Chaos in IJmuider vishallen door vrije zaterdag-actie Strop voor reders 25.000.— Eduard Polak overleden HET WEER Franse arbeiders staken maandag weer tegen OAS Min. Visser: Geen reden voor nieuw onderzoek Gunstige voorstellen van Indonesië Powers vrijgelaten Protest tegen optreden der politie G.S. keuren het krediet voor sporthal goed tWMORRIS "ieforeyou êmj! Wettelijke regeling der bejaardenzorg Van der Putten herhaalt beschuldigingen die reeds onjuist waren gebleken A. J. Rotteveel's 47e JAARGANG NUMMER 83 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1962 DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C van der Mije Benadering langs een niet-diplomatieke weg In de krant van heden: ■W: Opklaringen wMm Het woord is aan BANANEN zijn voedzaam N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI A ANSE Automobielbedrijf „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Vietnamezen in actie REGEN- EN TWEEDJASSEN NOTA OVER DE ZAAK-VAN DER PUTTEN COIFFURES DE VRIES Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Mr. dr. L. de Gou, burgemeester van Venlo en lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P., is eind januari benaderd door een aantal Indonesiërs, die een reeks voorstellen hadden opgesteld, betrekking hebbend op de verhouding Nederland- Indonesië Onder hen bevond zich ook een hoge ambtenaar van de Indonesische ambassade in Bonn. Hij achtte deze voorstellen dermate te gemoetkomend, dat hij minister-president De Quay ervan op de hoogte heeft ge bracht. De voorstellen konden, aldus de heer De Gou, door de minister-president niet in behandeling worden genomen, omdat ze niet langs diplomatieke weg bij de re gering waren gekomen. Vermoedelijk als gevolg daarvan is een Indonesisch diplomaat naar Londen ge reisd om een onderhoud te hebben met baron Bentinck, de Nederlandse ambas sadeur in Londen. Dinsdag, als de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer met de regering contact heeft, zal moge lijk mededeling worden gedaan van dit contact met de Indonesiërs. De heer De Góu is lid van deze commissie en kan zelf het onderwerp aansnijden. Over de bijzonderheden van de voor stellen wilde de heer De Gou zich niet uitlaten. De formulering noemde hij ech ter van een geheel andere nuancering dan zou zijn af te leiden uit recente Indo nesische uitlatingen. De eis van het laten vallen der prealabele voorwaarden, welke door Nederland wordt gesteld, zou voor een belangrijk deel worden ingewilligd. WASHINGTON (AP) Het Witte Huis heeft vandaag bekendgemaakt, dat de pi loot van het indertijd door de Russen neergeschoten U-2 vliegtuig, Francis Gary Powers, die tot tien jaar was veroordeeld, door de Sovjet-Unie is vrijgelaten en te Berlijn aan Amerikaanse autoriteiten is overgegeven. Tezelfdertijd deelde het Wit te Huis mede, dat de veroordeelde spion Rudolf Abel, die in de Verenigde Staten een gevangenisstraf van dertig jaar moest uitzitten, was gedeporteerd en te Berlijn was vrijgelaten. Als onderdeel van deze uitwisseling is ook de Amerikaanse student Frederic L. Pryor, die door de Oostduitse communisten sinds augustus van het vorig jaar werd vastgehouden aan Amerikaan se autoriteiten in Berlijn overgegeven. Doordat de visknechten in de IJmuider vishallen vanmorgen niet, maar de lossers wel aan het werk waren gegaan, is er in de hallen een moeilijke situatie ontstaan. De zeevisgroothandelsvereniging besloot niet te kopen, maar het gevolg was, dat enkele handelaren uit Spakenburg, Volendam en ook IJmuiden voor afbraakprjjzen vis kochten. De IJmuidenaren kregen er later spijt van en annuleerden de koop weer. Veel vjs werd door de reders opgehouden. Gevreesd moet worden dat de gehele komende week de invloed van dit verloop van de afslag merkbaar zal bljjven in zeer lage prijzen. De reders schatten de strop op 25.000, Spg «wil"'- y De vislossers besloten gistermiddag in „De Rank" om wel aan