Amerikaanse pers huldigt „dapper Hollands meisje" „Op eigen kracht geslaagd' Rendez-vous met het verleden DE DIENOMAAT PANDA EN Bouwen van boven naar beneden DOOR CLEMENS LAAR Westduits toerisme sloeg alle records HOEDJES LONDEN ITALIAANSE HERENMODE Vallen en opstaan Twaalf ambachten AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MAATSCHAPPIJ Zuurstoftent voor huisdieren DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 11 in de wolken, maar net voordat ze op reis zou gaan kregen de kinderen mazelen en de tocht ging niet door. Gelukkig stemde de H.A.L. erin toe, dat ze de reis naar Amerika voor een zeer gereduceerd „stu dententarief" maakte maar nog waren de moeilijkheden niet overwonnen, want voor haar visum had ze een verklaring nodig van de dokter die haar rug had geope reerd. Die dokter was ergens in Neder land op vakantie en zij vond hem pas na een lange speurtocht, twee dagen voor het vertrek van haar schip. Zo kwam Ridi in Amerika aan. Ze had nog net wat kleingeld om haar oudste zus ter die in de V.S woont, op te bellen. Deze leende haar geld om met de studie te kun nen starten. Ridi koos de medische facul teit van de universiteit in Boulder en kwam in huis bij ds. Holladay, die ze nog kende uit zijn Hollandse studietijd. Als babysitter verdiende ze de kost. Het tweede semes ter kreeg Ridi, dank zij haar goede cij fers, al een beurs. Inmiddels was ze al helemaal opgenomen in de grote studen tengemeenschap van Boulder. Ze kwam in allerlei comité's terecht, werd secretares se van de buitenlandse studentenvereni ging, hield lezingen en verdiende er ver der zak- en kleedgeld bij door het schrij ven van gedichten en korte verhalen. EEN PAAR JAAR geleden zat Ridi Stolken nog op een christelijke MULO- school in Driebergen. Nu is zij mevrouw Van Zandt-Stolker, doctoranda in de kunstgeschiedenis. Daartussen liggen en kele veelbewogen jaren in Amerika, jaren van ploeteren, jaren van ziekte en jaren van succes. Drie weken geleden haalde Ridi Stolker summa cum laude haar „master's degree" aan de universiteit van Claremont in Cali- fornië en op 19 januari trouwde ze met dr. Thomas Edward van Zandt, een veel belovende Amerikaans fysicus. De huwe lijksreis ging naar Driebergen, opdat Tho mas kennis kon maken met zijn schoon ouders. Huwelijk en promotie zijn inmid dels in Driebergen al uitbundig gevierd en maandag vertrekt het echtpaar weer naar de Verenigde Staten. TOEN RIDI van de mulo kwam, ging ze naar een kweekschool in Utrecht. Na haar eindexamen werkte ze enkele maanden op een b.I.o.-school in Amersfoort. Ze heeft een vergroeiing in haar rug en daarom was het nogal vermoeiend voor haar, de hele dag voor de klas te staan. Boven dien voelde ze er eigenlijk meer voor om door te studeren. Met een kweekschooldi ploma kun je aan een Nederlandse univer siteit niet veel beginnen en zo kwam het idee van een reis naar Amerika bij haar op. Zo'n reis kost echter geld en aange zien Ridi nog twaalf broers en zusters heeft, konden haar ouders dat onmogelijk voor haar betalen. RIDI probeerde een baantje te krijgen aan boord van een schip van de Holland- Amerika Lijn, maar met haar negentien lentes was ze acht jaar te jong om daar voor in aanmerking te komen. Zo snel liet ze de moed echter niet zakken. Ze schreef een brief aan de directeur van de H.A.L. en die bood haar aan, als oppas van zijn kinderen de overtocht te maken. Ridi was „Denk je werkelijk, dat er veel mensen zijn, zoals wij? Mensen, die