...NET KUNT TERECHT.. U OVERAL i Koningin Elizabeth tien jaar regerend vorstin SPD heeft met haar moeilijkheden linkervleugel CKefarine ,.4 E WERELDNIEUWS r li Befere bestrijding van pijn en griep Van dag tot dag minister Oostduitse dienstplicht voor vier lichtingen Stikker wil voor NAVO meer zeggenschap over kernwapens Brazilië stelt staking zeelieden buiten de wet •f. raatótoel Men prijst het in haar dat zij deze taak uitstekend en met vreugde doet Vier Hongaarse jongens door IJzeren Gordijn Frankrijk weert mond- en klauwzeer Traditionalisten kunnen marxisme maar moeizaam afzweren Parijs eist vertrek van Joegoslavische ambassadeur I (Dp de DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 3 Gesprek met Kennedy Advertentie onder ermed .„ais op de for, 10 toveve„ welke i in Je Hi.i l' aan ^«'Jkspos turban tnimle sendt t'wfet/igc nak iw, de '<"f: naar door ot kravh enuiewciap Provinciaal .miM Grens voor vee uit Nederland en Duits 319blJÖ land gesloten M. Mok De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. BEROEMDE geneesmiddelen IN ÉÉN TABLET De Nederlandse regering is begrijpelij kerwijze diep teleurgesteld door de Ame rikaanse weigering, chartervliegtuigen met Nederlandse militairen (zelfs wanneer de ze vermomd zijn als „regeringsambtena ren") op Amerikaans grondgebied tussen landingen te laten maken. Weliswaar heeft Washington intussen alweer geprobeerd enige olie op de golven te gieten door te beloven, de kwestie „opnieuw in over weging te nemen" als Oe Thants bemid delingspogingen zouden mislukken of als er een „militaire noodtoestand" zou ont staan, maar de klap is niettemin hard aangekomen. Van een bondgenoot en nog wel van onze grootste, sterkste bond genoot, tegenover wie Den Haag altijd de uiterste welwillendheid (om niet te zeg gen gedweeheid) heeft betracht had onze regering een dergelijke houding niet verwacht. Maar, hoezeer men zich met het volste recht ook kan ergeren aan dit nieuwste van een hele reeks anti-Nederlandse ge baren van de Amerikaanse regering, toch moet men zich afvragen of onze eigen regering nu inderdaad geen reden had om die houding te verwachten. Als het kabi net-De Quay de laatste jaren objectief had kennisgenomen van de publieke opinie, de officiële mening en de politieke ontwikke ling in tientallen landen (waaronder ook met Nederland zeer bevriende landen) dan had Den Haag al lang kunnen voelen dat het zich door zijn halsstarrige Nieuw- Guinea-politiek meer en meer aan het isoleren was, zelfs van onze bondgenoten Dit gevaar blijkbaar wel enigszins besef fend, maar er toch niet voldoende van doordrongen, kwam onze regering in de vorige herfst met het plan-Luns, dat zij als een enorme concessie beschouwde, ter wijl het in feite toch niet voldoende was om de vereiste meerderheid van twee derden in de Algemene Vergadering van de UNO te halen. Ondanks dat échec kwam minister Luns in een overwinnaarsstem ming uit New York terug; hij toonde zich uiterst voldaan over het feit dat zijn plan „een" meerderheid (maar dan toch niet de vereiste meerderheid) had gekregen, en hij was één en al optimisme omtrent de wijze waarop de Verenigde Staten het Nederlandse standpunt steunden. Hij bleek geen enkele consequentie te hebben ge trokken uit zijn vroegere ervaringen met minister Foster Dulles, op wiens steun hij destijds ëlijkens zijn éigenWoorden eveneens volledig had vertrouwd.zoq der dat enigerlei Amerikaanse daden dit vertrouwen achteraf wettigden. Datzelfde ongewettigde vertrouwen en datzelfde on gerechtvaardigde optimisme van minister Luns hebben onze regering (en ook ons parlement!) in de afgelopen maanden op nieuw doen geloven dat wij met de po litieke koers van minister Luns inzake Nieuw-Guinea op de goede weg waren En opnieuw zijn én het vertrouwen, én het optimisme nu beschaamd. De Amerikaanse toezegging-achteraf, de kwestie opnieuw te bekijken als er een „militaire noodtoestand" zou ontstaan, 's natuurlijk bedoeld als een wenk aan Indo nesië om met zijn militaire .bedreigingen geen ernst te maken en Oe Thants be- middelingswerk niet te doorkruisen; zo'n wenk was danook wel het allerminste wat men van Washington kon verwachten. Maar niemand behalve wellicht minis ter Luns zal wel zo optimistisch zijn om aan die wenk méér dan tijdelijke politieke waarde te hechten; als het wer kelijk tot vechten in en om Nieuw-Guinea zou komen, zouden de Verenigde Staten zich stellig nog wel twee keer bedenken voor zij dan Nederlandse militaire troe pentransporten via hun grondgebied zou den toestaan, met alle daaraan verbon den consequenties op internationaal-poli- tiek gebied. In elk geval kunnen de Nederlande „die hards", die nu zo luidkeels brallend ver kondigen „dat we er maar óp moeten slaan!", aan de hand van het Amerikaanse landingsverbod van gisteren nu eens rus tig nadenken over de problemen waarvoor Nederland zich gesteld zou zien als het inderdaad tot een militair treffen met In donesië zou komen zélfs al was het aanwijsbaar door Indonesische agressie uitgelokt. BERLIJN (DPA) Begin volgende week wordt begonnen met de keuring van de dienstplichtigen voor het Oostduitse Natio nale Volksleger. Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau „ADN" worden op bevel van de Oostduitse minister van defensie Hoffman de lichtingen 1940 1941 1942 en -1943 opgeroepen. Volgens het statische jaarboek" van de D.D.R. waren einde 1960 in totaal ongeveer 524.000 jonge mannen van 19 tot 22 jaar in deze vier lichtingen geregistreerd. De keuring duurt tot 5 maart. Tegen de wét op de dienst plicht die onlangs door het Oostduitse parlement werd aangenomen, is van wes telijke zijde Protest aangetekend De Amerikaanse, de Britse en de Fra^J se commandant in West-Berlijn hebben de toepassing van algemene dienstplicht op Oost-Berlijn een nieuwe ernstige schen ding van de viermogendhedenakkoorden inzake Berlijn genoemd. In West-Berlijn ziin geen Westduitse legereenheden en de Westberlijners vallen niet onder de dienst plicht. WASHINGTON (Reuter) Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NA VO, heeft gisteren in Washington bespre kingen gevoerd met functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Vandaag zal hij ook een on derhoud hebben met president Kennedy. Naar verluidt zou mr. Stikker een nieuw Westduits voorstel bij zich hebben voor een vroegtijdige beslissing in de kwestie van het verlenen van een ruimere zeggen schap aan de NAVO over kernwapens. De heer Stikker zei maandag, dat bij zijn besprekingen met Amerikaanse auto riteiten „wat voortgang" is geboekt in de richting van de vorming van een multila terale atoomverdedigingsstrijdmacht van de NAVO. Hij zei dit tot verslaggevers nadat hij een uur had gesproken met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk. De heer Stikker zei met minister Rusk niet alleen over de kwestie van de NA- VO-kernmacht te hebben gesproken, maar over alle militaire aspecten van het At lantische bondgenootschap. Hij bestempel de het vraagstuk van de kernwapens voor de NAVO als belangrijk. Hij hoopt dat men op de NAVO-ministerconferentie die in mei in Athene wordt gehouden, verdere vorderingen zal maken met deze zaak. Het gaat erom dat de Europese landen deel moeten nemen aan het overleg en aan het nemen van besluiten over de mogelijkheid van gebruik van deze soort wapens. Als deze wapens ooit zullen moe ten worden gebruikt, dient hierover geza menlijk beslist te worden, aldus de heer Stikker. BRASILIA (AFP) De Braziliaanse re gering heeft de voor 8 februari aange kondigde staking van koopvaardijperso- neel, en haven- en spoorwegarbeiders on wettig verklaard. In een officiële be kendmaking zegt de regering niet te zul len toestaan, dat openbare diensten, die voor het land onmisbaar zijn, zullen wor den verlamd door een stakingsbeweging, die tot doel heeft een gunstig klimaat voor een staatsgreep te scheppen. Het besluit tot de stakingen werd op 14 januari door een congres van spoorweg employees genomen ter ondersteuning van looneisen. Volgens