Britse regering weerlegt de beweringen van Lord Stonham Nettowinst A'damsche Bank is 1,5 miljoen hoger UNIFONDS - DE BEURS - Dramatische schildering van situatie in de Engelse vliegtuigindustrie Broodverbruik daalt hier gedurig Verschuivingen in de winstbronnen Amerikaanse Senator vraagt vetorecht Gazelle streeft naar samenwerking SCHEEPVAARTBERICHTEN Last1 van zenuwen? DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 13 Mijnhardt's Zenuwtableften helpen U eroverheen kwaliteitsverf Meer macht voor Congres in handelsbeleid Britse fabrieksdirecteur staakte op zijn beurt een all-round belegging In de expansieve Duitse economie TOM blijft in O.-Afrika werken ondanks verliezen Petrochemie AKU-Amoco Waringin legt basis voor nieuwe toekomst Westduitse werkloosheid in januari gestegen Hogere omzet (Van onze correspondent) LONDEN. In het Hogerhuis heeft de Labour-peer Lord Stonham de regering verantwoordelijk gesteld voor de mogelijke ondergang van de Britse vliegtuig industrie en de duizenden menselijke tragedies, welke daar het gevolg van zijn. Gezinnen worden uit elkaar gerukt, technisch zeer bekwame arbeidskrachten worden onbruikbaar in hun eigen vak. Lord Stonham zei, dat de Nederlandse Fokker-fabrie ken geschoold personeel in Christchurch en Belfast zoeken. In Christchurch bood Fokker hen 26 pond sterling voor een 45-uren-week aan. Het Nederlandse bedrijf zou tachtig man per maand willen aannemen op een tienjarig contract. In Belfast, waar de lonen lager zijn, zou Fokkers aanbod 16 pond sterling per week bedragen. Volgens Stonham hebben in Christ church reeds twintig man bij Fokker werk aanvaard, terwijl 25 arbeiders van Belfast naar Nederland zijn vertrokken. Stonham gaf toe, dat Fokker de juist heid van zijn inlichtingen betwist, maar de n.v. komt ervoor uit, dat zij Britse arbeiders wenst aan te stellen omdat er een tekort aan werktuigkundigen in de Nederlandse luchtvaartindustrie heerst. Lord Stonham vroeg waarom de Neder landers meer vliegtuigorders hebben ont vangen dan zij in staat zijn uit te voeren, terwijl Engeland er zo weinig heeft, dat het fabrieken moet sluiten en geschoold personeel bij duizenden moet ontslaan. De fabriek van de Havilland in Portsmouth, waar 1500 man werken, wordt in juni ge sloten. De Gloster Aircraft-fabriek in Glou cester zal in het midden van het jaar worden gesloten. In juli gaan in Christ church de werkplaatsen dicht, waar eens 2.000 uitstekende arbeiders hun brood ver dienden. Lord Stonham verklaarde, dat de regering de luchtvaartindustrie behoort te consolideren en nieuwe hoop te geven en ervoor moet zorgen, dat geen geschoolde arbeider naar Nederland of ergens anders heengaat, dit uit wanhoop omdat hij geen kans ziet zijn capaciteiten in Engeland te gebruiken. Andere gegevens Namens de regering verklaarde minister lord Mills, dat lord Stonham niet wist waarover hij praatte. Hij zei, dat in de afgelopen 18 maanden het aantal arbeids krachten in de Britse vliegtuigindustrie van 280.000 tot 300.000 was gestegen en dat ook de orderboeken dikker worden. De Franse vliegtuigindustrie omvatte 85.000 man, de Westduitse 15.000 en de rest van vrij Europa 40.000 man. De Engelse vlieg tuigindustrie, zei Mills, is de best geoutil leerde en in technologisch opzicht de meest ontwikkelde. De industrie wordt gesteund door wetenschappelijk onderzoek van de rijksluchtvaartlaboratoria en door rege ringsopdrachten. De regeringssteun is van massale omvang. De uitgaven voor de mi litaire luchtvaart bedragen 200 miljoen pond sterling per jaar. De regering be steedt grote sommen aan het wetenschap pelijk onderzoek en steunt financieel veel belovende transportprojecten met een be drag van tien miljoen pond per jaar. Bescheiden werving Lord Mills zei, dat de Beagle Aircraft Group aan het onderhandelen is om de Christchurchfabriek over te nemen en dat de personeelssterkte van Short Brothers and Harland in Belfast het afgelopen jaar stabiel is gebleven. Hij zei dat het ver- Advertentie keerd was om te denken, dat de lucht vaartindustrie een precies voorgeschreven omvang moet hebben. De omvang wisselt van tijd tot tijd, al naar gelang de mili taire en commerciële behoeften. Volgens de minister zijn niet meer dan twintig man uit Noord-Ierland gerecruteerd en geen enkele is nog aangeworven in Christ church. Het Fokker-concern is zich in het algemeen bewust van de situatie in deze fabrieken en tracht een beperkt aantal personen als een tijdelijke maatregel aan te werven. Er is nooit enige sprake ge weest van een tienjarig contract. De mi nister had begrepen dat het aantal arbei ders beperkt zal blijven tot niet meer dan twintig man. Tijdens de gisteren in Utrecht gehouden aandeelhoudersvergadering van de n.v. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakke rij is het dividend voor het boekjaar 1960- '61 vastgesteld op 15 percent. Uit het jaar verslag bleek, dat tijdens het boekjaar het broodverbruik per hoofd van de bevolking in Nederland is gedaald. Een compenserende factor vormde de bevolkingstoeneming. Het aandeel van de „Meneba" in de binnenlandse afzet is gro ter geworden, evenals het verbruik van de duurdere bloemsoorten. De bloempnjs paste zich niet aan de prijsstijging aan van de grondstoffen. De directeur, de heer Hage, verklaarde dat het grootste probleem, waar het be drijf mee kampt, het tekort aan arbeids krachten is. De daling van het meelver- bruik noemde hij een welvaartsverschijn sel. Deze daling gaat gepaard met de stij ging van het inkomen per hoofd van de be volking. Hij zei te verwachten, dat het aantal bakkers verder zal afnemen. Tot op de dag van vandaag, zo zei hij, verdwijnt elke dag een bakkersbedrijf. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10 13—10,23, Amerikaanse dollar 3,59'/!—3,63'/t, Canadese dollar 3,41'/.—3,46Vi, Franse frank (100) 72,60—73,10. Belgische frank (100) 7,23'/»—7,28'/:, Duitse mark (J00) 90,25-90,75, Zweedse kroon (100) 69,65—70,65. Zwitserse frank (100) 83,55— 84 05, Italiaanse lire (10.000) 57,50—59,50, Deense kroon (100) 52,20 53,20, Noorse kroon (100) 50,40 51,40. Oostenrijkse schilling (100) 14,0014,10, Portugese escudo (100) 12.45—12,60, Spaanse pe seta (100, grote coupures) 5,95—6,10. Advertentie EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS GROEP Ook al is de groei van het bedrijf niet het gehele jaar constant geweest, toch kan de Amsterdanische Bank, blijkens het verslag over 1961 op een bevredigend jaar terugzien. De winst overtrof zelfs het hoge cijfer van 1960. De verschillende winst bronnen vloeiden over het algemeen nog enigszins ruimer. De bruto-resultaten namen in totaal toe met zeven percent van 97 miljoen tot 104 miljoen. Gezien de voort gezette stijging der onkosten stemt dit de directie tot tevredenheid. In de ver schillende winstbronnen traden wel belangrijke verschuivingen op. Zo namen de baten uit interest en wissels verder toe van 50,60 tot 52,92 miljoen. Senator Kenneth B. Keating stelde gis teren voor, het Congres het recht te geven zijn veto uit te spreken over belangrijke handelsovereenkomsten die door de presi dent zijn afgesloten. Keating die republi keins Senator voor New York is zei, dat het Congres gedurende zestig dagen na het totstandkomen van een handelsover- eenkomt het recht zou moeten hebben zijn veto uit te spreken. Hij stelde voor een twee-derde meerderheid voor een dergelijk veto als minimum te stellen Senator Keating, die sprak op een con ferentie van het Amerikaanse bankiers genootschap, zei dat het Congres door dit recht van veto „een deel van zijn consti tutioneel gezag zou terugkrijgen, terwijl toch erkend zou worden dat in de snel veranderende wereld waarin wij leven de toepassing van de handelspolitiek onder controle van dé preident moe ztijn'. „Wanneer men in aanmerking neemt dat over de recente overeenkomst met tie Euromarkt 16 maanden onderhandeld is, is het niet onredelijk het Congres zestig dagen bedenktijd te geven", zo zei de se nator tot zijn gehoor van meer dan 2000 mensen in het Waldorf-Astoria hotel. Hij zei het in grote trekken eens te zijn met de handelsboodschap van president Kenne dy maar wees erop, dat de president, toen hij om machtiging vroeg voor ingrijpende tariefverlagingen, geen enkele maal het Congres heeft genoemd. LONDEN (Reuter) Bernard Cook, di recteur van een fabriek in West