Uitspraken van de Raad voor de Scheepvaart GEZICHT OP ZAND VOORTS PIER Abnormale daling van de werkloosheid in januari Sport- rijwielen COR OLY f 109.- Kapitein „Oranjeborg" schuldig aan aanvaring In Noordholland voorden ruim 8200 vrouwelijke werkkrachten gevraagd De Sch. 302 verkocht aan Katwijkse rederij DONDERDAG 8 FEBRUARI 1962 7 WANDELPIER TE 2ANDV0QRT Al ruim 25 jaar stofferen wij tot volle tevreden heid de meubelen. Woninginrichting A. J. BRASSER Drie doden na verkeerde manoeuvre van „Berlin" Dat kan alléén bij Beverwijk Breestraat 108 Feest rond tien jaar M. Amabilisschool minui iw ZUAAN21CHT PIER SCkxA$, «0 «tf re«»A$ c*«<e sa» o» «es-JAv^Atir pWARSOOORSN £DE PW t H4 DWARSDOORSNEDE PtATFQRH VERMAAK EILAND BOVENAANZICHT PIER ALGEMEEN OVER 21 CHT SITUATIE i 2 39 HOK #ED «V ¥OÖft MAV£*W*«M-N N¥ A«$fE*t>»X De raad voor de Scheepvaart in Am sterdam heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring van de motorlogger „Onderne ming 2" Sch. 27 met de motorlogger „Dirk Maria" KW. 80. Op 11 juli van het vorige jaar zijn beide vaartuigen met el kaar in aanvaring geweest op de Noord zee. De Sch. 27 was van IJmuiden op weg naar de visgronden, de KW. 80 was vis sende. De raad is van oordeel, dat de schuld aan die aanvaring uitsluitend de Sch. 27 treft. Dit vaartuig voer recht in de koerslijn van de KW. 80 De betrokken schipper M.C.C. heeft daaraan te weinig aandacht besteed. Hij is zich dit pas be wust geworden toen het te laat was om een aanvaring te voorkomen. De raad straft de schipper door hem de bevoegd heden om als schipper te varen op zeevis sersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van een maand. Een zeer zware straf heeft de raad opgelegd aan stuurman J. M. van de „Postboy" IJm. 35, die op 11 april 1961 op de reis van IJmuiden naar de visgron den ter hoogte van het Texel vuurschip in aanvaring is gekomen met de „Een dracht" HD 47, een motorkotter. Advertentie Voor u een waarborg, dat uw' geld goed besteed is. KONINGSPLEIN 8 - TELEF. 4540 Kapitein E. E. S., die gezagvoerder was van het Nederlandse motorschip „Oranje- borg", toen het op 5 augustus 1961 nabij Kalmar in aanvaring kwam met het Duitse motorschip „Mutterliebe", is door de Raad voor de Scheepvaart in Amster dam gestraft, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op zeeschepen voor de tijd van een week. De raad hield rekening met de moge lijkheid, dat ook de „Mutterlieoe" niet vrij uit gaat. Maar in elk geval acht de Raad de kapitein van de „Oranjeborg" medeschuldig aan de aanvaring. Hij heeft slecht genavigeerd. Hij had tijdig vaart moeten minderen en eventueel een aan- dachtsein moeten geven, hetgeen hij heeft nagelaten. Inplaats van op het juiste mo ment af te wachten hoe de situatie zich verder zou ontwikkelen, is hij doorgeva ren met onverminderde snelheid en naar bakboord overgelopen. Dit was principieel onjuist Stuurman J.M. van de motortrawler „Postboy" is voor de tijd van negen maan den de bevoegdheid ontnomen om als stuur man of als schipper te varen op zeevis sersvaartuigen. De IJm. 35 voer de HD. 47 aan op bakboordachterschip, waarin het ongeveer een halve meter doordrong. Het achterschip werd onder water gedrukt. Een matroos sprong uit angst hiervoor, nog voor de aanvaring, overboord. De RO 27 pikte de drenkeling op. De lenspomp kon het binnenlopende water voorhouden. De HD 34 heeft de HD 47 later naar Den Helder gesleept. Naar het oordeel van de Raad heeft stuur man J.M. zich daadwerkelijk en geduren de geruime tijd aan zijn plichten onttrok ken, waardoor de volle kracht varende IJm. 35 min of meer blind door de Noord zee voer. De schipper van de HD. 47 treft geen schuld aan de aanvaring. Hij had geen wacht en het feit dat geen signaal is ge geven gaat buiten hem om. Raad voor de Scheepvaart Een vrouw en een kind en de slikloods van het Duitse binnenschip „Berlin" kwa men 15 augustus van het vorige jaar om het leven na een aanvaring van het Ne derlandse stoomschip „Averdijk" met ge noemd binnenvaartuig op de Weser. Volgens de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam kan niet worden gezegd, dat de aanvaring te wijten is geweest aan het falen in enig opzicht door de gezagvoer der