Een honderdjarige vierde feest Van de Pol, De Kleine, Wijnen begonnen overtuigend in de titelstrijd ereklasse 47/1 Standard Luik bleef Rangers uit Glasgow met 4-1 de baas Voortreffelijke demonstraties van „de Nederlandse" in Concertgebouw te Haarlem Herberger kwam naar Rahn kijken Xerxes waagt nog een poging Wereldtitelstrijd gaat door Renbaan Duindigt blijft bestaan Johnny Crossan (oud-Sparta-speler) grote man van de Luikse ploeg Ray van Asten is kandidaat voor Belgrado v.a. 195.— DO ?>J DERDAG 8 FEBRUARI 1962 Iff? Langeweg op de gedeelde achtste plaats in Malaga Wereldkampioenschap via de Eurovisie DHG te sterk voor amateurploeg: 4-2 Zwitserse uitnodiging voor Blauw Wit Joe Baker gewond bij een auto-ongeluk T egenstelling Draw in Karachi 6 tot 8 wekea SVIOOERN MAATCOSTUUM Schaken Voetbal Voor meer dan 25.000 toeschouwers, die in hoofdzaak gekomen waren om Helmut Rahn weer eens aan het werk te zien, heeft de Nederlandse eredivisieclub Enschede woensdagavond in Keulen met 30 ver loren van FC Köln. Bij de rust leidden de Duitsers met 2—0 door een treffer van Sturm in de 17de minuut en een van Schafer drie minuten later. Vier minuten voor het einde bracht Thielen de eindstand op het scorebord. Onder de kritische blikken van de Duit se bondscoach Sepp Herberger kwam Rahn niet tot grote daden. Slechts door een verschrikkelijk hard schot in de tweede minuut (doelman Ewert redde ten koste van een corner) en enkele dribbles deed hij aan de Rahu van vroeger denken. Voor het internationale schaaktoernooi van Malaga zijn de partijen van de laatste ronde gespeeld. Het toernooi werd gewon nen door Parma. Szabo en Perez, die allen 7'/j punt verzamelden. De Nederlander Langeweg, die in de laatste ronde remise overeenkwam met de Italiaan Scafarelli, bezet in de eindrang schikking een gedeelde achtste plaats. De uitslagen luiden Parma (J.sl.)—Perez (Sp.) remise; Toran (Sp.)Szabo (Hong.) remise; Llado (Sp.)Durao (Port.) 10; O'Kelly (Bel)—Calvo (Sp.) remise; Lange weg (Ned.)—Scafarelli (It.) remise; Gere- ben (Isr.)Ulvestad (V.S.) 10. De eindstand luidt: 1/2/3. Parma, Szabo en Perez allen 7'/i punt; 4. Toran 7 pnt.; 5. O'Kelly 6V2 pnt.: 6/7. Calvo en Gereben 5'/i pnt.; 8/9. Langeweg en Scafarelli 5 pnt.: 10/11. Durao en Llado 4 pnt.; 12. Ul vestad 1 Va pnt. Titelhouder Tini Wijnen in actie. maakte De Kleine de hoogste serie (115) maar het spel van Van de Pol, die een reeks van tachtig scoorde, was stukken beter. Juist in deze spelsoort moeten de punten verzameld worden langs de kader lijnen en wordt elk foutje, hoe klein ook afgestraft. Kader 47-1 betekent, dat in elk vak steeds maar één carambole gescoord mag wor den en dat het dedans van de arbiter dan niet van de lucht is, wanneer men niet haarzuiver in de a cheval-positie blijft. Zelfs die hoge serie van De Kleine was lang niet vlekkeloos. In tegendeel. Maar de Kampenaar is een bijzonder sterk band speler en die kwaliteit buitte hij ten volle uit, als voor de zoveelste maal de positie verloren ging. De overwinningen van Van de Pol en De Kleine waren echter overtuigend ge noeg om hen hoge ogen in deze titelstrijd te voorspellen. Twee kandidaten kwamen nog niet in het strijdperk: titelhouder Ti' ni Wijnen en Henk Scholte, die op grond van hun plaatsen in het vorig kampioen schap in de eerste ronde vrij waren. Door tijdgebrek heeft men ditmaal geen voorwedstrijden kunnen houden, zodat tien deelnemers werden geaccepteerd, die in twee poules werden ondergebracht. Na vrij dagmiddag zal dan de onderste van elke poule afvallen en maken de overige acht tenslotte uit wie kampioen wordt. In dit verband waren de eerste over winningen van Mol op de volgens traditie in zijn eerste partij falende Vultink en die van Van Nijnatten op Ligthart bij zonder belangrijk. Deze laatste ontmoeting had een spannend verloop. Van Nijnatten zag geen 'kans een voorsprong van bijna honderd punten (185-87) in zeventien beur ten te consolideren. Lighthart benaderde hem tot op zes punten (278-272 in 34 beur ten), maar toen maakte Van Nijnatten een eind aan de partij. Het Europees kampioenschap 47-1 wordt in april in Nijmegen gespeeld. Geen wonder, dat Tini Wijnen zich extra voor deze titelstrijd heeft voorbereid, want hij wil er in zijn woonplaats bij zijn. De eerste steen legde Wijnen in een briljante partij tegen Ligthart, die door het ge weld van zijn tegenstander van zijn stuk raakte. Wijnen speelde voortreffelijk, vooral in series van 69 en 121, waarmee hij zich na negen slechte beurten (totaal 71 pnt) volkomen rehabiliteerde. Hij toonde zich ook een goed sportsman door zelf een door de arbiter niet opgemerkte touché te an nonceren, waardoor zijn grootste serie af gebroken werd. Een paar beurten had Wijnen daarna nodig om bij te komen en toen maakte hij in de vijftiende beurt de partij uit. Ligthart of Van Leur zal in de poule A wel het loodje leggen. Want ookVan Leur was kansloos tegen Van Nijnatten, die in de eerste helft van de partij bij zonder sterk speelde (201 in 10 beurten) daarna afzakte, maar toch in de 22ste beurt zijn tweede zege nog met ruim ver schil (300-200) kon bewerkstelligen. Henk Scholte deed zijn uiterste best om de prestatie van Wijnen nog te overtref fen. Maar de Eindhovenaar kwam aan vankelijk niet over de grens van vijftig heen. Hij ging van acquit met 44 en maak te daarna nog series van 40 en 43, die alle uitstekend van opzet en uitvoering waren Vultink, die zelf met Scholte een week lang heeft getraind, trok zich aan het spel van zijn tegenstander op en raakte daar door voorlopig niet al te ver achter. Pas in de dertiende beurt kwam er door een serie van 63 licht tussen de scores (248- 162). Vultink was „aangeslagen" en maakte het nu Scholte niet meer lastig. De uitslagen van de eerste ronde zijn: Het bestuur van de Rotterdamse voet balvereniging Xerxes heeft zich opnieuw tot het bondsbestuur van de KNVB ge wend met het dringende verzoek Xerxes voor het komende seizoen 1962'63 toe te laten tot het betaalde voetbal. In het schrijven wordt op een spoedige beslissing aangedrongen omdat Xerxes binnenkort op order van de gemeente Rot terdam opnieuw moet verhuizen en bij de plannen voor de inrichting van de nieuwe accommodatie rekening moet houden met de toekomstige status van de vereniging. Plan Publicidad, een Argentijnse film maatschappij, heeft de exclusieve film rechten verworven voor het wereldkam pioenschap voetbal, dat deze zomer in Chili wordt gehouden. Het organisatiecomité van het kampioenschap heeft verder be kend gemaakt dat de Eurovisie opnamen mag maken van de wedstrijden voor de Europese televisie. In Delft heeft - 'oensdagmiddag l et Ne derlands amateurteam een oefenwedstrijd gespeeld tegen de eerste divisieclub DHC. De Delftenaren wonnen met 4—2 na een 12 achterstand bij de rust. Een kleine 1000 toeschouwers woonden de wedstrijd hij- De doelpunten werden gescoord door: 15de min: Doorjee 1—0, 18de min: Kriesch (Xerxes) 1—1, 25ste min: Kriesch (Xer xes) 1—2, 61ste min: Janssen 22, 63ste min: Dorjee 32, 72ste min: Jansen 4—2. De Amsterdamie ere-divisieploeg BlaUw- Wit heeft van de Zwitserse Voetbalbond de uitnodiging gekregen om als sparring partner op te treden voor het nationale elftal. De Amsterdammers hebben deze uitnodiging aanvaard en zullen op 14 maart vermoedelijk een avondwedstrijd spelen, aldus het bestuur van Blauw Wit. De Engelse voetballers Joe Baker en Dennis Law, dei vorig jaar door het Ita liaanse Torino waren gecontracteerd, zijn woensdagmorgen in de omgeving van Tu rijn met hun auto enkele malen over de kop geslagen. Baker werd vrij ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen. Law kon na behandeld te zijn naar huis terug keren. De doktoren verwachten dat Baker zeker twee maanden niet zal kunnen voetballen. De voorbereidingen voor het