„De Nederlandse" honderd jaar Schot in eigen basket Reserve-ploeg van Die Raeckse met veel moeite op gelijkspel T rainingscentrum voor de KNLTB Karin Rasmussen niet naar Haarlem Vanavond: eerste avondmeeting Hairos II heeft een veulen Dubbel zwaar DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 11 1111111 Toonaangevend A lleen Gebit Facultatief Negen landen plaatsten zich al voor Tokio Lagarde weer bij de training van KNVB Benfica vraagt twee miljoen voor Eusebio Front erbij Het Deense boksteam Westduitsers nodigen F. Boukes uit Sport in het kort Roger Rivière bij een auto-ongeluk gewond Barbara Roles kampioen kunstrijden in Amerika De zevende februari 1862 is een bij zondere dag geweest voor de lichame lijke opvoeding in Nederland in het alge meen, voor een grote groep moderne onderwijsmensen in het bijzonder. In 1862 is men namelijk begonnen aan een 100-jarige strijd om erkenning, om een eerlijke kanseen strijd tegen misken ning van de waarden, tegen onderschat ting van de mogelijkheden, tegen achter stelling ten opzichte van het verstande lijke onderwijs, tegen maatschappelijke onderwaardering van ieder die zich bezighield met de gymnastiek. Lichamelijke oefening tegenwoordig gymnastiek in 1862; Vereniging van lera ren en onderwijzers in de lichamelijke op voeding in Nederland nu Vereniging van Onderwijzers in de Gymnastiek in Ne derland in 1862. Een gewone vakvereni ging? Eén van de vele versplinteringen naar aparte onderwijs vakken die onze va derlandse onderwijswereld rijk is? Geens zins. Het oprichten van een vereniging voor gymnastiekonderwijzers is in 1862 bittere noodzaak geweest. En het bijzondere van deze vereniging, die in kringen van gym nastiekleraren-leden algemeen als „de Ne derlandse" bekend staat, ligt in een op richtingsdatum in een tijdperk dat er van gymnastiekonderwijs nauwelijks sprake was. De enkelen die wel in functie waren beperkten zich tot grote steden in het Westen van ons land. Amsterdam eist de eer op reeds in 1854 vakonderwijzers in gymnastiek in dienst te hebben. Haarlem mag trouwens ook met ere genoemd wor den als een reeds vroeg bekend bolwerk voor de verdediging van al het goede dat lichamelijke oefening en sport in zich heb ben. Is niet Haarlem de stad waar op 7 fe bruari 1862 de pioniers zich verenigden? Als om een traditie niet te willen versto ren mag Haarlem zich ook vandaag nog tot de toonaangevende gemeenten rekenen op het. terrein van de lichamelijke oefe ning in schoolverband. De nieuwbouw van gymnastiekzalen staat model in geheel het land. Het vakonderwijs komt, zover de omstandigheden het toelaten, goed uit de verf. En het is zeker niet de schuld van de stedelijke overheid dat vele wensen nog steeds niet van evenzovele verlang lijstjes zijn geschrapt en verwezenlijkt konden worden. Want hoewel in deze jaren elk school kind ééns een specialist-vakman dient te ontmoeten, die het in de gymnastiekzaal, sportveld en zwembad thuis en wegwijs zal maken, blijft helaas menig kind nog hiervan verstoken. Dat dit nü niet meer ongemerkt voorbijgaat, dat talloze ouders zich zorgen maken over het gemis aan enkele lesuren lichamelijke oefening in de school, dat artsen en andere wetenschaps mensen van velerlei richting zich inspan nen om betere levenskansen te scheppen voor een doelmatige lichamelijke oefening tijdens de gehele schoolperiode van onze kinderen dit alles kunnen we met vreugde constateren. Honderd jaren zijn verstreken sinds de strijdbijl werd