Londen heeft dinsdag een vrije dag genomen. Hij wilde zijn fabriek niet openen omdat zijn tweehonderd werknemers maandag had den deelgenomen aan een nationale sym bolische staking. De voorman van de fabrieksarbeiders vertelde, dat de werkgever dinsdagochtend voor de gesloten poort van de fabriek te gen hem zie: „Jullie waren gisteren vrij en ik neem vandaag vrij". De arbeiders hielden na de ontmoeting van werkgever en voorman een vergade ring voor de poort van de fabriek en be sloten ten einde raad maar naar huis te gaan. De revaluatie van de gulden leidde tot een grotere bedrijvigheid op de internatio nale valutamarkt. De post provisie nam toe van ƒ43,11 tot 44,48 miljoen. Dit stemt de directie temeer tot tevredenheid indien men bedenkt, dat de omzetten ter beurze in de loop van het jaar belangrijk daalden. De belangrijke stijging van de baten uit effecten en syndicaten van 3,19 tot 6,54 miljoen moet vooral worden toe geschreven aan de uit de emissie-activitei ten voortspruitende revenuen. De onkosten vertoonden wederom een belangrijke stij ging, namelijk van 44,99 tot 48,53 mil joen. De voor 1962 verwachte salarisver hoging zal zeker in een belangrijke ver dere stijging van de onkosten resulteren. Als gevolg van de gestegen nettowinst moet een iets hoger bedrag voor belastin gen worden uitgetrokken, namelijk 18,8 miljoen (v.j. 18 miljoen). Het winstsal do over 1961, dat is de winst na afschrij ving op gebouwen en inventarissen en na voorziening voor belastingen, bedraagt 27,77 miljoen (v.j. 26,23 miljoen). Aan reserves wordt toegevoegd 5,45 miljoen (v.j. 4,65 miljoen). Uit de zuivere winst wordt voorgesteld 6 miljoen (v.j. 5 mil joen) aan het reservefonds toe te voegen. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, vier per cent dividend op de preferente en veer tien op de gewone aandelen (onveranderd). Het in de laatste jaren voortdurend ge stegen balanstotaal te weten 2.485.04 mil joen (v.j. 2.372,6 miljoen) maakt het ge wenst het zichtbare eigen vermogen gelij ke tred te doen houden met de hogere ba lansstelling, derhalve werd aan het reser vefonds 10 miljoen toegevoegd, ontleend aan de stille reserves, waardoor dit fonds nadat de reeds voorgestelde dotatie met 6 miljoen zal zijn aanvaard, komt op 75 miljoen. Liquiditeitsverkrapping De belangrijkste gebeurtenissen op fi nancieel en economisch gebied drukten hun stempel op de ontwikkeling van het bedrijf. De toevertrouwde middelen stegen per saldo met 91 miljoen of 4 percent. De post debiteuren vertoonde een belang rijke stijging namelijk met 327 miljoen tot 1.353 miljoen. De tekenen wijzen er op, aldus het verslag, dat grote delen van het bedrijfsleven een vrij belangrijke li quiditeitsverkrapping ondergaan. Het is niet onmogelijk dat hierdoor in de na bije toekomst een versterkt beroep op bankkrediet zal worden gedaan. Het totaal der buitenlandse uitzettingen ultimo 1961 beliep 825 miljoen tegenover 738 miljoen ultimo 1960. Een belangrijke plaats onder de debiteuren namen de buitenlandse kre dietnemers in. Er vond een verschuiving plaats van uitzettingen op de publieke geld markt in de Verenigde Staten en Engeland naar uitzettingen op de besloten geld markten in Europa. Teleurstelling Ook op de ontwikkeling bij haar doch teronderneming en overige deelnemingen ziet de directie met tevredenheid terug De Amsterdamsche Bank voor België zag haar winstsaldo wederom stijgen. De ac tiviteiten van de financieringsmaatschap pij Mahuko vertoonden een bevredigende toeneming. De personeelsbezetting kon be vredigend worden uitgebreid. Het aantal personen in dienst van de Bank steeg van 5.235 ultimo 1960 to 5.457 ultimo 1961 Bitter was echter de ervaring die wij met twee medewerkers in het verslagjaar moesten opdoen. Niets stelt meer teleur dan te ervaren, dat vertrouwen hetwelk gedurende vele jaren werd geschonken plotseling wordt beschaamd". De elektronische apparatuur werd in het najaar van 1961 geïnstalleerd. De direc tie vertrouwt dat deze belangrijke stap in de richting van verdere mechanisatie van de administratie, belangrijk zal bijdragen tot een efficiënt bedrijfsbeheer gebrachte overbesteding dreigt zich te lang