het blad „O Glo- bo" zou reeds een stakingscomité zijn ge vormd, dat opdracht heeft „sabotageplan- nen" op te stellen teneinde het spoorweg verkeer te beletten. "u/iciVfi v waarf WUipaat v On lie P, '""PO fa -» iKkiiiii uy.il ui iBsnmWBi i iq 9U j (Van onze correspondent) LONDEN Vandaag is het tien jaar geleden dat Koningin Elizabeth de troon besteeg. Haar naam, herinnerend aan de grote Elizabeth uit de Tudor-tijd, was des tijds een inspiratie voor degenen, voor wie de bescheiden na-oorlogse positie van Groot-Brittannië moeilijk was te aanvaar den en die de hoop koesterden dat de gouden tijd zou herleven. De vergelijking tussen het tijdvak waarin Engeland een wereldmacht werd en het heden, waarin de Britten zich aan nieuwe omstandighe den moeten aanpassfen, gaat niet op. Bo vendien vergeet men voor het gemak dat ook het pad van Elizabeth I allerminst over rozen ging. De glorie daagde pas na dertig jaar van onlusten, rebellie, oor log en crises. Ook de positie en persoon lijkheid van Elizabeth I was geheel an ders dan van haar naamgenote. De tegen woordige Elizabeth heeft er trouwens zelf in een rede eens aan herinnerd, dat zij niets gemeen heeft met de. andere Eliza beth, die een tirannieke despote was. Algemeen wordt toegejuicht, dat de Brit se monarchie in de laatste tien jaar on getwijfeld democratischer is geworden. In een groot land is zoiets altijd moeilijk, maar het is een zeer geleidelijk proces dat de grandeur en het myste rie van het Britse koninghuis zo veel mogelijk onaangetast tracht te laten. Bovendien duurt de nawerking van de Vic toriaanse tijd nog in menig opzicht voort. De geestige en onconventionele Prins Phi lip, een voortvarend en modern man, met grote belangstelling voor wetenschap, tech niek en sport, heeft veel gedaan om het hof dichter bij het volk te brengen. Oe jaarlijkse debutantenpartijen zijn afge schaft. De Koningin geeft regelmatig in formele lunches en diners voor groepen van zes mensen uit allerlei kringen dei- samenleving. Prins Charles gaat naar ech te, zij het dure exclusieve scholen, hoe wel het bevreemding heeft gewekt, dat zijn zusje, prinses Anne, nog altijd thuis op gevoed wordt. Dan is er prinses Marga ret, altijd al een buitenbeentje, wier ro mance met Peter Townsend niet tot een echtverbintenis leidde, maar die later met een andere gewone sterveling trouwde, de hoffotograaf Antony Armstrong-Jones, die normale betrekkingen aanvaardde. Hier door verloor de koninklijke mythe iets van haar glans, maar de monarchie won aan menselijkheid. Dit lokte bepaalde critiek uit, welke echter nooit tegen Koningin Eli zabeth is gericht, die haar plichten op voorbeeldige wijze en met de diepste toe wijding, charme en waardigheid vervult Haar uiterlijke verschijning herinnert in veel opzichten aan haar statige grootmoe der, Koningin Mary, die de belichaming was van het begrip majesteit Haar constitutionele en representatieve taak is zwaar, omdat deze lange, ver moeiende reizen door het over de gehele wereld verspreide Gemenebest met zijn uiteenlopende volken en klimaten vergt. In de nieuwe onafhankelijke landen, met name in India, Pakistan en Ghana, was haar optreden het grootst denkbare suc ces. Hoewel zij daar geen staatshoofd meer is, doch alleen maar voorzitster van een club van landen, waarvan de Gemenebest republieken deel uitmaken, vergaten de geestdriftige massa's, voor zover zij zich daarvan bewust waren, deze theorie zodra zij voet op hun bodem had gezet. Eliza beth's persoonlijkheid veroverde de harten van miljoenen. Koningin Elizabeth en Ko ningin Juliana zijn de enige regerende vorstinnen ter wereld en zij worden vaak met elkaar vergeleken. Juliana zulks wordt hier openlijk erkend bezit een sterker moedergevoel, ook tegenover haar volk, dan Elizabeth, die vaak in de eerste plaats de ceremoniële vorstin wil zijn. Niet vergeten mag echter worden, dat Koning in Elizabeth zelf tot in details haar gezin en huishouding leidt. Zij wordt echter voor al geprezen wegens