„Mijn zoon niet vermomd en met een vervalst paspoort naar Nieuw-Guinea" Kostuums Klasse kostuums kostuums niemand de deur uit zonder een Mr. Luns: „India torpedeerde Brazzaville-plan in de V.N." AGENDA Vechtpartij om Kirihio op vergadering in Hollandia Kort en bondig De allernieuwste iOSRAM Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Weer overleg over de Schelde-Rijnverbinding Dr. Van Roijen terug naar Washington Dronken zeeman schiet medeopvarende dood Opklaringen DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 2 Vader van militair procedeert tegen de staat Haarlem V elsen-IJ muiden lampen Beverwijk Heemskerk Crematorium in Amsterdam De arbeidsvoorziening in de landbouw Open brief BIJVERWARMING s-5 Voor de president van de Haagse rechtbank zijn de pleidooien gehouden in het kort geding over het vervoer van militairen in burgerkleding naar Nieuw- Guinea, dat namens een minderjarige dienstplichtige militair uit Amsterdam door diens vader tegen de Staat der Nederlanden aanhangig is gemaakt. „Alle beschikbare middelen gebruikt de staat om te verhullen dat het hier gaat om het vervoer van militairen. En in dit geval ging deze „vermomming in burger" zelfs gepaard met dekking door een vervalst paspoort", zo constateerde mr. A. C. van Proosdij uit Amsterdam, die optrad voor de vader van de soldaat. Maar de landsadvocaat, mr. E. Droogh- leever Fortuyn, dacht er heel anders over. „De reizen in burger zijn vol komen in overeenstemming met het internationaal recht en de internationale gebruiken". Mr. Van Proosdij kwam als eerste aan het woord. Hij gaf eerst een overzicht van de feiten, waaruit bleek dat de vader van de minderjarige dienstplichtige soldaat een verzoek tot vrijstelling van dienst in Nieuw-Guinea had ingediend, omdat zijn zoon vooral bij hitte hinder had van een Advertentie mr Zijlstraat 71 Haarlem huidziekte. Bij een hernieuwd medisch on derzoek werd de jongeman echter defini tief goedgekeurd. Hij kreeg een oproep om zijn paspoort in te leveren. Aanvankelijk werd daaraan geen gehoor gegeven, maar nadat juridisch advies was ingewonnen werd het paspoort toch opgestuurd. Mr. Van Proosdij had op het ministerie van Defensie voorgesteld deze zaak bin nenskamers te behandelen, opdat er geen nadelige publiciteit zou komen, maar dit voorstel werd afgewezen.Hem was gebleken dat in het paspoort van de soldaat als be roep „rijksambtenaar" was vermeld. Vol gens mr. Van Proosdij waren militaire su perieuren niet bevoegd om te beschikken over particuliere zaken. Een paspoort is een zeer persoonlijk document. Een pas poort mag niet vervalst worden en dat was hier naar de mening van pleiter wel ge schied. Naar zijn oordeel kan een mili tair niet als „rijksambtenaar" beschouwd worden. Deze vermelding is dus vals en strafbaar. Aan de soldaten wordt opdracht gegeven onschuldige antwoorden te geven op mogelijke vragen over hun taak in Nieuw-Guinea. „Ik ga naar Nieuw-Guinea om voor enkele mensen wat goeds te doenis een van die antwoorden, aldus mr. Van Proosdij, die van oordeel was dat zijn cliënt door deze gang van zaken risico's loopt. Wanneer de soldaat in Indonesische handen zou vallen is het voor hem van belang dat hij zich als militair kan identificeren. Het Verdrag van Rome en de Rode Kruis-verdragen uit 1949 bevat ten een reeks van beschermende maatrege len voor krijgsgevangenen. Tenslotte eiste mr. Van Proosdij voor zijn cliënt vervoer naar Nieuw-Guinea in militair uniform, vernietiging van het paspoort waarin als beroep „rijksambtenaar" is vermeld en uitreiking van een nieuw paspoort, een en ander op straffe van een dwangsom van tien miljoen gulden. „Het vervoer van militairen in burger kleding door vreemde landen naar het land van bestemming is een normale zaak", zo verklaarde de landsadvocaat, mr. E. Drooghleever