voort te zetten. Of de Nederlandse econo mie er in 1962 voor zal worden behoed te ver door het evenwichtsniveau heen te zakken, hangt voornamelijk af van de vraag in hoeverre overheid en bedrijfsleven er door een gezamenlijke inspanning in zullen slagen dit te voorkomen. Men moet zich, aldus het verslag, ernstig afvragen of revaluatie niet een te „zwaar" middel vormde voor de bestrijding van de oneven wichtigheid van de betalingsbalans. Het zou, naar de mening van de directie van de Amsterdamsche Bank, ernstige over weging hebben verdiend om de gelegen heid, die het bestaan van een fundamen tele onevenwichtigheid van beperkte om vang bood, aan te grijpen om het huur probleem definitief op te lossen. Onzekerheid In het jaarverslag wordt de Nederlandse conjunctuursituatie onzeker genoemd. De tot op zekere hoogte bewust aan de gang Advertentie Participatiebewijzen UNIFONDS worden dagelijks op de Amsterdamse beurs verhandeld. Deze participatie- bewijzen bieden een goed gespreid belang bij de best geklasseerde Duitse aandelen. Het jaarverslag per 30 september 1961 is verkrijgbaar bij uw ef- fectenhandelaar of bij onderge- tekende, die gaarne inlichtingen verstrekt. Koers per bewijs van 5 participaties thans ca.f 195.—Over het boekjaar 1960/1961 wera per 5 gesplitste participaties ca. f 11,30 uitgekeerd. Op deze uitkeringen wordt geen Duitse dividendbelasting in minde ring gebracht. Rendement op basis laatste uitkering ca. 6%. Tesselschadestraat 12, Amsterdam. In de buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Twent- sche Overzee Handel Maatschappij (TOM) werd aan de heer J. W. Schlimmer we gens gevorderde leeftijd en aan de heren J. H. Schlimmer en W. C. A. van Schen- del wegens drukke werkzaamheden als di recteuren van de Borsumij, ontslag ver leend als directeuren van de TOM. De twee laatst genoemden werden tot com missaris gekozen. De president-commissaris, de heer H. B. N. Ledeboer, merkte op dat de situatie van de TOM niet rooskleurig kan worden genoemd. De directeur van de TOM, ir. G. G. van der Werf, zei dat de TOM haar vrij grote apparaat heeft moeten aanpas sen aan de kleinere omzetten. Het maatschappelijk kapitaal van de door de Algemene Kunstzijde Unie n.v. in Arnhem en Amoco International S. A. in Genève opgerichte n.v. Petrochemie AKU- Amoco te Arnhem is, blijkens de thans verschenen statuten, 75 min. groot en verdeeld in 75.000 aandelen van 1.000,-. De beide oprichters nemen elk deel voor 13.500 aandelen. Deze worden in contan ten volgestort. Amoco International is een dochteron derneming van de Amoco Chemical Cor poration in Chicago, die op haar beurt weer een dochteronderneming is van de Standard Oil Company of Indiana. In Delfzijl wordt voor petrochemie AKU Amoco op het ogenblik een terrein bouw rijp gemaakt, waarop een fabriek zal wor den gebouwd die in 1963 in bedrijf zal komen. Het nieuwe bedrijf, dat in het be gin aan 175 mensen werk zal verschaffen, zal d.m.t. (dimethylterephtalaat) gaan vervaardigen, een grondstof die de AKU gebruikt bij de vervaardiging van „Ter- lenka" polyestervezels en -garens. De di rectie van de nieuwe n.v. zal worden ge voerd door de heer K. Soesbeek in Arn hem, directielid van de AKU. In de vandaag gehouden vergadering van aandeelhouders van de Cultuur Maat schappij Waringin is het bestuursvoorstel tot wijziging van de statuten met algemene stemmen aangenomen. De aanvaarding van het voorstel leidt er toe dat de vennoot schap vrij van schuld wordt, de kapitaal structuur wordt vereenvoudigd en de mo gelijkheid wordt geopend om de activitei ten buiten Indonesië te kunnen hervaten. Ingevolge de statutenwijziging zullen af schrijvingen op het geplaatste kapitaal worden toegepast, te weten op de prefe rente aandelen ad 1000: 60 pet, op de gewone aandelen 87% pet en op de aan delen „P" ad 0,50: 90 pet. Op het aan crediteuren verschuldigde ad 181.500 wordt f 91.000 kwijt gescholden en 90.000 omgezet in nieuwe aandelen. Ter verkrij ging van een schone balans zijn hiermede vrijwel alle schulden weggewerkt. De werkloosheid in West-Duitsland is in januari gestegen, maar lag aanmerke lijk lager dan Vorig jaar. Het bondsbureau voor