Tweede muziekdemonstra tie in Interscholair Jeugdtoernooi I Jacques Ibert overleden De toneelspreiding Minister Cals is hersteld Chanah Milner en Willy Brill voor Heemsteedse Kunstkring Helenk exposeert ,De Ark De negen Muzen Werk van Herman van Tongeren „In 't Goede Uur" Mevrouw Philips biedt verontschuldigingen aan Sotheby's veilt in Madrid een Rubens Vrijetijdsbesteding voor geestelijk gestoorden Zenddata voor politieke partijen vastgesteld Kamerlid informeert naar incident op Schiphol IriIBMi in DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 Het Gelders Orkest speelt in Haarlem FILM EN FILMWERELD P. Zwaanswijk Jazzfestival taboe voor Indonesische musici Simon Koster J oor misbruik van de gastvrijheid Wet op de vervreemding van landbouwgronden zal niet verder worden verlengd li Bob Buys Tff imBt TIHHP'IiWi» De radio geeft woensdag Televisieprogramma Beleidsfout Het tweede gedeelte van de muziekdemonstratie van het Haarlemse Interscholaire jeugdtoernooi, d'at maandagavond in de gemeentelijke Concertzaal werd gehouden, had in merkwaardige tegenstelling tot het eerste gedeelte een bijzonder grote belang stelling. Het programma bood weer een levendig afwisseling van muziekstijlen en muzieksoorten, vertolkt door schoolkoren en schoolorkesten en vele jonge instrumen talisten. Het orkest van het Coornhertlyceum bracht als eerst optredend ensemble de geavanceerde Microsuite van Oscar van Hemel in een uitvoering, waarvoor voor zichtigheid werd betracht maar die zeker verdienstelijk genoemd mocht worden. Op hoog niveau stonden de vertolkingen van een Frans volksliedje, een lied van Schubert en een koorwerkje van Auber, waarmede het koor van de Sint-Lucia- school de toehoorders verraste. Voortref felijke, door expressieve dynamiek uitmun tende koorklank, uitstekende dictie en vaak ook een kunstzinnig rubato waren uitvoe ringseigenschappen, die men terecht kon bewonderen. De zang van het koor van de „Maria- school A" toonde evéneens de kwaliteiten, die een goede vocaal-deskundige leiding tot stand kan brengen, zoals een beschaaf de, goed gevormde klank en voortreffelij ke verstaanbaarheid van de tekst. Afgezien van de te grote nadruk op het metrum, kon men waardering hebben voor de uitvoering, die het koor van de Harten- lustschool en enkele instrumentalisten ga ven van het eigenlijk om gevoelige expres sie vragende Engelse volksliedje „The Ashgrove". Het grote orkest „Linos" van het Stedelijk Gymnasium gaf zijn krach ten aan de uitvoering van de „Kronings mars" van Meyerbeer, waarbij vooral het welluidende, grote fluitenkoor zich bijzon der kon onderscheiden. Een andere presta tie, die met ere genoemd mag worden, was die van het koor van de H.B.S. voor meisjes, dat met mooie lichte klank werk jes van Buxtehude en Britten vertolkte. Ook verdient het koor van de Louise de Colignyschool een compliment voor de keurige, vlotte a-capella-uitvoering van het bekende Engelen-terzet uit Mendelssohns „Elias". De jonge pianistes en pianisten, die voor een optreden op deze avond waren aange wezen, werden om hun virtuoos, muzikaal- gevoelig of degelijk spel verdiend bewon derd. Twee jeugdige organisten bespeelden het imposante orgel van de Concertzaal. Een gaf een gezonde, ritmisch sterke en technisch opmerkelijk beheerste vertolking van het grote Preludium in b van J. S. Bach en de andere speelde met goede re- gisterkeuze een blijkbaar niet op jeug dige oren afgestemd stuk van Messiaen. De Stichting Nationaal Overleg voor Gewestelijke Cultuur heeft staatssecretaris Scholten telegrafisch verzocht geen be slissingen te nemen, die tot vermindering leiden van de voorstellingen der in de drie grote steden gevestigde en door het rijk gesubsidieerde gezelschappen buiten hun standplaatsen, zonder dat tijd en gelegen heid is gegeven tot opbouw van volwaar dige nieuwe gezelschappen, die hun taak kunnen overnemen; of althans geen be slissing te nemen zonder een onderhoud met een vertegenwoordiging van de cultu rele raden der elf provincies, wier over leg om tot een gezamenlijk standpunt over