wereldkam- pioschap ijshockey, dat van 7 tot 18 maart in Colorado Springs wordt gehouden, gaan ondanks de visa-moeilijkheder, normaal door. De organisatiecommissie is maandag en dinsdag opnieuw bijeen geweest en na af loop van de vergadering heeft Robert Lebcl, de voorzitter van de Internationale IJshockeyfederatie verklaard: „Wij zou den he zeer op prijs stellen wanneer Oost- Duitsland deelnam aan het kampioenschap, maar als de Oostduitsers niet kunnen komen, dan zullen de wedstrijden toch doorgaan. Alleen zal het programma ge wijzigd moeten worden". Voor 7 maart, de eerste wedstrijddag, zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: RoemeniëDenemarken, NoorwegenW. Duitsland en FrankrijkNederland. Poule A: Ligthart 274 35 31 Van Nijnatten 300 35 37 Van de Pol 300 24 80 Van Leur 227 24 43 Poule B: Jacobs 174 22 51 De Kleine 300 22 115 Vultink 151 29 20 Mol 300 29 40 Tweede ronde poule A: Van Nijnatten 300 22 64 Van Leur 200 22 37 Wijnen 300 15 121 Ligthart 88 15 31 De stand na de eerste dag in poule 2. Van de Pol 3. Van Nijnatten 4. Van Leur 5. Ligthart 7.82 I 8.57 12.50 9.45 7.90 13.63 5.20 10.34 13.63 9.09 20.00 5.86 A is: 20.00 12.50 10.52 9.28 7.24 Tweede ronde poule B: Mol 174 29 45 6.00 Jacobs 300 29 62 10.34 Scholte 300 19 63 15.78 Vultink 201 19 55 11.05 De stand in poule B is: gèsp. pnt gem. 1. Scholte 1 2 15.78 2. De Kleine 1 2 13.63 3. Jacobs 2 2 9.29 4. Mol 2 2 8.17 5. Vultink 2 0 7.33 Paardesport Het voortbestaan van de renbaan op Duindig1 is voorlopig verzekerd. De stich ting Nederlands^ Draf- en Rensport is tot overeenstemming gekomen met de N.V. tot Exploitatie van Renbanen op Duindigt en heeft met ingang van dit seizoen het complex voor 25 jaar gehuurd. Zoals wij reeds enige tijd geleden meld- d -i, zal de vroegere Kon. Ned. Harddrave rij- en Renvereniging de exploitatie van Duindigt weer in handen gaan nemen. Deze vereniging heef1 ook voor de oorlog lange tijd de scepter gezwaaid over Duin digt. De besprekingen hebben reeds zulk een voortgang geboekt dat wel mag worden aangenomen dat de opening van het draf- en renseizoen op zondag 1 april op de ren baan Duindigt zal plaatsvinden. Teneinde de constellatie van de KNHRV aan te passen aan de in vele opzichten zo gewijzigde omstandigheden in de draf- en rensport ligt het in de bedoeling van deze vereniging het ledenaantal uit te breid ;n met een aantal belanghebbenden uit de draf- en rensport. Standard Luik heeft woensdagavond op eigen terrein met 4-1 gewonnen van Glas gow Rangers (Schotland) in een wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Bij de rust van deze eerste ontmoeting tussen beide ploegen leidde Standard met 2-1. Luik verraste met de score zelfs de grootste optimisten. De Belgen kunnen zich in de tweede ontmoeting een neder laag met twee doelpunten verschil permit teren zonder dat hun plaats in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in gevaar komt. De grote man bij Standard was Johnny Crossan. die destijds ook met het Rotter damse Sparta tegen de Rangers uitkwam. Misschien kwam het omdat hij zijn te genstanders nog kende, maar in ieder ge val was hij het die met twee treffers net grootste aandeel had in de zege. Reeds na zes minuten namen de Bel gen de leiding toen middenvoor Claessen de bal, die doelman Ritchie had losgela ten, inshcoot. De Rangers herstelden zich van deze schok, gingen in het offen sief en kwamen dertien minuten later weer op gelijke hoogte toen Wilson een fout van doelman Nicolay afstrafte: 1-1. Het tweede doelpunt van Standard is waarschijnlijk funest geweest voor de Schotten. Het werd enkele minuten voor de rust gescoord door Crossan uit een pass van Semmeling. In het begin van de twee de helft waren de Rangers nog steeds on zeker. Standard profiteerle daar uitste kend van. Er waren nauwelijks zes minu ten gespeeld, toen Crossan met een mag nifieke omhaal Ritchie opnieuw