Gemeenschappelijk beleid voor EEG-landen in studie Scherven en prenten vertellen 2000 jaar Velsense geschiedenis Oude boerderij wordt ingericht als centrum voor sportlieden SPORT IN DE IJMOND De marine in februari LAINES DU PINGOUIN IJmondverenigingen vandaag en morgen Variété voor bejaarden Havenberichten DINSDAG 6 FEBRUARI 1962 5 BEVISSING VAN DE NOORDZEE Wasmachines - Centrifuges Nog geen schot in kopen van vervangende tuinbouwgronden De „Corona" won van de storm het Wijkavonden in Heemskerk De beroemde Franse wol En natuurlijk weer in de mooiste kleuren MARKTPLEIN 7 volautomatische wasmachine CASTOR DE VILDER GIOS geeft avond voor jong talent Henk Castricum in de ploeg van Piet van Est IJmond Dubbel Acht Haarlemmer overleden aan gevolgen van ongeval De bevissing van de Noordzee is begin 1961 onderwerp van een informeel gesprek geweest tussen regeringsdelegaties van België, Denemarken, Frankrijk, Ierland, Engeland, West-Duitsland, Zweden en Ne derland. in principe werd toen besloten op korte termijn een formele conferentie te beleggen. Men wil namelijk het uiterste beproeven om een gemeenschappelijke ba sis te vinden voor de bevissing van de Noordzee. De onderhandelingen, die sinds dien zijn gevoerd ter bepaling van de con ferentiedatum, worden thans echter beïn vloed door een mogelijke deelneming van Groot-Brittannië en de Scandinavische lan den aan de E.E.G. De situatie kan hier door namelijk veranderen. Dit deelt minis ter Marijnen van Landbouw en Visserij thans mede in de memorie van antwoord op zijn begroting voor 1962. De Europese Commissie heeft het voorbereidende werk voor een gemeenschappelijk visserijbeleid inmiddels ter hand genomen. De minister noemt het gevaar niet denk beeldig dat door het stimuleren van de zeevisserij door andere landen de totale vlootcapaciteit dermate wordt vergroot, dat internationaal gezien een wan verhouding kan ontstaan tussen de inves teringen in het aanvoerapparaat en de vis stand. Het is dan ook van het grootste belang, zo verklaart de minister, dat in het raam van de E.E.G. en een eventueel bredere integratie naast voortgaande af braak van handelsbelemmeringen de vis- serijpolitiek van de ledenstaten op elkaar wordt afgestemd, waardoor gelijke con currentieverhoudingen kunnen worden be werkstelligd. Walvisvaart De Nederlandse regering heeft toege zegd wederom tot de internationale wal visconventie toe te treden, zodra de over eenkomst tussen Nederland, Japan, Noor wegen, Engeland en de Sovjet-Unie inzake de verdeling van de walvisvangst zal zijn getekend. Tussen de regeringen van de eerstgenoemde vier staten is reeds over eenstemming bereikt over een ontwerp overeenkomst. Het Sovjet-standpunt is ech ter nog onbekend. Oester- en mosselteelt Het bedrijfsleven zal nauw bij de tech nische proefnemingen in het Veerse Meer met betrekking tot de oester- en mossel teelt worden betrokken. Een speciale com missie van praktijkdeskundigen zal regel matig contact onderhouden met de lei ders van de proefnemingen om positief tot de vormgeving van de te ontwikkelen nieu we technieken te kunnen bijdragen en om stap voor stap een oordeel te kunnen vel len over de praktische uitvoerbaarheid van oestercultuur in de kweekkanalen en van het verwateren van mosselen in een kunst matige installatie. Van een verplaatsing van de oestercultuur naar wateren buiten het Deltagebied kan geen sprake zijn, zo zegt minister Marijnen. Binnenvisserij Een spoedige totstandkoming van de Wet op de Waterverontreiniging acht mi nister Marijnen voor de binnenvisserij van groot belang. Sinds enige jaren ondervindt de wintervisserij op snoekbaars op het IJsëlmeer aanmerkelijke schade door de waterverontreiniging. Vooral de snoek baars, gevangen langs de oostelijke rand van het meer, heeft vaak een zeer onaan gename reuk en smaak, die overeenkomt met de Fenol-smaak van de op de Rijn gevangen zalm. