HET WEER KABO ernstig verontwaardigd over houding van minister De handschoen is eindelijk 1opgeraaptzo meent Parijs FLN zegt „ja" tegen De Gaulle Kat - en - muis - spel rond lijn vliegtuig naar Biak Van reëel overleg is geen sprake meer Eerste prijs vodr vijf deelnemers Overleg inzake vrije zaterdag in vishal Overeenstemming over CAO bloembollenbedrijf Salarisverhoging in april in loonzakje Weer militairen-in-burger via Tokio naar Nieuzv-Guinea tWMORRIS before you 6uy!' SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Kouder 47e JAARGANG NUMMER 80 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 7 FEBRUARI 19 6 2 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. wedt 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Dnochet P. W. Peereboomen Mr. H. C. *j l DE AMBTENAREN EN HET LOONOVERLEG De sporttoto In de krant van heden: Sport 15 Het woord is aan Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 J Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind, rui mend naar noordwest en aan de kust toenemend tot hard of Stormachtig. Lagere temperatu ren. Volledige weerrapporten op pagina twee. IJmuider Courant Het overleg op de eerste congresdag van de negende bondsvergadering, die de Katholieke Bond van Overheidspersoneel gedurende twee dagen in Arnhem houdt, heeft gisteren geresulteerd in de aanvaarding bij acclamatie van een door de afdeling Eindhoven ingediende motie. Hierin wordt het ernstig misnoegen uitgesproken over de wijze waarop volgens de K.A.B.O. de regering de belangen van het overheids personeel behartigt. Van een reëel overleg is geen sprake meer. Bij het parlement wordt erop aangedrongen stappen te ondernemen om uit deze impasse te geraken. De motie zal worden gestuurd aan de leden van de Eerste en van de Tweede Kamer, die aanstonds met deze salariskwestie te maken krijgt. Wij doen een krachtig en nadrukkelijk beroep op de Tweede Kamer om, ter voorkoming van nog grotere moeilijkheden, de regering duidelijk te zeggen dat het zo niet langer kan en waar borgen te eisen dat binnen korte tijd alle bouwstenen aanwezig zijn voor de her opbouw van een goed overlegorgaan, aldus de bondsvoorzitter, de heer A. C. M. Weij- ters, in zijn jaarrede. Op alle aspecten van het mislukte loonoverleg ging hij in zijn toespraak breedvoerig in. Scherp critiseerde hij de regering, in casu minister Toxopeus. Excellentie, zo formuleerde de heer Weijters het in zijn rede, het zit niet hoofdzakelijk in uw al of niet aanwezig zijn op vergaderingen, het zit hem in de juist mentaliteit, waarbij minimaal vereist is na te komen wat af gesproken is en tijdig te doen wat nodig is. Ondanks de constatering, dat minister To xopeus het vertrouwen beschaamde en er van een redelijke en zakelijke vertrou wensbasis in het huidige rijksoverleg geen sprake meer is, gewaagde de heer Weij ters toch van de bereidheid opnieuw te po- Voor de sporttoto van zondag was in totaal een bedrag van 262.674 aan prij zen beschikbaar. De eerste prijs 144,471.— wordt gedeeld door vijf deelnemers, die ieder netto 24.560,07 ontvangen. Voor de tweede prijs was 78.302 beschikbaar, hier voor meldden zich niet minder dan 211 kandidaten, waarvan een met twee kolom men, zij ontvangen een netto bedrag van 371,70. De extra-prijs voor de gelijke spelen (f 39.401) blijft staan tót dè volgêndê week. Met betrekking tot de door de visknech- ten in IJmuiden geforceerde vrije zaterdag, waarmede de vislossers zich solidair heb ben getoond, is sinds maandag jongstleden overleg gaande tussen reders, zeevisgroot handel en werknemers, onder leiding van het College van Rijksbemiddelaars. Tot een resultaat heeft dit nog niet geleid. De besprekingen worden voortgezet. Heden avond vergaderen de visknechten in IJmui den en waarschijnlijk komen vrijdagavond de vislossers bijeen om de situatie nog eens onder ogen te nemen. Door partijen bij de c.a.o. voor het bloembollenbedryf werd in beginsel over eenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. De betrokken organisaties dienen