de werkgelegen heid zei dat de winterslapte in de bouw en in aanverwante bedrijfstakken het aantal werklozen heeft doen toenemen met 46.423 tot 286.398. Vorig jaar was het werklozencijfer eind januari 412.744 man. STEMMING VIEL MEE De omvang van de handel in de interna tionale waarden is gisteren bij opening van weinig betekenis geweest. De grote animo van de laatste weken voor de lokale fondsen, waarvan vooral voor de aandelen van onroerende goederenmaatschappijen, was van invloed op de omvang van de af faire voor de hoofdfondsen. Het publiek nam een afwachtende houding aan. Later op de middag trad een goed herstel in als gevolg van lichte buitenlandse vraag in een dunne markt. Kon. Olie, die op de Newyorkse beurs 0.75 lager sloot, liep op van 127.40 tot 128,20 129,20). Uni lever verbeterde ruim 1,van 186,80 tot 187,90 ƒ0,60). Philips opende een punt lager op 953, doch herstelde zich tot 960. AKU was bij opening bijna twee punten lager op 387, waarna 390% werd gedaan. Hoogovens liep op ,van 765 tot 768 (767). Unilever en Kon. Olie noteerden boven pariteit New York. De internationals sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. In de scheep vaartsector zette het gisteren ingetreden koersherstel voor aandelen KNSM verder Op de gisteren in Arnhem gehouden aandeelhoudersvergadering van de n.v Gazelle Rijwielfabriek vh. Arentsen en Rol ling te Dieren is het voorstel van de raad van commissarissen tot uitkering van twaalf percent ('v.j. elf percent) dividend goed gekeurd. Herkozen werd als commissaris ir. J. L. Bonebakker te Hengelo. De directie is tevreden over de eerste maanden van het thans lopende boekjaar, waarin voor een bedrag van 500.000 zal worden geinvesteerd. De omzet is zelfs ho ger dan in de overeenkomstige neriode van het vorige boekjaar. De omzet van bromfietsen vertoont een betrekkelijk ge ringe stijging. De export is voornamelijk gericht op West-Duitsland. Naar schatting zijn er in ons land op het ogenblik vijf miljoen fietsen, dat wil zeggen van elke twee Nederlanders heeft er een een fiets De bedoeling is dat men zich in de toe komst oriënteert op het leggen van con tacten, ófrt d'óör' een cconcentratie in de rijwielbranche de buitenlandse concurren tie te kunnen weerstaan. De laatste vijf jaar investeerde de Gazelle Rijwielfabriek voor een bedrag van 10,5 miljoen. De toekomstige investeringen zullen uit eigen middelen kunnen worden geput. Er zijn momenteel 750 personen werkzaam in het bedrijf. voort. Dit. aandeel liep op van 184 tot I86V2 (182%). In de cultuursector waren certificaten Delimij een paar dubbeltjes lager, daarentegen Amsterdam Rubber en H.V.A. iets hoger. Staatsfondsen aan de vaste kant. In de lokale afdelingen was de stemming verdeeld. In de aandelen van de onroerende goederenmijen werd hier en daar winst genomen waardoor de koers werd gedrukt. Heineken werd vijf punten lager geadviseerd. Havenwerken kreeg een vijf punten hogere advieskoers op 385, Boeke Huidekoper van 256 op 250; Boom Ruygrok van 178 op 177; Figee van 231 op 238. VERHANDELDE FONDSEN 6 februari 7 februari Totaal 473 476 Hoger 212 (44,8°/#) 204 (43,4#/o) Lager 158 (33,4°/o) 17. (37,6%>) Gelijk 103 (21,8°/o) 93 (19«/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U389—390 389'/2 Kon. Olie129,50—131,30 131,50 Philips 960—965 gl 963 Unilever 187,70 gb-188,3C 188, Hoogovens Abida 11 te Rotterdam verwacht. Acila 7 180 m. n.w. Finisterre n. Curasao. Acmaea 7 te Oio Kilpatrick verwacht. Acteon 13 te Mena Al Ahmadi verwacht. Adara 10 te Montevideo verwacht. Agamemnon 7 v. Wageningen n. Mackenzie. Akkrumdijk 7 te Bremen. Alamak 7 te Djibouti v. Karachi. Alblasserdijk 3 v. Rotterdam n. Port Everglades. Alchiba 8 te Beyrouth. Alcor 7 te Port Said. Algol 8 te Antwerpen verwacht. Alhena 7 te Uheus verwacht v. Rio de Janeiro. Alioth 7 v. Halifax n. Golf v. Mexico. Almkerk 7 te Port Said Alphaca 7 ten ar.ker rede Madras. Amerskerk 8 te Mombasa verwacht. Ammon 7 te New York verwacht. Amstelkroon 7 370 m. w. Kp. Frio n. Avonmouth. Amstelsluis 7 1800 m. o.z.o. Yokohama n. Kobe. Angolakust pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Annenkerk 7 50 m. z.o. Elba n. Port