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek streeft er naar meer inzicht te verkrijgen in de faktoren, die zo dikwijls het broed van snoekbaars op het IJselmeer doen mislukken. Voorts zal worden overwogen om, in overleg met het bedrijfsleven, te komen tot een verhoging van de maas wijdte der snoekbaarsnetten, inperking van de zomervisserij op snoekbaars met vissen met de zegen en het- sleepnet op snoekbaars, en een beperking vandekuil- visserij op aal. De beroepsvisserij kan nog altijd in een belangrijk deel van de binnenwateren vol ledig haar beroep uitoefenen. Van de ruim 73.000 ha, welke gemeenschappelijk met sportvissers worden bevist, kan in ruim 62.000 ha volledig de beroepsvisserij wor den uitgeoefend. Daar voorts in 8.000 ha uitsluitend beroepsvisserij wordt uitgeoe fend is totaal 70.000 ha. of rond 70 per cent van het totaal aan binnenwateren be schikbaar voor volledige beroeps visserij. Viskwekerij Dit jaar zullen, naar de minister me dedeelt gedeelten van de nieuwe viskwe kerij in Oostelijk Felvoland van de orga nisatie ter verbetering van de binnen visserij in exploitatie kunnen worden ge nomen. Het proefstation, dat op deze kwe- kerj zal worden ondergebracht en dat dienstbaar zal zijn aan de verbetering zo wel van het viswater als van de visstand zal waarschijnlijk volgend jaar in bedrijf worden gesteld. Zodra deze nieuwe vis kwekerij gereed is, zal de pootvisvoorzie- ning, met name van snoek, snoekbaars en karper, aanzienlijk kunnen worden ver ruimd. Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN I ILVT vergaderde Tijdens de maandagavond in Scheijbeeck gehouden vergadering van het ILVT werd bij het behandelen van de begroting voor 1962 de vraag gesteld of de activiteit ten aanzien van het kopen van vervangende tuinbouwgronden niet groter zou kunnen worden. Men noemde met name 40 ha duingrond ten westen van de Voorweg te Heemskerk. Het antwoord van voorzitter H. Nielen was negatief. Men is met de eventuele aankoop nog net zo ver als in het begin. In zijn voorwoord releveerde de heer Nielen de voornaamste werkzaamheden van het ILVT in 1961. men heeft twee Heemskerkse tuinders weer tevreden kun nen stellen met 2,5 ha grond. Er zijn nog enkele percelen grond in reserve, maar men zal wat dit betreft spoedig uitgeput zijn. De begroting voor het jaar 1962 sloot ten aanzien van de gewone dienst met een bedrag van 33.150,— aan inkomsten en uitgaven, waarbij een post onvoorzien 89,55. De kapitaaldienst sloot aan inkom sten en uitgaven met een bedrag van 24.244,37. De vraag, door de heer Koopman ge stéld, overeventuele kandidaten voor gronden in Groningen nabij Eelde, waar heen het ILVT in 'september een excursie maakte, werd ook negatief beantwoord. De tuinders uit de IJmond voelen zich erg gehecht aan hun gronden en vooral ook aan hun omgeving. Men kan hen heel moeilijk naar andere gebieden krijgen. Toch wilde men dit punt nog eens be kijken en vooral met jonge kwekers pro beren eens een excursie naar Groningen te maken, want rond Eelde hebben zowel de gronden als het woonklimaat veel over komst met deze omgeving. Ook heeft men alle hoop nog niet opgegeven voor de boeren die naar de Noord-Oostpoldër willen. Hierover zullen weer onderhande lingen worden heropend. Op zijn verzoek werd aan de heer A. A. Post eervol ont slag verleend als secretaris van het ILVT, ingaande 16 maart. LOODSDIENSTEN WAREN GESTAAKT De loodsdienst te IJmuiden werd maan dag 11.20 uur gestaakt voor kleine sche pen en om 14.30 uur geheel gestaakt. Om 22 uur werd de loodsdienst hervat voor alle schepen. Het smaldeel I, bestaande uit de kruiser De zeven Provinciën", de jagers „Gelder land" en „Overijssel", de fregatten „De Bitter" en de „Zeeuw", de onderzeeboten Walrus" en „Zwaardvis" is vorige week vertrokken voor een oefenreis van twee maanden naar het Middellandse Zeege bied. Na een bezoek aan