e zo zijn als wij of of i Haar stem was begonnen te aarze- len voordat zij ineens zweeg. Ik wist h echter heel goed, wat zij niet had uit- gesproken. Waren er nog twee andere mensen op de wereld, die zo onnoemelijk ge- e lukkig waren, die zo onschuldig en toch zo met schuld beladen waren? Waren er nog anderen, die aan een f liefde leden, te groot voor kleine te- derheden en voor de enige, ware ver- vulling Als hulpzoekend, ja, smekend bijna, greep ik plotseling naar haar hand en wilde die kussen. Nicoline had haar bliksemsnel weggetrokken. „Dus zelfs dat niet, Nicoline?" „Nee, ruitertje", zei ze toonloos en streek met de palmen van haar hand 1 over het haar boven haar slapen. „Zelfs dat niet." I „Waarom, Nfcoline?" „Je moet niets vragen, ruitertje. Je weet het evengoed als ik." Ik schudde verbeten en als een driftige j jongen het hoofd. „Jawel, ruitertje. Je weet, dat er zelfs geen liefkozing tussen ons zijn j mag. Daar zouden we toch niet mee j tevreden zijn. Wij zouden het niet kunnen verdragen I Zij keek mij recht aan en op dat ogenblik werd het mij duidelijk, dat de innigheid van die blik, een innig- heid, die enkel mijzelf gold, niets an- ders was dan een pijn, die in mij j haar oorsprong vond. „We mogen niet iets oproepen, dat alleen maar als droom mag leven. Het mag geen vorm aannemen, hoor je, ruitertje. Het mag zich niet mani festeren Hoe nuchter ze dat zei. Zou ik het Ook klaarspelen, mijn stem zo te be heersen? Als ik tegen Nicoline sprak, had ik altijd het gevoel te jubelen of te huilen. Nee, eigenlijk alleen te jubelen. Hoe vreemd toch, peinsde ik, giste ren heeft Nicoline nog in mijn armen gelegen. Boven ons en om ons heen raasde een onwezenlijke stormwe- reld. Wij waren zo alleen met elkaar alsof wij op een ver gesternte zaten, maar Ik zag haar onderzoekende blik en zei haar, wat ik gedacht had. Maar zi.j keek mij bedroefd aan. „Ik geloof", zei zij toen aarzelend, „dat je ditmaal niet gelijk hebt, rui tertje. Wij waren samen, maar niet bij elkaar. Ik vrees, dat we er daar voor veel te ellendig aan toe waren en te erg van angst vervuld. Trou wens, we hadden het veel te koud." Ik geloof, dat ik plotseling bleek werd, zo trof mij die opvatting. Het was immers de volle waarheid. Het was dus werkelijk mogelijk, dat dit hemelhoge geweld, dat wij liefde noe men, onmachtig wordt tegenover de brutaliteit van het aardse. Ergens in mij stortte iets in elkaar. Misschien alleen de een of andere iliusie, een vage mening, die in de grond genomen eigenlijk niets met mij en Nicoline uitstaande had, maar ik had het gevoel plotseling vernie tigd te zijn en van dat gevoel uit dreef 'n dwaas verlangen mij tot de vraag: „Nicoline? Je houdt toch van me, is 't niet?" Zij keek een andere kant uit en glimlachte. Pas toen zij antwoord gaf, viel het mij op, dat haar de tra nen in de ogen stonden. „Ach, ruitertje van me, wat is dat nu voor een vraag Natuurlijk houd ik van je, vergeet dat nooit." „Maar waarom? Eigenlijk begrijp ik het niet. Ik ben geen belangrijk en niet eens een slim of ontwikkeld man. Ik ben niet bepaald een ge drocht, maar ik weet heel goed, dat ik allerminst wat men noemt een in drukwekkende persoonlijkheid ben. Ik ben een kleine Pruisische luitenant en vermoedelijk heb ik niet eens kans op een of andere carrière. Waarom hou je dan van me, Nicoline?" Mijn hart bleef stilstaan, want even zag het er naar uit, alsof zij mijn hoofd naar zich toe wilde trekken. Toen zei ze glimlachend, maar