op Adenauer na, hun licht laten schijnen. Fractie-voorzitter Von Brentano, minister Krone, Strauss, Schroder, zij allen hebben zich gehaast te verklaren dat er geen sprake kan zijn van regelrecht overleg met Moskou, of dit nu binnen of buiten het kader van de besprekingen van het Westen zal geschieden. Heel andere geluiden lieten de liberalen horen. Partijvoorzitter Mende, die aan vankelijk nog enige omzichtigheid be trachtte, toen hij voorzitter hoopte te wor den van de Bondsdagcommissie voor bui tenlandse zaken, verklaarde, nadat deze post aan zijn neus was voorbijgegaan, driest, dat er op ambassadeursniveau best met Moskou gepraat kon worden. Zijn partijgenoot Mischnick, minister voor het Vluchtelingenwezen, viel hem daarin bij. In Kiel zei deze, dat men de westelijke politiek meer moet afstemmen op de ge beurtenissen achter het ijzeren gordijn. Wij moeten ons met het Oosten verzoe nen", aldus Mischnick, die ook nog zei, dat gereageerd moet worden als men wordt aangesproken. Deze laatste opmer king was een niet mis te verstane vinger wijzing voor de bondsregering, dat er nu eens ernst gemaakt moet worden met een antwoord op het Russische memorandum. Illusie? Daarover wordt in Bonn wel veel ge sproken, maar nog steeds is niet bekend of er eigenlijk wel ooit een antwoord zal worden gegeven. Het memorandum be vatte noch een aaïïhef noch een afzender en dat schijnt Adenauer in de mening ver sterkt te hebben, dat men dit schriftuur uit Moskou wel onbeantwoord in de kast kan leggen. Hoe het ook zij, de onenigheid binnen Advertentie Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 het kabinet over de Rusland-politiek dringt door alle poriën van het politieke leven naar buiten. Ook in geschriften. Zo lan ceerde minister Krone, een dikke vriend van Adenauer, in het semi-officiële „Poli- tisch-sozialen Korrespondenz" een artikel, waarin hij een eigen Duitse weg in Mos kou als een illusie betitelde en waarin hij zei, dat in de Russische teksten van de laatste tijd niets nieuws ten aanzien van Berlijn en Duitsland te bespeuren valt. In de liberale sector schrijft men ook. In de „F.D.P.-Parteikorrespondenz" kan men lezen, dat het toch mogelijk moet zijn dat de bondsrepubliek, als onderdeel van het Westen, meedoet aan het polsen van de Russen inzake Berlijn. Als dat al over al in de wereld verdachtmakingen teweeg zou brengen en toespelingen op het ver raderlijke verdrag van Rapallo in 1922, dan moet dat bij de Duitse bevolking toch wel een gevoel van onbehagen wekken, al dus de liberale woorden. Advertentie FYFFES Ongeveer 86 percent van de 300.000 Duit se metaalarbeiders hebben gisteren ge stemd voor een staking ter ondersteuning van hun eisen voor hogere lonen. Dit heb ben functionarissen van de vakbond gis teravond laat meegedeeld. Er moet nog een aantal stemmen binnenkomen, maar de bond heeft meegedeeld dat ongeveer 97 percent van de bondsleden van het stemrecht gebruik heeft gemaakt. Onze correspondent te Bonn schrijft ons: Terwijl duizenden arbeiders in de me taalindustrie in Baden-Württemberg hun stem uitbrachten over de vraag of de strijd om hogere lonen en meer vakan tie eventueel met stakingen gevoerd mag worden, namen hun werkgevers een be sluit, dat de situatie nog verder dreigt toe te spitsen. De werkgevers besloten na melijk dat elk bedrijf, waarin de metaal- bewerkersbond een staking organiseert on middellijk al zijn personeel voor de duur van de arbeidsstrijd moet schorsen. Via aanplakbiljetten aan de ingang van de fabrieken moet worden bekendgemaakt dat het voor arbeiders verboden is het in dustrieterrein te betreden en dat hun loon voor de duur van de schorsing niet wordt uitbetaald. Pas als de loonstrijd is bijge legd, kunnen de werknemers in de bedrij ven terugkeren. Ondanks dit