Gilbraltar zullen de schepen gedurende de tweede week van deze maand oefenen en daarna van tot 12 februari Barcelona bezoeken. De oefeningen zullen daarna worden voortgezet bij het eiland Malta, waaraan ook vliegtuigen van de Marineluchtvaart dienst zullen deelnemen. Van 17 tot 19 februari zullen de sche pen een niet-officieel bezoek aan Malta brengen. Het smaldeel V, bestaande uit het vlieg kampschip „Karei Doorman", de jagers „Limburg" en „Groningen" alsmede uit de onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Dolfijn" is momenteel op voorj aarsoefenreis naar Suriname en de Nederlandse Antillen. De schepen hebben een niet-officieel bezoek gebracht aan Port of Spain. Zij worden binnen enkele dagen in Paramaribo ver wacht. Van 16 februari tot begin maart zullen alle schepen een onderhoudsperiode in Willemstad (Curagao) ondergaan. Van de jager „Rotterdam" wordt thans in Key West en Mayport (Ver. Staten) de bewapening beproefd. Het fregat „Panter" houdt als visserij politiekruiser toezicht op het naleven van de internationale visserij bepalingen in de Noordzee. Het patrouille vaartuig „Bulgia" heeft een dergelijke vis serijpolitietaak in de Zeeuwse wateren. Het fregat „Van Amstel" bevindt zich m de Caraibische wateren en staat ter beschikking van de commandant der zee macht in de Nederlandse Antillen. Dit schip heeft deelgenomen aan de Ameri kaanse oefening „Springboard" welke ieder jaar in de Caribische wateren ge houden wordt. Drie mijnenveegsquadrons oefenen op de Noordzee. De Nederlandse kustvaarder „Corona" is op eigen kracht de haven van Rotter dam binnengekomen na een gevecht van de gehele nacht tegen een schuivende la ding in een zware storm. Het schip maakte een slagzij van 45 graden. Het had kopererts aan boord. De reddingboot van Rosslare was de gehele nacht in de buurt totdat de wind ging liggen en de „Corona" in staat was de haven binnen te lopen. Reeds vijf maanden lang worden door de Hervormde Gemeente te Heemskerk wijkavonden georganiseerd. De bedoeling hiervan is om de onderlinge band tus sen de gemeenteleden te verstevigen. Hoe wel de voorbereidende commissie zich met een regelmatige belangstelling beloond ziet worden deze avonden toch steeds door een vaste kern bezocht. Gaarne zou men ech ter deze belangstelling in wat bredere kring zien. Maandagavond vond in het Hervormde jeugdgebouw een bijeenkomst plaats tijdens welke de Hoogovenfilm ,.In Vuur en Vlam" werd vertoond. Ds. Ho- mans besprak op deze avond verschillen de aspecten van het leven in deze indu striestreek. GETOSA MET EEN KOMISCHE TRILLER De katholieke toneelvereniging „Getosa uit Santpoort, geeft zaterdag 3 en zondag 4 maart weer een toneelvoorstelling in zaal „Zomerlust". Onder regie van de heer Cees Jongejans, worden dan opvoeringen gegeven van „Hannibal", komische thril Ier in drie bedrijven door Ruurd Feenstra Daarvoor wordt het stuk zondag 25 fe-, bruari nog gespeeld in het Patronaatsge- bauw, aan de Willemsbeekweg in IJmui- den-Óost. Deze voorstelling is bestemd voor de leden van de plaatselijke afdeling van het Katholiek Vrouwengilde. Advertentie TE KOOP Eeuwenoude slakken, afkomstig van een primitief hoogoventje, tientallen botten en honderden scherven van keukengerei, maar ook complete schalen, borden, kan netjes en kruiken, al die voorwerpen zijn bijeengebracht in een houten gebouw van Hoogovens. Zij vormen de herinneringen aan de mensen die eens in ,,Rooswijk hebben gewoond en geleefd. Soms is het maar een kleinigheid; een kraal waarmee een kind heeft gespeeld, een roestig en bijna verteerd mvmstukje of een bot op een voudige wijze bewerkt tot een kam, waarmee een voorouder eens het haar heeft gekamd van de kleine jongen of meid. Voorwerpen, dode dingen, die niets te vertellen zouden hebben, indien de des kundige ons niet te hulp zou komen. Hij kan vertellen hoe het hoogoventje van zo'n tweeduizend