Verbitterde, vereenzaamde Portugese regering wil „reveil" in Europa Afkeer van Anglo-Amerikanen; hoop op Franco, Salan en senator Goldwater ERELDNIEUWS Ziekte van Gronchi stagneert Italiaanse kabinetsformatie net geheim *fe"^anr genoegens Volgens communisten en liberalen is het parlement gepasseerd Excuus van Birm Loopt Portugal of de NAVO uit de pas? PORTUGAL: EEN BLIK OP DE TOEKOMST (V en slot) wÊËL^ Schroom en trots MAANDAG 5 FEBRUARI 1962 Nenni voldaan Liberalen bedacht Molotov is herstellende Groot of klein, elk écht genoegen haalt u even uit de sleur. Neem Arsenal: een gróte sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? Afrikaanse strijdmacht der Casablanca-landen Vissers in Algarve (Zuid-P ortugal): Wie zou men liever wat gunnen dan dit vriendelijke volk. geluk dan op ons dak zullen krijgen? Spanje zou ook wel eens communistisch kunnen worden!" ■m Spotprenten, niet alleen tegen de agressor Nehroe, maar ook tegen de bondgenoten, die niets deden. Vrouwenprobleem Cri Stellweg (Van onze correspondent) ROME. Hoewel de Italiaanse re geringscrisis eigenlijk reeds als opgelost kon worden beschouwd, nog vóór het kabinet-Fanfani was afgetreden, is het toch mogelijk, dat de crisis wat langer zal duren dan eerst voorzien werd. Niet om politieke redenen, maar omdat de 74-jarige president Gronchi de gebruike lijke cyclus van consultaties heeft moe ten onderbreken. Het staatshoofd ligt met een vrij zware influenza te bed. Nu men meer tijd heeft om over de toe stand na te denken, worden de posities der verschillende partijen geleidelijkaan duidelijker. Het meest tevreden met wat er gebeurd is tonen zich Saragat en zijn sociaal-democraten. Dit is eerlijk gezegd bijna angstwekkend, want Saragat is in de Italiaanse politiek een figuur, die steeds geneigd is te vlug zijn gevolgtrekkingen te maken en teveel te praten. In ieder geval heeft hij gezegd, dat hij ervan over tuigd is dat de crisis kort zal duren en opgelost zal worden in het belang der werkende klassen, die te lang generlei deel hebben gehad in de gang van zaken in Italië, en daarmee ook in het belang van de democratie. Verre van tevreden zijn daarentegen de communisten. Senator Terracini, die in 1947 president was van de grondwetgeven de vergadering, heeft gezegd dat hij welis waar blij is, dat de crisis tenslotte uit de ijskanst is gehaald, waar ze sedert verle den jaar november heeft staan wachten, maar hij vindt het niet zo prettig, dat tegelijk met de crisis ook al de volledige oplossing ervan klaar staat. Wij kennen, zo zei hij, de formule, wij weten wie de man zal zijn: Fanfani, en we kennen min of meer het programma. Volgens hem en dat is het officiële communistische standpunt, dat deze keer overeenkomt met dat van de liberalen en van de uiterst rechtse partijen had eerst het parlement in deze zaak gekend moeten worden en over het aftreden van de regering hebben moeten spreken. Maar, zo zegt hij, het christen-democratische partijcongres is een soort plaatsvervan gend parlement geworden, dat alles heeft bekokstoofd. Er komt naar zijn mening geen ombuiging naar links, want de grote democratisch-nationale partij van de ar beiders op die wijze duidt hij de com munistische partij aan wordt overal buitengehouden. Wat hier gebeurt, zei hij, is een poging om in de arbeiderswereld tweedracht te zaaien, opdèt de overheersing door het kapitaal voort kan gaan. Het is de plicht der communistische partij te beletten, dat tweedracht de krachten van de arbeiders beweging zal verzwakken. Nenni wijdt zijn hoofdartikel in de „Avanti" van zondag aan de nieuwe si tuatie en stelt met voldoening vast. dat de leiding van de christen-democratische partij niet langer bezeten is van angst voor de ijselijke gevolgen van wat voor kort „een sprong in het duister" werd ge noemd. Men heeft in die kringen nu ook begrepen, dat het tijd wordt dat een gro ter gedeelte der bevolking deel krijgt aan de zo sterk toegenomen welvaart. Er is nu een dialoog mogelijk tussen christen-democraten en