deze opbouw te komen, reeds aanmerkelijk is gevorderd. Aldus het telegram. Het zesde concert van de vrijdagserie van het N.P.h.O. dat plaats heeft op 9 februari a.s., zal worden verzorgd door Het Gelders Orkest, onder leiding van Carl Garaguly. De violist Julian Olevsky zal aan dit concert solistische medewerking verlenen. Het concert wordt geopend met de 2e symfonie van Schubert. Julian Olevsky is hierna solist in het Vioolconcert van Tsiai- kofsky. Na de pauze zal de Hary Janos suite van Kodaly worden uitgevoerd. Julian Olevsky werd in 1927 te Ber lijn geboren. Zijn ouders waren Russen. Hij begon zijn vioolstudie op 6-jarige leeftijd. Enige jaren later vluchtte de fa milie van Duitsland naar Argentinië. Olevsky kreeg daar vioolonderricht van de beroemde Russische pedagoog Petsj- nikov. Op 12-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut, waarna vele concerten in Zuid- Amerika volgden. Spoedig won hij in de Verenigde Staten, Europa en Azië de hoog ste onderscheidingen. Vele grammofoon opnamen werden van deze solist gemaakt. KUNST DER HETHIETEN De tentoonstelling in het Centraal Mu seum te Utrecht, „Kunst der Hethieten", sluit definitief op 4 maart. Daarna gaat de collectie terug naar het Archeologisch Mu seum te Ankara. Turkije. Wegens de overweldigende belangstel ling zal deze expositie behalve op de dins dagavonden ook op de donderdagavonden geopend zijn (van 2022 uur). Tevens zal op die avonden een rondleiding gehouden worden. De laatste lezingen met lichtbeel den van een serie van drie zullen op 6 en 13 februari a.s. plaats hebben. Dr. A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten te Leiden, spreekt dan over „Geschiedenis en Bescha ving der Hethieten" (6 febr.) en „Opgra vingen in de hoofdstad van het Hethieti- sche Rijk" (13 febr.). PAUL HARDTMUTH OVERLEDEN. De 73-jarige acteur Paul Hardtmuth, van Duitse afkomst, is door zijn vrouw dood gevonden op het betonnen pad bij zijn huis in Londen. Hij was klaarblijkelijk uit een raam van de tweede verdieping ge vallen. Paul Hardtmuth, die in Londen in verscheidene radio- en televisieseries op trad, speelde in de film „De kanonnen van Navarone" de rol van een monnik. Het Groninger studenten-cineasten ge zelschap heeft een prijsvraag uitgeschreven om in het bezit te komen van een ver- filmbaar speelfilmscenario. Men is vrij in de keuze van het onderwerp. Met de speel- duur hoeft geen rekening te worden ge houden. Een jury, bestaande uit de criti cus-scenarist Jan Blokker en de speelfilm regisseurs Kees Brusse en Jef van der Heyden, zal onder andere drie prijzen toe kennen. De inzendingstermijn sluit 15 april om 12 uur. Twee violistjes vertolkten al knap een vioolduet van Campagnoli en weer kon men luisteren naar de uitvoering van Is raëlische dansen door de violiste en pia niste, die bij de eerste muziekdemonstra tie zoveel succes hadden gehad. De blaasinstrumenten werden vertegen woordigd door een hobo, die met prijzens waardige toonvorming werd bespeeld door een veelbelovende hoboïste, en verder door de klarinet, die men na enige intonatie aanpassingen verdienstelijk hoorde klin ken bij de uitvoering van twee Franse stukjes en later bij de voordracht van mu ziek van Hindemith weer met groter be heersing. Ook deze demonstratie werd naar ge woonte besloten met de canon „De klokken van Haarlem" en het „Wilhelmus". Een Indonesisch orkest zal niet deelne men aan een internationaal jazzfestival in Casablanca deze maahd omdat het land „al zijn inspanningen wijdt aan de be vrijding van Irian". Dit heeft de Indone sische ambassade in Rabat meegedeeld. „Op dit ernstige uur is het ondenkbaar dat Indonesië zou kunnen toestaan dat een particuliere jazzband zou deelnemen aan een internationale artistieke gebeurtenis die bovendien niets te maken heeft met Indonesische nationale kunst," zo werd ge zegd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft zijn werkzaamheden op het departe ment hervat. De minister was begin no vember ziek uit Suriname teruggekeerd. Ruim vier weken is hij in het R.K. zie kenhuis