jaar geleden heeft gewerkt en wat de bewoners van het over het al gemeen droge land achter de duinenrij in Kennemerland met het gewonnen ijzer hebben gedaan. Het is de archeoloog die ons een ver klaring kan geven van de donkere strepen in het witte duinzand. Die strepen zijn de bodems van bevloeiingskanaaltjes of de voren van beploegd of omgespit land. Tak kenbossen, verpulverd bijna, maar voor zichtig uitgegraven, wijzéft erop, dat de oudste bewoners van Rooswijk wisten hoe zij de waterspiegel vafi een beekje moes ten verhogen of verlagen. Onder de leiding van deskundigen heb ben velen de grond van Rooswijk afge graven, laagje voor laagje. Een werk dat circa een jaar in beslag nam. Koude en regen hebben de amateur-archeologen ge trotseerd, maar dat deerde hen niet. Al gravend werden zij meer en meer geboeid, vergaten zij de koude even en vertoefden voor die ogenblikken bij de mensen die rond e?n open vuur hebben gezeten, onge veer tweeduizend jaar geleden. De sporen die men in de grond heeft ge vonden, zijn uitgewist. Weggegraven door draglines. De fundamenten van het eens zo fraaie speelhuis van het landgoed „Wes- terwijk", zijn afgebroken. In „Rooswijk" zelf is de industriële uitbreiding aan de gang en die kan geen halt worden toege roepen door een fundamentje uit de 17e eeuw. Maar gelukkig zijn er foto's en te keningen gemaakt. De tentoonstelling in „Rooswijkerhof" aan de Staalstraat geeft een overzichtelijk Advertentie DINSDAG 6 FEBRUARI City Theater, Kennemerlaan, IJmuiden, 20 u.: Filmvoorstelling Kunstkring „Zo is Amerika". Kennemer Theater, Zeestraat, Beverwijk, 20 u.: Toneeluitvoering Rederijkerskamer Kennemerland „Valstrik voor een man alleen". Rooswijkerhof, Staalstraat, Velsen- Noord, 20-22 u.: Tentoonstelling oudheid kundige vondsten „Scherf en prent". Visserij school, IJmuiden, 15-17 u.: Re ceptie ter gelegenheid gouden jubileum. Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 u.: Voorlichtings avond NVSH. Centrum, Beverwijk, 20 u.: Lezing tuin- bouwstudieclub. Openbare leeszaal, Plein 1945, 8-12, IJ muiden-Oost, 14-17.30; filiaal Wijkerstraat- weg 77, 19-21. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: J. Koning (NBV) voor NVV Bestuurdersbond over „Afrika en wij". WOENSDAG 7 FEBRUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Jaarvergadering NIVON en Natuurvriendenwerk. Rooswijkerhof, Staalstraat, Velsen- Noord, 12-17 en 20-22 u.: Expositie oud heidkundige vondsten „Scherf en prent". De Haven, Santpoort, 20 u.: Jubileum concert Kennemer Vrouwenkoor. Grapy, Beverwijk, 20 u.: Lezing met dia's van commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting over „Behangsels". Toorts, Santpoort, 19.45 u.: Feestelijke jaarvergadering Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Santpoort. Funadama, Castricum, 20 u.: Vergade ring K VP-jongeren. De bejaarde inwoners van Velsen, heb ben aan de Subcommissie voor het Sociaal Ontspanningswerk weer enige buitenge woon plezierige uren te danken. Men had namelijk maandag voor hen twee voorstel lingen georganiseerd: een matinee in het Ned. Hervormd Jeugdgebouw aan de Dijk manstraat in Velsen-Noord, waarna des avonds in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost nog een herhaling werd gegeven. Het ensemble, dat de commissie hiervoor had geëngageerd, zou men bijna het „Variété der Onbeken den" kunnen noemen, want bij ons weten zijn deze artiesten niet eerder in deze om geving voor het voetlicht verschenen. In ieder geval bezat dit kleine gezelschap in Henk Steenvoorde een vrolijke aanvoerder, die als humorist-conferencier zijn reper toire precies op het publiek had afge stemd. Vandaar dat met een behoorlijk suc ces een lange reeks moppen werd getapt, afgewisseld met het gebruikelijke lied. Voorts toonde hij zich allerminst bevreesd voor de clownerie, getuige bij voorbeeld zijn monoloog over Kobus, de