Verdediging van de dollar eist Europese steun EEN MARS PER DAG SS ss-i swf. Koffie KREMER Thee - DE BEURS - Landbank zou geen bod op de Euromast doen Schatkist roomde de markt af Geen tweede beslissing over versnelling EEG Slotuitkering garantie melkprijs vastgesteld De CAO voor de confectie Jaarlijks 2 min ton Antilliaanse olie naar de EEG St. Eloy teleurgesteld in houding Rijksbemiddelaars Wijers verlaagt het dividend tot 18 1/3 pet Van Swaay is thans houdstermij Lagere revenuen voor Cobra Vorstenlanden wellicht door haar opgekocht om fiscale redenen SCHEEPVAARTBERICHTEN Saldo van de banken daalde sterk EEG is motor voor bredere samenwerking WOENSDAG 7 FEBRUARI 1962 13 J. ROSSANT IN THE REPORTER" GEEFT DRIE KEER NIEUWE ENERGIE Onderhandelingen zijn plotseling afgebroken Kosten stegen scherp DE WEEKSTAAT H. J. de Koster: Voortgezette groei bij de Alg. Friesche en Groot- Noordhollandsche I Westeuropese landen, die grote dollar- reserves bezitten, hebben nu de macht om, wanneer hun vertrouwen in de Amerikaanse economie geschokt mocht worden, een „run" op goud te veroor zaken, die zou kunnen dwingen tot een devaluatie van de dollar, zo schrijft de financiële redacteur van „Business Week", J. Rossant, in een artikel in het tijdschrift ..The Reporter". Onder de kop ,.de verdediging van de dollar" schrijft hij, dat de belofte van president Ken- nedv een evenwichtige begroting voor het begrotingsjaar 1963 te handhaven vereist werd op de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds, die zich zou brengen," zo vervolgt Rossant. Wanneer men op de Amerikaanse rege ring critiek zou willen hebben dan zou dit volgens Rossant moeten zijn, omdat „zij zich meer bekommert om het vertrouwen te herstellen door controle over de binnen landse financiën te krijgen, dan dat zij Europa prikkelt duidelijker verantwoorde lijkheid voor de verdediging van de dol lar te tonen. Het is zelfs denkbaar, dat de Amerikaanse regering gedwongen zal worden nog conservatiever maatregelen te nemen om de dollar te steunen. De in eenstorting van de gouden standaard in de jaren dertig heeft echter aangetoond, dat het zijn toevlucht nemen tot fiscale en monetaire orthodoxie nauwelijks een goe de verdediging is. De samenwerking is in feite betrekkelijk eenzijdig geweest, waar bij de Europeanen weinig meer dan uiterst bracht moeten worden met enige mildheid te handelen," zo meent Rossant. in de afgelopen herfst in Wenen werd I terloopse gebaren van collectief handelen gehouden he'3ben gemaakt. Zij zouden er toe ge- Op het ogenblik is de Amerikaanse goud voorraad ongeveer 16,8 miljard dollar groot tegen 24,6 miljard in 1949. Aange zien echter voor de geldcirculatie in de Verenigde Staten een gouddekking van 25 percent wettelijk is voorgeschreven, is de hoeveelheid vrij goud, welke beschikbaar is om de dollar in het buitenland te steu nen, iets meer dan vijf miljard dollar groot. Het resultaat daarvan is, dat, theo retisch, de Verenigde Staten kwetsbaar zijn in geval van een „run" op het goud, bij een officieel buitenlands dollarbezit van omstreeks twaalf miljard. Deze ontwikke ling heeft aan hen, die aan het hoofd staan van de centrale banken in Frankrijk. West-Duitsland, Nederland en Engeland grote macht gegeven. Zij zijn tegenover hun landen verantwoordelijk voor hun be zit en willen graag de dollar beschermen en zien dat deze sterker wordt. „Nu hun eigen reserves voor zulk een groot deel uit dollars bestaan, zijn zij van mening, het recht te hebben er op aan te dringen, dat de Verenigde Staten een stabiele munt handhaven," aldus Rossant. „Tot nu toe hebben de centrale banken met de Ver enigde Staten samengewerkt en een steeds groter wordende invloed op de Amerikaan se politiek uitgeoefend," zo