geslepen. Dit klinkt over dreven, maar in de geschiedschrijving van „de Nederlandse" klinken deze woorden eerder nog te mager. De strijd was overi gens niet vergeefs, want er is in deze eeuw de totale ommezwaai bereikt van afwijzing naar ondersteuning. Immers, in 1862 stonden de gymnastiek- mensen alleen, hopeloos alleen Zij bonden een strijd aan die zó ongelijk was dat hij bij voorbaat gedoemd leek wanhopig te zullen worden. In een onderwijswereld zonder leerplicht, zonder deugdelijke wet geving, zonder redelijke materiële voor zieningen voor de scholen zowel als voor de dienaren van het onderwijs, was het immers te dol nog eens aandacht te vra gen voor zoiets vulgairs en derderangs ais „gymnastiek". De school, geheel en al nog voor de „betere" milieus, was alleen in gesteld op geestelijke verrijking het woord „lichamelijk" deed aan als kette rij! Wat waren het voor mensen die het aan durfden propaganda te maken voor „li chaamsoefeningen"? Veelal militairen ei oud-militairen, voorturners van turnver enigingen (ook het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond heeft in die tijd zijn oprichtingsjaar, nl. 1868) in elk geval lieden van buiten het onderwijs. Want men moet vooral niet denken dat de on derwijswereld welwillend stond tegenover die „lichamelijke oefening". Toen Thor- becke met zijn nog steeds van kracht zijn de wet op het Middelbaar Onderwijs r (1863kwam, verscheen de gymnastiek voor het eerst als verplicht vak op het programma. Maar verder dan deze aan kondiging was er mets omschreven; niet over lesuren, niets omtrent klasseforma tie, niets over leerkrachten of hun bezol diging. Ook mochten de lessen buiten de schooluren gegeven worden, wat maar al te graag gedaan werd met als gevolg dat grote aantallen leerlingen ze niet volgden. Alf Nielsen, een Deense amateur bokser, bleek bij het wegen voor de kampioenschappen van Seeland bijna twee kg te zwaar te zijn voor het half- zwaargewicht. Na twee uur zware gym nastiek had Nielsen flink wat van zijn gewicht af, maar hij was toch nog twee honderd gram te zwaar. Er was geen tijd meer en het zag er naar uit dat Nielsen niet zou kunnen uitkomen. Tot stomme verbazing van de offi cials nam Nielsen toen zijn valse ge bit uit zijn mond en overhandigde dit aan de weger. Nielsen kwam zonder tanden precies aan het gewicht. Het heeft hem echter niet geholpen. Hij werd in de voorronden reeds uitge schakeld. De Italiaanse toeschouwers hij de voor de Europese beker gespeelde basket balwedstrijd Ignis Varese—Real Madrid waren eenvoudig sprakeloos van ver bazing. Enkele seconden voor het eindsignaal de stand was op dat moment gO80 gebeurde er iets wat men nog nooit had meegemaakt: de Spanjaard Sevillano dribbelde met de bal in de richting van zijn eigen verdediging, legde aan enschoot in eigen basket. Vlak daarop weerklonk het eindsignaal en Real Madrid had met 8280 verloren. Dat Sevillano wel zeer goed wist wat hij deed, bleek na afloop toen de jour nalisten de Madrilenen interviewden. De Spanjaard ging er in de kleedkamer eens breed bij zitten, wachtte even om de verslaggevers nog nieuwsgieriger te maken en stak toen van wal: „In de eerste plaats was het niet mijn idee, ik handelde in opdracht van onze coach. Onze beste speler, Hightower, was wegens een blessure uitgevallen en wij waren allemaal tamelijk vermoeid. Bij een gelijke eindstand was er een verlenging gevolgd en dan hadden we waar schijnlijk een grotere nederlaag geledan. Nu kunnen we met