Alphenaar Von Karajan neemt ontslag als directeur van de Weense Opera Zelfportret van Rembrandt echt? Jubileumconcert Rennemer Vrouwenkoor Sanatorium „Zonnestraal architectonisch monument Wie voor f. 8675 - de WEGLIGGING van een sportwagen wil combineren met het COMFORT van een grote auto, moet eens een PROEFRIT maken in de NIEUWE De negen muzen KRUISWEG 47.-49 HAARLEM Kwaliteit Beeldreportages van wereldkam pioenschap Nieuw Luchtvaart handboek FILM EN FILMWERELD Jayne Mansfield vermist GARAGE BRINKMANN NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL WENEN Het conflict tussen het tech nische personeel en de directie van de Opera in Wenen is opgelost. Daar het per soneel zich in beginsel voor overuren heeft uitgesproken kan niet alleen het repertoire weer verder worden uitgebreid, maar zal ook het opera-bal op 1 maart doorgaan. De enige wanklank bestaat hierin, dat de diri gent van de opera, Herbert von Karajan, zijn ontslag als eerste directeur van de opera heeft genomen. In een brief aan de Oostenrijkse minis ter van Culturele Zaken verklaart hij, dat men bij de oplossing van het conflict geen rekening heeft gehouden met de artistieke leiding van de opera. Of Von Karajan alle banden met de opera heeft verbroken, staat nog niet vast. Het is mogelijk dat hij alleen als directeur zijn ontslag heeft ge nomen, maar verder als dirigent aan de opera verbonden blijft. Als voorlopige lei der van de opera is de componist prof. Salmhofer benoemd, die reeds van 1945 tot 1955 directeur van de Weense Opera is ge weest. De demissie van Von Karajan be tekent voor de opera en voor het muziek leven in Wenen een bijna onherstelbaar verlies. DE HONGAARSE deskundige Martin Porkay, die als vluchteling reeds enige ja ren lang in München woont, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat het „Zelf portret van Rembrandt", dat vorig jaar voor 3.600.000 mark door de regering van Baden-Wiirttemberg uit een verzameling is aangekocht, een „grove vervalsing" is. Dit heeft grote beroering verwekt in kunst en museumkringen waar men het betrok ken schilderij van 68 bij 52 centimeter, dat de schilder met rode muts zou voor stellen, als een van de kostbaarste in het bezit van de Bondsrepubliek beschouwde. Porkay echter zegt dat het portret, dat hij in handen heeft gehad, een onbeteke nend en slecht werkstuk is dat niet eens uit de tijd van Rembrandt dateert. PORKAY heeft de minister van Cultuur van Baden-Württemberg, dr. Storz, en de directeur van de Staatsgalerij van Stutt gart, dr, Musper, schriftelijk van zijn be vindingen op de hoogte gesteld. Hij zegt dat het portret niet ouder dan Vijftig jaar is, evenals het doek waarop het is geschil derd. Eind november 1961 heeft dr. Storz voor het parlement van de deelstaat, waar uit critiek op de voorgestelde aankoop naar voren was gekomen, voor deze aankoop gepleit. Volgens hem waren destijds Duitse en buitenlandse deskundigen van de echt heid van het stuk overtuigd. DE PREMIER van Baden-Württemberg, Kiesinger, heeft woensdag op een perscon ferentie verklaard dat destijds alle nodige onderzoek om een waarborg voor de echt heid van het schilderij te verkrijgen was verricht. Daarenboven was de deelstaat door het recht om het stuk, indien het een vervalsing zou blijken, terug te geven „ab soluut beveiligd". Men kon de verdere gang van zaken rustig afwachten. Ele lei der van het Instituut voor Technologie van de Schilderkunst aan de Staatsacademie van Beeldende Kunsten in Stuttgart, pro fessor Kurt Wehlte, verklaarde woensdag nog in antwoord op een gestelde vraag dat er in het geheel geen aanleiding be stond om aan de echtheid van het portret te twijfelen. Een door deze hoogleraar ge maakte röntgenfoto van het stuk werd in december door de directeur van de staats galerij ten bewijze van de authenticiteit van liet zelfportret aan de pers getoond. Hij zei toen dat het hier ging om een door Rembrandt geschilderd „alleronpersoon- lijkst portret". Het was, zei hij, alsof de