zegt Rossant verder. Grote verbetering Minister Marijnen zal aldus deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee de melkprijsgarantie 1960/61 fi nancieel doen afwikkelen met een slotuit kering van ongeveer een cent per kg in het melkprijsjaar 1960/61 afgeleverde melk (52 cent per 100 kg melk, vermeer derd met 12 cent per percent vet per 100 kg melk). Tot nu toe is aan Voorschot op de eind afrekening ongeveer vier cent per kg melk betaald 2 per 100 kg melk, vermeerderd met 0,53 per percent vet per 100 kg melk). De rechthebbenden kunnen de slot- betaling binnen een maand tegemoet zien. De hoeveelheid melk, waarop de garan tie van toepassing is, heeft gedurende het in november van het vorig jaar geëindigde melkprijsjaar 1960/61 ruim 6,2 miljard kg bedragen. De volle garantie 28,00 per 100 kg melk met 3,7 pet. vet strekt zich evenwel uit tot 5,1 mijjard kg. waar van de opbrengst op 22 000 per 100 kg is berekend. Dientengevolge is de bijbetaling uit het Landbouwegalisatiefonds op de gegarandeerde hoeveelheid bepaald op 6.082 per 100 kg. Over 6,2 miljard kg is dit 4,925 per 100 kg, het totale met de melkprijsgarantie gemoeide bedrag *s 310.182.000. Advertentie Er ontstond verleden jaar een aanzien- I Nadat aanvankelijk een bijna volledige lijke verbetering toen de regering-Kenne- overeenstemming was bereikt omtrent van dy de medewerking van andere regeringen kreeg, maar de prijs voor deze samenwer king was zo hoog, dat het opbouwen van de verdedigingswerken voor de dollar langzaam en moeilijk ging. „Door er in toe te stemmen het grootste deel van de een nieuwe C.A.O. voor de confectie- industrie en onder meer aangaande een verhoging van de lonen der volwassen werknemers met tien cent per uur, zijn thans, naar het Sociaal Werkgeversver bond voor de Confectie-industrie meedeelt, opgehoopte dollaractiva vast te houden en de onderhandelingen door de werknemers- niet tegen goud in te wisselen, hopen de organisaties te elfder ure afgebroken, centrale banken een toeneming van de par ticuliere speculatieve vraag te kunnen Nadat reeds eind november door par- voorkomen, die een indirecte onttrekking tijen een gemeenschappelijk uitgangspunt aan de Amerikaanse goudvoorraad met was gekozen, dat kon leiden tot een ver hoging van de basisuurlonen voor de vol wassen mannen en vrouwen met tien cent welk uitgangspunt ook ter goedkeuring aan het College van Rijksbemiddelaars is voorgelegd kwamen de vakorganisaties in het allerlaatste stadium van de onder handelingen met hogere looneisen en vroe gen ze voor de mannen één cent en voor de vrouwen twee cent meer. Het Sociaal Werkgeversverbond voor de Confectie-industrie heeft, mede gelet op BRUSSEL De ministerraad van de I zeer vergaande concessies, die het E.E.G. heeft gisteren in Brussel de laatste reeds 0p andere punten had gedaan, ge hand gelegd aan de regeling van de uit- I deze nieuwe eisen te moeten af' voer van Antilliaanse olie naar de E E G-- wijzen? zulks onder handhaving van het landen. De ministers bereikten als bekend voorste] om de ionen van de volwassen vorig jaar reeds in beginsel een akkoord mannen te verhogen met tien cent per uur over de associatie van de Antillen met de I van de volwassen vrouwen met elf gemeenschap, met inbegrip van de olie- cent per uur^ dit met evenredige verho kwestie. ging van de jeugdlonen; een en ander in- De invoer van Antilliaanse olie in de I gaande op 1 februari 1962. Het Werk- E.E.G. zal, volgens de thans bereikte ovei - 1 geversverbond meende hiermee tot het eenstemming, per jaar twee miljoen ton maximum te zijn gegaan, dat de huidige bedragen. Daarbij zijn indicatieve contm- I j-oggringsrichtlijnen voor de loonpolitiek genten vastgesteld voor elk van de zes t0glaten; het