De Gaulle heeft vertrouwen in spoedig akkoord met het FLN B Merendeel van het leger nog dit jaar naar Europa n Onheilsprofeten in India gevlucht of afgeranseld Parijse politie brengt de OAS een gevoelige slag toe HET WEER Verbod voor chartervluchten via V.S. voorlopig VANO GOEDKOOP KIP ETEN Niets bekend over gesprek met Malik Winst voor partij van Kekkonen WERELDRAMP BLEEF UIT Keurslagerij BUTTER n.r», a vnnfi v Ri.fi k n IIM UID K N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 Adj. HooidrttUete™ L. L^wijk, tojadfechet te Umuifa..J. Pitg,™ Bsdrijv» Itoi* N.V, HoufeM 93, Ha„lem Den Haag: II TT ER EST*""" I E D T T HERHALING E S T E LEVERWEEK LEVER lekker en gezond! VERSE RAUWE LEVER ECHTE LEVERWORST SACHS. LEVERWORST LEVERKAAS WOENSDAG GEHAKTDAG tWMORRIS "èeforeyou êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Op gelijke voet Bedekte bedreiging Het woord is aan Kennismaking met sneeuw Persconferentie van Glenn Zeven leden van Salans braintrustgearresteerd Staatsgreep Veel bewolking In de krant van heden 47e JAARGANG NUMMER 79 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Hoofdredacteur: Simon Koster Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is niet op de hoogte van een bezoek dat de Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik, aan Keulen zou brengen. Volgens buitenlandse persbe richten zou Malik in Keulen vertoeven en bereid zijn eventueel Nederlandse ver tegenwoordigers te ontmoeten. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde naar aan leiding van deze berichten: „Wij weten niets van de aanwezigheid van de heer Malik in Keulen". De woordvoerder wenste verder geen commentaar op de berichten te geven. Bij de parlementsverkiezingen in Fin land heeft de Agrarische Partij van presi dent Kekkonen een overwinning behaald door de Communistische Partij op de tweede plaats te dringen. Uit de voorlopige telling van negentig percent van de uitgebrachte si mmen blijkt dat de Agrarische partij vijf zetels gewonnen en de communisten er twee ver loren hebben. Dit betekent dat de boeren 52 van de tweehonderd zetels in het parle ment zullen bezetten tegen de communis ten slechts 48. (AP). Advertentie heerlijk om te koken of bakken 250 gram 78 boordevol lever 250 gram 58 iets aparts 150 gram 48 voor de fijnproevers 150 gram Ons prima vleesgehakt kost dan slechts 1.58 per 500 gram zakje kruiden KENNEMERLAAN 43-45 Advertentie Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LSIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 (Van onze correspondent) PARIJS In een redevoering van twin tig minuten, die hij gisteravond voor de Franse televisie en radio uitsprak, heeft het Franse staatshoofd, generaal Charles De Gaulle, zijn vertrouwen uitgesproken in een zeer spoedig einde van de Algerijn se oorlog. Een tijdstermijn gaf hij echter niet aan en evenmin duidde de generaal de redenen aan, waarom het akkoord met het F.L.N., dat hij kennelijk en terecht zeer ongeduldig verbeidt, nog altijd niet gesloten is. Aan het slot van zijn toe spraak verklaarde hij dat er twee oplos singen van het conflict in Algerije denk baar zijn. Het trok echter zeer de aan dacht dat hij wèl (nogmaals) zijn sterke voorkeur uitsprak voor een intieme sa menwerking tussen Frankrijk en een toe komstig onafhankelijk Algerije, doch dat hij daarnaast verzuimde ook een even tueel alternatief nader te omschrijven. Alle serieuze en objectieve waarnemers zijn het er dan ook wel over eens, dat er in werkelijkheid voor Frankrijk geen twee de uitweg bestaat, en dat de regering van De Gaulle de dubbele strijd tegen F.L.N. en O.A.S. moeilijk heel lang meer zal kun nen volhouden. Het publiek in Frankrijk en in Algerije heeft deze twintigste radiorede, die de pre sident der republiek sedert zijn terugkeer tot de macht uitsprak, overigens maar voor een deel ook via het televisiescherm kunnen volgen. De nacht tevoren had een O.A.S.