socialisten, maar, zo schrijft Nenni, de moeilijkheden zijn heel groot en alleen als alle betrokkenen er ernstig naar streven het gewenste doel te bereiken en als zij een volledig ver trouwen in elkaar hebben, zullen er nieu we politieke en sociale verhoudingen ont staan, die in Italië het voortbestaan van het democratische stelsel voorgoed kunnen verzekeren. De liberale leider, MalagodiT heeft in een rede, uitgesproken te Bari, verklaard dat er voortaan nog maar één stuwdam bestaat tussen de bedreigde vrijheid van Italië en de afgrond van het communisme en die barrière is de liberale partij. De christen-democraten, zo zei hij, heb ben hun woord gebroken en gaan nu aan pappen met de socialisten. Bovendien be dreigen zij de nationale eenheid door het invoeren van de min of meer autonome gewesten. De liberalen moeten dus een krachtige democratische oppositie voeren om te beletten dat Italië veranderd wordt in een soort Joegoslavië, in los aan elkaar hangende republiekjes, waarin La Pira (dat is de „heilige" burgemeester van Florence) en Nenni de plaats van Tito zouden innemen. (AP) Een groep rechtse jongelui heeft vrijdagavond geprotesteerd tegen de te verwachten koerswending naar links door voor het hoofdbureau van de christen de mocratische partij stinkbommen te wer pen. De jongelui, die zich de „Avant-garde nationale jeugd" noemden, hebben vlug schriften verspreid, waarop te lezen stond ,,De christen-democratie is gelijk de Italiaanse communistische partij". MOSKOU (AP) Volgens nadere be richten uit niet-officiële bron zou Vjatsje sav Molotov, die vorige week in een zie kenhuis is opgenomen, herstellende zijn van een griepaanval en over enkele da gen naar huis kunnen gaan. (In ons be richt van zaterdag werd abusievelijk ge meld dat zijn toestand ernstig was, in plaats van niet ernstig. Over Molotovs verder lot is officieel niets bekend. V-V-VVOV-V De Birmaanse regering heeft zaterdag bij de Nederlandse ambassade in Rangoon haar verontschuldigingen aangeboden voor het optreden van Birmaanse studenten die op 1 februari op het terrein van de am bassade doordrongen en de Nederlandse vlag verbrandden. „Zulke daden", aldus de Birmaanse re gering „kunnen Birma's prestige in het buitenland slechts schaden. Birma blijft Indonesia's aanspraak op Westelijk Nieuw- Guinea steunen, maar zal geen onwettig optreden tegen diplomatieke missies dul den." CAIRO (Reuter) Volgens radio-Cairo hebben militaire deskundigen van de Ca sablanca-landen Egypte, Marokko, Gui nea, Ghana, Mali en de „voorlopige Alge rijnse regering" te Cairo de laatste hand gelegd aan een plan, dat voorziet in de instelling van een verenigd Afrikaans op perbevel. Het is de bedoeling dat een dergelijk opperbevel een „Afrikaanse strijdmacht onder zich krijgt. Deze strijdmacht zou de onafhankelijkheid der Afrikaanse landen moeten verdedigien en zij zou hulp moe ten verlenen aan „andere staten". (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) LISSABON. - „De NAVO, meneer", zegt de 39-jarige Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Nogueira, „De NAVO, wat praat u toch over de NAVO? De NAVO bestaat niet werkelijk. Waar waren onze bondgenoten toen India Goa binnenviel? En waar zijn ze als het in de UNO over Angola gaat? Neem uw eigen land: als Angola ter sprake komt, telt het in de UNO de neuzen en zijn afzetmogelijkheden en laat ons in de steek. En waarom verwijten Nederlandse kranten Portugal, dat het in Angola wil blijven? Met hetzelfde recht kunnen wij u wel verwijten dat Nederland haast maakt om uit Nieuw-Guinea weg te komen, dat het een positie opgeeft in de globale strijd tegen het wereldcommu nisme. En wat de militaire kracht van de NAVO aangaat, ik geloof dat er in geval van oorlog pas op het Iberisch schiereiland werkelijk gevochten zal worden. Men moet overigens niet teveel op ons vertrouwen. Als wij in Afrika werkelijk in de steek worden gelaten, als men ons daar tenonder laat gaan, kun nen wij nog altijd uitstekende commu nisten worden. U gelooft dat