Dodental bij mijnramp in Saarland beloopt zeker de 255; aantal gewonden 83 HET WEER Japan weigert troepen vervoer via T okio In Saarland hangen de vlaggen halfstok Zandvoorts pierplan gereed K.L.M.-toestel staat nog Alaska ^00^ m IJmuidenaar maakt naam in Honduras Thant stuurt Durand naar Nieuw-Guinea I I MORRIS "èèforeyou êuy! SltïfcWAfMlcZfsbehgBA* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Adi. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden; Kosak Uitgave, Cafech. Bedrijven Damiate N.V, Gr.,. HanMnaa, 93. Hallen, Directie, P. W. Peerebooro en Mr. H. C. van der Mije WEST DUITSLAND .-e». J ■FRANKRIJK WEST DUITS LAND FRANKRIJK Koudere nacht Het woord is aan Gezicht op de rampmijn V ergiftigd 1. Nü kopen 2. Aan het einde v. h. bontseizoen 3. Is het voordéliq kopen HAARLEMS BONTHUIS REGEN- EN TWEEDJASSEN KOMPLETE UITRUSTINGEN KOOPVAARDIJ In de krant van heden: Repatriëring gevangenen 47e JAARGANG NUMMER 81 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Zeker 255 doden en 83 gewonden zijn te betreuren bij een mijnongeluk, dat fistermorgen in het Luisenthal in het Saarlandse plaatsje Völklingen plaats vond. 5 gewonden zijn inmiddels geborgen. Nog ruim 140 mijnwerkers bevinden zich onder de grond, doch gevreesd moet worden, dat het grootste deel van hen niet meer levend naar de oppervlakte zal kunnen worden gebracht. Tijdens de groot scheepse reddingsacties, die meteen werden ingezet, nadat door een onderaardse mijngasontploffing 480 mijnwerkers werden ingesloten, zag men kans ruim 200 van hen veilig naar boven te brengen. De ontploffing deed zich woensdagoch tend om zeven uur voor. In vele gangen bezweken de stutten en ontstonden instor tingen, waardoor honderden mijnwerkers van de buitenwereld werden afgesloten. Iemand die in de omgeving van de mijn woont, zei dat het net was alsof het huis naast het zijne instortte. Andere boven grondse ooggetuigen zeiden dat zware af- dekplaten meters de lucht in werden ge slingerd. Twee minuten later begon een dichte, zwarte rook uit de schacht op te stijgen. Mijnwerkers die ondergronds waren, zei den dat de drukgolf die door de ontplof fing ontstond, hen tegen de wanden van de gangen drukte en hun kleren van het lichaam scheurde. Terwijl duizenden bange verwanten de straat omzoomden, die van Saarbrücken naar het Luisenthal voert, waren overal artsen bezig de naar boven gebrachte ge wonden te verzorgen. Hefschroefvliegtui- gen verleenden hulp om de zwaargewon den met spoed naar ziekenhuizen te ver voeren, ambulancewagens en politiewagens raasden overal, met gierende sirens r-n blauwe knipperlichten, rond. Van de openbare gebouwen in het hele Saarland hangen de vlaggen halfstok. In de hele streek wordt het ongeluk als een nationale ramp gevoeld. In Völklingen zelf is de stemming onder de bevolking, ondanks de radeloosheid van vele familie leden der slachtoffers, beheerst. Men weet al sinds lang, dat juist in deze mijn het mijngas zeer gevaarlijk is. Men leeft da gelijks met de wetenschap, dat ontploffin gen altijd tot de mogelijkheden behoren. In Bonn heeft de Bondsdag telegram men laten zenden naar de regering van Saarland en aan de directie van de ge troffen mijn, om uiting te geven aan een gevoel van medeleven, dat in de hoofd stad van de Bondsrepubliek bestaat. Ook Bondskanselier Adenauer en vele andere vooraanstaande politici zonden telegram men van medeleven. Het bestuur van de Westduitse bond van vakverenigingen maakte gisteren bekend, dat het een be- drag van 100.000 mark ter beschikking stelt van de nabestaanden van de slachtoffers bij de mijnramp. De Saarlandse regering stelt 200.000 mark ter beschikking. Vandaag komt het parlement van de deelstaat Saarland bij een om zich te beraden op verdere hulp maatregelen. De radio-omroep van de Saar wijzigde na het bekend worden van de ramp, onmiddellijk zijn programma. Een groot deel van de zendtijd werd ge bruikt om hulpoproepen te lanceren en om automobilisten te manen in de buurt van de rampplaats Völklingen voorrang te verlenen aan ambulancewagens en andere auto's, die te hulp snelden. De mijn Luisenthal van de NV Saar- berg heeft 2000 man in dienst. Dagelijks worden er 4300 ton kolen geproduceerd. De