het feit, dat zij haar taak niet alleen uitstekend, maar vooral ook met vreugde verricht. WENEN Twee Hongaarse jongens van 15 en 16 jaar zijn zonder de minste moeilijkheden bij Deutsch-Jahrdorf de Oostenrijks-Hongaarse grens gepasseerd. Ze kunnen van geluk spreken, omdat het niemandsland tussen de grenzen vol ligt met landmijnen, die bij de geringste aan raking of beweging in de lucht vliegen en dan de grootste ongelukken kunnen ver oorzaken. Volgens de Oostenrijkse grenspolitie is deze vlucht midden door het ijzeren gor dijn alleen mogelijk geweest, omdat de grensmijnen over een breedte van 100 me ter door de vorst onschadelijk zijn ge maakt. De twee jongens zijn echter nog onder de achttien jaar en moeten op grond van de conventie van Genève weer naar Hongarije worden teruggestuurd. Meer geluk hebben hun landgenoten Tompa en Kiszler gehad, die 18 en 19 zijn en dus niet onder de conventie vallen. Ook zij passeerden ongehinderd het niemands land en zullen daarbij eveneens op een aantal mijnen getrapt hebben, die echter ook niet ontploften. Toen zij vluchtten moet het zo koud zijn geweest dat de Hongaarse grenswachten niet patrouilleer den. De Franse regering heeft tot nader or der de Franse grens gesloten voor de in voer van rundvee en varkens uit West- Duitsland en Nederland. Dit besluit werd genomen in verband met het voorkomen van mond- en klauwzeer in deze landen. BELGRADO (Reuter) Frankrijk heeft Joegoslavië verzocht zijn ambassadeur in Parijs terug te roepen en zich in de toe komst door een zaakgelastigde te laten vertegenwoordigen, zo is maandag door het Joegoslavische ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Frankrijk kondigde tegelijkertijd aan, dat het geen plaatsvervanger naar Belgrado zal zenden om de vorige Franse ambassadeur, die vorig jaar september naar zijn land is teruggekeerd, te vervangen. Als reden voor deze stap werd door het Franse .ministerie van Buitenlandse Zaken genoemd het feit, dat in een nieuwé lijst van diplomatieke vertegenwoordigingen in Belgrado een missie van de Algerijnse voorlopige regering is opgenomen en dat aan het gebouw van deze missie in Bel grado een naambord is aangebracht. In Parijs is inmiddels bekendgemaakt, dat Barko Cernej, de Joegoslavische am bassadeur in Frankrijk, 7 februari naar Belgrado zal vertrekken. Aan de snit en de kleur van zijn kle ding, aan zijn houding en zijn manieren, zijn woordkeus en zijn ideeën herkent men de provinciaal. De grote-stadsmens herkent men slechts aan de omstandig heid dat hij geen provinciaal is, dus aan negatieve trekken. Hij is een massa-pro- dukt. De provincialen vormen geen massa, maar een hoeveelheid in kluitjes en groe pjes levende individuen die bij de ontwik keling van de tijd steeds twee of meer stappen ten achter zijn. De grote-stads- mens wil zich gaarne als zodanig laten gel den, de provinciaal stelt er geen prijs op een provinciaal genoemd te worden. Een plattelander, dat kan er mee door, aan dat woord hangt een reuk van koeien en gewassen. Aan het woord provinciaal heeft zich de bedompte sfeer van slecht- geluchte binnenkamers gehecht. In het bovenstaande heb ik getracht opvattingen te schtesen die, naar ik meen, tamelijk gangbaar pijn. Ik ben met deze opvattingen niet geheel eens. Daar ik zo wel in als buiten grote steden heb ge woond, kan ik mij op een veelzijdige er varing beroepen. Het provincialisme be staat, maar niet alleen in de provincie. Men vindt het tot in de grootste wereld steden, waar voor velen de wijk, de eigen buurt, de plaats niet alleen van die we reldstad, maar van de wereld zelf in neemt. Daar staat tegenover dat in dezelf de steden de cultuur zich ontwikkelt. Mensen van buiten die aan deze ontwik keling actie willen deelnemen, trekken bij na altijd naar de stad. Doen ze dit niet, dan vertegenwoordigen ze in hun eentje een brokje stadsleven in een provinciale omlijsting, kunstenaarskolonies im'n dorps- molieus verdwijnen of verstedelijken bin nen betrekkelijk korte tijd. De