kunstenaar voorbij een spiegel gelopen was en dit moment in zijn schilderij had vastgelegd. Van de wereldkampioenschappen schaat senrijden. die op 17 en 18 februari aan staande in het Leininstadion in Moskou zullen worden gehouden, zal de NTS beeldreportages verzorgen met Siebe van der Zee en Arie Kleywegt als commenta toren. Op zaterdag 17 februari is een uitzending te verwachten van 15.00 tot 17.30 uur van de 500 en 5000 meter en op zondag onder enig voorbehoud van 11.00 tot 12.30 uur van de 1500 meter. Vooi-ts is nog overleg gaande om een verslag te geven, van de 10 kilometer. De V. P. R. O.-televisie presenteerde woensdag de uitslag van „Wat bied je voor een liedje". Van rechts naar links: Winnaar Gerton van Wage- ningen en de vocalisten Ellen Craa- mer en Henk Janmaat. De schilderijencollectie van de Engelse auteur Somerset Maugham wordt bin nenkort bij Sotheby's in Londen geveild. Er is een aan twee zijden beschilderd doék van Picasso bij. De ene zijde is „De dood van Harlekijn" waarvan de opbrangst op ongeveer 60.000 pond geschat wordt de andere zijde is „De wouw in het witte kleed" ge schat op 20.000 pond. De werken zou den vótgens experts gescheiden kun nen worden. Rubens' schilderij „De hertog van Lerma" (1603), uit Spaans particulier bezit, wordt in mei in Madrid geveild door Sotheby. Vijfentwintig jaar geleden werd te Sant poort het Kennemer Vrouwenkoor opge richt. Onder leiding van zijn dirigente An nie Schoen is het koor in het Kennemer- landse muziekleven een eigen plaats gaan innemen door zijn streven om koorwerken uit te voeren op een artistiek verantwoord niveau. Het programma van het jubileum-con cert, dat woensdagavond in het Gerefor meerd Jeugdhuis „De Haven" te Sant poort werd gegeven, getuigde wederom van dit streven. De composities, die daar in opgenomen waren, had Annie Schoen gekozen uit het repertoire, dat gedurende de bestaansperiode van het koor was ge vormd. Deze keuze was zinrijk voor zover zij de viering van het jubileum betrof. Maar zij had als ongewenste consequen tie een vrij onrustige opeenvolging van verschillende vocale muziekstijlen. Zo vormden een „Ave Maria" (dat waar schijnlijk niet van de vermelde componist J. Arcadelt is), het „Sanctus" uit de „Mes- se a trois" van André Caplet en „Gott meine Zuversicht" van Franz Schubert de eerste groep werken, waarmede het koor optrad. De tweede bestond uit „Standchen" van Franz Schubert, de „Bröllopsmarsch" van de 19e eeuwse Zweedse componist Jo- han August Söderman en „Der Brautigam" van Johannes Brahms. Dan kwam er weer een groep met werkjes van Zagwijn, Appeldoorn en een negro-spiritual, gevolgd door één gevormd door muziek van César Franck, Cécile Chaminade en Herman Strategier, en één bestaande uit werken van Julius Röntgen, Albert de Klerk en Herman Nieland. Het Kennemer Vrouwenkoor kwam al dus voor de taak te staan zich in snelle afwisseling aan te passen bij de vele stij len, bij de tekstgedachten en de daarme de samenhangende muzikale sfeer, een opdracht, die zeker uitzonderlijk moeilijk genoemd kon worden. De dirigente en haar zangeressen heb ben er ongetwijfeld op aangestuurd het eigen karakter van de vertolkte werken te bewaren. Maar uniformiteit in de zang en in de voordracht kon toch niet geheel gebannen worden. Het kwam mij voor, dat het begeleiden van het koor door de diri gente zelf beslist een nadeel was voor de uitvoeringen en de'muzikale en expressie ve inhoud daarvan. Te weinig kon daardoor de poëzie van woord en toon geaccentueerd of gekoesterd worden teveel kreeg de doorstuwende macht van het metrium de overhand. Doch wanneer Annie Schoen de volledige directie van de uitvoeringen ter hand kon nemen, zoals voor het „Ave Ma ria" en het Sanctus van Caplet, konden er opvallend meer waarden aan de dag treden. Ideaal waren de akoestische omstandig heden voor de zang niet. Van versmelting Advertentie Een groep, voornamelijk uit architecten bestaande en voorts uit enkele kunstenaars en twee