Fortuyn. Geen enkel land stelt er prijs op dat vertegenwoordi gers van de gewapende macht van een an der land, die als zodanig juist kenbaar zijn door hun uniform, binnenkomen, tenzij er sprake is van een toegestaan militair be zoek of van speciale verdragen. Deze ma terie is geregeld in een Koninklijk Besluit uit 1955, waarin staat dat het militairen slechts is toegestaan hun uniform te dra gen indien de minister van Defensie daar toe toestemming heeft verleend. „De mi nister zegt hoe het moet, daar komt het op neer", aldus de landsadvocaat. Geen „vermomming" Met nadruk wees de landsadvocaat erop dat het reizen in burger door militairen volkomen in overeenstemming is met het internationaal recht en de internationale gebruiken. „Er wordt niets gecamoufleerd en er is geen sprake van een vermom- Advertentie ming", aldus mr. Drooghleever Fortuyn. De kwestie van het paspoort hangt hier ten nauwste mee samen. Wanneer in het paspoort als beroep „militair" wordt op gegeven wordt daarmee aan de vreemde mogendheid medegedeeld dat het hier om een vertegenwoordiger van de gewapende macht gaat. Dit is iets wat nu juist niet behoort te gebeuren. Naar de mening van de landsadvocaat is de vermelding „rijks ambtenaar' niet onjuist. In algemene zin moet „rijksambtenaar" vertaald worden als „in overheidsdienst". „Daarnaast is de pas een document van de Nederlandse overheid, dat zich richt tot een andere mo gendheid. De houder van de pas kan niet zeggen wat hij in die pas wil hebben. Vervolgens besprek mr. Drooghleever Fortuyn de Rode Kruis-verdragen, die naar zijn mening niet van toepassing zijn omdat er geen oorlogstoestand is, en het Verdrag van' Rome, dat altijd geldt. De staat draagt de militairen geen reizen op die in strijd zijn met de volkenrechtelijke verplichtingen, aldus de landsadvocaat. Een heel klein risico is een eventueel te rugsturen, maar in een dergelijk geval kan men beter voor burger doorgaan dan voor militair. Tenslotte zei mr. Drooghleever Fortuyn heel weinig waardering te hebben voor het rapport van prof. Tammes uit Amsterdam, dat bij de dagvaarding is gevoegd en waarin een toelichting wordt gegeven op de conventies van Genève. „Een opper vlakkig en ondoordacht stuk", zei de lands advocaat. Op 14 februari zal de president uitspraak doen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisteravond in een vraag gesprek met drie studenten voor de V.P.R.O.-televisie verklaard dat het voor een deel te wijten is geweest aan de hou ding van India in de Verenigde Naties, dat het Brazzaville-plan, dat afgestemd was op het Nederlandse voorstel voor de internationalisatie van het vraagstuk Nieuw-Guinea, bij de stemming in de V.N.- assemblee vorig najaar Slechts een een voudige meerderheid verkreeg en niet de vereiste meerderheid van tweederde der stemmen. Het interview was gistermiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag op de beeldband vastgelegd. De vragenstellers waren de heren F. Hoogen- dijk, R. J. Schmal en G. van Tijn. Minister Luns zei dat de gang van za ken bij de stemming in de assemblee on getwijfeld mede te wijten was aan de bui tengewoon felle Indonesische campagne te gen het Nederlandse plan. Deze campagne had ook zijn neerslag gehad op de behan- c Cinema Palace, tot en met vrijdag is het theater gesloten. Frans Halstheater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het recht om te mogen leven", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De blonde Venus", 18 j. Lido Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Fanny", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De misdaad was bijna volmaakt", 18 j. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De man met de wassen beelden", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Sinuhede de Egyptenaar", 18 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Dr. Vlimmen", 18 j. Vrijdag 20.15 u., zaterdag 14.30 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De brave soldaat Schwejk", a.l. Rembrandt Theater, 14 en 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone", 14 j. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Saskatchewan", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vluchteling van de Alamo", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „La Notte". 18 j. DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O.; wer ken van Van Beethoven, Mozart, Dvorak, Enesco en Haydn. Soliste: Nelly Boeree, trompet (Culturele kring ,,'t Helm"). TENTOONSTELLINGEN Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Tentoonstelling van Heienk, 9-17 u. Tot 23 febr. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen en schilderijen van H. van Tongeren 10-22 u. Tot 1 maart. Vishal, Grote Markt: Ere-expositie van de Haarlemse schilder H. F. Boot. 1017 u. Zondag 13—17 u. Tot 12 maart. DONDERDAG 8 FEBRUARI City-theater, 19.30 u.: „De kanonnen van Navarone". Rex-theater, 20 u.: „My man Godfrey". Rooswjjkerhof, Velsen-Noord, 2022 u.: „Scherf en prent". VRIJDAG 9 FEBRUARI City-theater, 20 u.: „Meneer de gravin is niet thuis". Rex-theater, 20 u.: „De wrekende hand". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureei Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. Rooswjjkerhof, Velsen-Noord, 1217 en 2022 u.: „Scherf en prent". Advertentie DONDERDAG 8 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag". VRIJDAG 9 FEBRUARI Kennemer Theater, 19.30 u.: „De kanon nen van Navarone" (Eén voorstelling). Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Handel in minderjarigen". W.B. Theater, 20 u.: „Stalag 17". Marquette-theater, donderdag en vrijdag geen voorstellingen. deling van de Brazzaville-resolutie. Maar een tweede en zeer belangrijke factor was het feit dat India op het allerlaatste mo ment een felle campagne is gaan voeren. De minister zei: „Later is gebleken dat de zaak-Goa toen al in 't achterhoofd van de Indiase vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Krishna Menon. moet heb ben gezeten." Mr. Luns laakte deze felle tegenstand van India. De bewindsman ontkende dat er sprake was van een Nederlandse koerswijziging toen Nederland de prealabele voorwaarde van het zelfbeschikkingsrecht liet vallen voor onderhandelingen met Indonesië. Toen hem werd gevraagd hoe hij dacht over het Indonesische standpunt dat het gehele grondgebied van voormalig Neder land Oost-Indië had moeten worden over gedragen, antwoordde de minister dat de Nederlandse regering bij herhaling had aangeboden de zaak voor te leggen aan het Internationale Gerechtshof, maar dat Indonesië evenzovele malen geweigerd heeft het hof deze kwestie te laten be handelen. Bovendien herinnerde de bewindsman er aan, dat een groof deel van West-Nieuw- Guinea de gehele oorlog onder Nederlands bestuur is gebleven en geen contact heeft gehad met andere delen van het voorma lige Oost-Indië. Hij wees verder op de chaos, die er met name in voormalige Brits-Indische gebieden zou ontstaan als zonder meer aan dergelijke aanspraken toegegeven zou worden. In het begin van het vraaggesprek had de minister reeds verklaard dat Indone sië niet plotseling geconfronteerd was met Nederlandse eisen aangaande Nieuw-Gui nea, maar dat bij gelegenheid van diver se overeenkomsten, conferenties en derge lijke tussen Nederlandse en Indonesiscne vertegenwoordigers steeds een aparte sta tus voor West-Nieuw-Guinea voorop was gesteld van de zijde van Nederland. De minister, die er de nadruk op legde dat hij ten tijde van de souvereiniteits- overdracht slechts gouvernementsambte naar was, zei dat er naar de mening van de