besluit ziet het ernaar uit, dat de noodzakelijke 75 percent der arbeiders gisteren zijn stem heeft gegeven aan het gebruik van het laatste strijdmiddel: de staking. Wel moet een dergelijk besluit nog door \U ,">rt UBÜ llMIMl I WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse commissie voor Kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie kennelijk vrijdagochtend een ondergrond se kernproef heeft genomen in het gebied van Semipalatinsk in Centraal-Azië. Volgens de bekendmaking lag de kracht van de ontploffing boven de grens van de ondergrondse waarneembaarheid en duid de de afwezigheid van akoestische signa len op een ondergrondse explosie. Het was de eerste maal dat de Amerikaanse Commissie een ondergrondse kernexplosie in de Sovjet-Unie bekendmaakte. In de afgelopen herfst heeft de Commis sie 31 Russische kernproeven gemeld, waarvan de laatste, op 4 november. Presi dent Kennedy heeft echter te kennen ge geven dat er nog meer proeven zijn ge nomen en dat de Russische serie onge veer vijftig proeven omvatte. Het Russische partijblad Pravda gaf gisteren te kennen dat de Sovjet-Unie wel licht de kernproeven zal hervatten. De suggestie is vervat in een artikel, waarin het Westen wordt beschuldigd van het tor pederen van de conferentie in Genève over een verbod' op de kernproeven, sa menvallend met een nieuwe Amerikaanse 1 kernontploffing in Nevada. VATICAANSTAD (Reuter, AFP) De elfde oktober is vastgesteld als datum van opening van het aangekondigde oecu menische Concilie van de rooms-katholie- ke kerk, aldus een officiële bekendmaking („motu proprio" op eigen initiatief) van Paus Joannes XXIII. De opening zal ge schieden in de Sint-Pietersbasiliek in aan wezigheid van een tweeduizendtal kerke lijke waardigheidsbekleders, zoals kardi nalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, abten en anderen. Het aanstaande Concilie is het tweede dat in het Vaticaan wordt gehouden. Het eerste Vaticaanse Oecumenische Concilie werd in 1870 verdaagd, toen de troepen van Garibaldi het toenmalige pauselijke Rome innamen. Mogelijk zal op het komende Concilie de basis worden gelegd voor pogingen tot het bereiken van hereniging met andere christelijke kerken. Op in de dertiende en de vijftiende eeuw gehouden Concilies be reikte men een tijdelijke hereniging met de Grieks-orthodoxe kerk, die zich in 1054 van Rome afscheidde, en andere afge scheiden kerken. Paus Joannes deed reeds drie maanden na zijn kroning in 1958 van zijn plan tot het beleggen van een Concilie blijken. De 'achtigjarige Paus zou onlangs tegen een vriend gezegd hebben: „Ik zal blijven le ven tot 1965 de tijd die nodig is om het werk van het Oecumenisch Concilie te vol tooien". Mocht Paus Joannes tijdens het Concilie komen te sterven dan zou dit werden opgeschort tot een nieuwe bijeen roeping door zijn opvolger. De Paus geeft in het Motu Proprio te kennen dat hij de datum van 11 oktober gekozen heeft omdat daaraan de herinne ring verbonden is aan het grote Concilie van Efeze in 431 onder Paus Celestinus I Op dit Concilie werd onder meer het dogma geformuleerd van het goddelijke moederschap van de Maagd Maria. Of schoon door Vaticaanse zegslieden herhaal delijk is gezegd dat een uitnodiging aan alle afgescheiden christenen tot hereniging naar verwachting een der resultaten van het Concilie zal zijn, heeft de Paus er zelf in een encycliek van 1959 de nadruk- op gelegd dat het komende Concilie als voor naamste doelstelling heeft de ontwikkeling van het rooms-katholieke geloof en aan passing van de kerkelijke tucht aan de behoeften en omstandigheden van de huidige tijd". In het Motu Proprio van 2 februari (Feest van de zuivering van Maria) staat dat de Paus van het komende Concilie vooral als resultaat zou willen zien dat „de kerk. Christus' bruid, haar goddelijke kracht steeds meer versterkt en de wel doende invloed daarvan in steeds grotere mate doet gevoelen in de harten der men sen" zodat de volken tenslotte tot de wa re vrede zullen komen „bij eerbiediging van elkanders rechten en plichten". (Een Concilie wordt „oecumenisch" of wel „algemeen" genoemd wanneer het voor de gehele kerk beslissingen kan tref fen. Gelden de beslissingen slechts voor een bepaald geografisch gebied, dan spreekt men van een particulier Concilie red.). ROME (Reuter/AFP/AP) Premier Amintore Fanfani van Italië heeft gisteren het ontslag van zijn homogeen christen democratisch kabinet ingediend bij presi dent Gronchi, „omdat de situatie veran derd is door het wegvallen van de steun van de sociaal-democraten en de republi keinen". Fanfani's aftreden is gevolgd op de be raadslagingen van het nationale congres van de christen-democratische partij te Napels, waar het voorstel werd aanvaard van de leiders van twee stromingen in de partij, Fanfani (de linkervleugel van het centrum) en Moro (het centrum), tot ver vanging van de huidige regering door een van christen-democraten, sociaal-democra ten en republikeinen, in het parlement tevens gesteund door de linkse socialisten van Nenni. De regering-Fanfani werd ge steund door sociaal-democraten, republi keinen en liberalen. De christen-democraten hebben 273 van de 596 zetels in de Kamer, de sociaal-de mocraten achttien en de republikeinen zes. tezamen twee zetels te weinig voor een meerderheid. De socialisten van Nenni hebben 86 zetels. Politieke kringen zijn van mening dat president Gronchi aan Fanfani zal ver zoeken een nieuw kabinet van centrum en links te vormen. Nenni heeft de ontslagaanvrage van de regering het logisch gevolg van de recente ontwikkeling genoemd. Zijn socialistische partij heeft in een verklaring gezegd voor een regering te zijn die zich aan democra tische vernieuwing zal wijden en aan in ternationaal begrip, op basis van een con creet program. LERWICK (Shetland eilanden) (Reuter) De gehele dertig koppen tellende be manning van een Russische treiler, die bij de zuidpunt van Fetlar, een van de Shet- landeilanden, aan de grond was gelopen is vrijdagavond veilig en wel van boord gehaald. Tien bemanningsleden werden met de reddingsbroek aan land gebracht en de overigen met een boot. De reddingboot van Lerwick, die was uitgevaren toen de Russen vuurpijlen af schoten, behoefde geen dienst te doen. De schipbreukelingen zijn door de bevolking opgenomen. Een glas whisky verdreef de eerste schrik. PARIJS (AP) - De nieuwe trots van de Franse koopvaardijvloot het passagiers schip France, is vandaag uit Le Havr vertrokken voor zijn „maiden voyage' naar de Verenigde Staten met een passa gierslijst van 1.744 personen. Daarvan ko men vanavond 215 te Southampton aan boord. Het schip wordt donderdag te New York verwacht. het hoofdbestuur van de vakbond worden goedgekeurd, voordat een staking kan wor den uitgeroepen. De liberale partijvoorzit ter Mende heeft gisteren gemaand tot bezonnen optreden in de loonstrijd. De vaak wat onbezonnen Mende meende nu dat de leiders v.an de metaalbewerkers- bond hun ogen toch niet kunnen sluiten voor de economische redelijkheid. Mende haalde in dit verband nog een oud libe raal voorstel uit de mottenkist, volgens het welk steeds een termijn van twee we ken zou moeten verlopen tussen de mis lukking van een bemiddelingspoging in een loonstrijd en het uitroepen van een sta king. WASHINGTON (AP) De Sovjet-Unie heeft voorgesteld West- en Oost-Duitsland en West-Berlijn afzonderlijk het lidmaat schap van de UNO te verlenen, zo ver luidt in de Amerikaanse hoofdstad. Het voorstel is vervat in een van de twee do cumenten die op 12 januari in Moskou overhandigd zijn