Galavoorstelling besloot het koninklijk bezoek Student Kirihio: „Enige oplossing is N.-Guinea bij Indonesië" AGENDA 3 Kort en bondig^ V 4 Gladonia trok zich met de winch vlot Djakarta bereid tot gezamenlijk bestuur tijdens overgangsperiode Boer sloeg in razernij zijn vrouw dood THUIS Harde wind r i TAANDAG 5 FEBRUARI 1962 Kostganger maakte sleutel na en stal 40.000 Limburgse KAB akkoord met structuurvernieuwing Naar de J or daan Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk V Man gestikt in modder van gedempte haven Kerkelijk nieuws Notaris omgekomen in modderkuil Examens Dode aan boord van Nederlandse tanker Zestienjarige wilde een taxichauffeur beroven „Dienstregeling" van Echoballon De Koningin, de Prins en Prinses Beatrix hebben zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg een voorstelling van Shakespeare's „Mid- zomernachtsdroom" bijgewoond. In de pauze onderhield Prinses Beatrix zich met Puck (Henk van Ulsen). De Britse kustvaarder „Gladonia" is vlot. Na dertien dagen hoog op het strand van Rodenburg te hebben gezeten, heeft het scheepje zichzelf bevrijd. Met de winch, die op de nog in tact zijnde motor werkte, heeft het zich telkens als het vloedtij was aan een zwaar bergings anker dat duizend meter verder in zee lag, naar dieper water getrokken. Zondagmiddag om kwart voor drie had de „Gladonia" voldoende water onder de kiel om te worden weggesleept. In de loop van de vorige week hadden bergers van Van der Tak de lading porseleinaarde ge- deeltelijk gelost. Het scheepje werd daan door veel lichter. Met het naderen van het springtij bracht elke vloed bovendien meer water. Meter voor meter schoof de kust vaarder gisteren langzaam naar zee. Toen het scheepje in de buurt van het anker was gekomen, dreef het. Het bergingsvaartuig „Bruinvis", dat de gehele middag in de buurt had gelegen, schoot toe en bracht de verbinding tot stand met de verder in zee liggende sleep boot „Poolzee" van Smit en Co, die de kustvaarder naar een werf in Krimpen a.d. IJssel heeft gesleept, waar het gerepa reerd zal worden. De schroef is ontzet en het roer is weggeslagen. «o De Roermondse poltie heeft de daders gearresteerd van een diefstal, die twee maanden geleden bij een familie in Maas- niel werd gepleegd. Toen werd daar uit de slaapkamer een bedrag van 40.000,- ontvreemd. Een 24-jarige huisschilder uit Tegelen, een vroegere pensiongast van de familie, heeft de diefstal gepleegd, samen met zijn huidige kostbaas, een 53-jarige man uit Tegelen. Enkele dagen voor de diefstal hadden zij met behulp van boetseerklei een afdruk van het deurslot gemaakt. Naar dit model hebben zij een sleutel laten maken en hier mee ging de schilder de woning binnen en roofde uit een nachtkastje veertig bankbiljetten van 1000,-. De centrale raadsvergadering van de Limburgse K.A.B. (Katholieke Arbeiders Beweging), omvattende rond 97.000 arbei ders, arbeidersvrouwen en jeugdleden, heeft te Maastricht in principe besloten akkoord te gaan met de structuurvernieu wing van de katholieke arbeiders organi saties in ons land. De K.A.B.-bonden, als diocesane standsorganisaties van de arbei ders, worden opgeheven en hun werk ter behartiging van de geestelijke en culture le belangen komt onder verantwoordelijk heid van een nieuw te stiqhten verbond van katholieke vakorganisaties. Voor Limburg hebben de diocesane bon den van Haarlem, Utrecht, Breda en 's Hertogenbosch reeds hun instemming daarmede betuigd. Limburg heeft uitdruk kelijke voorwaarden gesteld, opdat het standsorganisatorisch werk zowel regio naal als landelijk in de nieuwe formatie van een Nederlandse Katholieke vakbewe ging een zekere zelfstandigheid zal behou den. De komst van de in een zeegroene kanten avondjapon gehulde Prinses Bea trix was zaterdagavond een aangename verrassing in de Stadsschouwburg te Amsterdam, waar het hoofdstedelijke gemeentebestuur de Koningin en de Prins, ter afsluiting van hun bezoek aan Amsterdam, een galavoorstelling aan bood van Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom". Tijdens de pauze werden de spelers van de Nederlandse Comedie aan de koninklij