het werk te gaan. De reders brachten enkele schepen als proef aan de markt, zodat er vanmorgen om 7 uur 1500 kisten in de hallen stonden. De georganiseerde vishandel weigerde te kopen, omdat men geen personeel had, en het gevolg was, dat de prijzen kelder den. Enkele kopers profiteerden daarvan en kochten regels kabeljauw voor 30 a 40 en schol 2 voor een tientje per kist. Bij de tong vloog de prijs snel omlaag naar een gulden per kilo, waarna de tong verder werd opgehouden. Het verloop leidde tot conflicten tussen de handelaars. Het bestuur van de zee visgroothandelsvereniging sprak van bona fide handelaars, die niet kochten en mala fide handelaars, die profiteerden van de gang van zaken en zo de visserman be stalen. „Een profiteursbende" drukte de voor zitter P. Krab het uit. Verontwaardiging heerste er ook over het ontbreken van grote schepen. „De gro te reders laten de kleintjes de kastanjes uit het vuur halen" werd er gezegd, al was het toch wel zo, dat het risico gezamenlijk zou worden gedragen. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Topsy2 Uit het binnenland2, 4 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 7 Horen en Zien 4 Kunst4 Op en om het Binnenhof4 Taal-laria4 Kennemer Kruimels5 Kerkdiensten5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 8 Films3 In de Vishal en op zee6 Feuilleton9 Puzzel9 Panda en andere beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 BeursH Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten11 Erbij13—19 Sport19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" In het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis te Amsterdam is gisteravond op 81-jarige leeftijd overleden de heer Eduard Polak een der voormannen van het socialisme in Nederland. Hij was een van de eerste redacteuren van „Het Volk". In 1913 werd hij lid van de Amsterdamse gemeente raad. Van 1923 tot 1933 is hij wethoude: geweest, eerst van Onderwijs, later van Financiën. In 1935 werd hij lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland. Bij het uitbreken van de oorlog verliet hij ons land. De oorlogsjaren heeft hij in Enge land en Brazilië doorgebracht. Toen keer de hij naar ons land terug, waarna hij nog één jaar de zetel in het college van Gedeputeerden heeft bezet. Nadien heeft hij nog veel publicistisch werk verricht. Eduard Polak werd op 14 juni 1880 in Amsterdam geboren, de stad waar hij een groot deel van zijn publieke loopbaan zou opbouwen. Na zijn lagere-schooljaren was hij werkzaam als sigarenmaker. In 1902 trad hij in dienst van het dagblad „Het Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk wat motregen en hier en daar mist, morgen opkla ringen. Zwakke tot matige, aan de waddenkust later tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. In het oosten en zuidoosten van het land van nacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bljjven streven In de kringen van de zeevisgroothandels vereniging blijft men streven naar een vrije zaterdag in overleg met de aanvoer ders. Maar men blijft ook van mening, dat de manier waarop de werknemers hun zin doordrijven, niet juist is. Van eensgezindheid kan bepaald niet worden gesproken. Kenmerkend hiervoor is bijvoorbeeld, dat over het gesprek bij de rijksbemiddelaars driërlei mening wordt verkondigd. Een reder zei: „E)e rijksbemiddelaar heeft gezegd, dat het hier een verzorgende industrie betreft en dat er dus op zaterdag moet worden gewerkt". Een werknemersvertegenwoordiger: „In tegendeel, de rijksbemiddelaar heeft tegen de reders gezegd, dat ze eerst onder elkaar maar eens tot overeenstemming moeten komen. Een groothandelaar: „De rijks bemiddelaar is volkamen neutraal gebleven, evenals wij trouwens, want het is een zaak van reders en lossers". :v >7- L a o Tse: Wat het leven u vrijwillig schenkt aam goede dingen, kunt ge niet straffe loos wegwerpen. Uw eigen keus is altijd de slechtste. Volk". Hij