nog altijd met tranen in haar ogen: „Ruitertje, je bent zo wonderlijk jong. Vaak voel ik me een oude vrouw tegenover je Zij zag de wrevelige trek op mijn gezicht. „Maar meestal toch, ruitertje, als een jongere zuster." Ik liep hoe langer hoe meer vast met mijn gevoelens: „Dus zusterlijke liefde." „Ruitertje!" Het was zoiets als een menselijke tragedie. De man was een vriend van Parnell en dodelijk ziek. Ik geloof ook, dat Parnell niet alleen om die redenen ervoor terugschrok opzien te baren. Hij had een beetje het con tact met zijn volk verloren. En dus moest hij gaan en daar door struikelde toen de Ierse eenma king. Zo'n geval als dat van Parnell mag zich nooit meer voordoen!" Hij zei dat zo terloops en met zo veel minzame gelatenheid, dat ik het zelf een beetje vreemd vond, toen ik op hese toon de vraag stelde: „Heeft.heeft Patrick u opgedragen mij dat te zeggen?" „Hoe komt u daarbij, beste vriend? Waarom zou hij dat doen? Nee, hij heeft mij alleen verzocht, u er op te wijzen, terwille van mevrouw Niko- line ook tegenover haarzelf een abso luut stilzwijgen te bewaren. En als het geval Parnell u zou interesse ren daar is toen later een sensa tioneel echtscheidingsproces van geko men.. Ik heb het materiaal daarover verzameld. Krantenknipsels, weet u. Ik schudde zwijgend het hoofd en wist niet, of het nu het beste was, deze ondoorgrondelijke man in zijn ge zicht te slaan of hem vriendschappe lijk de hand te drukken. Weer was het, alsof hij mijn gedachten ried, want zijn zonderling glimlachje werd eventjes dieper: toen maakte hij een buiging en liep met vlugge pas heen. Zijn soutane was niet van de gewo ne lengte en toen ik hem nakeek, zag ik er rijlaarzen en sporen onder uit komen. Zoals Patrick voorspeld had, raasde de storm drie dagen en behalve 's nachts was ik met Nikoline mees tentijds in de box bij Avourneen en het, merrieveulen, dat nog geen naam droeg. „Bij het geven van een naam moet men oppassen voor overhaasting," zei Nikoline, „en dat geldt voor een mens zogoed als voor dieren. Men moet zich de tijd daarvoor gunnen en dan de naam geven, die werkelijk past. Voor lopig is 't een kleine vlegel en je kunt ook niet meer verlangen. Daar straks trok hij me een plukje haren uit." Zo zaten wij in de warme en ge zellige schemering bij Avourneen in de box en hoorden nauwelijks, hoe bui ten onze stfalende van zon doordrenk te- herfst aan flarden gerukt werd. Avourneen was een jaloerse moe der en ging terstond voor het veulen staan als er een vreemde binnen kwam. Natuurlijk waren dat door gaans stalknechten. Maar als zij niet gauw weer weggingen, begon zij hen met haar hoofd en schoft in de rich ting van de deur te duwen. Zij werd daarbij niet kwaadaardig, maar zij maakte duidelijk kenbaar wat zij wil de. Alleen Nicoline en mij had zij van het eerste ogenblik af beschouwd als erbij horend. Aanvankelijk ver loor zij ons geen moment uit het oog, als we met haar veulen bezig waren, maar ook dat liet zij al gauw achter wege. Als er een paradijs bestaat, dacht ik, en de Schepper vindt het op een gegeven ogenblik niet meer goed en wil het vernieuwen of volgens nieuwe gezichtspunten inrichten, dan zou ik hem deze paardenstal op dit ogenblik als model willen aanbevelen „Waar denk je aan, Kaspar?" Ik schrok altijd even, als Nicoline mij zo onverhoeds aansprak. Ik kon het ook niet helpen, dat het grote en warme geluk zich op zulke ogenblik ken in mijn hart samenbalde en dan geuit wilde worden. Het duurde