daarmee nog definitief in te stemmen. gen de crisis in het overleg te overwin nen. Nodig achtte hij daartoe in de eerste plaats te zorgen voor de oprichting van een goed overlegorgaan. Aan beide zijden kan men dan de argumenten op zich laten inwerken en getracht kan worden te komen tot een open gesprek. De afdelingen bleken het met het door het hoofdbestuur gevoerde beleid eens te zijn. Alleen de afdeling Breda was van mening dat ondanks de goede wil van de K.A.B.O. het resultaat onvoldoende is ge weest. Er zal een andere koers moeten wor den gevaren. Het beleid van het hoofdbe stuur dient niet alleen op woorden maar ook op daden gericht te zijn, zo zei de woordvoerder van deze afdeling. De heer Weijters wees deze critiek echter zeer be slist van de hand. Met name de afdelingen Eindhoven en Best, brachten ook de consequenties van een en ander voor de K.V.P.-Kamerfrac tie naar vorén. Als het kabinet eën liberale houding wordt verweten dan treft dit ook de K.V.P.-ministers, aldus de woordvoer der van de afdeling Eindhoven. Van de zijde van de afdeling Amsterdam werd de verwachting uitgesproken dat het hoofdbe stuur machtsmiddelen toepast tegen wat genoemd werd „ondemocratische rechts verkrachting van het overleg". Ook de af deling Tilburg was van mening dat naar andere middelen moet worden gezocht om de rechten te laten gelden. Niet alleen de K.V.P. Natuurlijk zullen wij, zo zeide heer Weij- (Van onze Haagse redacteur) Indien de Tweede Kamer akkoord gaat met de regeling der amtenarensalarissen, zoals deze is voorgesteld door minister Toxopeus, dan kunnen tussen 20 en 26 april, als het salaris over april wordt uit betaald, alle berekeningen reeds uitge voerd en in de salaris-administratie opge nomen zijn. De salarisverhoging („met terugwerkende kracht" tot 1 januari 1962) zal dan even eens in het salariszakje kunnen zitten. En zelfs kan het reeds ontvangen voorschot op de salarisverhoging in de berekening zijn opgenomen en dus van het uit te be talen bedrag zijn afgetrokken. van deze en andere afdelingen, de K.V.P fractie duidelijk moeten maken wat wij denken, maar wij moeten bedenken dat de Kamer niet alleen bestaat uit K.V.P.-le den. Als de zaak niet goed verloopt kunnen wij dan ook niet zeggen dat dit de schuld is van de K.V.P. Voorts merkte hij nog op dat de nota, die de regering over de salariskwestie aan de Tweede Kamer be loofd heeft, nog niet in handen is van de Staten Generaal. (Deze nota is vandaag aan de Tweede Kamer overhandigd, red.) De discussie op dit punt moet dus nog plaatshebben. Doch K.A.B.O. en K.V.P zijn bijzonder op hun qui vive, dat wat tot stand gebracht moet worden, ook tot stand komt, aldus de heer Weijters, die het on middellijk verschijnen van een tegen-nota op de nota van de regering aankondigde, Over het stakingsrecht, een punt dat hij ook in zijn jaarrede aanvoerde, zei hij nog dat hieraan talrijke kanten zitten, die be keken en bestudeerd zouden moeten wor den. Ook moraal-theologisch is deze zaak niet zo eenvoudig en het valt daarom niet te zeggen, zoals de afdeling Utrecht dat wilde, hoe lang de bestudering van het stakingsrecht zou duren, aldus de heer Weijters, die vooral met klem had gezegd dat de regering wel dient t.e begrijpen dat het haar houding is, die het de K.A.B.O onmogelijk maakt nog langer aan dit ters in zijn antwoord op de commentaren vraagstuk voorbij te gaan. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Langs sluizen en havens'5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 H. F. Boot, morgen 85 jaar9 Kunst 9 Topstj I® Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs T3 Scheepsberichten 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's (Van ónze correspondent) PARIJS. De even korte als lakonieke inhoud van het communiqué, waarmee de leiding van het Algerijnse bevrijdings- front gisteren in Tunis een tweedaagse zitting besloot, wordt in Parijs wel al gemeen verstaan als haar ja-woord aan generaal De Gaulle, die maandagavond in zijn radio- en televisierede de Alge rijnen opnieuw uitnodigde een einde aan de oorlog te maken. De handschoen is eindelijk opgeraapt, zo kon het Franse commentaar wel worden samengevat op dit F.L.N.