betreurt uiteraard deze gang landen. Daarvan zal Nederland per Jaar van zaken en blijft er naar streven de ge een miljoen ton invoeren, België en Lu- noemde loonsverhoging, evenals de overi xemburg samen 200.000 ton, de Duitse verbeteringen van de arbeidsvoorwaar- Bondsrepubliek 625.000 ton, Italië 100.000 dgn ZQ mogelijke termijn te ver ton en Frankrijk 75.000 ton. Worden deze' hoeveelheden overschreden, dan kunnen de landen maatregelen ter beperking van die invoer nemen. Italië heeft een eigen mogelijkheid ge kregen om de invoer van smeerolie te be perken. Wordt de import daarvan uit de Antillen tien percent hoger dan normaal dan mag het Italiaanse tarief in werking worden gesteld. De regering van Willemstad wordt nu om advies gevraagd. Daarna zal het ak- wezenlijken. Het algemeen bestuur van de Katholie- ke Metaalwerkersbond St. Eloy heeft in een gisteren gehouden vergadering van worden geratificeerd door de zes natio nale parlementen. Verwacht wordt, dat de ze procedure minstens tot het einde van dit jaar zal duren. college van Rijksbemiddelaars gemeend heeft zijn goedkeuring te moeten onthou den aan de door de drie metaalbewer- kersbonden ingediende voorstellen tot wij ziging van de collectieve arbeidsovereen komst in de kleine metaalnijverheid. Het algemeen bestuur heeft zijn een traal bestuur opgedragen in overleg met de zusterorganisaties al het mogelijke te doen alsnog van het College van Rijksbe- middelaars goedkeuring te verkrijgen voor de redelijke verlangens van de werkne De gunstige verwachting die J. P. Wyers mers jn de kleine metaalnijverheid. Industrie- en Handelsonderneming n.v. bij De bedrijfsresultaten van de onderne mingen, waarin de n.v. „Cobra" partici peert zijn, op enkele uitzonderingen na, in 1960-61 gunstig geweest. (Cobra is houd stermaatschappij van het buitenlandse be zit van Heiniken). Lokale politieke en eco nomische omstandigheden hebben tot ge volg gehad, dat winstuitkering en-of trans fer in enkele gevallen achterwege is ge bleven. Zo is het verklaarbaar dat Cobra bijna 500.000 minder revenuen uit haar par ticipaties in Nederland heeft geïncasseerd dan in het vorige boekjaar. Deze lokale omstandigheden hebben de directie er toe gebracht de boekwaarde van verschillende deelnemingen te herzien. Er werd 2,60 miljoen onttrokken aan de reserve diverse belangen teneinde de ba- lanspost deelnemingen met een gelijk be drag te verminderen. Voorts werd beslo ten wederom van de winst f 500.000 toe te voegen aan de reserve diverse belan gen. Een voorzichtig beleid, steeds aange past aan de omstandigheden van het mo ment, acht de directie geboden. Zoals ge meld, stelt zij voor het dividend te ver lagen van zeven tot zes percent. De re venuen uit deelnemingen daalden van 2,19 miljoen tot 1,72 miljoen. Het sal do winst kwam op 1,06 miljoen (v.j. 1,56 miljoen). Advertentie INTERNATIONALS NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND Het Damrak heeft gisteren bij de ope ning nauwelijks prijshoudende koersen voor de internationals te zien gegeven. Amsterdam ontving geen steun uit het buitenland. AKU kon zich niet herstellen van het gisteren geleden forse koersver lies. Het fonds daalde ruim één punt tot 387. Philips veerde wat op tot 954 1V2). Unilever moest op 187,30 een koersverlies van 0,60 incasseren. Hoogovens vrijwel onveranderd op 767. Kon. Olie bijna 1. lager op 129,20. In alle hoofdfondsen was de handel minimaal. Gedurende de verdere beursduur kwam er in genoemde ope ningskoersen weinig verandering meer. Van de scheepvaartwaarden gaven aan delen KNSM een licht koersherstel te zien. De leidende cultures ontmoetten enige lokale speculatieve vraag. Amsterdam Rubber en H.V.A. ruim een punt hoger. De staatsfondsen gaven geen