passeerde. De bezoekers vochten wanhopig terug, namen daarbij hun toevlucht tot unfaire middelen, maar moesten nog geen drie minuten later opnieuw een treffer incas seren, toen een vrije trap van Houf door Vliers via de paal werd ingeschoten:4-i. De Belgen vonden het zo wel voldoende en trokken zich wat in de verdediging te rug, waardoor de score verder geen wij ziging meer onderging. Een drietal foto's van de demonstra tieochtend in het Concertgebouw in Haarlem van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Licha melijke Opvoeding in Nederland. Op de bovenste foto een kleuterklas, daaronder leerlingen van de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag en tenslotte een beeld van de intervaltrainïng van de studenten roeiers van Nereus. Hoe moeilijk het anker kader 47-1 wel is, werd duidelijk in de fraaie biljartpiste van het Twaalf Provinciën-huis in Rotter dam, waar woensdagmiddag het kampioen schap van Nederland in deze spelsoort be gon. Want van de acht deelnemers die in de eerste ronde aan bod waren, I.wamen alleen Piet van de Pol en Henk de Kleine tot redelijke prestaties. Van dit tweetal Advertentie ding en wellevendheid was een pluim te meer voor leraar R. van Dijk. Weer een verdieping hoger naar de vol gende trap van onaerwijs: middeibare- schooimeisjes. Uit Rotterdam waren leer lingen van het Charioise lyceum gekomen met hun lerares mej. R. Roos. Uit de vele goene dingen van aeze demonstratie moe ten zeker genoemd worden de arbeidsin tensiteit en de grote beweeglijkheid, met het minst van de lesgeetster zelf! Er was overigens een vloed van oefenmidde len aangekend, misschien wel een beetje te veel van het goeae. Het ritme, als lei draad. was in de gehele les duidelijk te volgen, maar het oog zocht teleurgesteld naar het resultaat van alle bestede ener gie: de bewegingsvorm viel, speciaal na net vorige programmanummer wat tegen. Dat het ritme als basis voor het mo derne bewegingsonderwijs steeds meer al gemeen wordt bewees na de pauze ook de training aan wedstrijdroeiers (Nereus) onder leiomg van de heer D. Schmüll. Wat hier aan calorieën „verstookt" werd, moet voldoende geweest zijn om het koudste ge moed in vervoering te brengen! Wat er verzet moet worden om op de top van de individuele prestatie en conditie te gera ken, wat er geofferd moet' worden aan arbeid, energie en doorzettingsvermogen de Amsterdamse studenten hebben dit met vuur gedemonstreerd. Ritme, aroeid en bijzonder knap lesge ven ziedaar de bestanddelen van dit openbarende trainingshafluur. Schriller tegenstelling als tussen dit manlijk zwoegen en de schoonheid van het vrouwelijk bewegen met muziek is nauwelijks denkbaar. Hoewel voor de toe schouwers meer verademing dan voor de demonstrerende studentes van de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding hun zichtbare vermoeidheid bewees eens te meer de intensiviteit van de ritmische bewegingen, ondanks de schijnbare moeite loosheid in een zo perfecte uitvoering als nu onder leiding van mevr. J. v.d. Most. Met bal, knots en tamboerijn wer den de enthousiaste kijkers tot geestdrift gebracht. Na de prachtige bewegingscomposities van hun vrouwelijke collega's bewezen de herenstudenten van de Haagse Academie evenzeer vertrouwd gemaakt te zijn met begrippen als bewegingsritme, totaliteit en methodische opbouw. De heer J. H. Wic- kel. docent grondgymnastiek aan dit oplei dingsinstituut, heeft een waardige kroon gezet op een gedenkwaardige ochtend. Aan manlijke souplesse, kracht en behen digheid werd hier een wervelende, dyna mische apotheose gebouwd na een knap en uitermate kundig opgebouwd lesonder- deel. Hierin werd zowel in klassikaal ver band op groepsritmen, als in kleine groep jes met onderlinge hulpverlening de basis gelegd voor het slotstuk. Als sluitstuk, ter contrastering met vroe ger tijden prima geplaatst in het program ma, werd nog een uitvoering uit 