-communiqué, dat gewaagde van beslissingen die nu genomen zijn. Men verwaciit dat de laatste obstakels nu niet al te moeilijk door de Franse en Algerijnse ministers, Louis Joxe en Dah- lab, kunnen worden weggeruimd, waar na de raad van de Algerijnse revolutie, ofwel het F.L.N.-parlement, de overeen komst nog slechts behoeft te bekrach tigen. Het officiële bevel om het vuren te staken zou dan binnen enkele weken tegemoet mogen worden gezien. Volgens Marokkaanse bronnen zou het definitieve Frans-Algerijnse akkoord zelfs eind januari al in kannen en kruiken zijn geweest. Het Tunesische weekblad „Jeu ne Afrique" meldde, dat een staakt het vuren in Algerjje „vrij,wel vaststaat voor het einde van februari en zeer waar schijnlijk omstreeks de 15de." Volgens het blad is de voorlopige regering reeds be gonnen in eigen kringen duidelijk te ma ken dat een oplossing alleen door compro missen mogelijk is. zien dat de enige weg, waarlangs niet al leen Algerije, maar ook Frankrijk, mis schien nog van het sinistere neo-nazidom en van het terrorisme van de O.A.S. be vrijd kan worden, terstond door de liberale elementen van het Franse en van het Algerijnse volk hand in hand moet worden ingeslagen. Wil het F.L.N. ook meester worden in de grote Algerijnse ste den, dan moet zo spoedig mogelijk met vereende krachten een genadeloos offen sief tegen de O.A.S. worden ingezet. Hoe triest het restje officieel Frans ge zag in Algerije in die taak thans tekort schiet, is gisteren opnieuw in de stad Oran gebleken. De directeur van het ra diostation, dat zich schuldig had gemaakt aan een overigens mislukte poging de rede van het staatshoofd uit te zenden, werd gisteren op klaarlichte dag door de O.A.S. gestraft met een aanslag op zijn leven. De directeur ontsnapte nog net aan de dood, ofschoon hij wel met zware schot wonden naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn Algerijnse chauffaur werd echter gedood. In de stad Algiers is het met het offi ciële Franse gezag al niet veel beter ge steld. Na een O.A.S.-overval op de auto bus, waarmee de personeelsleden van het gouvernement vanuit Algiers naar de nieuwe regeringsgebouwen even buiten de stad gebracht plachten te worden, hebben de ambtenaren unaniem geweigerd zich naar hun werk te begeven, zodat de hoge vertegenwoordiger Jean Morin vrijwel lam geslagen was. Van Franse militaire zijde werd ver- 5klaard, dat het dodencijfer als gevolg van aanslagen in Algerije dinsdag 32 bedroeg. Hieronder waren elf Europeanen. BöNE (Reuter) Aan boord van dê „Ville de Bordeaux" in de haven van Bóne is dinsdag een tijdbom ontploft Vier mensen vonden de dood en verschei dene werden gewond. Het schip stond op het punt naar Frankrijk te vertrekken met een eenheid politietroepen. Onder de doden zijn een kind van acht jaar en een vrouw. Huilend van vreugde heeft een Hon gaarse vluchtelinge na een scheiding van ruim vijf jaar haar inmiddels acht jaar geworden dochtertje Eva weer in de armen kunnen sluiten. Zij was mevrouw E. Nyiri-Szumain, die na de Hongaarse opstand in 1956 met haar echtgenoot naar cms land vlucht te. Er was toen geen gelegenheid meer de kleine Eva mee te nemen. De moeder van mevrouw Nyiri heeft in Hongarije voor de kleine Eva ge zorgd. Met de hulp van het Rode Kruis en de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp is het mogelijk ge worden Eva naar Nederland te laten komen. Zij blijft nu bij haar ouders. In kringen der Algerijnse opstandelin gen in Tunis is men van mening dat de toespraak van De Gaulle een stap in de goede richting schijnt te zijn. De opstan delingen hebben vroeger gezegd dat zij be reid zijn een overeenkomst tot staken van het vuren aan te gaan, indien waarborgen worden gegeven voor een eerlijke toepas sing van het zelfbeschikkingsrecht in Al gerije. Van dezelfde zijde werd nog vernomen dat de opstandelingen en