Jonge K.L.M.-vliegers in verzet tegen dictatoriaal bestuur AGENDA 3 Nieuwe smaak en bondig) Bij de K.L.M. zelf heerst geen onrust Rectificatie Leger treft geen verwijt inzake overlijden van soldaat op oefening 1 Noodwoningen moeten binnen vijf jaar verdwijnen De „vrije boeren" Nieuwe weg dreigt Elten te isoleren Plan voor een betere voorlichting over Nederland Chartervluchten Kirihio gaat naar Hollandia KABO ernstig ontsteld over regeringsbeleid Zeer zacht weer DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 Minister antwoordt: Haarlem V elsen-IJmuiden Santpoort Beverwijk Heemskerk Examens Friese boer krijgt prijs van Duitse universiteit Jonge Duitser probeerde publieke vrouw te wurgen Groot personeelsverloop bij de overheid Mr. Hartsuiker hoofd van het Amsterdams parket Industriewoningen WEERRAPPORTEN ,3 Si Van onze Amsterdamse redacteur) De Vereniging van K.L.M.-vliegers zal eind volgende week een ledenvergadering beleggen, waarin de piloten zich definitief zullen moeten uitspreken over de be zuinigingsmaatregelen, die in een intern overleg tussen K.L.M.-directie en het bestuur van de vliegersvereniging ter sprake zijn gekomen. Zoals bekend heeft de houding van het bestuur, dat aan het ontslag van een aantal van de jongste vliegers de voorkeur geeft boven andere mogelijkheden als bijvoorbeeld een salarisverlaging over de gehele linie, grote ontstemming onder de jongeren veroorzaakt. Een ont stemming, die tot uitbarsting kwam toen deze, zich onrechtvaardig behandeld voe lende, piloten de vertrouwelijke mededelingen, die hun op een bijeenkomst werden gedaan, ter publikatie aan een dagblad aanboden. De onenigheid in de vereniging van vliegers heeft hierdoor een publiciteit gekregen, die doet vermoeden dat er in de boezem van de K.L.M. grote onrust heerst over de bezuinigingsmaatregelen in de personeelssector. In werkelijkheid is het echter zo, dat de besprekingen, om het ruim 18.000 man tellende K.L.M.-personeel met circa 1500 te ver minderen, in nauw overleg met de be trokken personeelsgroepen zonder wrij ving verloopt. Zo is onder andere met de gronddienst een voor alle partijen aanvaarde oplossing gevonden in de vorm van een afvloeiing en een wer vingsstop. De bezuiniging in de personeelssector moet worden gezien als een van de ge neesmiddelen, die de K.L.M. heeft om de recessie in de burgerluchtvaart te kunnen doorstaan. De maatregel is een recht streeks gevolg van een in het verleden te optimistisch geraamde uitbreiding. De vereniging van de K.L.M. vliegers is een categorale vereniging van aan de maatschappij verbonden piloten. Het lag voor de hand dat de directie over de be zuiniging in deze sector met het bestuur van deze vereniging in onderhandeling aantreden. De moeilijkheden die hieruit zijn voortgekomen hebben uitsluitend hun oorzaak gevonden in een „rel" in de boezem van deze vereniging, waar de di rectie geheel buiten staat. Voor wie de verhoudingen in het vliegerkorps kent, is deze onenigheid wel verklaarbaar. „Krullenjongens". Van de 850 vliegers, die de K.L.M. in dienst heeft, behoren er ongeveer honderd tot de jongste categorie, de zogenaamde „éénbanders". Tussen deze jongelui, van 23 a 24 jaar, en de gezagvoerders be staat een afstand die oneindig veel groter is dan die tussen bijvoorbeeld een vierde stuurman ter koopvaardij en een scheeps kapitein. Een gezagvoerder van een DC-8 is een man van gewicht, in wiens ogen een n-bander" maar een krullenjon gen is. De jonge vlieger wordt er dan ook naar behandeld en hij accepteert dit, om dat hij weet dat hij qua kennis en erva ring nog niet in de schaduw kan staan van de drie- of vier-bander. In de vereniging van K.L.M.