super be deesde boerenknecht, die overigens een stormachtige bijval oogstte. De jongleur Hans Cordan mocht met zijn diverse ma nipulaties eveneens worden gezien, waar naast John Walker, „de man met de vlie gende schijven", een veel bescheidener in druk maakte. Het beste nummer werd ver zorgd door „The Wimmies"; twee char mante jongedames, die zich met haar gui taar op het genre „Zingende Zusjes" heb ben toegelegd. Vrouwe Fortuna bewees ook door deze dames haar grilligheid bij het verdelen van de roem. Want „The Wim mies" doen stellig niet onder voor haar diverse kunstzusters, die wél geregeld voor radio of televisie worden gebracht. Zij be schikken over originele teksten, die fris en welluidend worden gezongen; haar optre den kenmerkt zich door een frisse allure. Enfin, misschien worden zij ook nog eens ontdekt. Volledigheidshalve moet hierbij de pianist John Boeli nog worden vermeld, die niet alleen de muzikale begeleiding voor zijn rekening nam, doch met behulp van de klassieke accordeon en een reeks ouder wetse melodietjes, de honderden bejaarde toehoorders zowaar nog tot een enthousias te samenzang wist te animeren. FRIES TONEEL IN BEVERWIJK „Us Memmetael", de Friese vereniging voor Beverwijk en omgeving, geeft vrijdag 9 februari in gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningsstraat voor haar leden weer een toneelavond. Voor deze gelegenheid komt de toneelgroep „Oan de Duinkant" uit Castricum een gastvoorstelling verzorgen, met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven: „De mus op it spek". K.Z.O.S. SPEELT „VAN ANDER RAS" De katholieke toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" uit IJmuiden, geeft op zondag 18 februari in het Patronaatsge bouw aan de Willemsbeekweg haar 2e toneelvoorstelling van dit seizoen. Opge voerd wordt „Van ander ras", toneelspel in drie bedrijven door Arnaud d'Usseau en James Gow; in de Nederlandse bewerking van Froukje de Waard. De regie is van de heer J. Vreeken. slechts enkele malen gebruikt_ voor demonstratie f 725. met garantie Velserduinweg 173 - Telef. 4402 De muziekvereniging Genoegen Is Ons Streven (GIOS) organiseert zaterdag 10 fe bruari een avond voor jong talent. De prestaties van de deelnemers worden be oordeeld door een muziekcommissie. Voor de drie besten zijn er prijzen. Men kan zich voor deelname opgeven bij de heer Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden of op het adres Lekstraat 12, IJmuiden. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Maasym N van Swansea; Clangula, Liverpool; Sonja D., Swansea; Adom Palm, Dakar; Willemstad, South ampton; Vliestroom, Poole; Konny M., Rotter dam; Bele, Stockholm; Granvik, Liverpool; Ze- los, Oxelosund, erts lossen Buitenhaven IJmui den; Spes, Swinouiscjie, kalk lossen Harmghaven IJmuiden; Michael M., Felixtowe; Garoet, Bre men; Baldrian, Halmstad; Amrum, Rotterdam; Carola Schulte. Vigo; Guarice, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Nerma Dan van Tuapse; Georg Russ, Rotterdam; Libra, Vaesteras: Nautic, Swansea, Maandag vertrokken uit IJmuiden: Bukken naar Curasao; Neth. Coast, Rotterdam; Grampian Coast, Lohden: Breda, Nordenham; Deido, Rot terdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Chiquita naar Antwerpen; Katowice, Antwerpen; Konny M., Rotterdam: Eemstroom. Vlissingen; Calvijn Plymouth, walsmateriaal geladen IJmuiden; Wed- looper, Antwerpen; Emanuel 2, Aarhus; Delfborg, walsmateriaal geladen IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De uit 1857 stammende boerderij, ge naamd „Adrichem" in Beverwijk, is zo bouwvallig, dat men zich afvraagt waar om zij niet wordt afgebroken. Neen, zo heeft het bestuur van de r.k. sportvereni ging DEM gezegd, wij knappen de boer derij weer op en maken er een geschikt onderkomen voor sportlieden van. Dit initiatief heeft het bestuur enige tijd ge leden genomen. Het ligt in de