begon daar als corrector, maar kreeg naderhand een plaats in de vijfmans redactie als verslaggever en redacteur. In deze jaren was hij intensief werker voor het socialisme. In 1913 werd hij ge kozen als lid van de Amsterdamse gemeen teraad voor de Sociaal-Democratische Ar beiderspartij (S.D.A.P.). Tien jaren wet houderschap volgden, waarin hij groten deels de onderwijszaken van de gemeente behartigde. Onder zijn leiding kwamen er talrijke nieuwe scholen, waarin de metho den van Maria Montessori en Dalton op grote schaal ingang vonden. Bij de totaal 200 nieuwe instellingen waren openlucht- scholen, een gymnasium, een meisjesly ceum, een tweede openbare handelsschool en een conservatorium. De laatste twee jaren van zijn wethouderschap beheerde de heer Polak de portefeuille van Finan ciën, daarna werd hij lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland. Van onze correspondent) De bloedige gebeurtenissen van donder dagavond, toen in Parijs bij botsingen tus sen linkse demonstranten en de politie acht personen werden gedood en tweehonderd zestig gewond, hebben gisteren in verschil lende opzichten intussen hun weerslag doen gevoelen. Een staking van een uur bij wijze van protest tegen het optreden van de politie werd in Parijs zowel door de transportbedrijven autobus, metro en trein als door andere overheid»- en particuliere ondernemingen bijna alge meen gevolgd. Het persbureau Agence France Presse staakte zijn nieuwsvoorzie ning aan zijn afnemers voor een uur, na te hebben meegedeeld dat de gehele re dactiestaf aan de staking deel nam. Ook het personeel van de staatsradio-omroep staakte. Een uur lang werd er slechts grammofoonmuziek uitgezonden. De nationale federatie van de Franse pers heeft een protest uitgebracht tegen de inbeslagneming van linkse bladen op vrij dag. De l'Humanité en de Liberation zijn vrijdagochtend verschenen met witte ko lommen op de plaatsen waar stukken had den gestaan over de betogingen. De buiten landse persvereniging in Parijs protesteer de tegen de aanslag op het kantoor van het Russische persbureau Tass en andere der gelijke aanslagen tegen Franse en buiten landse journalisten. In de Parijse voorstad Billancourt heb ben de filmsterren Brigitte Bardot en Ro bert Hossein deelgenomen aan een tegen de O.A.S. gerichte betoging, tezamen met werkers uit een filmstudio, waar zij opna men maakten. Voor maandag is er al een nieuwe sta king afgekondigd, waarachter, naast de communistische en de rooms-katholieke, nu ook de socialistische vakcentrale zich als initiatiefneemster heeft geplaatst. De minister van Binnenlandse Zaken Roger Frey heeft een onderzoek gelast naar de omstandigheden, waaronder de acht demonstranten donderdagavond de dood hebben gevonden. Bij de gerechte lijke lijkschouwing moet al zijn gebleken, Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Haarlemse gemeenteraad om een krediet van f 1.355.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een sporthal op een terrein bij de Delftlaan ten noor den van de gemeentelijke ijsbaan in Haarlem-Noord. Dit heeft de wethouder van Onderwijs en Sportzaken in Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, vanmorgen meegedeeld tijdens de officiële opening van de badminton- hal bij de Kleverlaan in Haarlem. De heer Geluk zei dat direct met de bouw van de sporthal zal worden begonnen zo dra de rijksgoedkeuring op het plan is ontvangen. 