altijd even voordat ik woorden vond. „En, ruitertje?" Ik zei haar, waar ik aan dacht. Er was niets, dat men Nicoline niet zou hebben kunnen zeggen. Geen jongens achtige gedachte van mij was zo eigenaardig, geen inval zo zonderling en geen gevoelen zo primitief, of zij zou er vanzelfsprekend onmiddellijk op ingaan. „Och, ruitertje, ik geloof, dat dit i erg persoonlijk gezien is. Ons para- dijs zal ongetwijfeld alleen voor ons i gelden, denk je niet? Ik vond eerst geen woorden, maar toen praatte ik er ook maar op los. Tegenover Ni- coline kon men alleen maar zwijgen I of zijn hart helemaal uitstorten. En ik zei dus, dat de wereld ongetwij- j feld wel miljoenen mensen zou ken- I nen, die net zo gek op paarden wa- ren als wij. En onder hen moesten I er toch veel zijn, die die precies I zoveel van elkaar hielden als wij 1 Ik merkte, dat zij haar wenkbrau- wen samentrok, maar vlak daarop werd haar voorhoofd weer glad en 1 keek zij mij aan met ogen, waarvan I ik weer eens de kleur niet bepalen I kon. Drie kokette voorjaarshoedjes uit Londen. Madame Vernier ontwierp „Pert" (hierboven): een chrysant hoedje in wit en bleekgroen, en Genevieve" (rechts boven), een stro hoed met gele organza sjaal. Hier naast: een dopje „Sfinx" met orchi deemotieven van Aage Thaarup. te had ze inmiddels een aardige jongeman ontmoet, Thomas van Zandt, die haar en kele weken zijn auto leende voor het „pen delen" naar Claremont. Hij moest in die tijd een conferentie bijwonen in Nieuw- Zeeland en na zijn terugkeer stapten ze in het huwelijksbootje. De toekomst ziet er voor Ridi rooskleu rig uit. Haar man moet beroepshalve vaak naar het buitenland en Ridi mag mee, zo dat de kans groot is, dat ze nog eens in Driebergen komt aanwippen. Voorlopig staan Japan en Peru op het program, maar dr. Van Zandt moet minstens een maal per jaar in Europa zijn. Ridi is van plan haar studie in Boulder waar het echtpaar weer gaat wonen voort te zetten. Ze gaat ook door in Grieks en Italiaans en ze blijft lesgeven aan de uni versiteit, evenals haar echtgenoot. Na het behalen van haar „mastel- graad en bij haar huwelijk hebben regio nale Amerikaanse bladen opnieuw aan dacht aan deze „self-made"-vrouw be steed. In een commentaar schreef een dezer bladen onder meer: „Op eigen kracht is dit dappere Hollandse meisje summa cum laude geslaagd voor haar examens èn in het leven. Zij verenigt in zich de beste eigenschappen der oude Amerikaanse pioniers: werklust, onder nemingszin en doorzettingsvermogen. Wij zijn er trots op dat zij nu als Ameri kaans staatsburgeres een der onzen ge worden is". ze tegen een auto. Het gevol was een zwa re hersenschudding, een gedeeltelijke ver lamming en een tijdelijk geheugenverlies. Na zes weken ziekenhuis besloot ze de medische studie op te geven. Ze had het als enig meisje in een collegezaal met zeventien jongens niet gemakkelijk en bo vendien was de studie met alle bijbaantjes vermoeiend voor haar. Tijdens haar ziekte hadden de kranten veel over haar geschreven en het gevolg was, dat ze toch weer een beurs kreeg, ditmaal voor de kunstgeschiedenis, die al sinds de Utrechtse kweekschool een hobby van haar is. Haar specialiteiten waren de abstracte schilderkunst en de middeleeuw se beeldhouwkunst. Als bijvak koos ze dan ook beeldhouwen, terwijl ze zich verder verdiepte in Spaans, Italiaans en Grieks, 's Zomers werkte ze twee maanden als babysitter bij een miljonair en ver der verdiende ze de kost met lesgeven aan eerste- en