verandering van enige betekenis te zien. In de lokale afde lingen was het zeer rustig. Boeke en Huidekoper van 250 Vi op 256; Boom-Ruygrok van 174Vè op 178; Figee van 229 V2 op 231; Spaarnestad van 875 op 885. VERHANDELDE FONDSEN 5 februari 6 februari Totaal 466 Hoger 270 (58,0«/o) Lager 117 (24, IV») Gelijk 79 (17,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olief 127,50129 Philips 950 gb—954 Unilever 187 gb188 gl Hoogovens 473 212 (44,8#/o) 158 (33,40/o) 103 (21,8%) f 127,70 951 187,20 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U588390 gl Kon. Olie127,10 gb-127,50 ƒ127,30 Philips 950—951 950'/, Unilever 186,90187 ƒ186,80 Hoogovens Nadat thans de ministeriële verklaring geen bezwaar is verkregen, is de naam van de industriële maatschappij gebr Van Swaay n.v. gewijzigd m Maa schappij voor Industriële Ondernemingen Gebr. Van Swaay n.v. De maatschappij is nu in het bijzonder houdstermaatschap pij geworden en in de loop van 1961 heeft naar zij meedeelt, een fusie haar beslag gekregen, waardoor de houdstermaatschap pij enige eigenaresse is geworden van het gehele aandelenkapitaal in de reeds vroe- ger tot de groep Van Swaay behorende naamloze vennootschappen. Daarnaast heeft de houdstermaatschappij een aan merkelijk belang in enige andere onder nemingen. Commissarissen van de houdstermaat schappij zijn: dr. ir. F. G. den Hollan der voorzitter, ir. A. G. Maris te Den Haag en mr. D. Schuur, gedelegeerde te Den Haag. De directie wordt gevoerd door ir. H. van Swaay te Den Haag, adjunct directeuren zijn: G. H. Kloosterziel, J. van Loo en J- W. Goos. Als nadere toelichting op het emissie prospectus van 12 december 1961 heeft Van Swaay, op verzoek van de emitten- ten een boekje samengesteld over haar ontwikkeling van activiteiten. Het concern zoekt in belangrijke mate zijn kracht ra het zogenaamde „engineering" werk, dat wil zeggen niet aljeen inschrijven op be stekken van uitgewerkte projecten van ad- viesbureaux, doch ook, waar de afnemer dit verlangt, het verzorgen van het pro jectwerk. Sedert de oprichting van de onderne ming in 1924 vertegenwoordigt Van Swaay in Nederland en elders de Zwitserse ma chinefabriek Oerlikon. Zij houdt zich ver der bezig met houtverduurzaming volgens Seen eigen procédé. Rotterdam behoeft er niet bang voor te zjjn dat zijn Euromast in (te commerciële) Haagse handen valt, want de Landbank n.v. zegt nu de heer R. Zwolsman koopt de aandelen van Euromast n.v. be slist niet op. De wegens plotselinge belang stelling sterk stijgende koers van de Euro mast-aandelen, die de president-directeur zoveel zorgen baart, komt dus niet van de Haagse Landbank, die er overigens giste ren nog het zwijgen toe deed. Dit is de enige duidelijke ontkenning die de heer Zwolsman ons vanmorgen deed. Voor bevestiging van het bericht, dat de Landbank voor de tweede maal een bod heeft gedaan op de aandelen van de fami- lie-n.v., die de aandelen van het Haagse hotel Terminus en de Utrechtse hotels Ter minus, des Pays-Bas en Domhotel in han den heeft, verwees hij naar de eigenaren. Namens hen verklaarde directeur Larre- wijn: „het bod van 135 percent, van veer tien dagen geleden, is niet verhoogd. Dat hebben wij van de hand gewezen omdat het ten eerste niet financieel aanvaardbaai is, bovendien zullen wij maar moeilijk afstand kunnen doen vap onze bedrijven, die een familie-traditie zijn geworden". De heer Larrewijn verklaarde dat alle aandelen in handen zijn van de familie. Een aantal is ingebracht in een sticht- ting, destijds opgericht onder anderen door de vader van de heer Laf^rë^vi^ii. Hef stich- tingsbestuur wordt ech|ef ook gevormd doo'r "f&rïïilieleden. Het Grand Hotel Huis ter Duin in Noord- wijk óók op het lijstje van Zwolsman, volgens de