een achterstand van slechts twee punten aan de returnwedstrijd beginnen. En die wordt in Madrid gespeeld, waar we al twee jaar lang ongeslagen zijn gebleven Zondag zijn in München de vergade-, ringen van het uitvoerende comité van de internationale basketbal federatie afgeslo ten. De bijeenkomsten werden gehouden als voorbereiding van de plenaire zitting van de F.I.B.A., welke in december in Ma nilla plaats vindt en het Olympisch toer nooi van Tokio. Voor Tokio hebben zich reeds geplaatst: Italië, Joegoslavië, Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Japan, Verenigde Staten, Brazilië en Uruguay. Daarbij komen dan nog twee Amerikaan se en twee Aziatische landen en een Afri kaans team, terwijl bovendien twee Euro pese ploegen zich via een Europees kwalifi catietoernooi,waaraan door 10 tot 14 landen wordt deelgenomen, kunnen plaatsen. De organisator van dit toernooi zal worden gekozen uit: Bulgarije, Spanje, Frankrijk of Oost-Duitsland. Verder werd besloten de Europese kam pioenschappen 1963, die in Warschau wor den gehouden, te spelen in vier groepen van elk vier landen, waarin Finland, Spanje, West-Duitsland en Nederland reeds geplaatst zijn. Op de gymnasia was gymnastiek zelfs facultatief. Als ergens het verzet tegen lichamelijke oefening als schoolvak trou wens hardnekkig is geweest, dan is dat wel in de gymnasiale sfeer geweest. En nog steeds klinken bij tijd en wijle stem men op die zich niet kunnen verenigen met het feit dat dit vak deel uit maakt van het rooster van een gymnasium Het lager onderwijs toont hetzelfde beeld. Het vak gymnastiek komt er reeds in 1857 voor, maar niet verplicht. Slechts het mulo vormt een uitzondering. Pas m 1890 is er sprake van verplichting, maar met de mogelijkheid tot vrijstelling, waar van soms veel en gretig gebruik werd ge maakt Wanneer in 1920 algemene invoering van het vak J (lichamelijke oefening) in de wet wordt voorgeschreven, wordt opnieuw een uitzondering gemaakt voor vijf jaar uitstel met mogelijkheid tot verlenging. Vooral in kringen van onderwijs op con fessionele basis werd als gevolg van oen zeer afwijzend standpunt druk gebruik ge maakt van deze vluchtdeur. Dat deze vooruitgang in de wetgeving in 60 jaar had plaats kunnen vinden is het werk (geweest van alleen „De Neder landse". Door onophoudelijk bij elke denk bare gelegenheid de noodzaak van een goede lichamelijke opvoeding van de jeugd te propageren, door vergaderen mat autoriteiten, door conferenties met onder- wijsvertegenwoordigers, door demonstra ties, door petities en adressen aan de re geringen. provinciale en gemeentelijke overheden, door congressen, door verte genwoordigingen van „de Nederlandsein zoveel mogelijk gebieden en zo ruim mo gelijke mate is men zich van de nood zaak van een lichamelijke oefening be wust geworden. Naarmate het gymnastiekonderwijs ter rein won, nam het aantal dienaren er van toe. De omstandigheden waarondar deze pioniers hebben moeten werken, zijn zeer slecht. Pas in de laatste decennia zijn de onderwijzers en leraren tot een maatschappelijke en materiële positie ge komen die enigermate een afspiegeling vormt van hun verantwoordelijkheid en kennis. Ten opzichte van de onderwijzers in de zogenaamde „kennisvakken" heeft de onderwijskracht voor de lichamelijke oefening evenwel altijd nog weer een klas se ongunstiger gestaan. Bij iedere bepa ling kwam wel een uitzondering voor: de gymnastiekonderwijzer. Als ieder ander 30 uur moest werken, diende de „gymnas- tieker" er 35 te verrichten; kreeg een „ge woon" onderwijzer daarvoor 1000,- hij kreeg er maar 600,- Van de dames-reserves van Die Raeckse hadden wjj wat meer verwacht dan het nogal moeizame geljjke spel, dat de rood- witten gisteravond tegen De Kennemers bewerkstelligden. HBC, dat in deze dames overgangsklasse de leiding heeft, ging op de goede weg voort door Flevo in Enkhui zen met 13 te kloppen. Bij de eersteklas sers boekte CIOS een kleine zege op PSCB en wonnen de OVRA-dames in drie sets van Onze Gezellen. De dames van Die Raeckse 2 speelden de eerste set tegen De Kennemers traag en weinig geconcentreerd'. De opvallend veel stomper de Beverwijk&en wormen, deze set verdiend me' 7—15.. In de tweeaè set ging het bij de thuisclub wat betel.; het trage tempo bleef, maar ef kwamen in ieder geval wat goede aanvallen, die door de dames Slurink, De Vries en Cammenga bekwaam werden afgewerkt. Het vuist werk van De Kennemers bleef echter ver rassingen inhouden en verder dan de kleinst mogelijke setzege kwam Die Raeck se niet (1614). De derde set verliep wat vlotter; het tempo werd aan Die Raeckse-zijde wat opgevoerd en mede door goed verdedigend en opbouwend spel van mejuffrouw Renes werd het een 155 setzege. In de vierde set zakte de energie bij de rood-witten echter weer naar een bedenkelijk laag peil en met 9—15 boekten de goed volhoudende gasten een verdiend gelijkspel. Bij HBC begint de leidende positie, die de Heemsteedse dames nu al maandenlang innemen, blijkbaar wat zwaar te wegen. Tegen het toch niet zo sterk te achten Flevo behaalde de Heemsteedse ploeg een nogal benauwde zege (1015, 1715, 815, 1416), waaraan wellicht ook het feit, dat de dames door autopech te laat in Enk huizen arriveerden, niet vreemd is. HBC zal er echter op moeten rekenen, dat alle nog te spelen wedstrijden het maximum aan tegenstand zullen opleveren; dat brengt de fraaie positie op de ranglijst nu eenmaal mee. In de heren-eersteklasse leverde PSCB weer eens een langdurig duel; ditmaal tegen CIOS. Het werd een kleine zege voor de cursisten, die veel goede kansen ver speelden door onbesuisd smashen (1115, 15—11, 14—16, 10—15). De OVRA-dames nog versterkt door het weer meespelen van Joke van de Herberg, deden weer een pas op de weg, die naar het kampioen schap van de eerste klasse leidt door een zege in drie sets op Onze Gezellen. In de tweede klasse B heren verstevigde De volleybalcompetitie De KNLTB heeft het voornemen een eigen (tennis) trainingscentrum te stich ten. De al lang gekoesterde wens kan bin nen zeer korte tijd in vervulling gaan, me de door de steun van het rijk en gelden uit de toto. Het centrum zal opgenomen worden in het uitbreidingsplan Mariahoe- ve van de gemeente Den Haag. Voorlopig denkt men aan drie banen met een clubhuis, maar het is mogelijk dat het gehele complex 10 banen zal omvatten. Men zal dan niet meer afhankelijk zijn van anderen, steeds banen beschikbaar hebben, de training kunnen centraliseren en het werk van bondscoach Joop de Mos zal dan zonder twijfel aan intensiteit win nen. Voetbal De doelman van DHC, Lagarde, die een tijdlang niet in aanmerking is gekomen voor vertegenwoordigende elftallen van de KNVB, is nu weer in de training van Elek Schwartz opgenomen. Ook de doelman van het derde elftal vgn DHC, de 19-jarige Aad Jense, heeft de aandacht getrokken van Elek Schwartz. Hij maakt een goede kans met het jeugdelftal naar Roemenië te worden uitgezonden. De Portugese kampioensploeg