aan de Amerikaanse am bassadeur Llewellyn Thompson, die op die dag een ontmoeting had met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko. Uit welingelichte bron in Washington •wordt vernomen dat Thompson het voor stel van de hand gewezen heeft (ijdens de bespreking met Gromyko van donder dag. De Russen hebben al eerder voorgesteld West- en Oost-Duitsland afzonderlijk in de UNO op te nemen. Dit zou een stilzwij gende erkenning van Oost-Duitsland door het Westen inhouden. Het voorstel om West-Berlijn het UNO-lidmaatschap te ge en is een nieuw element in de Russische oorstellen. Het betekent in feite dat de Russen van West-Berlijn een onafhankelij ke stad-staat willen maken. In Washing- on acht men dit onaanvaardbaar, daar West-Berlijn niet zou kunnen bestaan zon der stevige economische banden met West- Duitsland. De Westduitse ambassadeur in Washington Grewe heeft vrijdag geconfe reerd met de Amerikaanse minister van Buitenlandse. Zaken. Dean Rusk over Berlijn Grewe vertrekt dinsdag naar Bonn voor een vergadering van ambassadeurs met de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Schroder. BONN (AP) Een Westduitse regerings woordvoerder heeft gezegd dat West-Duits- land zich zal verzetten tegen het gemelde Russische voorstel West-Duitsland, Oost- Duitsland en West-Berlijn elk afzonderlijk tot de UNO toe te laten. HELMSTEDT (Reuter-AP) Aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland na bij Helmstedt zijn Oostduitse arbeiders be zig een muur te bouwen op de manier van Berlijn. Het is kennelijk de bedoe ling een steenfabriek aan het oog te ont trekken, waarin een groot aantal Oost duitse politiemannen is gehuisvest. De muur ligt tweehonderd meter achter het prikkeldraad van de eigenlijke grens. Het is de eerste maal dat buiten Ber lijn een muur wordt gebouwd WASHINGTON (AP) Edward Kenne dy, de jongere broer van de Amerikaanse president, zal in het midden "an de maand een particulier bezoek aan Polen brengen. Eerder was gemeld dat Edward Kenne dy deze maand ook enige landen in het Nabije Oosten, Italië en West-Duitsland wil bezoeken. Hij is van plan op 22 februari in Berlijn zijn broer, Robert, de minister van Justitie, te treffen. Verder wordt ver wacht dat Edward Kennedy ook Parijs zal bezoeken. Robert Kennedy, die met zijn vrouw een goodwill-wereldreis maakt, is vrijdag te Ilónoloeloe aangekomen. Het echtpaar zal bezoeken brengen aan Japan, Hongkong Djakarta. Teheran, Rome, Berlijn, Bonn, Den Haag (25 en 26 februari) en Parijs DJAKARTA (Reuter) Verwacht wordt dat Robert Kennedy, die op 12 februari in Djakarta aankomt, de Indonesische autoriteiten nog eens een uiteenzetting zal geven van het Amerikaanse standpunt inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Minister Kennedy en zijn echtgenote zul len zes dagen in Indonesië blijven. Op het programma staan bezoeken aan Ban doeng, Djogjakarta en het eiland Bali. In Djakarta zal Robert Kennedy onder meer besprekingen voeren met Indonesi sche regeringsfunctionarissen. Voorts zal hij volgens een Indonesische bekendmaking een krans leggen op de begraafplaats „voor de helden die vielen tijdens de re volutie tegen de Nederlanders". BONN (AFP) De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft een aanklacht wegens laster ingediend tegen het West. duitse blad „Der Spiegel". Het blad had geschreven dat Strauss op onregel matige wijze 12,5 percent van de aandelen heeft gekregen van een maat schappij die voor de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland bouwwerken uitvoert. Plaatjes van Tony De Graaf van Snowdon onze eigen vroegere Antony Armstrong-Jones, die, naar gij, lieve kinderen, allen wel weet, de man is van onze eigen Margaret is artistiek adviseur van het Britse zondags blad The Sunday Times