geruchten ontkent dat de Landbank een bod heeft gedaan. Tenslotte zou de Landbank een bod heb ben gedaan op dé aandelen en winstaan delen van de Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur-maatschappij. Het bod - netto vijf percent op de aandelen en 1,- voor de winstaandelen is uitgebracht door de Maatschappij voor Executele en Trustza ken, namens een onbekende opdrachtgever Over die opdrachtgever wilde de Landbank zich niet uitlaten. Naar verluidt ligt het in de bedoeling dat de onroerende goederen van de Landbank worden ingebracht in de Abbekerk 7 te Suez verwacht. Acmaea 7 te Old Kilpatrick. Adonis 6 te Curagao. Aegis 7 v. Amsterdam n. West-Indie. Akkrumdijk 6 v. Londen n. Bremen. Alamak 7 te Djibouti. Alca pass. 6 Bougie n. Venetie. Aldabi 7 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alhena 7 te Ilheus. Almdijk 6 v. Mtwara, 7 te Dar Es Salaam. Aludra 6 te Rotterdam. Amerskerk 6 v. Dar Es Salaam te Zanzibar. Ammon 7 te New York. Annenkerk 6 v. Genua n. Port Said. Appingedijk 6 te Mobile. Arendskerk 6 v. Bulan n. Davao. Argos 6 v. Bordeaux n. Bilbao. Atys pass. 6 Perim n. Suez. Axeldijk 7 te Curagao. Batavia 7 te Manokwari verwacht. Bennekom 6 v. Maracaibo n. Guanta. Bovenkerk 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Breda 5 v. Amsterdam, 6 te Nordenhamn. Calamares 7 te Mobile. Caltex Amsterdam 6 v. Lor. Marques n. Bahrein Caltex Napels pass. 6 Algiers n. Port Said. Caltex The Hague 6 v. Suez n. Bahrein, Carrillo 7 te Santa Marta. Casamance 6 v. Duinkerken n. Rouen. Crania 6 te Rotterdam. Doris 6 v. Philadelphia n. New York. Duivendrecht pass. 6 Willemstad n. Cristobal. Eumaeus 6 v. Algiers n. Port Said. Fina Nederland 7 in Suezkanaal n. Little Aden. Ganymedes 6 te Cristobal verwacht. Groote Kerk 6 v Aden n. Suez. Hecuba 6 v. Amsterdam n. Bremen. de publicatie van haar vorige verslag kon uitspreken is, voor zover het het bedrijf in Nederland betreft, niet geheel in vervul ling gegaan. Het netto-winstsaldo over 1960/ 61 vertoont een daling met twintig per cent; wel is de omzet wederom gestegen, maar naarmate 't boekjaar vorderde werd de stijging geringer. De hieruit voort vloeiende hogere goederenwinst was niet voldoende om de hogere bedrijfskosten te dekken. De goederenwinst (inclusief deelnemin gen) steeg tot 19,88 min (v.j. 18,63 min) en interest Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 5 februari blijkt, dat een zeer Exploitatiekosten en interest vergden aanzienlijk bedrag uit de markt is wegge- f 16 11 min (f 14,22 min). Het revaluatie- vloeid naar de schatkist. Enerzijds had de -rlies bedroeg f 123.000. Een winssaldo schatkist op 1 februari ruim f 100 miljoen verlies bedroeg resteert van f 1,95 min 3.60 min). Voor gesteld wordt W/i percent dividend waar van 31/3 percent in agio-aandelen a pari. (v.j. 19 percent, plus Z/ percent in agio- aandelen a pari). De ondernemingen waarin Wyers parti cipeert hebben bevredigend gewerkt. Be halve de n.v. Handelsmaatschappij Euro- pa-Azië, welk belang echter reeds vroeger geheel werd afgeschreven. Het is moeilijk, aldus de raad van bestuur, verwachtingen uit te spreken over de uitkomsten van het lopende boekjaar. De omzetten zijn in de thans verstreken maanden wederom hoger dan in dezelfde periode van het vorige te voldoen op vlottende cn gevestigde staatsschuld, anderzijds ontving ze op die dag 190 miljoen wegens nieuw geplaatste promessen (tender). Ook kwamen omvang rijke bedragen binnen uit belastingbetalin gen. Alsmede uit de afgifte van schatkist biljetten „over de toonbank". Het saldo van de schatkist steeg met f 302 miljoen tot 820 miljoen. De geld- mark' werd verruimd door de terugkeer van 53 miljoen bankbiljetten, waardoor de chartale circulatie daalde tot 4.964 