rampmijn is naast die van de firma Roechling de grootste van Völklingen. Het ziet er naar uit dat de ramp van giste- 35 km o .Saarlouls Lcbach Völklingen Homburg O JT.Vh, SAARBRÜCKEN LUI SENTHAL' MIJN Sarregue-:;:;::::;::: mines Bitchë:; NEDERLAND Bonn Frankfort Parijs V PELT 62210 ren de ernstigste is die sinds 1946 in de Bondsrepubliek is voorgekomen. In dat jaar kwamen in de mijn Monopol-Grim berg aan de Ruhr 402 mensen om het le ven. De ergste ramp, waardoor de Saar landse mijnwerkers ooit werden getroffen vond plaats in 1907, toen bij een zware ontploffing in een mijn bij Saarbrücken 148 mensen werden gedood. De Luisenthal heeft verscheidene malen Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Vandaag publiceren wij over het plan voor de bouw van een wandelpier in Zand- voort bijzonderheden en tekeningen. Tij dens een bespreking tussen de verschil lende belanghebbenden is men tot overeen stemming gekomen over de technische en financieel-juridische aspecten van het ont worpen plan. Waarschijnlijk nog deze maand zal de gemeenteraad van Zandvoort gevraagd worden er zijn oordeel over te geven. Volgens het ontwerp, dat dus nog niet definitief is, zal de Zandvoortse wan delpier gebouwd worden daar, waar de Van Lennepweg uitmondt op de Boulevard Favauge en vrijwel zuiver oostwest gericht zijn. De bouw van de pier, die door de ont werpers een „waterbouwkundige construc tie van allure" wordt genoemd, zal op een bijzondere wijze geschieden; de pijlers, die De Madriaga: Ongewone mensen verwerven rijk dom en schoonheid in het leven ten bate van gewone mensen. de constructie moeten dragen, zullen na melijk niet in de zeebodem worden geheid, docti op caissons komen te rusten. De pij lers zullen het aanzien van fraaie zuilen krijgen. De pier zal worden opgebouwd uit over spanningen van 30 meter en zich na 330 meter in tweeën splitsen. Een rechts* afbuigend deel van 110 meter leidt naar een vermaakeiland, een linksafbuigend deel van 120 meter naar het grote eiland, een rond platform, waarop een café-restau rant met uitzichtterrassen is ontworpen. Nadere bijzonderheden en tekeningen worden op pagina 7 gepubliceerd. Japan heeft geweigerd een tussenlanding in Tokio toe te staan van de K.L.M.- D.C.-S Henri Dunant", die dinsdagavond met 69 militairen-in-burger en ruim twintig andere passagiers van Schiphol naar Nieuw-Guinea vertrok. Het toestel staat nu in Anchorage in Alaska. In Tokio werd gisteren verklaard, dat het landingsverbod was uitgevaardigd, omdat de K.L.M. niet tijdig had medegedeeld dat de lijn vlucht door een groter vliegtuig dan op deze route gebruikelijk was zou worden uitgevoerd. Vandaag heeft een woordvoerder van de Japanse regering echter verklaard, dat Japan in het vervolg toestemming zal weigeren voor het vervoer van Nederlandse militairen via Japans grondgebied. De woord voerder zei: „Japan stelt zich op het standpunt, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië een zaak is voor de Verenigde Naties. Japan moet absoluut ver mijden hierin gemengd te worden. Daarom is het Nederlandse verzoek om het vliegveld Haneda van Tokio te gebruiken voor troepentransporten geweigerd en zal het geweigerd blijven". Op Schiphol hield men gisteravond nog rekening met de mogelijkheid, dat er als nog een DC-7-C naar Anchorage zou moe ten vertrekken om de gestrande militairen en passagiers verder te vervoeren. De Ja panse bezwaren gelden namelijk aanvan- Gezicht op de mijn te Völklingen in Saarland. Een ziekenwagen rijdt juist het terrein op. Voor de poorten staan familieleden van de mijnwerkers en politie. (Telefoto) prijzen gekregen voor veiligheidsmaatre gelen. Sedert 1940, toen dertig mijnwerkers in de mijn omkwamen, heeft zich er geen ernstig ongeluk meer voorgedaan. Pas laat in de avond maakte de angst van velen plaats voor een verpletterende zekerheid. Om drie uur 's nachts, toen wij het terrein nog hebben bezocht, wa ren er slechts weinigen over, die in een mompelende stille conversatie op nieuwe berichten wachtten. In menige arbeiders woning la de betonnen flatblokken rondom de mijn, brandde toen nog licht. De ziekenauto's en helikopters van het Amerikaanse leger waren toen al lang ver