in Den Haag verpleegd. Voor verder herstel heeft hij daarna enkele weken in Limburg doorgebracht. Oor spronkelijk zou de minister op 29 januari zijn werkzaamheden hervatten, maar een zware verkoudheid was er de oorzaak van dat hij nog enige dagen binnenshuis moest blijven. VOOR DE LEDEN van de Heemsteedse Kunstkring hebben Chanah Milner en Wil ly Brill gisteravond in het Minerva Thea ter een avond van „zoet en bitter uit het Jiddische leven" gegeven onder de titel „Rozjinkes mit Mandien". Onder diezelfde titel heeft Chanah Milner vele van haar liederen al eerder voor de radio en ook al eens in de Haarlemse Sociëteit Teister- bant ten gehore gebracht. Haar samenwer king met Willy Brill, die in menig opzicht een contrast-met haar vormt, heeft geleid tot een aanzienlijke verrijking van het ge- bodene. Zang, voordracht en daar tussen door een heel beknopte maar intelligent en duidelijk geformuleerde cultuurhistorische „conférence" vormen nu samen een even wichtig en boeiend programma. HET IS GOED dat Willy Brill de toehoor ders duidelijk maakt dat het beeld van de Oostjoodse samenleving, dat haar voor drachten en Chanah Milners liederen op roepen, een beeld van het verleden is, want aan die samenleving hebben de massamoor den van de tweede wereldoorlog een bloe dig einde gemaakt en slechts heel weinig van die oude cultuur leeft nu nog voort in het moderne Israel. De toon van diepe wee moed, die vooral in de zang van Chanah Milner overheersend is, vindt danook ze ker zijn rechtvaardiging in het feit dat de liederen, die zij zingt, de trieste zij het ook folkloristische overblijfselen zijn van een gruwzaam beëindigde periode. Waar schijnlijk is dat ook de reden waarom die toon van weemoed in de presentatie b 1 ij f t overheersen zelfs wanneer tekst en muziek van een lied opgewekt van aard zijn. Dit doet de vraag rijzen of Chanah Milner er niet verstandig aan zou doen, behalve uit die nalatenschap van het Oosteuropese Jo dendom ook eens uit de liederenschat van het hedendaagse Israel te putten. Overi gens kan men slechts bewondering hebben voor de emotionaliteit en toegewijdheid van haar liedervoordracht en voor het gevoe lige pianospel waarmee zij haar zang be geleidt. l.w I UIT DE DOOR WILLY BRILL gekozen teksten en uit de manier waarop zij deze teksten brengt spreekt een minder tra- In De Ark exposeert tot 24 februari Heienk. De eerste indruk is dat het met de kleur bij hem niet slecht gesteld is. Voorts is een wat kinderlijk sieren met witte puntjes opvallend. Ook gebruikt Heienk zilver- en goudverf, uiteraard imitaties. Als Heienk echter ooit in staat gesteld zou worden met \echt bladzilver en bladgoud te werken, dan zou hij daarmee best nog eens succes mee kun nen hebben. Want hij maakte een paar werkstukjes, die esthetisch weinig min der zijn dan sommige produkten van de grote Comeille. Ik wijs op Helenks „Vogel-engel", „Op standing uit zee" en „Sans titre". Corneille heeft reden tot enig vertrouwen gegeven en het ziet er op deze tentoonstelling naar uit dat Heienk nog aan een begin staat. Verfbehandeling, het kinderlijke stipjes zetten en herinneringen aan iets als il lustraties voor sprookjes wijzen daarop. Van een traditionele vakbeheersing is geen sprake, zo te zien. Moeten we geloven in een toekomst? Heienk kan zich gesterkt voelen door voorgangers, wier werk hoog genoteerd staat op de markt. Hij heeft meer geloof in hen dan ik. Wanneer He ienk nog meer zorg besteedt aan uitvoering en het materiaal zelf, wat minder door schijnend kwasi-gewichtige titels kiest en een kunsthandel met enig gewicht weet te kiezen dan zit er wel muziek in zijn toekomst. Bob Buys gische benadering van die voorbije cul tuur, een voorkeur voor de levenswarmte en de kleurigheid waaraan het zelfs die doodarme, primitieve en hongerige samen leving nooit heeft ontbroken. De twee be werkingen van verhalen door Sjolem Alej- chem, „Dos sjtetl" en „„Genz", werden door haar voortreffelijk genuanceerd voor gedragen, zodat de volkse humor zowel als de wrange aspecten van de milieuschilde ring