-commando de televisiemasten in Noord-Frankrijk vernield, terwijl in de Al gerijnse stad Oran de technici hun dien sten in de steek hadden gelaten, nadat de O.A.S. hun met de dood had bedreigd indien ze hun posten niet tijdig zouden verlaten. Om dat dreigement kracht bij te zetten, was de woning van de chef ingenieur in Oran des middags door knecd- bommen vernield. Er werden technici door de O.A.S. ontvoerd, van wie er drie naar huis zijn teruggekeerd. Anti-gaullisten hebben in de afgelopen nacht de persen van het dagblad „Echo d'Oran" in beslag genomen en hun eigen piraten-editie gedrukt waarvan 20.000 exemplaren onder de bevolking verspreid werden. Het personeel van de Echo d'Oran stond op het punt de nachteditie te gaan drukken toen een commando van dertig gewapende mannen de drukkerij binnendrong, hun gezichten gedeeltelijk bedekt met sjaals. Een onmiskenbare verdienste van de toespraak van De Gaulle was wel, dat de generaal nu eens duidelijk onderstreepte, dat de samenzweerders van de O.A.S., deze „onwaardige Fransen", in de grond toch niets meer kunnen wijzigen in een ontwikkeling, die nu eenmaal in de his torie ligt verankerd. Niettemin leek hij ons wat ver te gaan, door de fase die de Frans-Algerijnse betrekkingen op het ogen blik doormaken, bijna voor te stellen als een briljant schoolvoorbeeld van een ge slaagd dekolonisatieproces. Naast de Fran sen in Algerije, die zich in hun onbegrip voor de geschiedkundige ontwikkeling door de agitatoren, die voor de derde maal de macht willen veroveren, doch hun vernie tiging niet zullen ontlopen, laten bedrie gen, noemde de president der republiek ook „enkele nostalgieke officieren", die zich opnieuw tot medeplichtigheid laten verleiden. Met het klaarblijkelijke doel het gevaar van verdere fascistische infectie in het le ger te bezweren ,ging het staatshoofd daar na weer vrij uitvoerig in op het program ma. dat hij voor de militairen verder nog in petto heeft. Voor einde van dit jaar zal het grootste deel van het Franse leger uit Algerije naar Europa zijn teruggebracht, zo kondigde hij aan, en door de moderni sering van die strijdmacht kan Frankrijk dan voor het einde van 1963 over een eigen kernzwaard beschikken. Aan de hand van dat kernzwaard of, zo men wil met dat toekomstige kernzwaard in de hand ver diepte de president der republiek zich daar na nogmaals uitvoerig in zijn dierbare vi sioenen van Franse grootheid. De vrije wereld zou Frankrijk, zo voorspelde hij, te zijner tijd dankbaar zijn en zelfs gelukwen sen omdat het zich nu verzetten blijft te gen iedere conferentie over Berlijn, aange zien de Russen maar niet willen ophouden met hun aanmaningen en dreigementen. Tot de Verenigde Staten richtte het Fran se staatshoofd zich als gelijke tot gelijke door op te merken dat voor een grote mo gendheid integreren gelijk staat met ver dwijnen, doch de landen van de Europese Economische Gemeenschap liet hij uit ver re hoogte weten, dat Frankrijk zijn denk beelden inzake de organisatie van een unie van soevereine staten, nimmer zal opge ven. Hij, De Gaulle, heeft er tijdens de recente onderhandelingen over de Europe se landbouwpolitiek voor gewaakt, dat de gebreken van het verdrag van Rome nog konden worden hersteld. En voor de rest moeten de technocraten en ideologen van de Europese integratie zich dan maar blij' ven overgeven aan „dromen, ficties en pa rades". De structuur en geest van de rede waren zo dus wel weer zeer karakteristiek voor De Gaulle's persoon en psychologie. In- plaats van steun te zoeken bij de bondge noten leek hij ze in deze uren des ge- vaars bijna opzettelijk van zich te willen vervreemden. Ook op het binnenlandse vlak was er niet een gebaar van tege moetkomendheid jegens het volk om het uit te nodigen zich daadwerkelijk tegen het opkomende fascisme te keren. Hij bleef bij de oude formule en de oude beeld spraak. Vertrouwen van alle passagiers in de kapitein, die met zijn stevige han den het schip dan wel met volle zeilen en zonder schade de haven zal weten binnen te loodsen. Er is. zo zei hij, helemaal geen reden tot zeeziekte en zo nodig zal de kapitein en dat was een duidelijke toe speling op een eventuele nieuwe inwer kingstelling van het befaamde artikel 16 van de grondwet zich nog wel meer macht weten