-vliegers zijn de jonge vliegers, wat hun aantal be treft, sterk vertegenwoordigd. In het be stuur treft men echter de oudere piloten aan. Op de vergaderingen heerst dezelfde hiërarchieke sfeer als in de dienst: er zijn maar weinig n-banders die een mond durven opendoen. Tegen deze achtergrond dient de thans ontstane „rel" te worden gezien. In de loop van de vorige week werden de één-banders per telegram opgeroepen voor een vergadering van de vliegersver eniging. Hier werd hun door de voorzitter, de heer H. A. Hartogh Heys, mededeling gedaan over de stand van zaken in het over leg tussen directie en het verenigingsbe stuur. Er waren drie belangrijke punten aan de orde, waarover het bestuur zich moest beraden: een salarisverlaging van twaalf percent voor alle vliegers, een wachtgeldregeling voor vijftig jonge vlie gers, alsmede het ontslag van nog eens vijf tig jonge vliegers en tenslotte het ontslag van 75 vliegers van de jongste categorie. De voorzitter liet tevens weten dat het bestuur de suggestie tot salarisverlaging had verworpen en hij confronteerde de éénbanders met de beide andere mogelijk heden, die voor de betrokkenen uiteraard weinig aantrekkelijk waren. De jonge vliegers waren bijzonder ont stemd over de wijze waarop hun belangen door de vereniging, in het overleg met de directie, waren behartigd. Zij vroegen zich af waarom zij juist het slachtoffer van de bezuinigingsmaatregel moesten worden en er bijvoorbeeld niet was gedacht aan afvloeiing van oudere vliegers, die toch over enkele jaren worden gepensioneerd, of van buitenlandse piloten, waarvan er circa 175 bij de K.L.M. in dienst zijn. Actie-comité De gelatenheid waarmee de één-banders tot dusver hun ondergeschikte positie in de vereniging hadden aanvaard, wreekte zich en inplaats van eensgezind bij het bestuur aan te dringen op een andere regeling, ko zen enkelen de emotionele weg en zochten steun bij de publieke opinie. Het bestuur werd hierdoor tegen de ha ren in gestreken en de gevolgen bleven niet uit. Zaterdagmiddag werden de één-ban ders weer voor een vergadering opgeroe pen. Tijdens deze bijeenkomst kregen de aanwezigen een ernstig verwijt te horen van hun voorzitter, in verband met de open baarmaking van de vertrouwelijke mede delingen. De voorzitter eiste zelfs, dat de „schuldigen" zich zouden melden, maar aangenomen dat deze aanwezig waren, ga ven zij hieraan geen gevolg. De vergade ring werd toen na enkele minuten gesloten en twee sprekers, die hiertoe de wens te kennen gaven, kregen geen gelegenheid meer aan het woord te komen. Op de vraag of het toegestaan was in het ver enigingslokaal voor nader overleg bijeen te blijven, werd niet geantwoord. De één banders werd echter evenmin te verstaan gegeven, dat ze moesten vertrekken. Zij be sloten toen een actie-comité uit hun mid den te kiezen. Wat de bedoelingen van het actie-comité zijn, is nog niet duidelijk. Na de loslippig heid van de vorige week zijn de jonge vliegers voorzichtig geworden en men mag aannemen, dat het comité zich voorname lijk bepaalt tot actie op de ledenvergade ring. Het staat nog geenszins vast dat de meer derheid van deze vergadering het voorstel van het bestuur, om van de diverse moge lijkheden de voorkeur te geven 'aan het ontslag van de één-banders, zal ondersteu nen. Het is bekend, dat vele oudere vlie-, gers het ontslagvoorstel onaanvaardbaar vinden. Tot onze spijt is in de kop van het arti kel 0"->er de moeilijkheden bij de KLM op pagina één van onze bladen van gis teren een fout geslopen die tot verkeerde conclusies zou kunnen leiden? Zoals ook uit het nevenstaande artikel blijkt is er nog geen sprake van, dat de KLM-direc- tie de 75 jonge vliegers al heeft ontsla gen. Wel zijn verschillende mogelijkheden ter bezuiniging in deze sector van het per soneel aan de Vereniging van KLM- vliegers in overweging gegeven, hetgeen ook uit het stuk van gisteren te lezen viel. Minister Visser heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Beernink over de tijdens een oefening bezweken dienstplichtig sol daat H. J. Hondelink. Er is geen sprake geweest van tekortkomingen van de zijde van de militaire geneeskundige dienst of van de commandanten in ver band met