natuur le vert er een vergeefse strijd tegen de cultuur en het einde pleegt een met cen trale verwarming en badkamers toegerus te nederzetting van welgestelde burgers te zijn. De provincie staat min of meer buiten de geschiedenis. Ze ondervindt er welis waar de uitwerking van, maar houdt toch lang de sfeer van het verleden vast. Als zodanig heeft ze iets van een levend mu seum, ook nog in de tijd van het snelver keer. Een merkwaardige uitzondering hier op vormt het feit dat in Nederland het so cial isme, een typisch produkt van de geest der grote stad, zijn eerste parlementaire vertegenwoordigers door provinciale dis tricten gekozen zag. Indien dit iets bewijst, dan wel dat provinciaalsheid en geestelijke stilstand niet hoeven samen te vallen. Wie een voorkeur heeft voor de provin cie en ik belijd gaarne die voorkeur te bezitten vestige zich daar of blijve er wonen. Hij komt misschien, op een dag door een grote stad lopend, tot de ontdek king dat hij er niet helemaal bij hoort, dat het rumoer hem, vermoeit, zijn pak een smet van ouderwetsheid vertoont. Het zij zo. Hij kere getroost naar zijn provin ciale afzondering terug, zonder wrok je gens de grote stad. Want wijsheid bestaat zelden in verguizing van iets ten bate van iets anders. En de wijsheid van de pro vinciaal lijkt mij dan speciaal deze: dat hij' zich in zijn levend museum met een aantal uitgelezen vruchten van de gróte- stadsbeschaving omringt. (Van onze correspondent) BONN Sinds de „Socialistische Partjj Duitsland" in 1959 op haar partijcongres in Bad-Godesberg het roer omgooide en niet langer op een marxistisch kompas voer, zijn er binnen de partij een aantal ideologische uiteenzettingen geweest tussen de voormannen van de nieuwe koers en de linkse groeperingen, die partij-program- ma van Godesberg verraad aan de mar xistische traditie noemden. Een deel van deze uiterst linkse ontevredenen groepeer de zich in de Duitse Vredesunie, een piep kleine partij, die, onder leiding van ile kordate vrouwelijke hoogleraar Renate Rie- meck, vergeefs poogde afgevaardigden in de Bondsdag te krijgen. Een ander deel links-denkenden bleef echter in de S.P.D. Dat bleek in deze weken duidelijk bij de moeilijkheden tussen het partijbestuur en de Socialistische Duitse Studentenbond (S.D.S.). Na 1959 was deze bond steeds meer tonen gaan fluiten, die sprekend le ken op het zoete gefluit van vogelaar Uil bricht in Oost-Duitsland. Een congres van de S.D.S. in Frankfort maakte het over duidelijk uit welke hoek de wind woei; toen een aantal resoluties werd aangeno men, waarin de communistische denkbeel den over een oplossing van de kwesties Berlijn en Duitsland een duchtig woordje meespraken. In 1960 achtte het S.P.D.- bestuur bewezen dat de S.D.S. geïnfiltreerd was door communistische agenten en de betrekkingen met de bond werden verbro ken. Financiële steun ging voortaan naar de sociaal-democratische hogeschoolbon den. Een aantal hoogleraren kon zich met deze gang van zaken echter niet vereni gen en richtte een ondersteuningsgroep voor de S.D.S. op. Maar ook dat slikte de partij niet. Zij verklaarde het lidmaat schap van deze groep in strijd met de beginselen van de partij en daarmee werd Advertentie Vier middelen in één iablei doen wonderen zonder de maag van sireek ie makenl Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 een hele rij vooraanstaande intellectuelen uit de S.P.D. gezet. Dat laatste heeft binnen en buiten de partij veel opzien gebaard. Het weten schappelijk socialisme is officieel immers nog steeds de basis van de partij-politiek en het uitstoten van wetenschapsbeoefe naars uit de gelederen moet dan ook wel enige ongerustheid wekken. Alom kon men daarom horen dat in de S.P.D. voor intel lectuelen geen plaats meer was nu de par tijbonzen aan de touwtjes trokken en met hun opportunisme iedere wetenschappelij ke bezinning de das omdeden. Dit laatste, zo menen velen, is daarom zo fataal, om dat de S.P.D. in de toekomst slechts iets kan betekenen als zij