Nederlandse regering in die periode duidelijke garanties omtrent de zelf beschikking van bepaalde gebieden aanwezig waren binnen de federatie van Indonesische staten. De moeilijkheden wer den echter duidelijker nadat de unitaire Indonesische staat een feit was geworden. Toen hem een vraag werd gesteld over het feit, dat Papoea's van 21 jaar en ouder hadden mogen deelnemen, aan stemmin gen voor streekraden en de Nieuw-Guinea- raad, hoewel in Nederland het stemrecht was toegekend aan 23-jarigen of ouder, zei mr. Luns dat het „geen desastreuze ge volgen voor Nederland" zou hebben als ook hier de minimumleeftijd voor stem- gerechtigheid op 21 jaar werd gebracht. De Kroon heeft vergunning verleend aan de crematoriumvereniging Nederland, gevestigd in Deri Haag, tot het oprichten van een crematorium in de gemeente Am sterdam op een terrein nabij de in de Lut- kemeerpolder ontworpen algemene be graafplaats. Ministeriële delegaties van België en Ne derland zullen in de tweede helft van maart bijeenkomen voor een bespreking van de Schelde-Rijnverbinding. Het inititatief tot deze bespreking is genomen door de Belgische vice-minister van Buitenlandse Zaken tijdens een ontmoeting met de Ne derlandse minister van Buitenlandse zaken, mr Luns. Beide ministers woondende ver gadering van de E.E.G. ministerraad in Brussel bij. Basis van het gesprek zal waarschijnlijk zijn een interim-rapport van de gemengd- Nederlands-Belgische commissie, die bijna twee jaar geleden werd gevormd met de opdracht een oplossing voor deze kwestie voor te bereiden. De afgelopen we ken is van Belgische zijde herhaaldelijk de wens uitgesproken de werkzaamheden van deze commissie te bespoedigen om de voor de Antwerpse haven noodzakelijk geachte verbetering van de verbinding met de Rijn op korte termijn te bereiken. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pïjn, dan een behandeling met Algesal-balsem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de gewrichts banden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmiddellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone dooraringings- vermogen: wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aanvankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een opper vlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter: de pijnstillende werking van Algesal „doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet: Pijn slaat altijd onverwacht toe! Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. HOLLANDIA (AFP) - West-Papoea heeft woensdagavond z'n eerste politieke vechtpartij beleefd waarbij verscheidene gewonden zijn gevallen. Twee minuten nadat op een door de Parna belegde ver gadering de eerste spreker aan het woord was gekomen, ontaardde de vergadering in een hevige vechtpartij. Bedoelde spre ker begon met uiteen te zetten dat het feit, dat Frits Kirihio een van de op richters van de Parna is geweest, niet wilde zeggen, dat de Parna pro-Indone sisch zou zijn. Zodra hij de naam Kirihio had genoemd, bestormden verscheidene jonge Papoea's het spreekgestoelte, onderbraken de spreker door te roepen „verraders" en begonnen tafels om te gooien. De voorzitter van de Parna, het Nieuw- Guinearaadslid J. Bonay, kon nog juist vluchten voordat de vergaderruimte het toneel werd van een slagveld, waarover stoelen, flessen en stenen in alle richtingen vlogen. De Papoease politie-agent die op de bijeenkomst tegenwoordig was, verdween zodra het gevecht begon. Dat nam pas een einde toen de elektrische stroom uitviel en het toneel van de strijd in duisternis werd gehuld. Na afloop van de vechtpartij vertelde de heer Bonai dat er door politie geen arresta ties zijn verricht. Drie mensen zijn ge wond, waaronder het Nieuw-Guinearaads- lid Onim, die als gast aanwezig was. Ook pater