Said. Area verm. 7 v Curagao n. Trinidad. Archimedes 8 te Arica. Argos 7 te Bilboa. Arnedijk 8 v. Rotterdam n. Bremen. Artemis 7 v. Amsterdam, 8 te Bremen. Asterope 7 v. Savona n. Hamptonroads. Attis 7 te Port of Spain. Atys 9 in Suezkanaal verwacht n. Banias. Axeldijk 7 te Curagao verwacht. Baarn 8 Ie La Guaira. Bali pass. 7 Gibraltar n. Priolo. Balticborg 7 te Zaandam. Barendrecht 7 130 m. n.o. Martinique n. L. Palm. Batu 7 137 m. n.w. Aden n. Aden. Bengalen 6 v. Portland n. Los Angeles. Beninkust pass. 7 Las Palmas n. Freetown. Bennekom 7 v. Maracaibo n. Guanta. Billiton 7 200 m z.w. Little Quoin n. Bombay. Bintang 7 58 m. n.n.o. Oran n. Port Said. Bonita 7 te Charleston. Bosca 7 te Colombo. Burl S. Watson 18 te Nagasaki verw. v. S. Franc. Calamares 7 te Mobile v. Puerto Cortez. Calt. Arnhem 7 190 m. n.n.w. Alexandr. n. Sidon Caltex Gorinchem 8 dwars Oland n. Rotterdam. Caltex Leiden 4 v. Singapore n. Bahrein. Caltex Madrid 7 115 m. o.z.o. Malta n. Port Said. Caltex Napels 7 65 m. n.o. Tunis n. Port Said. Caltex Rotterdam 8 te Rotterdam. Caltex Utrecht 7 v. Cochin n. Bahrein. Camphuys 7 47 m. n. Mozambique n. Dar Es Sal. Carrillo 7 te Santa Marta verwacht. Castor 7 v. Valetta n. Tripoli. Cinulia 5 te Calcutta n. Mena Al Ahmadi. Cities Service Valley Forge 7 210 m. n.w. Perim naar Bandar Mashur. Concepcion 7 te Montevideo verw. v. Ascension. Cradle of Liberty 10 te San Sebastian verwacht. Crania 6 te Rotterdam n. Curagao. Dahomeykust 8 te Lagos verwacht. Daphnis 3 te Port of Spain. Delft 7 280 m. n.n.o. Fayal n. Aruba. Diogenes 7 v. Amsterdam n. Stade/West-Indië. Dongedijk 7 v. Antwerpen n. Zeebrugge. Drente verm. 11 v. Rotterdam n. Londen. Duivendrecht 9 te Cristobal verwacht. Eemland 7 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Eenhoorn 7 te Uddevalla. Esso Amsterdam 7 v. tylena n. Suez. Eumaeus 10 te Port Said verwacht v. Algiers. Fina Nederland 7 in Suezkanaal n. Little Aden. Forest Hill 8 te Port Harcourt verwacht. Forest Lake 7 30 m. z.w. Wight n. Mena. Forest Town 7 650 m. w.n.w. Bombay n. Kwinana. Friesland SSM 7 v. Stettin n. Rotterdam. Esso Rotterdam 7 190 m. n.n.o. Villano n. Brega. Gaasterdijk 6 v. Tampa n. Le Havre. Gaasterland pass. 7 Casquets n. Amsterdam. Gabonkust 7 110 m. n. Las Palmas n. Antwerpen. Geertje Buisman 7 20 m. n. Berlenga n. Tripoli. Geeststar 7 400 m. w.n.w. Fayal n. Preston. Giessenkerk 8 te Casablanca verwacht. Gooiland 7 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Groote Kerk 7 300 m. n. Port Sudan n. Aden. Guineekust 8 te Amsterdam. Gulf Italian 7 45 m. z.o. Muscat n. Mena. Hathor 7 te Alexandrië. Hecuba 7 ten anker op Weser. Heemskerk 8 v. Port Sudan n. Aden. Helena 8 te Talcahuano Hera 7 v. Curagao n. Antwerpen. Hersilia 7 te Puerto Barrios verwacht. Hestia 7 te Puerto Barrios verwacht. Holendrecht 9 te Baltimore verwacht. Hoogkerk 7 700 m. w. Cocos eil. n. Aden. Houtman 7 650 m. n.w. Amsterd eil. n. M'böurne. Jason 8 'e Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt 7 v. M'bournê n. Sydney Kabylia 11 te Abadan verwacht. Kalydon 10 te Bonny verwacht. Kara 7 te Yorktown v. Miranda. Karachi 8 v. Pt. Swettenham, 9 te Penang verw. Karimata 7 te Antwerpen v. Duinkerken. Katelysia 7 te Eastham verw. v. Thameshaven. Katwijk 7 292 m o. Kp. Goede Hoop n. R'dam. Kelletia 10 te Maracaibo verwacht. Kenia 7 v. Buenos Aires n. Curagao Kermia 17 ter noogte Landsend verwacht. Kieldrecht 7 v. Londen n. Genua. Kloosterdijk 6 te Portland. Kopionella 8 te Le Havre. Koratia 8 in Suezkanaal verwacht n. Abadan. Korendijk 8 te Rotterdam. Korenia 11 te Stanlow verwacht n. Rotterdam. Korovina 7 te Townsville. Kreeft 7 47 m. w.z.w. Bergen n. Narvik. Kryptos 8 te Curagao. Kylix 7 te Oslo n. Rotterdam. Laarderkerk 7 te Londen. Laertes 7 150 m. n.n.w. Djeddah n. Aden. Laga 7 te Algiers. Langkoeas 7 v. Suez n. Djibouti Leersum 7 v. Lorenzo Marques n. Dakar. Leiderkerk 7't.e Damman. Lemsterkerk 7 150 m w. Str. Ormoesz n. Djibouti Liberty Bell pass. 7 Ras Al Hadd n. Suez. Loosdrecht 7 te Chittagong verwapht tot 13/2. Loppersum 7 v. Bremen n. Hamburg. Lutterkerk 7 80 m. n.o. Finisterre n Le Havre. Maashaven pass 7 Vlissingen n. Antwerpen. Madisonlloyd 