wij Spanje s -y Jj <S.v Deze voor een minister wat ongebruike lijke taal stamt uit een grenzenloze verbit tering. Een regering, die zich door zijn bondgenoten in de steek gelaten voelt, heeft de neiging terug te slaan. Op Lissa- bons Avenida de Liberdade hingen de laatste weken opvallend dicht bij de of- V. ficiële voorlichtingsdienst furieus anti Britse en anti-Amerikaanse plakkaten. De Britten hebben de concentratiekampen uit gevonden. de huichelachtige Amerikanen die Angola onafhankelijk wilen zien, mis handelen hun eigen negers, zo deelden die aanplakbiljetten nog maar weer eens mede Eén noemde het proces van Neurenberg zelfs „een tragische vergissing". Men her innerde zich ineens weer dat van de twee gelukstelegrammen die Hitiers opvolger admiraal Dönitz bij zijn aanstelling kreeg, er één van premier Salazar kwam. Het is niet meer dat telegram dat aan toont dat Portugal uit de pas loopt bij de vrije wereld. Of, zoals sommige Portuge zen het zien, dat alleen Portugal in de pas loopt en de vrije wereld eruit. Immers, de Noordatlantisctie Verdragsorganisatie een bondgenootschap dat de vrije demo cratie nastreeft en een politiek van deko lonisatie voert. De lidstaat Portugal kent geen democratie en ook geen dekolonisatie Los van de vraag wie gelijk heeft, valt vast te stellen, dat deze paradoxale situatie tot conflicten moet leiden Daarom moet de Britse ambassadeur na een half uur anti chambreren omdat de minister een jour nalist ontvangt. Daarom gaan de ruiten van de Amerikaanse voorlichtingsdienst aan diggelen. Daarom zullen de Amerika nen straks een harde dobber krijgen, wan neer het huurcontract van de luchtbasis #p de Azoren verlengd moet worden. Men zou geneigd zijn te berusten in al die moeilijkheden en de dingen die nog komen kunnen, als Angola inderdaad een tweede Algerije wordt wanneer inder daad alleen Portugal uit de pas liep Maar zo hecht is de Europese democratie niet. Als De Gaulle valt en Frankrijk on der een ultra-rechtse militaire dictatuur komt (hetgeen allerminst zeker, maar ook niet uitgesloten is), dan is er de volgende dag een nieuw Latijns blok: Frankrijk, Spanje, Portugal, een coalitie van nationalisten, paternalisten, traditio nalisten en fascisten. Het is de vraag hoe de Duitse en Ita liaanse neo-democraten daarop zouden reageren. Er zijn ook elders in Europa nog altijd genoeg simpele zielen, die haken naai de goede, oude tijd, die menen dat de UNO een uitvinding van de duivel is en die vinden dat het Westen zijn tanden moet laten zien. Daarom kijkt de Portugese re gering niet alleen verlangend naar Salan, maar ook naar de Amerikaanse generaal Walker en senator Goldwater. Daarom predikt zij staande aan het hoofd van West-Europa's meest achtergebleven land een anti-communistisch „reveil" in Europa. Wal de anti-communistische kruisridders vergeten, is dat zo'n ontwikkeling een breuk zou veroorzaken tussen Noordwest en Zuidwest-Europa en het einde zou in luiden van de Europese en de Atlantische samenwerking. Het zou ook allerwegen Volksfrontopposities in het leven roepen. Het zou het mooist denkbare geschenk zijn dat men het Kremlin kan aanbieden. En dat nota bene op het tijdstip, dat Oost- Europa de eerste aarzelende, struikelende stappen op het pad van de interne demo cratisering begint te zetten. Het lijkt een zeer hypothetische pro bleemstelling. Maar het Westen zou dit jaar al met het probleem in concrete vorm geconfronteerd kunnen worden. Als het tot een democratische omwenteling in Por tugal komt, zal Salazar vermoedelijk de hulp van Franco's Spanje inroepen, onder het voorwendsel dat het een communis tische „coup" zou zijn. Wat doet de NAVO als het niet -NAVO-lid Spanje interve nieert in het NAVO-land Portugal? Mag men van de vrije wereld iets anders ver langen dan de bescherming van de demo cratie binnen haar machtsbereikt? rooms-katholieke ambtenaar, die tegen mij zeiden: „Kwets ons niet door te zeggen dat wij een regime als dit nodig hebben. Geef ons een kans het zelf af te schudden. En