van de „Averdijk", kapitein D., of de loods van dit schip in de navigatie. De aanvaring moet veeleer worden geweten aan een manoeuvre van de „Berlin", waar bij dit schip zijn stuurboordwal moet heb ben verlaten en meer naar het midden van de rivier moet hebben gestuurd. Aan boord van de „Averdijk" was men hierop niet voorbereid en verrast. De raad sprak kapitein D. derhalve vrij van iedere schuld en betreurt het dat drie mensenlevens verloren zijn gegaan, waar over hij zijn deelneming uitsprak. LE7ING OVER 2000 JAAR ROOSWIJK. Om te voldoen aan veler verzoek zal in het kader van de tentoonstelling van oud heidkundige vondsten „Scherf en Prent 2000 jaar Rocswijk in Velsen-Noord een causerie met kleurendia's gehouden worden hedenavond om 20.00 uur in het restaurant Walserij-Oost. Deze causerie, die gehouden zal worden door de heer H. J. Calkoen, oudheidkun dige te Driehuis, sluit geheel aan bij de tentoongestelde voorwerpen en geeft tevens een kort overzicht van de geschie denis van het landgoed „Rooswijk". Deze bijeenkomst is vrij toegankelijk. Dit is het plan, dat voor de houw van een wandelpier vóór het Zand- voortse strand is ontiuorpen. Rustend op een reeks slanke zuilen steekt de pier in zee en van de uitzichtterrassen rondom het café-restaurant, dat op het platform aan het einde van de linkse vertakking is geprojecteerd, zal de bezoeker een fraai uitzicht hebben op een groot deel van het kustgebied. Van de Van Lennepweg af zal men via een brug over de Boulevard Favauge de wandelpier kunnen bereiken. Pierbezoekers zullen dus geen hinder ondervinden van het verkeer over de boulevard. De brug krijgt hellende op- en afgangen, waardoor ook invaliden en moeders met kinder wagens de pier makkelijk zullen kunnen bereiken. De pier krijgt volgens het ontwerp zes entrees; er zal entreegeld worden geheven, doch voor het gemak van de bezoekers en uit het oogpunt van kostenbesparing en perso- neelsschaarste zullen kaartjesautomaten bij de toegangen worden geplaatst. Er komen ook toegangshekken waardoor eventueel auto's die noodzakelijk op de pier moeten zijn, kunnen worden toegelaten. De zuilen, waarop de wandelpier komt te rusten, zullen boven het wandeldek worden doorgetrokken en dan paddestoelvormig uitwaaieren. Deze „paddestoelen" zullen waarschijnlijk in verschillende kleuren worden geschilderd en een verlichting krijgen. Er zijn onderhandelingen gaande met een grote chemische fabriek in Groningen, die zegt een preparaat te kunnen maken, waardoor de betonnen zuilen vrij zullen blijven van aan- groeisels en dergelijke. Als de fabriek de uitwerking van zijn produkt wil garanderen wordt overwogen de betonnen zuilen met het preparaat te behandelen. De Zandvoortse pier zal, in tegenstelling met die in Scheveningen, geen toren krijgen. Het bouwsel, dat op het platform aan het einde van de zuidwestelijke afbuiging is ontworpen en dat meer dan 350 meter uit de kust zal liggen, wordt volgens het ontwerp echter ruim 22 meter hoog. Halverwege bevindt zich een café, met daaromheen uitzichtterrassen. De totale doorsnede van café met uitzichtterrassen is ongeveer 60 meter. Men kan het café en de uitzichtterrassen bereiken via twee trappen en ook gebruik maken van een lift. Boven het café is een restaurant geprojecteerd en daar weer boven een bar. Het is niet uitgesloten dat de ruimte, die voor de har is bestemd, ingericht zal worden als solarium. Het café-restaurant zal zeer geschikt zijn voor het houden van congressen. Op het vermaakeiland zullen de traditionele attracties (een kindereiland winkeltjes, restaurants, en dergelijke) te vinden zijn, doch vast staat dat het vermaakeiland ook tenminste twee nieuwe, spectaculaire dingen zal gaan herbergen, die langs de kust van Nederland, België en Frankrijk nog niet bestaan. De n.v. Koninklijke Maatschappij voor Havenwerken in Amsterdam, die de pier gaat bouwen, zal waarschijnlijk bij het verkrijgen van rijks goedkeuring voor de bouw niet. te maken krijgen met het element „ar- beiderspotentieel"De n.v. heeft zoveel buitenlandse dochtermaatschap pijen, dat zij voor de bouw gespecialiseerd personeel uit het buitenland kan aantrekken en de Nederlandse arbeidsmarkt dus niet extra hoeft te belasten. Voor de bouw zijn trouwens specialisten nodig. Er zal onder meer met bouwelementen van 100 tot 130 ton gemanipuleerd moeten worden. Door de te volgen bouwmethode, met behulp van caissons, zal men bepaald minder afhankelijk zijn van de weersomstandigheden. Met de bouw van de wandelpier in 7andvoort zal naar schatting een bedrag van ongeveer f 10 miljoen gemoeid zijn. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen heeft in januari een daling te zien gegeven van 43.085 tot 42.973. Deze da ling is, aldus een mededeling van de voor lichtingsdienst van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, zeer bij zonder voor deze tijd van het jaar, waarin een seizoenstijging van de werkloosheid van enkele duizenden normaal is. In ja nuari 1961 bij voorbeeld steeg de arbeids reserve met ruim 9.000 mannen. De bezetting van de aanvullende werk- gelegenheidsobjecten is met ruim 3.000 tot 5.841 gestegen; het aantal ingeschreven werklozen daalde met ongeveer 3500 man- Advertentie CCCOCCOOCCOOODCOOOCOOCOCCCOOCCOOOCOOOCOOCXDOOOCCOCCOOOOCOOOOOOOCOOCXDCCOOOCOCOOOOOCOOCOOOOC De Sch. 302 „Willem van der Zwan" van de rederij „Oceaan" is aan de Kat wijkse rederij gebrs. Van Beelen ver kocht. De rederij Van Beelen is een pas opgerichte kustvissersrederij en de Sch. 302 die nu vermoedelijk als kustlogger gebruikt, zal worden is het eerste schip van de nieuwe firma. De reden voor de verkoop van de Sch. 302 een van de beste loggers van de Scheveningse vloot zal wei het perso neelsgebrek zijn, dat bij de komende teelt misschien nog nijpender zal worden dan in het afgelopen seizoen het geval is geweest. Hierbij spelen ook de niet hoog gestemde verwachtingen voor de komende teelt een rol. nen tot een totaal van 37.132. Het aantal openstaande aanvragen voor mannen bleef op hetzelfde niveau 71.350 van vorige maand. Het verschil in verloop met de overeenkomstige periode van vorig aar komt bijna geheel voor rekening van de beroepsgroepen bouw, landbouw rn losse arbeiders. Steeds sterker valt de neiging te consta teren tot het „vasthouden" van arbeids krachten. Het verschijnsel, dat bij de krap pe bouwmarkt van thans, aannemers niet overgaan tot ontslag van werk krachten uit vrees geen mensen meer te kunnen krijgen op het moment dat dit no dig is, kan op verschillende plaatsen van ons land worden geconstateerd. In de metaalnijverheid bleef de werkge legenheid groot. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in Noordhoiland daalde in janua ri met ruim 200. De werkloosheid bedroeg hierdoor rond 5000, dat is één percent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king. Het aantal openstaande aanvragen van werkgevers daalde van 11.918 tot 11.622 In januari waren in Noordholland 879 vrouwen werkloos. De vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten steeg met ruim 200 tot 8242. Het aanbod van bouwvakarbeiders ver minderde in januari van 702 tot 531. Ook in de beroepsgroep landarbeiders liep het aanbod sterk terug namelijk van 636 tot 534. Wat de vraag naar vrouwelijk per soneel betreft is deze het grootst in de confectieindustrie, de huishoudelijke be roepen en de administratieve sector. Ook het kappersbedrijf, wasserijen en winkels kampen met grote personeelstekorten. De werkloosheid onder mannen in het gewest Haarlem is tegen de normale ver houding in gedaald van 329 tot 288. De vraag naar personeel bleef onveranderd hoog, vooral in de metaalindustrie (560) en de bouwnijverheid (150). Sinds 1954 is de geregistreerd arbeidsreserve van man nen in het gewest Haarlem nimmer zo laag geweest, nl. 322. De werkloosheid onder vrouwen is bijzonder laag. Eind januari stonden 51 vrouwen bij het G.A.B. ingeschreven. Het aantal openstaande aan vragen van werkgevers bedroeg 710. Het tienjarig bestaan van de Velsense Mater Amabilisschool zal feestelijk wor den gevierd en wel op zaterdag 3 maart in het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost. Cursisten en oud-cursisten zullen hier bij elkaar komen om een programma te zien, dat is samengesteld door de cursisten van de school. De oud cursisten komen des middags al bijeen.

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 7