9 te Aden verwacht. Marathon 9 te Paramaribo verwacht. Markab 13 te Rotterdam verwacht. Markelo 8 te Rotterdam. Maron 8 te Auxcayes. Medon 7 200 m. z.w. Flores n. Barbados. Meerdrecht 13 te Rijeka verwacht. Mentor 7 te Iraklion. Merseylloyd 7 110 m. o.z.o. Port Sudan n Aden Merwelloyd 7 te Aden verwacht v. Colombo. Minos 7 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Mississippilloyd 7 140 m. o. Aden n. Bombay. Mohamed Reza Shah 7 38 m. z.w. Kp. Ras Fartak naar Suez. Molenkerk 7 v. Bremen n. Antwerpen. Munttoren 7 te Berre. Mijdrecht 7 te Fao. Naess Commander 7 30 m. z. Kreta n. Sidon. Naess Lion 7 130 m. z.o. Paedalusrif n. Suez. Naess Tiger 7 50 m. n.w. Gavdo n. Napels. Nanusa 7 v. Bordeaux n. Dakar. Neder-Ebro 7 te Antwerpen v. Amsterdam. Neder-Eems 8 te Bangkok. Neder-Elbe 7 v New Orleans n. Baltimore. Nestor 7 40 m z.w. Dardanellen n. Sousse. Nias 7 v. Amsterdam n. West-Afrika. Nieuw Amsterdam 8 v. La Guaira te Cijragao. Noordwijk 7 25 m. z. Wight n. IJmuiden. Notos 8 te Amsterdam. Nijkerk 7 v. Tanga n. Dar Es Salaam. Ommenkerk 8 te Hongkong verwacht. Ondina 7 85 m. n.o. Port Sudan n. Mena. Ootmarsum 7 v. Nagoya n. Yokohama. Oranje 7 370 m. w. Fayal n. Southampton. Ossendrecht 9 te Venetië verwacht. Ouwerkerk 7 540 m. w.n.w. Fremantle n. Aden Overijsel 7 80 m. z. Napels n. Genua. Palamades 7 v. Aruba. 8 te Santa Marta. Papendrecht pass. 7 Istanbul n. Novorossisk. Parkhaven 7 70 m. n.n.o. Madeira n. Rio de Jan. Parthenon 7 te Cumana. Pendrecht 14 te New York verwacht. Pericles 7 v. Cristobal n. Curagao. P, G. Thulin 6 230 m. n.w. Valparaiso n. Quintero Philidora 7 te Port Said. Philine 7 te Thameshaven n. Mena Al Ahmadi. Philippia verm. 8 v. Fawley n. Southampton. Polydorus 7 v. Le Havre n. Londen. Poseidon 7 600 m. n.o. Flores n. Curagao. Prins Alexander 7 v. Rotterdam n. Vigo. Prins Casimir 7 v. Rotterdam n. Halifax. Prins Frederik Hendrik 7 v. Denia n. Burriana Prins Willem George Frederik 7 15 m. w. Lissab naar Tel Aviv Prins Willem v. Oranje 7 v. Londen n Bremen Prins Willem IÏT 7 65 m. n. Villano n. Hamburg Prins Willem IV pass. 7 Kp Passero n. Haifa Prins Willem V 7 90 m. z.o. Kreta n. Antwerpen Prinses Margriet pass 7 Key West n. Nassau. Purmerend 7 te Punta Cardon verw. v. Curagao Reza Shah the Great 7 80 m. w. Kreta n. Genua Ridderkerk 7 60 m. z.z.w. Beachyhd. n. P. Said Riouw 8 1e Perth verwacht v. Aden. Roepat 8 te Cristobal. Rondo 7 380 m. n.o. St Helena n. Las Palmas, Rotte 7 300 m. w. Ouessant n. Rotterdam. Rotterdam 7 v Napels n. Athene. Rotti 9 te Sorong verwacht. Ruys 7 450 m. w.z.w. Penang n. Mauritius. Rijndam 7 te Halifax. Sarangan 7 v. Hongkong. 9 te Manilla verwacht Seherpendrecht pass 7 Kp Malea n. Odessa. Schouten 9 te Hongkong verwacht. Straat Soenda 8 te Lourenco Marques. Tacana 7 te Puerti Limon verw. v. Nw Orleans Telamon 7 t Bridgetown verwacht v. Bermuda Tero 6 v. Freetown n. Lagos. Theron 8 te Cumana. Thuredrecht 21 te Necochea. Tjiluwah 7 v. Melbourne n. Sydney. Togokust 7 te Abidjan verwacht v Lagos. Triton 8 te St Johns. Van Linschoten 7 J580 m. z.w. Ceylon n. Kaapst, Van Spilbergen 7 v. Osaka, 8 te Yokohama. Vasum 7 te Suez verwacht n. Mena. Viana 7 5.20 m ono Ras Fartak n. Suez. Videna 8 v Mena Al Ahmadi n. Portland Maine Vivipara 7 v. Suez n. Mena Vlist 7 500 m. w.n w Kp. Leeuwin n. Aden. Waibalong 9 te Mogadiscio verwacht. Waikelo 'j te Kuwait verwacht. W. A. Jones 7 75 m. n.n.w. Muscat n. Ph delphia Waterman verm 9 Hollandia n Manokwari. Weltevreden 7 te Bremen verwacht. Wieldrecht 7 40 m. z.o Kp. Palmas n. Sete. Willem Ruys 7 v Wellington n. Peru. Woensdrecht 7 rede Banias Wonosari 7 in Bass Straits n. Melbourne. Wonosobo 10 r.e Hamburg verwacht. Zafra 7 v. Mena n. Suez. Zaria 11 te Thameshaven verwacht. Zonnekerk 7 360 m. n.w. Walvisbaai n. Kaapstad Zuiderkerk 8 te Port Elisabeth verwacht. Zwijndrecht 7 te Vancouver. KLÉINE VAART Abel Tasman 6 te Swansea. Ank T. 6 te Gyon. Anna Broere 7 te Lissaban verwacht. Arnoudspolder 9 te Antwerpen verwacht. Bab T. 6 te Gyon. Carnissesingel verm. 7 v. R'dam n. Frankrijk Cornelis Broere 9 te Emden verwacht. Daje Böhmer 7 40 m. z.w. R. Sovereign n. R'dam Dinkelstroom pass. 