help ons, als ons dat gelukt is". Wie zou men liever een beetje geluk gunnen dan dit vriendelijke, een beetje plechtige en weemoedig volk, op een historisch ontij afgedreven, nadat het de wereld zulke ge weldige diensten heeft bewezen, inwoners op de arme, geschroeide vlaktes, die in sommige streken de gewoonte heb ben elkaar bij de begroeting te vragen of ze al gegeten hebben. Mag men de afscheidswens onvermeld laten rvaxi - de ^student van de universiteit van Coïmbra, de arts uit Oporto en de De werkende gehuwde vrouw heeft iets van het eierleggend zoogdier. Niet zo zeld zaam, maar wèl evenzeer de belangstel ling trekkend. Soms luwt de aandacht even, dan weer laait zij hoog op. Tal van bolleboosjes houden dan referaten, stellen rapporten samen en besnuffelen aandach tig de verschillende verschijningsvormen van het wonderlijke beestje. Op het ogen blik lijkt het weer zover te zijn. Geen zichzelf respecterende krant of er staat wel iets in over. HetProbleem, hetzij hier, hetzij van over de grenzen, nu weer sociologisch dan weer psychologisch bezien maar altijd wel met een lichte ongerust heid en een niet te miskennen verwonde ring: waarom toch! Waaróm doet het zo en net anders. Wel, het schijnt iets te maken te heb ben met de onderwaardering van het be roep van huisvrouw, veel met de lieve centjes, nog veel meer met de blikconser- ven, de doelmatige eengezinsstulpjes en het stille heengaan van het bewerkelijke huis raad. Het moet ook te maken hebben met dat lekkeraaierige gevoel van: ik-presteer- ook wat, maar hoe het zij, in wezen is het allemaal begonnen met de strijdbare mrs. Pankhurst zaliger nagedachtenis, 't Zat er destijds allemaal al in, maar geen mens die het zag. Nu dan blijkt dat het een echt vaartje gaat lopen, nu krabt men zich bedenkelijk achter de oren. Men praat be zorgd over sleutelkindertjes, overspannen moeders, vaten wassende echtgenoten en zelfs over de emotionele ontrouw die de gehuwde vrouw werkend bedreigt. Men zegt dat een mannenbetrekking funest is voor het vrouwelijke zieleleven en men zegt ook dat de vrouw onmisbaar is voor het arbeidspotentieel. Men zegt zelfs dat de arbeidsproduktieve vrouw de nationa le welvaart helpt verhogen, maar ook dat zij, dusdoende, schade toebrengt aan op voeding en huwelijksleven. Men richt crè ches in bij de fabrieken en verzint halve werkdagen en voorkeur bij vakantieregeling speciaal voor het eierleggende zoogdiertje dat zo'n toegewijd, nauwgezet en gewaar deerd arbeidskrachtje blijkt te zijn. Men praat, men praat en allicht gooit men er dan ook weer eens een enquetetje tegen aan. En daarin geeft het diertje in kwestie dan zelf ook een geluid van zich. Het zegt dat het een lopen is in twee wedren nen tegelijk, een kapitein zijn op twee verschillende koersen varende schepen, een lichtelijk verwarrende drukke toe stand, 365 dagen van het jaar lang. Het zegt dat het allemaal bijzonder moei lijk is en ingewikkeld, maar niettemin wil het niet over ophouden horen. Het zegt nadrukkelijk dat het werk zo fris houdt, dat het het gevoel geeft deel uit te maken van de maatschappij, in de we reld te staam. Men houdt het onmiddellijk het gezinsmaatschappijtje, het gezinswe reldje onder de neus, maar nee. Rooie kool, zegt het bitter, en de was en de buurvrouw en luchtende bedden.een gevangenis! Kennelijk denkt het diertje er niet alleen niet over om op te hou den, maar het vermenigvuldigt zich bo vendien koortsachtig. Nog een paar jaar tjes zo en Het Vrouwenprobleem zal een probleem uitsluitend voor mannen zijn. Men schroomt zich te bemoeien met de interne problemen van een bondgenoot, tot het ogenblik wel te verstaan, dat die pro blemen een wezenlijk gevaar gaan vormen voor het bondgenootschap zelf. Men laat na van buitenaf 'n volk op te zetten tegen zijn regering, maar als een volk de principes toe wil passen van de gemeenschap waar toe het behoort, verdient het bescherming. Ook in praktische zin, dat het Portugal m o g e 1 ij k gemaakt moet worden zijn koloniën te verliezen