dwenen. Politiemannen, vormelijk en be leefd optredend hadden toen alle ingan gen van deze grote staatsmijn, die her haaldelijk een prijs heeft gekregen voor zijn grote veiligheid, hermetisch afgeslo ten. In de verte zag men van tijd tot tijd wat beweging, een enkele maal reed in de nacht nog een ambulance-auto aan. En in deze grauwe halfduisternis gin gen mijnarbeiders in beroepsuitrusting, de handen in de broekzakken, traag over het terrein. In andere groeven had geen on geluk plaats gevonden. Het werk ging door. Als een ironische vermaning stond in gro te witte letters op een houten loods bij de Richard-Schacht, waar de ramp plaats greep: „Denk' zuerst an deinc Sicherheit". Wat is de oorzaak van deze ramp? Een ontploffing die als een doffe knal aan de oppervlakte hoorbaar was en een lift in de nabijgelegen schacht ontwricht te. Maar hoe deze ontploffing ontstond: „Mijne Heren", aldus de president-direc teur van de mijn, „stelt u zich dit toch goed voor. Het onderzoek kan nog we ken duren11, en toen met een stemver heffing vol ongeduld: „Verlangt u toch als 't u blieft nog geen definitieve ver klaring". <ss$8r Zoveel is zeker: van de 248 doden zijn de meesten door een kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Vermoedelijk toen zij zich na de explosie naar de schacht probeerden te begeven. Anderen vonden de dood door brandwonden en kwetsuren van verschillende aard. De overlevenden zijn nog niet aan een onder- v-aging onderworpen geweest. „We zul len hun toch de gelegenheid moeten ge ven eerst tot zichzelf te komen", aldus de woordvoerder. In ieder geval heeft niets in de afgelo pen dagen erop gewezen, dat er in de gangen op de vierde laag van deze R-schacht een gevarentoestand bestond. Het gaspercentage, altijd aanwezig, was beslist toelaatbaar. Eén van de gangen, die door de instorting is getroffen, was speciaal voor leerling-mijnwerkers be stemd. Deze leerlingen zijn gisteren allen veilig naar boven gekomen. Advertentie Grote Houtstr. 7 - Haarlem - Tel. 11718 (bij Grote Markt) Enkele stuks bisam buik 165.- 3/« mouton, ijzersterk 195.— Betalingsspreiding - Schr. garantie Drie redderszojuist teruggekeerd uit de mijn te Völklingen in Saarland, vertellen met sombere gezichten over de toestand onder de grond. (Telefoto) Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223516 De Hondurese houthaven El Muerto, ge legen aan de San Lorenzo Bay, was tot voor kort slechts bereikbaar voor kleine kustvaartuigen. De transatlantische ex portladingen uit El Muerto werden met lichters naar de dertig mijl verder zee waarts gelegen haven Amapala vervoerd. De San Lorenzo Bay was namelijk niet bebakend. De K.N.S.M.-gezagvoerder J. Noordveld uit IJmuiden heeft met enkele leden van zijn bemanning een week lang peilingen en me tingen in deze baai verricht, de resultaten in kaart gebracht en tijdens een latere reis een aantal boeien aangebracht. Thans kunnen ook grotere zeeschepen El Muerto bereiken. Kapitein Noordveld's zeekaarten zullen thans door bemiddeling van de car tografische dienst van het Hondurese gou vernement voor de zeevaart beschikbaar komen. Als dank voor de door kapitein Noordveld verrichte diensten heeft de Hondurese regering besloten een landpunt, vlak boven de bocht voor San Lorenzo, Punta Noordveld te dopen. (Van onze speciale verslaggever) De vreugdeloosheid van de grauwe stad Saarbrücken werd vandaag nog versterkt door halfstok hangende vlaggen. De om vang van de mijnramp die het nabij ge legen Völklingen trof, is vanochtend pas goed bekend geworden. Met een bewogen langzame stem zei de president-directeur van de staatsmijn Luisenthal, de heer Hu- go, vanochtend tijdens een persconferen tie, dat het aantal doden was opgelopen tot 249. Lange tijd was er sprake geweest van ongeveer 100 doden. Maar het speurwerk dat door de chaos ondergronds maar moeizaam op gang kwam (op zeshonderd meter diepte), leidde tot de ontdekking van steeds meer slachtoffers. Bovendien, aldus de heer Hugo, zijn in de verwar ring door de explosie vele mijnwerkers, die naar boven kwamen, tweemaal geregis treerd. De ochtendploeg, die tijdens deze ramp ondergronds was, telde 480 man. Advertentie voor alle maatschappijen van de Ut U niformspecialisten Zijlstraat 71 - Haarlem Behalve de tot nu toe getelde doden vermoedelijk bevinden zich er nog ver scheidene in de ingestorte gangen zijn er 83 gewonden opgenomen in de omliggen de ziekenhuizen. Zij waren allen reeds m de ochtenduren van gisteren naar boven gebracht. In de loop van de dag speelden zich bij de ingang van de Luisenthal-mijn, in deze grijze, met smook overdekte voorstad van Saarbrücken, dramatische taferelen af van vrouwen en moeders, in afwachting van een bericht over hun man of zoon. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3 Topsy 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Kunst 9 Horen en Zien9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's kelijk niet het gebruik van de DC-7-G, maar juist dat van de grotere DC-8. Offi cieel werd in Tokio medegedeeld, dat de vervanging van een normaal lijnvliegtuig door een groter straalvliegtuig „geruime tijd tevoren" moet worden aangekondigd. Nu had men dit in Tokio pas vernomen toen het toestel reeds uit Amsterdam was vertrokken. Dit werd beschouwd als een poging, Japan voor een voldongen feit te stellen. Officieel was de K.L.M. gisteravond laat nog niet op de hoogte gesteld van de Ja panse houding. Berichten uit Japan «field den echter, dat de Japanse regering haar bezwaren tegen het gebruik van de DC-8 kenbaar had gemaakt aan de hoofdver tegenwoordiging van de K.L.M. in Tokio. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is in de loop van de dag door de K.L.M.-directie met de moeilijk heden op de hoogte gesteld. Als gevolg hiervan heeft in de middag een bespre king plaatsgehad tussen de Japanse am bassadeur in ons land, de heer Miyasaki, en de staatssecretaris van Buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten. De ambassa deur zou na deze bespreking overleg ple gen met zijn regering. De luchtvaartovereenkomst tussen Ne derland en Japan bevat geen bijzondere bepalingen, op grond waarvan het Japan se optreden kan worden gebaseerd. In het verleden is nimmer bezwaar gemaakt te gen het gebruik van K.L.M.-vliegtuigen van het type DC-8, die tot voor enkele maanden zelfs een normale dienstregeling onderhielden via Tokio. Om economische redenen is de K.L.M. er daama toe over gegaan de kleinere vliegtuigen van het type DC-7-C voor deze lijnvluchten te ge bruiken. Het plotselinge gebruik van de DC-8 had weliswaar een incidenteel karak ter, maar houdt ook verband met het stre ven om te eniger tijd de route naar Biak weer uitsluitend door straalvliegtuigen te laten vliegen. Het is echter nu duidelijk dat de Japan se bezwaren in feite zijn gericht tegen het vervoer van de militairen. Dit vervoer heeft echter een zo beprkte omvang, dat het nauwelijks enige betekenis kan hebben voor de sterkte van de Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea. De enige aanvulling van de ongeveer 5000 man sterke troepenmacht in Nieuw- Guinea zou een totaal van 200 man zijn, welk aantal binnenkort door terugkerende verlofgangers wordt gecompenseerd. In de legerplaats Oirschot wachten nog slechts 75 man op transport naar Nieuw-Guinea. De Japanse bladen schrijven de Japan se weigering grotendeels toe aan bezorgd heid over mogelijke Indonesische reac ties, nu de Japanse kroonprins de gast is van president Soekarno. GENèVE (Reuter) Het Internatio nale Comité van het Rode Kruis heeft in Genève bekendgemaakt dat André Durand, die de repatriëring van de In donesische gevangenen zal regelen, op dracht heeft gekregen zo spoedig mo gelijk naar Nieuw-Guinea te reizen. Dit in antwoord op een verzoek van de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. Durand, die hoofdafgevaardigde van Het Rode Kruis in Azië is, is opgedragen de gevangenen te bezoeken en „onmiddellijk regelingen te treffen voor het vervoer en de repatriëring van de gevangenen die voordeel kunnen trekken uit de overeen komst tussen de heer Thant en de Neder landse regering", aldus de bekendmaking. Oe Thant heeft Groot-Brittannië ge vraagd doorreisfaciliteitèn in Singapore te verlenen voor de repatriërende Indonesi sche gevangenen. Voor zover bekend heeft Engeland nog niet geantwoord op dit ver zoek.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1