diens overlijden zegt de mi nister. Hondelink, die op 30 november 1961 voor eerste oefening was opgekomen, is op 13 december tijdens zijn eerste praktische velddienstles, uitgevallen bij een looppas over een korte afstand. Zijn commandant heeft hem die dag verder geen zware dienst meer laten doen en heeft hem de volgende ochtend het ziekenrapport laten bezoeken. De onderdeelsarts heeft Honde link, gelet op zijn klachten, op 19 decem ber naar het militair hospitaal in Utrecht gezonden, waar hij die dag in de interne polikliniek een uitgebreid onderzoek heeft ondergaan. De uitslag daarvan was zoda nig, dat geadviseerd werd Hondelink nor maal dienst te laten doen. Bij zijn keuring voor de dienstplicht in september 1961 heeft Hondelink verklaard, dat zijn vader hartklachten had. Dit was zijn onderdeelsarts bekend, doch noopte, gezien de resultaten van de keuring niet tot bijzondere maatregelen. Ook de resul taten van het onderzoek in het militair hospitaal gaven geen aanwijzingen, dat aan deze omstandigheid bijzondere aan dacht diende te worden geschonken. Hondelink heeft, behalve op het zieken rapport waarheen hij door zijn comman dant was gestuurd, nimmer klachten bij zijn onderdeelsarts geuit. Toen na het on derzoek in het militair hospitaal bleek, dat Hondelink bij de praktische dienst, ondank zijn goede wil, maar moeilijk mee kon ko men, heeft zijp commandant hem gezegd, dat,hij, wanneer hij merkte dat het niet ging het gerust kalm aan mocht doen. BMi V iiSSSÖB» duife. c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Orgel concert door Piet Kee; werken van Bux- tehude, Bandrieu, Hindemith, Franck en Flor Peeters. Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: Rot terdams Toneel met „Boeing-Boeing", blijspel van Mare Camoletti; regie Johan Walham. BIOSCOPEN Cinema Palace: Tot en met vrijdag is het theater gesloten. Frans Halstheater, vandaag 20 u., overige dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Het recht om te mogen leven", 18 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Fanny", 14 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de wassen beelden", 18 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Green mansions", 14 j. Woensdag ge sloten. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sas katchewan", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en woensdag 20 u.: „Ik was een gangster", 18 j. DIVERSEN Raadhuis Halfweg, woensdag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van Heienk, 9-17 u. Tot 23 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren 10-22 u. Tot 1 maart. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 2 februari). „De DINSDAG 6 FEBRUARI City Theater: Filmvoorstelling Kunst kring. Rooswjjkerhof, 20-22 u.: Expositie „Scherf en prent". WOENSDAG 7 FEBRUARI City Theater, 20 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex Theater, 20 u.: „My man Godfrey". Rooswijkerhof, 12-17 en 20-22 u.: Expo sitie „met scherf en prent". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30-12 en 14-16.30. WOENSDAG 7 FEBRUARI De Haven, Schipbroekenweg, 20 u.: Ju bileumconcert Kennemer Vrouwenkoor onder leiding van Annie Schoen. DINSDAG 6 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Harts tocht van een zeventienjarige". WOENSDAG 7 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Harts tocht van een zeventienjarige". DINSDAG 6 FEBRUARI Marquette-theater: Geen voorstelling. WOENSDAG 7 FEBRUARI Marquette-theater, 20 u.: „Young man with a horn". Enige pelotons jonge Indonesiërs tij dens een looppas-oefening in het leger kamp Malino op Celebes. Er is een plan in uitvoering om de noodwoningen te doen verdwijnen. Dit plan moet in vijf jaar ten uitvoer gelegd zijn. Daarom worden er aan de provincies ver vangingswoningen toegewezen. Bij krotop ruiming wordt voorts voorrang verleend bij de toewijzing van premiewoningen. Minister Van Aartsen deelde dit mee in een in