door een groot scheeps hulp- en ontwikkelingsprogram voor Portugal zelf. Salazar heeft zich te trots getoond voor buitenlandse hulp. Een volgende regering zal dat misschien niet zijn. Trots is een mooie eigenschap, behalve als zijn ten koste gaat van een half volk dat slecht gekleed, gevoed en behuisd is. Als Portugals regeerders hopen op een ont-democratisering in Europa, mogen wij toch tenminste hopen op een Portugal zonder politieke politie, zonder politieke gevangenissen, zonder krotwijken, met schoenen voor de blote voeten, die welis waar schilderachtig, maar 's winters erg koud zijn. Het is natuurlijk wel leuk dat het Iberisch schiereiland een soort goed koop natuurreservaat is, waar de laatste echte, trotse, arme mensen van Europa rondlopen. Dat wil zeggen leuk voor de buitenlandse middenstander op vakantie, die er met Duits of Nederlands accent, en altijd op het verkeerde moment, „olé, olé' kan roepen. Niet zo leuk voor de pittoreske J Prikkeldraad. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor zaken betref fende geheel Duitsland, heeft meege deeld dat de Oostduitse autoriteiten op verschillende delen van de grens tussen Oost- en West-Duitsland vijf, parallel lo pende prikkeldraadversperringen hebben doen aanleggen. De totale lengte dezer versperringen bedraagt 31 kilometer. Traangasduel. Na een periode van rust aan de grens tussen'Oost- en West-Ber- lijn heeft de politie van beide stadsdelen zondag in een tijdsbestek van drie uren twee traangasgevechten geleverd. De Oostberlijnse politie begon met het gooi en van traangasgranaten naar Westber- lijners, die familie in Oost-Berlijn wilden toewuiven. De Westberlijnse politie ant woordde met een gelijk aantal. Een de zer granaten trof een Oostberlijnse poli tieman aan de schouder, die hierop ant woordde met enkele schoten uit zijn automatisch geweer, zonder overigens iemand te raken. Vredesprijs. Het katholiek Instituut van de heilige Paus Pius V heeft de vredesprijs 1961 van 15.000 dollar voor werk in Afrika waarvoor men geen in aanmerking kO' mend regeringspersoon kon vinden, gege ven aan de rooms-katholieke missies die van vervolging en geweldpleging te lij den hebben gehad. De prijs werd een jaar geleden ingesteld. Terechtgesteld. Vier Chinezen uit Hongkong drie mannen en een vrouw, zijn door het voiksgerecht van Kanton ter dood ver oordeeld wegens spionage in China. Twee mannen zijn terechtgesteld maar de derde man en de vrouw kregen gratie wegens hun goede gedrag in gevangen schap. Monorail. De mogelijkheid bestaat, dat een monorail aangelegd zal worden, die het centrum van Londen met London Airport verbindt. De Britse Hawker Siddeley groep en de Franse Compagnie Safège Transport, hebben het plan in studie. Lord Douglas of Kirtleside, directeur-generaal van de British European Airways, heeft verklaard, dat hij bereid is voor een mo norailverbinding met Londen Airport tien miljoen gulden beschikbaar te stellen. Kerstpost. De 56 mannen, vrouwen en kin deren op het eilnadje Foula, het meest afgelegen gebied van Groot-Brittannië, wachten nog steeds op de kerstpost. Het eilandje is de afgelopen weken door stor men onbereikbaar geweest. Vermoeden. Een zich noemend „Freikorps Deutscher Einheit" heeft aan enkele Duit se inwoners van Zuid-Tirol brieven ge zonden waarin deze worden aangespoord tot deelneming aan sabotage ter bevrij ding van de onderdrukte Duitsers. De autoriteiten vermoeden dat de brief af komstig is van een neo-nazistische en pan-germaanse beweging, die haar hoofdkwartier in West-Duitsland heeft. Voorbeeld. De Belgische mevrouw Margue rite Vieuillevoye uit de Belgische plaats Herstal heeft zondag op haar 105e verjaar dag een koninklijke onderscheiding ge kregen. Een voorbeeld van moed en bur gertrouw werd mevrouw Vieillevoye in de toespraken genoemd. Als meisje van der tien jaar werkte zij al in een mijn en 42 jaar was zij in dienst van de Belgische spoorwegen als bewaakster van een over weg.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3