een wetenschappe- lijk-sociaal-economisch beeld van de sa menleving ontwerpt. Met het uitstoten van de denkers, stoot de S.D.P. haar eigen toekomst uit, zo redeneren sommigen. Van de kant van de partijleiding wordt hiertegenover gesteld dat de S.P.D. geen wereldbeschouwingspartij is. Het marxis me wordt door ons alleen als een methode gezien, als een dogmatisch stelsel. De in houd van het huidige partijprogramma kan daarom niet anders dan sterk afwij ken van dat van Marx en Engels van hon derd jaar geleden; aldus deze partijlei ders, onder wie ex-communist en voorma lig troetelkindje van de linkervleugel, Her bert Wehner, de scherpste criticus van de huidige linkse partijleden. De strijd bin nen de S.P.D. geeft zeker geen reden om binnenkort grote ontwikkelingen te ver wachten. Het is voor een deel een strijden tegen de traditionalisten, die het marxis tische verleden maar moeizaam kunnen afzweren. Aan de andere kant zijn er ook jongere theoretici, die ontevreden zijn met de „new-look" van de C.P.D.. ook al wor den de meeste jongere partijfunctionaris sen gekenmerkt door een meer praktisch politieke instelling. Lawine. Een lawine heeft zeven schaap herders bedolven in de Abruzzen bij Pa- lombara. Reddingsploegen wisten zes van hen levens uit te graven. De zeven de was dood. Vereenvoudiging. Het Franse ministerie van iinanciën heeft meegedeeld, dat het aangifteformulier voor de inkomstenbe lasting zodanig zal worden vereenvou digd, dat de gemiddelde Fransman het in tien minuten kan invullen. Naar schat ting is men met het tegenwoordige for mulier minstens twee uur doende. Taallessen. In Boedapest, waar reeds vele jaren verscheidene speciale telefoondien sten bestaan, kan men van maart af zonder meer door bepaalde nummers te draaien korte lessen in vreemde talen krijgen. Vuurduivel? Brandweerlieden hebben gis teren ongeveer tweehonderd kinderen gered uit een brandend schoolgebouw in West-Berlijn. Volgens de politie is dit de zevende maal dat in de afgelopen twee maanden onder verdachte omstandighe den brand is ontstaan. Zij is er van over tuigd, dat ook deze brand is aangestoken door een man, die in de Berlijnse dag bladen De Vuurduivel wordt genoemd. Vierling. De Schotse mevrouw Alexander Jeppy (31) is gisteren bevallen van een vierling. De kinderen, twee jongens en twee meisjes, werden een maand te vroeg geboren, maar van de zijde van het ziekenhuis werd meegedeeld dat zij het goed maken. Het echtpaar Jeppy heeft nog vier kinderen van 2 tot 6 jaar. Zonsverduistering. Australische, Ameri kaanse, Zwitserse en Japanse geleerden hebben op Australisch Nieuw-Guinea ee totale zonsverduistering met succes kun nen waarnemen. De verduistering werd waargenomen om 08.51 uur (23.51 uur zondag Ned. tijd). Onverdeeld. President Kwame Nkroemah van Ghana heeft in een toespraak tot een conferentie van vrouwen van de Gha na Guinea-Mali Unie elke gedachte aan een scheiding van Afrika in zwart en Arabisch afgewezen. Hij zei dat kolonia listen en neo-kolonialisten pogen een ont werp op te stellen voor een Afrikaanse eenheid die onzuiver en irreëel is en die een nieuwe bedreiging voor de Afrikaan se eenheid vormt. Wij wensen één, on verdeeld Afrika, aldus de president. Zes overgrootouders. De tweejarige Pedro Miguel uit Oeiras bij Lissabon zit dik in de overgrootouders. Hij heeft er zes twee van zijn vaders kant, die 94 en 95 jaar oud zijn, en vier van zijn moeders kant, die in leeftijd variëren van 70 tot 75 jaar. Hongerstaking. In Decazeville in Zuidwest- Frankrijk zijn twintig mijnwerkers in hongerstaking gegaan. Zij eisen een nieu we werkkring zonder dat zij er wat sa laris en sociale voorzieningen op achter uitgaan. als de mijnen in het betrokken gebied worden gesloten. Om dezelfde re den houden omstreeks 250 mijnwerkers reeds zeven weken een zitstaking onder de grond. De hongerstakers, die door het lqt uit 2500 vrijwilligers werden aan gewezen, blijven boven de grond.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 3