Benfica, houder van de Europa-beker, heeft Juven- tus uit Turijn een bedrag van ruim twee miljoen gulden gevraagd voor de transfer van de 19-jarige middenvoor Eusebio. Eusebio, die op Mozambique is geboren, kwam vorig jaar naar Portugal. Hij bleek een scherpschutter en atleet te zijn. Zijn volledige naam luidt Eusebio da Silva Fer- reira. maar de pers heeft hem de „Pele van Portugal" gedoopt. Vorige week heeft hij tegen Neurenberg F.C. niet; •meegespeeld 'omdat' hij eën blessure had. Benfica verloor die kwart- finale-ontmoeting met 3-1. De Deense amateur-boksploeg, die zondag 18 februari in Kopenhagen tegen Neder land uitkomt, is als volgt samengesteld: bantamgewicht: Villy B. Andersen; veder gewicht: Finn Nielsen, lichtgewicht: Boer- ge Krogh, weltergewicht: Henny Nielsen., zwaarweltergewicht: Leif Schmucker. mid dengewicht: Achton Mikkelsen, halfzwaar- gewicht: Rudy Kairüs, zwaargewicht: lens Brovst Andersen. De Deense-vertegen- woordigers in het lichtweltergewicht en het vlieggewicht zullen zondag worden be- Dat dit op het aanzien van het vak een schadelijke werking had valt te begnj- i pen. En zo had „de Nederlandse" er weer een front bij om op ten strijde te trek ken: de maatschappelijke positie van de leraar lichamelijke oefening. Pas in de dertiger jaren kwamen er steunpunten binnen het onderwijs. Terwijl de aanvallen op het bestaan van de les uren lich. oef. op de gymnasiumroosters juist in die tijd een heftigheid als nooit te voren bereikten, werd in de gezamenlijke organisaties, die met het lager onderwijs te doen hadden, een ommekeer bespeur baar. Na 1932 kon „de Nederlandse" zich tot overheden en autoriteiten wenden met de wetenschap dat ih ieder geval mede namens het lager onderwijs in bijna al zijn geledingen mocht worden gesproken. Pas na de tweede wereldoorlog is dit ook het geval geworden voor wat betreft het Middelbaar Onderwijs. Tegenwoordig vinden de argumenten van voorstanders van gedegen lichamelijke oefening in de school algemeen gehoor. Als morgen in Haarlem het Concertge bouw 's morgens wordt bevolkt cjoor scho lieren en leraren, autoriteiten en belang stellenden zal hun worden getoond wat de moderne lichamelijke oefening voor de jonge mens betekent. En na de demon straties zullen burgemeester en wethou ders de gymnastiekleraren ontvangen in hun stadhuis, waar zij ongetwijfeld zullen getuigen van hun waardering voor hon kend gemaakt. Het Nederlandse team is derd jaar strijd, gevoerd ten hate van het nog niet samengesteld. I opgroeiend geslacht van elke generatie. De Nederlandse volleybalspecialist, de heer F. Boukes te Zandvoort, secretaris van de nationale technische commissie van de NeVoBo, heeft van de Westduitse Vol- leybalbond de uitnodiging gekregen om de leiding van het Westduitse nationale vol leybalteam op zich te nemen. Dit met het oog op de voorbereidingen voor de Olym pische Spelen 1964 in Tokio. De heer Bou kes, die als leraar Lichamelijke Opvoeding in Zandvoort werkzaam is, heeft deze uit nodiging in beraad gehouden. Badminton Karin Rasmussen, die vorig jaar in de internationale Nederlandse badmintonkam pioenschappen tot de halve finale door drongen en tot de trouwste deelneemsters mag rekend worden, heeft de NBB laten weten dat zij komende weekeinde in Haar lem niet van de partij zal zijn. Zij is gekozen voor de Deense nationale ploeg die zondag tegen Zweden zal uitkomen. In haar plaats komt nu zaterdag in de nieuwe Badmintonhal in het strijdperk de Deense nationale