7 Goeree n. Vlissingen. Drie Gebroeders 6 v. Oslo. Fiducia-2 verm. 7 v. Maassluis n. Boston. Geestdiep 7 in Washbay n. Boston. Goote 7 te Manchester. Helvetia S 4 te Waterford. Hunzestroom 7 te East-Goodwin n. Amsterdam Joost 7 te Dover n. Londen. Jupiter 7 in Thamesmond n. Pasajes. Leendert Broere 7 te Huil verwacht. Leuvehhaven verm. 9 v. Gothenburg n. R'dam. Lifana 7 250 m z.o. Venetië n. Venetië. LindesingeJ 7 v Antwerpen n. Rotterdam. Lucas Bols-1 6 10 m. n.o. Northforeland n. R'dam Lucas Bols-2 pass. 6 Goeree n. Antwerpen. Maaskade 7 ten anker Falmouth n. Drogheda. Marianne 7 45 m. n.w. Texel n. Rouen. Markab 7 te Portsmouth verwacht. Midas 7 20 m. n.o. Villano n. Bilbao. Nassauhaven 7 te Halmstad. Nero 7 7 m. n. Rosewie v. Gdynia n. Amsterdam Netta 7 15 m. n o. Northforeland n. Huil. Phidias 7 150 m o. Kp. Passero n. Piraeus. Philetas 7 65 m n.w. Blaavandshoek n. A'dam. Plato 7 70 m. z.w. Finisterre n. Taragona. Reggeborg 7 v. IJmuiden. Rochhab 8 te Rotterdam verwacht. Sheratan 7 te Les Guineaux. Strijpe 8 te Larache verwacht. Tilly 7 50 m. z. Kp. St. Vincent n. Fedala. Triton 7 v. Ipswich n. Felixtowe. Westersingel 7 v. Le Boucau n. Pernick. Willi Böhmer 7 te Huil verwacht. Willy 7 te Borgestad v. Tynemouth. Eljo 7 te Owers n. Rotterdam. SLEEPVAART Clyde 3 v. Ferrol n. Eantiago. Cycloop 6 te Suez. Friesland 7 te Dakar. Mississippi 7 te Rotterdam verwacht. Tyne 6 v. Maassluis n. Noordzee en weer terug Zeeland 6 v. Havana. Zwarte Zee 6 v Hamburg n. Atlantische Oceaan VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U391—392 391'/j Kon. Olie131,50—132 gl ƒ131,90 Philips 965968 gl 967 1 Unilever 188,20-188,70 gl 188,70 Hoogovens 770774 gl 776 H. V A133—133V2 Deli Mij159—160 Vorige slotkoers A'dam Rubber 116 H.V.A 132'A A.K.U 389*/« 158,50 Hoogovens 768 Philips Gem. Bez. 962 Unilever 187,90 Dordtsche Petr. 595 K. Ned. Petr. Mij. 129, Holl. Am. Lijn 150 K.L.M 60,50 K.N.S.M 185'/j Ned. Stoomv. Mij 160V« Ommeren, Phs. v. 339 Schee*"/. Un. Ned 151 Interunie 227,— ƒ250,— Unitas 521,— Ver. Bezit v. 1894 f 146,50 Amsterd Bank 400 Ned. Handel Mij. 348V« Rottere'. Bank.... 395 Twentscht Bank. 339'/j Alberl Heijn 740 Amste' Brouwerij 536 Berkel's Patent 314 Bols 861 Bührmann Papier 782 500 Ford 800 Gelde Kon. Pap. 374'/i Gist Spir.f. Kon. 408'/j Van der Heem 357 Heineken's Bier 655 Hoogenbosch Sch. 329 Indola 558 Kon. Zout-Ketjen 1098 Müller Nat. BezF 497 Ned. Kabelfabr. 614 Philips Pref 294 Sikkens Groep 945 Stokvis 279 Thomassen Dr 699 V-r Machinefabr. 263 Wessanen 461 Wilton Fijenoord 300Vj Zwanenberg-Org. 1050 Billiton Mij. II 500 Aluminium Ltd... 28% American Motors 17% Anaconda 50Vj Bethlehem Steel.. 42'/; Cities Service 58% General Motors. 57 Kennecott Copper 82'/i Republic Steel 57 Shell Oil 3876 U.S Steel 73'/j Gedane noteringen. (Verstrek' doo. de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Vaste stemming De aandelenmarkt steeg voor de zevende achtereenvolgende keer bij actieve handel gisteren. De aandelen waren iets hoger bij de opening, gingen omstreeks het middag uur sterk vooruit en verhoogden hun win sten in het laatste halfuur. Een verdere stijging in de laatste minuten deed de ticker achter lopen en de meeste fondsen sloten op het hoogste punt van de dag. De meest winsten liepen tot twee dollar per aandeel, maar enkele stegen nog hoger. Van 1279 verhandelde fondsen waren 706 hoge en 366 lager. De omzet was 4.140.000 stukken (3.650.000). Staalwaarden liepen pas laa'. op. Zij werden gevolgd door che mische waarden, olie-, vliegtuig-, post orders-, tabaks- en autowaarden en enige spoorwegfondsen. Het industriegemiddelde kwam van 710.39 op 715.73; dat van spoor wegen van 149.60 op 149.74 en dat van openbare nutsbedrijven van 125,76 op 126.10. (AP) EUROPESE GEMEENSCHAPPEN NAAR WERELDTENTOONSTELLING De Europese Gemeenschappen (K.S G., Euratoom en E.E.G.) zullen gezamenlijk deelnemen aan de wereldtentoonstelling, die op 21 april van dit jaar in Seattle aan de westkust der Verenigde Staten wordt geopend. De inzending van de zes E.E.G.- landen beslaat een oppervlakte van 1350 vierkante meter. (AP).

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 13