uitstekend tot hun recht kwamen. Het publiek toonde zich zeer ingenomen met het programma en heeft de beide kunstenaressen met langdurig applaus be loond. De grote Franse componist Jacques Ibert is gisteravond op 71-jarige leeftijd in Parijs overleden. Jacques Ibert werd 15 augustus 1890 te Parijs geboren. Hij kreeg er zijn op leiding aan het conservatorium, onder leiding van Gédalge, Ducasse, Fauré en Vidal. Zijn werk verraadt invloeden van Ravel en Debussy. In 1919 behaalde hij de Prix de Rome met „Le poète et la fée", scène lyrique. Het was de eerste Grand Prix de Rome voor muziek. Hij was vele jaren directeur van de Villa Medicis, de Franse academie in Rome. Ook bekleedde hij een leidende functie aan het Parijse Conservatorium. Hij componeerde orkestwerken, liederen, kamermuziek en balletten. Van zijn com posities noemen wij de symfonische ge dichten „La Ballade de la Geöle de Rea ding" en „Noël en Picardie", de orkest fantasie „Persée et Andromède", „Escales", „Les Rencontres", „Angélique", „Le Roi d'Yvetot", „Suite Symphonique", „Gonza- gue", „Divertissement", „Diane de Poi tiers", „Don Quichotte", concerten voor saxofoon en fluit, „L'Aiglon" (met Honeg- ger), „Le Chevalier Errant", „Capriccio", „Ouverture et Fête" een strijkkwartet, „Elisabethaanse Suite" „Barbe-Bleue", Trio voor viool, cello en harp, Symphonie Concertante, „Triomphe de chasteté", „Louisville Concert", Hommage a Mozart (rondo), „Bacchante", een concerto voor violoncel en blazers, werken voor piano, orgel en harp. Morgen komen wij uitvoeriger op het overlijden van Jacques Ibert terug. EXPOSITIE VAN TWEE HONGAARSE EXPORTORGANISATIES In een der zalen van Bellevue te Am sterdam heeft de directeur-generaal van Transelektro. een Hongaarse im- en ex portorganisatie voor artikelen van de sterkstroomindustrie, ingenieur Michael Farkas, gisterochtend een door zijn organi satie tezamen met Elektro Impex uit Boe dapest ingerichte expositie geopend. Het is de eerste keer dat Elektro Impex, de Hon gaarse exportorganisatie voor radio's, tele visietoestellen, bandrecorders, filmprojec tors, fototoestellen en optische artikelen, in ons land zelfstandig exposeert. De ten toonstelling duurt tot 13 februari. Concours voor gemengde koren. Op zaterdag 5 en zondag 6 mei zal in het ge meentelijk casino te Knokke een concours worden gehouden om de Europese Beker voor Gemengde Koren. Aan dit internatio naal concours kunnen gemengde koren beroepsverenigingen uitgezonderd die minstens 30 en hoogstens 65 leden tellen, deelnemen. De jury bestaat uit J. Mest- dagh, voorzitter; L. Stekke en Leonce Gras (alle drie België), Marinus Voorberg (Ne derland;), C. G.oeffray (Frankrijk); dr. M. Cook (Engeland) en W. Precker (Duitsland). Koren uit ,.B,eIgjë, Nederland, Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Duitsland en Spanje hebben reeds ingeschreven. „IN 't GOEDE UUR" is deze maand werk te zien van Herman van Tongeren. Het was op de exposities van Kunst Zij Ons Doel, dat ik kennis mocht maken met die wonderlijke schilderijen van hem, die iets hebben van poollandschappen, maan landschappen bijna te noemen. Wij ont moeten deze door Van Tongeren wel „Sfe ren" genoemde schilderijen ook hier. We hebben ze kunnen zien bij Galerie Uitten- hout. Ook hier zijn weer Van Tongerens abstracte schilderijtjes, rechtlijnige stu dies in kleur, soms beplakt met nummer bonnetjes, werkjes, die ons even kunnen doen denken aan wat Klee maakte. Dat hij dezelfde Van Tongeren is, die eerder naturalistische landschapjes exposeerde,, weten we thans zeker. Het grootste deel van deze expositie bevat kleine tekeningen in potlood van gelijke formaten, die als eerste mdruk een wat vervelende braaf heid van een ijverig beginner bieden. Ik heb de tijd gekend, dat men moeilijk kon debuteren wanneer nog zó gezocht moest worden naar het eigene, het persoonlijke en ik vermoed dat Van Tongeren toen weinig kans gehad zou hebben op een eigen expositie. DE TIJDEN ZIJN veranderd. Piepjonge figuren krijgen de aardigste kansen van naar jaren ouderen, die daarmee eigen