J. van den Berg, lid van de Nieuw- Guinearaad was aanwezig maar is niet ge wond. De heer Bonay verklaarde gegronde re denen te hebben om te vermoeden, dat het Nederlandse bestuur de demonstratie die de vergadering van zijn partij in de war stuurde, heeft begunstigd. Nadat de orde was hersteld, riepen aanhangers van de „Parna": „Hiervoor is het Nederlandse kolonialisme verantwoordelijk". De heer Bonay, die ambtenaar is van het binnen lands bestuur, gaf aan journalisten te kennen, dat de ordeverstoorders door de politie waren toegelaten aan een der uit einden van de toeschouwerstribune. Een ander bestuurslid van de Parna voegde hieraan toe, dat de ordeverstoorders wa ren vervoerd in een speciaal voor dit doel gehuurde autobus, waarvan de kosten wer den gedragen door een leidende figuur van het „Nationale Papoea Comité", een or- otie die vijandig tegenover de Parna staat. ay verklaarde de pro-Indonesische houding van Kirihio niet te kunnen goed keuren, maar Kirihio is nog steeds lid van de Parna en een goed nationalist. Daar hij een Papoea is, moet hij in zijn land kun nen terugkeren. Onze partij, aldus de heer Bonay, is niet voor Indonesië en niet voor de Nederlanders. Wij zijn voor 100 percent Papoea's. Wij willen zo spoedig mogelijk drieledige besprekingen tussen Indone siërs, Nederlanders en Papoea's, en geen tweeledige onderhandelingen tussen Den Haag en Djakarta. HOLLANDIA (AP) De heer Kaisiepo, vice-voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, wijst alle verantwoordelijkheid van de hand voor het incident op de vergadering van de Parna. Ik heb niets te maken met het incident, zei hij, toen hem werd ge vraagd naar de juistheid van de tegen hem geuite beschuldigingen. Kaisiepo ontkende ook dat hij een autobus van de goeverne- mentsautobusdienst zou hebben besteld om de aanvallers van en naar de zaal te bren- „Een concrete benadering van het per soneelsvraagstuk in de landbouw is een zeer dringende aangelegenheid geworden" Aldus de heer B. Roolvink, staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hij zei dit in een rede, uitgesproken op de vandaag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht gehouden sociale conferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Sprekende over de zorg voor een vol doende personeelsvoorziening in de land bouw stelde de heer Roolvink, dat men ook hierbij meer een gemeenschappelijke vraag op de arbeidsmarkt zal moeten rea liseren. „Aangezien in verband met de beperkte mobiliteit van de arbeid de per- soneelsvoorzienings-vraagstukken zoveel mogelijk regionaal moeten worden opge lost, zal men op regionaal niveau gemeen schappelijke plannen moeten opstellen," aldus de staatssecretaris. In dit verband zei de heer Roolvink te denken aan de op stelling van plannen per landbouwgebied of voor een gedeelte daarvan of aan com binaties van landbouwgebieden. Voor een juiste opzet en uitvoering van regionale personeelsvoorzieningsplannen en een co ördinatie van deze plannen op provinciaal en landelijk niveau bepleitte de heer Rool vink de ontwikkeling van een afzonderlijk personeels-voorzieningskader. Ook bepleit te hij een onderzoek van de agrarische arbeidsmarkt en de werkgelegenheid, om daardoor een inzicht te krijgen in de aan trekking en de opleiding van een voldoend aantal jeugdigen en de binding van reeds aanwezige arbeidskrachten. gen. Het initiatief is uitgegaan van een aantal jonge Papoea's, die niet zijn inge nomen met wat bekend is geworden over de reis van Kirihio naar Indonesië en ook niet met Parna „want die twee zijn een", aldus Kaisiepo. „Iedereen die in West- Papoea anti-Indonesisch is, heeft een af keer van Kirihio en van de parna". Het bestuur van de vereniging van Pa poeajongeren in Nederland „Kobe Oser" heeft een open brief gestuurd aan de