ke gasten voorgesteld. Terwijl de Konin gin zich met diverse acteurs en actrices onderhield, sprak de Prins langdurig met Ko van Dijk en was prinses Beatrix voor namelijk in- gesprek met Henk van Ulsen. Een menigte van honderden mensen had zich tegen middernacht op het Leidseplein verzameld om het koninklijk paar toe te juichen, en nog lang nadat de hofauto, voorafgegaan door met sirenes loeiende politie-auto's, naar het paleis was vertrok ken, bleef men kijken naar de feestelijke toiletten van het uit de schouwburg ko mende publiek. De laatste dag van het werkbezoek van het koninklijk paar was 's morgens begon nen met ontvangsten ten paleize. In de loop van de ochtend begaf de Prins zich naar het bedrijf van de n.v. Joop Gee- sink's filmproduktie „Dollywood". Na de lunch reden Koningin en Prins uit voor een rondrit door Amsterdam-Oost, gevolgd door een bezoek aan de nieuwe kunstijsbaan en aan het roeicentrum voor de jeugd bij de Berlagebrug. Hierna liet de Prins zich rondleiden in de manege in het Amsterdamse Bos, ter wijl de Koningin naar de Jordaan ging om te worden ontvangen in „Ons Huis" in de Rozenstraat. Hier werd haar door de 14- jarige Gerrit Brak een met bloemen ge vuld „mansbakje" geldbakje van orgel draaiers aangeboden. De vorstin werd vervolgens rondgeleid langs de duiven sportvereniging, de gymnastiekzaal en de klaverjasclub. Na een kerkbezoek is het koninklijk paar zondag naar paleis Soestdijk terugge keerd. „Naar mijn beste overtuiging is aan sluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië de enige oplossing voor het vraagstuk- Nieuw-Guinea". Dit heeft de Papoea student F. M. Kirihio in Keulen ver klaard. Deze persconferentie werd gehouden in het kantoor van het Indonesische persbu reau Antara in Keulen en was bestemd voor Duitse en buitenlandse journalisten De heer Kirihio werd door een vertegen woordiger van het persbureau voorgesteld als een „nationalist uit Irian". Aanleiding tot de persconferentie was naar werd medegedeeld een uitzending over Nieuw Guinea van de Duitse t.v., „waarin niet aan alle feiten recht werd gedaan en te weinig aandacht is besteed aan de menin gen van de Papoea's zelf". Zaterdagavond zond de Nederlandse televisie eveneens een vraaggesprek met Kirihio uit. Kirihio die vorige week in de Duitse bondsrepubliek is aangekomen na een be zoek van een maand aan Indonesië, ver klaarde deze reis te hebben gemaakt „om dat de verwezenlijking van 't zelfbeschik De Koningin bracht zaterdagmiddag een bezoek aam het buurthuis van de Amsterdamse vereniging „Ons Huis". Naast haar de directeur, de heer H. J. Barentsz. Advertentie c Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: Avond van jiddische volksliederen door Chanah Milner, zang en Willy Brill, voor dracht (Heemsteedse Kunstkring). Concertgebouw, dinsdag 20 u.: Orgel concert door Piet Kee; werken van Buxte- hude, Bandrieu, Hindemith, Franck en Flor Peeters. BIOSCOPEN Cinema Palace: Tot en met vrijdag is het theater gesloten. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u., dinsdag 14 en 20 u.: „Het recht om te mogen leven", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Fanny", 14 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de wassen beelden", 18 j. Minerva Theater, vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Green mansions", 14 j. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sas katchewan", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 m 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), Vandaag tot en met woensdag 20 u.: „Ik was een gangster", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tentoonstelling van Heienk: 9- 17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren 10-22 u. Tot 1 maart. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 2 februari). MAANDAG 5 FEBRUARI City Theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone" (geprolongeerd). Rex Theater, 20 u.: „Onderwereld". Rooswijkerhof, 20-22 u.: „Scherf en prent". DINSDAG 6 FEBRUARI City Theater, 20 u.: Filmvoorstelling Kunstkring „Zo is Amerika". Rooswijkerhof, 12-17 en 20-22 u.: „Scherf en prent". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 1416.30. MAANDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Harts tocht van een zeventienjarige". W.B. Theater, 20 u.: „Peter Voss, de mil- joenendief". DINSDAG 6 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: ,De kanon nen van Navarone". (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Harts tocht van een zeventienjarige". W.B. Theater, geen voorstelling. Waarschijnlijk door de gladheid is de 66-jarige D. C. Hoekstra uit Groningen uitgegleden en terecht gekomen in de modder van een gedeelte van de Wester haven in Groningen dat gedempt wordt. Bewusteloos werd de man uit de modder gehaald. Hij is in het ziekenhuis overleden. fel Ned. Herv. Kerk Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Steenderen ds. J. F. Os- sewaarde, emeritus predikant te Lochem. Beroepen te Wildervank dr. H. G. Hub- beling te 't-Zand (Gron.) - te Ridderkerk L. Blok te Capelle a. d. IJssel - te Boorn- bergum-Kortehemmen B. J. Bannink, vicaris te Voorburg. Aangenomen het beroep van de Gen. Synode als pred. voor buitengew. werk zaamheden (arbeid onder de emigranten in Canada) A. L. Groenenberg, vicaris te Scheveningen. Bedankt voor Middelharnis J. van Rootselaar te Delft. Geref. Kerken Aangenomen naar Palmerston North (Nw. Zeeland) (Ref. Churches) L. Zwaan te Lobith. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Noordscheschut W. de Joode te 's-Gravenhage-Zuid. Beroepen te Rotterdam-Kralingen (tevens als schipperspredikant van de Rotterdamse havens) J. W. van der Gronden te Ensche- de-Oost - te Rotterdam-West N. de Jong te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten Bedankt voor Amsterdam-Centrum en voor Artesia (U.S.A.) A. Vergunst te Rot terdam-Centrum. Doopsgez. Broederschap Tweetal te Heerenveen C. van Duin te Blokzijl en T. Hoogslag te Sint Anna Parochie. In Meerkerk is de 57-jarige notaris R. R. Kraaij uit die plaats in een modderig ter rein weggezakt en door verstikking om het leven gekomen. Van het terrein is zand gewonnen voor de aanleg van een weg en de ontstane kuilen zijn later met modder gedicht. De vroegere eigenaar van het ter rein wilde het terugkopen en had de no taris gevraagd het stuk grond te be schrijven. Zaterdag trof een agent de auto van de notaris bij het terrein aan. Pas na uren had men het stoffelijk overschot geborgen. De notaris woonde alleen. LEIDEN: Geslaagd voor het kandidaats examen Nederlands recht: F. H. van der Velde, Haarlem. De Nederlandse tanker „Forest Lake" (12.718 ton) is Wilhelmshafen binnenge lopen met een dode aan boord, de 50-jarige statenloze zeeman Paul Kramer, die tijdens de vaart door het Engelse Kanaal was overleden. De man was, zo bleek bij het onderzoek van een havenarts, in ernstige mate suikerziek geweest. De „Forest La ke" is eigendom van de Nationale Tank- vaartmaatschappij Wm. H. Müller en Co te Rotterdam. Een 16-jarige jongen uit Den Haag heeft in de nacht van zaterdag op zondag ge poogd een 51-jarige Haagse taxichauffeur na een uitgebreide rit door de omgeving van de residentie, onder bedreiging met een dolk van zijn geld te beroven. De chauffeur diende zijn bedreiger evenwel een stomp toe waarop deze de vlucht nam. De chauffeur wist de jongen te achterha len en met de hulp van een burger aan de politie over te leveren. kingsrecht van de Papoea's niet mogelijk is buiten Indonesië om. Wanneer het mo ment van de beslissing is aangebroken, moeten de Papoea's zijn ingelicht, zowel over de Nederlandse, als over de Indone sische kant van de zaak". Hij weigerde mede te delen, wie zijn reis heeft bekostigd doch sprak uitdrukkelijk tegen, dat dit door Indonesië is gedaan. „Alleen tijdens mijn verblijf in Indonesië was ik de gast van de Indonesische weermacht". Kirihio had willen nagaan welke mogelijk heden er in Indonesië zijn voor autonomie. „Aan de hand van met president Soekarno en andere Indonesische leiders gevoerde gesprekken en door wat ik heb gezien in Atjeh ben ik tot de overtuiging gekomen, dat er voor Indonesische provincies wel degelijk moegelijkheden zijn voor de rege ling