bedoeling de boerderij zo te herstellen, wellicht met behulp van eigen leden, dat zij geschikt wordt voor de huisvesting van sportieve lieden. Des zomers wil men sportkampen organiseren voor mensen die in hun vakan tie willen sporten. Het bestuur van DEM wil daartoe een sportleraar aantrekken, zodat de in „Adrichem" logerende mensen onder zijn leiding diverse sporten kunnen beoefenen. Het sportcomplex „Adrichem' wordt thans uitgebreid met drie tennis velden, welk werk wordt uitgevoerd door de firma Wernink. Het initiatief van DEM een sportrecre- atiecentrum te stichten heeft een goed onthaal gehad bij het Beverwijkse gemeen tebestuur. De vereniging heeft zich name lijk met een verzoek tot het college gericht tot het garanderen van een geldlening en tot het in pacht krijgen van de bouw' vallige boerderij. De raad heeft met het voorstel ingestemd. Het wachten is nu op het legertje van mensen, die het gebouw van binnen en van buiten zullen opknap pen. Er is werk genoeg voor hen beeld van tweeduizend jaren geschiedenis van de mensen die in dit deel van Velsen gewoond en geleefd heben, dank zij de scherven en de prenten. Tot 11 februari is de expositie voor iedereen geopend en wel dagelijks van 14 tot 17 en van 19 tot 22 uur. De Beverwijkse semi-prof Henk Castri cum. lid van het Haarlemse „De Kam pioen", is voor het komende wielerseizoen opgenomen in de Wolberploeg van Tour de Francerijder Piet van Est. Hij zal daar toe onder andere deel moeten nemen aan het nationale wegkampioenschap voor professionals en onafhankelijken in Zand- voort en aan de „Acht van Chaam". Bo vendien hoopt Castricum een kansje te maken voor de Ronde van Nederland. Deze Henk Castricum, op 8 mei 1940 in Beverwijk geboren en slager van be roep, zit pas drie jaar op de wedstrijd- fiets. Door een te snelle overgang van nieuweling naar onafhankelijke hij reed slechts twee wedstrijden als ama teur heeft de strijdvaardige Beverwij- ker nimmer een open koers kunnen win nen. Bovendien mist hij het voor een wiel renner zo belangrijke wapen van een scher pe eindsprint. Niettemin is Castricum het vorige seizoen meer op de voorgrond ge treden en enkele keren, zoals in de ron den van Feyenoord, Ulicoten, Oss en Stan daardbuiten, is hij dichtbij een overwin ning geweest. De Beverwijker besloot het seizoen met drie achtereenvolgende overwinningen in de najaarscompetitie van „De Kam pioen", hetgeen hem ook de eindzege op leverde. Zijn eerste koers in het nieuwe seizoen rijdt Castricum zondag 25 februa ri in een clubontmoeting tussen „De Kam pioen" en „Olympia" (Amsterdam) in het Van der Aartsportpark" in Haarlem- Noord. Daarna neemt hij zaterdag 10 maart met de Haarlemmer Tonny Peters deel aan de „Omloop van het Volk" voor B-profes sionals in België. Samen met Peters zal Castricum aan de meeste voorjaarskoer- sen in België gaan deelnemen. De leden van de Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" hebben maandagavond in hun clubgebouw aan de Schans in Bever wijk weer met aandacht gekeken naar het werk van hun collega-smalfilmers, die echter werk vertoonden wat is gemaakt met een negen-en-een-halve-millimeter- film. In de tijd dat het filmen begon door amateurs, gebruikte men alleen deze film, aldus voorzitter C. Pauls. Later is men zich meer gaan toeleggen op de acht- millimeterfilm (dubbel acht). Een aantal filmers uit de wijde omtrek heeft zich ech ter gehouden aan de eerste film. Zaalhandbal Met zes gespeelde wedstrijden van vier seniorenteams heeft de handbalvereniging IJmond zondag in de Haarlemse Badmin- hal deelgenomen aan de zaalhandbalcom- petitic. Van alle gespeelde wedstrijden wisten alleen de IJmond 1-dames hun twee ontmoetingen in winst om te zetten. Zo wel het eerste herenteam, dat kennelijk is aangeslagen door het feit dat degradatie uit de districts-tweedeklasse west A al enige tijd niet meer is te ontkomen, als