miljoen. Ook van de rekening „andere in gezetenen" kwam 7 miljoen in de markt, als gevolg waarvan de stand van deze rekening op 150 miljoen kwam. De banken jaar. De omvang van de uit te voeren or ders voor het komende voorjaarsseizoen opent bet vooruitzicht op een verdere stij- hebben nog 3 miljoen „dure voorschot- ging van de omzet. ten" afgelost, waarvan nog ƒ11 miljoen uitstaat. De portefeuille van de Neder landsche Bank verminderde door het ver vallen van ondermeer schatkistpapier net totaal 26 miljoen, de voorraad in discon to genomen wissels etc., bedraagt nu 10 miljoen, het door de bank gekochte papier 386 miljoen. De goud- en deviezenvoor raad vertoonde een daling van f 1 miljoen tot ƒ6.106 miljoen, waarvan 5.698 mil joen aan goud. De banken zagen hun tegoed bij de cen trale banken teruglopen met 271 miljoen tot 586 miljoen zodat zij thans dicht het verplicht aan te houden kasreservegemid- delde naderen. Deze week echter zal de verdergaande inkrimping van de chartale circulatie tot een verrbiming van het te goed van de banken bijdragen. De geld markt is nog zeer ruim. Geldkringen ver wachten dat deze ruimte nog wel even zal aanhouden. De daggeldrente werd op 1 februari verlaagd van één tot driekwart percent. Helena 6 v. Puerto Montt n. Talcuhuano. Hera 6 te Curagao. Ivoorkust 6 te Hamburg Izalco 6 v Talara n Salaverry. Jagersfontein 7 te Amsterdam. Japara 6 v. Rotterdam n Bremen. Jason 6 te Amsterdam. Johannes Frans pass. 6 Kp. Maysi n. Cartagena Kara 7 te Yorktown. Katelysia 7 te Eastham verwacht. Katendrecht 6 rede Kuwait. Keizerswaard 6 te Curagao. Korendijk 7 te Antwerpen verwacht. Laarderkerk 6 v. Rotterdam n Londen. Laertes 6 v. Suez n. Aden, Langkoeas 7 v Suez n. Djibouti. Liberiakust 6 te Pointe Noire verwacht. Liberty Bell pass, 7 Ras Al Hadd n. Suez. Limburg 7 te Beyrouth verwacht. Lombok 6 v. Lorenco Marques, 7 te Beira verw Mainllovd 7 te Rotterdam. Mariekerk 7 te Colombo verwacht. Merwelloyd 7 te Aden. Molenkerk 7 v. Bremen n. Antwerpen. Moordrecht 7 te Novorossisk. Muiderkerk 6 te Chittagong verwacht. Munttoren 7 te Berre. Mvlady 6 te Grangemouth. Neder-Ebro 6 v Amsterdam. 7 te Antwerpen. Nestor 6 v. Istanbul n. Sousse. Nieuw Amsterdam 6 v. Grenada n. La Guaira. Oberon 6 v. Puerto Barrios n. Hamburg. Oranjefontein 6 te Tenefiffe. Parthenon 5 v, Maracaibo n Cumana. Prins Fred. Hendrik pass. 6 St. Vine. n. Castellon Prins Will George Fred 6 v. Leixoes n. Tel Aviv. Prins Willem van Oranje 6 v. Londen n Bremen Prins Willem V 5 v. Haifa n. Antwerpen. Prinses Irene 6 te Rotterdam. Prinses Margriet 6 v. New Orleans n. Nassau. Purmerend 7 te Punta Cardon. Ridderkerk 6 v. Rotterdam n. Calcutta. Riouw 8 te Perth verwacht.- Roggeveen 7 te Dunedin verwacht v. Bluff. Rossum pass. 6 Sombrero n. Bergen, Noorwegen Rotterdam 7 v Napels n. Athene. Schiedijk 6 v. New York n. Rotterdam. Seinelloyd 6 v Rotterdam, 7 te Hamburg. Senegalkust 7 te Amsterdam. Sepia pass. 6 Pantellaria n. Banias. Sibigo 6 v. Sydney n. Tawau (Borneo). Simonskerk 6 te Rotterdam. Sinon 6 v. Kingston n. Hamburg. Sloterdijk 5 v Boston n Philadelphia. Socrates 7 te Bremen. Solon 6 te Jacksonville. Stad Alkmaar 7 te Rotterdam. Stad Utrecht 6 v. Bremen n. New York. Statendam 6 v La Guaira n. Aruba. Steenkerk 6 te Manilla. Stentor S Kp. Finisterre gepass. n. Bremen. Straat Clarence 7 te Penang verwacht. Straat Singapore 8 te Mauritius verwacht. Tacana 7 te Puerto Limon. Telamon 7 te Bridgetown. Tjiliwong 7 te Reunion verwacht. Triton 6 v. New York n. St. Johns. Tweelingen 6 te Bergen verwacht. Van Waerwijck 7 te Port Harcourt verwacht. Vasum 7 te Suez. Viana pass. 6 en. Masira n. Suez. Waterland pass. 6 Fern. Noronha n Montevideo Weltevreden 6 v. Antwerpen n. Bremen. Willem Ruys 7 v