Arnhem gehouden persconferen tie. De bewindsman brengt met enkele van zijn naaste medewerkers een twee daags werkbezoek aan de prpvincie Gel- derlanl. De minister deelde verder mee, dat wegens het overladen bouwprogramma, waarbij meer dan 50 percent voor reke ning van de woningbouw komt, er maar zeer weinig ruimte overblijft voor de bouw van schouwburgen. Deze voorzieningen val len onder de categorie bijzondere gebou wen, welke met ongeveer veertig miljoen gulden maar een zeer gering deel uit maakt van het totale bouwprogramma van drie miljard. Het ligt niet op de weg van de minister van Landbouw, zo deelt mr. V. G. M. Ma rijnen mede, om tegen acties als die van de heer Koekoek c.s. tegen het landbouw schap en zijn wettig genomen maatregelen op te treden. Wel verdienen deze acties scherpe afkeuring. Voor zover de demo cratische rechtsorde door zulke acties word verstoord, worden daar door het terzake bevoegde gezag maatregelen tegen geno men. AMSTERDAM (G.U.) Geslaagd voor het doctoraal-examen notarieel staats recht A. van Keulen (Badhoevedorp). Advertentie Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers» drogisten, kappers en de speciaal branche De voorgestelde teruggave van het grens gebied Elten aan de Duitse Bondsrepubliek heeft moeilijkheden met zich meegebracht in verband met de aansluiting van de door Elten lopende rijksweg 36 op de in Duits land aangelegde voortzetting van deze rou te. De oude weg loopt door Elten heen. De nieuwe verbinding (rijksweg 12) zal echter buiten Elten omlopen. Er zijn op- en afrit ten gemaakt, die Elten met de nieuwe rijksweg verbinden. Als de voorgestelde grenswijziging gera tificeerd wordt is het zinloos de douane kantoren langs de nieuwe route aan de hui dige grens te bouwen. Als deze wordt ver legd komen de gebouwen immers op Duits gebied te staan. Daarom zijn de kantoren ongeveer vijf kilometer terug op Nederland se grond gevestigd. Wanneer de nieuwe weg nu wordt aangesloten zou men vanuit Duitsland vijf kilometer Nederland in kun nen rijden en van de weg af kunnen gaan zonder gecontroleerd te worden. Als het ministerie van Verkeer en Waterstaat de weg openstelt wil het ministerie van Fi nanciën daarom die vijf kilometer tot dou ane-weg verklaren. Dit houdt in, dat de El- tense op- en afritten geblokkeerd zullen moeten worden. De Eltenaren zijn het daar helemaal niet mee eens. De neringdoenden vrezen geen toerist meer te zullen zien. De landdrost van Elten meent dat openstelling van het weggedeelte mogelijk is zonder dat Elten geïsoleerd komt te liggen. Hiervoor zou den aan de huidige grens tijdelijke „nood- doorlaatposten" gemaakt moeten worden. Zodra de grenswijziging tot stand gekomen zou zijn, zouden die dan weer opgeheven kunnen worden. De tijd dringt echter wel; 30 maart wordt als datum voor de open stelling genoemd. Een Friese boer, de heer P. B. de Boer uit Stiens, zal van de Christian-Albert- universiteit te Kiel in Duitsland een prijs van tienduizend mark ontvangen. Deze prijs, de Justus von Liebig-prijs, wordt jaarlijks uitgekeerd aan iemand die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de landbouw. De landbouwkundige faculteit van de Kieler universiteit heeft hem deze keer aan de heer De Boer toe gekend wegens diens verdiensten op het gebied van de intensieve graslandcultuur. De prijswinnaar begon in 1926 te ex perimenteren met zware stikstofbemesting op zjjn grasland. Toen Ijij die. metjipde 25 jaar had'toegepast heeft hij er'm het Fries Landbouwblad een aantal artikelen over geschreven, die later in een brochure zijn bijeengebracht. De heer De Boer heeft op zijn bedrijf meer dan honderd excursies van Duitse boeren ontvangen. Hij is daarmee opgehouden toen het hem te lastig werd bij zijn bedrijfsvoering, maar nu voelt hij toch wel weer een verplich ting Tot op hoog niveau zijn plannen bespro ken om een nieuwe koers te geven aan de voorlichting over Nederland. Gepoogd zal worden