de Franse rege ring thans niet in het geheim met elkan der in verbinding staan. Volgens de Alge rijnse kringen zijn de regelingen voor de toekomst van Algerije nog niet vol tooid. Er wordt volgens hen ook nog ge sproken over de toepassing van angemene beginselen, waarover reeds overeenstem ming met Frankrijk is bereikt. Het FLN heeft nu blijkbaar ook inge- het was gekomen, had het nooit kunnen slaan op de DC-8, want slechts enkele ingewijden wisten dat dit toestel naar Biak zou gaan. Op Schiphol wist vrijwel ieder een tot tien minuten vóór het vertrek niet beter of de „Baltische Zee" zou deze dienst vliegen. Dit vliegtuig, dat op de vertrek plaats stond om de aandacht af te leiden van de DC-8 was hetzelfde dat na het telefoontje van vrijdag uit de dienst was genomen. De DC-8 „Henri Dunant", die nu de nor male lijnvlucht via Tokio ging maken, stond gisteravond op een zeer ongebruike lijke plaats opgesteld. Uit de bewaking bleek wel, dat men geen enkel risico wilde nemen. Enkele maanden geleden heeft de K.L.M. besloten op de route Schiphol-To- kioBiak niet meer met de DC-8-straal- vliegtuigen te vliegen, doch uitsluitend met de kleinere en langzamere toestellen van het type DC-7C. De K.L.M. is niet van plan de straalvliegtuigen weer regel matig dit traject te laten vliegen, maar liet doorschemeren, dat dit incidenteel wel eens zou gebeuren. Op Schiphol werd gis teravond verband gezocht tussen het ver vallen van de tweede chartervlucht met militairen naar Biak en het plotselinge ge bruik van de DC-8. Men vroeg zich echter af waarom de DC-8, die maximaal 176 pas sagiers kan vervoeren, slechts met 90 per sonen is vertrokken. Het aantal van 90 is echter te groot voor een DC-7C die een lange afstandsvlucht moet maken. De militairen werden uitgeleide gedaan door ouders en familie. Hoewel de mare chaussee in de middaguren nog orders had het douane-terrèin evenals vorige week voor de pers en andere belangstellenden hermetisch af te sluiten, werd om zes uur gisteravond medegedeeld dat van deze maatregel werd afgezien. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat de Japanse regering niet kan beletten dat Nederland se soldaten tussenlandingen maken in Japan als passagiers van lijnvliegtuigen. Een lynvliegtuig van de K.L.M. ver trok gisteren van Schiphol om zeven tig militairen-ih-burger via Tokio naar Nieuw-Guinea te brengen. Er gingen ook twintig „gewone" passagiers met deze DC 8 mee. Deze beeldstrip ver- trek-verdriet en troost werd kort voor de start op Schiphol gemaakt. Mme. De Stael: Als de ene vriend u berooft van een andere, dan deugt uw vriendschap tegenover beiden niet. (Van onze Amsterdamse redacteur) Via de poolroute met tussenlandingen in Alaska en Tokio is gisteravond opnieuw een K.L.M.-lijnmachine van Schiphol naar Biak vertrokken met een groep militairen aan boord. Het opvallende was, dat de vlucht werd uitgevoerd door de DC-8 straalmachine, de PH-DCM „Henri Du nant", die vrijdag als chartermachine mi litairen via Alaska en Honolulu naar Nieuw-Guinea bracht en die gisteren op Schiphol terugkeerde. Een tweede charter vlucht per DC-8 via de pool, Alaska en Honolulu was afgelast nadat er een ver bod tot landing op Amerikaans gebied was ontvangen. Terwijl cameralieden van de televisie gisteravond op het platform van Schiphol de DC-7C „Baltische Zee" stonden te fil men, welk toestel blijkens de aanduiding bij de vliegtuigtrap het toestel van 21.00 uur naar Biak op Nieuw-Guinea zou zijn, reed een K.L.M.-bus met 69 in burgerkle ren gestoken militairen en een twintigtal andere passagiers naar de DC-8 „Henri Dunant", die honderden meters verder op het platform voor het vertrek naar Nieuw- Guinea gereed werd gemaakt. Met dit kat- en-muis-spelletje trachtte de K.L.M. te voorkomen, dat het lijntoestel naar Biak, evenals dat van vrijdag, oponthoud zou krijgen voor het geval er weer een ano niem telefoontje over een bom zou bin nenkomen. Dat telefoontje is uitgebleven, maar als

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1