jeugdkampioene. De Badmintonhal, die reeds enkele maanden in gebruik is, doch nog niet ge heel voltooid was, wordt zaterdag offi cieel geopend door wethouder D. J. A. Geluk. In verband met de te verwachten belangstelling wordt er in de hal een tri bune opgebouwd die aan duizend toeschou wers een zitplaats biedt; de westelijke randweg zal vrij gemaakt worden voor extra parkeerruimte. GYMNASTIEK Een Japans turnteam zegevierde zondag in Pretoria met 96,5 tegen 81,4 punten over een Zuidafrikaanse heren-turnploeg. Ruim 3500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. OVRA 2 zijn positie aan de top door een zege op de voornaamste concurrent Set Up De Kweekschool-leerlingen wonnen de eerste set met 158, maar moesten de drie volgende sets aan de mannen van Neute boom laten (815, 1416 en 1015). De uitslagen luiden: Dames: Die Raeck se 2Kennemers 22; Onze Gezellen OVRA 0—3; Die Raeckse 3—Gios 2 3—0 PWN 2—Set Up 2 22; Die Raeckse 4— Alliance '22 2 40; AllianceDSS 03; FESOnze Gezellen 2 30. Heren: PSCB—CIOS 1—3; OSS 2—JBS 3—1; OVRA 2—Set Up 3—1; Alliance '22— WIK 2 2—2; Die Raeckse 2—Alliance '22 2 22; RapiditasSpaarnestad 31; FES 2 PSVH 2 0—3; FES—HVS 3 1—3; OSS 2 HSVC 0—3; Alliance 2Die Raeckse 3—1Gios 2—PSVH 2—2; DSS—Velox 0—3. Voor de dames-hoofdklasse-competitie ontvangt Die Raeckse morgenavond St, Paul uit Dordrecht. Wij verwachten hier weinig krachtsverschil, waarbij het spelen voor eigen publiek wellicht beslissend voordeel voor de rood-witten oplevert. Ook voor de heren van Die Raeckse, in de over gangsklasse A, staa* een wedstrijd op het programma. Op het Hoornse TOG moeten De Nobel c.s. de volle winst kunnen boeken. Bij de heren-eersteklassers moet het lei dende Alliance van de Die Raeckse-reser- ves kunnen winnen. De dames-eersteklas- se ontmoetingen kunnen Set Up en Vesmia succes brengen, respectievelijk ten koste van Gios en Velox. Dames-hoofdklasse: Die RaeckseSt. Paul (8 uur); le klasse: Gios—Set Up (7 u.) Vesmia—Velox (9 u.); 3e en 4e klasse: Set Up 4—PSVH; JBS 2—Set Up 3; Alliance '22OVRA 2; De Blinkert 4HBC 3; Al liance '22 3Topscore 2; HBC 5Gios 3; Velox 2Triumph; Gios 4DSS 3. Heren-overgangsklasse: Die Raeckse TOG (8 u.); le klasse: AllianceDie Raeckse 2 (9 uur); 2e en 3e klasse: OVRA 3—Die Raeckse 4; CIOS 3—De Blinkert 2; VVCLTopscore; EnergiePWN; OVRA 4Energie 2; TriumphSet Up 2; JBS PWN 3. Wielrennen De Franse wielrenner Roger Rivière en zijn echtgenote zijn na een auto-ongeluk in de buurt van Veauche (Loire) met ern stige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis in St. Etienne. Roger Rivière heeft zware verwondingen aan de milt en borst, terwijl zijn vrouw, die hem verge zelde, een ernstige hoofdwond heeft opge lopen. Roger Rivière, de houder van het we relduurrecord en ex-wereldkampioen achtervolging, was herstellende van een ernstig ongeluk in 1960 op de berg Perju- ret. In de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Millau naar Avignon, viel de Franse wereldkampioen in een 20 meter diepe ravijn en brak toen twee wervels. Roger Rivière, op 23 februari 1936 in St. Etienne geboren, begon zijn carrière in 1953. Dit jaar reed hij met Raphael Geminiani de Raïlye Monte Carlo en eindigde op de 83ste plaats. Schaatsenrijden Koersen in Hilversum Veel vroeger dan in voorgaande jaren het geval was begint de PSV „Hilversum" vanavond reeds aan de eerste avond meetings in dit seizoen. Het enorme aan tal paarden dat gedurende deze winter in training is gebleven, alsmede