jeugd hopen te bewijzen. Als men zorgt met iets „nieuws" te komen wordt men gauw als een persoonlijkheid bekeken. Het plezierige van Herman van Tongeren is echter juist, dat hij er zo eerlijk voor uit komt, dat hij nog zoekende is. Wanneer hij zich gehouden had aan die wonderlijke „sferische" schilderijen en deze op een juiste en dan andere plaats dan van die van K.Z.O.D. regelmatig had weten te exposeren, dan zou hij misschien al grote re naam gemaakt hebben; trouwens niet geheel ten onrechte. Dat men „In 't Goede Uur" met een expositie als deze voor de dag komt beantwoordt aan de bedoeling steeds iets te brengen uit de intimiteit van de kunstenaar, de zuiverheid van preten tieloze schetsen. En die zuiverheid bezitten de kleine tekeningen van Van Tongeren. Het gebruikte materiaal is wat dof, moei lijk om briljant mee te werken. Een foto naar de tekening van een industrieterrein ziet er bijna aantrekkelijker uit dan het origineel. Overigens zou een fijn uitgeko zen omlijsting in deze kunnen helpen. Al deze schetsboekbladen wijzen er op dat Van Tongeren bij meer aandacht voor de uitvoering, eventueel met zwart krijt op een wat groter formaat, tot boeiende resul taten kan groeien. Voorts zijn al deze uit voerige notities geschikt materiaal om te verwerken in grafiek. VELE VAN DEZE WERKEN kunnen het begin zijn van later te maken schilde rijen. Het gaat hier vaak om onderwer pen, die ook geschilderd werden door Fransen als Bonnard. Er ligt een moge lijkheid tot het verbeelden van die volle interieurs, die we kennen van Verwey en Boot. Omdat mijn persoonlijke voorkeur zo sterk in de richting van genoemde fi guren gaat zou ik wensen dat Van Tonge ren eens doorzette, ging geloven in het be lang van een mooie tekening. De verschil- Mevr. S. Philips-van Lennep, de echtge note van ir. F. J. Philips, president van het Philips concern, heeft aan het bestuur van de Buitenlandse Persvereniging in Ne derland haar excuses aangeboden voor haar optreden op het jaarlijkse diner van deze organisatie op 27 januari in het Kurhaus te Scheveningen. Mevr. Philips vroeg na de rede van haar man onverwacht het woord. Zij wekte haar gehoor op, de ideologie van de morele herbewapening te zien als het enige wapen, waarmee de communis tische dreigingen in de wereld kunnen wo den afgewend. Het bestuur van de Buitenlandse Pers vereniging maakt melding van de veront schuldigingen van mevrouw Philips in een circulaire aan de leden. „Als ik ook maar een ogenblik gedacht had. dat ik door mijn spreken aan deze maaltijd zoveel stof zou doen opwaaien zou ik dit natuurlijk niet gedaan hebben", aldus mevrouw Philips. „Ik was mij bewust dat ik iets onregel matigs aan uw voorzitter vroeg; ik was mij in het geheel niet bewust, dat dit als „misbruik van gastvrijheid" zou worden gezien." „Ik veronderstel, dat dit meer het geval is vanwege mijn onderwerp, dan vanwege het spreken op zichzelf, maar misbruik van gastvrijheid maken is een grove fout en ik wil u daar mijn oprechte excuses voor aan bieden." „Voor de goede orde wil ik nog eens her halen, dat mijn man niet wist, dat ik er over dacht om te spreken." De uitdrukking „misbruik van gastvrij heid" is gebruikt in een commentaar van de Nieuwe Rotterdamse Courant. De regering koestert niet het voornemen, zo deelt minister Marijnen van Landbouw en Visserij de Tweede Kamer mede in de memorie van antwoord bij de begroting voor '62, een verdere verlenging van de geldigheidsduur van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden voor te stellen. Het wetsontwerp, waarbij het voor keursrecht van de pachter in de pachtwet wordt opgenomen, heeft de betrokken de partementen reeds verlaten. Minister Marijnen laat voorts weten, dat hij zijn plan om de Veterinaire wetgeving een algehele vernieuwing te laten onder gaan, heeft laten varen. Met betrekking tot de ruilverkaveling deelt de minister mede, dat sedert het tot stand komen van de wet in '54 nog nauwe lijks een ruilverkaveling van grotere om vang geheel onder vigeur van deze wet is uitgevoerd. Er worden momenteel