museumdirecteuren heeft in tele grammen aan de gemeentebesturen van i Amsterdam en Hilversum, alsmede aan het bestuur der stichting Zonnestraal verzocht „verdere verminking van ir. B. Bjjvoets en ir. J. Duikers monument „Zonnestraal" te voorkomen". Aan dit ook als ziekenhuis in gebruik zijnde sanatorium te Hilversum is op het genblik een kleine expositie in het ste- clijk museum te Amsterdam gewijd. De cdoeling daarvan is de aandacht te ves ten op „de unieke betekenis van de ge- juwen die de architecten Duiker met Bij- „et in 1926 ontwierpen voor dit sanato- „um". Met deze tot 19 maart durende ex- ositie hopen de organisatoren mee te hel- .en te voorkomen dat Zonnestraal „als een „,er belangrijkste architectuurmonumen- ien" voor verdere aantasting verloren i,aat. Er zijn plannen klaar om ook het uoofdgebouw en het enig overgebleven pa viljoen zoals met de andere gebouwen van het complex reeds is geschied te ommetselen, waardoor ze onzichtbaar zou den worden. (In „Erbij" van aanstaande zaterdag zal een uitvoerig artikel van de architect J. P. Kloos over „Zonnestraal" gepubliceerd worden. Red.) Advertentie De nieuwe editie 1962 van het KNVvL- Handboek, dat zich in de loop der jaren als „Luchtvaartgids" een unieke plaats heeft verworven, bevat de belangrijkste gegevens van alle luchtvaartinstanties, die in ons land gevestigd of vertegenwoordigd zijn. Het wijst de weg in de vliegwereld zowel in binnen- als buitenland, vertelt al les over opleidingen en geeft een over zicht van nationale en wereldrecords. Ook de eerste ruimtevaarten zijn vermeld. Het is het meest omvattende vademecum op luchtvaartgebied, dat in Nederland ver schijnt. KNVL-leden ontvangen het handboek gratis. Advertentie tot 61 pk. opgevoerd vermogen, extra ge luidsdemper, vergrote wielbasis, verbreed wielspoor, vergrote achterbank, leren be kleding, verlaagde lijn en 14 andere ver beteringen. 12 maanden fabrieksgarantie. Frederico Fellini gaat een nieuwe film maken, maar hij heeft nog geen hoofdrol speelster en zal geen draaiboek gebruiken. Hij wenst het verhaal te vertellen van een man, afkomstig van het platteland, die naar zijn oude omgeving terug wil, omdat de stad hem dreigt te verstikken. Wie de mannelijke hoofdrol zal spelen staat reeds vast. Daarvoor heeft Fellini de acteur Marcello Maestroiani gekozen. Fellini heeft meer moeite met het enga geren van een actrice voor de vrouwelijke hoofdrol. Hij heeft zonder resultaat reeds massa's advertenties geplaatst en zelfs de t.v. te hulp geroepen. Het moet een vrouw zijn van midden in de dertig, een mollige dame van zo ongeveer 1,80 meter lang, liefst blond. (BAH AM A-EILANDEN) De filmster iyne Mansfield is met haar echtgenoot lickey Hargity niet van een waterski- ocht teruggekeerd. Een visser heeft bij Rose Island een omgeslagen skiff gevon den, die vermoedelijk door het paar is gebruikt. Er wordt met boten en vlieg tuigen gezocht. Boekenschenking. Op 9 februari zal de heer H. A. Rust, ambassadeur in Neder land van de republiek Zuid-Afrika, de rector magnificus van de rijksuniversiteit van Utrecht, prof. dr. H. G. K. Westen brink, een aantal letterkundige boeken aanbieden. Dit geschenk, dat ingevolge het cultuurverdrag N ederlandZuid-Afrika namens de Zuidafrikaanse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt overhandigd, is bestemd voor het Instituut De Vooys aan de Biltstraat. Gulbenkian-stichting. De Gulbenkian- Stichting in Londen, opgericht door de in Armenië geboren Engelsman Calouste Gul benkian, heeft in 1961 in totaal 1.500.000 pond sterling uitgekeerd voor liefdadige doeleinden, kunst, wetenschap en onder wijs. Gulbenkian, een olie-multimiljonair, heeft een groot deel van zijn leven in Portugal gewoond. Onder de landen die uitkeringen ontvingen zijn Portugal, Bra zilië, Zeeland. Irak, Libanon, Engeland en verscheidene Afrikaanse landen. Advertentie Dealer voor Haarlem en omstreken SMEDESTRAAT 43 - 45 - TEL. 11025

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 9