'Advertentie dat geen der slachtoffers kogelwonden ver toonden. Op een persconferentie heeft mi nister Frey herhaald, dat communistische knokploegen de betogers tot agressieve handelingen jegens de politie zouden heb ben opgehitst. Minister Frey heeft in een toespraak voor radio en televisie verklaard, dat on der politie en militairen 140 gewonden zijn gevallen, van wie er 35 in ziekenhui zen moesten worden opgenomen. Aan de zijde van de demonstranten vielen 110 ge wonden. Vijf betogers verloren het leven doordat zij onder de voet werden gelopen en drie als gevolg van een treffen met de politie. Het politieke bureau van de Franse com munistische partij heeft een oproep doen uitgaan tot het verlenen van ontslag aan personen, die verantwoordelijk worden ge acht voor de incidenten, met name het hoofd van politie voor groot-Parijs, Mau rice Papon, en minister Frey. Dit is de negentienjarige Marc- André Schwartz, zoon van professor Laurent Schwartz en neef van de Franse premier Debré, die door de OAS werd ontvoerd, doch later weer werd vrijgelaten. Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Uitdeuken - Repareren Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 Advertentie Radio- en T.V.-meubel ƒ97. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Vietnamese soldaten klauteren aan boord van een Amerikaanse helikop ter tijdens een actie tegen het dorp Hung My, waar zich communisten ge nesteld hadden. In het begin van deze week werd een Amerikaanse helikop ter brandend neergeschoten en werden twee andere toestellen beschadigd door het vuur van de communisten bij het overbrengen van Vietnamese troepen naar het strijdtoneel. Advertentie BARtËÜorÏsSTr"1 HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (8IJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarin maatregelen wor den voorgesteld ten aanzien van bejaar denoorden. De minister van Maatschappe lijk Werk, mej. Klompé, zegt in de me morie van toelichting onder meer, dat uit dit wetsvoorstel niet ma'g worden afge leid, dat zij aan verzorging in bejaarden oorden voorkeur geeft boven andere hulp verlening aan bejaarden. Zij acht het in tegendeel van belang, dat de bejaarde zcih zo lang mogelijk in eigen woning kan handhaven. Voor bepaalde bejaarden is en blijft verzorging in een inrichting echter nodig. Relatief is dit- een gering aantal zes a zeven percent van 1 miljoen be jaarden maar juist voor hen dringt een bijzondere bescherming het meest. In de Staten-Generaal en door de organen van het maatschappelijk leven is er bij herha ling op gewezen, dat het peil van verzor ging in verscheidene bejaardenoorden niet beantwoordt aan de eisen, welke men in deze tijd mag stellen. In bepaalde gevallen moet zelfs gesproken worden van wantoe standen. Het wetsontwerp steunt op de overwe ging dat de wetgever in het belang van de 1 bejaarden een waarborg dient te scheppen dat zodanige verordeningen tot stand ko men en dat provincie of gemeente die be voegdheden verkrijgt, welke nodig zijn om tot een effectieve bestrijding van de mis standen te geraken. Het ontwerp wil niet meer zijn dan een raamwet om het stel sel van provinciale en gemeentelijke veror deningen sluitender en krachtiger te ma ken. De provincies zullen regelen moeten vaststellen. De provincie zal bevoegd zijn de uitvoering over te laten aan een ge meente of groep van gemeenten. Er wordt een aanmeldingsplicht geschapen en Pro vinciale Staten zullen regelen moeten stel len onder meer inzake de hygiëne, de zorg voor de gezondheid, de veiligheid, de om vang, de bekwaamheid en de geschiktheid van het personeel, en de inrichting van het gebouw. Gedeputeerde Staten zullen toezien op de evenredigheid tussen de gevraagde prijs en de geboden huisvesting en ver zorging. Gedeputeerde Staten kunnen ook verbieden een inrichting als bejaardenoord- te gebruiken. Nederland telt thans ruim een miljoen bejaarden, dat is 9 pet. van de bevolking. Dit percentage zal de komende decennia stijgen tot tenminste 13. De minister van Defensie, ir. Visser, heeft thans de bij de begrotingsbehan deling toegezegde nota betreffende de zaak-Van der Putten bij de Tweede Kamer ingediend. In het openbare stuk geeft de bewindsman een chrono logisch overzicht van deze affaire, die militaire, gerechtelijke en ambtelijke instanties nu reeds ongeveer dertien jaar bezig houdt. In deze nota, die voorzien is van ruim 