trou wens in verschillende ruilverkavelingen processen gevoerd, welke voor de interpre tatie en toepassing van de wet van zeer groot belang zijn. Thans acht de minister het dan ook niet verantwoord een stand punt inzake een eventuele wetswijziging te bepalen, alhoewel hij wel van oordeel «,s dat enkele argumenten voor een wijziging kunnen worden agpgeyo.er.d. De gemiddelde kosten van alle'thans in uitvoering zijnde ruilverkavelingen bedra gen 3250,- per ha; die van de in '60 en '61 gesteunde ruilverkavelingen 2750,- per ha. Voor de nabije toekomst kan rekening worden gehouden met een bedrag van 2400,- tot 2800,- per ha. „Industrieterrein" van Herman van Tongeren. lende aard der getoonde schilderijtjes, waarvan de naturalistische misschien de minste aandacht zullen trekken, wijst erop, dat het voor Van Tongeren moeilijk is tot een synthese van picturale waarden te komen. Met dit vertonen-van-alles schijnt hij daarnaar te verlangen. Het realiseren zal tijd kosten, maar voor Van Tongeren is het zeker de moeite waard. De Britse firma Sotheby's zal op 4 mei in Madrid een veiling houden van één schilderij: het portret van de Hertog van Lerna door Rubens. De directeur van de firma. Peter Wilson, verwacht uit vele delen van de wereld belangstelling voor deze veiling en hoopt dat het doek voor niet minder dan 275.000 pond zal weg gaan. Het is de eerste maal dat Sotheby's een veiling houdt om slechts een schilde rij te verkopen. Het doek moet in Madrid verkocht wor den omdat de Spaanse wet bepaalt dat het niet buiten Spanje van eigenaar mag ver wisselen. Een buitenlandse gegadigde mag het kunstwerk kopen mits hij de Spaanse regering een belasting betaalt die neer komt op 30 percent van de koopsom. „Ik geloof dat deze wet alleen bedoeld is voor dit ene schilderij", verklaarde Wilson. Vereenzaming is een belangrijke, zo niet de belangrijkste factor van alle ziektever schijnselen waaraan een geestelijk gestoor de kan lijden. Vereenzaming is vaak een allereerste verschijnsel van psychische storing en zoals in de laatste jaren is gebleken een bijna onoverkomelijke hindernis voor weer in de maatschappij te ruggekeerde patiënten. Twee therapieën werden tot voor kort aangewend om die vereenzaming op te vangen: de bescher mende werkplaats en het beschermende milieu. Nu is daar, door een in Den Haag genomen initiatief, nog een derde bijgeko men: de beschuttende vrijetijdsbesteding. De in november van het vorig jaar op gerichte Hermann Simon-stichting ont staan uit samenwerking tussen alle con fessionele richtingen en de overheid is in Den Haag begonnen met een club naar Engels voorbeeld, die ervoor moet zorgen dat in de maatschappij teruggekeerde geestelijk gestoorden de sprong naar de normale vrijetijdsbesteding zullen gaan maken. Groningen zal binnenkort dit voor beeld volgen. De Duitser Hermann Simon was in de jaren twintig de eerste psychiater, die aandacht ging schenken niet aan de ziekte van een geestelijk gestoorde, maar aan de overgebleven gezondheid. Na een periode van ontspanning in een voor hen gecreëerde omgeving in de Her mann imon-clubs zullen de patiënten de weg moeten vinden naar bestaande ver enigingen. In Engeland heeft deze werk wijze veel succes gehad. A A HKOHDIGItiGEfl En BESCHOUW!n CEti In de Staatscourant van dinsdag 6 febru ari is de beschikking verschenen, waarbij de regeling van de televisieuitzendingen vöor de politieke partijen is vastgesteld. Zoals reeds is meegedeeld wordt de po litieke partijen per week 10 minuten zend tijd toegewezen. Deze uitzendingen hebben plaats op iedere dinsdag te beginnen op 6 februari van 20.20-20.30 uur, tenzij de regeringscommissaris voor het radiowe zen anders bepaalt. De K.V.P. verzorgt de eerste uitzending op morgen, dinsdag 6 februari. Voor de andere partijen is ook reeds de eerste dag van uitzending bepaald. Deze zijn: voor de A.R.P. 13 februari, voor de V.V.D. 20 fe bruari, voor dé P.v.d.A. 27 februari, voor de P.S.P. 6 maart en voor de C.H.U. 13 maart. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Grammofoonmuziek. 