het in vele landen onjuiste beeld van ons land als een gemeenschap van op klompen lopende koeiendrijvers, mole naars, draaiorgelklanten en tulpenkwe kers tussen polders, oud stedeschoon en musea in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid. De heer J. A. Risseeuw, directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV), voert overleg met overheid en bedrijfsle ven teneinde zowel in Europa als in Ame rika Nederland te laten zien zoals het werkelijk is. Op den duur wil de heer Risseeuw de tot dusverre gebruikte voorlichtingsme thoden onder andere met behulp van klompen en bloemen gesierde vouwbladen secundair maken. Naar zijn mening beho ren vele belangrijke Nederlandse aspec ten, zoals de Deltawerken, de industriële ontwikkeling, de dienstverlenende bedrij ven zoals scheep- en luchtvaart, de tech nische en wetenschappelijke taken en re sultaten evenzeer tot het beeld van ons land als artistieke prestaties, musea, his torische stadjes, bloemenrijkdom, land- schapsschoon, stranden, polders en land bouw. De heer Risseeuw hoopt, dat in samen werking tussen alle betrokkenen per jaar bijvoorbeeld enige documentaire films van zodanig gehalte gemaakt zullen kunnen worden, dat men deze films elders graag in bioscopen zal willen vertonen. Daarnaast zijn er in ons land nog tal van onderwerpen te vinden voor televisie reportages, die voor buitenlanders belang wekkend en aantrekkelijk zijn. Daarmee kan de toeristische maar ook de zakelijke aantrekkingskracht van ons land verhoogd worden. Een 17-jarige Duitser heeft gistermor gen in Amsterdam gepoogd een prostituée te wurgen, nadat hij haar met een hamer enige slagen tegen het hoofd had gege ven. De vrouw wist echter een tafel om ver te trappen en zo de aandacht van de buren te trekken. Met een te hulp gesnelde buurvrouw wist zij haar aanvaller te over meesteren. De Duitser had de nacht doorgebracht in de woning van de vrouw aan de Lijn baansgracht. Hij kon ter plaatse worden gearresteerd, nadat de buurvrouw de poli tie had gewaarschuwd. De jongen heeft bekend dat hij de vrouw wilde wurgen. Over het motief van zijn daad heeft hii zich niet willen uitlaten. (Vervolg van pag. 1) Ook de Londense „Times" beschuldigt Indonesië van halsstarrigheid. „Er is een tijd geweest waarin Nederlands' onwil er toe bijdroeg dat emoties werden aange wakkerd, die Soekarno en zijn volgelingen thans met alle mogelijke moeite verhit willen houden", aldus het blad. „Dit gaat niet langer op. De meeste Nederlanders zouden zich graag verlost zien van een po litieke en economische last. Gelukkig zijn de Verenigde Naties als bemiddelaar gaan optreden. Alle landen die er ongelukkiger wijze bij betrokken zijn, dienen de pogin gen van de volkenorganisatie te bevorde ren. Accentverschillen tussen Groot-Brit- tannië, Australië, de Verenigde Staten en andere landen staan een regeling door on derhandelingen niet in de weg. Het zijn thans de Indonesiërs die halsstarrig zijn", aldus de „Times". Oe Thant In New York heeft Oe Thant opnieuw geconfereerd met de Indonesische afge vaardigde, Soekardjo Wirjopranoto. Over het besprokene is het gebruikelijke stil zwijgen gehandhaafd. Een woordvoerder van de Verenigde Na ties heeft meegedeeld dat een Zwitserse functionaris van het Internationale Rode Kruis, Durant, zal worden belast met de repatriëring van de Indonesische gevange nen op Nieuw-Guinea. Durant, die zich op het ogenblik in Tokio bevindt, zal zich zeer binnenkort naar Nieuw-Guinea bege ven om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de gevangenen en hun te rugkeer te regelen. Waarschijnlijk zullen de gevangenen via Singapore naar Djakar ta worden gezonden. HOLLANDIA (AP) De student Frits Kirihio heeft de Partai National op Nieuw- Guinea waarvan hij mede-oprichter is laten weten, dat hij over twee weken naar Hollandia komt. Het telegram dat E. J. Bonay, waarnemend voorzitter van de Partai National van hem uit Neder land