120 vertrouwe lijke bijlagen, komt de minister tot de conclusie, dat uit alles is gebleken, dat de heer Van der Putten beheerst wordt door een groot wantrouwen in het apparaat waarin hij moest werken. Daardoor verstoorde hij, waar hij werd geplaatst, volgens de minister de normale verhoudingen en de sfeer in het bedrijf. „De heer Van der Putten houdt zijn ver denkingen staande en spreekt onbewezen ernstige beschuldigingen uit, zonder ook maar enigszins met de uitslagen van in het verleden ingestelde onderzoeken reke ning te houden," zo zegt minister Visser, die zijn reeds bij het ontslagbesluit gege ven motivering herhaalt, dat de heer Van der Putten blijk heeft gegeven van een in stelling, die hem ongeschikt doet zijn als ambtenaar. Het memorandum, dat de heer Van der Putten in opdracht van de minister eind vorig jaar samenstelde, bevat volgens de bewindsman in hoofdzaak een herhaling van beschuldigingen, welke^ reeds door de toenmalige autoriteiten in het voormalig Nederland-Indië dan wel door voorgangers van de minister zijn onderzocht en in het algemeen ongegrond zijn bevonden. Voor het overige zijn destijds waar nodig maat regelen getroffen. De minister ziet dan ook geen enkele aanleiding voor een hernieuwd onderzoek. Hij herhaalt dat de heer Van der Putten met zijn memorandum niet heeft voldaan aan de gegeven opdracht: het verstrekken van namen van officieren, die'thans nog in de Koninklijke Landmacht dienen en die zich in het voormalig Ne- derlands-Indië aan collaboratie schuldig hebben gemaakt en die na de capitulatie van Japan in Indië onregelmatigheden heb ben gepleegd. Volgens de minister werd in het memorandum geen enkele officier genoemd, die nu nog in de Koninklijke Landmacht dient. Voorts wordt geen enkel geval van collaboratie genoemd. Volgens minister Visser zou men wellicht kunnen veronderstellen dat. de heer Van der Put ten in één geval het uitleveren van be paalde gegevens aan de Japanners op collaboratie doelt. Zonder in de merites van dit geval te tredfen, wijst de minister er echter op, dat de twee in dit verband door de heer Van der Putten genoemde personen niet in dienst van het ministerie van Defensie zijn. Niets in de doofpot In zijn nota herhaalt de minister, dat iedere gedachte om iets in de doofpot te stoppen hem vreemd is en dat hij bereid is de Kamér zo volledig mogelijk in te lichten. Daarbij heeft hij zich echter niet verheeld, dat er met betrekking tot de vraag wat in deze nota zou kunnen wor den medegedeeld, enkele punten waren, die door hém nog nader zouden zijn te over wegen. Dit betrof o.m. de genomen beslui ten, waartegen de heer Van der Putten beroep bij de ambtenarenrechter heeft aan getekend en die dus sub judice zijn. De minister meent evenwel dat hij verant woording aan de Staten-Generaal moet af leggen, hoewel het sub judice zijn van enkele zaken hem tot zekere beperkingen heeft gedwongen. Voorts is minister Visser er bij het sa menstellen van zijn nota van uitgegaan, dat het niet passend zou zijn in een be oordeling van het beleid van zijn ambts voorgangers te treden. De op dit beleid betrekking hebbende gegevens heeft de mi nister wel overgelegd aan de Kamerleden, maar een beleidsbeoordeling heeft hij achterwege gelaten. Tèn slótte heeft minister Visser gemeend bij de nota een aantal vertrouwelijke bij lagen te moeten overleggen, omdat naar zijn mening moet worden voorkomen, dat door het prijsgeven aan de openbaarheid van de namen van een aantal personen, aan wie misdragingen worden toegeschre ven, meer persoonlijk leed wordt toege bracht dan in het algemeen belang onver mijdelijk moet worden geacht. Voor het algemeen belang moeten volgens de be windsman persoonlijke belangen wijken, maar in hoeverre dit het geval is vordert echter zorgvuldige overweging. (Vervolg op pag. 2 onder: Nota Van der Putten) Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1962 | | pagina 1