de heren van IJmond 2 en het derde IJmond- herenteam met twee wedstrijden kwamen niet verder dan nederlagen. Tegen Aalsmeer 2 speelden de IJmond 1-heren een teleurstellende strijd, hoewel de Velsenaren aanvankelijk nog kans za gen om de tegenstanders in de score nog enigszins bij te blijven. De ruststand ging in met 107 voor Aalsmeer 2. Er was nog een mogelijkheid deze achterstand in te lopen na de hervatting, maar toen Aals meer daarna een flink overwicht kreeg, was de zaak voor IJmond bekeken. Met nog een vijftal minuten spelen stonden de Aalsmeerders al met 1910 voor. Wel wis ten de IJmonders nog tweemaal te doel punten, maar Aalsmeer scoorde ook nog eens, zodat de Velsense ploeg met 2012 verloor. Meer geestdriftig speelden de IJmond 1- dames hun eerste wedstrijd tegen de plaatsgenoten uit Velsen-Noord IEV 1. De kampioenskansen van de IJmond-dames in de eerste klasse van afdeling Haarlem brachten in deze strijd wat nerveuze span ning. Ook IEV deelde hierin. Aan beide zijden was er een wat onoverzichtelijke speeltrant. Toch kwam IJmond het eerst aan een doelpunt toen na een mooie com binatie W. Schoorl scoorde (10). De bei de doelverdedigsters kregen echter veel werk, wat hen goed af ging en de strijd in evenwicht hield. IEV wist toen de partijen op gelijke voet te brengen (11). Nog voor de rust schoot R. Wagenaar voor IJmond keihard in (21). Na de hervatting had den de IJmond-dames hun cadans her vonden, speelden beter en hadden ook succes. Mevrouw M. de VriesKlesser en R. Wagenaar brachten de stand op 41. Een fel veohtend IEV kon de einduitslag op 42 brengen. Tegen het team van TYBB 2 had IJmond 1-dames heel wat minder moeite, zoals was verwacht. In deze strijd verrichtte de TYBB-doelverdedigster uitstekend werk waaraan het te danken was, dat IJmond de score tot 61 beperkt zag. Met vier kostbare punten behoren de IJmond 1-dames nu tot de grootste kans- hebsters. De IJmond 2-heren konden de vlotte score van Zandvoortmeeuwen 1 niet bij houden. Zij verloren met 158. Anders was dit in de eerste wedstrijd van IJmond 3-heren tegen de adelborsten van AHV 1 uit Den Helder. De laatste wedstrijd tegen dit team werd op het nippertje verloren. Ook nu hebben de officieren-in-spe erva ren, dat de heren van IJmond 3 hun huid duur verkochten. De uitslag werd 1210 voor AHV. De Velsense handballers had den blijkbaar teveel gevergd want tegen Concordia 2 in de tweede wedstrijd werd wederom verloren, nu met 619. T afeltennis Dames: RapidityFusia 37. Het door ziekte van mevrouw Schmidt onvolledige team van Fusia wist zonder veel moeite Rapidity met 73 te verslaan. Alleer van mevrouw Schuit werd behoor lijk tegenstand ondervonden. Zij zag name lijk kans zowel van mejuffrouw Van Bee- len als van mevrouw Menist een game te winnen. Heren: Fusia IVTC 7 37. Evenals de eerste ontmoeting werd de wedstrijd tegen VTC 7 een duidelijke nederlaag voor Fusia. J. Menist bracht 2 punten op zijn naam door overwinningen op de gebroeders Lansen. Hij zag zelfs kans een game te winnen van de technisch veel sterkere C. van Veen. J. Mooy kon alleen tot winst komen tegen B. Lansen. R. de Boer boekte deze avond niets dan nederlagen. Heren: RK TVU 3Fusia 2 55; junio ren: Fusia ISpinneweb 4 14; Fusia 3 Meertreffers I 3—2; Fusia 4—DSB I 3—2; Or. Zwart 3Fusia 2 14. Gymnastiek De turnvereniging „IJmuiden" heeft woensdag 21 en donderdag 22 februari gymnastiekuitvoeringen ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan, die om half acht beginnen in het Patronaatsgebouw. De 29-jarige heer H. G. Ronde uit Haar lem, die als leerling-rangeerder werk zaam was bij de afdeling Railvervoer van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., is maandag aan de gevolgen van een hem op 21 januari overkomen bedrijfsongeval, overleden. De heer Ronde was gehuwd en laat vier kin deren na.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 5