te verschaffen. Een bedekte bedreiging of een slag in de lucht aan het adres van het FLN bevatte de rede nog aan het slot, toen De Gaulle de mogelijkheid aankon digde van een zeer spoedige en volledige publikatie van alle „royale, realistische en constructieve voorstellen, die Frank rijk nu al heeft gedaan" indien de Al gerijnse verzetsbeweging nog langer zou blijven dralen het akkoord met Frankrijk te ondertekenen. Op de reactie van de FLN zijn aller aan dacht en verwachting toegespitst en ge spannen, doch het schijnt dat „het ver trouwen van een groot en verenigd volk waartoe het staatshoofd zijn landgenoten tenslotte opwekte, dit keer gerechtvaar digd is. De FLN-regering, die nog in Tu nis vergadert, zou volgens de meeste waar nemers ter plaatse nu inderdaad besluiten de handschoen, die De Gaulle gisteren opnieuw heeft uitgeworpen, op té ra pen. Tijdens de uitending van de rede van De Gaulle werd in Algiers een „lawaai- concert" op pannen en andere voorwerpen gegeven, waarbij ook automobilisten met hun claxons en schepen met hoorns mee deden. Bij aanslagen in Algerije werden giste ren zestien personen, onder wie negen Europeanen, gedood. MEfr Louis Pasteur: De menselijke ziekten en kwalen zijn alle te bestrijden, doch de dood moet als een volkomen gezonde zaak worden beschouwd. Premier Cyrïlle Adoela van de cen trale Kongolese regering toont zich bijzonder geïnteresseerd in de witte stof, die hij op hopen geveegd aan trof bij de ingang van hét hoofdkwar tier van de UNO in New York. Hij raakte de vreemde substantie aan, nam er voorzichtig wat in de hand, greep toen moed en een grotere hoeveel heid, die hij met een zelfverzekerde glimlach aan de fotograaf liet zien. De zwarte premier zal wel geweten hebben dat hij met sneeuw te doen had, maar het verschijnsel boeide hem kennelijk zozeer, dat hij de verleiding van een nadere kennismaking niet kon weerstaan. Advertentie Zie ook pagina 10 In zijn woonplaats Arlington, in de Amerikaanse staat Virginia, heeft kolonel John Glenn de eerste pers conferentie gegeven simds zijn voor genomen tocht om de aarde tot 13 februari werd uitgesteld. De föto toont van links naar rechts voor zijn huis de zestienjarige zoon David, mêvrouw Anna Glenn, de kolonel en zijn veer tienjarige dochter Carolyn. Hindoepriesters en astrologen in India hebben (zoals in onze edities van 2 ja nuari gemeld) voorspeld dat op 4 fe bruari van dit jaar „de wereld, of althans een groot deel daarvan, vernietigd zou worden". Zij leidden dit af uit de con junctie van een ongewoon groot aantal planeten in een der tekens van de Dierenriem op die dag. In India, als mede in grote delen elders in Azië, is de afgelopen weken bijzonder ijverig ge beden en geofferd, waarmee men de te verwachten wereldramp hoopte te kun nen afwenden. Nu de 4de februari voorbijgegaan is zon der enige calamiteit, hebben de rampspoe- (Van onze correspondent) PARIJS De vangst van zeven rechtse ultra's, onder wie een advocaat en vier officieren, die de Parijse politie zaterdag ten huize van een hunner deed, is volgens regeringskringen beweerd, voor de O.A.S. een nog zwaardere klap dan ze een week daarvoor, met de arrestatie van de chef der plastiqueurs, Castille, en de poujadis- tische koekjesbakker en oud-parlementa riër Bouyer, kreeg te incasseren. Niet al leen dat deze nieuwe arrestanten, althans intellectueel gesproken, van een iets aan zienlijker klasse zijn, doch de rol die zij in de terreurorganisatie vervulden, lag, als men het zo zeggen mag, op een wat hoger niveau. Men beschouwt ze als de leden van de „Braintrust" van de O.A.S. in Frankrijk en ze stonden in onmiddellijk contact met kapitein Sergent, die als de regelrechte vertegenwoordiger van ex-generaal Salan in de hoofdstad wordt beschouwd. Toen de politie zaterdag ten huize van de advocaat voor kwade zaken, mr. Pir- che, haar inval deed, was het gezelschap waartoe ook een kolonel en een majoor behoorden, die al eerder waren berecht wegens hun aandeel in de barricadenop- stand in Algiers en natuurlijk werden vrijgesproken juist bezig plannen te be Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar.. Volledige weerrapporten op pagina twee. ramen voor de eerstvolgende putsch, waar- handeling zou dienen. De bedoeling was een nieuwe greep naar de macht te doen. voor afgegaan door een reeks moorden op hoge politiefunctionarissen, waarvan de lijst eveneens reeds was opgemaakt. Bij de militairen uit dit nieuwe komplot zijn intussen al invallen gedaan, waarbij zoveel materiaal, voor een deel in code schrift in handen van de politie is geval len. dat het nog wel even duren zal al vorens men al die gegevens kan overzien. Men overwoog gisteren een aantal poli tiediensten speciaal te mobiliseren om al die inlichtingen zo snel mogelijk te kun nen uitwerken. Het belang, dat de regering aan het succes van de nieuwe politieoperatie hecht werd gisteren onderstreept door een be zoek van de minister van Binnenlandse Zaken, Roger Frey, aan het hoofdbureau van de binnenlandse veiligheidsdienst, waar hij de inspecteurs kwam gelukwen sen. Het lijntoestel van de luchtdienst Parijs Algiers werd gistermiddag in Orly enkele uren opgehouden, om de politie gelegen heid te geven alle 75 passagiers te fouil leren en te ondervragen. De reden van deze maatregel is niet onthuld. De ste ward werd echter door de politie vastge houden en het vermoeden heerst, dat ook hij met de zojuist gepakte O.A.S.-leiders gemen zaak zou hebben gemaakt. (Reuter) De 27-jarige Parijs* advo cate Noemie Glaymann is maandagavond met een speciaal militair vliegtuig in Pa- ijs aangekomen. Zij werd ontvangen door een lid van de Sureté Nationaie en zondei het vervullen van belasting- en politie-for- maliteiten voor ondervraging naar het hoofdkwartier van de nationale veiligheids dienst overgebracht. In Parijs werd maandagmiddag een kneedbomaanslag gepleegd op de woning van de journalist Roger Deleplanque, een medewerker van het weekblad Aux Ecoutes. De schade was aanzienlijk. Le den van de republikeinse garde hebben sinds zaterdag de bewaking van radiosta tions, stadhuis en belangrijke postkantoren van de politie overgenomen. dige gevolgen zich tegen de sterrenwiche laars en andere onheilsprofeten zelf ge richt. Enkelen zijn afgeranseld, anderen hals over kop gevlucht, weer anderen hou den stand tot het laatste ogenblik, zo meldt Ass. Press uit New Delhi. Volgens berich ten uit Jaipoer zijn aldaar vier priesters weggejaagd en twee van hen door vrou wen, die tegen schrikverspreiders protes teerden, afgerost. „Astrologen door burgers van Delhi be spot," schreef het meest verspreide Indi sche blad de „Indian Express" gisteren bo ven zijn hoofdartikel. „Cassandras gelogenstraft, maar zij kun nen nog redeneren", schreef de „Hindus tan Times." Maarswami Madhavasjarya, een der voornaamste onheilsvoorspellers, volhardt echter bij zijn profetie: „De westelijke landen staan in de eerstvolgende 30 maan den moeilijkheden te wachten," oreerde hij gisteren op een persconferentie. Hij zei dat „de maan de conjunctie had ver laten, maar dat Saturnus voor de eerst komende 30 maanden in haar plaats is ge komen: Saturnus is zwart van kleur en daarom slecht voor de blanken," zei hij. Maarswami zei verder dat gemeenschap pelijke gebeden tegen de invloed van Sa turnus, hoofdzakelijk voor het welzijn van de westelijke landen, tot 26 februari zullen worden voortgezet. In Poona zijn zondag twee aardtrillingen van geringe intensiteit waargenomen maar de meteorologen hebben ijlings ontkend, dat die iets met de planetaire conjunctie te maken hadden. „Het waren zuiver op pervlakteverschijningen en ze hadden geen diep gelegen epicentrum," verklaar den zij. Dit belette niet dat angstige mensen in menigten uit hun huizen vluchtten. In een dichtbevolkte wijk van Calcutta deed een rommelend geluid, veroorzaakt door een passerende vrachtauto, een aardbevings paniek ontstaan, waarbij een persoon on der de voet werd gelopen en om het leven kwam. In geheel India hernam in de loop van gisteren het normale leven zijn gang na een periode van stagnatie tengevolge van de astrologische voorspellingen. Miljoenen mensen hadden het weekeinde in bange afwachting