tweedejaars studenten. Na vier semesters haalde ze haar „master's de gree" in Claremont, omdat ze vanwege haar gespecialiseerde studie in Boulder geen examens kon doen. In de cafetaria's waar zij 's avonds werk- Ze is ook werkster geweest in een pen sion, dienster in cafetaria's en assistente van de adviseur voor buitenlandse studen ten. Als het zo uitkwam maakte ze zelfs een klompendansje, op klompen die ze van een Amerikaanse familie leende. In Ne derland had ze nog nooit van haar leven een klompendans gezien, maar ze fanta seerde er lustig op los en schudde daarbij de folkloristische verhalen uit haar mouw. De Amerikanen die haar zo in actie heb ben gezien geloven nu, dat ieder Neder lands dorp de lente met een „Pinkster bloemenklompendans" op het Marktplein begroet Ridi was een van de weinige studenten die een fiets had. Ze kocht hem tweede hands voor tien dollar en reed steeds met een Engelse sleutel in haar zak om om de tien minuten de bouten van het gammele geval weer vast te draaien. In 1959 botste gevoegd en het gebouw 55 meter hoog is zal er op de vijzels een gewicht van 7.500 ton rusten. Het ge bouw wordt opgetrokken rond een kern van 9 bij 9 meter, die het trappenhuis, de liften en de stortkokers voor vuilnis zal omvatten. Als de verdiepingen op hun weg naar boven 15 me ter van de grond zijn, zal men op de etages in kwes tie gereed zijn met de aan leg van badkamers en keu kens, met het schilderen en het inzetten van ruiten en met de electrische instal latie. 1 De vijzelmethode is al eerder toegepast in Enge land voor het omhoog- brengen van vloeren. Dit is echter de eerste maal dat ook de muren mee om hoog gebracht worden. Een Britse bouwonderne- aan de 16de verdieping ming is van plan, een flat- doorgaat. Het proces gaat gebouw van 17 verdiepin- op deze wijze voort tot aan gen te bouwen, te beginnen de parterreverdieping, met het dak en zo verder naar beneden. Eerst zal op heipalen een funderingsvloer van an derhalve meter dik te wor den gestort. Daarboven wordt een enorme plastic tent gespannen zodat het werk ook bij slecht weer doorgang kan vinden. De bouwvakkers zullen het dak en de 17de verdie ping bouwen van voorge spannen gewapend beton nen secties. De montage vindt plaats volgens een fabriekmatig systeem aan een assemblageband. Daarna wordt dit gehele bovenstuk met hydrauli sche vijzels omhoofjge- bracht terwijl de produktie De bouwmaatschappij hoopt met dit nieuwe systeem belangrijke be sparingen aan tijd en arbeid te bereiken. Het flatge bouw, dat 2,6 miljoen gul den gaat kosten, wordt ge bouwd in opdracht van het gemeentebestuur van Co ventry. Elke veertien dagen hoopt men een verdieping klaar te krijgen. Veertig hydrau lische vijzels in het souter rain zullen de voltooide etages met een snelheid van ongeveer een centi meter per minuut om- hoogbrengen. Als de laatste en onder ste verdieping wordt toe- Advertentie Houtplein 21 - Haarlem Telefoon 22020 Brioni-Italië vindt dat de majnnen er 's avonds wel wat fleuriger uit kunnen zien. Hij ontwierp een serie „avond colberts" waarvan er hier twee zijn afgebeeld. Het jasje links is van zijde in pauwekleuren het rechtse model toont een blokmotief in licht- en don kergrijze shantoeng. De Westduitsers hebben in 1961 een gro tere reislust aan de dag gelegd dan de Amerikanen. Uit een onderzoek van de vereniging van Duitse reisbureaus is na melijk gebleken, dat 45 percent van alle volwassen Duitsers verleden jaar een va kantiereis