ontving luidde: „Over twee weken kom ik naar Hollandia, Kirihio". Het te legram was verzonden uit Gorkum waar, aldus de heer Bonay, ook H. Wajoi, de voorzitter van de Parna verblijft. Naar aanleiding van berichtep, dat Kii- rihio, die kort géled'en een bezoek bracht aan Indonesië, naar Nieuw-Guinea zal gaan om verslag uit te brengen over zijn er varingen, heeft de vice-voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, de heer M. Kaisiepo, verklaard: „Als Kirihio meent naar Nieuw- Guinea te moeten terugkeren om hier pro paganda te maken voor aansluiting bij Indonesië moet hij dat niet nalaten. Hij zal dan zelf kunnen zien en horen welke werkelijke verlangens er leven in de har ten van zijn volk." De voorzitter van de Democratische Volkspartij in Nieuw-Guinea verklaarde over Kirihio's denkbeelden, dat een der gelijke propaganda voor zijn partij on aanvaardbaar is. De D.V.P. verwerpt nadrukkelijk alle aanspraken van Soekar no „en dus Krihio's bedoelingen". Neder land dient de gangen van Kirihio scherp te observeren. Zijn enige doel is ons land weg te geven aan Indonesië en zijn pro paganda is dus alleen bedoeld om chaos te verwekken. Bij de opening van de Bondsvergadering van de Katholieke Bond van Overheids personeel (KABO) in Musis Sacrum te Arnhem, hedenochtend, heeft de voorzit ter, de heer A. C. M. Weijters, een rede uitgesproken, waarin hij erop wees, dat deze vergadering werd gehouden na de afsluiting van mislukte loononderhandelin gen en vóór de behandeling daarvan in de Tweede Kamer. Spreker meende dat de foutieve rege ringsbeslissingen het zwaarst wegen maar er zijn ook juiste genomen. Waar dering had de voorzitter voor de verbete ring van de salariëring van het verple gend personeel, voor de maatregelen ten behoeve van het politiepersoneel en de kleuterleidsters, de verbetering van de kindertoelage, de verbetering van het ver- plaatsingskostenbesluit, en de ziektekos tenregeling. Intussen is het hoofdbestuur echter ern stig ontstemd over het salarisbeleid. De organisaties hebben tegenvoorstellen ge daan, doch de regering houdt halsstarrig vast aan eigen ideeën. De mislukking van de onderhandelingen noemde spreker compleet. Hij deelde mede, dat alleen reeds de KABO in 1961 1600 leden heeft verloren wegens ontslagneming bij de overheid. In januari van dit jaar traden er om diezelfde reden weder 170 uit de bond. Spreker schatte, dat in 1961 vijf a zesduizend personeelsleden de overheids dienst ontvlucht zijn. De regering heeft aldus de heer Weijters niet voldoende naar ons ge luisterd. Het is nu de taak van het parle ment, dit wel te doen. Wij doen een krach tig en nadrukkelijk beroep op de Tweede Kamer om nog grotere moeilijkheden te voorkomen, aldus de heer Weijters. De voorzitter zei ten slotte, dat van ver schillende zijden de vraag is gesteld of het stakingsrecht niet onder de loep moet wor den genomen. Het hoofdbestuur is van mening, dat er diepgaande studie nodig is, alvorens een definitief antwoord op con crete vragen in dit verband kan wor den gegeven. Burgemeester. Met ingang van 1 april is eervol ontslag verleend aan mr. dr. A. J. Romijn, burgemeester van Win schoten. Miniatuur Walcheren. Miniatuur Wal cheren, dat vorige jaren vooral door bui tenlanders zeer druk is bezocht, zal dit jaar de poorten voor het publiek open stellen van 19 april tot-en met 30 septem ber. Het klank- en lichtspel „Schrijn van zwaard en kruis" zal van 6 juni tot en met 7 september iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond worden opgevoerd in de abdijgebouwen in Middelburg. Buit. Drie inbraken hebben Haagse inbrekers een flinke buit opgeleverd, namelijk bijna 10.000,—. Uit een radio magazijn verdween 4.500, nadat de brand kast met een valse sleutel was geopend. Uit twee woningen werd respectievelijk 3.200 en 1.700 gestolen. Hotel in Breda. Aan de Markendaal- seweg in Breda zal een acht verdiepingen hoog hotel verrijzen, dat met