van de eigen huishouding. Nieuw-Gui nea zou zelfs een bijzondere status kunnen krijgen in Indonesisch staatsverband, nog autonomer dan Atjeh, met prioriteiten voor de ontwikkeling van het onderwijs de economische opbouw en de gezond heidszorg". Op de vraag of dit betekent, dat Neder land op dit gebied niet voldoende heeft gedaan, antwoordde Kirihio, dat de Indo nesische prioriteiten zouden garanderen, dat het door Nederland verrichte werk niet door een overdracht aan Indonesië achter uit zou gaan. Kirihio zei verder, dat Nederland het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's wel iswaar heeft gegarandeerd, maar dat „de verwezenlijking ervan tot dusverre wordt bepaald door het Nederlands-Indonesische conflict. Indien Nederland zegt, dat de Pa poea's mogen kiezen, dan kan de keus niet worden gemaakt zonder oriëntatie in Indo nesië". Kirihio betoogde, dat aansluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië de enige mo gelijkheid is, omdat andere oplossingen niet voor uitvoering vatbaar zijn. Dit geldt voor de vorming van de stichting van een zelf standige republiek Papoea, waarvoor het gebied niet voldoende mogelijkheden heeft, en voor de vorming van een Melanesische federatie, waarbij de taalbarrière een rol speelt. Hij zei van mening te zijn, dat, indien er echter thans een volksstemming in Nieuw-Guinea zou worden gehouden, de Papoea's zich tegen aansluiting bij Indo nesië zouden uitspreken „als gevolg van de eenzijdige voorlichting". „Ik zal mij dan ook verzetten tegen het houden van een referendum indien dat mogelijk zou zijn totdat de Papoea-leiders, zoals de leden van de Nieuw-Guinearaad, zich in Indonesië hebben georiënteerd". Op de vraag of hij tijdens zijn bezoek aan Indonesië de indruk had gekregen, dat een militair conflict over Nieuw-Gui nea tot de mogelijkheden behoort, zei Ki rihio, dat „het gehele Indonesische volk en de strijdkrachten voorbereid zijn op een situatie, waarin een gewapend con flict niet meer vermeden zou kunnen wor den". Indonesië is wel bereid tot een ge zamenlijk bestuur met Nederland in Nieuw-Guinea tijdens een overgangsperio de, mits de uiteindelijke overdracht aan Indonesië vaststaat, aldus Kirihio. Hij deelde tenslotte mede, de reacties op zijn reis af te wachten, alvorens naar Nederland, waar hij in Leiden sociologie studeert, terug te keren. Volgens hedenmorgen ontvangen berich ten zou Kirihio reeds in Nederland zijn teruggekeerd. Een 44-jérige veehouder uit Rijperkerk onder de rook van'Leeuwarden heeft zon dagmorgen omstreeks 10 uur zjjn echtge note met een blok hout doodgeslagen. Na een woordenwisseling, die in de huiskamer van het kleine boerderijtje begon, vluchtte de vrouw naar buiten, waar haar man, die haar in een toestand van razernij achter volgde, haar op het pad naast de boerderij zolang op het hoofd sloeg, dat de vrouw in elkaar zakte en terstond moet zijn over leden. Na zijn daad liet de man zijn vrouw badend in het bloed liggen. Hij ging het huis weer binnen, gebruikte een maal tijd, en werd zittende aan de tafel gevon den toen enkele uren later de moord werd ontdekt door zijn 65-jarige vader, die op korte afstand woont. De vader vond zijn zoon uiterlijk volkomen kalm aan tafel zitten. De echtelieden hadden ruzie gekregen omdat de vader en een zuster van de ver moorde niet voor een familiebezoek wa ren komen opdagen. De veehouder, die twee weken geleden zijn onderbeen brak in de stal, en die zich voortbewoog in loopgips, had zich bij de woordenwisseling met zijn vrouw hevig opgewonden. Hij be dreigde haar met een stuk hout dat naast de kachel lag, waarop zij de kamer uit vluchtte. De man, die enkele jaren geleden in een psychiatrische inrichting is opgenomen geweest, is overgebracht naar het huis van bewaring in Leeuwarden. Hij stond in het dorp bekend als een wat typische figur, die overigens hard werkte voor zijn brood. Zijn belangstelling richte zich namelijk op de acht koeien die hij te verzorgen had. Het huwelijk was goed; er waren geen kinderen. De ballonsateliet „Echo" is ook deze week weer te zien namelijk heden 5 fe bruari: 20,10 en 22,10 