de uitbrei ding van de draverstapel nopen hiertoe. Het hoofdnummer is wederom een serie draverij. Deze draverijen bezorgen de be zoekers nog al eens hoofdbrekens, omdat de indeling der series pas op de baan be kend wordt gemaakt. Hoe deze dit keer ook zal zijn zal weinig te maken hebben met de kansen van Zoon van Kievit, die zondag weliswaar teleurstelde, doch zoveel snelheid heeft dat hij zowel de serie als de finale kan inpalmen. Zijn grootste con current is de sterke Xandover, die zich op zijn beurt nog bedreigd ziet door Xanover en de flyer Xeres. In het internationale nummer laten de geïmporteerde paarden verstek gaan, doch desondanks zal het aan strijd niet ontbre ken. De goede Uranus doet hierin zijn heroptreden na een lange periode van rust. Zijn klasse is groot genoeg om William Z te weerstaan, temeer daar deze ruin over zijn grootste vorm schijnt heen te zijn. Victrix V is de derde kandidaat, gevolgd door de outsider Visuil S, die zich voor de eerste maal in dit goede gezelschap waagt. Jan van Dooyeweerd kan zijn successen- reeks voortzetten met Ynno Con Dios, die voldoende uithoudingsvermogen heeft om Over deze korte afstand de trouwe Yvonne Hollandia te weerstaan. Vaurien en Winny Cliff zijn de andere gegadigden. Ook voor stal Wagenaar, die zich in de laatste jaren tot één der belangrijkst entrainementen heeft ontpopt, liggen twee overwinningen in de lijn der verwachting. Eén kan hij er boeken met Yarley W, die daartoe Vérité D en Yasmine moet overwinnen. Een mo reel ruggesteuntje kan de jonge Wagenaar zich reeds verschaffen door het openings nummer te winnen met de veelbelovende Z the Saint, die het echter niet gemakke lijk zal krijgen tegen Zampa en Zaida. Een mogelijk outsider is Ybo Norton. Paardesport In de afgelopen nacht is in de Beem- sterpolder hel eerste veulen van Hairos II geboren. De jeugdige merrie is een dochter van Tira, die zelf afkomstig was van Mes- sidor en Flying Guy. De laatste was weer een dochter van David Guy en Volann, die onlangs op 34-jarige leeftijd is overleden. Volann was eigendom van de heer M. France uit Zeist. Zij was de stammoeder van tal van uitstekende paarden, waar onder .de veelvuldige kampioene Barones Sp'encer en Carma Norton, die weer de moeder van fokhengsten was als Roland, Tyfoon en Norton Williams. Het pasgeboren veulen is dus van uit stekende afstamming. Overigens kunnen dit jaar nog enkele veulens van Hairos II verwacht worden. De Amerikaanse afvaardiging naar de wereldkampioenschappen kunstrijden, die van 14 tot en met 17 maart in Praag zul len worden gehouden, ziet er als volgt uit: heren: Monty Hoyt en de 12-jarige Scott Allen; reserve: Tommy Litz; dames: Bar bara RolesPursley, Lorraine Hanlon en Vicky Fischer; reserve: Frances Gold. IJsdansen: Yvonne Little Field en Peter Bets en Dorothy Ann Nelson en Peter Kollen, reserves: Lorna Dyer en King Cole. Paarrijden: Dorothy Ann Nelson en Peter Kollen en Judianne en Jerry Fotheringill reserves: Vivian en Ronald Joseph. De Belg Gaston Roelants heeft de internationale cross van Hannut ge wonnen. En nog wel onder bijzonder moeilijke omstandigheden. Niet alleen was het parkoers door de vele regen buien modderig en dus zeer zwaar die moeilijkheid gold overigens voor alle deelnemende atleten maar tijdens de race brak het elastiekje van zijn broek. Hij slaagde erin als een heer aan de finish te komen, maar een moeite dat het gekost heeft

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11