Nieuw-Guinearaad, waarin het zijn be- bezorgdheid uit voor het feit, dat de poli tieke ideeëen van één onzer leden door het Nederlandse publiek vereenzelvigd dreigen te worden met de gevoelens van ons allen. Het bestuur verzekert de leden van de Nieuw-Guinea-raad, dat de vereniging zich achter de raad zal blijven scharen en de beslissingen van dit orgaan zal accepte ren. „Wel willen wij het verlangen uit spreken, dat u zich niet laat imponeren door hetgeen een enkele student thans na een Indonesische reis tracht te verkon digen", wordt in de brief voorts gezegd. „Wij hebben menselijk begrip voor zijn verlangen niet passief te zijn, en kunnen zelfs inzien dat hij zijn vertrouwen, dat de Nederlanders hun gelofte gestand doen, heeft verloren door het defaitisme en de vaak beledigende geringschatting waar mee een deel der Nederlandse pers over onze zaak, ons land en ons volk spreekt. Wij distanciëren ons echter van zijn ge dragingen", aldus le open brief. - i ov.{ okj i i •-» i - s Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in Washington, die vorige week op verzoek van de minister van Bui tenlandse Zaken naar ons land was over gekomen, is woensdagmiddag per K.L.M. naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Op Schiphol wenste hij geen vragen te be antwoorden, wel legde hij een korte ver klaring af. „Indien een gesprek met In donesië tot stand komt, zal ik mijn uiter ste best doen om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen, namelijk tot een vreedzame oplossing. Deze oplossing moet echter recht doen wedervaren je gens de bevolking van Nieuw-Guinea". „U weet dat er sprake van is dat Neder land en Indonesië in New York in aanwe zigheid van Oe Thant met elkaar gaan on derhandelen", zei hij, „Wanneer mijn aan wezigheid in Nederland kan hebben bij gedragen tot het naderbij brengen van die besprekingen en de weg wat heeft geëf fend. dan kan ik mij alleen maar ge lukkig prijzen. Ik hoop dat er een gesprek in aanwezigheid van Oe Thant zal kunnen plaatsvinden, maar let wel, ik zeg niet, dat ik goede hoop heb, want dat is een verwachting. Mocht het zover komen, dan zal ik mijn uiterste best doen die bespre kingen tot een goed einde te brengen". Dr. Van Roijen verwacht niet eerder dan in de loop van de zomer voor zijn gewone verlof naar Nederland terug te keren. Bij aankomst in New York heeft dr. Van Roijen nog gezegd: „Wij wachten tot de Indonesiërs bereid zijn naar een con ferentie te gaan. Het is de wens van de Nederlandse regering, dat Oe Thant in deze conferentie een soort scheidsrechters- rol speelt". Dr. Van Roijen deelde nog mee, dat de Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, verdere besprekingen met Oe Thant- zal voeren over een eventuele samenkomst met Indonesische vertegenwoordigers. Aan boord van het Noorse schip „Tine", in de Amsterdamse haven, heeft een dron ken bemanningslid gistermiddag omstreeks vijf uur de 27-jarige tweede kok, de Noor L. P. Bekke, doodgeschoten en een andere opvarende met een kogel gewond. Volgens verklaringen van de beman ningsleden zaten de tweede kok, de 26-jari- ge marconist en de 28-jarige tweede ma chinist die de schoten heeft gelost in de hut van de eerste kok. Zij hadden die dag reeds veel gedronken en hadden in de hut van de eerste kok ook de glazen weer vol met jenever. Opeens ging de deur van de hut open Een 19-jarige lichtmatroos kwam binnen en vroeg om een sleutel. De tweede machinist zou zich over deze vraag erg hebben opgewonden. Hij pakte uit zijn zak een pistool en zou pardoes in de richting van de lichtmatroos hebben geschoten. De tweede kok, die tegenover hem zat, maak te zich kwaad over het waanzinnige ge drag van de tweede machinist. Hij zou daarover aanmerkingen hebben gemaakt, waarop de machinist opnieuw de trekker van