7.30 Gewijde muziek (gram.) 7.50 Het brood des levens, me ditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gitaarspel (gram.) 10.15 Mor gendienst. 10.45 In Christus naam: Voor waarts, hoorspel. 12.05 Klassieke muziek (gram.) 12.20 Grammofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Fragmenten uit Otel- lo, opera (gram.) 14.40 Pianorecital (gram) 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Programma over vrijetijdsbesteding. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte grammofoonmuziek. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte muziek en zangsolisten. 18.10 Koorzang, blokfluiten semble en orgel. 18.35 Het Spektrum, le zingen. 18.50 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heils- kwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Grammo foonmuziek. 20.00 Bij de gratie Gods, klankbeeld. 21.30 Koperorkest. 21.50 De ontwikkeling van enkele sociaal-genees kundige voorzieningen, lezing. 22.10 Ka merorkest en solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.000 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Wat eten wij vandaag, kookpraatje. Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Smaken verschillen, gevarieerd pro gramma. 12.10 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Lichte muziek (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Noord- Hollands Filharmonisch orkest en ge mengd koor. 14.25 Omroeporkest en so list 15.00 De gewone vrouw in de ge meenschap, toespraak. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Roemeens orkest. 17.50 Regeringsuitzending. Plaats en functie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Prof. Dr. F. A. van Ba ren, hoofd van het bodemkundig labora torium spreekt over de internationale strijd tegen honger en ondervoeding. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualitei ten. 18.30 Tango-rumba orkest en solisten. 18.55 Vara-varia en grammofoonmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Chassidi sche liederen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. 20.50 Grammofoonmuziek. 21.10 Dit is Uw leven. 22.10 Lichte grammo foonmuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Hart op de tong, actuele problemen. 22.55 Strijkor kest. 23.25 Jazzkroniek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek (gr.). 12.30 Weerbericht. 12.35 Lichte mu ziek (gr.). 12.50 Beursberichten, 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 School radio. 15.00 Symfonisch concert. 16.00 Beursberichten. 16.06 Engelse les. 16.21 Operettemuziek (gr.). 17.00 Nieuws. 17.15 Cellorecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Symfonische dansen. 18.10 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Klankbeeld. 20.15 Amuse mentsmuziek (gr.). 21.15 De zeven kun sten. 21.30 Volksliedjes. 21.45 Nieuws. 22.00 Symfonie concert. 23.00-23.05 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30 Internationaal agrarisch nieuws. 20.00 Journaal. 20.20 Politieke le zing K.V.P. KRO: 20.30 Italiaanse TV-do- cumentaire. 21.00 Italiaanse speelfilm. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.35-17.45 Internationaal jeugdjournaal. KERKEN: 17.45-18.05 jeugdprogramma over de Bijbel. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.20 Onder vuur, studenten stellen vragen aan een politi cus. 20.50 Bekendmaking van de winnaar van de chansoncompetitie. 21.00 Medische rubriek. 21.25 Gedeelten uit oude films. 22.00-22.40 Reportage uit het cabaret Tin gel Tangel. Het Tweede-Kamerlid de heer Wierda (P.v.d.A.) heeft aan de minister van De fensie vragen gesteld over de gang van zaken bij het afscheid op Schiphol van de familieleden en de militairen die vrijdag naar Nieuw-Guinea vertrokken. De heer Wierda vraagt de minister te erkennen dat er een ernstige beleidsfout is gemaakt door eerst de mogelijkheid van afscheid toe te zeggen, daarna deze toezegging in te trekken en tenslotte alsnog onder druk van de ontstemming der betrokkenen gelegenheid tot afscheid te geven.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 4