biddend doorgebracht. Velen hadden zich met hun gezin in schuilplaat sen geïnstalleerd. Spoor- en luchtreizen waren afgezegd en de effectenbeurs had stilgelegen. Maar er gebeurde niets... WASHINGTON (Reuter) - Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat een ver gunning voor het vervoer van Neder- _andse troepen naar Nieuw-Guinea over het grondgebied der Verenigde Staten opnieuw in beschouwing zal worden ge nomen, als de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië zouden worden afgebroken of in geval van een militaire noodtoestand. Een woordvoerder van het ministerie gaf een uiteenzetting waarom de V.S. de vergunning voor de vluchten over Ameri kaans gebied voor het vervoer van de Ne derlandse militairen hebben ingetrokken en merkte daarbij op dat de betoging voor de Amerikaanse ambassade in Djakarta „zonder twijfel is aangestookt door de communistische agitators". Na een pro test tegen het gebeurde in Djakarta heeft de Indonesische minister Soebandrio zijn diep leedwezen betuigd aan de Amerikaan se ambassadeur in Djakarta, Jones. De woordvoerder verklaarde echter dat het besluit, de chartervluchten met militairen te verbieden, reeds was genomen, vóór het incident in Djakarta. In zijn motivering van het verbod zei hij dat de V.S. van ganser harte de pogingen van Oe Thant steunen om een oplossing voor het geschil over Nieuw-Guinea te vin den. Deze onderhandelingen in New York hebben een zeer delicaat stadium bereikt. Daarom is in het belang van een vreed zame oplossing besloten voor dit ogenblik dergelijke vluchten niet toe te staan. „Zou den de besprekingen mislukken of zou een militaire noodtoestand in westelijk Nieuw- Guinea ontstaan dan zullen wij de zaak bezien in het licht van de dan bestaande situatie", aldus de woordvoerder. Hij zei verder, dat volgens de conven tie van Chicago van 1954 voor de burger luchtvaart geen toestemming voor char tervluchten over het gebied van een an der land vereist is. Maar volgens de V.S. kan men niet van burgerluchtvaart spre ken, als uitsluitend militair personeel wordt vervoerd. Het besluit van de V.S. is gisteren door de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag aan minister-president De Quay medege deeld, die daarover zijn grote teleurstel ling heeft uitgesproken. De New York Herald Tribune schrijft vandaag, dat de „grote teleurstelling en verbazing geuit door minister-president De Quay niet kleiner is dan die van het Ame rikaanse volk. De Nederlandse houding ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea", al dus het blad, „is volkomen juist. De Ne derlanders hebben verschillende manieren voorgesteld om de toekomst van dit primi tieve gebied en zijn Papoea's te bescher men. Maar Indonesië, dat net zoveel rech ten heeft om de Papoea's als de Eskimo's te regeren, heeft met oorlog gedreigd en militaire speldeprikken toegediend. Indo nesië heeft nadrukkelijk betoogd dat het nergens over onderhandelen wil. Indien Indonesië tot de conclusie komt, dat het Nieuw-Guinea kan bevrijden met dezelfde soort militaire wandeling die de Indiërs in Goa gemaakt hebben, zal het zulks ongetwijfeld proberen. Indien het slaagt zal een nieuw precedent toegevoegd zijn aan de reeks, volgens welke alles wat een Europeaan of een Amerikaan doet im perialistisch is, terwijl alles wat een Azi aat of Afrikaan of communist doet moreel juist is. Tenslotte schrijft het blad: „Wij suggereren, dat het de gezonde en eerzame Amerikaanse politiek is de Nederlanders te helpen en' niet te belemmeren in hun verdediging van Nieuw-Guinea tegen de In donesische agressie en herstelbetalingen te eisen voor de schade, die de bende in Dja karta aan de Amerikaanse ambassadi aangericht heeft". (Vervolg op pag. 2 onderChartervluchten) Weerrapporten *.-•!, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland y2, 6 Op de Praatstoel3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 6 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 Topsy 3 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's A V

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1