Wellington n. Callao. Wonosari 6 v. Sydney n Melbourne. Zaanland 6 v Bremen n. Hamburg. Zafra 7 v. Mena A1 Ahmadi n. Suez. Zuiderkerk 8 te Port Elisabeth verwacht, Zwijndrecht 7 te Vancouver. SLEEPVAART Cycloop 6 te Suez n Port Said. Friesland 7 nog te Dakar. Zeeland 6 v. Havana. „Vorstenlandsche". De overnemende par tij kan zo profiteren van het fiscaal com- pensabele verlies. Dit zou na afschrijving van de eigendommen in Indonesië (ruim 14 miljoen op de laatst gepubliceerde balans) zeer belangrijk zijn. Met het kopen van de aandelen volgens het bod, zou ongeveer 750.000 zijn gemoeid. De voorzitter van het verbond van Ne derlandse Werkgevers, de heer H. J. de Koster, ziet de Europese Economische Ge meenschap als de motor voor een sa menwerking in wijder verband, waarvan op dit ogenblik nog niet te zien is hoever zij zal gaan. De Nederlandse werkgevers verbonden zijn voorstanders van een zo groot mogelijke markt, omdat onze eigen markt eigenlijk te klein moet worden ge acht. Dit heeft de algemeen voorzitter van het Verbond medegedeeld op een in Den Haag gehouden informele persbespreking over vraagstukken op het gebied vai. de Europese integratie en op dat van de be lastingen. Als Engeland zich inderdaad kan aan sluiten bij de Gemeenschap kan onder an- deré:de verhouding van geassooieerde lan den tot de Gemeenschap leiden tot een bijna mondiale aanpak. In zekere zin zou dan een wereldsituatie kunnen ontstaan zoals zij vóór de eerste wereldoorlog heeft bestaan. De heer De Korter merkte verder onder meer op dat hij in prijsaanpassing de kern van een gemeenschappelijk land bouwbeleid ziet. Aan een heffingenstelsel zijn voor de zes landen zoveel moeilijk heden verbonden dat men zo spoedig mo gelijk tot dergelijke aanpassingen moet zien te komen. Bepaald is dat deze maat regelen in de tweede fase moeten worden genomen op basis van unanimiteit. Door het stelsel van de negatieve hêffing, de restitutie, waarbij een duurder land kan exporteren naar een goedkoper land, dreigt onder andere de efficiëncy in ge vaar te komen. Er zijn honderden voor beelden te geven, aldus de heer De Kos ter, om te profiteren van de heffingsver- schillen. Door de heffingsverschillen kan men er letterlijk zeer wel bij varen. Dit alles acht het verbond een groot gevaar Wat de belastingheffing en -inning in de landen van de gemeenschap betreft, be staan er niet alleen tussen de landen ver schillen, maar ook nog afwijkingen in de landen zelf. Een harmonisatie zal, naar het zich laat aanzien, veel tijd vergen. Vorige slotkoers A'dam Rubber 115 H.V.A 131'/, A.K.U 389'/, 157,40 Hoogovens 767 Philips Gem. Bez. 954'/, Unilever 1 187,40 Dordtsche Petr. 599'/, K. Ned. Petr. Mij. 129,40 Holl. Am. Lijn 147'/» K.L.M 61,50 183 Ned. Stoomv. Mij. 160 Ommeren, Phs. v. 340 Schee^v. Un. Ned. 150 227,— 250,50, ƒ520,— Ver. Bezit v. 1894 146, Amsterd Bank 397'/, Ned. Handel Mij. 351 Rottere". Bank 388'/, Twentschc Bank. 340 Albert Heijn 738 Amste1 Brouwerij 515 Berkel's Patent 315 Bols 884 Bührmann Papier 781 499 Ford 800 Gelde Kon. Pap. 375 Gist Spir.f. Kon. 414'/, Van der Heem 363 Heineken's Bier 669 Hoogenbosch Sch. 319 Indola 560 Kon. Zout-Ketjen 1098 Muller Nat. Bezi* 498V« Ned. Kabelfabr. 608 Philips Pref 294 Sikkens Groep 935 Stokvis 282'/, Thomassen Dr 696 V-r. Machinefabr. 265'/, Wessanen 450 Wilton Fijenoord 305 Zwanenberg-Org. 1043 Billiton Mij. II 497 Aluminium Ltd. 28% American Motors 16"7i« Anaconda 51l5/i9 Bethlehem Steel. 42'/, Cities Service 58'/» General Motors.. 