1862 ten tonele gevoerd; een prachtige parodie zonder iets, dat vroeger gewaardeerd werd in de sfeer van het belachelijke te trekken. Cricket De derde testmatch tussen Pakistan en Engeland, die in Karachi werd gespeeld, is geëindigd in een draw. De scores waren: Pakistan 253 en 404 voor 8. Engeland 507. Atletiek Het ziet er naar uit dat op de Europese atletiekkampioenschappen, die in septem ber van dit jaar in Belgrado zullen worden gehouden, op de 800 meter een Ameri kaans-Nederlander zal starten. Want de 20-jarige Ray van Asten, die verleden jaar de 880 yards in 1 min 49.3 sec liep, zal althans wanneer hij dit jaar weer met en kele goede prestaties naar voren komt begin juli naar Nederland komen. De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft voor Ray van Asten, die vroe ger lid is geweest van AAC, bij het Ne derlands Olympisch Comité een subsidie aangevraagd om de overtocht te kunnen bekostigen. Het ligt in de bedoeling van de KNAU, dat hij behalve in de ontmoeting tegen België, aan alle overige landen wedstrijden zal deelnemen. Niet onmogelijk is het, dat Ray van As ten op de Olympische Spelen 1964 in Tokio, voor de Verenigde Staten zal uitkomen, maar zowel Ray van Asten zelf als Dan Ferris heeft duidelijk gezegd daarin niet te geloven, omdat, wil men Amerikaans staatsburger worden, men tenminste vijf jaar in Amerika moet hebben gewoond. Voorlopig echter blijft Ray van Asten Ne derlander en hij is met het oog op de Europese kampioenschappen een belang rijke kandidaat. IJSHOCKEY. Het Haagse ijshockeyteam HIJS HOKIJ heeft woensdagavond in de Houtrusthallen in Den Haag een overwin ning met 116 behaald op het Canadese legerteam Queens Own Rifles. De tussen standen waren: 50, 32, 34. De grote zaal van het Concertgebouw in Haarlem kon ternauwernood plaats bieden aan het grote aantal belangstellenden dat gisteren het eerste evenement ter viering van het eeuwfeest van „De Nederlandse" niet wilde missen. Rond de met bloemen versierde werk- en demonstratieruimte luisterden om klokslag tien uur ongeveer 1000 aanwezigen, merendeels gymnastiek leraren, naar de stem van voorzitter J. M. J. Korpershoek. Ten overstaan van talrijke autoriteiten, die hel erepodium be zetten, leidde hij met enkele woorden de komende demonstraties in. Zowel de kleuter als de student werd in de lessen en bewegingen „gevangen" door een zevental docenten, die elk met de hun toevertrouwde groep datgene lie ten zien wat specifiek genoemd mag wor den in het bewegingsonderwijs van de diverse leeftijdsgroepen. Bij de kleuterles met een in fleurige rokjes en bloesjes gestoken groep kleintjes van de kleuterschool „De Boterbloem" uit Leiden (leraar de heer W. P. Leenen) werden duizend harten verwarmd door de onbevangenheid waarmee deze „leer lingen" open staan voor degene die hun leidt op het niet altijd vertrouwde pad van de mogelijkheden die het eigen li chaam biedt. Hun kleine, op zichzelf in gestelde persoontjes kregen daarom ruim schoots de kansen in allerlei bewegings vormen op de grond met vrolijk gekleurde schijven, en later met piepkleine spring- kastjes en bankjes ook in hoger sferen hun bewegingsbezit te vergroten. Twee dozijn lagere-schooljongens, niet uitgezocht maar zó uit hun school en klas even weggewipt, lieten vervolgens hun le raar de gelegenheid een buitengewoon knap staalje methodisch opgebouwd onderwijs te tonen. Buiten dit fraai methodische, was de les ook een vreugdevolle ge beurtenis slechts die oefenvormen wa ren gekozen, zowel met als zonder ge reedschappen, die de knapen wel moes ten boeien, eenvoudig door de doelgericht heid ervan. Dat tussen de bedrijven door ook nog aandacht kon blijven voor hou- Advertentie hebben wij nodig voor het maken van een Wij zijn nog 10 weken voor Pasen. Wacht niet te lang Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 t

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 15