uur; 6 februari 19,25 en 21,21; 7 februari 18,40 en 20,36; 8 fe bruari 19,50 en 21,50; 9 februari 19.05 en 21,06; 10 februari 20,20 en op 11 februari 19,30 en 21,30. Hoogleraar. Het bestuur van de stich ting Delfts Hogeschoolfonds heeft dr. ir. W. L. van der Poel, sinds 1961 chef van het schakeltechnisch laboratorium bij het Dr. Neherlaboratorium der P.T.T. te Leid- schendam, benoemd tot bijzonder hoog leraar in de afdeling algemene weten schappen aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de toe gepaste logica als grondslag van structuur en gebruik van rekenautomaten. Belastingontduikers. Voor de recht bank in Dordrecht hebben zich enige zakenlieden moeten verantwoorden wegens belastingfraude. Een 48-jarige aannemer uit Sliedrecht had 6.900 gulden te weinig opgegeven. De eis luidde een maand ge vangenisstraf en een boete van 6.000 gul den. Tegen een 61-jarige kermisexploitant uit Gorcum, die aan inkomstenbelasting, A.O.W.-premie en vermogensbelasting 11.000 gulden te weinig had betaald, werd een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en een boete van 10.000 gul den geëist. „Elsje spéélt al mee, mams, maar zij is het kindje dat nog geboren moet worden!" Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens het weekeinde heeft het weer een sterk veranderlijk karakter vertoond. De storingen volgden elkaar in snel tempo op en veroorzaakten veelal 's nachts regen en wind. Na de frontpassages klaarde de lucht op en werd de temperatuur gema tigd. Deze weerstoestand wordt bestendigd door een zeer krachtige westcirculatie op de Atlantische Oceaan. Tussen het Azoren- hogedrukgebied en een lagedrukgebied bij IJsland komen vooral in de hogere lucht lagen enorme windsnelheden voor, die variëren tussen 200 en 300 km per uur. Als gevolg hiervan steken de depressies, die in de stroom worden opgenomen, bijna in één etmaal de oceaan over. In de nacht van zondag op maandag koerste een van deze depressies over de Noordzee naar Denemarken. Het front van de depressie bracht hier op de meeste plaatsen meer dan 10 mm. regen. De wind wakkerde tot hard en op zee tot stormachtig aan. Er breidt zich nu een rug van hoge luchtdruk met opklaringen over ons land uit, maar deze wordt morgen gevolgd door een nieuwe depressie, die omvangrijk en zeer actief schijnt te zijn. De snelheid van deze depressie is wat geringer dan van zijn voorgangers, zodat de invloed ervan zich pas overdag Joet gelden. Het is niet on waarschijnlijk dat deze depressie na mor gen ook in ons land storm veroorzaakt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen eo ei as g binnen- en buitenland. d "en 5 U B Neerslag: laatste 24 uur. tSJ c5 Den Helder onbewolkt wnw 7 5 Ypenburg regen w 7 18 Vlissingen regenbui w 7 8 Eelde regen w 5 7 De Bilt regen w 6 14 Twente regen w 6 9 Eindhoven regen w 7 13 Zd-Limburg motregen wzw 6 10 Helsinki onbewolkt wzw 8 3 Stockholm zwaar bew. zw 2 3 Oslo motsneeuw w 5 0,2 Kopenhagen sneeuw zzo 4 2 Aberdeen onbewolkt wnw 6 1 Londen licht bew. wnw 9 1 Amsterdam regen w 7 9 Brussel regen w 6 9 Luxemburg motregen wzw 2 2 Parijs regen w 10 0,3 Bordeaux motregen w 13 1 Grenoble regen windst. 7 0,1 Nice licht bew. nnw 13 0 Berlijn sneeuw z 5 1 Frankfort regen zw 2 8 München regen zw 1 3 Zürich regen zw 1 1 Genève regen wzw 3 2 Locarno half bew. windst. 9 0 Wenen poolsneeuw zzo 4 0,1 Innsbruck sneeuw w -3 1 Belgrado geheel bew. wzw -0 0 Athene onbewolkt n 8 0 Rome onbewolkt no 11 0 Ajaccio licht bew. ono 13 0 Madrid onbewolkt windst. 17 0 Mallorca licht bew. windst. 15 0 Lissabon onbewolkt n 17 0 Dinsdag 6 februari Zon op 8.13 uur, onder 17.36 uur. Maan op 9.07 uur, onder 19.47 uur. Maanstanden 5 febr. 1.10 uur nieuwe maan. 11 febr. 16.43 uur eerste kwartier. 19 febr. 14.18 uur volle maan. 27 febr. 16.50 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 februari Hoog water 3 53 en 16.07 uur. Laag water 11.53 en uur. Dinsdag 6 februari Hoog water 4.38 en 16.52 uur. Laag water 0.17 en 12.41 uur. Het hoog en laas water te 7. -1 voort is 10 tot 15 minuten vioegei J'n te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2