567» Kennecott Copper 81'/, Republic Steel 57% Shell Oil 39% U.S. Steel 73 Gedane noteringen. (Verstrekt doCi. de Amsterdamsche Bank) NEW YORK GOED PRIJSHOUDEND De aandelenmarkt ging voor de zesde achtereenvolgende dag gisteren weer om hoog. De handel was matig actief. De aan delen waren iets hoger bij opening, ge mengd in het eerste uur, lager in de mid dag en stegen aan het slot. De meeste fondsen waren op hun hoogste dagniveau aan het slot met winsten tot een dollar. Vraag naar blauwgerande waarden en een aantal speciale waarden dreef de markt op. De markt was ruim met 1300 fondsen op de tape, waarvan 587 hoger en 465 lager waren. Er werden in totaal 3.650.000 fond sen verhandeld. Het industriegemiddelde kwam van 706.14 op 710,39, dat van spoor wegen van 149,67 op 149,60 en dat van openbare nutsbedrijven van 125,51 op 125,76 (AP.) BRUSSEL Dc ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren in Brussel „de hoop uitgesproken" dat de volgende maand zal kunnen worden overgegaan tot een tweede versnelling van de uitvoering van het EEG-verdrag, doch hij heeft geen van de bestaande hinder palen uit de weg geruimd. De ambtelijke deskundigen zullen dc vraagstukken bestu deren, waarna de ministerraad de kwestie op 5 en 6 maart verder zal bespreken. De „tweede versnelling", die reeds voor kwam op de agenda van de ministerraad De Algemeene Friesche Levensverzeke ringmaatschappij en de Groot-Noordhol- landsche van 1845 hebben in 1961 een voor uitgang in het verzekerd bedrag geboekt, die groter was dan ooit tevoren. Het totale verzekerde bedrag steeg volgens de voor lopige cijfers van 3.166 miljoen gulden aan het begin van 1961 tot 3.490 miljoen gulden aan het einde van het jaar. Intussen steeg in de loop van januari 1962 het totaal ver zekerd bedrag tot boven de 3,5 miljard gulden. In het maandblad van het concern, waar in dit wordt medegedeeld, wordt voorts „e zegd, dat de vooruitgang op het gebied van ,de schadeverzekering zeer bevredigend was en waarschijnlijk eveneens groter was dan in enig voorafgaand jaar. De premie-ont vangst van de Algemeene Friesche Brand verzekering n.v. en de met haar samen werkende instellingen steeg van zeven mil joen gulden tot ongeveer 7,8 miljoen gul den. van december, dóch toen werd uitgestèld, houdt een extra-verlaging van tien procent in voor de onderlinge douanetarieven van de zes EEG-landen. Een Nederlandse voorwaarde voor hét besluit hiertoe is, dat de extra-verlaging niet alleen voor industriële produkten, maar ook voor landbouwprodukten zal gel den. De Duitse Bondsrepubliek en Frank rijk zijn hier tegen gekant. Een tweede bezwaar komt van Italië, dat voor de extra-verlaging van 10 procent uitzonderingen verlangt voor een aantal zijde-, lood- en zinkprodukten. De ministers van de zes landen stelden dinsdag eveneens een beslissing uit over •de verder te volgen gedragslijn bij de on derhandelingen met Turkije over een as sociatie met de EEG. De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. Luns, opperde in de minis terraad de gedachte de huidige associatie regeling met de 16 Afrikaanse gebieden met een periode van één of twee jaar te verlengen. Deze suggestie, die niet het ka rakter van een formeel voorstel had, werd weliswaar niet door de ministers van de overige vijf EEG-landen afgewezen, doch het. is allerminst zeker, dat de minister raad een besluit in deze richting zal nemen. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,13—10,23 Amerikaanse dollar 3.59V*3,631/t, Canadese dollar 3,41'/!3,46V», Franse frank (100) 72,65—73,15, Belgische frank (100) 7,231/t—7,28V«, Duitse mark (100) 90,25—90,75, Zweedse kroon (100) 69,6570,65, Zwitserse frank (100) 83,60— 84,10, Italiaanse lire (10.000) 57,5059,50, Deense kroon (100) 52,1053 10, Noorse kroon (100) 50,35 51,35, Oostenrijkse schilling (100) 14,00—14,10, Portugese escudo (100) 12,45—12,60, Spaanse pe seta (100, grote coupures) 5,956,10.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13