zijn pistool overhaalde en Bekke do delijk in de buikstreek trof. De lichtmatroos kon na behandeling in het Wilhelminagasthuis naar zijn schip te rugkeren De verdachte werd door be manningsleden overmeesterd en is later aan de waterpolitie overgeleverd. In zijn hut is een grote hoeveelheid patronen ge vonden. De man stond bij de schepelingen als driftig bekend. Boekje voor bejaarden. Omdat meer malen blijkt dat vele bejaarden onvoldoen de zijn ingelicht over tal van zaken die in verband met hun leeftijd voor hen van belang zijn, stellen B. en W. van Rotter dam de gemeenteraad voor, een boekje samen te stellen, dat een overzicht geeft van de bestaande voorzieningen op ver schillend terrein en voorts allerlei raadge vingen bevat voor bejaarden. Alle Rotter damse ingezetenen boven de 65 jaar zul len een boekje gratis ontvangen. De kos ten voor de gemeente worden geschat op 22.000,—. Koninklijke dank. De Koningin en Prins Bernhard hebben de burgemeester van Amsterdam na hun vierdaags bezoek aan de stad verzocht hun dank te willen overbrengen aan de burgerij voor de be toonde gastvrijheid en belangstelling. In het bijzonder gaat hun erkentelijkheid uit naar allen, die er op enigerlei wijze aan hebben medegewerkt, dat op verscheidene gebieden een duidelijke indruk werd ver kregen van leven en streven van de hoofd stad. Advertentie Ook voor alleenwonenden en als een Coleman oliehaard Reeds voor f 208.- 'n Volmaakt begrip irt oliestook Verkrijgbaar bij de erkende handel Een in betekenis afnemend depressie- gebied verplaatste zich over West-Europa naar het oosten, gevolgd door een krachtige rug van hoge luchtdruk. Noordelijke win den welke, naarmate de depressie opvulde, geleidelijk in kracht afnamen, voerden koudere en drogere lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuiden. In deze lucht kan komende nacht tijdens opklaringen de temperatuur plaatselijk tot om het vriespunt dalen. Ten zuidwesten van IJsland ontwikkelt zich een nieuwe depressie, welke zich naar het noordoos ten zal verplaatsen. Deze stuwt opnieuw zachtere en vochtiger lucht naar de Britse eilanden. Deze lucht zal ons land echter morgen nog niet bereiken. Er worden dan ook vooral aanvankelijk opklaringen ver wacht. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w i .5 M K g binnen- en buitenland. O'S a H> 5 s- e Neerslag: laatste 24 uur. <D *'S c5 Den Helder geheel bew w 7 2 Ypenburg half bew. w 8 O Vlissingen geheel bew. nw 8 2 Eelde geheel bew zzw 8 4 De Bilt regenbui verand. 8 5 Twente regen zzw 9 6 Eindhoven regen z 10 4 Zd-Limburg geheel bew zzw 9 2 Helsinki ij zei z 0 1 Stockholm regen zzw 3 1 Oslo regen no 4 6 Kopenhagen regen zw 4 4 Aberdeen licht bew. nnw 8 2 Londen regenbui nnw 10 2 Amsterdam half bew. z 9 3 Brussel geheel bew. zw 9 3 Luxemburg geheel bew. zw 6 6 Parijs geheel bew. w 11 3 Bordeaux licht bew. w 11 5 Grenoble regen windst. 10 5 Nice regen nw 14 2 Berlijn geheel bew zzw 8 0 Frankfort zwaar bew. zzw 8 0,1 0,1 4 München regen wzw 11 Zürich regen zo 6 Genève regen windst. 10 10 Locarno regen windst. 7 3 Wenen half bew. ozo 7 0 Innsbruck zwaar bew. w 6 0 Belgrado onbewolkt windst. 0 Athene onbewolkt n 8 0 Rome geheel bew zo 15 0 Ajaccio regenbui ono 16 2 Madrid licht bew. windst. 13 1 Mallorca weerlicht nnw 17 0 Lissabon licht bew. nw 14 1 Vrijdag 9 februari Zon op 8.08 uur, onder 17.42 uur. Maan op 10.31 uur, onder 23.50 uur. Maanstanden 11 febr. 16.43 uur eerste kwartier. 19 febr. 14.18 uur volle maan. 27 febr 16.50 uur laatste kwartier Hoog en laag water in I.Imuiden Donderdag 8 februari Hoog water 6.09 en 18,27 uur. Laag water 1.48 en 14.13 uur. Vrijdag 9 februari Hoog water 6.56 en 19.16 uur. Laag water 2.32 en 14.58 uur. Het hoog en laag water te Zandvnort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 2