gemaakt heeft. Volgens deze vereniging is dit percentage voor de Ame rikanen slechts 40. Het slechte weer van de vorige zomer heeft weinig of geen invloed gehad op de reisplannen van de Duitsers, die als volk meer geld dan ooit tevoren voor hun va kantie besteed hebben. Van alle Westduitse privé-uitgaven zijn die ten behoeve van de vakanties het snel ste gestegen. De Bundesbank raamt, dat Duitse toeristen verleden jaar in het bui tenland rond 3,5 miljard mark uitgegeven hebben, hetgeen 25 percent meer zou zijn dan in 1960. Italië, Oostenrijk, Spanje en Zwitserland waren de geliefdste vakantie-oorden van de Duitsers. De laatste tijd valt er een toenemende trek naar verder afgelegen landen en streken te constateren. munt had. Dat hielp niet; er kwam geen druppel wa ter en ook de opgewekte spuitgroep die het inwen dige van de Vaderlanse Nering Bank zo grondig door drenkt had, verviel tot grote verbazing toen de frisse toevloed plotseling ophield. „De hoogst merkwaardige weigering van alle mecha nieken in de omgeving"legde de geleerde Kalker in middels uit, „kan opgeheven worden als wij nu hefboom A weer terugbrengen van stand 2 naar stand 1. Helaas het werd hem niet vergund dit te demonstre ren. „Schei uit met dat geklets!" riep de brigadier on geduldig. „Ik heb hier wel wat anders aan mijn hoofd dan de gekke uitvindingen van gekke geleerden!" En met deze onbeheerste woorden gaf hij de profesoor een ru we duw, zodat deze zijn evenwicht verloor en hoogst pijnlijk met zijn stuitje op de hefboom A terechtkwam. Ook dit zou niet zonder gevolgen blijven. 78. Het resultaat van het inschakelen van de Inacti- vator was, zoals Professor Kalker scherpzinnig voor speld was, hoogst merkwaardig. Alle werkende machine rieën in de omgeving zwegen en de motorpomp van de brandweerwagen, die men juist aan wilde zetten, wei gerde eenvoudig de dienst, wat een grote teleurstelling was voor de spuitgasten die juist op de Dienomaat in de dakgoot wilden mikken. „Het practisch nut van de ze merkwaardige vinding", sprak Professor Kalker, „zal de intelligente beschouwer zonder meer duidelijk zijn. U let toch wel op, agent?" We zullen in het midden laten of brigadier Sipkes een intelligente beschouwer was, maar we moeten vaststellen dat hij niet oplette. De functionaris was daarvoor tezeer geërgerd doordat zijn bevelen niet werden opgevolgd, en hij was doende zijn opgekropt gemoed te luchten met een stroom lelijke woorden, die hij hoofdzakelijk op brandweerlieden ge- Een der nieuwe produkten, die deze week in de V.S. in de handel zijn ge bracht is een zuurstoftent voor huisdieren. De draagbare tent bestaat uit een bak van hard plastic, met een metalen ge raamte waarover een kap van doorzichtig plastic komt. Hierbij behoort een standaard zuurstof- cylinder. De hele uitrusting weegt in to taal 6,75 kg. Zuurstof kan aan huisdieren worden toe gediend bij aandoeningen van de adem halingsorganen, shock, bevalling en voor de verzorging van pasgeboren dieren. (Wordt vervolgd) minsteals je. er van houdt!" Pelli is al dadelijk ziek van zijn ontbijt. Polle zegt: „We hebben eigenlijk liever erwtensoep of pannekoekenHmm, vertel ons maar wat van je uitvindingen". 31. „Ach, mijn vrienden, hebben jullie honger; nu dat komt goed uit, ik ga juist ontbijten en heet je natuurlijk van harte welkom!" „Kijk eens hier, tast maar toe, deze plant heet Piralette, ze smaakt voortreffelijk.ten-

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 11