inbegrip van de inventaris 6 miljoen gulden gaat kos ten. Het betreft hier een particulier initia tief. De lagiesaccommodatie in Breda zal er met 132 bedden door worden uitgebreid. De bouw sluit aan op een garagecomplex van dezelfde eigenaar dat een grote uit breiding zal ondergaan. Donderdagavond open. Met ingang van 13 februari zullen de textielzaken ook de winkels voor meubelen en woning inrichting in Haulerwijk bij Bakkeveen 's woensdags zijn gesloten. Donderdags avonds zijn éij evenwel tot negen uur ge opend. Qverwogen wordt, later op maan dag in plaats van woensdag te sluiten. Tot hoofd van het parket in Amsterdam is benoemd mr. J. F. Hartsuiker. Hij is de opvolger van mr. W. P. Bakhoven, die tot advocaat-generaal bij de Hoge Raad is benoemd. Mr. Hartsuiker, die 48 jaar is, werd in 1948 substituut-officier van Justitie te Amsterdamjin 1956 volgde zijn benoeming tot officier van Justitie. Mr. Hartsuiker heeft de afgelopen 14 jaar als officier van justitie een aantal bekende zaken behandeld, o.a. die van de twee verdwenen joodse weesmeisjes, di verse zaken tegen speelbanken, de moord op ..magere Josje" en de affaire Socrates. Onder zijn leiding werd een actie gevoerd tegen bordeelhouders en souteneurs in de binnenstad. Van de in 1962 te subsidiëren woning wetwoningen zijn 2.000 woningen bestemd voor de industriële ontwikkeling in de probleemgebieden. Van dit aantal heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid thans 750 woningen over de daarvoor in aanmerking komende pro vincies verdeeld. De verdeling is: Gro ningen 150, Friesland 155, Drente 120, Overijsel 65, Noordholland 10, Zeeland 60, Noord-Brabant 70 en Limburg 120. lllllllllillllllllUllillllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII Het KNMI deelt mede: Een gecompliceerd gebied van lage druk heeft zich het afgelopen etmaal verplaatst van Newfoundland naar het zeegebied ten zuidwesten en zuiden van IJsland. Tussen dit lagedrukgebied en een hogedrukgebied, dat zich van Spanje tot de Azoren uit strekt, werd door krachtige tot storm achtige zuidwestelijke winden zachte oceaanlucht naar de Britse eilanden ge transporteerd. Ook Nederland zal zich de komende nacht en een groot deel van morgen in deze zachte lucht bevinden, zo dat de temperatuur ver boven normaal zal komen. De lucht is zeer vochtig en er komt veel bewolking in voor. Maximum-temperaturen a binnen- en buitenland. "O'S Neerslag; laatste 24 uur. <u *S X c3 Den Helder geheel bew zw 6 0 Ypenburg geheel bew. zw 8 0 Vlissingen geheel bew. zzw 6 0 Eelde half bew. zw 7 0 De Bilt geheel bew. z 7 0 Twente licht bew. wzw 8 1 Eindhoven geheel bew. wzw 10 0.2 Zd-Limburg geheel bew. zw 2 Helsinki geheel bew. zzo 1 0 Stockholm geheel bew. windstil 3 4 Oslo onbewolkt windstil 2 3 Kopenhagen onbewolkt w 4 6 Aberdeen geheel bew zw 6 0 Londen zwaar bew. wzw 10 0 Amsterdam regen zzw 7 0 Brussel LuxemburE geheel bew wzw 8 1 Parijs zwaar bew. zzw 12 0 Bordeaux mist zw 14 0.2 Grenoble licht bew. nno 6 16 Nice onbewolkt nnw 14 0 Berlijn geheel bew w 6 9 Frankfor1 geheel bew zzw 10 2 München geheel bew w 6 7 Zürich geheel bew windstil 7 2 Genève half bew. windstil 8 13 Locarno onbewolkt ozo 9 0 Wenen licht bew. wnw 8 7 Innsbruc' zwaar bew windstil 5 13 Belgrado onbewolkt w 4 1 Athene licht bew. no 13 0 Rome licht bew. no 14 0 Ajaccio licht bew. ono 15 0 Madrid onbewolkt windst. 17 0 Mallorca onbewolkt windst. 18 0 Lissabon mist windst. 18 0 Woensdag 7 februari Zon op 8.12 uur, onder 17.38 uur. Maan op 9.38 uur, onder 21.10 uur. Maanstanden 11 febr. 16.43 uur eerste kwartier. 19 febr 14.18 uur volle maan. 27 febr. 16.50 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 februari Hoog water 4.38 en 16.52 uur. Laag water 0.17 en 12.41 uur. Woensdag 7 februari Hoog water 5.23 uur en 17.38 uur. Laag water 1.03 uur en 13.28 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort i 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2