geworden. Daarmee zijn wij allen recht blij, omdat wij graag willen dat het de Snowdonnetjes goed gaat in 't leven en omdat wij een beetje bezorgd waren over hun welstand. Direct na zijn huwelijk hebben wij aller lei arbeidsberichten omtrent Tony verno men; hij had zelfs een vogelkooi ontwor pen, doch onze hoop-dat hij daarin verder zou gaan, werd niet bewaarheid, evenmin als onze verwachting dat hij 't in de foto grafie zou zoeken. Op een ogenblik had de graaf een vaste baan, waarvan ik mij de aard niet meer herinner, maar er waren plaatjes in de krant van hem, zich in de vroegte naar zijn werk spoedend. Doch ook deze vlam der hope is als die van een nachtkaars uitgepieterd. Hopen wij thans dat de krantebaan be klijven zal en dat wij er onze portie nieuws zo nu en dan van zullen voorge schoteld krijgen. Alles over Tony is wel kom nieuws en ik meen de tolk van u allen te zijn, wanneer ik zeg dat wij daar nooit genoeg van te smullen kunnen krijgen. Het Britse koninklijke huis heeft ons al vele jaren van smulkost voorzien. Oom Eduard met zijn morganatisch hu welijk, dat zulk een hevige schok voor ons allen, de werkster incluis, is geweest, zorgt er nog geregeld voor. Onlangs zag ik nog een plaatje van hem, geschoten door een bijdehande persfotograaf, terwijl zijn zeerhooggeborene met mevrouw twist te. Ik bedoel: terwijl zij de twist dansten. En wij herinneren ons nog allen, nietwaar, hoe prinses Margaret voor onze zoete op winding zorgde toen zij in het wereld nieuws trad met die kapitein, of majoor, of overste, wiens naam ik schandelijker wijs ook alweer vergeten ben, zó snel gaat de tijd. Er zijn zure jongens, die beweren dat al die nieuwtjes niets om het lijf hebben en dat het (als je er even over nadenkt) niet belangrijker is dat de earl een baan krijgt dan dat een willekeurige Jones er een krijgt. Maar dat is niet waar. Ik zou niet precies kunnen uitleggen, w a ar- o m dit niet zo is, maar U voelt dat met uw zondagse klompen direct aan, da's maar gekheid. Ik hoop dat wij nog veel mooie plaatjes in vierkleurendruk krijgen van Tony in zijn nieuwe functie. Dat deze hem, vrouw en kind, niets dan vreugde moge schenken, tot in lengte van dagen, is de vurige wens van uw Advertentie On(w)airdig. Ex-koning Faroek van Egyp- Vredeseiland. De Belgische Dominicaan te heeft definitief een zaak tegen een Italiaanse chocoladefabrikant gewonnen, die een chocoladereep de naam Faroek had gegeven. De fabrikant mag deze naam niet meer gebruiken. De behan deling van deze zaak heeft vijf jaar in beslag genomen. De advocaat van Fa roek heeft gezegd, dat hij het op een- nieuw proces zal aansturen om schade vergoeding te krijgen. Faroek, die sinds zijn verbanning in Zwitserland en Italië woont achtte het gebruik van zijn naam ongeoorloofd en onwaardig. MOSKOU (Reuter) Westerse corres pondenten in Moskou hebben vrijdag van een arts de bevestiging gekregen, dat oud minister Molotov in een ziekenhuis in Koenztevo, zestien kilometer buiten Mos kou, is opgenomen wegens griep. De arts zei dat de ziekte ernstig is. In Moskou heerst op het ogenblik een griepepidemie. Van officiële zijde verklaarde men dat men geen inlichtingen over Molotov had en dat men daar niet was geïnteresseerd in ziek tegevallen. BUENOS AIRES (Reuter, AI', AFP) De Argentijnse president Arturo Frondizi is gezwicht voor de zware militaire druk en heeft erin toegestemd de Argentijnse politiek inzake Cuba te herzien. Frondizi kondigde na een lange vergadering .net de chefs van staven mee dat zijn rege ring zal voldoen aan alle eisen die zijn vervat in resoluties, die te Punta Del Este zijn aangenomen. Hij bereidt zich kenne lijk voor op een volledige diplomatieke breuk met Cuba. Deze mededeling van de president schijnt de militairen, althans voor het ogenblik, tevreden te hebben gesteld. Volgens zegslieden betekent het besluit van Frondizi ten aanzien van de declara tie van Punta Del Este dat Argentinië, als de raad van de Organisatie der Ame rikaanse Staten bijeenkomt om de collec tieve handelingen van de ministers van Buitenlandse Zaken te bestuderen, voor uit stoting van Cuba uit de inter-Amerikaan- se familie zal stemmen. Na een gesprek van Frondizi met de drie militaire ministers heeft de president een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat het ministerie van Buiten landse Zaken zonder verwijl de betrekkin gen met Cuba opnieuw zal bestuderen in bet licht van de conferentie van Punta Del Este. Als eerste maatregel tot uitvoering van de besluiten van Punta Del Este is, aldus het communiqué, de Argentijnse ambassa deur te Havana, Madeo, naar Buenos Aires teruggeroepen. De crisis in Argentinië ontstond door dat minister Carcano zich onthield bij de stemming over de resolutie die ten doel had Cuba uit de Organisatie van Ameri kaanse Staten te zetten. Van welingelich te zijde werd vernomen dat president Fron dizi niet heeft toegegeven aan de eis van de militaire ministers dat minister Car cano moet worden ontslagen. Waarnemers menen dat Argentinië op het punt staat de diplomatieke betrekkin gen met Cuba te verbreken. en nobelprijswinnaar Pater Pire is uit Brussel vertrokken naar Pakistan, waar hij een begin wil maken met de stich ting van een „vredeseiland" in het dis trict Chittagong(Oost Pakistan). Pater Pire, die met een kleine staf van tech nici temidden van de bevolking zal gaan wonen en vooral de zelfwerkzaamheid van de plaatselijke bevolking wil aan moedigen, is van mening, dat een geza menlijke, onbaatzuchtige inspanning van verschillende volken en groeperingen voor hetzelfde doel een belangrijke bijdrage vormt voor de vrede. Bezoek. President Tito van Joegoslavië wordt vandaag vergezeld door zijn echt genote Jovanka Broz, aan boord van de „Galeb" (Zeemeeuw) in Egypte verwacht voor een korte vakantie. Noodlanding. Een helikopter van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena is vrijdag door de weersomstandigheden gedwongen een landing te manken in de berm van de autoweg van Brussel naar Oostende. Het toestel was op weg van Rijssel in Noord-Frankrijk naar Brussel. De piloot zag zich gedwongen de helikopter inplaats van in het centrum van Brussel, waar de Helihaven zich bevindt, aan de grond te zetten op twaalf kilometer van de belgische hoofd stad. De passagiers werden per auto naar Brussel gebracht. Extremisme. In Los Angeles zijn twee bomaanslagen gepleegd op woningen van geestelijken, terwijl zij deelnamen aan besprekingen over het rechtse extremis me, die door het Amerikaanse Joodse Congres zijn georganiseerd. De wonin gen werden beschadigd. Diplomaat. Michael Mensjikov, oud-am bassadeur van de Sovjet-Unie in Was hington, is benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken van de Russische fe derale republiek, de grootste republiek van de Sovjet-Unie. Mensjikov is in ja nuari uit Washington naar Moskou te ruggekeerd. Overstroming. Acht personen zijn omgeko men als gevolg van overstromingen op de Sangir-eilanden ten noorden van Celebes. Vier dorpen zouden zijn over stroomd. Epidemieën. Op de Philippijnen, waar een vorig jaar september uitgebroken epi demie van cholerinform enteritis nog steeds niet onderdrukt is, hebben zich de laatste weken tientallen gevallen van po lio voorgedaan. De afgelopen dagen zijn 146 mensen aan cholerinform enteritis gestorven, waardoor het totaal aantal sterfgevallen sinds september tot 1838 is gestegen. In totaal zijn 12.812 mensen met de ziekte besmet. De op cholera lijkende epidemie begint nu af te nemen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3